НСЖУ протестує проти наміру позбавити творчі спілки обиратися до наглядової ради НСТУ

Про це йдеться у заяві НСЖУ, підписаній головою спілки Сергієм Томіленком.

У заяві нагадують, що 20 лютого громадська комісія рекомендувала Нацраді не пускати до обрання наглядової ради НСТУ творчі спілки та благодійні фонди. Це рішення стосується НСЖУ та її регіональних організацій, оскільки НСЖУ – національна всеукраїнська творча спілка, а не громадська організація чи асоціація.

Як писав «Детектор медіа», що понад 20 регіональних організацій НСЖУ подали заявки на участь у конференції громадських об’єднань та асоціацій щодо делегування представника до наглядової ради НСТУ у сфері журналістики. У зв’язку з цим громадська організація «Інститут масової інформації» звернулася до Нацради з проханням розглянути й зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради НСТУ з боку НСЖУ. А «Відсіч» звинуватила керівництво Нацради в спробі сфальсифікувати конкурс до наглядової ради НСТУ.

У НСЖУ вважають, що «пропозиція не допустити на нову конференцію з обрання членів наглядової ради творчі спілки виглядає як спроба встановити бар’єр саме перед Національною спілкою журналістів України та її обласними осередками».

Сергій Томіленко зазначив, що НСЖУ є найбільшою журналістською організацією, яка нараховує майже 19 000 членів та має регіональні організації в кожній області України. «Тому абсолютно закономірно, що найбільше журналістське об’єднання країни прагне допомогти і покращити процес реформування національного суспільного мовника», – йдеться у заяві.

У НСЖУ додали, що від започаткування практики обрання наглядової ради НСТУ Спілка журналістів уже допускалася до участі в конференціях НСТУ та до висунення своєї кандидатури для обрання членів наглядової ради. Також Нацрада допускала до участі у конференціях і інші творчі спілки, зокрема, Національну спілку кінематографістів України.

«Про жодну монополізацію керівного органу Суспільного з боку НСЖУ через участь обласних журналістських осередків не може бути й мови, адже від громадських об’єднань у сфері журналістики обирається всього один із 17 членів Наглядової ради. Тоді як сьогодні у керівництві наглядової ради НСТУ одна громадська організація уже має двох представників, і така ситуація не розцінюється як монополізація», – зазначено у заяві.

Додамо, що на сьогодні у складі наглядової ради є заступниця шеф-редактора «Детектор медіа» Світлана Остапа та програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський, який прийшов у «Детектор медіа» 15 лютого 2018 року.

Світлана Остапа увійшладо наглядової ради від депутатської фракції «Об’єднання «Самопоміч». 25 березня 2019 року її обрали головою наглядової ради НСТУ.

Вадим Міський обраний до наглядової ради НСТУ у 2015 році громадськими об'єднаннями у сфері захисту інтересів дітей та молоді. З 2017 року обіймає посаду секретаря наглядової ради.

Сергій Томіленко вважає, що регіональні організації НСЖУ можуть подавати заявки на обрання у наглядову раду НСТУ. Понад 20 регіональних організацій НСЖУ використали це право. Він написав у заяві, що «за своїм правовим статусом всі обласні організації НСЖУ є окремими юридичними особами, що належним чином зареєстровані шляхом внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру громадських формувань. Вони є повністю самостійними у здійсненні своєї діяльності та прийнятті будь-яких управлінських рішень. Тому по відношенню до обласних організацій НСЖУ недоцільно вживати такі терміни, як "відокремлений підрозділ" або "структурний підрозділ"».

Як писав «Детектор медіа», 17 грудня 2015 року Нацрада затвердила склад наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України.  До її складу ввійшли 17 осіб, з яких дев’ять членів є представниками громадськості і були обрані відкритим чесним конкурсом та вісім членів делеговані депутатськими фракціями, які самі не є депутатами. 

Із того часу частина членів наглядової ради НСТУ за власним бажанням вийшла з її складу, зокрема, Володимир Бринзак (обраний у сфері фізичного виховання та спорту), Віктор Таран (обранийу сфері місцевого самоврядування), Тетяна Лебедєва (обрана у сфері журналістики), Тарас Шевченко (обраний у правозахисній сфері, на його місце у наглядову раду пройшов Олександр Павліченко), Тарас Аврахов (делегований від депутатської групи «Воля народу», у липні 2019 року «Воля народу» делегувала Катерину Дулапчій), Віталій Портников (делегований від депутатської фракції політичної партії «Народний фронт»), Сергій Таран (делегований від депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка», у липні 2019 року  фракція партії «Блок Петра Порошенка» призначила у наглядову раду Оксану Миронову) та Ігор Хохич ( делегований від депутатської групи «Відродження»).

На місце членів наглядової ради Суспільного, які були обрані від громадських об’єднань та асоціацій під час конференцій, Нацрада має провести три конференції для громадських об’єднань і асоціацій у трьох сферах для обрання членів наглядової ради. Прийом заяв від організацій у сфері місцевого самоврядування тривав з 9 по 23 грудня 2019 року, а у сферах фізичного виховання та спорту і журналістики – з 3 по 17 січня 2020 року.

30 січня 2020 року Нацрада продовжила прийом заяв на участь у конференціях з обрання членів наглядової ради НСТУ до 17 лютого 2020 року.

Понад 20 регіональних організацій Національної спілки журналістів України (НСЖУ) подали заявки на участь у конференції громадських об’єднань та асоціацій щодо делегування представника до наглядової ради НСТУ у сфері журналістики. У зв’язку з цим громадська організація «Інститут масової інформації» звернулася до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з проханням розглянути й зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради НСТУ з боку НСЖУ.

Також «Відсіч» звинувачує керівництво Нацради в спробі сфальсифікувати конкурс до наглядової ради НСТУ.

Перша заступниця голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк закликала не розганяти зраду щодо проведення конкурсу до наглядової ради НСТУ. Вона наголосила, що Нацрада не має жодних намірів сфальшувати чи лобіювати чиюсь кандидатуру при проведенні конкурсу до наглядової ради НСТУ, в інтересах Нацради виконати свої зобов’язання дуже акуратно.

20 лютого 2020 року громадська комісія рекомендувала Нацраді не пускати до обрання наглядової ради НСТУ творчі спілки та благодійні фонди. 5 березня 2020 року Нацрада розглядатиме  пропозиції комісії і затверджуватиме своїм рішенням.

На сьогодні до складу наглядової ради Суспільного входять 12 членів: від громадських об’єднань та асоціацій входять:  Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин,  Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки,   Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами, Олександр Павліченко – у правозахисній сфері.

Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ – В’ячеслав Козак (депутатська фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), Катерина Дулапчій (депутатська група «Воля народу») і Оксана Миронова (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»). 

Варто зазначити, що на сьогодні троє членів наглядової ради НСТУ є також членами НСЖУ. Це Світлана Остапа, Дарія Карякіна та В'ячеслав Козак. Вони увійшли до наглядової ради не від творчої спілки. 

comments powered by Disqus