ІМІ закликає Нацраду зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради Суспільного з боку НСЖУ

ІМІ закликає Нацраду зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради Суспільного з боку НСЖУ

21:00,
19 Лютого 2020
2427

ІМІ закликає Нацраду зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради Суспільного з боку НСЖУ

21:00,
19 Лютого 2020
2427
ІМІ закликає Нацраду зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради Суспільного з боку НСЖУ
ІМІ закликає Нацраду зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради Суспільного з боку НСЖУ
Понад 20 регіональних організацій Національної спілки журналістів України (НСЖУ) подали заявки на участь у конференції громадських об’єднань та асоціацій щодо делегування представника до наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ, Суспільне) у сфері журналістики. У зв’язку з цим громадська організація «Інститут масової інформації» звернулася до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з проханням розглянути й зупинити загрозу монополізації конкурсу до наглядової ради НСТУ з боку НСЖУ.

Звернення ІМІ опубліковане на сайті організації.

У зверненні зазначають, що в оприлюдненому сайті Нацради списку організацій, які подали заявки на участь у конференції громадських об’єднань та асоціацій щодо делегування представника до наглядової ради НСТУ у сфері журналістики. 

Згідно з цим списком, до участі в конкурсі як окремі організації подалися понад 20 регіональних організацій НСЖУ, які, по суті, є її структурними підрозділами. 

Медіаюрист ІМІ Алі Сафаров заявив, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», делегувати представників до складу наглядової ради повинні окремі організації. 

«Між тим, згідно з даними офіційного сайту Національної ради, станом на 19 лютого 2020 року аналогічні заяви подала 21 обласна організація Національної спілки журналістів України, а також безпосередньо НСЖУ», – сказав він.  

У ІМІ зацитували статут НСЖУ, відповідно до якого (п. 5.1): «НСЖУ заснована представниками регіональних організацій НСЖУ, які є її місцевими творчими осередками та створені за адміністративно-територіальним поділом. Регіональні організації беруть на облік первинні організації НСЖУ, що створені за адміністративно-територіальним поділом та у засобах масової інформації, затверджують їх статути (положення). Регіональні організації набувають статусу юридичної у встановленому законодавством порядку. У своїй діяльності вони керуються цим Статутом та статутами, які приймають їхні керівні органи та затверджує секретаріат НСЖУ».

На думку юриста ІМІ, регіональні організації НСЖУ діють у межах загальної організації і не відповідають вимогам, визначеним частиною 2 статті 8 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» щодо громадських об’єднань та асоціацій, які мають право делегувати представників до складу наглядової ради. 

«В іншому разі Національна спілка журналістів України, по суті, автоматично отримувала б монопольне право визначати представника до наглядової ради ПАТ "НСТУ" у сфері журналістики», – зазначив медіаюрист.

В ІМІ просять Нацраду та Громадську комісію з питань проведення конференцій для обрання наглядової ради НСТ" ухвалити рішення, чи можуть допускатися до участі у відповідній конференції у сфері журналістики організації, які не є самостійними суб’єктами, а є структурними частинами одного цілого (в цьому випадку – Національної спілки журналістів України).

Нагадаємо, Нацрада 5 і 20 грудня 2019 року припинила повноваження трьох членів наглядової ради НСТУ за їхніми заявами: Віктора Тарана (був обраний від сфери місцевого самоврядування), Володимира Бринзака (був обраний від сфери фізичного виховання та спорту) і Тетяни Лебедєвої (була обрана від сфери журналістики).

Відтак, Нацрада має провести три конференції для громадських об’єднань і асоціацій у трьох сферах для обрання членів наглядової ради. Прийом заяв від організацій у сфері місцевого самоврядування тривав з 9 по 23 грудня 2019 року, а у сферах фізичного виховання та спорту і журналістики – з 3 по 17 січня 2020 року.

30 січня 2020 року Нацрада продовжила прийом заяв на участь у конференціях з обрання членів наглядової ради НСТУ до до 17 лютого.

Як писав «Детектор медіа», 17 грудня 2015 року Нацрада затвердила склад наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України.  До її складу ввійшли 17 осіб, з яких дев’ять членів є представниками громадськості і були обрані відкритим чесним конкурсом та вісім членів делеговані депутатськими фракціями, які самі не є депутатами. 

Із того часу частина членів наглядової ради НСТУ за власним бажанням вийшла з її складу, зокрема, Володимир Бринзак (обраний у сфері фізичного виховання та спорту), Віктор Таран (обраний у сфері місцевого самоврядування), Тетяна Лебедєва (обрана у сфері журналістики), Тарас Шевченко (обраний у правозахисній сфері, на його місце у наглядову раду пройшов Олександр Павліченко), Тарас Аврахов (делегований від депутатської групи «Воля народу», у липні 2019 року «Воля народу» делегувала Катерину Дулапчій), Віталій Портников (делегований від депутатської фракції політичної партії «Народний фронт»), Сергій Таран ( делегований від депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка», у липні 2019 року  фракція партії «Блок Петра Порошенка» призначила у наглядову раду Оксану Миронову) та Ігор Хохич ( делегований від депутатської групи «Відродження»).

На сьогодні до складу наглядової ради Суспільного входять від громадських об’єднань та асоціацій входять:  Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин,  Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки,   Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами, Олександр Павліченко – у правозахисній сфері.

Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ – В’ячеслав Козак (депутатська фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), Катерина Дулапчій (депутатська група «Воля народу») і Оксана Миронова (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»). 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду