Парламенту і громадським організаціям порекомендували, як обрати незалежну та професійну наглядову раду НСТУ

Парламенту і громадським організаціям порекомендували, як обрати незалежну та професійну наглядову раду НСТУ

11:09,
12 Грудня 2020
1297

Парламенту і громадським організаціям порекомендували, як обрати незалежну та професійну наглядову раду НСТУ

11:09,
12 Грудня 2020
1297
Парламенту і громадським організаціям порекомендували, як обрати незалежну та професійну наглядову раду НСТУ
Парламенту і громадським організаціям порекомендували, як обрати незалежну та професійну наглядову раду НСТУ
Рекомендації адресовані народним депутатам України, групам і фракціям Верховної Ради України, громадським організаціям і Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення.

Рекомендації щодо виборів незалежної та професійної наглядової ради Суспільного мовника склали за результатами обговорення, організованого Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Проєктом «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» у співпраці з Європейською мовною спілкою.

Про це йдеться на сайті «Детектор медіа».

Учасники експертного обговорення рекомендували:

Народним депутатам України, групам і фракціям Верховної Ради України:

1) При делегуванні членів до Наглядової ради від депутатських груп і фракцій керуватися вимогами до членів і враховувати обмеження, викладені в Статті 9 «Закону про Суспільне телебачення і радіомовлення України». Призначення мають відбуватися на основі чітко визначених критеріїв, що пов’язані з функціями та сферою діяльності суспільного мовлення.

2) Делегувати досвідчених, професійних, авторитетних кандидатів, які мають довіру в суспільстві і є фахівцями у сферах управління, медіа та інших сферах, що стосуються суспільних медіа.

3) При призначенні і в майбутньому керуватися принципом незалежності членів Наглядової ради.  Закон вказує, що член Наглядової ради не може брати участі в партійній діяльності чи виконувати доручення партії, будь-якого її органу або посадової особи. Також, стандарти Ради Європи наголошують, що призначення не можуть використовуватися для здійснення політичного або іншого впливу на діяльність організацій суспільного мовлення. Призначення членів Наглядової ради здійснюються на визначений термін, що може бути зменшений лише в деяких законодавчо визначених випадках. Зменшення терміну призначення не може бути пов’язаним з відмінностями редакційних поглядів та рішень. Термін повноважень членів Наглядової ради не може бути зменшеним, щоб відповідати терміну роботи парламентських фракцій, які їх призначили.

4) Враховувати вимоги стандартів Ради Європи, щодо яких правові норми повинні гарантувати, щоб члени наглядових органів Суспільних мовників:

  • призначалися за допомогою відкритої і плюралістичної процедури;
  • колективно представляли інтереси суспільства в цілому;
  • не могли б отримувати жодного доручення або наказів від будь-якої особи чи органу;
  • не могли б бути звільнені, тимчасово відсторонені від виконання обов’язків або заміщені протягом терміну їхніх повноважень;
  • не мали конфлікту інтересів з функціями у наглядовому органі.

5) Періодично організовувати зустріч народних депутатів і представників всіх комітетів Верховної Ради України із керівництвом Суспільного мовника для  інформування про принципи функціонування Суспільного мовлення, міжнародні стандарти та результати Суспільного мовника.

6) Забезпечити належне фінансування Суспільного мовника на 2021 рік у відповідності ст. 14 Закону про «Суспільне телебачення і радіомовлення України», яка передбачає таке: «держава забезпечує належне фінансування НСТУ, яке передбачається окремим рядком у Державному бюджеті України та становить не менше 0,2 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік».

7) Внести зміни до Закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення» і передбачити відшкодування затраченого часу членам Наглядової ради, що сприятиме залученню більш професійного і досвідченого пулу кандидатів в майбутньому та забезпечуватиме більш ефективну роботу членів Наглядової ради.

8) Внести зміни до законів, зокрема до Бюджетного Кодексу та Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», для вдосконалення моделі фінансування Суспільного мовника,  яка має гарантувати стабільне, передбачуване, достатнє та вільне від політичного втручання щорічне фінансування. Зокрема, впровадити цільове джерело фінансування зі спеціального фонду державного бюджету, до якого спрямовуються доходи держбюджету від  рентної плати за користування радіочастотним ресурсом. 

Громадським організаціям:

9) Активніше долучатися до процесу відбору членів Наглядової ради Суспільного мовника, зокрема шляхом подання заявок під час оголошення конкурсу Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення, з подальшим делегуванням професійних кандидатів, за можливості, об’єднавшись у виборі певної кандидатури.

10) Стежити за прозорістю процесу відбору органів управління Суспільного мовника.

Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення:

11) Нагадати парламентським фракціям та депутатським групам про критерії делегування кандидатів до складу Наглядової ради, що визначені законодавством.

12) Сприяти інклюзивному, прозорому, відкритому та плюралістичному процесу відбору членів до Наглядової ради з боку громадських організацій (забезпечення онлайн- трансляції засідань конференцій, відкритої та прозорої роботи громадської комісії тощо).

Додамо,  перший склад наглядової ради був затверджений Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення 19 січня 2017 року. Відповідно до чинного закону, термін повноважень її членів — чотири роки. На початку до складу наглядової ради увійшло 9 представників від громадських об’єднань та асоціацій і 8 від депутатських фракцій і груп парламенту 8-го скликання. Протягом кількох наступних років за власним бажанням із ради вийшли кілька членів, делегованих фракціями та групами. Наразі в наглядовій раді 13 членів. 

19 січня 2021 року спливає термін повноважень більшості членів НР, які делеговані фракціями і групами.

Наразі триває підготовка до проведення коференцій з обрання членів наглядової ради НСТУ у п’яти сферах – освіти та науки, забезпечення прав національних меншин, захисту інтересів дітей та молоді, творчій сфері та сфері захисту прав осіб з особливими потребами. Члена наглядової ради у сфері фізичного виховання та спорту оберуть до 2 квітня.

На сьогодні до складу наглядової ради Суспільного входить 13 членів. Від громадських об’єднань та асоціацій входять:  Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин,  Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки,   Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами, Олександр Павліченко – у правозахисній сфері, Оксана Романюк – у сфері журналістики, Віктор Бобиренко – у сфері місцевого самоврядування.

Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ – Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), Катерина Дулапчій (депутатська група «Воля народу») і Оксана Миронова (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»). 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду