Вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ – Ів Саломон

Вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ – Ів Саломон

16:46,
30 Листопада 2020
2697

Вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ – Ів Саломон

16:46,
30 Листопада 2020
2697
Вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ – Ів Саломон
Вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ – Ів Саломон
Каденція наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України не повинна співпадати з каденцію народних депутатів у Верховній Раді.

Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України має бути незалежною від політичного впливу. Вибори до Верховної Раді і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ.

Про це 30 листопада сказала міжнародна консультантка Ради Європи Ів Саломон під час онлайн-дискусії «Вибори незалежної та професійної наглядової ради та її роль для успіху Суспільного мовника». Наразі вона працює у Грузії.

Вона презентувала рекомендації Ради Європи про те, як має призначатися наглядова рада Суспільного.

Ів Саломон наголосила,  що наглядова рада НСТУ має бути незалежною від політичного і комерційного впливів. Без незалежності не буде довіри та аудиторії.  

«Будь-які натяки на політичне втручання – це небезпека втратити довіру», – зазначила вона.

За її словами, у Законі про Суспільне мовлення чітко прописано, коли можуть бути припинені повноваження членів наглядової ради.

«Повноваження не можуть бути припиненні за жодних інших умов. Це відповідає стандартам Ради Європи. Будь-яка спроба зараз змінити законодавство, щоб змінити члена наглядової ради, призначеного раніше однією фракцією, буде порушенням стандартів Ради Європи», – сказала вона.

Ів Саломон зазначила, що будь-які інші причини припинення повноважень членів наглядової ради суперечать стандартам Ради Європи.

«Нові фракції не можуть призначати нових членів, якщо така вакансія не з’явиться у наглядовій раді.  Нова фракція не може відразу делегувати свого представника, якщо у наглядовій раді працює член, делегований якоюсь фракцією попереднього скликання. Бо тоді є загроза, що наглядова рада може розростися до 100 людей», – сказала вона.

За її словами, члени наглядової ради НСТУ повинні діяти виключно в інтересах суспільства, тоді буде неважливо, хто вони з точки зору політичних впливів.

Заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук під час дискусії розповіла про законопроєкт, який стосується діяльності наглядової ради НСТУ, зокрема, щоб продовжити каденцію з чотирьох до п’яти років. Вона пропонує, щоб каденція нагдядової ради відповідала каденції Верховної Ради, тобто 5 років.

Ів Саломон розкритикувала таку пропозицію. За її словами, у більшості країн каденція наглядової ради Суспільного не співпадає з каденцією парламенту. «Це важливий спосіб нагадати, що нагядова рада не політизована. Члени будуть у наглядовій раді, коли представники певної полічтиної сили уже не будуть у парламенті», – додала вона.

Народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Микола Княжицький сказав, що це добре, що не припиняються повноваження членів наглядової ради, які буди делеговані від політичних сил у попередньому скликані. «Повноваження фракцій і наглядової ради не мають співпадати», – сказав він.

Онлайн-дискусію «Вибори незалежної та професійної наглядової ради та її роль для успіху Суспільного мовника» організували Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики та Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення за підтримки проєкту «Європейський Союз та Рада Європа працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

Нагадаємо, парламенту пропонують усунути колізії в питанні призначення та звільнення членів наглядової ради Суспільного мовника.

Нагадаємо, перший склад наглядової ради був затверджений Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення 19 січня 2017 року. Відповідно до діючого закону термін повноважень членів НР – чотири роки. На початку до складу наглядової ради увійшли 9 представників від громадських об’єднань та асоціацій та вісім від депутатських фракцій і груп парламенту восьмого скликання.

Протягом кількох наступних років за власним бажанням з НР пішли кілька членів, делегованих фракціями та групами. А саме, Віталій Портников (фракція партії «Народний фронт»), Тарас Аврахов (депутатська група «Воля народу»), Сергій Таран (фракція партії «БПП»), Ігор Хохич (депутатська група «Відродження»), В’ячеслав Козак (фракція партії «Радикальна партія Олега Ляшка»). Фракція партії «Блок Петра Порошенка» замість Сергія Тарана у липні 2019 року делегував до НР Оксану Миронову, а депутатська група «Воля народу» замість Тараса Аврахова делегувала Катерину Дулапчій.

Наразі у наглядовій раді 13 членів. Тривають перевибори від громадських об’єднань та асоціацій, основним видом діяльності яких є діяльність: у сфері освіти та науки; у сфері забезпечення прав національних меншин; у сфері захисту інтересів дітей та молоді; у творчій сфері; у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.

У січні 2021 року спливають повноваження переважної більшості членів Наглядової ради.

Відповідно до діючого закону п’ять фракцій і дві депутатські групи парламенту 9-го скликання мають делегувати своїх представників до складу НР до середини січня 2021 року.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду