Працівники Суспільного не отримали зарплати, рахунки заблоковано. НСТУ звернулася до Кабміну з відкритим листом

Про це повідомив корпоративний сайт Суспільного.

Суспільний мовник України зазначив, що опинився під загрозою повної зупинки роботи й припинення мовлення всіх теле-, радіо- та діджитал-каналів.

«Існує лише дві причини такої ситуації, і правління Суспільного мовника переконане, що обидві проблеми можуть бути вирішені за негайного втручання Кабінету Міністрів України», – зазначено у відкритому листі.

Найперша проблема — затримка виплати заробітної плати всім працівникам телерадіокомпанії.

«Понад чотири тисячі працівників Суспільного мовника не отримали заробітної плати в лютому й можуть не отримати її і в березні, адже досі не затверджено паспорт відповідної бюджетної програми та не внесено належних змін до постанови Кабінету Міністрів України (від 25 січня 2017 року №30) щодо порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки ПАТ «НСТУ». Оскільки змінився головний розпорядник бюджетних коштів для телерадіокомпанії (раніше це був Державний комітет телебачення і радіомовлення України, наразі ж — Міністерство культури, молоді та спорту України)», – повідомляють у НСТУ.

У компанії пояснюють, що усі необхідні документи зі свого боку Суспільний мовник подав в січні 2020 року, відбувалося погодження у відповідних міністерств, а зі зміною складу Кабінету Міністрів України вся процедура відбулася повторно.

«Залишати працівників найбільшого незалежного медіа країни без жодної оплати праці через затягування документарних процедур — неприпустимо в демократичній правовій державі. Змушені констатувати, що тривалі затримки з виплатами можуть призвести до звільнення найбільш професійних працівників, серед яких основну частину становитимуть журналісти», – йдеться у відкритому листі.

Правління Суспільного мовника звертається до новообраного Кабінету Міністрів України з проханням на найближчому засіданні розглянути питання та внести необхідні зміни до постанови від 25 січня 2017 року №30, а також пришвидшити затвердження паспорта бюджетної програми відповідним головним розпорядником.

«Другим і найбільшим викликом для Суспільного мовника на сьогодні залишається блокування рахунків телерадіокомпанії. Ще з лютого Суспільний мовник не може здійснювати жодних видатків, адже постановами Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 18 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року №61321781 було накладено арешт на кошти, що є на рахунках Суспільного мовника, у межах виконавчого провадження щодо стягнення із Суспільного боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору на користь акціонерного товариства "Євроньюз"», – зазначають у НСТУ.

У компанії нагадують, що співпраця колишньої державної Національної телекомпанії України з «Євроньюз» розпочалася 2010 року ще до створення Суспільного мовника. Згодом із бюджету було припинене виділення коштів на оплату ліцензійних платежів за договором про створення українськомовної версії «Євроньюз», що й спричинило появу боргу та відповідний судовий процес. 

Суспільний мовник отримав цей борг у спадок як правонаступник усіх прав та обов’язків колишньої державної Національної телекомпанії України, яка припинила свою діяльність.

Наразі арешт рахунків уже зупинив підготовку до трансляції в Україні Олімпіади-2020, унеможливлює належне представлення та участь у Євробаченні-2020, також повністю зупинив усі нові проєкти Суспільного, зокрема запуск нової Суспільної студії в ефірі телеканалу «UA: Перший».

Робота телерадіокомпанії, а це два національні телеканали («UA: Перший» та «UA: Культура»), три національні радіоканали («Українське радіо», радіо «Промінь», радіо «Культура»), а також діджитал-платформи та теле- й радіоканали в кожному куточку країни, потребує щоденних видатків: оплати трансляції, відряджень журналістів, оплати робіт та послуг підрядників, комунальних платежів, обов’язкових зборів. Із замороженими рахунками робота Суспільного незабаром зовсім зупиниться. Окрім того, телерадіокомпанія має низку зобов’язань перед міжнародними партнерами, виконувати які не зможе через блокування рахунків.

«Суспільний мовник звертається до Кабінету Міністрів України з проханням ініціювати виділення з державного бюджету окремих коштів для погашення наявної заборгованості колишньої державної компанії (10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору), а також 1,6 млн євро виконавчого збору, що телерадіокомпанія має сплатити додатково», – просять у НСТУ.  

На Суспільному наголошують, що вищезазначені рішення з боку Кабінету Міністрів України дадуть змогу розблокувати роботу Суспільного мовника, забезпечити планову підготовку країни до участі в міжнародних подіях та їх висвітлення в Україні, а також належне виконання зобов’язань перед контрагентами й міжнародними партнерами.

Нагадаємо, на Суспільному четвертий місяць затримують зарплати. Із грудня 2019 року працівники Національної суспільної телерадіокомпанії України із затримкою отримують аванс, який, як правило, платять в середині місяця. У лютому 2020 року затримали і основну частину, яку раніше зазвичай виплачували в останні дні місяця.

Як писав «Детектор медіа», 28 лютого НСТУ повідомила, що 18 лютого Міністерство юстиції України відкрило виконавче провадження щодо стягнення із Суспільного боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору (разом це 308 млн грн) на користь акціонерного товариства «Євроньюз».

21 жовтня 2010 році Національна телекомпанія України підписала ліцензійний договір з компанією «Євроньюз» на шість років. 12 травня 2015 року «Євроньюз» подала до Господарського суду міста Києва позов про стягнення з НТКУ 10 млн 591 тис. 224 євро ліцензійних платежів за період з лютого 2013 по лютий 2015 років. НТКУ, а згодом її правонаступник ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (НСТУ), програвали суди один за одним. Останній суд відбувся 3 роки тому. У лютому 2020 року це призвело до арешту рахунків компанії і відповідно блокувало роботу НСТУ. 

Громадські організації, наглядова рада НСТУ, заступниця Голови Верховної Ради України ІХ скликання (віцеспікерка) Олена Кондратюк та Європейська мовна спілка закликають уряд вирішити фінансові проблеми НСТУ через успадкований борг, який тягнеться з 2015 року. 

В ЄМС вважають, що погашення боргу НСТУ перед «Євроньюз» – це питання Уряду і прем’єр-міністра. На її думку, саме Кабмін має вирішити фінансове питання НСТУ. 

6 березня Незалежна медійна рада закликала новий уряд закрити питання боргу перед Euronews.

comments powered by Disqus