Віруюча аудиторія хоче включити до Наглядової ради НСТУ представника від українських церков
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Віруюча аудиторія хоче включити до Наглядової ради НСТУ представника від українських церков
Про це Руслан Кухарчук сказав 22 березня під час круглого столу «Як реалізувати інтереси віруючої аудиторії у системі суспільного телерадіомовлення».
За його словами, законодавець зазначив, що Наглядова рада утворюється з представників усіх парламентських фракцій, а також 9 сфер громадянського суспільства.
«Але дивним і незрозумілим є той факт, що в Наглядовій раді ніяк не представлена найбільша соціальна група України – віруючі люди всіх християнських конфесій. Безсумнівно – суспільне телерадіомовлення зобов’язане забезпечувати інформаційні потреби цієї багатомільйонної аудиторії», – сказав Руслан Кухарчук.
Пан Кухарчук розповів, що в Україні зареєстровано понад 30 тисяч християнських церков різних конфесій. Це багатомільйонна аудиторія, яка не має впливу на інформаційну стратегію суспільного мовлення. На його думку, представника до складу Наглядової ради НСТУ могла б обирати Всеукраїнська рада церков, кудивходять 18 церков і релігійних організацій (та 1 міжцерковна релігійна організація), що разом представляють понад 95 % релігійної мережі та всі основні конфесії України: православного, греко-католицького, римсько-католицького та протестантського (євангельського) віросповідних напрямків християнства, а також основних віросповідань іудаїзму та ісламу.
В обговоренні взяли участь журналісти, представники медійних громадських організацій, представники церков різних християнських деномінацій, а також співробітники НСТУ, серед яких ведуча на радіо «Промінь» і «UA:Перший» Галина Бабій, редактор-ведучий програми «Перша шпальта» на «UA:Першому» Олег Гавриш, автор і керірник духовно-просвітницької програми «Вічне» на «UA:Першому» Лариса Побережна, ведучий програми «Світло» Сергій Тарасенко.
Учасники круглого столу запропонували резолюцію у наступних твердженнях:
- інтереси багатомільйонної аудиторії глядачів і слухачів, які є вірянами різних церков і деномінацій, мають бути враховані у процесі мовлення Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ);
- інформаційні потреби релігійної спільноти мають бути всебічно задоволені через систему суспільного мовлення в Україні;
- надати чисельній віруючій аудиторії формалізованих і ефективних важелів впливу на редакційну політику НСТУ;
- включити до складу Наглядової ради НСТУ уповноваженого представника від різних деномінацій і внести відповідні зміни до закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України».
Член Наглядової ради від громадських організацій у сфері освіти та науки Олексій Панич розповів сайту «Суспільне мовлення», з якими твердженнями резолюції згодний, а з якими – ні.
«З тих чотирьох тверджень, з приводу яких "учасники круглого столу дійшли згоди", я:
- з першим повністю згодний;
- з другим згодний частково, бо якщо суспільне задовольнить ці потреби "всебічно", чим тоді будуть займатися власне релігійні ЗМІ?
- з третім згодний частково: при суспільному мовленні буде створюватися система громадських рад, представники "віруючої аудиторії" цілком можуть увійти до них і впливати через цей механізм "на редакційну політику НСТУ" поряд з представниками інших верств суспільства;
- з четвертим не згодний взагалі, бо за цією логікою треба включати до Наглядової ради також представників від скептиків і атеїстів (а це принципово різні світоглядні позиції).
До того ж, що таке взагалі "уповноважений представник від різних деномінацій"? Від яких, від всіх без винятку, включно з найбільш екзотичними? А як вони будуть цього представника обирати? Або тільки від деяких, а тоді чому саме від них? Тобто, саме формулювання "уповноважений представник від різних деномінацій" насправді надто розмите, щоб його можна було серйозно обговорювати», – пояснив Олексій Панич.
Юрист Інституту медіа права (Цедем) Ігор Розкладай сказав СМ, що згідно з Законом «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», не можна розширювати склад Наглядової ради НСТУ. За його словами, є неприйнятним виокремлення однієї релігії. Пан Розкладай вважає, що організатори круглого столу плутають редакційну політику і керівний орган, мають нерозуміння ролі Наглядової ради.
Згідно з Законом, нагляд за діяльністю НСТУ здійснює Наглядова рада НСТУ. Вона визначає основні напрями діяльності НСТУ, затверджує редакційний статут, контролює його виконання.
У розділі ІІ, ст. 8 вказано, що до складу Наглядової ради НСТУ входять по одному представнику від депутатських фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання та дев’ять членів від громадських об’єднань та асоціацій, основним видом діяльності яких є діяльність:
1) у сфері освіти та науки;
2) у сфері забезпечення прав національних меншин;
3) у сфері фізичного виховання та спорту;
4) у сфері журналістики;
5) у правозахисній сфері;
6) у сфері захисту інтересів дітей та молоді;
7) у творчій сфері;
8) у сфері місцевого самоврядування;
9) у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.
«Якщо кількість членів Наглядової ради НСТУ, обраних від депутатських фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання, дорівнює або перевищує кількість членів, обраних від громадських об’єднань та асоціацій, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення проводить додаткову конференцію всіх громадських організацій, що взяли участь в обранні членів Наглядової ради НСТУ, на якій додатково обирає членів Наглядової ради НСТУ від громадських об’єднань та асоціацій у кількості, що забезпечить їх перевищення на одну особу.
Делегувати представників до складу Наглядової ради НСТУ мають право громадські об’єднання та асоціації, які діють не менше трьох років у відповідній сфері, їх членами є авторитетні у відповідній сфері особи, а діяльність є активною (впродовж останніх трьох років організовують періодично, не рідше ніж декілька разів на рік, громадські заходи щодо проблем, які існують у відповідній сфері: ініціюють публічні обговорення актуальних питань, публічні дискусії у професійній сфері тощо).
Кандидатури для включення до складу Наглядової ради НСТУ подаються до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Громадське об’єднання та асоціація, що відповідає вимогам, зазначеним у частині другій цієї статті, може подати тільки одну кандидатуру.
Члени Наглядової ради НСТУ від громадських об’єднань та асоціацій обираються шляхом рейтингового голосування на відповідних конференціях громадських об’єднань та асоціацій, окремо за кожним видом діяльності, які проводяться Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Порядок проведення відповідної конференції громадських об’єднань та асоціацій та обрання членів Наглядової ради НСТУ визначається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Кожне громадське об’єднання та асоціація, що беруть участь у відповідній конференції, має право одного голосу», – йдеться у законі.
Нагадаємо, 19 січня 2017 року публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України» зареєстровано як юридичну особу і припинено юридичну особу НТКУ.
З дня реєстрації ПАТ НСТУ наглядова рада вступила у свої повноваження. Згідно з законом, строк повноважень членів наглядової ради НСТУ становить чотири роки. Наглядова рада НСТУ працює на громадських засадах. Відповідно до закону про суспільне мовлення вона здійснює нагляд за діяльністю суспільного мовника та має визначити основні напрями діяльності НСТУ, призначити п’ять членів редакційної ради НСТУ, обрати на конкурсних засадах на чотири роки голову правління НСТУ та, за його поданням, членів правління, встановити умови та розмір оплати праці працівників НСТУ тощо.
Нагадаємо, 17 грудня 2015 року Нацрада затвердила склад наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. До її складу ввійшли обрані відкритим чесним конкурсом представники від громадськості та делеговані депутатськими фракціями, які самі не є депутатами.
Від громадських об’єднань та асоціацій членами наглядової ради були обрані: Володимир Бринзак – у сфері фізичного виховання та спорту, Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин, Тетяна Лебедєва – у сфері журналістики, Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки, Віктор Таран – у сфері місцевого самоврядування, Тарас Шевченко – у правозахисній сфері, Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.
Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ стали Тарас Аврахов (депутатська група «Воля народу»), В’ячеслав Козак (депутатська фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Віталій Портников (депутатська фракція політичної партії «Народний фронт»), Сергій Таран (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»), Ігор Хохич (депутатська група «Відродження»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).