Звільнення Аласанії ставить на паузу реформу Суспільного мовлення – Ольга Герасим’юк
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Звільнення Аласанії ставить на паузу реформу Суспільного мовлення – Ольга Герасим’юк
Про це у коментарі сайту «Детектор медіа» сказала перша заступниця голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, представник України в Постійному комітеті з інформаційного суспільства Ради Європи Ольга Герасим'юк.
«Те, що сталося вчора, дуже погана новина для всього суспільства. Реформа суспільного мовлення внаслідок розірвання контракту з Зурабом Аласанією стала на стоп-кран. Поясню, чому? Поки розберуться у тому, що сталося, чому процедура була "з голосу", спонтанна, без присутності навіть представників Ради Європи, чому не розглянули річний звіт НСТУ, на підставі якого можна було зробити вичерпні висновки, поки буде вирішено, що робити далі, чи буде судове оскарження, – пройде час, і цей час зіграє проти суспільства та України погану гру», – сказала вона.
За словами Ольги Герасим’юк, якщо все таки Зураб Аласанія погодиться з тим, що його усунули, то разом з ним очевидно піде частина команди.
«Тільки уявіть, скільки ресурсу було вкладено у суспільний мовник: у навчання команди, тренінги, побудову правління, вишкіл, обмін досвідом, скільки підтримки було вкладено донорами…», – додала вона.
За її словами, наразі рішення наглядової ради НСТУ виглядає, що це політична розправа, незацікавлення в незаангажованому мовнику усіх, кого громадяни України будуть обирати на виборах, що не робить честі нікому.
«Те що відбулося, треба негайно повернути у рамки прозорості, чіткості і зрозумілості. Треба вжити усіх заходів, щоб ми достойно вийшли з цієї ситуації», – закликала вона наглядову раду не ставати на паузу реформу суспільного мовленння і виправити цю ситуацію, зважаючи на всі негативні наслідки того, що відбулося.
На думку пані Герасим'юк, ті, хто говорить про низькі рейтинги і що суспільний мовник ніхто не дивитися і не слухає, цілковито лукавлять. Вона нагадала, що НСТУ недофінансоване на 50 %, то про які цифри можна говорити, коли у компанії навіть не мали коштів заплатити за аналогову трансляцію.
Вона також сказала, що є певні положення, які передбачають зміни у наглядовій раді. Наприклад, у голови наглядової ради завершується дворічний термін перебування у лютому, це будуть ще одні вибори. У положенні про Наглядову раду НСТУ зазначено, що «наглядова рада обирає на своєму засіданні із числа своїх членів голову, заступника голови та секретаря наглядової ради, які обираються строком на два роки та не можуть займати відповідну посаду більше двох строків поспіль». 8 лютого 2017 року на засіданні членів наглядової ради ПАТ НСТУ Тетяну Лебедєву обрано головою наглядової ради Суспільного мовлення.
Нагадаємо, 31 січня наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України прийняла рішення про дострокове припинення контракту з головою правління Суспільного мовлення Зурабом Аласанією. Члени наглядової ради поки що відмовляються коментувати підстави звільнення голови правління – до моменту оприлюднення протоколів засідання наглядової ради.
Голова наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва сказала «Детектору медіа», що Зураб Аласанія працюватиме головою правління ще два тижні, тоді наглядова рада НСТУ призначить тимчасово виконуючого обов’язки голови правління.
Заступниця голови наглядової ради НСТУ Світлана Остапа уточнила «Детектору медіа», що 31 січня наглядова рада також вирішила призначити члена правління Миколу Чернотицького тимчасово виконуючим обов’язки голови правління.
Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський сказав «Детектору медіа», що повне рішення наглядової ради з підставами для розірвання контракту буде оприлюднено в протоколі засідання протягом 5 днів на сайті суспільного мовника, оскільки питання озвучувалося з голосу.
Голова правління НСТУ Зураб Аласанія, заявив, що причини розірвання контракту йому невідомі, офіційного обґрунтування немає. Він написав на своїй сторінці у фейсбуку, що «порушено всі процедури; судова боротьба можлива і навіть обов‘язкова – після обнародування причин».
Пізніше він оприлюднив уривок одного з проектів рішень, у якому голові правління закидали відсутність висвітлення на «UA: Першому» важливих подій за участі Президента України. Тетяна Лебедєва повідомила, що не це було причиною розірвання контрактуз паном Аласанією та опублікувала тексту проекту рішення (однак це не фінальний текст рішення). У проекті рішення голові правління, зокрема, закидають незбалансовану та суперечливу фінансову політику, непрозоре преміювання керівного складу та оплату діяльності дублюючих органів.
Член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Олександр Павліченко заявив, що внутрішній аудит щодо благодійного фонду на підтримку Суспільного мовника став однією з двох підстав, через які було висунуте питання про непродовження контракту з чинним головою правління Зурабом Аласанією. На його думку, вся процедура голосування видавалась спершу фарсом. Він запропропонував Зурабу Аласанії оскаржити це в судовому порядку. Член НР вважає, що політичні рішення так не приймаються, а тут ішлося саме про політичне рішення.
Член наглядової ради НСТУ Євген Глібовицький вважає, що результати голосування щодо розірвання контракту з головою правління Суспільного Зурабом Аласанією місять процедурні порушення та не є оформленими у відповідності до вимог закону про Суспільне телебачення та радіомовлення України. Він запропонував іншим членам наглядової ради скасувати результати голосування. Інакше цей склад наглядової ради має піти у відставку в повному складі.
Медійні громадські організації закликали наглядову раду НСТУ переглянути своє рішення щодо припинення контракту з головою правління НСТУ. Заяву підписали громадські організації «Інтерньюз-Україна», Інститут масової інформації, Фундація «Суспільність», «Детектор медіа» та Центр демократії та верховенства права.
У прес-службі Адміністрації президента «Детектору медіа» повідомили, що Президент України завжди підтримував і буде підтримувати Суспільне мовлення.
Низка незалежних журналістів і співробітників різних медіа заявили про створення неформальної спільноти незалежних журналістів під назвою Ініціатива «34», у відповідь на рішення наглядової ради Суспільного мовника про звільнення Зураба Аласанії. Назва нової ініціативи відсилає до статті 34 Конституції України, яка гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Нагадаємо, 10 квітня 2017 року наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України обрала головою правління Суспільного мовлення Зураба Аласанію строком на 4 роки, до 2021 року.
До того, з 2014 року Зураб Аласанія був генеральним директором Національної телерадіокомпанії, яка разом із колишніми ОДТРК 19 січня 2017 року була зареєстрована як ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».
1 листопада 2016 року, під час підготовки до «Євробачення-2017», Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням. Причина – недофінансування компанії, за яке голосують народні депутати України під час ухвалення державного бюджету. Останні два роки НСТУ недоотримувала 50 % фінансування.
Закон про суспільне мовлення передбачає, що наглядова рада може прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів правління НСТУ.
Відповідно до статуту НСТУ, порядок та підстави дострокового припинення повноважень голови правління та членів правління визначаються положенням про правління та контрактами, укладеними з головою та членами правління.
Фото: з архіву Ольги Герасим'юк