Комітет свободи слова не підтримав звернення Олега Ляшка щодо заміни В’ячеслава Козака у Наглядовій раді

Комітет свободи слова не підтримав звернення Олега Ляшка щодо заміни В’ячеслава Козака у Наглядовій раді

16:18,
5 Квітня 2017
3452

Комітет свободи слова не підтримав звернення Олега Ляшка щодо заміни В’ячеслава Козака у Наглядовій раді

16:18,
5 Квітня 2017
3452
Комітет свободи слова не підтримав звернення Олега Ляшка щодо заміни В’ячеслава Козака у Наглядовій раді
Комітет свободи слова не підтримав звернення Олега Ляшка щодо заміни В’ячеслава Козака у Наглядовій раді
Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики закликав членів Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії провести прозорий, публічний, об'єктивний конкурс на голову правління суспільного мовлення. Надалі можуть бути внесені зміни до Закону про суспільне телебачення і радіомовлення України, які передбачують відкликання фракціями своїх членів Наглядової ради НСТУ.

Про це йшлося 5 квітня на черговому засіданні Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, на якому розглядали питання «Про ситуацію навколо заміни члена Наглядової ради ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" від фракції Радикальної партії Олега Ляшка». 

Комітет закликав, що заміна одного члена Наглядової ради на іншого має відбуватися відповідно до Закону. У публічній заяві Комітету  сказано, що Наглядова рада має провести прозорий та об'єктивний конкурс на голову правління суспільного мовлення, що має відбутися 10 квітня 2017 року. 

Голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар запропонувала, що в подальшому можуть бути напрацьовані зміни до Закону про суспільне телебачення і радіомовлення України, щоб передбачити імовірне відкликання фракціями своїх членів Наглядової ради НСТУ. Комітет підтримав її пропозицію.

У засіданні Комітету взяв участь лідер парламентської фракції Радикальної партії Олег Ляшко. Він не назвав жодної з дев'яти підстав припинення повноважень члена Наглядової ради, які виписані у статті 10 Закону про Суспільне. Олег Ляшко мотивував своє звернення  щодо включення до Наглядової ради НСТУ Валентини Руденко замість В'ячеслава Козака статтею 9 «Вимоги до члена Наглядової ради НСТУ». У ній вказано, що «членом Наглядової ради НСТУ може бути громадянин України, який має високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також має вищу освіту та постійно (не менш як п’ять років) проживає на території України».

Олег Ляшко сказав, що В’ячеслав  Козак «втратив моральні якості». Він розповів, що делегував В'ячеслава Козака у Наглядову раду, який всупереч фракції таємно проголосував за Тетяну Лебедєву та отримав за це 1 тисячу доларів.

«Ми йому довіряли. Пан Козак в інтерв'ю сказав, що упродовж року я йому жодного разу не телефонував і жодних вказівок не давав. І це правда. Це спростовує заяви, що ми начебто чинимо якийсь тиск. Мій принцип – не чинити тиску. Тетяна Лебедєва була обрана головою Наглядової ради з перевагою в один голос. Цей один голос віддав наш представник В’ячеслав Козак. Це був єдиний випадок, коли я сказав Козаку про позицію нашої фракції. Я сказав  не голосувати за обрання Тетяни Лебедєвої головою НР, тому що вона з 2003 до 2010 року була членом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення за квотою олігарха Пінчука. Вона є вихідець із Дніпропетровська, була разом із ним все життя. При  Кучмі 7 років була членом Нацради. При всій повазі до вас (до Тетяни Лебедєвої – Ред.), до ваших професійних якостей, в яких я не маю жодних сумнівів, але ви не можете представляти інтереси нашої фракції. Козак не мав права вибирати вас, представницю олігарха, головою Наглядової ради», – сказав Олег Ляшко.

Пан Ляшко сказав, що  пан Козак ховається від  представників фракції Радикальної партії, вони не можуть його знайти.

«Він проголосував за гроші, отримав за це 1 тисячу доларів. Визивайте Козака в НАБУ і хай дає свідчення. Я зателефонував і сказав йому, щоб написав заяву на звільнення. У результаті голосування за представницю олігарха В’ячеслав Козак втратив моральні якості», – додав пан Ляшко.

Голова Наглядової ради НСТУ Тетяна  Лебедєва запропонувала: «Найкраще з'ясувати ситуацію в суді, хто пропонував, кому пропонував та які гроші». 

За її словами, ніхто не каже про тиск Олега Ляшка, а про небезпечний прецедент, який може розглядатися як хрест на долі Суспільного мовлення. Вона вважає, якщо сьогодні одна фракція замінить обраного члена Наглядової ради на іншого, тоді кожному члену Наглядової ради можуть зателефонувати і впливати на голосування за певні рішення. 

Секретар Наглядової ради НСТУ Вадим Міський сказав, що жодна з підстав про припинення повноважень члена Наглядової ради В'ячеслава Козака, які вказані у Законі, не настала. «Якщо є певні підозри у корупції, тоді відповідно до Закону потрібно піти до суду і отримати вирок суду. Це буде підставою до заміни кандидата», – зазначив він.

Пан Міський пояснив, що якщо фракція Радикальної партії замінить делегованого у НР члена з непередбачуваних Законом підстав, це буде загрозливий прецедент. «Завтра всі фракції захочуть замінити членів Наглядової ради, тоді Наглядова рада втратить будь-яку працездатність», – пояснив Вадим Міський. 

Нагадаємо, 9 березня 2017 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення розглядала подання фракції Радикальної партії Олега Ляшка щодо включення до Наглядової ради НСТУ

Після цього подання члени Наглядової ради НСТУ виступили з заявою проти спроби втручання в діяльність Наглядової ради з боку фракції Ляшка. Вони розцінили це як тиск, оскільки парламентська фракція хоче замінити члена Наглядової ради з не передбачених законом підстав. Відповідно до Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» фракція з власної ініціативи не має права достроково відкликати обраного нею представника (ст.10). Відповідну заяву підтримали більшість членів Наглядової ради.

Стаття 10 закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» передбачає виключні 9 підстав припинення повноважень члена наглядової ради:

1) закінчення строку повноважень;

2) подання заяви про припинення повноважень за власним бажанням;

3) припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

4) настання підстав, передбачених частиною другою статті 9 закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» (перелік умов, за яких особи не можуть бути членами наглядової ради);

5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

6) неможливість виконувати свої обов’язки за станом здоров’я протягом шести і більше місяців за наявності відповідного медичного висновку;

7) набрання законної сили судовим рішенням про визнання його обмежено дієздатним чи недієздатним;

8) смерть або визнання безвісно відсутнім;

9) відсутність на трьох засіданнях наглядової ради НСТУ, крім випадків, коли стан здоров’я не дозволяє брати участь у засіданнях, що підтверджується медичною довідкою.

Олег Ляшко у свою чергу заявив, що має право відкликати з Наглядової ради ПАТ «НСТУ» В’ячеслава Козака, який був делегований до НР від цієї фракції. Хоча відповідно до Закону про Суспільне мовлення такого права фракції не мають.

Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський оприлюднив документ, який свідчить, що фракція Радикальної партії Олега Ляшка хоче замінити члена наглядової ради НСТУ В’ячеслава Козака на Валентину Руденко без жодної законної підстави для цього

Незалежність Наглядової ради НСТУ підтримали Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та Спеціальний Представник Генерального секретаря Ради Європи для України Режі Брійя

Нагадаємо, 17 грудня 2015 року Нацрада затвердила склад наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. До її складу ввійшли обрані відкритим чесним конкурсом представники від громадськості та делеговані депутатськими фракціями, які самі не є депутатами. 

Від громадських об’єднань та асоціацій членами наглядової ради були обрані: Володимир Бринзак – у сфері фізичного виховання та спорту, Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин, Тетяна Лебедєва – у сфері журналістики, Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки, Віктор Таран – у сфері місцевого самоврядування, Тарас Шевченко – у правозахисній сфері, Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.

Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ стали Тарас Аврахов (депутатська група «Воля народу»), В’ячеслав Козак (депутатська фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Віталій Портников (депутатська фракція політичної партії «Народний фронт»), Сергій Таран (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»), Ігор Хохич (депутатська група «Відродження»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду