На радіо «Культура» відбулася прем'єра радіофільму Неллі Даниленко «Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт»

19 січня в ефірі радіо «Культура» відбулася прем'єра двосерійного радіофільму Неллі Даниленко «Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт».

Дві серії фільму по 30 хвилин доступні в записах на сайті «Українського радіо». Повтор радіофільму можна послухати в прямому ефірі 19 січня о 22:00.

У 2019 році –  на початку 2020 року в «Мистецькому арсеналі» упродовж трьох місяців тривала виставка «Подолання гравітації». Вона стала поштовхом створення радіофільму «Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт».

Параска Плитка-Горицвіт – гуцульська художниця, фотографиня, письменниця, філософиня, етнографка.

«Будучи зв’язковою УПА, вона була засуджена радянською владою, і 10 років її утримували за гратами і в засланні. 5 із них пересувалася на милицях, бо дорогою на Урал, відморозила ноги і ледь їх не втратила. Вона дала обітницю Богові і коханому, з яким розлучила їх доля навік, якщо виживе, – славити Бога і красу землі. Виконала», – зазначила авторка, режисерка радіофільму Неллі Даниленко на своїй фейсбук-сторінці.

За словами пані Даниленко, Параска Плитка-Горицвіт малювала ікони, написала десятки унікальних книжок, серед яких словник гуцульської говірки. І навіть малювала комікси про пригоди українок в Індії. Залишила людям чотири тисячі світлин (мистецтво фотографії опанувала самотужки). Листувалася з колишніми політв'язнями, дисидентами, творчою інтелігенцією, родичами і знайомими з Канади, Австралії, США, Великобританії, Польщі.

У радіофільмі є документальні фрагменти та ігрові сценки. В ігрових частинах Параску Плитку-Горицвіт озвучила народна артистка України Наталія Сумська.

«Я дуже вдячна за спогади, що прозвучать у фільмі, письменниці Наталії Поклад, яку Параска Степанівна дуже любила, якій писала теплі листи. Як вдячна всім, хто долучився до створення радіофільму. Акторів наших ви почуєте в радіофільмі, але не побачите. Тому нині максимально спробую представити вам їхні світлини, як безперечно, і світлини Параски Горицвіт та Наталі Поклад», – написала у соцмережі Нелля Даниленко.

Режисерка хоча найближчим часом розпочати роботу над радіофільмом про оперного співака Бориса Гмирю, також у 2021 планує зробити радіофільм про письменника Василя Стефаника. Про це вона розповіла в ефірі радіо «Культура» у програмі «Третій дзвінок. Театральний клуб з Наталею Грабченко».

Нагадаємо, на радіо «Культура» виходить серія радіофільмів «Світочі епохи», серед них радіофільми про Сержа ЛифаряМиколу ЛукашаНаціональну оперу УкраїниЛеоніда Кисельова, про «Пласт».

Фото: з архіву

comments powered by Disqus