Як улаштоване суспільне телебачення Польщі

nice-places.com

Продовжуємо серію матеріалів про суспільне телебачення різних держав, попередні статті: Канада, НорвегіяБританія, Німеччина, Японія, Нова Зеландія, Швеція, Бельгія,ФінляндіяЯпоніяСША, Естонія.

Польська суспільна телекомпанія (Telewizja Polska, TVP) була створена 25 жовтня 1952 року, а регулярне мовлення почала 23 січня 1953 року. З 1970 року мовлення вже здійснювалося за двома програмами.

У 1989–1992  роках TVP кардинально змінила інформаційну політику і джерела фінансування, використовуючи досвід та матеріальну базу державного телебачення. У 1994 році  колишня ідеологічна машина стала акціонерним товариством.

Сьогодні мовлення здійснюється на 10 каналах телебачення:

TVP 1 (так звана одиничка, Jedynka) – загальнонаціональний канал із 99%-им покриттям території Польщі;

TVP 2 (Dwójka) – загальнонаціональний канал культурно-розважального мовлення;

TVP Info (колишній  TVP 3) – цілодобовий інформаційний канал, мовлення  здійснюється  через 16 регіональних  філій.

TV Polonia – супутниковий канал іномовлення, призначений передовсім для поляків, що мешкають закордоном.

А також: TVP KulturaTVP SportTVP HistoriaTVP Seriale,  TVP HD, Belsat TV, та інтернет-каналі TVP Parlament. Чекають на запуск:TVP Film, TVP Dokument, канал, що фокусуватиметься на документальних передачах та кінострічках, та розважальна платформаTVP Rozrywka.

У 1993 році було створено Національну раду з питань телебачення та радіомовлення  (KRRiT – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji), що визначає порядок роботи та контролює мовників: видає власникам  радіо та телеканалів концесії на наземне та супутникове мовлення, встановлює розмір абонплати та механізми контролю її сплати.

Фінансування

Джерела фінансування TVP:

1) абонентська плата, пеня за несвоєчасну сплату абонентської плати,  штрафи  за  використання  незареєстрованих  телевізійних  та  радіоприймачів;

2)  реклама  і  спонсорство;

3) доходи від використання об’єктів інтелектуальної власності;

4) кошти Державного  бюджету;

5) інші джерела. 

Сума, яку мають сплачувати глядачі TVP не фіксована, а варіюється в залежності від терміну (за один, два, три, шість місяців або рік): чим більший термін, тим меньше абонплата. Оплата за перегляд каналів мовника протягом місяця у 2012 році складає 18,50 zł., а одноразова сплата за весь рік складає 199,80 zł. ( приблизно 45 €). Варто зауважити, що це найнижча сума порівняно з іншими країнами ЄС.

Прибуток, отриманий від абонплати у 2011 році був найнижчим за всю історію TVP – 205,4 млн. zł. Низький  розмір  надходжень  від  абонентської  плати  пояснюється  насамперед  тим,  що  65%  населення Польщі ухиляється від сплати збору.

Доходи TVP від абонплати (у млн. злотих)

Згідно даних, оприлюднених Національною радою з питань телерадіомовлення, на початок 2012 року в будинках поляків налічувалося близько 14,3 млн телевізорів, але лише 4,2 млн домогосподарств (понад 13 млн приймачів) було зареєстровано для отримання платіжного рахунку. З них лише 1,2 млн вчасно сплачують платежі, а більше 3 млн абонентів затримують оплату.

Таким чином, суспільство, для якого працює TVP, фінансовує його не повністю. Частка абонплати у доходах за 2011 рік скаладає лише 12,6%. Для порівняння, у 2003 році цей показник складав 36%. Левову частку бюджету TVP складають доходи від реклами та спонсорства.

Динаміка доходів від реклами (у млн. злотих)

Структура управління

Суспільне телебачення в Польщі має два наглядово-контрольні органи – Наглядову Раду та Програмну Раду. Перша складається з 5-9 експертів-економістів чи юристів (але не політиків), які обирають керівництво і наглядають за фінансовим становищем телеканалів. Членів ради призначає Національна рада з питань телебачення  і радіомовлення (за винятком одного члена,  який  призначається  на  посаду  Міністром  фінансів)  строком  на 3  роки.

Друга – Програмна  рада, складається  з 15  членів, яких призначає Національна  рада  з  питань  телебачення  і  радіомовлення  за  поданнями  представлених  у  парламенті  фракцій (10  членів  Програмної ради) а  також  з числа осіб, які мають досвід роботи і практичні досягнення у галузі  культури і мас-медіа (5 членів Програмної ради). Строк повноважень Програмної ради – 4 роки.  Ця рада відстежує, наскільки цікавим і якісним є інформаційний продукт, вносить відповідні пропозиції щодо його покращення. Основою для цієї моделі став досвід телерадіокомпанії BBC

У 12 регіональних філіях Telewizja Polska директори відповідних філій та програмних ради призначаються  на  посади  Наглядовою  радою  за  поданням  Виконавчої  ради.

Програмна політика

Як основні засади своєї роботи у виконанні суспільної місії TVP визначила для себе: доступність, різноманітність, диференційний підхід до різних соціальних та вікових груп, збалансованість, плюралізм, незалежність у викладенні інформації, іноваційність,  високу якість, відповідальність.

Основними принципами інформаційної політики суспільного телебачення у Польщі є:

-  урахування інтересів якнайширшої аудиторії (інформаційний продукт повинен бути корисним для всіх глядачів, незалежно від віку та зацікавлень);

-  наголос на інформаційних програмах (головне для телевізійників – доступно й цікаво проілюструвати, натомість акценти повинен розставляти сам глядач);

-  створення власних документальних фільмів.  

У 2009 році  збудовано новий центр TVP у Варшаві

Інтеграція в інтернет

TVP представлено в інтернет-мережі порталом tvp.pl, що є навігатором та точкою доступу до тематичних та організаційних сайтів мовника. Серед них такі: сайт про події в країні та світі, про спорт, сайти основних та регіональних каналів TVP.  Портал відвідують в середньому більше 3 млн користувачів щомісячно.

Також в структурі  tvp.pl знаходиться  сервіс vod.tvp.pl – «відео на вимогу», найбільша онлайн база художніх та документальних фільмів, серіалів чи трансляції інших програм польського суспільного телебачення. Частина відеопродуктів пропонується бескоштовно, доступ до інших надіється після оплати шляхом SMS, кредитною карткою чи банківським переказом. Можна обрати різні пакети в залежності від потреби глядача: окремий фільм, серію, кілька серій серіалу чи цілий сезон.

Влітку 2011 року польське телебачення запустило онлайн-канал про роботу органів влади  www.tvpparlament.pl, де можна дивитися прямі трансляції з засідань сейму та сенату, засідань урядових комітетів,  прес-конференції, програми про роботу урядових інституцій Польщі та ЄС.

Суспільний мовник Telewizja Polska намагається не відставати від актуальних світових тенденцій у галузі телебачення. Наприклад, нещодавно компанія розпочала трансляцію програм в HD-форматі на своїх найпопулярніших каналах TVP1 та TVP2. Крім того, TVP прагне бути ближчою до своєї аудиторії. Так, всі канали та найпопулярніші інформаційні продукти мовника мають свої профілі у соціальних мережах.

Джерела:

comments powered by Disqus