Як улаштоване суспільне телебачення Естонії

Як улаштоване суспільне телебачення Естонії

23:41,
5 Червня 2012
4725

Як улаштоване суспільне телебачення Естонії

23:41,
5 Червня 2012
4725
Як улаштоване суспільне телебачення Естонії
Як улаштоване суспільне телебачення Естонії
Населення Естонії складає лише 1,3 млн осіб, і ринок телерадіомовлення тут дуже невеликий. Однак естонці полюбляють дивитися ТБ – в середньому житель Естонії витрачає на це приблизно 4 години на день. А телеканал суспільного мовника стабільно йде другим у рейтингу популярності.

Продовжуємо серію матеріалів про суспільне телебачення різних держав, попередні статті: Канада, Норвегія, Британія, Німеччина, Японія, Нова Зеландія, Швеція, Бельгія,Фінляндія, Японія, США.

До 2007 року суспільне мовлення здійснювалося в Естонії двома окремими компаніями – Естонським телебаченням та Естонським Радіо. У 2004 році розпочався процес злиття, який було завершено 1 червня 2007 року. Суспільна телерадіомовна корпорація (ERR – Eesti Rahvusringhääling) сьогодні керує двома телеканалами (ETV та ETV2) та п’ятьма радіостанціями (Vikerraadio, Raadio2, Raadio4, Klassikaraadio та Raadio Tallinn), які разом охоплюють більше 80% аудиторії країни. У штаті ERR близько 700 співробітників.

Фінансування

Більше 90% в структурі бюджету ERR складають державні кошти, решта – доходи від надання послуг та інших джерел (доходи від організації публічних заходів, безповоротна фінансова допомога тощо). З кінця 1990-х років, як і у низці інших країн Євросоюзу, законодавчі органи почали поширювати різноманітні обмеження на рекламу на суспільному мовленні, а з 2002 року – рекламу на Естонському радіо та телебаченні повністю заборонили. Закон «Про телебачення і радіомовлення» також забороняє виробництво і розповсюдження програм суспільного мовлення за рахунок спонсорської підтримки.

Щорічний обсяг бюджетного фінансування суспільного мовлення в Естонії визначається планами розвитку, які затверджуються парламентом строком на 3 роки. Загальна сума надходжень до бюджету ERR у 2011 році склала більше 28 млн євро, з них більше 22,45 млн – з державного бюджету. У 2012 році сума субсидій з держбюджету дорівнює 23, 3 млн.

Захист незалежності та підзвітність

Вищим керівним та контрольним органом управління є Рада з питань телерадіомовлення, що забезпечує дотримання положень Закону про мовлення та своєї власної постанови про обов’язкові стандарти достовірного та збалансованого висвітлення інформації. Рада складається з 9 членів, 5 з яких призначаються парламентом за поданням парламентського Комітету з питань культури з-поміж членів парламенту (з дотриманням принципу пропорційного представництва) на строк повноважень парламенту, 4 – з-поміж спеціалістів у сфері телебачення і радіомовлення строком на 5 років. Наступним по значимості органом є Правління, що здійснює безпосереднє керування, його члени призначаються на посади Радою з питань телерадіомовлення. Чіткої системи щодо подання та розгляду скарг від громадян, доступної широкому колу, на ERR не існує.

Центр ERR у Таллінні

Суспільна значущість

До місії суспільного мовлення віднесено: розвиток та популяризація естонської національної культури, фіксація, збереження та поширення інформації про головні досягнення естонської національної культури; доведення до суспільства інформації про найвидатніші досягнення світової культури; продукування та розповсюдження програм, створених на високому журналістському, художньому та технічному рівні; задоволення інформаційних потреб всіх категорій суспільства, включаючи національні меншини; створення, головним чином, інформаційних, культурних, освітніх та розважальних програм.

Завдання ETV, найстарішого в Естонії телеканалу – популяризація Єстонської національної культури та історії, врахування інтересів меншин. ETV пропонує программи для всіх вікових груп та різних направлень.

ETV2 – другий канал естонського суспільного мовлення стартував у 2008 році для трансляції олімпійських ігор в Пекині. З 2009 року програма каналу включає освітні програми, ТБ-шоу та фільми. Частина програм йде російською.

Щодо радіо, основний конент Vikerradio – пізнавальні програми, ток-шоу, випуски новин тощо, Raadio 2 – музичні програми, інтерактивні дискусії із слухачами, власні випуски новин. Klassikaraadio транслює національну класичну музику, джаз, симфонічні концерти, культурні програми, Radio 4 – повністю російськомовний радіоканал, який забезпечує потреби національних меншин, основне наповнення – пізнавальні, культурні та музичні програми.

Керівництво ERR не підтримує ідеї створення повністю російськомовного телеканалу чи навіть збільшення такого контенту на ETV2.

Після того як у 2002-му році Естонське телебачення припинило продавати рекламний час, у нього з’явилася можливість протистояти комерційним спокусам, в результаті програмна політика стала більше відповідати завданням суспільного мовлення.

Інтеграція в Інтернет

ERR представлено в інтернет-мережі новинним сайтом естонською та російською мовою; сайтом про спорт та кількома тематичними сайтами про театр, науку та освіту, погоду, кулінарні рецепти тощо.

Джерела:

  1. Офіційний сайт ERR.>>
  2. Правове регулювання суспільного мовлення: стандарти ЄС, Ради Європи та досвід країн-членів Євросоюзу. Київ, 2007.  >>
  3. Ковриженко Д. Фінансування суспільного мовлення в країнах Європи. Київ, 2008. >>    
  4. Звіт Суспільної телерадіомовної  корпорації за 2011 рік (естонською) >>

Інформація до теми:

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
mgp.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду