На радіо «Культура» відбудеться прем'єра проєкту «Львівський "Апостол": як постало українське друкарство»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
На радіо «Культура» відбудеться прем'єра проєкту «Львівський "Апостол": як постало українське друкарство»
Про це повідомляє корпоративний сайт Суспільного.
Книгу «Діяння та послання Апостолів» Іван Федорόвич надрукував та видав у Львові 1574 року, і вона вважається початком друкарства на території України. Автори радіопроєкту дослідили, ким є насправді для української історії друкар Іван Федоро́вич (Федоров).
У радіопроєкті «Львівський “Апостол”: як постало українське друкарство» взяли участь історикиня й дослідниця стародруків Наталя Бондар, книгознавець Дмитро Палій, журналіст і письменник, автор книжки про Івана Федоровича «Прес, чорнило, три гармати» Петро Яценко.
Авторка проєкту Марина Люта розповідає, що в дослідженні часів зародження друкарства допомагали поїздки у відділ стародруків Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, звернення до історичних хронік.
«Історія друкаря Івана Федоровича, який втік з московії та започаткував друкарню у Львові, справді нагадує детектив. За життя він лишив по собі велику кількість згадок, більше того, львівський “Апостол” має його післямову, яка рясніє відомостями з біографії, тож від початку фігура друкаря постала перед нами об’ємною, яскравою — його звички, характер, сумніви та радості зрозумілі нам, сучасникам», — каже Марина Люта.
Радіодок є формою наукової документалістики: в ньому розкривається суспільно-політичний стан ранньомодерної доби, наслідки Лівонської війни, використовуються матеріали ранньомодерних хронік та особисті листи й фрагменти автобіографії друкаря Федоровича, а ще висвітлюється робота друкарні 16–17 століть.
Нагадаємо, 19 лютого в ефірі радіо «Культура» стартував проєкт «Як ми їмо: кухня воєнного повсякдення». Радіодокументальний проєкт, у якому герої розповідатимуть, як їжа дає змогу вижити під час війни, виходить щодня о 12:00 після випуску новин. Це історії людей з драматичним воєнним досвідом, у тому числі й тих, що пережили окупацію, а через розповіді про щоденні ритуали їжі слухачі дізнаються про їхні проблеми та перемоги.
Фото: Суспільне