Топ-20 матеріалів про Суспільне за 2021 рік: видовищ, можна і без хліба
Топ-20 матеріалів про Суспільне за 2021 рік: видовищ, можна і без хліба
Якщо у попередні роки читачі «Детектора медіа» обирали публікації про зміни у Національній суспільній телерадіокомпанії, які мали призвести до скорочення штату, збільшення заробітних плат чи навпаки — переведення на меншу ставку, то гаслом у 2021-ому стала фраза: «Здивуй мене!». Нестор Шуфрич здивував глядачів Суспільного і читачів «Детектора», що провів у студії «Зворотного відліку» майже весь блок, на який його запросили, а наприкінці з обуренням і на знак захисту журналістів телеканалів ZIK, NewsOne та «112» зі всіма попрощався. Гурт Go_A своїм електро-фольком здивував Європу та найголовніше – Україну, де, здається, до фіналу «Євробачення» не вірили в перспективи авторських веснянок у шоубізнесі. Юрій Андрухович здивував усіх, хто у 2021-му вчергове чи вперше писав радіодиктант національної єдності. Стільки мемів, обговорень, критики і захисту про читця і сам текст не звучало за 21 рік існування цієї акції. І так можна було б написати про кожну новину, статтю та інтерв’ю, які потрапили у топ. Можемо зробити висновок, що Суспільне почало привертати увагу ширшої аудиторії вже не тільки внутрішніми процесами, конфліктами та кадровими змінами, а й своїм унікальним контентом. Хоча серед великих матеріалів у топі й далі — переважно інтерв’ю з представниками Суспільного про внутрішні справи компанії.
Топдесятка новин: читачі обрали «До побачення» Шуфрича, прибиральниця у студії і Go_A на «Євробаченні»
1. Шуфрич покинув студію «Зворотного відліку» на «UA: Першому» у знак протесту (майже 51 тисяч переглядів)
Народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя», голову Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестора Шуфрича обурили слова співкоординатора «Руху опору капітуляції» Михайла Басараба у прямому ефірі токшоу «Зворотний відлік» на Суспільному, що на телеканалах ZIK, NewsOne та «112 Україна» «працювали не журналісти, поширювали російські пропагандистські меседжі». Його «До побачення!» переглянули майже 52 тисячі разів.
2. Сьогодні відбудеться перший півфінал «Євробачення-2021»: хто виступатиме, де дивитися та як голосувати (майже 41 тисяч переглядів)
У 2021 році після річної перерви через коронавірусну епідемію «Євробачення» повернулося у форматі наживо. Вперше організатори дозволили за умови, якщо хтось із конкурсантів захворіє, транслювати запис замість живого виступу. Гурт Go_A другий рік поспіль залишався представниками України і мав виступати у першому півфіналі зі новою піснею, якою нашумів на всю Європу.
3. Радіодиктант національної єдності-2021: де дивитися і слухати, куди надсилати та як перевіряти (майже 40 тисяч переглядів)
Щороку новини про радіодиктант на «Детекторі медіа» потрапляють у топ, набравши велику кількість переглядів. І щороку нас тішить, що тисячі людей хочуть писати диктант і ми в цьому можемо допомогти, зібравши всю інформацію про флешмоб української мови і писемності.
4. Опублікували текст радіодиктанту національної єдності «Слідом за пам’яттю» Юрія Андруховича (майже 34 тисяч переглядів)
Ще жодного року ті, хто писали радіодиктант, так не чекали на опублікований текст, як цього листопада. Юрій Андрухович зумів викликати шалене обговорення диктанту у соцмережах і неабияку зацікавленість парком, застиглим танком гіпсових німф, асфоделями, напів-, пів-, до решти і дощенту. А ще правилами написання тире.
5. Під час прямого ефіру «Ранку на Суспільному» прибиральниця почала мити студію (понад 30 тисяч переглядів)
Прибиральниця Анна Григорівна за кілька секунд у прямому ефірі «Ранку на Суспільному» стала знаменитою. «Ось так випадковий вхід в кадр перетворився на зіркову мить. А головне, ми тепер знаємо її рису характеру — вперед попри будь-що!», – сказав ведучий «Ранку» Віктор Дяченко.
6. Фінал «Євробачення-2021»: порядок виступів, як голосувати, де дивитися і слухати (понад 23 тисяч переглядів)
Нервували всі. Гурт Go_A, про який до нацвідбору у 2020 році знали одиниці, просто вибухнув у всій своїй красі під час першого півфіналу. Перед фіналом було очевидно, що українці у фаворитах.
7. Оголосили 10 переможців першого півфіналу «Євробачення-2021». Україна ввійшла у фінал (понад 18 тисяч переглядів)
Україна чи не єдина країна, яка щоразу проходила у фінал «Євробачення». Цього разу у фінал не пройшло шість конкурсантів.
8. Віктор Дяченко із Суспільного отримав відзнаку за поступ у професії «Прорив» (майже 16 тисяч переглядів)
Віктор Дяченко став ведучим «Ранку на Суспільному» у листопаді 2020 року, до того робив для програми рубрику про фактчекінг. Його вперте бажання працювати на Суспільному, успіхи як ведучого та активність в інших проєктах інакше не назвеш, як проривом. Шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова сказала, що це гарний приклад для молодих журналістів, і висловила сподівання, що все більше молоді хотітиме працювати на Суспільному, яке у свою чергу зможе пропонувати гідні умови праці.
9. На Суспільному підвищення окладів працівників некерівного складу почнуть із філій (майже 16 тисяч переглядів)
Перехід НСТУ на грейдингову систему цікавив як працівників компанії, так і спостерігачів за реформою Суспільного. Що буде із зарплатами? Кому піднімуть? Чи зміниться система преміювання? Чи будуть такі, кому навпаки — зменшать посадовий оклад?
10. Верховна Рада може розглянути нову модель фінансування Суспільного у 2022 році – Потураєв (майже 15 тисяч переглядів)
На початку 2021 року голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв сказав під час публічної дискусії, що Верховна Рада має змінити механізм фінансування НСТУ з метою забезпечення незалежності. І це реально зробити у 2022 році за умови, якщо у державі з’явиться більше грошей і ситуація в країні стане менш нервозною.
Топ-10 публікацій: чотири роки Суспільному, гроші, влада і встигнути за Андруховичем
1. Віктор Дяченко: «Лагідно привчаю свою аудиторію й оточення до Суспільного» (майже 19 тисяч переглядів)
Хлопець із Миколаївської області, який, будучи студентом-філологом, дуже хотів влитися в журналістську сферу і заради цього пів року пропрацював без зарплати у колишній обласній державній ТРК «Миколаїв». Його ціль була поїхати до Києва і знайти роботу на великому каналі. Ведучий «Ранку на Суспільному» розповів Марині Баранівській про свій шлях до цілі, рішення бути людиною, яка дарує позитивний настрій, та радість від того, що його впізнають.
2. Радіодиктант для стенографістки, або як встигати за Андруховичем (майже 15 тисяч переглядів)
Борис Бахтєєв спробував відповісти на запитання, кому краще читати радіодиктант національної єдності – відомій людині, заради якої багато хто приєднується до флешмобу, а потім не встигає записавати текст, чи авторитетній і досвідченій шкільній вчительці. Останні роки команда Суспільного ретельно готується до проведення радіодиктанту, якому передує спецефір і залучення гостей зі всієї України та інших країн світу. Автор колонки проаналізував, наскільки Суспільному це вдалося: де варто було б ведучому добре подумати, перед тим, як до когось звертатися, а комусь не завадило б краще підготуватися до ефіру та остаточно прокинутися.
3. «Незалежний суспільний мовник — ключова зброя в боротьбі проти дезінформації» (майже 12 тисяч переглядів)
Анна Єгорова побувала на міжнародному онлайн-семінарі «Відповідь дезінформації: європейські підходи та стандарти» і записала виступ Ліз Корбін, заступниці директора Європейської спілки мовників (EBU), яка майже двадцять років працювала на Бі-бі-сі. Вона розповіла про довіру до суспільних мовників, фінансування та важливість бути універсальним медіа для всіх.
4. Тетяна Кисельчук: «Ми безкомпромісно різали все зайве і зосереджувалися на сильних сторонах» (понад 11 тисяч переглядів)
На момент, коли Тетяна Кисельчук давала інтерв’ю «Детектору медіа», вона обіймала посаду генеральної продюсерки цифрових платформ Суспільного. Тоді ще не було відомо, хто керуватиме НСТУ наступні чотири роки та й чи сама Тетяна захоче працювати на Суспільному, якщо головою правління оберуть людину, не близьку їй за цінностями. Тоді вона вперше розповіла що пріоритет буде за виробництвом та закупівлею digital first або digital only контенту, про створення ютуб-каналу, будівництво NewsHouse 2.0 на Хрещатику, 26 і звідки взялися щомісячні стомільйонні перегляди відео Суспільного в соцмережах.
5. Чотири роки НСТУ: чи вдалося реформувати контент Суспільного (понад 11 тисяч переглядів)
2021-ий рік став роком кадрових змін на Суспільному: обрали новий склад наглядової ради і нове правління. Напередодні цих змін «Детектор суспільного мовлення» проаналізував, що вдалося, а де потрібно було краще попрацювати першому керівництву Суспільного мовника.
Для аналізу Ольга Жук взяла за основу стратегію розвитку НСТУ (у частині реформування контенту), з якою Зураб Аласанія переміг на конкурсі на голову правління Суспільного мовлення. Також поговорила з першим головою правління НСТУ Зурабом Аласанією, тодішніми членами наглядової ради Олексієм Паничем і Дарією Карякіною та медіаюристом, заступником директора Центру демократії та верховенства права Ігорем Розкладаєм.
6. «Більше грошей для Суспільного — більше грошей для підтримки креативних індустрій в Україні» (майже 11 тисяч переглядів)
Думками про доцільність запровадження нової моделі фінансування із «Детектором медіа» поділилися голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, керівниця проєкту «Європейський союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» Галина Смірнова, член правління НСТУ, відповідальний за адміністративно-господарський напрям і регіональний розвиток, Микола Чернотицький та секретар наглядової ради НСТУ, один із ініціаторів впровадження нової моделі фінансування, програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.
7. «Будь-яка влада намагалася й буде намагатися прибрати Суспільне до рук» (майже 11 тисяч переглядів)
Як продовжити ефективну реформу Суспільного? На це питання під час дискусії, ініційованої на початку року ГО «Інтерньюз-Україна», «Детектором медіа» та Незалежною медійною радою, розмірковували експерти та представники Суспільного. Ольга Жук у репортажі написала про факти втручання у вибори голови наглядової ради НСТУ, про те, що влада захоче використати Суспільне для власного піару і загрозу обрізання бюджету.
8. Вікторія Борщенко та Орест Білоскурський: Ми вже привчили глядачів, що Суспільне треба любити, тепер треба привчити його дивитися (понад 10 тисяч переглядів)
Це перше велике інтерв’ю керівниці Департаменту стратегічного маркетингу Вікторії Борщенко та керівника напряму дослідження суспільства Ореста Білоскурського. Вони розповіли Наталії Даньковій, хто нині є глядачем Суспільного, скільки мільйонів людей дивляться контент мовника на різних платформах, скільки гривень глядачі готові платити за «UA: Перший» і як НСТУ планує запустити власне панельне медійне дослідження.
9. Суспільне — це не тільки «UA:Перший». Пояснюємо мовою фактів і цифр (понад 10 тисяч переглядів)
Заступниця шефредактора «Детектора медіа», голова наглядової ради Суспільного Світлана Остапа уже втомилася відповідати на величезну кількість запитань від політиків і критиків реформи, пов’язаної з викривленою інформацією або відвертими фейками. Вона спробувала вмістити в одному тексті все, що зроблено за чотири роки реформи: «Суспільне — це не один канал. Що ж таке Суспільне?»; «Чому ви не позбудетеся зайвого майна? Навіщо витрачати кошти на утримання старих приміщень, які ви не використовуєте?»; «Чим компанія відрізняється від сотень комерційних мовників в Україні і кількох державних мовників («Рада», канал іномовлення UATV і «Дом»)?»; «Президент Зеленський назвав «UA: Перший» «державним» каналом. Це так?»; «Суспільне фінансується з держбюджету, значить, це все ж державний канал?»; «Скільки ж грошей іде на «UA:Перший»?»; «Інші канали за два мільярди гривень можуть зробити більше.»; «Скільки у Суспільного на 2021 рік комерційних грошей і куди вони йдуть?»; «Скільки коштують права на Олімпіаду і футбол?»…
Переклад тексту англійською переглянули понад 2 тисячі.
10. Микола Чернотицький: «Більше грошей піде туди, де буде більше ідей» (понад 9 тисяч перелядів)
Коли Микола Чернотицький спілкувався з Ольгою Жук, він був ще у команді Зураба Аласанії та як член правління відповідав за адміністративно-господарський напрям і регіональний розвиток. Микола Чернотицький розповів про маркетингову стратегію регіонального мовлення, яку для Суспільного розробляла компанія Kwendi, та напрям розвитку регіонального мовлення на найближчі 2—3 роки та в далекій перспективі. Тоді вперше прозвучали плани про створення гіперлокальної мережі журналістів у віддалених районах по Україні, збільшення виробництва контенту на аутсорсі, нову сітка мовлення та розслідування.
Посилання за темою:
Топдесятка матеріалів «Детектора медіа» за 2021 рік. Вибір читачів
Топ-30 найпопулярніших новин «Детектора медіа» за 2021 рік