Лещенко звинуватив «Зворотний відлік» у заангажованості, Барчук заявила про тиск з боку «обслуговуючого персоналу Андрія Єрмака»
Лещенко звинуватив «Зворотний відлік» у заангажованості, Барчук заявила про тиск з боку «обслуговуючого персоналу Андрія Єрмака»
Народний депутат України VIII скликання, колишній член наглядової ради державного акціонерного товариства «Українська залізниця», керівник новоствореного комітету з питань комплаєнсу та антикорупції, журналіст Сергій Лещенко звинуватив команду суспільно-політичного токшоу «Зворотний відлік», яка виходить на телеканалі «UA: Перший» в заангажованості, тому що у студії не було представників «Слуги народу» і влади. Ведуча токшоу Мирослава Барчук відповіла йому і заявила про тиск із боку Офісу президента.
Свій відеоблог Сергій Лещенко опублікував на ютуб-каналі 18 жовтня, після виходу токшоу. Він розповів, що вперше подивився «Зворотний відлік» на каналі, яке називається Суспільне і був дуже засмучений як журналіст, громадянин і глядач.
За його словами, це був ефір у стилі щось середнє між 5 каналом і «Прямим каналом».
«Абсолютно заангажоване, по-перше. Мова не йде про жоден баланс думок, у студії не було жодного представника тієї сили, на адресу якої були всі претензії. Не було ні представника влади, ні Слуг народу, нікого не було. Зате хто був у студії: був журналіст Щебрина, це нормально, журналісти можуть ходити без будь-яких квот, це завжди без питань, Гео Лерос є, я не знаю, кого він представляє, який він представляє електорат, які представляє політичні цінності, смисли, кого він репрезентує або що він транслює. Він поводився в ефірі, ніби хоче, щоб був якийсь срач, лексика срача, а срача немає, тому що немає самої дискусії. Людина, яку викрутили в отриманні грошей за політичні замовлення. Він був ключовим гостем. Він типу позафракційний. Був Ярослав Железняк, типу від франції "Голос". В’ятрович від "Європейської солідарності". Олексій Гарань – політолог, він достатньо категоричний, у Порошенківській позиції. Навіть по аудіо не було нікого. Не знаю, чи зарошували їх. Якби я був "Cлугою народу", спікером фракції, якби мені сказали, яких гостей запросили, я би сказав, що не бачу сенсу йти на програму і копирсатися у відходах. "Кого представляє Гео Лерос? Якщо ви мене запрошуєте, щоб я був стінкою для відбивання м’яча, щоб на моєму фоні піаритися, я на це не піду"», – сказав він.
На початку токшоу Мирослава Барчук звернулася до глядачів і сказала, що вони напевне помітили у студії відсутність представників монобільшості. За її словами, команда програми кілька днів намагалася запросити народних депутатів від «Слуги народу». «Це було безрезультатно, оскільки пресслужба франкції, а також народні депутати виставили умову, щоб не було на ефірі Гео Лероса, якого ми вже до того запросили. Так само як і минулого понеділка ми повторюємо, що будь-які ультиматуми чи вимоги до нашої редакції ми сприймаємо як тиск на редакцію. І шкодуємо, що представники влади не будуть сьогодні на нашому ефірі», – зазначила вона у перші хвилини ефіру.
19 жовтня Мирослава Барчук заявила про тиск із боку Офісу президента України, зокрема, підлеглих керівника цієї структури Андрія Єрмака.
«Обслуговуючий персонал Андрія Єрмака звинуватив ток-шоу "Зворотний відлік" у недотриманні журналістських стандартів (відсутність балансу думок учора в студії). Я б не зважала на це інформаційне кілерство від анонімних телеграм каналів і колишніх журналістів, якби вони не були симптомом набагато серйознішої проблеми. По-перше, офіс президента давно і жорстко контролює присутність на ефірах народних депутатів від фракції «Слуга народу». Кандидати на ефіри узгоджуються з контактною особою Михайла Подоляка в ОП... По-друге, останнім часом ОП висуває нашій редакції умови і ставить ультиматуми щодо присутності "слуг народу" на ефірах», – написала Мирослава Барчук у фейсбуці.
За словами журналістки, 11 жовтня з Офісу президента надійшов «ультиматум», що в програмі на тему енергетичної безпеки «будуть присутні або двоє «слуг» (обидва не експертні), або жодного». «Ми вирішили ультиматумів не приймати і запросили (депутатку Верховної Ради – Ред.) Людмилу Буймістер, яка вже не підкорялася вказівкам ОП», – зазначила ведуча.
За її словами, перед ефіром 18 жовтня «з’явився ультиматум №2: "слуги" (двоє) прийдуть на ефір лише за умови, якщо редакція відмовить раніше запрошеному (позафракційному депутату Верховної Ради – Ред.) Гео Леросу».
Мирослава Барчук закликала журналістів не піддаватись тиску і вголос говорити про випадки тиску і шантажу. «Також закликаю народних депутатів від "Слуги народу" не брати участі у цьому шантажі (підозрюю він стосується і вас теж), приходити на ефіри, представляти свою позицію і цим захищати парламентську демократію в країні, бо авторитаризм є загрозою для всіх, включно з вами», – додала вона.
Співведучий Мирослави Барчук Павло Казарін вважає, що Сергій Лещенко у своєму відео-звинуваченні на адресу «Зворотного відліку» збрехав.
«Ми запрошували "слуг", але вони стали нав'язувати нам свій "стоп-лист". Ми вважаємо, що це тиск на редакцію, відмовилися грати за такими правилами і сказали про це на початку програми. Натомість Сергій відмовлятися не став. Тепер він захищає Офіс президента і правлячу партію. Чудова відданість. Піховшек б вами пишався», – написав ведучий у фейсбуку.
Павло Казарін сказав, що «Зворотний відлік» виходить за грантові кошти і звернувся до Сергія Лещенка, чи йому не соромно: «Сергію, ви сказали, що нашу програму фінансують платники податків. Тільки забули згадати, що це американські платники податків, тому що програма грантова. А ось ви якраз живете на наші податки. І тому у мене лише одне питання. Вам не соромно?».
Радник голови Офісу президента України Володимира Зеленського Михайло Подоляк зазначив, що представники «Слуг народу» беруть участь в ефірах Суспільного мовника, але через «особисті симпатії чи антипатії ведучих» не мають бажання приходити на деякі телепроєкти.
«Щодо того, які саме спікери бувають у тих чи інших ефірах, то для Офісу президента важливо, щоб будь-яке представництво влади в програмах телеканалів було просто змістовним. Тобто не ефір заради ефіру, а ефір заради роз’яснення тих чи інших ініциатив влади. Саме змістовність позиції – те, щодо чого депутати фракції чи інші представники широкої команди влади можуть отримати консультування в рамках цілком раціонального підходу до узгодженої единої інформаційної позиції», – поділився Михайло Подоляк.
Нагадаємо, раніше народний депутат із фракції «Слуга народу» Олександр Качура не зміг відповісти на «Зворотному відліку» на «UA: Першому», що таке Суспільне.