Комітет свободи слова звертається до Кабміну, РНБО, КРРТ та Нацради щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТА» і СТВ

Комітет свободи слова звертається до Кабміну, РНБО, КРРТ та Нацради щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТА» і СТВ

14:32,
8 Листопада 2018
2275

Комітет свободи слова звертається до Кабміну, РНБО, КРРТ та Нацради щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТА» і СТВ

14:32,
8 Листопада 2018
2275
Комітет свободи слова звертається до Кабміну, РНБО, КРРТ та Нацради щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТА» і СТВ
Комітет свободи слова звертається до Кабміну, РНБО, КРРТ та Нацради щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТА» і СТВ
Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики розглянув звернення Луганської обласної військово-цивільної адміністрації щодо фінансової підтримки регіональних телерадіокомпаній, зокрема – філії НСТУ «UA:Донбас», ТРК «СТВ» (м. Сєверодонецьк) та НТРК «ІРТА», що здійснюють мовлення у на підконтрольній Україні території Луганської області у зоні проведення Операції об’єднаних сил.

Комітет свободи слова планує звернутися до Кабінету Міністрів щодо необхідності перерозподілу бюджетних коштів, які виділялись Міністерству інформаційної політики за програмою «Здійснення заходів у сфері захисту національного інформаційного простору» в сумі 362, 5 млн грн. Звернення щодо підтримки філії НСТУ «UA:Донбас» та ТРК «ІРТИ» і СТВ Комітет скерує також РНБО, Національній ради з питань телебачення і радіомовлення, Концерну РРТ. Таке рішення було ухвалене на черговому засіданні, що відбулося 7 листопада 2018 року.

На засіданні виступив заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Іваненко, який поінформував депутатів, що, попри підтримку регіональних мовників з обласного бюджету (виділено 500 тис. грн філії НСТУ «UA:Донбас» та по 100 тис. грн – НТРК «ІРТА» і ТРК «СТВ), наразі всі ці мовники опинилися на грані банкрутства. Борг «ІРТА» перед Концерном РРТ за поширення сигналу у 2018 році становить більше 440 тис. грн (плюс 346,6 тис. боргу за 2017 рік). Це великі суми для регіональної компанії, яка після захоплення бойовиками студії та всієї техніки у Луганську змушена була починати все нуля у Сєверодонецьку в умовах відсутності рекламного ринку. Окрім фінансової проблеми, нагальною є й потреба збільшення потужності передавачів вздовж лінії розмежування, а це також додаткові фінансові видатки. За словами Геннадія Іваненка, в той час, як вимикаються українські телеканали, з окупованої території навпаки посилюється сигнал, і місцеве населення в зоні ООС дивиться суцільне російське телебачення. Луганська ОВЦА просить посприяти у вирішенні цих питань, зокрема  щодо запровадження мораторію на застосування санкцій операторами телекомунікаційних послуг проти місцевих мовників та запровадження реструктуризації  боргів на договірних засадах; зниженню вартості  послуг, які надаються Концерном  РРТ регіональним мовникам на 50% до завершення ООС. Пан Іваненко також просив зобов’язати керівництво НСТУ укласти договір з КП «Інноваційно-інформаційний центр», який надає послуги з телерадіотрансляції, для компенсації заборгованості. «Договір укладено лише на перший квартал 2018 року, і заборгованість на жовтень сягає понад 1,5 млн грн. Вони відмовляються укласти договір, мотивуючи тим, що самі профінансовані лише на 50%», – сказав він.

На думку голову Комітету Вікторії Сюмар, питання щодо передавачів у зоні ООС треба адресувати Міністерству інформаційної політики та Нацраді, і запропонувала написати лист до Концерну РРТ. Члени Комітету Владислав Севрюков та Григорій Шверк висловили сумнів, що лист до ККРТ допоможе, оскільки концерн на межу банкрутства. «Це системна проблема, яку, на мою думку, неможливо вирішити лише листами з Комітету, з цим треба щось робити», - сказав Григорій Шверк, додавши, що в бюджеті МІПа має бути окремий рядок на інформаційну безпеку.

Член Комітету Юрій Павленко зазначив, що Луганська ОВЦА наразі залишилася сам на сам з реальною інформаційною агресією. «І МІП, і КРРТ, і Нацрада також. На жаль, всі звернення Комітету свободи слова щодо вирішення цих питань, залишилися не виконані, або не до кінця виконані. І в даному випадку я говорю не як опозиція. Зараз Луганська область може залишитися без  українського мовлення. Необхідні кошти – 1,5 млн грн і зараз є в бюджеті, і є механізми, щоб це зробити і забезпечити трансляцію каналів на території ООС. Треба негайно звертатися до прем’єр-міністра, акцентувати його увагу на тому, що наразі є бюджетна програма, з якої 300 млн витрачається на соціальну рекламу, а на мовлення в зоні ООС коштів немає», – сказав він, уточнивши, що, на його думку, філія «UA:Донбас» є найкращою на НСТУ.

Член Комітету Богдан Онуфрик зазначив, що Комітету треба ініціювати розгляд цих питань на засіданні РНБО, бо «латання дірок» не дає бажаного результату. 

Голова Комітету доповіла, що таке звернення до РНБО вже направлене. «І стосовно цих питань, і стосовно Криму, і стосовно «Зеонбуду». Можемо зараз включити і Суспільне. Я взагалі не розумію, за рахунок чого «UA:Донбас» буде фінансуватися, ми зробили все можливе, щоб канал був сильним. Вирішення проблеми мовлення на Луганщині лежить в рамках бюджету МІПа, я в цьому впевнена. Також пряма співпраця з Нацрадою дозволить вирішення частину питань, про які ви тут зазначили», – сказала вона.

Пані Сюмар дорікнула керівництву МІП за те, що не розписані рядки в бюджеті міністерства на наступний рік, хоча Комітет свободи слова просив це зробити. «Не можна не розписувати рядки в бюджеті, бо тоді гроші витрачаються на хтозна що, приміром на соціальну рекламу бренду. Соромно, інших слів не можу знайти», – сказала вона. На її думку, треба провести закрите засідання Комітету, запросити представників МІП, Нацради, НКРЗІ, КРРТ, профільних заступників глав Донецької та Луганської ОВЦА та інших. «Треба поговорити, що робити з «UA:Донбас». Я взагалі би виписувала його фінансування окремим рядком до закінчення ООС. Бо вони не отримують гроші, а ми втратимо найсильнішого мовника по Луганщині. А якщо НСТУ дадуть 380 млн грн, то Аласанія взагалі закриє всі філіє, бо не стане коштів. І це велика небезпека для мовлення в зоні ООС. Це засідання треба провести до розгляду питання про бюджет на 2018 рік», – сказала вона.

Геннадій Іваненко додав, що Луганська ОВЦА готова фінансувати «UA:Донбас».

Члени Комітету зазначили, що наразі проблема забезпечення українського інформаційного мовлення на Донбасі потребує невідкладного системного рішення.

Фото: Світлани Остапи

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду