НСТУ не може взяти в уряду 97 млн та оплатити борг перед Концерном РРТ за мовлення на Луганщині

НСТУ не може взяти в уряду 97 млн та оплатити борг перед Концерном РРТ за мовлення на Луганщині

13:48,
11 Квітня 2019
3847

НСТУ не може взяти в уряду 97 млн та оплатити борг перед Концерном РРТ за мовлення на Луганщині

13:48,
11 Квітня 2019
3847
НСТУ не може взяти в уряду 97 млн та оплатити борг перед Концерном РРТ за мовлення на Луганщині
НСТУ не може взяти в уряду 97 млн та оплатити борг перед Концерном РРТ за мовлення на Луганщині
Національна суспільна телерадіокомпанія України (НСТУ) не може освоїти 97 млн грн, які Кабінет Міністрів України виділив через Держкомтелерадіо на покриття боргу за трансляцію перед Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (РРТ). У НСТУ не прописали всю суму на трансляцію у паспорті бюджетної програми і відповідно не мають договорів на ці кошти.

Про це сказав член правління НСТУ Родіон Никоненко на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, яке відбулося 10 квітня.

«У 2018 році на трансляцію потрібно було порядку 300 млн грн. Через недофінансування ми змогли виділити тільки 54 млн грн. Недофінансування йде на цю статтю витрат, ми змогли у бюджетному паспорті прописати видатки на трансляцію тільки на перший квартал 2018 року. Не було більше грошей. Ми здійснювали трансляцію, але фізично і юридично не могли укладати договори. Щоб укласти договір, мали пройти тендерну процедуру, а щоб запустити тендерну процедуру, ми повинні мати в наявності гроші, без наявних грошей тендерну процедуру ми не маємо права юридично облаштувати», – сказав член правління, відповідальний за фінанси.

Державний секретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко розповів, що у 2015 році, коли було створене Мінінформ політики і був обраний новий склад Верховної Ради, було заборонене відключення електропостачання об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави у сфері телекомунікацій та зв’язку. За його словами, у лютому 2019 року ця заборона була скасована і коли виник борг у Концерну РРТ за електроенергію, почали відключати.

«2 тижні тому (від 25 березня – Ред.) ми знову підготували таку постанову. 9 квітня вона була опублікована і з того часу заборонено відключати. Відключень не буде», – сказав Артем Біденко.

У постанові, підписаній прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та опублікованій на сайті уряду, йдеться: «Електропостачання об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави у сфері телекомунікацій та зв’язку, щодо яких застосовуються до набрання чинності цією постановою дії з обмеження та/або відключення електропостачання, підлягає відновленню протягом трьох діб з дня набрання чинності цією постановою».

Пан Біденко зазначив, що  уряд виділив 97 млн грн поворотної допомоги Держкомтелерадіо, далі «це вже внутрішнє питання Держкомтелерадіо і НСТУ». Проте з’ясувалося, що у НСТУ немає договорів для виплати цих коштів.

«У них є договори тільки на 5 млн грн. Я так розумію, по суті Концерт РРТ брав електроенергію без відповідних договорних зобов’язань, включав Суспільне. Договорів не існує. Зараз цього не буде, бо існує постанова про заборону відключення», – розповів він.

За словами Родіона Никоненка, гроші виділяються як позика з поверненням до кінця цього року.

«Отримати гроші і сплатити – це різні речі. Ми не можемо їх ніяк освоїти. У нас немає такої можливості.  Позика надається не НСТУ, а нашому розпоряднику – Держкомтелерадіо. Він має передати їх нам, а ми сплачувати. Це не виділені кошти, а позика», – сказав пан Никоненко.

Члени Комітету запитали члена правління НСТУ, чи правильно вони розуміють, що згідно з постановою мовлення буде включене, відтепер його заборонено вимикати, проте борги будуть далі накопичуватися, оскільки Концерт РРТ не може напряму отримувати кошти від держави, бо немає такої системи.

Родіон Никоненко пояснив, що у 2019 році є новий бюджет. «У цьому році у нас інша історія, нове фінансування, ми будемо сплачувати борги Концерну РРТ та іншим трансляторам», – додав він. Проте це не стосується боргів за трансляцію упродовж 2-го, 3-го і 4-го кварталів у 2018 році, яку НСТУ офіційно не замовляло і не прописало у бюджетному паспорті. 

Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Вікторія Сюмар наголосила, що мовлення у Луганській та Донецькій областях мало би бути пріоритетним.  «Ми про це наголошувати не раз. Такі ситуації становлять загрозу національній безпеці. Кабмін ці питання зараз вирішує сам. Та НСТУ мало би бути зацікавлене також. У контексті наявності військової агресії на цих територіях так безвідповідально планувати бюджетні паспорти не можна», – підкреслила Вікторія Сюмар.

Нагадаємо,  4 квітня у частині Луганської області вимкнули українське телевізійне та радіомовлення через борг Концерну РРТ за електроенергію.

25 березня уряд виділив 97 млн грн з резервного фонду державного бюджету на погашення заборгованості НСТУ перед Концерном РРТ за надані послуги із трансляції телеканалів суспільного мовника. 

Колектив «UA: Донбас» написав звернення, в якому просив владу відновити українське мовлення в Луганській області: «Через борг перед ТОВ "ЛЕО" (Луганське енергетичне об'єднання – Ред.) з 9:00 четверга знеструмлено вежу в м. Лисичанськ. Через це, замість українських радіо та телеканалів, на співпадаючих частотах ведуть мовлення пропагандистські радіостанції та телеканали, що розташовані на окупованій території. Така ситуація викликає негативну реакцію жителів Луганської області, ти паче у передвиборчий період. Вона шкодить репутації української влади і перешкоджає вчасному і всебічному інформуванню жителів Луганщини».

9 квітня у виданні «Урядовий кур’єр» була опублікована постанова Кабінету міністрів від 25  березня, згідно з якою уряд зобов’язав відновити електропостачання об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави у сфері телекомунікацій та зв’язку.

10 квітня українське телевізійне та радіомовлення у Луганській області було відновлено.

Як писав «Детектор медіа», з квітня 2018 року грошей на оплату трансляції Суспільного мовника в бюджеті, виділеному Верховною Радою Суспільному, не передбачено зовсім.  На Суспільному зазначили, що для оплати всіх трансляцій НСТУ необхідно 340 млн грн на рік, проте виділено і передбачено в паспорті бюджетної програми лише 51 млн грн. Станом на 18 червня 2018 року заборгованість перед Концерном РРТ складала 75,12 млн грн. 

Фото: фейсбук-сторінка Olga Kuznyetsova

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду