Громадянське суспільство України та ЄС закликало владу змінити модель фінансування Суспільного мовлення

Про це йдеться у Спільній декларації Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС — офіційного органу Асоціації Україна-ЄС, — прийнятій за підсумками 6-го спільного засідання в Брюсселі 12 квітня 2018 року.

У тексті декларації представники громадянського суспільства країн ЄС та України «відзначають важливість створення незалежного суспільного мовлення в Україні та закликають український уряд і парламент запровадити більш захищену та прозору систему фінансування Суспільного мовлення, у відповідності до рекомендацій Ради Європи».

Крім того, у декларації наполягають на «прискоренні гармонізації українського законодавства у сфері аудіовізуальних послуг із відповідною директивою ЄС».

Платформа громадянського суспільства (ПГС) УкраїнаЄС є офіційним органом, створеним у відповідності до ст. 469-470 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. ПГС складається з представників громадянського суспільства України з однієї сторони і членів Європейського економічного і соціального комітету (ЄЕСК) – з іншої.

Нагадаємо, 5 квітня Наглядова рада Суспільного мовлення схвалила пропозиції щодо зміни моделі фінансування НСТУ, розроблені Вадимом Міським, програмним директором ГО «Детектор медіа», які передбачають встановлення більш захищеного і прозорого механізму фінансування Суспільного мовлення  шляхом спрямування до спецфонду Держбюджету 50% фактичних надходжень від ренти за користування радіочастотним ресурсом на фінансову підтримку НСТУ. Експерти з питань публічних фінансів Ради Європи Юрій Джигир та Катерина Майнзюк вважають, що така модель дозволить обмежити можливості політичного впливу на щорічний бюджет компанії.

За словами голови Наглядової ради НСТУ Тетяни Лебедєвої, досвід інших країн доводить, що саме така модель зробить можливим виконання однієї з життєво-необхідних передумов існування справжнього Суспільного мовлення — системи незалежного фінансування, дозволить створювати програми, які відповідають інтересам суспільства, доведе відсутність жодного тиску на мовника. 

Як повідомляв сайт «Суспільне мовлення», нещодавно голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг заявив, що офіс Ради Європи підтримує проведенням експертизи та консультаціями розробку нової моделі фінансування Суспільного мовлення та закликав українську владу подумати про зміну моделі фінансування.

Нагадаємо, в держбюджеті на 2018 рік на фінансову підтримку ПАТ «НСТУ» закладено лише 776 мільйонів гривень, що вдвічі менше за передбачену законодавством суму, яка мала би в 2018 році становити не менше 0,2% видатків загального фонду держбюджету України за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.

Раніше заступниця голови Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Світлана Остапа звернулася до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з пропозицією провести зустріч прем’єра та Наглядової ради, на якій обговорити зміну системи фінансування Суспільного, щоб якнайшвидше зробити її передбачуваною, як цього вимагають стандарти Ради Європи.

comments powered by Disqus