Уляна Фещук про наглядову раду НСТУ: «Роботи буде багато, її вистачить на всіх»
Уляна Фещук про наглядову раду НСТУ: «Роботи буде багато, її вистачить на всіх»
Минули вже сім з дев’яти запланованих конференцій з виборів членів наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) від громадських об’єднань та асоціацій. Ми вже публікували матеріал про дві перші конференції ГО у сферах освіти й науки та фізичного виховання і спорту, а також репортаж із наступних трьох зібрань ГО у сферах журналістики, забезпечення прав національних меншин та правозахисній. Нині розповімо детальніше про обрання представників наглядової ради від сфери захисту інтересів дітей та молоді (відбулося 23 жовтня) та творчої сфери (26 жовтня).
Генеральний директор Національної телекомпанії України (НТКУ) Зураб Аласанія присутній на більшості конференцій. Він щоразу нагадує, що наглядова рада НСТУ не місце для реалізації амбіцій, це місце, де потрібно працювати в команді над запуском Суспільного мовника. «Більшість людей на попередніх конференціях приходили лобіювати інтереси своєї галузі, а дехто – навіть своєї організації. Наші (НТКУ, майбутнього НСТУ – ред.) сподівання трохи інші – ми очікуємо, що ви нас прикриєте, допоможете. Ми точно не робимо нічого поганого, але хочемо робити добре – а система не дає. Наглядова рада має стати рушієм цього процесу», – зазначив пан Аласанія на конференції у сфері захисту інтересів дітей та молоді.
Високі зарплати і короткострокові контракти для творчих працівників НСТУ
У конференції у сфері захисту інтересів дітей та молоді взяли участь 18 громадських організацій із 20 допущених до участі. Вони висунули шістьох кандидатів:
ОлексійДегтяренко (ВМО «СВІМ»);
Ірина Жданова (Фонд «Відкрита політика»);
Вадим Міський (ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна»), кандидата підтримали ще 10 організацій – ВГО «Молодий народний рух», ВМГО «Всеукраїнська асамблея молоді», ВМГО «Об'єднання «Європейська молодь України», ГО «Ліга інтернів», ГО «Українська мережа енергетичних інновацій «Грінкубатор», ВМГО «Батьківщина молода», МО «Пласт - Національна cкаутська організація України», Центр політичних досліджень, Чернівецька обласна громадська організація «Захист», ВМГО «Молодь демократичного альянсу»;
ПолінаНогай (ВСГО «Україна для життя») - зняла свою кандидатуру під час представлення програм;
ВікторCepбулов (ВСМГО «Християнська асоціація молодих людей України»), кандидата підтримали ще три організації – ВГЦ «Волонтер», ВМГО «Національна організація скаутів України», ВМГО «Соціальна ініціатива»;
АндрійСлободич (ВГО «Путівка в життя»).
Першою свою програму представила Ірина Жданова. На її думку, конче необхідно налагодити комунікацію між громадськими організаціями – учасниками конференції, а також усіма зацікавленими в розвитку мовлення для дітей та молоді. Для цього було б доцільно створити платформу, яка буде підтримувати зв'язок з обраним членом наглядової ради у сфері захисту інтересів молоді та дітей.
«Мені здається, перед засіданням наглядової ради представник від молоді та дітей має зібрати робочу групу за участі зацікавлених, обговорити, з якою позицією цей представник буде виступати у наглядовій раді. Іти і відстоювати не інтереси своєї організації, а всієї платформи», - зазначила пані Жданова.
Вадим Міський у своєму виступі звернув увагу на величезну відповідальність громадського сектора за створення НСТУ, адже більшість у наглядовій раді буде саме від представників громадських організацій, а не політичних сил. За створення, запуск та незалежне функціонування Суспільного відповідатимуть люди, яких делегувало суспільство.
Пан Міський також наголосив на важливості високих зарплат і короткострокових контрактів для творчих працівників: «Великі зарплати – це, звісно, наріжний камінь, але не вони вирішують усе. Потрібен грамотний підхід до найму працівників. Працівники творчих спеціальностей, на мій погляд, повинні обиратися саме на короткострокову проектну діяльність. Проект має пройти незалежний професійний відбір, за результатом проекту на короткий строк має підписуватись контракт. З високою зарплатою, але на короткий строк. Тоді людина вмотивована якнайкраще реалізувати свій проект. Якщо ми не зробимо високі зарплати і короткострокові контракти, ми ризикуємо повторити приклад державних мовників, які мали репутацію відстійника ідей».
Андрій Слободич розповів про медійні проекти, які запустила його організація, та про своє бачення нового мовника й роботи наглядового органу: «Хочеться, аби канал, який буде створений, мав вплив на молодь, щоб він був їй цікавий. Головне завдання – зробити його популярним, об’єднати країну, вирішити соціальні питання. Я це бачу так: через спільну роботу ми будемо збиратися, спілкуватися, доповнювати одне одного, і через досвід інших країн ми будемо створювати хороший якісний продукт».
Під час обговорення програм кандидатів, учасники розповіли про першочергові кроки, які здійснять у разі обрання до наглядової ради. Ірина Жданова наголосила, що вкрай важливим є розробити редакційний статут і контролювати його виконання, а також організувати спільноту людей, які б через члена наглядової ради допомагали розвитку Суспільного. Вадим Міський вважає одними з першочергових завдань встановлення високих вимог до членів правління та прозору процедуру їхнього обрання, проведення кастингів для тих, хто буде в ефірі, а також впровадження вже згаданої системи короткострокових контрактів. Також більшість кандидатів підтримали ідею Ірини Жданової про створення спільної платформи для комунікації людей, які займаються захистом дітей та молоді.
Зураб Аласанія так прокоментував виступи кандидатів: «Так звучить, нібито ви створюєте жандарма, який буде за нами наглядати, убивати, мочити. Але нам треба разом створювати Суспільне. Чому ви налаштовані так, нібито нас узагалі нема? Ви придумуєте програми, проводите кастинги, а де ця вся система? Ви думаєте, там нікого нема? Ми взагалі хто, і навіщо ми існуємо? Ви думаєте, наглядова рада – це і є суспільне телебачення? Ні, друзі. Налаштуйтеся одразу: ви маєте працювати разом, а не всупереч нам».
Голова Громадської ради при Нацраді і членкиня Громадської комісії з оцінки кандидатів на членство в наглядовій раді Суспільного мовника Катерина М’ясникова також нагадала присутнім, що завдання наглядової та редакційної ради дуже відрізняються. «Наглядова рада – стратегічний орган, завдання якого – створити суспільне мовлення. Це означає запустити дієві механізми, які забезпечать неупередженість, прозорість, абсолютну відстороненість і непідлеглість владі», – зазначила експертка.
За результатами голосування найбільшу кількість балів – 70 – отримав Вадим Міський. Саме він став членом наглядової ради у сфері захисту інтересів дітей та молоді. Решта голосів розподілилась таким чином: Ірина Жданова – 45 балів, Віктор Сербулов – 31, Андрій Слободич – 26, Олексій Дегтяренко – 18.
«Дитину треба не тільки народити – її треба прогодувати і зробити спроможною робити кроки в життя»
У сфері творчості до конференцій були допущені 12 громадських організацій, але участь узяли дев’ять із них, які висунули вісьмох кандидатів на пост члена наглядової ради НСТУ:
Сергій Буковський (НВТС «Національна спілка кінематографістів України»);
Євген Глібовицький (ГО «Форум видавців»);
Роман Грицьків (ГО «Мистецький фонд імені Короля Данила»);
ІнешКдирова (ГО «Всеукраїнська асоціація корейців»), кандидатку також підтримала ГО «Гагаузьке національно-культурне товариство «Халк Бірлій»;
Євген Кечеджі (ДГКПО «Харківське міське товариство греків «Геліос»);
ПавлоМовчан (ГО «Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка»);
Владислав Корнієнко (Асоціація діячів естрадного мистецтва);
Віталій Шевченко (Громадська організація «Центр громадських ініціатив «Інформаційне суспільство»).
Перед представленням програм кандидатів заступниця голови Нацради Уляна Фещук зазначила: хоча оберуть одного кандидата, бажано, щоб інші діячі сфери підтримали свого представника. «В рамках створення Суспільного, прошу допомагати тому, хто буде обраним. Роботи буде багато, її на всіх вистачить», - наголосила вона.
Відомий режисер-документаліст Сергій Буковський у своєму виступі висловив готовність допомагати наглядовій раді на волонтерських умовах у сферах, дотичних до його діяльності. «Я не менеджер і не юрист, це для мене абсолютно нова історія. Я режисер-документаліст, займаюся цим уже 30 років. І всі ці роки я чую одне питання: де це можна подивитись? Так було і за радянських часів, і в Перебудову, і зараз. Цей контент існує поза межами телебачення. Я знаю людей і контакти не лише в Україні, а й поза її межами. Якщо я можу бути корисним у цьому напрямку діяльності – я можу допомагати. Ніякого бажання втручатись у телебачення в мене нема», - зазначив режисер.
Керівний партнер консалтингової компанії pro.mova Євген Глібовицькийвиділив три найголовніші напрями роботи в новоствореній наглядовій раді. «В першу чергу – це закінчення реорганізації. Ми (суспільне мовлення. – ред.) зараз у підвішеному стані – один стан уже не чинний, інший ще не настав. Це є та точка вразливості для всієї структури, яка не може довго тривати. Тому наглядова рада потрібна для того, аби дати і політичну, й іншу впевненість у тому, що ця трансформація буде закінчена, реорганізація відбудеться і далі ми рушимо вперед уже в новому форматі суспільного мовлення. Друге – це оновлення стандартів. Воно буде критично важливим. Ми не можемо рухатись у ХХІ століття за стандартами раннього комунізму, на яких будувалося державне мовлення в Україні», - зазначив пан Глібовицький. Третім напрямком він назвав роботу з міжнародними організаціями та інституціями, від політичної та фінансової підтримки, знань і досвіду яких залежатиме успішне функціонування мовника.
На думку Інеш Кдирової,визначаючи основні напрямки діяльності НСТУ, доцільно прописати висвітлення етнічних товариств. Також кандидатка наголосила на важливості співпраці з представниками світових суспільних мовників та пошук додаткового фінансування. «Ми маємо шукати механізми фінансування і стимулювати законотворчу діяльність на підтримку національного Суспільного мовника в нашій країні. В тому числі й розглянути можливості стимулювання меценатів і умови фінансування, які ми маємо як члени наглядової ради подавати до розгляду регламентного комітету Верховної Ради. Це буде основне завдання, бо дитину треба не тільки народити, її треба прогодувати і зробити спроможною робити кроки в життя», - зазначила пані Кдирова.
Колишній член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення та народний депутат Віталій Шевченко не зміг прийти на конференцію та представити свою програму.
Після представлення програм шляхом таємного голосування членом наглядової ради НСТУ було обрано Євгена Глібовицького – він отримав 19 балів. Результати інших кандидатів такі: Інеш Кдирова – 17, Владислав Корнієнко – 15, Павло Мовчан – 15, Роман Грицьків – 13, Євген Кечеджі – 9, Віталій Шевченко – 9.
Попереду ще три конференції з обрання членів наглядової ради НСТУ: у сфері місцевого самоврядування заплановано на 28 жовтня, захисту прав осіб з особливими потребами – 30 жовтня, а повторне обрання представника у сфері забезпечення прав національних меншин відбудеться 15 грудня.
Нагадаємо, що наглядова рада НСТУ складатиметься з двох частин: до неї входитимуть представники громадськості та представники парламентських фракцій і груп. Загалом це 17 осіб. Парламентські фракції і групи вже висунули до ради вісьмох представників.