Філії Суспільного запустили  журналістські розслідування зі Львова та Рівного (Відео)

Філії Суспільного запустили журналістські розслідування зі Львова та Рівного (Відео)

17:08,
24 Травня 2021
2027

Філії Суспільного запустили журналістські розслідування зі Львова та Рівного (Відео)

17:08,
24 Травня 2021
2027
Філії Суспільного запустили  журналістські розслідування зі Львова та Рівного (Відео)
Філії Суспільного запустили  журналістські розслідування зі Львова та Рівного (Відео)
Програми журналістських рослідувань #Інсайд та «Четверта влада» виробляють на аутсорсі.

У другій половині травня філії Суспільного мовлення показали перші випуски програм журналістських рослідувань #Інсайд та «Четверта влада», які виробляють незалежні продакшни зі Львова та Рівного.

Прем’єри програм вийшли у четвер, 20 травня, на телеканалах «UA: Львів» і «UA: Рівне», а у вихідні – на всіх інших регіональних телеканалах філій Суспільного.

Загалом, у травні телеглядачі Суспільного побачать прем’єри шести телевізійних журналістських розслідувань. Три з них — «Під прицілом» із Сум, «Лакмус» із Черкас та «Червона лінія» із Волині стартували у першій половині травня.

Ці проєкти виграли на конкурсі «Створюй з Суспільним. Розслідування», пройшовши відбір на регіональному рівні, і фінансуються за кошти Національної суспільної телерадіокомпанії України. Їх виробляють досвідчені журналісти, які не перший рік займаються регіональними розслідуваннями. Заплановано, що сторонні продакшни готуватимуть щомісяця по одному випуску журналістських розслідувань хронометражем 13 хвилин, які виходитимуть на регіональних каналах до кінця року.

Редакційний супервайзинг проєктів здійснюють журналісти-розслідувачі Суспільного Інна Білецька та Дмитро Бондар. А Інститут розвитку регіональної преси допомагає з юридичною експертизою проєктів.

#Інсайд

Авторка проєкту – журналістка Мар’яна Сич, яка 5 років займається журналістськими розслідуваннями. За її словами, зазвичай це телевізійні розслідування, які вона робила на телеканалі Zik у Львові і «24 каналі» у Києві. Згодом Мар’яна Сич мала свій проєкт журналістських розслідувань у Львові, співпрацює з «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Мета #Інсайду — не лише показати громадськості та правоохоронцям факти зловживань у регіоні, а й заохотити мешканців відстоювати власні права та права громад, повідомили у пресслужбі Суспільного.

У першому випуску програми йдеться про те, як перед приєднанням до Львівської ОТГ у навколишніх містах і селах роздавали земельні ділянки. Це — 300 гектарів, ціна яких щонайменше 600 мільйонів гривень.

Загалом команда проєкту підготує 8 випусків про локальні проблеми Львівщини. 

«Четверта влада»

Програму «Четверта влада» виробляє рівненська агенція журналістських розслідувань «Четверта влада», зареєстрована у 2006 році. Засновники Володимир Торбіч, Антоніна Торбіч і Анна Ільюк.

На замовлення Суспільного вони мають підготувати 8 випусків про проблеми і зловживання у сфері медицини, освіти, бюджетів, про випадки корупції та порушення прав людини.

У першому випуску проєкту йдеться про особливості лікування інсультів у рівненських лікарнях.

За словами заступниці головного редактора агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» Антоніни Торбіч, вони з’ясували, що заклади часто порушують вимоги Національної служби здоров'я і зобов’язують пацієнтів платити за діагностику й лікування, хоча воно має бути безоплатним.

«Для чого ми це досліджуємо і знімаємо сюжет? Бо маємо надію, що якщо суспільно важливу проблему виявити, показати і підсвітити з різних боків — знайдуться і шляхи її виправлення. У цьому випадку сподіваємося, що лікування пацієнтів з інсультом на Рівненщині врешті-решт ставатиме безоплатним не лише на папері, а й у реальності. Для нас розслідування — це не самоціль, а інструмент, за допомогою якого можна впливати на зміни у суспільстві», – сказала вона.

«Червона лінія»

Це цикл екологічних журналістських розслідувань із Волині. Програму готує журналістка Марія Доманська, оператор зйомки й монтажу Юрій Ребрик. Керівниця проєкту — журналістка Центру журналістських розслідувань «Сила правди» (існує з 2017 року)Оксана Петрук. «Детектор медіа» раніше писав, що Оксані Петрук погрожували у Facebook.

Щомісяця до кінця року в ефір виходитиме 8 передач по 13 хвилин кожна, сказав продюсер «UA: Волині» Костянтин Лоцман.

Мета авторів проєкту «Червона лінія» — привернути увагу до зловживань у лісовому господарстві, надро- і водокористуванні. 

«Стартуємо з історії про законодавчу колізію, яка створила передумови для незаконних рубок лісу. І користуються цим ті, кого держава уповноважила охороняти, берегти і примножувати. В одному волинському селі люди вийшли проти лісівників, які, незважаючи на так званий сезон тиші, розгорнули масштабні лісозаготівлі. Ми намагалися з’ясувати, чому українське законодавство дозволяє те, що забороняють міжнародні зобов’язання, хто за це відповідає і як контролює? Ми консультувалися з експертами Української природоохоронної групи, науковцями, екологами, чиновниками відповідних відомств», – сказала Оксана Петрук.

«Лакмус»

Програму про локальні проблеми і корупційні порушення готує команда журналістського проєкт «18000: новини Черкас» під керівництвом Єлєни Щепак.

Журналісти вже мають досвід розслідувань злочинів чиновників. Раніше ці розслідування друкувалися у текстовому форматі.

Єлєна Щепак розповіла: «У розслідуваннях “Лакмусу” ми демонструємо, як корупція у різних сферах життя негативно впливає на суспільно важливі речі. Зловживання на харчуванні у дитячих садочках, безкарність чиновників-корупціонерів, ремонт доріг за завищеними цінами — на жаль, подібні історії є типовими не лише для Черкас, а й для інших міст УкраїниНаша ціль — не просто висвітлити проблему, а й розповісти, як громадяни можуть впливати на її вирішення. Адже саме небайдужість людей та їхня активна громадянська позиція часто є каталізатором для подолання корупції в органах влади».

Другий випуск вийде на початку червня.

«Під прицілом»

Авторка й ведуча  програми — Олена Адаменко, яка раніше працювала на каналі «UA: Суми» і займалася розслідуваннями. У 2018 році після скорочення на «UA: Сумах» вона заснувала студію TDV і продовжила виробляти програму журналістських розслідувань «Під прицілом» уже на замовлення Суспільного. На телеканалі «UA: Суми» вийшло два сезони її журналістських розслідувань. У травні 2021 року розпочався третій сезон.

«Перша серія нового сезону про те, як був створений націоналізований, а потім  приватизований найбільший у  Сумах машинобудівний завод, як він розвивався і чому опинився у важкій кризі»,  розповіла Олена Адаменко.

Перша серія:

Друга серія:

Нагадаємо, конкурс проєктів журналістських розслідувань для виробництва і трансляції на регіональних телеканалах Суспільного був оголошений вперше в грудні 2020 року. У регіональних філіях Суспільного пройшли пітчинги 18 проєктів розслідувань.  

У лютому 2021 року стали відомі назви шести проєктів-переможців: «Лакмус» — «UA: Черкаси», «Червона лінія»  — «UA: Волинь», «Четверта влада» — «UA: Миколаїв», «Під прицілом» — «UA: Суми», «#інсайд» — «UA: Львів» і «Четверта влада» — «UA: Рівне». 

Ще п’ять ідей команда Суспільного відібрала у довгий список. Для їх виробництва мовник залучатиме додаткове фінансування, в тому числі й донорську підтримку.

Додамо, у Центральній дирекції Суспільного у червні 2019 року створили творче об’єднання «Журналістських розслідувань», яке очолила Інна Білецька. Команда розслідувачів Суспільного презентувала низку фільмів.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду