Що буде з регіональним суспільним радіо після скорочення і змін у сітці мовлення

Що буде з регіональним суспільним радіо після скорочення і змін у сітці мовлення

14:53,
4 Лютого 2020
8274

Що буде з регіональним суспільним радіо після скорочення і змін у сітці мовлення

14:53,
4 Лютого 2020
8274
Що буде з регіональним суспільним радіо після скорочення і змін у сітці мовлення
Що буде з регіональним суспільним радіо після скорочення і змін у сітці мовлення
Як нова радійна концепція регіонального мовлення вплине на життя колективів і регіональний контент.

У найближчі місяці у філіях Національної суспільної телерадіокомпанії України мають відбутися скорочення працівників і переформатування сіток мовлення регіональних каналів. Найбільші зміни очікують на регіональне радіо.

Сьогодні в кожній області України регіональне суспільне радіо мовить у певні відрізку часу в ефірі «Українського радіо»: 07:10–8:00, 12:10–13:00, 17:10–18:00, 20:10–20:50. Контент регіонального радіо в кожній філії створюють від 8 до 15 журналістів (вони ж є і редакторами, і ведучими), лінійний продюсер (деякі продюсери поєднують продюсування з роботою ведучими), плюс працівники технічних служб (звукорежисери та інші).

Нова концепція передбачає два відрізки регіонального радіо о 12:10 і 17:10 тривалістю півтори години сумарно, але лише в будні. У вихідні регіони мовчатимуть. У штаті залишаться троє працівників, які робитимуть програми для регіону в межах двох регіональних відрізків і про регіон для проєктів «Українського радіо» і радіо «Промінь». Керівника на місці не буде, продюсерам радіо запропонують посади редакторів з меншим окладом.

Як відомо «Детектору медіа» з власних джерел, нова концепція регіонального мовлення передбачає скорочення штату філій приблизно на 44% (як телевізійників, так і радійників). За попередніми даними, скорочення мають відбутися у квітні-травні 2020 року. Очікується, що в середині лютого НСТУ почне повідомляти про скорочення.

Майбутні зміни стривожили працівників філій. Редакторка «Українського радіо. Луцьк» Світлана Мех прогнозує, що регіональне суспільне радіо зникне. Журналістка «UA: Житомира» Наталія Дехтієвська вважає, що зникне і регіональне суспільне телебачення.

Продюсери регіональних радіо НСТУ згуртувалися і 31 січня написали до наглядової ради Суспільного відкритого листа щодо скорочення регіонального мовлення Суспільного та можливого подальшого закриття регіональних редакцій. Вони пропонують провести публічне обговорення, на якому хочуть почути відповіді на низку запитань: про непропорційне скорочення у філіях і центральній дирекції, про розподіл бюджетних коштів у компанії у 2020 році, про зменшення розриву у зарплатах керівного складу та рядових працівників тощо.

Частину відповідей на ці запитання можна знайти в інтерв’ю членів правління НСТУ. Зокрема, Микола Чернотицький в інтерв’ю «Детектору медіа» на запитання, чому за повного фінансування Суспільного у 2020 році відбувається скорочення регіонального мовлення наполовину, відповів, що мова взагалі не йде про скорочення контенту на регіональних каналах. «Мене бентежить цей підхід, коли враховуєте лише контент, який виготовлений нашими штатними працівниками, а контент, який ми виробляємо для регіональних каналів на аутсорс – не враховуєте взагалі», – зауважив він.

Член правління, відповідальний за платформу радіо, Дмитро Хоркін в інтерв’ю корпоративному сайту Суспільного зазначив, що з упровадженням нової концепції регіонального мовлення інтереси радіослухачів будуть на першому місці, а не штатний розпис.

До речі, як відомо «Детектору медіа» з власних джерел, збільшення зарплат некерівному складу співробітників компанії відбудеться після того, як буде впроваджено нову концепцію, тобто після скорочення штату.

Працівників філій до таких змін готували поступово. У жовтні в регіональних радіо забрали ранковий відрізок у вихідні. У листопаді Дмитро Хоркін в інтерв’ю «Детектору медіа» сказав, що ранковий блок о 7:10 у філіях «просідає» і в будні. Він пропонував посилити відрізки о 12:10 і о 17:10, щоб не гнатися за кількістю програм, а зважати на якість.

Перед Новим роком з Facebook зникли сторінки регіональних радіо, де вони стрімили свої прямоефірні програми. Більшість філій упродовж 2019 року облаштували віжн-студії, для яких було закуплено нову техніку. Ведучі почали робити програми, які транслювали одночасно на регіональному каналі і радіо, а також у соцмережі, які поширювали гості студії та відразу коментували слухачі. Наразі трансляції радіопрограм із Facebook перенесли на канали у YouTube, які поки що там набирають досить незначні перегляди.

Як працюватиме нова концепція регіонального радіомовлення, можна уже побачити на прикладі «Українського радіо Буковина». Наприкінці січня призупинила вихід ранкова програма через те, що звільнилося двоє ведучих. Правда, продюсер «Українського радіо. Буковина» Павло Тодорович налаштований найближчим часом відновити її вихід, та для цього йому потрібно знайти радіоведучих, які будуть готові працювати у прямому ефірі, а це не кожному під силу.

За словами Павла Тодоровича, нині на «Українському радіо. Буковина» працюють «3-4 редактори, враховуючи лікарняні і відпустки», які мовлять у двох відрізках – о 12:20 (виходить програма «Радіодень Точка дотику»), та о 17:20 (виходить «Радіодень Прайм-тайм»). О 20:10 в ефірі «Українського радіо. Буковина» мовить редакція національних меншин.

«Детектор медіа» звернувся до шести продюсерів регіональних радіо НСТУ із запитаннями, яким буде радіомовлення в регіоні після впровадження нової концепції. На наші запитання відповів лише один продюсер «Українського радіо. Закарпаття» Михайло Івченко. Подаємо його відповіді та відкриті до публікації щодо ситуацій в інших регіональних радіостанціях Суспільного мовлення.

– Як ви оцінюєте новий штатний розпис, як, на вашу думку, він вплине на радіомовлення у регіоні? Що втратить чи набуде радіослухач унаслідок впровадження змін у НСТУ щодо філій?

– Якщо ми говоримо про Закарпатську філію, то в концепції регіонального мовлення ПАТ «НСТУ» на 2020-2021 роки прописано функціонування радіоплатформ «Ужгород» і «Тиса FM». Говорити зараз про те, як ці зміни повпливають на радіомовлення чи слухача, зарано, треба час. Наразі обидві радіостанції працюють у звичному режимі.

– Скільки працівників радіо має залишитися після змін на радіо? Чи визначилися, хто з колективу буде надалі працювати? Що саме вони мають вести – лише регіональні відрізки в межах «Українського радіо», чи також заплановано, що матимуть включення на радіо «Промінь», у програму «Вся країна» тощо?

– Працівників радіо у філії має залишитися практично половина від тієї кількості, яка є зараз. Радійники які залишаться, забезпечуватимуть ефіри на регіональних відрізках (радіо «Ужгород») та на радіо «Тиса FM», також будуть залучені в ефірах програми «Вся країна».

– Чи залишаться продюсери радіо? Якщо ні, що пропонують продюсерам на взамін?

– Лінійні продюсери радіо не залишаться. Їм може бути запропонована посада редактора радіо.

– Які програми будуть закриті в результаті змін? Як, на вашу думку, чи були ці програми популярні серед слухачів? Можливо, були відгуки в соцмережах, дзвінки у студію, листи в редакцію?

– Згідно з Концепцією регіонального мовлення ПАТ «НСТУ» на 2020-2021 роки філії отримають лише два регіональні відрізки, деякі програми будуть закриті. Які саме програми, ще не відомо, оскільки планується внесення змін у сітку мовлення. Але більшість програм залишаться.

– На вашу думку, чи вдалим є рішення залучати до спецпроєктів для «Українського радіо» людей на аутсорсі? Чи хтось із колективу зацікавився можливістю співпрацювати з УР за угодою?

– Залучення кваліфікованих працівників та сторонніх продакшн-студій для виготовлення якісного контенту – практика не нова в аудіо- та відеовиробництві, зараз складно щось прогнозувати. Наскільки мені відомо, з наших працівників цим питанням ще ніхто не цікавився.

– Чи зміни у штаті стосуватимуться обласного радіо і «Тиси FM»? Як після впровадження змін буде працювати «Тиса FM»?

– Наразі працівники радіо залучені до роботи обласного радіо («Ужгород». – ДМ) і «Тиси FM». Після можливого скорочення обсяг навантаження для працівників збільшиться, вони будуть задіяні на обох платформах і забезпечуватимуть два відрізки регіонального мовлення (радіо «Ужгород») та 24 години мовлення радіо «Тиса FM», з них 6 годин прямого ефіру щодня (понеділок – п’ятниця).

– Чи будуть у редакції мовами національних меншин журналісти, які робитимуть програми суто для радіо?

– Редактори редакції мовами національних меншин виготовлятимуть програми як для телебачення, так і для радіо.

 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду