Колективи радіо філій НСТУ закликають наглядову раду до публічного обговорення щодо згортання радіомовлення у регіонах

Колективи радіо філій НСТУ закликають наглядову раду до публічного обговорення щодо згортання радіомовлення у регіонах

10:09,
31 Січня 2020
7319

Колективи радіо філій НСТУ закликають наглядову раду до публічного обговорення щодо згортання радіомовлення у регіонах

10:09,
31 Січня 2020
7319
Колективи радіо філій НСТУ закликають наглядову раду до публічного обговорення щодо згортання радіомовлення у регіонах
Колективи радіо філій НСТУ закликають наглядову раду до публічного обговорення щодо згортання радіомовлення у регіонах
Колектив продюсерів (лінійних) філій Національної суспільної телерадіокомпанії України, відповідальних за радіомовлення у регіонах, і працівники радіо філій Суспільного написали відкритого листа до наглядової ради Суспільного мовлення і голови Національної спілки журналістів України щодо згортання суспільного радіомовлення у регіонах.

Текст листа опублікували у Фейсбуку журналісти регіонального радіо.

У листі наголошують, що зміни, які мають відбутися у найближчі місяці, призведуть до скорочення колективу і зменшення регіональних відрізів в ефірі «Українського радіо» по буднях, а у вихідні регіональне радіомовлення буде мовчати.

Продюсери регіонального радіо пропонують провести публічне обговорення, під час якого розглянути ситуацію, що склалася довкола скорочення обсягів регіонального радіомовлення, а надалі – й можливого закриття регіональних редакцій -- і спільно знайти відповіді на складні питання.

Колективи радіо хочуть почути відповіді на таке:

«1. Чому за повного фінансування Суспільного у 2020 році відбувається скорочення регіонального мовлення наполовину?
2. Чому найбільше скорочення торкнулося саме радіо? На якій підставі в новому штатному розкладі пропонують залишити тільки трьох редакторів радіо? Яких результатів планують досягти в ході впровадження цієї стратегії та хто нестиме відповідальність у разі її провалу?
3. Наскільки пропорційно відбувається скорочення в регіонах, порівняно з центральною дирекцією?
4. Коли правління ПАТ “НСТУ” збирається зменшити розрив у зарплатах керівного складу та рядових працівників Суспільного?
5. Чому на сайті Суспільного додатки до протоколів засідань правління та Наглядової ради публікуються вибірково, і коли ці додатки будуть оприлюднені?
6. Чому у вихідні регіони не матимуть своїх слотів взагалі?
7. Чому при відборі кандидатів до нового структурного підрозділу при переведенні вимагається наявність профільної освіти, тоді як окремі працівники та керівники, як філій так і центральної дирекції, її не мають?
8. Що планується робити з приміщеннями філій, що вже напівпорожні?
9. Чому регіональні канали не мають включень на каналах “Промінь” та “Культура”?».

Подаємо повний текст відкритого листа щодо скорочення регіонального мовлення Суспільного:

«Голові НСЖУ Сергію Томіленку,

Голові Наглядової Ради ПАТ «НСТУ» Світлані Остапі,

Заступнику голови Наглядової Ради ПАТ «НСТУ» Ігорю Хохичу, Секретарю Наглядової Ради ПАТ «НСТУ» Вадиму Міському, 

Членам Наглядової Ради ПАТ «НСТУ» Володимиру Яворівському, Наталії Скрипці, Олексію Паничу, Дар’ї Карякіній, В’ячеславу Козаку, Катерині Дулапчій, Євгену Глібовицькому, Лаврентію Малазонії, Олександру Павліченку, Оксані Мироновій.

Колектив продюсерів (лінійних) філій ПАТ “Національної Суспільної Телерадіокомпанії України”, відповідальних за радіомовлення у регіонах, і працівники радіо філій ПАТ “НСТУ” занепокоєні згортанням суспільного радіомовлення у регіонах.

У січні цього року на загальних зборах філій було оголошено про те, що в рамках трансформації замість чотирьох ефірних відрізків загальною тривалістю три години 10 хвилин регіональні радіо матимуть лише два відрізки тривалістю півтори години на добу і лише у будні.

У вихідні регіони мовчатимуть взагалі.

Звертаємо вашу увагу, що подібна ситуація мала місце вже двічі, починаючи з 2014 року – спершу мовлення регіональних Fm-радіостанцій було скорочене до чотирьох годин, а згодом, у вересні 2017 року, до трьох годин 10 хвилин на добу.

Регіональні радіо невдовзі можуть зникнути, адже, за словами Дмитра Хоркіна – члена правління ПАТ «НСТУ», відповідального за платформу радіо, і про це можна прочитати на сайтах Суспільного, регіональне мовлення буде скорочене на 50% у будні і на 100% у вихідні!

В Україні йде війна, в тому числі, інформаційна. Існування регіональних радіо – це політичне і стратегічне питання. Якщо регіональні мовники зникнуть або матимуть мізер часу в ефірі, хто розповідатиме про реформи в державі? Хто буде майданчиком для обговорення суспільно важливих питань? Чи матимуть слухачі і надалі можливість чути культурно-мистецькі і науково-просвітницькі регіональні радіопрограми? 

Тенденція скорочення регіонального мовлення спостерігається з першого дня роботи Суспільного і донині. Ми маємо побоювання, що надалі радіомовлення в регіонах буде повністю знищене. Адже у законі про Суспільне мовлення немає жодної статті, яка б захищала філії від закриття.

Урізання мовлення регіонального радіо суперечить концепції регіонального мовлення, яка була затверджена правлінням НСТУ 28 лютого 2019 року та підписана Наглядовою радою НСТУ. У ній йдеться про збільшення регіональних відрізків («Наразі це - регіональні чотири вікна на УР-1. Після розбудови повноцінних мереж радіо "Промінь" та радіо "Культура" регіони матимуть також часові проміжки»).

Презентація нової концепції регіонального мовлення керівникам філій відбулась 5 грудня 2019 року, вже після затвердження цієї концепції Наглядовою Радою 2 грудня 2019 року. Цей факт викликає занепокоєння, адже презентація концепції після її затвердження унеможливлює право трудового колективу на реалізацію статті 245 Кодексу законів про працю, бо кожен із нас хотів би внести власні пропозиції щодо поліпшення роботи радіо. Як результат – ми не мали можливості взяти участь у обговоренні нової концепції регіонального мовлення, що є порушенням вищезгаданої статті 245 Кодексу законів про працю.

Окрім того, у публічному доступі є Концепція регіонального мовлення ПАТ «НСТУ» на 2020-2021 роки (Додаток No4 до Протоколу No37 засідання Наглядової ради ПАТ «НСТУ» від 02 грудня 2019 року), у ній йдеться: «Згідно зі стратегією розширення регіонального мовлення у загальнонаціональному радіоефірі, регіональні радіоредакції вироблятимуть власний контент для локальної аудиторії та спільно з командами УР-1, УР-2 та УР-3 – контент для загальнонаціональної аудиторії. Планується збільшення регіонального мовлення в ефірі національних станцій на 5-10 відсотків».

В опублікованій на офіційному вебсайті ПАТ “НСТУ” концепції немає деталізації та не вказано, скільки людей працюватимуть над розширенням контенту регіонального мовлення. 15 січня 2020 року на сайті stv.detector.media з’явився матеріал: «НСТУ направила до філій новий штатний розпис, де передбачені скорочення працівників». Після його появи занепокоєння у колективах радіо зросло. Звертаємо увагу на те, що про більшість нововведень у регіонах працівники спочатку дізнаються з публікацій в інтернеті.

Незрозуміло, чому не виконується план розбудови регіонального мовлення і розширення власного виробництва у регіонах згідно з концепцією регіонального мовлення, затвердженою правлінням ПАТ “НСТУ” 28 лютого 2019 року. Наводимо цитату з неї: «Наступним етапом розвитку регіонального мовлення ПАТ "НСТУ" у період 2019-2021 років буде поетапне делегування повноважень в регіони, розширення власного виробництва, згідно з потребами аудиторії кожного регіону, зокрема за рахунок співпраці з регіональними продакшинами».

Новий штатний розклад передбачає скорочення персоналу регіональних філій з 90-та до 43-х штатних одиниць. З них творчих – лише 30. Зокрема, для радіо виділено - три (!) Це при тому, що у 2020 році Суспільне отримало майже стовідсоткове фінансування. Чому власних фахівців на Суспільному скорочують, натомість фактично половину бюджету НСТУ віддає на аутсорс, тобто приватним студіям?

Такі дії правління НСТУ, на нашу думку, можуть призвести до зниження напрацьованого рівня якості та довіри аудиторії регіональних філій, а також дозволять противникам Суспільного ставити питання про доцільність існування регіонального мовлення в цілому. Також гостро постало питання втрати кваліфікованих працівників, які здобули досвід та вміння на Суспільному і продемонстрували здатність без зовнішніх впливів виробляти якісний контент, який відповідає всім стандартам. Подібний досвід безцінний, адже був здобутий у перші дні становлення Суспільного в Україні. Навіщо ж тоді “розкидатися” такими кадрами? Фахівців потрібно заохочувати, а не звільняти.

Ми виконали поставлене завдання – здобули довіру суспільства, зруйнувавши стереотип пропагандистського “брехунця”, який обслуговує владу. Наші слухачі повірили, що зміни можливі.

Тому, ми, що нижче підписалися, висловлюємо стурбованість ситуацією, пов'язаною з реформою мовлення в регіонах. Ми оцінюємо це як згортання реформи регіонального Суспільного радіомовлення.

Пропонуємо через круглі столи, публічні обговорення – у тому числі й у Верховній Раді України – виважено і відповідально розглянути ситуацію, що склалася довкола скорочення обсягів регіонального радіомовлення, а надалі - й можливого закриття регіональних редакцій - і спільно знайти відповіді на складні питання, зокрема:

1. Чому за повного фінансування Суспільного у 2020 році відбувається скорочення регіонального мовлення наполовину?
2. Чому найбільше скорочення торкнулося саме радіо? На якій підставі в новому штатному розкладі пропонують залишити тільки трьох редакторів радіо? Яких результатів планують досягти в ході впровадження цієї стратегії та хто нестиме відповідальність у разі її провалу?
3. Наскільки пропорційно відбувається скорочення в регіонах, порівняно з центральною дирекцією?
4. Коли правління ПАТ “НСТУ” збирається зменшити розрив у зарплатах керівного складу та рядових працівників Суспільного?
5. Чому на сайті Суспільного додатки до протоколів засідань правління та Наглядової ради публікуються вибірково, і коли ці додатки будуть оприлюднені?
6. Чому у вихідні регіони не матимуть своїх слотів взагалі?
7. Чому при відборі кандидатів до нового структурного підрозділу при переведенні вимагається наявність профільної освіти, тоді як окремі працівники та керівники, як філій так і центральної дирекції, її не мають?
8. Що планується робити з приміщеннями філій, що вже напівпорожні?
9. Чому регіональні канали не мають включень на каналах “Промінь” та “Культура”?

Юлія Шипунова, Українське радіо Вінниця

Сергій Ткачук, Українське радіо Луцьк

Вікторія Сидоренко, Українське радіо Дніпро

Олена Слободенюк, Українське радіо Житомирська хвиля

Михайло Івченко, Українське радіо Закарпаття

Людмила Долженко, Українське радіо Запоріжжя

Наталія Асатурян, Українське радіо Карпати

Наталія Потєєва, Українське радіо Кропивницький

Оксана Хмельова, Українське радіо Миколаїв

Діана Попкова, Українське радіо Одеса

Володимир Голубничий, Українське радіо Лтава

Сергій Шидловський, Українське радіо Рівне

Борис Ляху, Українське радіо Суми

Ірина Ситай, Українське радіо Тернопіль

Наталія Шклярук, Українське радіо Херсон

Андрій Мацейко, Українське радіо Поділля-центр

Олена Захарова, Українське радіо Рось

Алла Килочицька, Українське радіо Чернігівська хвиля

Павло Тодорович, Українське радіо Буковина».

Фото: інфографіка Нацради

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду