Регіональні канали Суспільного мовлення можуть скоро припинити своє існування по всій Україні

Регіональні канали Суспільного мовлення можуть скоро припинити своє існування по всій Україні

12:20,
27 Січня 2020
11198

Регіональні канали Суспільного мовлення можуть скоро припинити своє існування по всій Україні

12:20,
27 Січня 2020
11198
Регіональні канали Суспільного мовлення можуть скоро припинити своє існування по всій Україні
Регіональні канали Суспільного мовлення можуть скоро припинити своє існування по всій Україні
Ведуча ранкової програми на каналі «UA: Житомир» Наталія Дехтієвська описала ситуацію, як обласне телебачення за останні роки стало місцевим телебаченням, а тепер його зводять до корпунктів.

Не можу мовчати!!

Не можу мовчати, коли Суспільне в Україні знищує телебачення в регіонах! Цинічно. Підступно. Брудно. Нехтуючи українським законодавством та нормами моралі. Все відбувається під яскравим соусом оптимізації, реформації, ребрендингу, трансформації та інших гарних слів. А за ширмою краснослів’я – знищення регіонального медійного майданчика, зведення роботи місцевого мовлення, врешті-решт, до корпунктів! Поступово, але впевнено, не зважаючи ні на що, керівництво «Суспільного» реалізовує цей план.

Житомирське обласне телебачення, як і інші регіональні канали по всій Україні, скоро можуть припинити своє існування. Цього бажає зграя київських «реформаторів». А зупинити їх може і повинна Наглядова Рада Суспільного, призначена Верховною Радою. Наглядова Рада повинна контролювати діяльність тих, хто обіцяв розвивати ТБ, а не руйнувати його.

Трошки спогадів. Я згадую лютий 2017 року. Саме тоді нам повідомили, що на базі регіональних держтелерадіокомпаній створюється Суспільне телебачення. З одного боку – це припинення самостійності телерадіокомпаній, з іншого – ми ж стаємо частиною Суспільного! А працювати на Суспільному – це ж мрія журналіста!

Чесно, я була щаслива, що в Україні з'явилося Суспільне! Адже державні телерадіокомпанії – це передусім підпорядкування місцевим органам влади, відповідно – і висвітлення їхньої діяльності у вигідному для них світлі. А суспільне давало надію на незалежну, об’єктивну, збалансовану і прозору журналістику. Дійсно, на початку так все і було. Були і люди, які вболівали за розвиток ТБ.

Пам’ятаю, як із ентузіазмом ми, журналісти, взялися за вдосконалення власних програм, як пірнали з головою у роботу, намагаючись відповідати стандартам Суспільного… Нам відповідно обіцяли покращення умов праці, зокрема… Але обіцянки залишилися на рівні балачок. Але це інша історія.

А у 2018 році ми отримали шалене скорочення годин власного мовлення. «Токсичні!» – це чи не найпопулярніше слово кінця 2017 – початку 2018 років в лексиці київських телевізійних реформаторів, які так зверхньо називали більшість регіональних програм. Отож, «токсичні» програми треба закрити, а «напівточкисні» (це також з термінології тівіначальників) треба вдосконалити, так би мовити «модернізувати контент».

Таким чином залишають всього 3 години власного мовлення в регіональних філіях (з них 2 години займає ефір програми «Ранок», годину – новини і вечірня програма). Рубають програми, вдосконалюють контент, починають звільняти працівників ТБ.

Не знаю, як на інших філіях, але в Житомирі тоді скоротили, якщо не помиляюся до сотні працівників. А у Києві навпаки – з’явилося дуже багато керівників-продюсерів-менеджерів. Між іншим, левова частка бюджету Суспільного витрачається на утримання Центральної дирекції в Києві. Зі зменшенням кількості годин мовлення звужується і інфопростір. Ми вже не обласне ТБ, на жаль, тому що в райони області, як це було при ОДТРК, майже не їздимо. Ми стаємо місцевим телебаченням. Але я ще вірю, що там, у Києві, все краще знають і знають, як розвивати ТБ.

Пам’ятаю, що увесь час чекала на тренінги, де б можна було б отримати нові знання, поспілкуватися з провідними журналістами. Єдиний тренінг аж для 1 людини з редакції спромоглися організувати у березні 2019 року. Та й то, вочевидь, через те, що Наглядова Рада висловила пану керівнику Суспільного недовіру і відправила його у відставку (згодом все і всі стали на свої місця). Саме тому заметушилися в Олівці і давай швиденько тренінги «клєпать».

На тому одному тренінгу все і закінчилось. І в Києві почав згасати інтерес до регіонів. Закралися в мене підозри, що 3 години власного мовлення в регіонах непокоїть кивїських реформаторів. Підтвердилася здогадка восени. Саме тоді перша ластівочка на хвості принесла інформацію, що ранкову програму (а це 2 з 3 годин мовлення) хочуть закрити.

Коли поставили питання руба щодо закриття «ранків» керівникам і в центральній дирекції, і місцевим менеджерам-продюсерам, ті ніяково відмовчувалися, мовляв, чекаємо нову концепцію, тоді і розкажемо. Нібито ту концепцію не вони пишуть, а чекають її з Космосу. Нарешті прилетіла, як комета, концепція і нова профрознарядка на початку січня. Там йшлося про все на світі. І зверхньо так: ранків не буде, залишається 1 година мовлення в регіонах. А я додам: а через рік нічого не буде. Буде корпункт і 2 людини, які робитимуть відео про якусь подію, яку цікаво подивитися там, у Києві. А для Житомира і області цей канал зникне.

Регіональний інфопростір потрібно навпаки розширювати, а не зменшувати кількість годин мовлення!!! Ми повинні більше розповідати про важливі суспільно-політичні, соціальні, культурно-мистецькі та інші події області. Ми повинні об’ємніше висвітлювати питання децентралізації, аграрні питання, медицину, освіту, політику, культуру в регіонах. Треба висвітлювати життя області в усіх його аспектах. Ми реалізуємо конституційне право кожного громадянина на отримання інформації, врешті решт. Мешканцю Житомирщини цікаво те, що відбувається в його регіоні, а не лише в столиці. Таке враження, що у нас не децентралізація, а централізація! Адже кількість ефірного часу про столичне життя збільшується, відповідно кількість годин мовлення про регіони зменшується. А зменшувати об’єми мовлення, в тому числі ранкові програми, є обмеженням права жителів області на отримання неупередженої інформації.

Найбільш цинічними діями київських телекерманичів вважаю те, що кошти на Суспільне телебачення на 2020 рік виділено у повному обсязі. А це 2 мільярди гривень. Зекономлені в регіонах гроші зграя реформаторів виділить на створення контенту продакшн-студіями. Не здивуюся, якщо власники таких бізнесово-творчих майстерень будуть дотичними до керівників НСТУ, адже «знайомство» і «кумівство» там ніхто не відміняв.

Якщо такі реформатори не здатні творити якісне Суспільне в Україні, то може вони – купка випадкових профнепридатних людей? То може їм варто самим піти у відставку, а не чекати, коли їх із ганьбою та принизливо вигнали?.. Але ні, вони цупко вхопилися за «кормушку». А, очевидно, питання «кормушки» актуальне. Про це говорять їх зарплати і стотисячні премії. А розвиток ТБ – то не модно. Модно сьогодні матюкатись, плюватись і курити. Там очі не горять. На жаль.

Без сумніву, в Центральній дирекції є люди, яким небайдуже телебачення і які вболівають за його розвиток. Але їх небагато. Давайте згадаємо про огірки! Якщо один свіжий огірок кинути в банку із маринованими, то за якийсь час і сліду свіжості не залишиться у тому одному-єдиному. Він може й не хотів стати маринованим, та його замаринували проти волі.

Написала про те, що турбує мене… Я всією душею вболіваю за Суспільне телебачення в Україні. Це знають всі, хто знає мене особисто. Я розумію, що боротися мені, звичайній журналістці, дуже складно із системою. Але мовчки спостерігати не можу.

P.S. 1. Пишу це, все ще працюючи в структурі Суспільного.
2. Пишу все це, сподіваючись на силу здорового глузду та притомних людей в Наглядовій Раді Суспільного.

Наталія Дехтієвська вперше опублікувала свій погляд на ситуацію з суспільним телебаченням у регіоні на своїй Фейсбук-сторінці.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду