У штаб-квартирі Польського радіо пройшла конференція «Моделі ЗМІ в Польщі та Європі»

Конференція була організована спільними зусиллями Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (KRRiT) і кампанією Оксфордського університету «Медіа та демократія» під патронажем Президента Польщі Броніслава Комаровського.

Зустріч зібрала як іноземних експертів: Паоло Манчіні (Paolo Mancini) з італійського Університету Перуджі та Девіда Леві (David Levy) (однин з розробників програми з розвитку громадського телебачення у Франції, ініційованої Ніколя Саркозі, та колишній державний контролер на ВВС); так і польських вчених та медіа-експертів: Яна Зеленку (Jan Zielonka) (професор Оксфордського університету) і Кароля Якубовича (Karol Jakubowicz) (член Міжурядової ради ЮНЕСКО).

Крім того, у рамках конференції проводився круглий стіл за участю міністра культури Богдана Здроевського (Bogdan Zdrojewski), що привернув увагу значної кількості журналістів.

Насамперед, сперечалися про майбутнє польських ЗМІ, про те, як саме виглядатимуть медіа за декілька десятків років.

«Рано чи пізно державні ЗМІ все одно припинять своє існування», – сказав під час дискусії медіа-експерт Кароль Якубович. – «Наприклад, у Португалії сьогодні закрито чи приватизовано два з трьох державних телеканалів. І ця тенденція триватиме».

Він також назвав державні ЗМІ жертвою польського парламенту. Кароль Якубович стверджує, що створена парламентом модель їхнього функціонування є «абсолютно недієвою».

Говорячи про незалежні ЗМІ, він також закцентував на тому, що через свою демократичність вони «ще ніколи не були більш необхідними, ніж зараз». 

А президент Польського телебачення (TVP) Юліус Браун (Julius Braun) у своїй доповіді зазначив, що фінансове становище ЗМІ в Польщі стає все важчим.

Натомість Ян Зеленка стверджував, що ЗМІ вже давно перестали бути сторонніми спостерігачами. Тепер вони – постійні гравці на арені суспільного життя. Він переконаний: журналісти та власники медіа іноді грають роль жертв, які просто не в змозі протистояти політичному та економічному тискам. Але часто вони є справжніми хижаками, що наживаються на державному та приватному фінансуванні. Співпрацюючи з політичними та бізнесовими групами, вони утворюють справжні медіакратії.

Професор Зеленка з Оксфордського університету, говорячи про  становище ЗМІ в Польщі і проблему їхнього фінансування, неодноразово використовував вираз «це дійсно вражає». Так вражала його, зокрема, позиція уряду щодо цих питань, неспроможність політиків розробити дієву концепцію розвитку ЗМІ.

А Девід Леві був щиро здивований, дізнавшись, що суспільному телебаченню Польщі доводиться виживати на прибуток з абонплати користувачів, яка, до того ж, здійснюється нерегулярно. 

Схожої позиції дотримувався і Паоло Манчіні. Він зазначив, що не розуміє ситуацію, в якій сьогодні знаходяться польські медіа. А виручку з передплати Манчіні взагалі назвав «драматично» малою.   

Джерело: Польське Радіо

comments powered by Disqus