Македонія: суспільне мовлення регресує

Міжнародна місія відвідала Македонію 17-18 листопада і включала зустрічі з урядовцями, депутатами парламенту, представниками журналістських асоціацій, громадянського суспільства. Місія висловила глибоку стурбованість станом свободи слова і медіа в Республіці Македонія. До мінусів віднесено відсутність плюралізму в засобах масової інформації й те, що медіаструктурам бракує прозорості та звітності.

Суспільний мовник Македонське радіо та телебачення (MРT) на сьогодні майже повністю залежить від державних дотацій. Македонські домогосподарства платять лише €2 на місяць за  телебачення, що становить близько 11% загального доходу мовника. Комерційна реклама дозволена, але не в прайм-тайм і приносить близько 8% бюджету. Решта 72% – державні гранти, суму щорічно затверджує парламент.

Політична опозиція виступала за збільшення абонплати до €5–8, але це все одно не задовольнить фінансові потреби мовника. Така залежність від державних коштів не може не відображатися на висвітленні урядової політики. Македонці загалом не в захваті від програм MРT, його частка на ринку знизилася з 16% у 2004 році до сьогоднішніх 8%.

Одна з ключових рекомендацій комісії: під час сесії парламенту, що триває, уряд має розробити і затвердити механізм фінансування мовника, який не залежатиме від політичних процесів та урядових змін.

Джерело: Іndexoncensorship

comments powered by Disqus