Документальний фільм Channel 4 про іслам викликав хвилю критики

Документальний фільм було задумано як унікальне розслідування, що могло б допомогти британцям зрозуміти віру мусульман. Його ведучий історик Том Холланд (Tom Holland), що вже довгий час досліджує цю тему, прагнув з’ясувати питання про походження ісламу. Зокрема, визначити, чи з’явився він повністю сформованою релігією одразу, як у це вірять мусульмани, чи, навпаки, поступово розвивався протягом багатьох років.

Том Холланд / Фото: Channel 4

Однак експерти зауважують, що, вивчаючи актуальну тему, Холланд не врахував її проблематичність. Адже про все, що стосується віри, тим паче мусульманської, слід говорити дуже обережно.

Створюючи такий фільм, на блозі свого сайту редакція Channel 4 зауважувала: «Колектив повною мірою розуміє, що розкриваючи теми, на кшталт цієї, ми торкаємося глибоко вкорінених та сильних почуттів певної частини населення. Але потрібно ініціювати дискусію з цього питання для того, щоб кинути виклик усталеним та часто упередженим поглядам на іслам».

Том Холланд / Фото: Channel 4

Після показу першої частини фільму, редакція отримала 1000 листів зі скаргами. Ще 200 надійшло на адресу Ofcom. Серед них був і лист від Дослідницької та освітньої академії Ісламу (IREA). У ньому зауважувалося, що редакцією було зроблено багато «необґрунтованих припущень».

«Твердження Тома Холланда про те, що немає жодних історичних свідчень про витоки ісламу аж до самого VII століття, не відповідає дійсності і, скоріше за все, є упередженим», – йшлося у листі IREA.

У свою чергу, Channel 4 офіційно відповів на критику, пояснюючи, що у першій частині фільму, Том Холланд не стверджує цей факт, а, навпаки, дивується йому. Крім того, у наступних частинах він знаходить докази на користь давньої історії Ісламу в єврейських та християнських джерелах.   

Джерело: Channel 4, The Guardian

comments powered by Disqus