Необхідно посилити адвокацію захищеної моделі фінансування НСТУ — експерти РПР

Необхідно посилити адвокацію захищеної моделі фінансування НСТУ — експерти РПР

08:57,
2 Березня 2020
1931

Необхідно посилити адвокацію захищеної моделі фінансування НСТУ — експерти РПР

08:57,
2 Березня 2020
1931
Необхідно посилити адвокацію захищеної моделі фінансування НСТУ — експерти РПР
Необхідно посилити адвокацію захищеної моделі фінансування НСТУ — експерти РПР
Національна суспільна телерадіокомпанія України, експерти та міжнародні інституції у сфері свободи слова мають продовжити діалог із відповідальними органами та посилити роботу з адвокації більш захищеної моделі фінансування Суспільного.

Про це йдеться у галузевому брифі «Медіа реформа», підготовленому для Ukraine Reform Conference 2020, що відбудеться 7 липн у Вільнюсі (Литва) та представленого в межах «Форуму реформ: на шляху до Вільнюса» 25 лютого в Києві. Бриф опублікований на сайті громадської спілки «Коаліція Реанімаційний пакет реформ».

Авторами брифу стали головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай, голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова і директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко.

«У 2020 році Суспільний мовник усе ще не отримає повне фінансування, як це передбачено законом (0,2 % від розміру видатків держбюджету за попередній рік – прим. авторів), проте рівень фінансування зріс з 50 до 85 %, що є значним прогресом», — зазначають автори брифу.

Водночас поза порядком денним органів влади залишається запропонована мовником та підтримана у 2019 році міжнародною експертизою Ради Європи нова модель фінансування НСТУ, покликана зміцнити бюджетні гарантії з боку держави шляхом переведення витрат на нього до спеціального фонду державного бюджету.

«Мовник, експерти та міжнародні інституції у сфері свободи слова мають продовжити діалог з відповідальними органами та посилити роботу з адвокації більш захищеної моделі фінансування НСТУ», — йдеться в аналітичному документі.

Як писав «Детектор медіа», 5 квітня 2018 року наглядова рада Суспільного мовлення схвалила пропозиції щодо зміни моделі фінансування НСТУ, розроблені Вадимом Міським, програмним директором ГО «Детектор медіа», які передбачають встановлення більш захищеного і прозорого механізму фінансування Суспільного мовлення  шляхом спрямування до спецфонду Держбюджету 50% фактичних надходжень від ренти за користування радіочастотним ресурсом на фінансову підтримку НСТУ. Експерти з питань публічних фінансів Ради Європи Юрій Джигир та Катерина Майнзюк вважають, що така модель дозволить обмежити можливості політичного впливу на щорічний бюджет компанії.

У січні 2019 року експерти Ради Європи Маріус Драгомір (Угорщина), Таня Кершеван Смоквіна (Словенія) та Віктор Мазярчук (Україна) назвали у Страсбурзі оптимальний спосіб вирішення проблеми фінансування НСТУ. Він базується на новій моделі фінансування, що передбачає виокремлення надходжень від рентної плати за користування радіочастотним ресурсом у спецфонд Держбюджету України та цільове спрямування їх на фінансову підтримку НСТУ. Ця модель є оптимальною, оскільки вона диверсифікує джерела фінансування (хоча вони походять з одного ресурсу), значно послаблюючи вплив влади на скорочення державного асигнування щороку, зазначили експерти Ради Європи.

Раніше голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг заявляв, що офіс Ради Європи підтримує проведенням експертизи та консультаціями розробку нової моделі фінансування Суспільного мовлення та закликав українську владу подумати про зміну моделі фінансування.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду