В Європі продовжують переходити з абонплати на податок за суспільне мовлення

В Європі продовжують переходити з абонплати на податок за суспільне мовлення

13:38,
15 Серпня 2019
9415

В Європі продовжують переходити з абонплати на податок за суспільне мовлення

13:38,
15 Серпня 2019
9415
В Європі продовжують переходити з абонплати на податок за суспільне мовлення
В Європі продовжують переходити з абонплати на податок за суспільне мовлення
Ісландія, Фінляндія, Швеція вже перейшли з абонплати на податок за суспільне мовлення. Норвегія планує з 1 січня 2020 року. Данія планує впровадити податок на суспільне упродовж трьох років, Ірландія теж має в планах аналогічні зміни.

До таких висновків дійшло всесвітнє об’єднання суспільних ЗМІ, що спеціалізується на адвокації та підтримці незалежних медіа. «Альянс суспільних медіа», проаналізувавши зміни моделей фінансування суспільних мовників, що відбуваються в Європі. Про це повідомляє сайт «UA: Суспільне мовлення».

Абонплата з домогосподарств робила суспільні мовники залежними від кількості споживачів. Завдяки зміні моделі фінансування держави Європи впроваджують стабільний бюджет для суспільних мовників.

Як писав «Детектор медіа», у березні 2018 року під час круглого столу «Моделі фінансування суспільного мовлення: міжнародний досвід і український контекст» секретар наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський запропронував нову модель фінансування Суспільного мовника — за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом. Вона могла б забезпечити стабільність і не залежала від волі народних депутатів та Кабінету Міністрів України. 

5 квітня 2018 року наглядова рада Суспільного мовлення схвалила пропозиції щодо зміни моделі фінансування НСТУ, розроблені Вадимом Міським, програмним директором ГО «Детектор медіа», які передбачають встановлення більш захищеного і прозорого механізму фінансування Суспільного мовлення  шляхом спрямування до спецфонду Держбюджету 50% фактичних надходжень від ренти за користування радіочастотним ресурсом на фінансову підтримку НСТУ. Експерти з питань публічних фінансів Ради Європи Юрій Джигир та Катерина Майнзюк вважають, що така модель дозволить обмежити можливості політичного впливу на щорічний бюджет компанії.

У січні 2019 року експерти Ради Європи Маріус Драгомір (Угорщина), Таня Кершеван Смоквіна (Словенія) та Віктор Мазярчук (Україна) назвали у Страсбурзі оптимальний спосіб вирішення проблеми фінансування НСТУ. Він базується на новій моделі фінансування, що передбачає виокремлення надходжень від рентної плати за користування радіочастотним ресурсом у спецфонд Держбюджету України та цільове спрямування їх на фінансову підтримку НСТУ. Ця модель є оптимальною, оскільки вона диверсифікує джерела фінансування (хоча вони походять з одного ресурсу), значно послаблюючи вплив влади на скорочення державного асигнування щороку, зазначили експерти Ради Європи.

Раніше голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг заявляв, що офіс Ради Європи підтримує проведенням експертизи та консультаціями розробку нової моделі фінансування Суспільного мовлення та закликав українську владу подумати про зміну моделі фінансування.

У 2018-2019 роках експерти Ради Європи розробили кілька варіантів фінансування НСТУ. Навесні 2019 року Мортен Енберг та експерти Ради Європи презентували їх у Комінеті свободи слова і Бюджетному комітеті.

Ознайомитися з повним текстом нової моделі фінансування НСТУ можна тут. Один із найоптимальніших варіантів нової моделі фінансування Суспільного мовника — за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом. Вона могла б забезпечити стабільність і не залежала би від волі народних депутатів та Кабінету Міністрів України. 

Фото: сайт ebu

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду