Підтримка незалежного Суспільного мовлення має бути вимогою МВФ для отримання траншу – Ірина Подоляк

Підтримка незалежного Суспільного мовлення має бути вимогою МВФ для отримання траншу – Ірина Подоляк

20:28,
31 Травня 2019
3144

Підтримка незалежного Суспільного мовлення має бути вимогою МВФ для отримання траншу – Ірина Подоляк

20:28,
31 Травня 2019
3144
Підтримка незалежного Суспільного мовлення має бути вимогою МВФ для отримання траншу – Ірина Подоляк
Підтримка незалежного Суспільного мовлення має бути вимогою МВФ для отримання траншу – Ірина Подоляк
Народна депутатка України Ірина Подоляк вважає, що фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України згідно з законом «Про суспільне телебачення та радіомовлення України» має бути однією з вимог Міжнародного валютного фонду (МВФ) для отримання наступного траншу.

Про це вона сказалапід час панельної дискусії «Трансформація суспільного мовлення в регіонах», яка відбулася 31 травня на VII міжнародному форумі Lviv Media Forum.

«Нам усім треба працювати над тим, щоб підтримка незалежного Суспільного мовлення згідно з законом стала однією з вимог Міжнародного валютного фонду для отримання наступного траншу», – зазначила вона.

Ірина Подоляк розуміє, що до певної міри шантаж, однак без такого кроку буде складно будувати демократичну державу. На її думку, підтримати Суспільне мовлення повинні парламентуряд, інститут президента, політики, але вони на сьогодні не розуміють, для чого Суспільний мовник.

За її словами, політики і представники влади ставлять перед ЗМІ вимогу, щоб ті висвітлювали їхню політичну силу чи установу, якщо цього не буде – то не буде належного фінансування.

Пані Подоляк вважає, що  наразі держава є жертвою керованого і маніпулятивного телебачення. За її словами, люди мають право вибору дивитися різні політичні ток-шоу зі скандалами, де можна поплюватися, поскандалити. «Але якщо я хочу подивитися інформацію об’єктивну і незалежену, тоді є одна кнопка – і це Суспільне», – зазначила народна депутатка.

Світлана Остапа з нею погодилася.  «Якщо є небезпека перетворення  у державне, то треба говорити, що це неприпустимо», – наголосила вона.

Нагадаємо, в інтерв’ю «Детектору медіа» співвласник студії «Квартал 95» Борис Шефір вважає, що «потрібен державний український канал. Не тільки суспільний. На нього слід виділити хороші гроші. Щоб він працював як ОРТ («Перший канал». - Ред.)». За його словами, «суспільне мовлення має бути. Але крім нього повинен бути і державний канал. А суспільний мовник не повинен фінансуватися державою. На те він і суспільне, щоб фінансуватися суспільством… Держава може стати поганим посередником. А народ поганим не буває. Тому давайте йому безпосередньо дамо фінансувати суспільне мовлення».

Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг сказав, що експерти Ради Європи розробили кілька варіантів фінансування НСТУ, у квітні 2019 року він та експерти презентували їх у Комінеті свободи слова і Бюджетному комітеті.

Ознайомитися з повним текстом нової моделі фінансування НСТУ можна тут. Один із найоптимальніших варіантів нової моделі фінансування Суспільного мовника — за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом. Вона могла б забезпечити стабільність і не залежала би від волі народних депутатів та Кабінету Міністрів України. 

У панелі взяли участь голова правління НСТУ Зураб Аласанія (на даний момент офіційно у відпустці), т.в.о. голови правління НСТУ Микола Чернотицький, голова наглядової ради НСТУ, заступниця шеф-редактора «Детектор медіа» Світлана Остапа, народна депутатка України Ірина Подоляк. Модерував дискусію голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. Панельна дискусія організована за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації то посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Нагадаємо, т. в. о. голови (правління НСТУ) Микола Чернотицький сказав, що парламентська кампанія має стати аргументом, чому Суспільне мовлення повинно фінансуватися. На сьогодні завдання новинарів і суспільно-політичного напряму телебачення і радіо Національної суспільної телерадіокомпанії України – провести парламентську кампанію так, щоб це стало аргументом для майбутніх парламентарів, уряду і всіх громадян, чому Суспільне мовлення має фінансуватися за кошти платників податків згідно з законом.

Зазначимо, що у держбюджеті на 2019 рік на фінансову підтримку ПАТ «НСТУ» закладено 1 млрд грн, що складає приблизно 57 % від суми, яка передбачена законом та мала би в 2019 році становити не менше 0,2% видатків загального фонду держбюджету України за попередній рік, що складає не менше 1,818 млрд грн.

Фото: Фейсбук-сторінка Медійні проекти Ради Європи в Україні

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду