На Суспільному презентували розслідування про вбивство Володимира Вакуленка «Записи під вишнею»
На Суспільному презентували розслідування про вбивство Володимира Вакуленка «Записи під вишнею»
На ютуб-каналі «Суспільне Новини» відбулася прем’єра розслідування журналістів Суспільного «Записи під вишнею» про дитячого письменника Володимира Вакуленка, якого викрали та вбили російські окупанти на Харківщині.
Назва розслідування пов’язана зі щоденником, який Володимир вів в окупації та закопав у дворі під вишнею. Він попросив батька віддати записи «нашим, коли прийдуть», розповіли на Суспільному.
Шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Інна Білецька каже: «Ми поставили собі за мету зробити розслідування про воєнні злочини окупантів на усіх територіях, куди ступала нога російського солдата. Київщина, Чернігівщина, тепер Харківщина. Історія Володимира Вакуленка — це історія українського патріота, для якого держава — це значно більше, ніж запис у паспорті про громадянство. Історія Володимира Вакуленка — це історія українця, котрого, як і кожного іншого українця, окупанти ненавидять уже за національність. Історія Володимира Вакуленка — це історія для підручників».
Над документальним проєктом працювала журналістка Катерина Лихогляд. Працюючи над фільмом, вона не лише провела розслідування обставин смерті письменника, а й розкрила його глибоку особистість.
Володимир Вакуленко — дитячий письменник і батько хлопчика з інвалідністю. Він народився і мешкав із сином у селі Капитолівка поблизу Ізюма. Невдовзі після того, як Харківщину окупували росіяни, Вакуленка викрали. Наприкінці березня п’ятеро російських військових забрали його з дому просто у тому, у чому він був, — старій кофтині, джинсах і самих тільки капцях. Більше рідні його не бачили.
Один із записів Володимира звучить так: «До повномасштабної війни цінував кожен день і тішився тому, що прожив його мирно. Я бачив війну до цього всього і бачив її наслідки. Спочатку росія знищує житлові квартали разом з людьми, а потім прикидається доброю».
Після того, як ЗСУ звільнили Ізюм і довколишні села, журналісти Суспільного вирушили на пошуки Володимира. Їм вдалося знайти свідків і встановити моторошні подробиці зникнення письменника, а також розповісти у фільмі про передумови його викрадення завдяки записам у щоденнику.
«Перебуваючи на деокупованій Харківщині, понівеченій російською армією, з кожним відрядженням усе гостріше поставало питання: як показати цю реальність окупації, щоби світ зрозумів її цілковиту потворність? Якомога правдивіше це вдалося зробити самому письменнику у своєму щоденнику, який Володимир Вакуленко закопав під вишнею. Це фільм про приниження і знищення українських громадян російським режимом, показаний через трагічну історію дитячого письменника», — розповіла Катерина Лихогляд.
Нагадаємо, від початку війни журналісти-розслідувачі Суспільного зняли два фільми: «Буча 22», який переміг на національному конкурсі спеціальних репортажів і розслідувань, і «Щоденник вцілілої».
Також журналісти редакції розслідувань підготували проєкт «Розстріляні автомобілі», де зібрані свідчення про воєнні злочини російських військових в Україні.