98 років в ефірі: 15 фактів з історії «Українського радіо»

98 років в ефірі: 15 фактів з історії «Українського радіо»

16:38,
18 Листопада 2022
1886

98 років в ефірі: 15 фактів з історії «Українського радіо»

16:38,
18 Листопада 2022
1886
98 років в ефірі: 15 фактів з історії «Українського радіо»
98 років в ефірі: 15 фактів з історії «Українського радіо»
«Українське Радіо розпочало мовлення 1924 році у Харкові. А вже восени 1941 року, під час Другої світової війни, евакуювалося знов до Харкова, а потім ще далі. І незважаючи на те, що територія України була окупована, Українське Радіо продовжувало працювати».

16 листопада «Українському радіо» виповнилося 98 років. День виходу в ефір першої передачі «Українського радіо» відзначається як День працівників радіо, телебачення та зв’язку. У 1994 році Указом Президента України встановлено як професійне свято.

15 фактів з історії «Українського радіо»:

 • 16 листопада 1924 року — у Харкові в ефір вийшла перша передача «Українського радіо».
 • 1929 — створені оркестри Українського радіо: Заслужений академічний симфонічний оркестр та Академічний оркестр народної та популярної музики Українського Радіо.
 • 1932 — створено хор Українського Радіо: нині Академічна хорова капела Українського Радіо імені Платона Майбороди.
 • 1950 — Українське Радіо почало мовити за кордоном. 
 • 1951 — введено в експлуатацію Київський телерадіоцентр на Хрещатику, 26, з якого досі мовлять Українське Радіо, Радіо Промінь та Радіо Культура. З 2022 року — також телеканали: Перший канал Суспільного Мовлення і Суспільне Культура.
 • 1965 — запущено мовлення другого каналу «Українського радіо», тепер радіо «Промінь».
 • 1972 — введено в експлуатацію Будинок звукозапису Українського Радіо.
 • 1974 — створено Тріо бандуристок Українського Радіо.
 • 1980 — створено Великий дитячий хор Українського Радіо.
 • 24 серпня 1991 року Українське Радіо вело трансляцію з Верховної Ради України, завдяки чому радіослухачі стали свідками проголошення державної незалежності України. 1 вересня 1991 року в ефірі вперше прозвучав Національний Гімн в оркестровому виконанні, ще до його офіційного затвердження Державним Гімном.
 • 1993 — Українське Радіо стало членом Європейської мовної спілки.
 • 2003 — початок мовлення третього каналу Українського Радіо — зараз радіо «Культура».
 • 2004 — відкриття Музею історії Українського Радіо на Хрещатику, 26.
 • 2017 — три канали Українського Радіо увійшли до складу Суспільного Мовлення. Членом правління Суспільного, відповідальним за платформу радіо, став Дмитро Хоркін. У 2022 році Дмитро Хоркін також очолив платформу телебачення.
 • 2022 — «Українське радіо» відкрило свій сигнал для ретрансляції радіостанціям будь-якої форми власності, щоб радіостанції по всьому світу могли транслювати сигнал українського мовника. Наразі покриття Українського Радіо нараховує 194 FM-частоти й чотири передавачі середніх хвиль. 

Про роботу радіо в умовах війни росії проти України розповів у програмі «Сьогодні. Вдень» на Українському Радіо член правління Суспільного мовлення, відповідальний за платформи радіо і телебачення, Дмитро Хоркін.

«За свою 98-річну історію Українське Радіо переживає вже другу велику війну. І можу з гордістю сказати, що за весь цей час радіо жодного разу не замовкало. В перші тижні війни, коли вся країна була в дорозі, інформацію про те, де наступають війська, де можна купити паливо, яка ситуація на дорогах, люди отримували саме по радіо. В містах, які місяцями перебували під окупацією, Українське Радіо було єдиним джерелом інформації для людей. Саме по Українському Радіо уряд і мер Маріуполя оголошували про останні евакуаційні коридори з окупованого міста. І навіть вчора, під час наймасштабнішого обстрілу, у Львові можна було почути тільки Українське Радіо. 

Наші журналісти працюють у тих самих умовах, в яких сьогодні живуть і працюють всі українці. Навіть у складніших, бо наші об’єкти є прямими цілями обстрілів росіян. Але наша робота у воєнний час — це додаткова відповідальність. Ми не маємо права злякатися чи розгубитися. В перший день повномасштабної війни я сказав нашому колективу, що Українське Радіо — це останнє, що має замовкнути в нашій країні. І ми не замовкнемо», — сказав Дмитро Хоркін.

Про історію Українського Радіо, його роботу за часів Другої світової війни та після неї в ефірі програми «Час інтерв’ю» на Радіо Культура розповів ветеран радіо, його керівник у 2014–2017 роках, зберігач Музею радіо Анатолій Табаченко.

«Українське Радіо розпочало мовлення 1924 році у Харкові. А вже восени 1941 року, під час Другої світової війни, евакуювалося знов до Харкова, а потім ще далі. І незважаючи на те, що територія України була окупована, Українське Радіо продовжувало працювати. Цікавий факт, що саме під час Другої світової війни, 1 травня 1943 року, з’явилися позивні Українського Радіо, мелодія “Реве та стогне Дніпр широкий”, який і сьогодні, хоч і в новому аранжуванні, звучить на початку кожної години. І в інший час навряд чи вони б з’явилися, а у важкому 1943 році радянська влада шукала якісь ключики до сердець і душ людей. А Українське Радіо завжди, навіть у часи найжорстокішої партійної цензури, було патріотичним, було носієм української мови, традиції, духу та культури»,  — зазначив Анатолій Табаченко.

«Українське радіо» — найбільша FM-мережа та найпопулярніше розмовне радіо України, флагманський канал Національної суспільної телерадіокомпанії України. У Києві мовить на частоті 105 FM. Слухати Українське Радіо у всіх регіонах України можна через АМ та FM-частоти, які вказані за посиланням

«Українське радіо» мовить в середньохвильовому діапазоні на території всієї країни. У населених пунктах, де немає FM-частоти, або в разі збоїв у її роботі, перемикайте приймачі в АМ-діапазон (чи СХ на старих приймачах) на частотах 1278 кГц, 873 кГц, 1404 кГц та 657 кГц.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
читач
09:19 / 19.11.2022
Треба додати. 2017 рік - рік знищення регіональної мережі радіо і зменшення обсягів місцевого мовлення. Це історія. Її треба знати майбутнім поколінням.
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду