На платформі Ради Європи повідомили, що арешт рахунків НСТУ становить загрозу свободі медіа в Україні

На платформі Ради Європи повідомили, що арешт рахунків НСТУ становить загрозу свободі медіа в Україні

19:05,
2 Березня 2020
2231

На платформі Ради Європи повідомили, що арешт рахунків НСТУ становить загрозу свободі медіа в Україні

19:05,
2 Березня 2020
2231
На платформі Ради Європи повідомили, що арешт рахунків НСТУ становить загрозу свободі медіа в Україні
На платформі Ради Європи повідомили, що арешт рахунків НСТУ становить загрозу свободі медіа в Україні
Платформа Ради Європи для захисту журналістики та безпеки журналістів опублікувала заяву щодо арешту рахунків Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ), визначивши це загрозою для свободи медіа в Україні. Після оприлюднення повідомлення на Платформі Ради Європи для захисту журналістики і безпеки журналістів, уряд України повинен офіційно відреагувати на заяву.

Повідомлення було запропоновано Європейською мовною спілкою (ЄМС).  

У заяві зазначено, що 18 лютого 2020 року Міністерство юстиції України розпочало виконавче провадження щодо стягнення понад 10 мільйонів євро з банківських рахунків ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» на користь акціонерної компанії «Євроньюз».

НСТУ успадкувала цю заборгованість як правонаступниця колишньої державної Національної телекомпанії України (НТКУ). Співпраця НТКУ з Euronews розпочалась у 2010 році. Згодом виплата роялті за угодою про створення україномовної версії Euronews була призупинена з бюджету, що призвело до боргу та судового позову, пояснила ЄМС на Платформі.

Рахунки заморожені для виплати кредитору НСТУ як правонаступниці НТКУ. Замороження рахунків вже унеможливило підготовку до трансляції Олімпійських ігор у Токіо 2020 року, заблокувало участь України в Євробаченні-2020 та припинило запуск нових проєктів НСТУ.

«Є ризик, що найближчим часом може повністю зупинитися робота суспільного мовника. Суспільний мовник звернувся за допомогою до уряду, зокрема до Міністерства культури, а також Міністерства юстиції України. Міністр культури України пообіцяв втрутитися і покрити борг, але наразі поки немає підтримки з боку влади, і ситуація Суспільного мовника погіршується», – повідомляють у заяві.

У документі додають, що починаючи з 2017 року, професійні та медіаорганізації закликають український уряд та парламент забезпечити належне фінансування суспільного мовника, відповідно до законодавства України та стандартів Ради Європи, зокрема Рекомендації 1878 (2009) Ради Європи щодо фінансування суспільного мовлення та принципів стабільного, підзвітного, справедливого та незалежного фінансування.

Нагадаємо, Платформа Ради Європи для захисту журналістики та безпеки журналістів (Платформа) є публічним простором, що має на меті захист журналістів, надання кращої відповіді на загрози і випадки насильства щодо працівників медіа і створення механізму раннього попередження і можливостей реагування в рамках Ради Європи.

Платформа – це інструмент, що працює он-лайн і надає можливість знайти усі повідомлення про загрози, що стосуються країн-членів Ради Європи, інформацію щодо реагування країн-членів (урядів) на повідомлення, інформаційні бюлетені та статистку, розподілену по темам повідомлень: замахи на фізичну безпеку журналістів, затримання та ув’язнення журналістів, переслідування та залякування журналістів, безкарність та інші дії, що мають негативний вплив на свободу медіа.

На даний момент, 14 міжнародних неурядових організацій та об’єднань журналістів є партнерами Платформи.

Як писав «Детектор медіа», 28 лютого НСТУ повідомила, що 18 лютого Міністерство юстиції України відкрило виконавче провадження щодо стягнення із Суспільного боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору (разом це 308 млн грн) на користь акціонерного товариства «Євроньюз».

«Євроньюз» вигравав суди один за одним. Після останнього суду пройшло 3 роки. Лише зараз «Євроньюз» подав на виконання рішення суду.  Міністерство юстиції України це виконує.

На Суспільному заявили, що арешт рахунків заблокував роботу телерадіокомпанії. «Наразі арешт рахунків уже унеможливив підготовку до трансляції Олімпіади-2020, блокує забезпечення участі України в Євробаченні-2020, зупинив запуск нових проєктів Суспільного, зокрема запуск нової суспільної студії в ефірі телеканалу "UA: Перший"», – повідомили у НСТУ.

Секретар наглядової ради НСТУ, програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський вважає, що критичну проблему з арештом рахунків НСТУ, яка призвела до блокування роботи компанії, треба вирішити Кабінету Міністрів, наглядовій раді НСТУ і Верховній Раді.

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський сказав, що Міністерство культури молоді та спорту разом з Міністерством фінансів передбачать кошти на негайне погашення боргів  НСТУ перед «Євроньюз» із бюджету НСТУ, а потім ініціюють збільшення фінансування Суспільного на цю суму.

Голова правління НСТУ Зураб Аласанія не вірить, що Суспільному збільшать фінансування після того, як компанія погасить заборгованість перед «Євроньюз» із власного бюджету. Додамо, бюджет Суспільного у 2020 році становитиме 1 млрд 711 млн 516 тис, це на 300 мільйонів гривень, як передбачено у законі «Про суспільне телебачення та радіомовлення України».

Варто зазначити, що громадські організації «Центр демократії та верховенства права», «Національна асоціація медіа» (НАМ), «Платформа прав людини», «Інститут розвитку регіональної преси», «Фундація Суспільність», «Інтерньюз-Україна», «Інститут масової інформації» закликали Кабінет Міністрів вжити невідкладних заходів для зняття арешту з рахунків Національної суспільної телерадіокомпанії через борг перед «Євроньюз».

Також наглядова рада НСТУ закликає Міністерство культури, молоді та спорту, Міністерство фінансів, Міністерство юстиції та народних депутатів допомогти у вирішенні проблем навколо успадкованих Суспільним мовником боргів колишньої державної телекомпанії у розмірі понад 10 млн євро на користь акціонерного товариства «Євроньюз». 

2 березня 2020 року заступниця Голови Верховної Ради України ІХ скликання (віцеспікерка) Олена Кондратюк сказала, що погашення боргу НСТУ перед «Євроньюз» – це питання Уряду і прем’єр-міністра. На її думку, саме Кабмін має вирішити фінансове питання НСТУ. 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду