Тетяна Кисельчук: «Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше»

Тетяна Кисельчук: «Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше»

12:24,
24 Грудня 2019
7249

Тетяна Кисельчук: «Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше»

12:24,
24 Грудня 2019
7249
Тетяна Кисельчук: «Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше»
Тетяна Кисельчук: «Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше»
Генеральна продюсерка цифрових платформ Національної суспільної телерадіокомпанії України Тетяна Кисельчук — про те, як Суспільне розвиватиметься в інтернеті у 2020 році, складнощі під час розширення команди діджитал-платформи та ситуацію у філіях.

У травні 2019 року Тетяну Кисельчук призначили на посаду генерального продюсера цифрових (діджитал) платформ Суспільного мовлення, які на той час тягнули на трійку з мінусом. У величезній медіаструктурі було лише оновлено сайти філій, запущено мобільні додатки suspilne.radio і suspilne.tv, створено платформи «Казки» і «Класична музика» та досить непогано працювали сторінки в соціальних мережах, для яких час від часу виробляли спеціальний контент.

Присутність Суспільного мовлення в інтернеті потребувала негайного та активного втручання. В ефірі телеканалів та радіо щодня звучали десятки ексклюзивних новин, які компанія не мала де публікувати, старі сайти для цього не годилися, а нових не було. Бюджет НСТУ кілька років поспіль урізали вдвічі, а то й більше, в розподілі коштів не було й досі немає статті на цифрові платформи.

Тетяна Кисельчук взялася за діджитал Суспільного не в найкращі його часи, але цим її не злякати. Вона — не нова людина на Суспільному. З липня 2017 року була генеральною продюсеркою просвітницького напряму під керівництвом Юрія Макарова. Під її продюсуванням було запущено ряд нових проектів: реаліті-шоу «Відкривай Україну з Суспільним», скетч-шоу «Лайфхак українською», літературно-кулінарного шоу «ЕнеЇда», проект «Букоголіки», дитяче шоу «Додолики» та інші. У січні 2019 року Тетяна Кисельчук стала координаторкою дебатів між кандидатами на пост президента України у першому і другому турі, які виходили в ефірі як політичне токшоу «Зворотний відлік».

В інтерв’ю «Детектору медіа» Тетяна Кисельчук поділилася, чим займалася впродовж літа, хто їй допомагав запускати нові сайти — новинний «Суспільне. Новини» та корпоративний «Суспільне», як і за які кошти вони будуть удосконалюватися, коли варто чекати на оновлені сайти для загальнонаціональних каналів «UA: Перший» і «UA: Культура» та «Українського радіо» та що буде із сайтами філій, від яких забрали стрічку новин. На запитання Тетяна відповідала письмово.

Про нові сайти

— Тетяно, на початку грудня Суспільне запустило два сайти — новинний і корпоративний. Чому ви вирішили розмістити новинний сайт за адресою suspilne.media, за якою до того тривалий час був корпоративний сайт, а для корпоративного змінили доменне ім’я на corp.suspilne.media?

— Треба будувати інфраструктуру: всі медіаактиви Суспільного в діджиталі мусять бути на одному домені. Оскільки suspilne.ua досі перебуває на реєстрації, з усіх наявних — для найбільшої платформи — найкраще підходив домен suspilne.media.

— Опишіть портрет аудиторії цих сайтів.

— Може, вам ще ключі дати від квартири, де гроші лежать?

— Після запуску «Суспільне. Новини» змінилися сайти філій НСТУ. Тепер на регіональних сайтах є телепрограма, програми власного виробництва, онлайн-мовлення й контакти. А рубрика «Новини» автоматично переходить на сайт «Суспільне. Новини». Співробітники філій побоюються, що через те, що від них забрали стрічку новин, сайти втратять популярність і на них ніхто не заходитиме. Чи є у вас статистика, що саме на сайтах філії набирає найбільше переглядів?

— Наразі в регіональних сайтів є чотири основні функції: онлайн, телепрограма, програми та корпоративна інформація.

Онлайн, телепрограма та корпоративна інформація залишаться.

— Чому прийняли рішення забрати новини регіональних філій, а не навпаки, щоби при кліканні на регіональну новину на сайті «Суспільне. Новини» був перехід на регіональний сайт каналу?

— Тому що треба розвиватись якісно, а не кількісно.

— Один із фанатів Суспільного просив запитати у вас, чи на сайтах філій залишиться активним розділ «Онлайн», де можна дивитися телеканал і слухати радіо онлайн?

— Так.

— На новинному сайті є рубрика «Антистрес», яка переходить на платформу «UA: Казки». Чи буде розширюватися ця рубрика, можливо, до антистресу згодом додасте і платформу «Класична музика»?

— Казки — це тимчасове рішення. Буде повноцінний розділ, такі собі lazy news. Побачити його можна буде навесні.

— Рубрика «Пояснюємо» за ідеєю нагадує відеолекторій WiseCow, авторкою якого ви є. Це ваш задум, щоб на новинному сайті був просвітницький контент?

— Це не лише просвітницький контент, це одночасно і seo-статті, наприклад, фінансова абетка: у пошукових запитах ми змагаємося хіба що з Вікіпедією та Національним банком.

Просвітництво, як цінності Суспільного, вшиті в нас (співробітників) по дефолту. Але це не щит, яким можна прикриватися, це фундамент. Зараз я зосереджена на іншій базовій надбудові, й ім'я їй — цифри.

Пам’ятаєте серіал Newsroom Аарона Соркіна? Там був головний герой, популярний ведучий Вілл Маккевой, також був його наставник, який постійно ходив із метеликом на шиї, Чарлі Скіннер, а був причмелений син голови холдингу Різ Лессінг, який відповідав за рейтинг, він нікому не подобався. Зараз моя роль — остання. Ніхто не хоче бути таким героєм, але хтось мусить.

Мене цікавить впровадження AMP, щоби пробустити трафік, мене цікавить фільтрація на dashboard, щоби створити власну систему вимірювання всередині CMS, мене цікавить crowdtangle, RSS, MCN, гугл-аналітика врешті-решт. Контентом займаються інші люди. Часи WiseCow для мене закінчилися. Принаймні на 2020 рік.

— Раніше інформація про те, що таке Суспільне, розміщувалася під новинами компанії. Для вас було принципово на новому сайті зробити цю інформацію стартовою? Чому?

— Тому що так інформативніше.

— Хто є автором колажів на корпоративному сайті?

— Анастасія Сабадах.

— Чи приймаєте пропозиції та зауваження до нових сайтів від сторонніх радників?

— Дивлячись, що це за радники і що там за пропозиції.

Про діджитал-стратегію Суспільного

— До вас посаду генерального продюсера цифрових платформ Суспільного обіймав Дмитро Хільченко. Ви працюєте з командою, яку він зібрав, чи оновили? Хто входить сьогодні у вашу команду? Хто прийшов на Суспільне на ваше запрошення? Скільки загалом людей працює на діджитал-платформі Суспільного?

— Почасти працюю. Дмитро Хільченко залишив посаду доволі давно, весь останній рік головував директор департаменту Сергій Кисіль. Тобто у діджитал-платформи не було генерального продюсера.

Коли я прийшла, було 12 людей, кілька з них залишили свої посади. Усе літо я займалася розширенням штату, а, як відомо, легше, перепрошую, свиню зарізати, ніж створити одне робоче місце.

Менше з тим мені допомагали: спочатку включився Зураб Аласанія, потім увесь час мене підтримував Микола Чернотицький. Десь за три-чотири місяці в моїй команді вже було 28 людей.

Через те, що завдань було багато, а часу обмаль, я спочатку намагалася все зробити сама. Але швидко отямилась і вибудувала структуру, яка поділяється на три блоки: соціальні мережі, діджитал-новини й адміністративно-технічний блок. І призначила керівників.

Скажімо так, непросто було знайти притомних і професійних людей, готових брати на себе відповідальність. До прикладу, щоб знайти директора департаменту, мені довелося провести 44 співбесіди. Але воно було того варте.

Наразі посаду директора обіймає Геннадій Матвієнко, голова соціальних мереж — Маргарита Єрмак, яка перейшла до нас з іншого департаменту, шеф-редакторка новинного сайту — Оксана Денисова.

Як не дивно, найбільшим моїм партнером була людина, яка не входить до мого штату. Це Кирило Єсін, програміст за освітою, який зараз працює проджект-менеджером SIDA та здобуває ступінь магістра цифрової трансформації в Київській школі економіки.

Від початку вся робота над новинним сайтом, включно з вибором компанії розробників, імплементації різноманітних технічних рішень, залученням коштів (новинний сайт — грантовий проєкт) і документацією, робилася разом із Кирилом. Можна впевнено сказати, що без нього я б не у світле майбутнє діджиталізації увійшла, а хіба що на кладовище через дорогу навідалася б.

— Ви використовуєте напрацювання пана Хільченка чи розробили свою стратегію діджитал-напряму? У чому полягає стратегія?

— У нас із Дмитром чудові стосунки, ми багато спілкуємося. Діма не залишив Суспільне, він працює над масштабним проєктом NewsHouse 2.0 у кооперації з BBC та Deutsche Welle.

Коли мені потрібно щось дізнатися про минуле, я завжди можу йому зателефонувати й запитати, Діма, зі свого боку, допомагає, чим може.

Дмитро залишив мені концепцію digital native контенту, але вона була створена у 2017-му, тому потребує оновлення. Крім того, він збудував базовий діджитал-рум зі своєю рір-проєкцією та закупив техніку спеціально для діджитала. Це надзвичайно полегшує роботу моєї команди.

Стратегію 2019–2022 я написала сама. Тепер її має затвердити правління та наглядова рада.

— Чи є у філіях окремо люди, які відповідають за цифрові платформи?

— Зараз вони — як кіт Шредингера. За штатним розписом — немає, але в кожній філії закріплений редактор, який пише статті на новинний сайт. У кожної філії ситуація різна: в когось є людина, яка займається соціальними мережами, у когось це роблять всі, хто може, в когось у цей конкретний проміжок часу є пару хвилин зробити пост тощо. Загалом наразі філіям дуже важко. Сподіваюся, в січні ситуація зміниться.

— Сайт «UA: Київ» зроблений у форматі каналу «UA: Культура» та «UA: Крим», де є телепрограма на тиждень, онлайн-мовлення, контакти й посилання на платформу «Потрапити на Суспільне». Чи уніфіковуватимете сайти «UA: Київ» і «UA: Крим» з іншими філіями?

— Це не сайти, це «заглушки». Усе залежатиме від регіональної реформи 2020.

— Які ще сайти будете оновлювати, «UA: Першого», «UA: Культури»?

— У моєму таймлайні оновлення «Першого» заплановане на жовтень 2020 року, оновлення «Культури» — на грудень 2020-го. Сподіваюсь, у нас вистачить ресурсу це зробити. Це залежить, по-перше, від того, чи зможе компанія використовувати бюджетні кошти на діджитал, по-друге — як ці кошти розподіляться. А по-третє, згідно зі стратегією, пріоритетними платформами є новинна, спортивна та дитяча, не «Перший» і «Культура».

— Чи маєте у планах запустити новий сайт для «Українського радіо»? Якщо так, то коли? Як взагалі ви бачите співпрацю діджитал із радіо?

— Знову ж таки, у таймлайні оновлення сайту радіо заплановане на вересень 2020 року. Але все залежатиме від факторів, які я зазначила вище.

Тут питання не лише у співпраці діджитал і радіо, це питання про діджитал і регіони, діджитал та інформаційне мовлення, діджитал і телебачення, діджитал і промо, діджитал і спорт, діджитал і піар тощо. Налагодження алгоритмів — це одна з найскладніших частин роботи.

У випадку з радіо ми просуваємося поступово, але впевнено. Завдяки гнучкості й розумінню сучасних викликів члена правління, відповідального за радіо, Дмитра Хоркіна ми знайшли точки дотику, наразі вибудовуємо ефективний алгоритм роботи.

— У серпні з вашої ініціативи на сторінках Суспільного у фейсбуку змінили лого та кавери. Ви й надалі будете займатися соціальними мережами? Раніше ваша команда робила просвітницькі проєкти спеціально для фейсбука. Наскільки вони були популярні? Будете продовжувати?

— Звісно, буду. Соціальні мережі — невелика, але частина діджитал-платформи.

Важливо рости не за охопленням, а за глибиною переглядів, що вже прописано в нашому посібнику. Ми будемо продовжувати виробляти digital native контент. Чи будуть це експлейнери — побачимо.

— Упродовж 2019 року команда журналістів шведського суспільного мовника SVT проводила воркшопи щодо діджитал-платформ для чотирьох філій. Який досвід шведів запозичите для нашого Суспільного? Приміром, шведи рекомендували не робити у фейсбуку онлайн-трансляцій, перенести їх на ютуб. Як вам ця рекомендація?

— Наші колеги зі шведського суспільного мовника, SR MDO та SIDA — надзвичайні. Я дуже вдячна їм за все, що вони для нас роблять. Не всі їхні рекомендації можна імплементувати в українську парадигму, але більшість їхніх порад корисні та ефективні.

— Чи погоджуєтеся з думкою, що інтернет врешті витіснить телебачення?

— Інтернет не витісняє телебачення, а проникає в нього, це набагато хитріше.

Фото: сайт  1tv.com.ua

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду