У проекті Держбюджету-2019 на НСТУ передбачено понад 1 млрд 816 млн грн (ІНФОГРАФІКА)
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У проекті Держбюджету-2019 на НСТУ передбачено понад 1 млрд 816 млн грн (ІНФОГРАФІКА)
Про це йдеться у проекті Закону про Державний бюджет України на 2019 рік, опублікованому на сайті Верховної Ради України.
У розподілі видатків Державного бюджету України на 2019 рік зазначено, що фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України на 2019 рік становить 1 816 933,1 тис. грн, з них видатки споживання – 1 560 104,6 тис. грн, видатки розвитку – 256 828,5 тис. грн.
У пояснювальній записці до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» йдеться: «За бюджетною програмою "Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України" на 2019 рік передбачені асигнування по загальному фонду у сумі 1 816 933,1 тис. грн., відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України"».
Для збільшення зображення клікніть на нього
Нагадаємо, 19 вересня на останньому засіданні Комітету із питань свободи слова голова комітету із питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар сказала, що вперше уряд пропонує задовольнити «Суспільне» на 100% і що в проекті бюджету від уряду на 2019 рік передбачено 1,8 мільярди.
Для збільшення зображення клікніть на нього
Підкреслимо, що 7 грудня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон «Про державний бюджет України на 2018 рік», де на фінансову підтримку НСТУ закладено 776 млн. грн. Це вдвічі менше за передбачену законом «Про суспільне телебачення та радіомовлення України» суму, яка мала б у 2018 році становити не менше 0,2 % видатків загального фонду держбюджету України за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.
Проте Кабінет Міністрів України, який розробляв проект закону про державний бюджет на 2018 рік, запропонував виділити 990 млн грн, мотивуючи недофінансування браком бюджетних коштів. Парламентський бюджетний комітет вирішив, що 990 млн грн для НСТУ забагато і зменшив суму до 776 млн грн. Саме таку редакцію бюджету й ухвалила Верховна Рада.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман неодноразово обіцяв ініціювати зміни до бюджету, щоб збільшити фінансування НСТУ на 200 млн. Однак на сьогодні Суспільне мовлення не отримало жодних додаткових коштів.
Недофінансування створило перешкоди не лише розвитку Суспільного мовника, але і щоденному його функціонуванню. В усіх філіях, окрім «UA:Донбас», тимчасово майже наполовину скоротилося мовлення, низка нових програм і проектів заморожені на стадії ідеї, працівники НСТУ не задоволені рівнем заробітної плати, який не співмірний з навантаженням.
Станом на 24 вересня правління НСТУ готує антикризові заходи, щоб зекономити кошти і виконати найнеобхідніші фінансові зобов’язання до грудня 2018 року, через недофінансування Суспільного мовлення.
У вересня 2018 року Парламентський комітет Асоціації Україна–ЄС закликав забезпечити належне фінансування НСТУ.
У лютому 2018 року програмний директор ГО «Детектор медіа», секретар наглядової ради НСТУ, експерт РПР з питань медіа реформи Вадим Міський та консультанти Ради Європи Юрій Джигир і Катерина Майнзюк презентували нову модель фінансування Суспільного мовлення в Україні. Вони підготували аналітичну записку, в якій наголосили, що оптимальним джерелом доходів НСТУ є радіочастотна рента.
У квітні 2017 року наглядова рада НСТУ одноголосно схвалила пропозиції щодо зміни моделі фінансування НСТУ, а голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг заявив, що офіс Ради Європи підтримує експертизою та консультаціями розробку нової моделі фінансування Суспільного мовлення та закликав українську владу подумати про зміну моделі фінансування.