НСТУ відмовилася від аналогових частот своїх регіональних телеканалів

НСТУ відмовилася від аналогових частот своїх регіональних телеканалів

17:11,
17 Січня 2019
4674

НСТУ відмовилася від аналогових частот своїх регіональних телеканалів

17:11,
17 Січня 2019
4674
НСТУ відмовилася від аналогових частот своїх регіональних телеканалів
НСТУ відмовилася від аналогових частот своїх регіональних телеканалів
17 січня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення анулювала 21 ліцензію на ефірне аналогове мовлення 15 філій Національної суспільної телерадіокомпанії України за заявою самої НСТУ.

Від аналогових ліцензій повністю відмовилися Вінницька, Дніпровська, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька філії НСТУ.

Ще 5 філій НСТУ вилучили зі своїх ліцензій частину аналогових частот: Волинська, Херсонська, Харківська, Чернігівська, Сумська.

У філій НСТУ залишилися аналогові частоти на територіях з особливим режимом мовлення (Донецька, Луганська, південь Херсонської області) та в Харківській, Сумській, і Чернігівській областях, що межують з Російською Федерацією, у тому числі – в Чернігові та Сумах.

Це другий етап відмови НСТУ від аналогових ліцензій. 10 січня від 259 аналогових частот відмовився телеканал «UA: Перший», залишивши в ліцензії аналогові частоти в населених пунктах на територіях з особливим режимом мовлення і на кордоні з РФ.

Відповідальний секретар Нацради Олександр Ільяшенко запитав, чи буде мовити НСТУ на тих аналогових частотах, які залишаються в її ліцензіях. Керівник департаменту з розвитку мереж НСТУ Дмитро Грузинський відповів, що мовлення буде: «Ми заклали в плані трансляції на 2019 рік кошти до кінця квітня, як це передбачено постановою Кабміну. На довший термін ми не можемо цього зробити, бо це буде порушенням бюджетного законодавства. Якщо будуть зміни до постанови, це підкоригує і питання фінансування».

Член Нацради Сергій Костинський переконував колег позбавити НСТУ «тягаря» аналогових ліцензій. Він зауважив, що за рахунок скорочення аналогового мовлення НСТУ збільшить мовлення в цифровій мережі «Зеонбуду» та на аналогових і цифрових передавачах на кордоні з РФ і території з особливим режимом мовлення.

Дмитро Грузинський підтвердив його слова. Він сказав, що регіональні філії, які мали ліцензії на аналогове мовлення, мають гарне цифрове покриття та доступні для перегляду в кабельних мережах.

Однак член Нацради Олег Черниш зауважив, що через вимкнення аналогового мовлення багато населених пунктів залишаються без доступу до ефірного телебачення (наприклад, Голованівський район Кіровоградської області, Андрушівський район Житомирської області), оскільки там немає покриття цифровим сигналом. І сам «Зеонбуд», за його словами, це визнав, подавши Нацраді заявку на прорахунок частот для розширення свого покриття в 41 населеному пункті.

На запитання голови Нацради Юрія Артеменка, чи укладає НСТУ угоду з Концерном радіомовлення, радіозв’язку і телебачення на трансляцію аналогового сигналу, Дмитро Грузинський відповів: «Зараз завершуємо опрацювання документів, необхідних для проведення державної закупівлі».

Нагадаємо, що з 1 вересня 2018 року у зв’язку з переходом на цифрове ефірне мовлення майже по всій території Україні було вимкнено аналогове мовлення всіх ефірних телеканалів, крім «UA:Першого» і регіональних філій Суспільного, а також місцевих телеканалів, які не мають цифрових ліцензій. Їхнє аналогове мовлення було збережено до кінця квітня 2019 року. Також аналогове мовлення всіх телеканалів тимчасово залишилося в зоні ООС (Донецька та Луганська області), на кордоні з Росією (Чернігівська, Сумська, Харківська області) та Кримом (Херсонська область).

Відтак, з 1 вересня 2018 року після відключення аналогового телевізійного мовлення «UA:Перший» і всі регіональні телеканали філій НСТУ продовжили мовлення. За словами керівника департаменту з розвитку мереж НСТУ Дмитра Грузинського, низка філій Суспільного, які ділили свої частоти з іншими телеканалами, теж продовжили аналогове мовлення.

Однак 25 вересня 2018 року Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ) відключив аналогове мовлення каналу «UA:Перший» по всій Україні, крім зони операції об'єднаних сил (ООС). Причиною стала заборгованість НСТУ перед Концерном РРТ за розповсюдження ефірного аналогового сигналу через недофінансування Суспільного мовника.

10 січня Нацрада переоформила ліцензію на аналогове мовлення телеканалу «UA: Перший» Національної суспільної телерадіокомпанії України, вилучивши з неї аналогові частоти в 259 населених пунктах.

На рішення НСТУ все-таки відмовитися від аналогового мовлення вплинули дані вимірювання телевізійної аудиторії, які засвідчили, що після вимкнення 1 вересня аналогового мовлення більшості телеканалів у більшості регіонів України залишилося лише 4% глядачів, які досі дивляться аналогове ТБ, всі інші змінили тип перегляду на користь насамперед цифрового ефірного мовлення стандарту DVB-T2.

Ще один аргумент НСТУ – фінансовий. У компанії бракує коштів на трансляцію сигналу всіх її каналів і радіостанцій у всіх форматах. Концерн радіомовлення, радіозв’язку і телебачення, який розповсюджує аналоговий ефірний сигнал, підвищив з нового року тарифи, а за минулий рік у НСТУ близько 90 млн грн. боргу перед Концерном РРТ, через що оператор 25 вересня 2018 року відключив «UA: Перший».

Член Нацради Сергій Костинський наголосив, що НСТУ першою з медіагруп подала до Нацради заяву про вилучення з її ліцензії аналогових частот після вимкнення восени 2018 року аналогового мовлення. Додамо, що першим телеканалом, який не входить до медіагруп, заяву про вилучення з ліцензії аналогових частот подав Прямий канал, і 1 листопада 2018 року Нацрада задовольнила його заяву.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду