Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 5–9 жовтня 2020 року

Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 5–9 жовтня 2020 року

10:48,
17 Жовтня 2020
11430

Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 5–9 жовтня 2020 року

10:48,
17 Жовтня 2020
11430
Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 5–9 жовтня 2020 року
Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 5–9 жовтня 2020 року
У досліджених випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні жовтня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у червні, значно зросла кількість матеріалів із порушеннями ключових стандартів: достовірності подачі інформації і балансу думок.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і вдужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Порушення стандартів точності і оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту суспільними мовниками.

Оскільки на «Українському радіо» нема єдиного випуску, який міг би вважатися підсумковим, у моніторингу розглядаються 5 щогодинних випусків, які виходять в ефір у вечірній час, — це випуски за 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 і 22:00. Якщо в інших випусках протягом дня виходять матеріали на головні суспільно-політичні теми дня, або матеріали, в яких є ознаки замовності, — вони також розглядаються моніторингом. Не розглядаються повні повтори матеріалів і повтори зі змінами лише за формою (тобто коли ці зміни не стосуються появи в матеріалі нових фактів і / або нових коментарів)

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в вечірніх випусках новин «Українського радіо»:

Період моніторингу: 59 жовтня 2020 року


 Для збільшення зображення клікніть на нього

* Перше число — абсолютна кількість, друге — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

У досліджених випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні жовтня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у червні, значно зросла кількість матеріалів із порушеннями ключових стандартів: достовірності подачі інформації (жовтень — 28%, у червні було 16,5%) і балансу думок (жовтень — 16%, червень — 3,5%). Неістотно зросла кількість матеріалів із порушеннями стандарту повноти інформації (жовтень — 59%, червень — 54%). Так само неістотно знизилася кількість матеріалів із порушеннями стандату відокремлення фактів від думок (жовтень 18%, червень — 21%). Приблизно на тому ж рівні залишилася кількість матеріалів із порушеннями стандарту точності подачі інформації (жовтень — 4%, червень — 3,5%). З’явилися порушення стандарту оперативності подачі інформації (у 2% матеріалів). І безпрецедентною була кількість матеріалів з ознаками замовності — 13 матеріалів (це 15% від всіх ефірних матеріалів).

На звітному тижні стандарт балансу думок було порушено у 14 матеріалах із 85 досліджених (або в 16% досліджених матеріалів).

У матеріалі про те, що поліцейського, який скоїв у Броварах смертельне ДТП, звільнено (5 жовтня) не представлено позиції самого підозрюваного чи його захисту.

У матеріалі про підсумки саміту «Україна — ЄС» (6 жовтня) грубо порушено стандарт балансу думок: слово надано лише президенту Володимиру Зеленському. Немає жодної думки представників ЄС. Нема експертних оцінок підсумків саміту.

У матеріалі про те, що суд замінив одного з присяжних у справі Шеремета (8 жовтня) грубо порушено стандарт балансу думок: у бекґраунді згадано обвинувачення прокуратури і не згадується позиція обвинувачених Антоненка, Кузьменко й Дугарь, які свою провину заперечують.

У матеріалі 8 жовтня про досягнення держкомпанії «Укрспецекспорт» порушено стандарт балансу думок — однобічні позитивні оцінки діяльності компанії від її керівника не збалансовані ні оцінками замовників (зокрема Міноборони), ні оцінками військових експертів.

У матеріалі 8 жовтня про стан справ із поширенням ковіду стандарт балансу думок грубо порушено на користь міністра охорони здоров’я Максима Степанова.

У трьох матеріалах 9 жовтня незбалансовано подається думка прем’єра Дениса Шмигаля про те, що уряд «постійно, майже щодня» збільшує кількість лікарень «першої хвилі» тощо. Не було ні думок опонентів уряду, ні експертних оцінок роботи уряду з запобігання поширенню епідемії.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації було порушено у двох матеріалах із 85 досліджених (2%).

9 жовтня у випусках «Українського радіо» тричі повторюється матеріал, який не був новиною як такий (має ознаки замовності), про те, що прем’єр Денис Шмигаль розказує про різноманітні плани уряду щодо запобігання наслідкам епідемії ковіду. Повтори інформації, яка не була новиною із самого початку, оцінено в моніторингу як порушення стандарту оперативності.

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено у 24 матеріалах із 85 досліджених (28%).

Частина таких порушень — це розмиті неперсоніфіковані посилання на джерела інформації в певних структурах чи установах (посилання на пресслужби — також неперсоніфіковані, але ж інформацію надає конкретна людина із пресслужби, чи редакція цитує пресреліз або допис на інтернет-сторінці пресслужби — це необхідно зазначати в посиланні):

«11 кримінальних справ відкрила поліція за фактами пожеж у Луганський області, про це повідомляє пресслужба обласної поліції» (5 жовтня).

«У поліції кажуть, штрафуватимуть заклади, які не дотримуватимуться карантинних вимог» (5 жовтня).

«Про це повідомляє пресслужба з надзвичайних ситуацій» (5 жовтня).

«Поліція відкрила 11 кримінальних справ за фактами пожеж на Луганщині, повідомила пресслужба поліції» (5 жовтня).

«Вісім із десяти основних осередків пожеж на Луганщині загасили, два локалізували, повідомляє пресслужба ДСНС України» (6 жовтня).

«Це і пожежі в лісах, і займання очерету та сухостою, основні сили зосереджені для захисту від вогню населених пунктів, повідомляє пресслужба Луганського управління Держслужби надзвичайних ситуацій» (6 жовтня).

«Про це "Cуспільному" повідомили в університетському центрі комунікацій, там розповіли, що раніше була змішана форма навчання, тепер — повністю дистанційна» (7 жовтня).

«Натомість у ВОЗ прогнозують, що вакцина від коронавірусу може бути готова вже до кінця цього року»(8 жовтня).

«Інформацію про реорганізацію військової частини поблизу Ічні "Суспільному" підтвердили у Генштабі» (9 жовтня).

«Слідчі констатують: порушення правил карантину там були» (9 жовтня).

Стало значно більше, ніж у попередньому моніторингу, посилань на джерела в інтернеті, в тому числі на сторінки в соцмережах, без належних перевірок і підтверджень:

«Про це, посилаючись на лікарів, повідомила народна депутатка Ірина Геращенко на своїй сторінці у фейсбук» (5 жовтня).

«Про це повідомляється на сайті Служби безпеки України» (5 жовтня).

«Україна опинилася на 13 місці серед країн світу за числом нових хворих на коронавірус, про це повідомляється на сайті "Worldmatters"» (6 жовтня).

«Розслідування авіакатастрофи тренувального літака Ан-26 під Чугуєвим виявило грубі порушення у виконанні завдань та організації польотів загалом, про це повідомив у фейсбуці голова урядової комісії з питань розслідування авіакатастрофи віцепрем’єр Олег Уруський» (7 жовтня).

«Як зазначається на сайті обласної адміністрації, 300 тисяч гривень люди отримають за зруйнований будинок, по 200 тисяч гривень виплатять сім’ям, родичі яких загинули внаслідок пожежі» (7 жовтня).

«За даними ресурсу "Worldmatter", 7 жовтня коронавірус виявили в понад 343 тисяч людей» (8 жовтня).

«Про це повідомила у фейсбуці співголова парламентської фракції партії "Європейська солідарність" Ірина Геращенко з посиланням на лікарів» (9 жовтня).

«Український паспорт отримав 11-те місце у світовому рейтингу свободи пересування, свідчать дані, оприлюднені на сайті проекту "Глобал Паспорт ПауерРенг2020"» (9 жовтня).

«Фото із сайта мерії — глядачів вітають перший заступник міського Голови Ігор Терехов» (9 жовтня).

Було узагальнене посилання на невизначені групи людей при подачі суб’єктивних суджень:

«Життя тут спокійне і порушення трапляються нечасто, кажуть місцеві» (6 жовтня).

Також були оцінки без посилання на те, чиї саме вони:

«За попередніми оцінками, орієнтовна площа, пройдена вогнем, становить понад 20 тисяч гектарів» (у двох матеріалах 6 жовтня).

«За попередніми даними, це був витік газу» (7 жовтня).

Ще в одному випадку була явною некомпетентність джерела (або ж цю компетентність не було пояснено). У матеріалі 6 жовтня про ситуацію в лікарнях Вінниці Наталя Авраменко, представлена як та, що «перехворіла коронавірусом». Вона, по-перше, робить експертний прогноз розвитку ситуації («Якщо люди не дотримуватимуться правил карантину, лікарні не впораються із напливом недужих»), по-друге, фахову оцінку необхідності карантину («карантин не для того, щоб перемогти цю хворобу. А карантин для того, щоб справились наші медичні заклади») і по-третє, з посиланням на неї подається фактична інформація («лікарні міста Вінниці заповнені пацієнтами з коронавірусом та пневмоніями на 90%»).

У трьох матеріалах джерело інформації не вказувалося взагалі.

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався у 15 матеріалах із 85 досліджених (18%).

Порушеннями цього стандарту були вживання журналістами оцінної лексики, лексики урочистого стилю чи сполучників протиставлення:

«Втім секретар міської ради Олександр Шамота сказав, що запроваджувати обмеження в місті не будуть, бо бюджет недоотримує фінансування» (5 жовтня).

«В Балуха виник конфлікт з чоловіком, який вдарив його в обличчя ногою і втік. Поліція затримала зловмисника 18 вересня» (5 жовтня).

«Обурена досі, оскільки переконана: з нею, як і з багатьма, повелися несправедливо» (5 жовтня).

«А от студентська акція протесту "Парк — не зона" вже у вересні — публічна реакція на інше побиття відвідувачів у тому ж таки парку Шевченка» (5 жовтня).

«Спускаємось широкими дерев’яними сходами до великої концертної студії Будинку звукозапису» (6 жовтня).

«Проте на 18 об’єднаних сіл мають одного дільничного» (6 жовтня).

«У самій Вінниці місць у лікарнях для таких пацієнтів скоро може бракнути» (6 жовтня).

«Мешканці столичного будинку на Позняках, який вибухнув у червні, прийшли в Дарницьку районну державну адміністрацію вдруге за цей тиждень, вимагають вирішити проблему з житлом» (7 жовтня).

«Як зазначається на сайті обласної адміністрації, 300 тисяч гривень люди отримають за зруйнований будинок, по 200 тисяч гривень виплатять сім’ям, родичі яких загинули внаслідок пожежі» (7 жовтня).

«Натомість у ВОЗ прогнозують, що вакцина від коронавірусу може бути готова вже до кінця цього року, а з’явиться вона в Україні орієнтовно у другій половині наступного року» (8 жовтня).

«На неї за цей час витратили понад мільйон гривень, утім камер не дочекалися. Чому так важко обладнати ними обласний центр, з’ясовувала кореспондентка "Суспільного"» (8 жовтня).

«У "помаранчевій" — майже всі обласні центри і столиця, в "жовтій" — тільки Запоріжжя і Херсон, а Кропивницький "зелений", як і вся Кіровоградська область» (9 жовтня).

«Будинки-привиди без покрівель або спалені дотла, вирви на покинутих подвір’ях» (9 жовтня).

«Віра Чарупа цілісінький день провела у погребі серед картоплі» (9 жовтня).

«Ніна Лобода, буквально живучи на  пороховій діжці, прикрашає свій будинок. Декорує дачний паркан, зібрала 50 тисяч яскравих пластикових кришок, 4 тисячі вже в роботі» (9 жовтня).

«Найсуворішими мають бути обмеження у "червоній" зоні, їх буде узгоджувати місцева влада» (9 жовтня).

«Раніше вона запевняла: не була ні ініціатором, ні організатором заходу» (9 жовтня).

Були також безпідставні узагальнення (нібито консолідовані думки великих груп людей):

«Місцеві жителі ніколи тут не почувалися у повній безпеці» (9 жовтня).

«Деякі родини повернулися у будинки, щойно стихли вибухи. Про повторення намагаються не думати» (9 жовтня).

На звітному тижні стандарт точності подачі інформації було порушено у трьох матеріалах із 85 досліджених (4%).

У матеріалі 5 жовтня про те, що Володимир Балух прийшов до тями, заарештованого за підозрою в нападі на нього названо «зловмисником». Точно його статус визначається словами «підозрюваний» або «заарештований».

У матеріалі 6 жовтня про ситуацію в лікарнях Вінниці наведено суперечливі твердження про один і той самий факт: що у лікарнях міста зайняті 90% місць для хворих на ковід (стверджує ведуча без посилання на джерела і стверджує кореспондентка з посиланням на джерело з недостатньою компетентністю — див. вище). Водночас у матеріалі стверджується з посиланням на головну інфекціоністку області, що «всі ліжка заповнені важкими хворими».

У матеріалі 7 жовтня про те, що жителі багатоповерхівки в Дніпрі самотужки встановили в дворі «лежачих поліцейських», ведуча каже: «встановили їх одразу 11». У матеріалі ж кореспондентка каже: «встановили 9 саморобних лежачих поліцейських. Тепер вздовж будинку їх 11, дві перешкоди встановили ще 15 років тому».

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 50 із 85 досліджених матеріалів (59%).

Стандарт повноти порушувався за рахунок порушення інших стандартів — балансу думок і достовірності. У деяких коротких матеріалах була слабка деталізація. Були й інші варіанти порушень.

У матеріалі про нові послуги застосунку «Дія» не пояснено вузькофаховий термін «баг-баунті» (5 жовтня).

У матеріалі про забезпечення правопорядку в регіонах (5 жовтня) подано коментар харківського міського голови Геннадія Кернеса, при цьому його ніяк не представлено.

У матеріалі про саміт «Україна — ЄС» 6 жовтня критичний брак бекґраундів до наведеної синхроном думки президента Зеленського (який стверджує: «Варто підкреслити, що Європейський Союз відзначає значний прогрес України у реалізації ключових реформ за останній рік»), хоча європейські партнери останнім часом вже неодноразово висловлювали побоювання щодо згортання українською владою реформ у різних напрямах, найперше — в антикорупційній і судовій системах.

У матеріалі про ситуацію з місцями для ковідних хворих у Вінниці (6 жовтня) не пояснюється складний термін «імуноглобуліни класу G», який звучить у синхроні лікарки.

У матеріалі 7 жовтня про похід до КМДА жителів будинку, що вибухнув у червні на столичних Позняках, про суть їх вимог говориться так: «Головне питання, яке турбує людей, — це отримання права власності на житло. Як повідомили очільники КМДА, це питання вирішуватиметься лише тоді, коли будинки отримають свої поштові адреси». Немає пояснень, про що саме йдеться.

У матеріалі 7 жовтня про те, що Мінцифри планує збудувати екотехнопарк у Новій Каховці — велика кількість вузькоспеціальних термінів, які потребували бекґраундів («датацентр потужністю до 500 мегават», «3D-рендомінг» тощо).

У матеріалі про підписання угоди між Україною і Великою Британією (8 жовтня) не було жодних бекґраундів, які б пояснювали природу і суть цієї угоди.

Протягом звітного тижня було 13 матеріалів з ознаками можливої замовності (15 %).

Матеріал про саміт «Україна ЄС» 6 жовтня має ознаки замовності: за рахунок грубих порушень стандартів балансу думок і повноти інформації в ньому подано президента Зеленського і нинішню українську владу у відверто позитивній тональності.

Два матеріали про візит Зеленського до Великої Британії 7 жовтня містять у собі в якості новин лише інформацію про зустрічі президента України і його дружини, і про те, що сторони мають намір підписати меморандум про наміри щодо розбудови ВМС України. Також у одному з цих матеріалів порушено стандарт достовірності (не вказано взагалі джерела інформації), в обох — стандарт повноти інформації.

Матеріал 7 жовтня про намір Мінцифри побудувати екотехнопарк у Новій Каховці. Порушено стандарти балансу думок, повноти інформації. Мінцифри і міністр Михайло Федоров подані в позитивній тональності.

8 жовтня вийшов в ефір матеріал — звіт із пресконференції керівника держкомпанії «Укрспецекспорт». У матеріалі лише зі слів гендиректора компанії Вадима Ноздрі йдеться про гарну роботу компанії. Грубо порушено стандарти балансу думок і повноти інформації.

У матеріалі 8 жовтня міністр охорони здоров’я Максим Степанов каже: «У медичної системи є певна межа. В нас є обмежена кількість реаніматологів, інфекціоністів, лікарів. В наших лікарнях сьогодні на ранок перебуває вже більше 20 тисяч хворих. Тобто більше 20 тисяч ліжок вже зайнято хворими. Кожного дня ця кількість збільшується». Далі в матеріалі, з посиланням на міністра, йдеться про кількість ліжок для хворих на коронавірусну інфекцію в українських лікарнях і стверджується «І в нас працюють над тим, щоб збільшити цю кількість». Матеріал незбалансований і без жодних бекґраундів. Повністю на виправдання міністра і керівництва МОЗ, яких вже не перший місяць експерти звинувачують в бездіяльності перед загрозою масової епідемії ковіду.

У матеріалах трьох випусків новин 9 жовтня прем’єр Денис Шмигаль одноосібно розповідає про плани уряду щодо запобігання наслідкам епідемії. Грубо порушено баланс думок, грубо порушено повноту інформації. В матеріалі йдеться про те, що уряд «виділить найближчим часом необхідні кошти», що прем’єр «доручив МОЗу активізувати роботу», «необхідно посилити координацію» тощо. В усьому цьому немає новини, є піар прем’єр-міністра. Який каже: «А ми постійно, майже щодня збільшуємо кількість лікарень так званої «першої хвилі», де є змога лікувати хворих на ковід-19. Кількість тестів так само будемо збільшувати, аби люди не чекали по декілька днів на свій результат».

9 жовтня матеріал про те, що в Сумах посилюють карантин. Незбалансовано слово надається міському голові Олександру Лисенку, який так само говорить про плани міської влади.

9 жовтня — незбалансований і неповний звіт із пресконференції (що не є новиною) заступниці міністра цифрової трансформації.

У двох матеріалах 9 жовтня — міністр охорони здоров’я Максим Степанов одноосібно і без бекґраундів розповідає про плани уряду виділити гроші на оплату ПЛР-тестів на ковід.

5 жовтня (понеділок):

Випуск о 18:00

1. Поліція відкрила 11 кримінальних справ за фактами пожеж у Луганській області

«Ведуча: 11 кримінальних справ відкрила поліція за фактами пожеж у Луганський області, про це повідомляє пресслужба обласної поліції. Слідство розглядає чотири основні версії: через обстріли окупантів з непідконтрольної території області, умисний підпал, самозаймання трави та лісу внаслідок погодних умов, необережне поводження з вогнем. Нині на Луганщині пожежники загасили вогонь поблизу електропідстанції, що біля села Артема та поблизу магістрального газопроводу високого тиску, який проходить вздовж села. Зараз приборкують вогонь, який поширюється в напрямку селища Петропавлівка та околиці села Артема. Електропідстанція поки залишається знеструмленою, повідомила провідний фахівець пресслужби ДСНС у Луганській області Світлана Плетнінцева».

2. Поліцейського, який вчора скоїв ДТП у Броварах, звільнено з органів внутрішніх справ

«Ведуча: Поліцейського, який скоїв учора ДТП у Броварах, звільнено з органів внутрішніх справ. Його безпосереднього керівника знімуть з посади після проведення службового розслідування. Про це повідомив голова Нацполіції Ігор Клименко. Обставини ДТП встановлюють співробітники Державного бюро розслідувань. Говорить речниця ДБР Ольга Чеканова.

Ольга Чеканова, речниця Державного бюро розслідувань: Попередньо встановлено, що працівник поліції перебував у стані алкогольного сп'яніння. Від проходження медичного освідування на стан сп'яніння він відмовився. Слідчі ДБР затримали поліцейського. Наразі вирішується питання щодо повідомлення затриманому про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспортного засобу особами, що спричинило смерть потерпілого або заподіяло тяжке тілесне ушкодження. Також готується клопотання про обрання затриманому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. У разі доведення вини затриманому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років із позбавленням права керувати транспортними засобами до трьох років.

Ведуча: Аварія сталася близько 18-ї години. Водій "Фольксвагена-Пассат» збив на пішохідному переході біля кінотеатру матір і дочку, потім врізався у дерево. Жінка загинула на місті, дівчину доправили до лікарні. За кермом був дільничний офіцер Деснянського управління поліції. Він вийшов із машини і намагався втекти. Правоохоронці його затримали».

(Порушено стандарт балансу думок: не представлено позицію підозрюваного чи його захисту.)

3. Нові карантинні зони почали діяти відсьогодні в Україні

«Ведуча: Нові карантинні зони почали діяти відсьогодні в Україні. У "червоній" — Тернопіль і Канів на Черкащині. Такий розподіл ухвалили минулого четверга на засіданні Державної комісії з питань техногенної екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. До "помаранчової" зони віднесли, зокрема, Вінницю, Харків, Луцьк, Львів. Київ залишається у "жовтій" зоні. Такий розподіл діятиме протягом двох тижнів. Обмеження "помаранчевої" зони мають відсьогодні діяти у Полтаві. Вони стосуються зміни роботи спортивних залів, закладів культури та розважальних закладів, також проведення масових заходів. Не можуть працювати хостели та туристичні бази. Втім секретар міської ради Олександр Шамота сказав, що запроваджувати обмеження в місті не будуть, бо бюджет недоотримує фінансування. У поліції кажуть, штрафуватимуть заклади, які не дотримуватимуться карантинних вимог. Говорить речник Нацполіції області Роман Грішин.

Роман Грішин, речник Нацполіції в Полтавській області: Спільно з Держпродспоживслужбою поліція буде контролювати дотримання карантинних вимог на території як міста Полтави, так і території Полтавської області в цілому. За порушення карантинних вимог передбачена відповідальність у виді штрафу. Для звичайних громадян — це 17 тисяч гривень вона становить, для підприємців — від 34 до 170 тисяч гривень».

4. Міністр Степанов сказав, як діяти хворим з підозрою на ковід

«Ведуча: Хворий з підозрою на ковід-19 не має сам йти до приватної лабораторії, про це сьогодні на брифінгу сказав Міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За його словами, алгоритм дій при підозрі на коронавірусну хворобу такий: звернутися до сімейного лікаря, з яким укладено договір; лікар визначить, чи збігається клінічна картина з підозрою на ковід-19.

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Сімейний лікар повинен, якщо у вас є відповідні симптоми, відправити вам мобільну бригаду, яка у вас повинна взяти тест. Не відправляти вас в подорож по якимось лабораторіям, які вам можуть зробити тестування, а відправити до вас мобільну бригаду. У нас в країні спеціально було створено мобільні бригади, які в повному обсязі фінансуються з боку Національної служби здоров'я.

Ведуча: За результатами тестування сімейний лікар визначає систему лікування. Якщо легкі симптоми, хворий залишається вдома. Якщо ж ні, то сімейний лікар приймає рішення про госпіталізацію, каже міністр. Якщо ж температура висока і дихати тяжко, треба телефонувати 103, і швидка відправить хворого до лікарні».

Випуск о 19:00

1. Ще одну пожежу на Луганщині між селами Нижньотепле та Артема локалізовано

«Ведуча: Ще одну пожежу, яка спалахнула сьогодні на Луганщині між селами Нижньотепле та Артема — локалізовано, про це повідомила провідний фахівець прес-служби Луганського управління Держслужби з надзвичайних ситуацій Світлана Плетнінцева.

Світлана Плетнінцева, провідний фахівець прес-служби Луганського управління Держслужби з надзвичайних ситуацій: Відбулася локалізація лісової підстилки та сухої трави поблизу села Артема, на площі близько двох гектарів лісової підстилки та 20 гектарів сухої трави в полі. Загрози населеним пунктам немає. До гасіння залучено 60 чоловік та 18 одиниць техніки. Не допущено розповсюдження вогню до населених пунктів. Потреби в евакуації немає».

2. На лінії розмежування на Донбасі від початку доби російські окупанти один раз порушили режим припинення вогню

«Ведуча: На лінії розмежування на Донбасі від початку доби російські окупанти один раз порушили режим припинення вогню. Вночі бойовики обстріляли Новолуганське на Донеччині, відкрили вогонь із гранатомета. Про це "Суспільному" повідомила речниця командування Об'єднаних сил Ярослава Зоріна. Минулої доби російські окупанти 4 рази обстріляли позиції української армії. Ці провокації були на Донеччині. Серед армійців Об’єднаних сил загиблих і поранених не було ні вчора, ні сьогодні».

3. Володимир Балух прийшов до тями і намагається вже говорити

«Ведуча: Колишній український політв'язень Володимир Балух прийшов до тями і намагається вже говорити. Про це, посилаючись на лікарів, повідомила народна депутатка Ірина Геращенко на своїй сторінці у фейсбук. Майже місяць Володимир був непритомний. Таким його і знайшли вранці 8 вересня в Гідропарку. Напередодні разом з друзями він відзначав річницю свого звільнення з російського полону у ресторані Гідропарку. В Балуха виник конфлікт з чоловіком, який вдарив його в обличчя ногою і втік. Поліція затримала зловмисника 18 вересня. Він розповів правоохоронцям, що прийшов у гості до знайомого, який працює охоронцем у тому ресторані. З Балухом у нього стався побутовий конфлікт. Чоловіка арештували на два місяці без права внесення застави за статтею про умисне тілесне ушкодження».

4. Монети номіналом 25 копійок та банкноти зразків до 2003 року виведені Національним банком України з обігу з 1 жовтня

«Ведуча: Монети номіналом 25 копійок та банкноти зразків до 2003 року виведені Національним банком України з обігу. З 1 жовтня ці грошові знаки перестали бути платіжними засобами. Як їх можна обміняти, дізнавалася наша кореспондентка.

Кореспондентка: Валентина Руденко зараз пенсіонерка, мешкає у Києві, наприкінці вересня сходила за відправленням на одне з тамтешніх поштових відділень, а повернулася з повною жменею монет номіналом 25 копійок. Обурена досі, оскільки переконана: з нею, як і з багатьма, повелися несправедливо, і різні установи в останні дні вересня нарочито збували людям гроші, які виводяться з обігу.

Валентина Руденко, киянка: Отримала здачу 25 копійками дві гривні. Я їх питаю: чого ви даєте, сьогодні 29 число, з первого числа вже не ходять 25 копійок? Вони мені відповіли, що в них нема других коштів. Не то шо мені два рубля, Бог з ними, но 25 копійок, нашо ж ви їх даєте, в вас же інкасація кожний день проходить?

Кореспондентка: Валентина Руденко каже, що до пенсії сама працювала в банку і пам'ятає, що заміна грошових знаків — далеко не безпроблемний процес. Людям, особливо похилого віку, які накопичили на "чорний день" у таких номіналах значні суми, необхідно заздалегідь знати, що на них чекає під час обміну. Обмежень на обмін грошей в одні руки немає. Про це "Українському радіо" сказав директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко. За його словами, міняючи старі грошові номінали, не потрібно підтверджувати походження коштів та надавати якусь персональну інформацію про себе.

Віктор Зайвенко, Директор департаменту грошового обігу Національного банку: Громадяни можуть безкоштовно обмінювати їх на монети і банкноти інших номіналів та зразків, що перебувають в обігу. Впродовж наступних трьох років, до 30 вересня 2023 року, можна буде здійснювати цей обмін 25 копійок в сумах, кратних 10 копійкам та обмін застарілих банкнот, уведених в обіг до 2003 року.

Кореспондентка: Зробити таку заміну можна в усіх відділеннях українських банків впродовж першого року з дати вилучення їх з обігу і до 30 вересня 2021 року включно, сказав директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко. У Національному банку та уповноважених банках, а це Ощадбанк, Приватбанк, Райфайзенбанк Аваль та ПУМБ, замінити номінали можна впродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу, це до 30 вересня 2023 року включно».

Випуск о 20:00

1. У тяжкому стані перебуває 22-річна жінка, травмована внаслідок вчорашньої ДТП за участі поліцейського у Броварах, на Київщині

«Ведуча: У тяжкому стані перебуває 22-річна жінка, травмована внаслідок вчорашньої ДТП за участі поліцейського у Броварах на Київщині. За життя молодої жінки борються медики. Вони її прооперували, говорить лікар Ярослав Зраїтель.

Ярослав Зраїтель, лікар: Множинні переломи кісток тазу, черепно-мозкова травма, струс головного мозку. Вчора ввечері їй була виконана в ургентному порядку операція на кістках тазу. На даний момент стан хворої стабільно важкий.

Ведуча: Поліціянта, який скоїв учора ДТП у Броварах, звільнено з органів внутрішніх справ. Його безпосереднього керівника теж знімуть з посади після проведення службового розслідування. Про це повідомив голова Національної поліції Ігор Клименко. Обставини ДТП встановлюють співробітники Державного бюро розслідувань. Нагадаю, аварія сталася вчора близько 18-ї години у Броварах. Водій "Фольксваген-Пассат" збив на пішохідному переході біля кінотеатру матір і доньку, потім проїхав з десяток метрів і  врізався у дерево. Старша жінка загинула на місті, її доньку доправили в лікарню. За кермом перебував дільничний офіцер Деснянського управління поліції Києва. Він вийшов із машини і намагався втекти. Правоохоронці його затримали».

2. Запрацював сьогодні контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська»

«Ведуча: Запрацював сьогодні контрольний пункт в'їзду — виїзду Станиця Луганська. Він був закритий з 1 жовтня через пожежі. Вогонь з лінії розмежування перекинувся на частину приміщень, знищивши модуль міжнародного Червоного хреста. Сьогодні на КП «Станиця Луганська» людей почали пускати о 9 ранку. За годину після цього окупанти перекрили міст зі свого боку і пропускали лише по 15 людей за раз, в той час, коли на контрольному пункті перебували кілька тисяч охочих перейти лінію розмежування. Сьогодні на передовій, нагадаю, російські окупанти один раз порушили режим припинення вогню. Вночі бойовики обстріляли з гранатомета Новолуганське на Донеччині, повідомила «Суспільному» речниця командування Об'єднаних сил Ярослава Зоріна».

3. 8 нових електронних послуг відсьогодні з’явилися в додатку «Дія»

«Ведуча: 8 нових електронних послуг відсьогодні з'явилися в додатку «Дія». Міністерство цифрової трансформації України презентувало оновлений застосунок «Дія 2.0». Які ж нові онлайнпослуги та електронні документи стали доступними для користувачів.

Кореспондентка: Картка платника податків, довідка внутрішньопереміщених осіб, свідоцтво про народження дитини — зокрема ці електронні документи віднині доступні в електронному додатку «Дія», розповів перший заступник міністра цифрової політики та трансформації Олексій Вискуб. За його словами, Мінцифри також запустило на веб-порталі «Дія» можливості реєстрації місця проживання дитини до 14 років. Хоч послуга доступна в Харкові, утім, каже Олексій Вискуб, до кінця року таку новацію запровадять по всій країні. Окрім цього, у додатку «Дія» з'явилася функція передачі права на керування авто, тобто технічним паспортом можна поділитися в особистому кабінеті. Також додаток «Дія» став платіжним інструментом, говорить Олексій Вискуб.

Олексій Вискуб, перший заступник міністра цифрової політики та трансформації: Це все-таки електронні справжні послуги, вони стосуються оплати, тобто це можливість оплатити штраф за порушення дорожнього руху. А борги стосуються всіх боргів, які є в людини, виникають перед державою.

Кореспондентка:  Електронний застосунок «Дія» отримав атестат відповідності і якості, а також атестат комплексної системи захисту інформації, повідомив віце-прем'єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, у листопаді буде запроваджено систему перевірки баг-баунті пошуку вразливості додатку. (Нема бекґраунду до складного терміну) Експерт з кібербезпеки Віталій Якушев — користувач застосунку «Дія». Додаток, каже він, доволі безпечний, оскільки особиста інформація у ньому не зберігається, він є посередником до державних реєстрів. Хоча, зламавши додаток «Дія», можна отримати доступ до реєстрів, говорить експерт.

Віталій Якушев, експерт з кібербезпеки: Робили вони там якісь незалежні аудити, проникнення, то чому б «Прозоро» не викласти звіти про ці аудити та перевірки у вільний доступ, щоб всі могли, що перевіряли підрядники. Головна претензія моя до «Дії» — це непрозорість. Я не можу перевірити його, не узгодивши це з Міністерством цифрової трансформації, тому що це буде несанкціоноване втручання, а це кримінальна відповідальність.

Кореспондентка:  Застосунок «Дія» був представлений торік 27 вересня у Києві. У грудні тестовий доступ до додатку отримали 5 тисяч користувачів, які подали заявки. У першій версії додатку були доступні 33 онлайнпослуги та низка електронних документів, зокрема, електронний паспорт та цифрові водійські права. Зараз додатком «Дія» користуються 5 мільйонів українців. Віолетта Карлащук, Українське радіо.

Випуск о 21:00

1. На Луганщині ліквідовано 7 із 10 осередків пожеж, які спалахнули в області 30 вересня

«Ведуча: На Луганщині ліквідовано 7 із 10 осередків пожеж, які спалахнули в області 30 вересня. Найскладніша ситуація виникла вздовж лінії розмежування на території Станичнолуганського, Новоайдарського, Северодонецького районів, де в зону ураження вогню потрапили 32 населених пунктів. Про це повідомляє пресслужба з надзвичайних ситуацій. На території Луганської області 30 вересня було зафіксовано 146 пожеж у природних екосистемах, які внаслідок ураганного вітру швидко поширилися на значну площу. Під час ліквідації лісових пожеж було виявлено тіла 11 людей, троє з них загинули внаслідок отруєння чадним газом, одна особа — від опіків, троє — внаслідок серцевих нападів. Причини загибелі ще 4 людей встановлюються. Травмовано 19 людей, серед них троє рятувальників. З населених пунктів евакуйовано 150 людей. Ще одна пожежа спалахнула сьогодні на Луганщині, зайнялося між селами Нижньотеплий-Артема, її локалізували, повідомила провідний фахівець із пресслужби Луганського управління надзвичайних ситуацій Світлана Плетнінцева. Поліція відкрила 11 кримінальних справ за фактами пожеж на  Луганщині, повідомила пресслужба поліції. Слідство розглядає 4 основні версії причин: через обстріли окупантів з непідконтрольної території, умисний підпал, самозаймання трави та лісу внаслідок погодних умов, необережне поводження з вогнем».

2. Співробітники Служби безпеки України затримали групу осіб, які за гроші пропонували влаштуватися помічниками народних депутатів

«Ведуча: Співробітники Служби безпеки України затримали групу осіб, які за гроші пропонували влаштуватися помічниками народних депутатів. Про це повідомляється на сайті Служби безпеки України. Як встановили правоохоронці, вартість такого працевлаштування становила 18 тисяч доларів. Підозрюваних у шахрайських діях затримали в центрі Києва під час отримання частини суми розміром три тисячі доларів від одного із клієнтів. Правоохоронці відкрили провадження. Учасникам угруповання готують повідомлення про підозру».

3. У проєкті «Місцеві» цього тижня будемо розповідати про те, як у регіонах дбають про безпеку громадян

«Ведуча: У проєкті "Місцеві" цього тижня будемо розповідати про те, як у регіонах дбають про безпеку громадян. Хто має охороняти спокій у містах: громадська варта чи приватні охоронні фірми? Як мають діяти городяни, якщо на контроль за розбишаками чи дрібними злодюжками у поліції бракує сил? Харківська команда "Суспільного" бачила обидва способи дотримання порядку в місті.

Кореспондентка: Дмитро Маслов — один з тих, хто входив до "Громадської варти" в Лозовій. Два роки тому йому запропонували долучитися до нової ініціативи. Набирали туди переважно ветеранів АТО.

Дмитро Маслов, учасник АТО: Вирішив спробувати. Це ж моє місто. Стало цікаво. Чим зможу, тим допоможу. Невеликі зміни, але були, у місті все ж стало спокійніше.

Кореспондентка: У центрі міста зустрічаємо Дениса Гуменного. Він добре пам'ятає такі патрулі і шкодує, що зараз їх немає на вулицях.

Денис Гуменний, місцевий мешканець: Я гадаю, що потрібно. І щоб на це були гроші. Щоб молодь не сиділа тут, не вживала алкоголь на лавках.

Кореспондентка: "Громадська варта" Лозової — частина проєкту «Безпечне місто». Ініціатива Лозівської міськради, такі патрулі мали запобігти дрібним злочинам і хуліганству, адже в місцевої поліції на це бракувало ресурсів, розповів секретар міськради Сергій Коба.

Сергій Коба, секретар міськради: Було дуже багато звернень наших мешканців про те, що хтось десь вночі кричить, десь щось обфарбували, десь хтось з кимсь подрався. І отакі питання саме потрібно було вирішувати, за допомогою патруля з завданням впоралися.

Кореспондентка: "Варта" в Лозовій пропрацювала два роки, потім її розформували через брак грошей, адже фінансували наполовину з державного бюджету. Коли ці гроші вичерпалися, власним коштом утримувати патруль, а це майже 2 мільйони гривень на рік, місто не подужало. А от у Харкові місця відпочинку охороняє приватна структура «Антирейдер-ветеран», з нею вже пов'язані кілька гучних скандалів. Відвідувачі звинувачують охоронців у побитті. Перший інцидент у червні цього року охоронці назвали випадковістю.

Охоронець: Звичайно, зауваження щоденно доводиться робити людям. Но щоб до бійки — у нас не доходило.

Геннадій Кернес, харківський міський голова (в матеріалі не сказано, хто це говорить): То він просто вів себе недостойно. І недостойно себе вели охоронці. Тому робимо виводи. Ці люди вже понесли покарання трудове.

Кореспондентка: А от студентська акція протесту "Парк — не зонавже у вересні — публічна реакція на інше побиття відвідувачів у тому ж таки парку Шевченка. Двоє студентів твердять: охоронці парку напали на них і жорстоко побили. "Антирейдер-ветеран" провини не визнає, а факт побиття заперечує. Нині цю справу розслідує поліція. А побитий Сергій Шегеда та його подруга сад відтоді оминають.

Хлопець якого побили: Ми з Діаною йшли повз сад. Вона побачила охоронців у формі, і в неї почалась істерика. Вона тремтить, в неї сльози, їй страшно. Охоронець — це той, хто має захистити тебе, твої права.

Кореспондентка: Зауваження, але не насильство. Як охоронні фірми, так і громадські формування аж ніяк не можуть застосовувати силу, твердить директор Інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

Денис Кобзін: Якщо ж це якась муніципальна варта, громадське формування, в них прав не більше, ніж у звичайної людини на вулиці».

У випуску за 5 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

У Верховній Раді ковід виявили у 75 людей, співробітниця апарату померла.

Рада НБУ висловила недовіру та догану заступникам голови Нацбанку з команди Смолія.

На Луганщині черговий підпал, детонують снаряди, вогонь підступає до електропідстанцій.

Депутати ЄС у відкритому листі главі фракції «Слуга народу» пригрозили скасуванням безвізу окремим політикам та олігархам, відповідальним за згортання реформ в Україні.

Суд поновив закрите в ДБР провадження про фальсифікацію справи Шеремета.

6 жовтня (вівторок):

Випуск о 18:00

1. Медаллю «За військову службу Україні» посмертно нагороджено 26 військових, які загинули в катастрофі літака Ан-26

«Ведуча: Медаллю "За військову службу Україні" посмертно нагороджено 26 військових, які загинули в катастрофі літака Ан-26 під Чугуєвим на Харківщині, і курсанта, котрий вижив. Про це йдеться в сьогоднішньому Указі президента Володимира Зеленського. У Харкові зранку попрощалися із загиблими а авіакатастрофі. На площі зібралися рідні, колеги загиблих, містяни, були Президент та інші високопосадовці. Серед тих, хто прийшов на прощання, Марина Беззубець, член екіпажу, старший бортовий радист Євген Іванов був її сусідом. Євгенові було 42 роки. У нього залишилися 12-річний син, дружина, мати і сестра.

Марина Беззубець, прийшла на прощання з загиблими: Загинув наш сусід, сослуживець мого чоловіка, Женя Іванов. 20 років прослужив бортрадистом у військовій частині в Чугуєві. Дуже світла людина. Важко говорити, звичайно. Вже скільки днів ми живемо з цим горем. Дуже добрий, веселий, душа компанії, безвідмовний. Дуже шкода.

Ведуча: Військово-транспортний літак Ан-26 упав і загорівся 25 вересня неподалік Чугуєва. На борту було 27 людей: 20 курсантів і 7 офіцерів Харківського університету повітряних сил імені Івана Кожедуба. 25 людей загинули на місці, двох курсантів госпіталізували. Один з них помер. За фактом авіакатастрофи відкрили кримінальне провадження «порушення правил польотів і підготовки до них, що спричинило тяжкі наслідки». За даними Держбюро розслідувань, слідство перевіряє 4 версії: несправність літака, помилка пілота та диспетчерів, неналежна технічна підготовка лайнера до польоту».

2. Поліція встановила чотири джерела займання на території Луганської області, які виникли 30 вересня та 1 жовтня

«Ведуча: Поліція встановила чотири ймовірних джерела займання, які переросли в пожежі в природних екосистемах на території Луганської області, які виникли 30 вересня та 1 жовтня. Про це "Українському радіо" повідомила речниця Нацполіції області Тетяна Погукай.

Тетяна Погукай, речниця Нацполіції області: В селищі Смолянинове Новоайдарського району пожежа виникла під час дуже сильного ураганного вітру, який пошкодив високовольтну електромережу, і внаслідок цього сталося загоряння. Половинкино, селище Запоріжське Старобільського району причиною виникнення пожежі також стало загоряння сухої трави внаслідок замикання проводів високовольтної електромережі і сильного пориву вітру. В місті Щастя теж під лінією високовольтної електромережі. Якщо брати селище Білокуракіно, там установлено, що пожежа виникла внаслідок того, що місцева жіночка розпалила багаття в себе на городі. Це тільки початок роботи. Може, є люди, які навмисно підпал скоювали. Над цим ще працюють, це не остаточні причини.

Ведуча: Тетяна Погукай нагадала, що за фактами пожеж у Луганській області порушено 11 кримінальних справ. Вісім із десяти основних осередків пожеж на Луганщині загасили, два локалізували, повідомляє прес-служба ДСНС України. Найбільш складна ситуація склалася на території Станичнолуганського, Новоайдарського, Северодонецького районів, де до зони ураження потрапило 32 населені пункти. За попередніми оцінками, орієнтовна площа, пройдена вогнем, становить понад 20 тисяч гектарів. Горить у лісах від 30 вересня, загинули 11 людей, 18 госпіталізували».

3. Україна опинилася на 13-му місці серед країн світу за кількістю нових хворих на коронавірус

«Ведуча: Україна опинилася на 13 місці серед країн світу за числом нових хворих на коронавірус, про це повідомляється на сайті "Worldmatters". До кінця тижня в Україні діагностуватимуть по 5 тисяч випадків захворювання на COVID-19 за добу, такий прогноз сьогодні на брифінгу зробив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Загалом від початку пандемії коронавірус діагностували у майже 235 тисяч українців».

Випуск о 19:00

1. Один раз від початку доби російські окупаційні війська відкривали вогонь на передовій на Донбасі

«Ведуча: Один раз від початку доби російські окупаційні війська відкривали вогонь на передовій на Донбасі. З підствольного гранатомета били неподалік Зайцевого на Донеччині. Військові Об’єднаних сил у відповідь не стріляли, повідомила речниця командування Об’єднаних сил Ярослава Зоріна. Бойових втрат і поранень серед українських воїнів не було».

2. Із курсантами і офіцерами Університету повітряних сил, які загинули в авіатрощі під Чугуєвом, попрощалися у Харкові

«Ведуча: Із курсантами і офіцерами Університету повітряних сил, які загинули в авіатрощі під Чугуєвим, вранці попрощалися у Харкові. Їх проводжали в останню путь на площі Свободи, після чого труни повезли в рідні міста загиблих, щоб там їх змогли поховати родичі.

Кореспондентка: 10-та ранку. Вулиці довкола площі Свободи у Харкові перекриті. Місто віддає останню шану 25 загиблим у катастрофі біля Чугуєва. 26-го, Віталія Вільхового, який помер у лікарні від опіків, уже поховали на його батьківщині на Львівщині. Загалом у катастрофі загинули 20 курсантів і 6 офіцерів. Попрощатися приїхали їхні рідні, друзі, викладачі та учителі. Знайома загиблого офіцера Ашрафа Мсуї Лариса Єнко згадує його так.

Лариса Єнко, знайома загиблого: Його батько з Танзанії. Він грав у футбол, закінчив академію «Металіст». Відучився один рік і пішов в армію, в нашу, українську армію. А після Кожедуба для нього небо було все. Ось і полетів на небо.

Кореспондентка: Труни несуть через площу до місця, де стоять родичі. Оголошують імена кожного загиблого. Світлини з’являються на екрані прямої трансляції. У літаку, що розбився, були курсанти і офіцери з 11 областей України. Після прощання їхні тіла повезуть на поховання до рідних міст та сіл. Речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат розповів про останні деталі розслідування катастрофи.

Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил: Жодних пріоритетів літаку ніхто не давав. Все йшло так, як мало йти за планом. Літак, який зазнав катастрофи, в той час, як цей літак перший сідав, не просив навіть про посадку.

Кореспондентка: Трьох офіцерів, які жили і працювали у Чугуєві: це майор Богдан Кишеня, капітан Олексій Остапенко та прапорщик Євгеній Іванов, провезли ранком повз місце катастрофи. Літак Ан-26 розбився ввечері 25 вересня біля Чугуєва, коли виконував тренувальний політ. На борту були члени екіпажу, курсанти, офіцери Харківського університету повітряних сил, загалом 27 людей. Вижив лише один — курсант В’ячеслав Золочевський. Слідчі ДБР розглядають 4 версії аварії: технічна несправність, неналежне виконання обов’язків екіпажем, недбальство відповідальних за керування польотом та неналежне технічне обслуговування судна».

3. Саміт «Україна — ЄС» відбувається у Брюселі

«Ведуча: Саміт "Україна — ЄС" відбувається у Брюселі. Це перша від початку пандемії двостороння міжнародна зустріч, яку проводять не онлайн. Коронавірусну кризу та її наслідки обговорюють президент України та очільник Європейської Ради. Також Володимир Зеленський і Шарль Мішель порушать питання європейської підтримки України, впровадження угоди про асоціацію і зони вільної торгівлі. Стежить за перебігом саміту у Брюсселі кореспондент "Радіо Свобода" Григорій Жигалов. Він розповів, на яких темах учасники Саміту робитимуть акцент і на який результат зустрічі може сподіватися українська делегація.

Григорій Жигалов, кореспондент "Радіо Свобода": Перед початком Саміту Президент України Зеленський в інтерв’ю виданню "Політико" заявив, що для нього санкції проти Росії будуть пріоритетним питанням Саміту. Він пояснив це тим, що саме економічні важелі тиску на Росію є найефективнішим способом підтримки суверенітету і територіальної цілісності України. В Євросоюзі з цього приводу зберігається консенсус і в Брюсселі заявляють, Україна залишається високо на порядку денному у Євросоюзі. Разом з тим перед початком Саміту у Брюсселі пролунало чимало сигналів, що тут накопичилося стурбованості та запитання, що пов’язані з ефективністю офіційного Києва у боротьбі із корупцією. Під час зустрічі на Саміті планують обговорити ситуацію навколо СБУ, генпрокуратури і антикорупційних органів. Після сьогоднішньої зустрічі українська делегація отримає дійсно низку нових угод, за якими Євросоюз виділить гроші на підтримку регіонів України. Завершиться цей Саміт без оновлення угоди про асоціацію, кілька місяців тому переговори про це активно вів Київ, але в Брюсселі вважають, що нинішня угода ще має багато потенціалу у далекій перспективі і так званий промисловий безвіз, який ще більше б відкрив європейські ринки для української продукції». (У цьому коментарі порушення стандартів не оцінювалися, оскільки їх припускався не співробітник «Українського радіо».)

4. До 23 жовтня залишатиметься під вартою Антоненко, якого обвинувачують у вбивстві Шеремета

«Ведуча: До 23 жовтня залишатиметься під вартою музикант Андрій Антоненко, якого обвинувачують у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Апеляційний суд Києва сьогодні не задовольнив клопотання сторони захисту про зміну запобіжного заходу Антоненку. Адвокати просили суд відпустити їхнього підзахисного на поруки. Ось як коментує рішення суду сам Андрій Антоненко.

Андрій Антоненко, заарештований: Мантра ця та сама, яка вже відбувається з 12 грудня без всяких змін. Ну, що поробиш, будемо боротися. Сила, разом до кінця. Треба змітати в пил оце все і перемагати. Не винесли вирок окремим людям, це поки, а винесли вирок всій країні.

Ведуча: Проти зміни запобіжного заходу Андрію Антоненку виступив прокурор Сергій Зузак.

Сергій Зузак, прокурор: Вважаю, що Антоненко, перебуваючи на волі, під загрозою тяжкості покарання, маючі всі необхідні засоби та можливості, маючи військовий досвід, розуміючи тяжкість вчинення ним злочину, може переховуватися від суду, а також впливати на потерпілих, експертів та свідків у вказаному кримінальному провадженні. На даний час ще є запитання.

Ведуча: Більше сотні людей зібралися на підтримку Андрія Антоненка під будівлею Апеляційного суду. Мітингарі вийшли з прапорами, з фотографіями Антоненка і написами «Free Антоненко». У причетності до вбивства, нагадаю, журналіста Павла Шеремета підозрюють лідера гурту "Ріфмастер" військового Андрія Антоненка, а також кардіохірурга, волонтерку Юлію Кузьменко, військову медсестру Яну Дугарь. 25 серпня Шевченківський райсуд Києва обрав всім обвинувачуваним у цій справі запобіжні заходи: Антоненку — тримання під вартою, Кузьменко — цілодобовий домашній арешт, але без електронного браслета, Дугарь — заставу у розмірі 168 тисяч 160 гривень. 4 вересня суд визначив присяжних у цій справі».

Випуск о 20:00

1. У прифронтовій Жованці, що біля Зайцевого на Донеччині, спеціальна комісія оглядає зруйновані обстрілами будинки

«Ведуча: У прифронтовій Жованці, що біля Зайцевого на Донеччині, спеціальна комісія оглядає зруйновані обстрілами будинки. За 6 років війни Жованка — єдиний населений пункт, де люди не отримували централізованої допомоги на відновлення житла через постійні бойові дії. За результатами огляду власники зруйнованих будинків зможуть отримати від держави до 300 тисяч гривень компенсації. Нагадаю, порядок отримання грошей Кабінет Міністрів затвердив на засіданні 2 вересня.

Кореспондентка: Зруйнований дах, вибиті шибки, потрощені уламками снарядів стіни — це будинок жительки прифронтової Жованки Наталії.

Наталія, місцева мешканка: Кілька разів у будинок прильоти були. У перший — 16-го року. Розбитий дах, усе тут посічене.

Кореспондентка: Наразі Наталія живе у Миколаєві. Сюди повертатися, каже, не планує.

Наталія, місцева мешканка: Я сподіваюся на компенсацію, бо тут майже неможливо зробити ремонт. Ми морально не зможемо тут жити. 6 років, як вбили племінницю в сусідньому будинку.

Кореспондентка: Зруйновані обстрілами будинки у прифронтовій Жованці оглядають представники комісії. Руйнування документують та фотографують. Визначають, чи підлягає будинок відновленню. Жованка — це частина селища Зайцевого, звідси до окупованої території менше кілометра. Господарі зруйнованих тут будинків вперше за 6 років війни зможуть отримати гроші на нове житло, каже голова місцевої ВЦА Володимир Весьолкін.

Володимир Весьолкін, голова ВЦА: Установа дійсно стосується лише людей, які втратили житло, яке буде визнано зруйнованим, і люди зможуть за 300 тисяч придбати або будиночок в селі Донецької області, або квартиру в якомусь райцентрі. Їх вистачить.

Кореспондентка: Комісія огляне будинки у Жованці та Бахмутці. Нагадаємо, на компенсацію за будинки Донеччини та Луганщини, що були зруйновані внаслідок бойових дій після 14 квітня 2014 року, у держбюджеті передбачено 20 мільйонів гривень».

2. Представники України та ЄС на саміті у Брюселі підписали 6 фінансових угод майже на 400 мільйонів євро

«Ведуча: Представники України та Європейського Союзу в рамках двостороннього саміту у Брюселі підписали 6 фінансових угод на загальну суму майже 400 мільйонів євро. Про це повідомив "Суспільному" кореспондент "Радіо Свобода" Григорій Жигалов. Зокрема, програма "Міцні регіони" передбачає загальне фінансування Євросоюзу у 340 мільйонів євро, зокрема, на адресну підтримку регіонів України у протидії пандемії коронавірусу. Також — це кошти на безпеку для людей, які постраждали від конфлікту на сході та від незаконної анексії Криму. Крім того, фінансова допомога Євросоюзу у цій програмі буде спрямована на підтримку свободи слова та незалежних ЗМІ в Україні».

3. Статус «об’єкта культурної спадщини» отримав Будинок звукозапису «Українського радіо»

«Ведуча: Статус "об’єкта культурної спадщини" отримав будинок звукозапису "Українського радіо". Будівля споруджена у 1976 році. Вона має унікальні акустичні параметри, і нині є найбільшим професійним спеціалізованим студійно-концертним комплексом України.

Кореспондентка: Концертна студія Будинку звукозапису дозволяє записувати великі оркестрові і хорові колективи і є однією з найбільших подібних студій Європи, каже художній керівник і головний диригент заслуженого академічного симфонічного оркестру "Українського радіо" Володимир Шейко.

Володимир Шейко, художній керівник і головний диригент: Будинок звукозапису — дійсно історичне місце, яке люблять музиканти не тільки тому, що тут гарно грати, гарно співати, гарна акустика, а тому що іще це місце, куди сходяться всі, хто у нас грав-співав, грає-співає і буде ще грати і співати. Це той майданчик, де записується історія України, всі наші видатні митці. 100 тисяч записів у фонотеці.

Кореспондентка: Спускаємось широкими дерев’яними сходами до великої концертної студії Будинку звукозапису. Тут відбувається репетиція симфонічного оркестру "Українського радіо". Підійшов концертмейстер симфонічного оркестру "Українського радіо", заслужений артист України Володимир Кирилюк. В оркестрі граєте на скрипці?

Володимир Кирилюк, концертмейстер оркестру: На цьому місці я вже 16 років.

Кореспондентка: Об’їздили які країни?

Володимир Кирилюк, концертмейстер оркестру: Європейські країни і Азію, Китай, в Кореї колись працювали. Наша робота безпосередня — це записи в фонди "Українського радіо", класика різних направлень і сучасна музика. Ми приймаємо участь в перших виконаннях, світових прем’єрах сучасної музики.

Кореспондентка: Що дає отриманий статус культурної спадщини будинку звукозапису, розповідає директор Департаменту культурної спадщини Київської міськдержадміністрації Олександр Нікоряк.

Олександр Нікоряк, директор Департаменту культурної спадщини Київської міськдержадміністрації: Цей будинок тільки можна буде реставрувати і утримувати в такому вигляді, в якім він зараз знаходиться».

Випуск о 21:00

1. Євросоюз не скасовуватиме санкції щодо Росії до повного відновлення територіальної цілісності України

«Ведуча: Євросоюз не скасовуватиме санкції щодо Росії до повного відновлення територіальної цілісності України. Про це на пресконференції за підсумками саміту "Україна — ЄС" у Брюсселі повідомив президент Володимир Зеленський. Він подякував європейським партнерам за послідовну підтримку, а також за нещодавнє запровадження санкцій щодо Росії за будівництво Керченського мосту.

Володимир Зеленський, президент України: Спільно з партнерами ми вкотре закликали Російську Федерацію забезпечити повне виконання Мінських домовленостей. Крім цього, ми детально обговорили регулярні порушення прав людини в Криму та залучення Європейського Союзу до захисту кримчан, що страждають від тимчасової окупації і від політичних переслідувань. Варто підкреслити, що Європейський Союз відзначає значний прогрес України у реалізації ключових реформ за останній рік. Це запровадження ринку землі, це ухвалення банківського закону, розвиток децентралізації, старт роботи Вищого антикорупційного суду.

Ведуча: На саміті "Україна — ЄС" було підписано низку угод щодо фінансування різних проектів, зокрема три угоди з Єврокомісією про надання Україні 60 мільйонів євро. Вони передбачають надання Україні грошей на підтримку регіонів і розбудову громадянського суспільства. Також на перехід до кліматично нейтральної економіки. Ще три угоди підписано з Європейський інвестиційним банком, зокрема, Європейський банк профінансує на 300 мільйонів євро проєкт «Енергоефективність громадських будівель в Україні».

(Матеріал має ознаки замовності. У матеріалі грубо порушено стандарти балансу думок і повноти інформації.)

2. В Україні під час місцевих виборів 25 жовтня на дільницях буде дотримано увесь комплекс протиепідеміологічних заходів

«Ведуча: В Україні під час місцевих виборів 25 жовтня на дільницях буде дотримано увесь комплекс протиепідемічних заходів. Про це на брифінгу повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Вибори відбудуться навіть у "червоних" зонах, каже міністр. Голосуватимуть також і хворі з коронавірусом. За словами Максима Степанова, на виборчі дільниці люди мають заходити лише в масках. Виборці мають дотримуватися дистанції, користуватися своєю ручкою. На дільницях обов’язково повинні бути антисептики. Для людей із симптомами хвороби повинна бути передбачена окрема кабінка, сказав міністр».

3. Як працює громадське формування підтримання правопорядку в Білоцерківській об’єднаній громаді на Полтавщині

«Ведуча: Затримують зловмисників, перешкоджають браконьєрству та стежать за дотриманням порядку на вулицях — це роблять жителі Білоцерківської об’єднаної громади на Полтавщині. На 18 населених пунктів мають одного дільничного інспектора. Відтак, аби забезпечити порядок, люди створили громадське формування.

Кореспондентка: У Білоцерківській об’єднаній громаді на Полтавщині близько 4 тисяч жителів. Є школи, дитсадки, медпункти та заклади культури. Життя тут спокійне і порушення трапляються нечасто, кажуть місцеві. Проте на 18 об’єднаних сіл мають одного дільничного.

Євгеній Фіненко, капітан поліції: Територію я дуже добре знаю, можу сказати з впевненістю, 90% громадян, які проживають на території, тобто знаю їхні прізвища, ім’я і по батькові.

Кореспондентка: Капітан Євгеній Фіненко у Білоцерківці працює із 2004-го. Раніше опікувався двома сільрадами, а зі створенням ОТГ роботи побільшало удвічі. Тому на допомогу дільничному об’єдналися жителі сіл, що входять до громади.

Євгеній Фіненко, капітан поліції: Були деякі критерії: щоб людина не мала судимості, перш за все, тобто не мала ніяких проблем з законом. До нашого громадського формування ввійшло 65 осіб. Тут є й жінки і чоловіки, різні люди, тобто, підприємці, мисливці.

Кореспондентка: Громадське формування "Безпека Білоцерківської ОТГ" діє півроку.

Місцева мешканка: Почуваємося безпечніше, адже дане патрулювання особливо допомагає вирішувати деякі ситуації, які виникають з молоддю. Будь-які масові заходи супроводжуються цим патрулюванням. Молодь до цього відноситься з повагою.

Кореспондентка: На патрулювання місцеві виходять переважно під час заходів, які організовують у громаді.

Місцевий мешканець: Ну, єслі ми можем самі впораться, своїми силами — комусь замєчаніє, комусь додому спать отправити, ні — то зв’язуємось з дільничим. Всякі бувають реакції. Буває, хто понімає з півслова, а практично більше понімають, бо вони в основном жителі, працюючі в нас.

Кореспондентка: За півроку роботи учасники формування уже затримували порушників: браконьєрів, шахраїв та крадіїв. Наприклад, коли у квітні обікрали одне з помешкань у громаді.

Місцевий мешканець: Рядом біля потерпілої сторони проживає один з членів громадського формування. Він помітив цю ситуацію, зателефонував відразу мені, але я від села Белоцерківка знаходився за 30 кілометрів. Каже, вони в машину і тікать. Кажу, давай за ними. Ми їх затримали. На даний час справа направлена до суду.

Інший місцевий мешканець: У весняний період, коли йде нерест, дуже багато в нас з’являється браконьєрів. Ставлять сітки. Люди були немісцеві. Для початку зробили зауваження, вони не реагували і довелося визивати нашого працівника поліції. Ми стараємся все це пресєкать. Хочемо, щоб і наші діти також мали змогу не тільки рибалить і полювать, а й відпочивать.

Кореспондентка: Працює громадський патруль безоплатно. Гроші їм потрібні лише для пального в автівки.

Інший місцевий мешканець: Обично всі думаємо, що хтось прийде і нам зробе. Думаєм, що должни ми самі з себе начинати.

Кореспондентка: Подібних громадських формувань, які співпрацюють із поліцією, на Полтавщині близько півсотні».

Випуск о 22:00

1. У Харкові провели в останню путь курсантів та офіцерів Університету повітряних сил, які загинули в авіатрощі поблизу Чугуєва

«Ведуча: Тисячі людей, військових і цивільних у Харкові провели сьогодні в останню путь курсантів та офіцерів Університету повітряних сил, які загинули 25 вересня в авіатрощі поблизу Чугуєва. Прощалися на площі Свободи. Після церемонії домовини із загиблими доставили в різні куточки країни, де їх поховали рідні. Вранці жителі Чугуєва принесли квіти на місце авіакатастрофи. На гілках дерев залишили паперові літачки. У самому Чугуєві сьогодні ховали трьох членів екіпажу військового літака: 30-річного майора Богдана Кишеню, який був за штурвалом, 29-річного старшого лейтенанта Ашрафа Мсую, який мріяв дослужитися до генерала та 42-річного прапорщика, старшого радиста Євгена Іванова. На Полтавщині в Миргороді поховали 21-річного курсанта Андрія Розпотнюка. Усіх 26 загиблих посмертно і єдиного курсанта, який вижив, В’ячеслава Золочевського, нагороджено медаллю "За військову службу Україні", про це йдеться в указі президента Володимира Зеленського».

2. Десять основних осередків пожеж ліквідували вогнеборці на Луганщині

«Ведуча: 10 основних осередків пожеж ліквідували вогнеборці на Луганщині. Це і пожежі в лісах, і займання очерету та сухостою, основні сили зосереджені для захисту від вогню населених пунктів, повідомляє пресслужба Луганського управління Держслужби надзвичайних ситуацій. Евакуйовано 150 людей. Скільки будівель знищив вогонь, достеменно невідомо, розповів Суспільному Голова Луганської облдержадміністрації Сергій Гайдай. Поліція встановила чотири ймовірних джерела займання, які переросли у пожежі в природних екосистемах на території Луганської області, які виникли 30 вересня та 1 жовтня. Про це "Українському радіо" повідомила речниця Національної поліції області Тетяна Погукай.

Тетяна Погукай, речниця Нацполіції області: В селищі Смолянинове Новоайдарського району пожежа виникла під час дуже сильного ураганного вітру, який пошкодив високовольтну електромережу, і внаслідок цього сталося загоряння. Половинкино, селище Запоріжське Старобільського району причиною виникнення пожежі також стало загоряння сухої трави внаслідок замикання проводів високовольтної електромережі і сильного пориву вітру. В місті Щастя теж під лінією високовольтної електромережі. Якщо брати селище Белокуракіно, там установлено, що пожежа виникла внаслідок того, що місцева жіночка розпалила багаття в себе на городі. Це тільки початок роботи. Може, є люди, які навмисно підпал скоювали. Над цим ще працюють, це не остаточні причини.

Ведуча: Тетяна Погукай нагадала, що за фактами пожеж у Луганській області відкрито 11 кримінальних справ. За попередніми оцінками, орієнтовна площа, яку охопив вогонь, становила понад 20 тисяч гектарів. Внаслідок пожеж загинули 11 людей, 18 госпіталізовані».

3. 4348 нових випадків інфікування коронавірусом зафіксовано в Україні минулої доби

«Ведуча: 4348 нових випадків інфікування коронавірусом зафіксовано в Україні минулої доби. 90 хворих померли. По регіонах найбільше нових заражень зафіксовано у Харківській області — 487 та у Києві — 355. Також поза дві сотні інфікованих за минулу добу виявлено на Хмельниччині, Одещині, Дніпропетровщині та Львівщині. На Вінниччині за вчора пацієнтів з коронавірусом стало на 108 більше, зараз в області інфіковано 2,5 тисячі людей. У самій Вінниці місць у лікарнях для таких пацієнтів скоро може бракнути. 90% уже зайняті. Ходити до лікарів деколи мусять і ті, хто вже ковід поборов, формально вони одужали, але наслідки хвороби даються взнаки по кілька місяців.

Кореспондентка: Сімейна лікарка Анна Соколяк коронавірусом перехворіла у квітні. Каже, оговтувалась два місяці.

Анна Соколяк, сімейна лікарка: Задишка була при фізичному навантаженні, дійсно відчувалося, що важко дихати. Близько двох місяців була слабкість, сонливість.

Кореспондентка: Після того, як перехворіла коронавірусом, зробила обстеження Наталя Авраменко. Тепер, каже, має проблеми із тиском та постійні мігрені.

Наталя Авраменко, пацієнтка: Вже є фіброзні зміни, тобто це грозить тим, якщо я буду плохо берегтись — це поки що хронічний бронхіт.

Кореспондентка: Практично щодня виявляє пацієнтів із пневмоніями сімейна лікарка Тетяна Тіхова. Тепер, каже, звертаються і ті, хто перехворів кілька місяців тому.

Тетяна Тіхова, лікарка: Пацієнтка була на лікарняному близько місяця. Но, незважаючи на такий термін, вона почуває себе й далі погано: і астенічний синдром виражений, і проблеми із серцево-судинною системою виявились.

Кореспондентка: Наслідки для організму людини після перенесеного коронавірусу лише на стадії вивчення, каже головний інфекціоніст Вінниччини Лариса Мороз.

Лариса Мороз, головна інфекціоністка Вінничини: Дуже багато тих, хто перехворіли, кажуть про те, що в них тахікардія при любому фізичному навантаженні, а також легка задишка, то есть їм важко дихати і важко виконувати ту роботу, яку вони виконували до цього захворювання.

Кореспондентка: На сьогодні, за словами Наталії Авраменко, лікарні міста Вінниці заповнені пацієнтами з коронавірусом та пневмоніями на 90%. Якщо люди не дотримуватимуться правил карантину, лікарні не впораються із напливом недужих. (Невідповідна компетентність коментаторки.)

Наталя Авраменко, пацієнтка: Люди будуть хворіти. А карантин не для того, щоб перемогти цю хворобу. А карантин для того, щоб справились наші медичні заклади.

Кореспондентка: Берегтися, носити маски та дотримуватись правил карантину потрібно й тим, хто переніс ковід-19 у легкій формі, каже Лариса Мороз.

Лариса Мороз, головна інфекціоністка Вінничини: При легкому перебігу практично імуноглобуліни класу G, оці захисники, не утворюються у людей, а люди, які мають легкий перебіг, недіагностований, вони є джерелом інфекції і можуть наражати на небезпеку оточуючих. (Брак бекґраунду складного терміну)

Кореспондентка: З понеділка Вінниця у «помаранчевій» зоні. Наразі всі ліжка заповнені важкими хворими і всі вони потребують кисневої підтримки, каже Лариса Мороз. Через це до лікарень беруть лише складних і виписують іноді і через тиждень. (Це твердження суперечить попереднім про 90% заповнених ліжок.)».

У випуску за 6 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Силовики жорстко розігнали протест під судом, який залишив Антоненка під арештом.

Експрокурора Тернопільщини, звільненого за пиятику на роботі й невідповідну поведінку, призначили заступником керівника Спеціалізованої військової прокуратури.

7 жовтня (середа):

Випуск о 18:00

1. Без бойових втрат і поранень на передовій на Донбасі

«Ведуча: Без бойових втрат і поранень на передовій на Донбасі. На лінії розмежування від початку доби зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню з боку російських окупаційних військ. Про це повідомила речниця командування Об’єднаних сил Маріанна Маркевич. Поблизу Водяного на Донеччині окупанти застосували стрілецьку зброю».

2. Майже півтори тисячі абітурієнтів із тимчасово окупованих територій Донбасу та анексованого Криму вступили до українських вищих навчальних закладів

«Ведуча: Майже півтори тисячі абітурієнтів із тимчасово окупованих територій Донбасу та анексованого Криму вступили до українських вищих навчальних закладів, повідомив сьогодні під час брифінгу заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко. Він нагадав, що вступна кампанія для осіб з тимчасово окупованих територій продовжена до 23 жовтня. Такі абітурієнти, нагадаю, вступають на бюджетні місця за спрощеною процедурою без складання зовнішнього незалежного оцінювання. Квота на вступ на державне замовлення — понад 12 тисяч місць, говорить Андрій Вітренко.

Андрій Вітренко, заступник міністра освіти і науки: Для здобуття освітнього ступеня бакалавра через центри "Крим-Україна" було зараховано 381 особу, через центр "Донбас-Україна" — 1572 особи, що майже в два рази більше, ніж на початку 2016 року. Україна забезпечує таких вступників соціальною стипендією, підручниками на безоплатній основі та безоплатним доступом до мережі інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах».

3. Національна поліція відкрила 11 кримінальних проваджень за фактом реєстрації кандидатів-клонів на місцевих виборах-2020

«Ведуча: Національна поліція відкрила 11 кримінальних проваджень за фактом реєстрації кандидатів-клонів на місцевих виборах-2020. Правоохоронці притягнули до відповідальності 14 осіб, їм оголошені підозри у 8 кримінальних провадженнях, повідомив заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції Руслан Дударець.

Руслан Дударець, заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції: В поточній виборчій кампанії ми зіткнулись з нововведенням, коли виборці можуть голосувати не лише за місцем реєстрації, а за фактичним місцем свого проживання. Ми спостерігаємо ситуацію, що окремі зацікавлені особи, використовуючи недобропорядних громадян, особливо в сільській місцевості, з метою штучного впливу на волевиявлення громадян, які мешкають на цій території, за певну грошову винагороду пропонують їм реєструватись в державному реєстрі, і в подальшому це сприяє змінам в волевиявленні громадян. Як приклад, організована зміна місця проживання особами в Запорізькій області. Лише за 5 днів змінили свою виборчу адресу 481 особа. В Одеській області впродовж місяця змінили виборчу адресу 200 осіб.

Ведуча: Усього за фактами порушень виборчого законодавства або опосередковано пов’язаних з виборчим процесом, станом на 7 жовтня відкрито 219 кримінальних проваджень. Найбільше — у Київській та Одеській областях. (Не вказано джерело фактичної інформації.

4. Меморандум про розбудову Військово-морського флоту Збройних Сил України мають підписати Україна і Велика Британія

«Ведуча: Меморандум про розбудову Військово-морського флоту Збройних Сил України мають підписати Україна і Велика Британія. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський, який з дводенним візитом прибув до Сполученого Королівства. Йдеться про більше як мільярд фунтів стерлінгів, які підуть на морську армію України. Володимир Зеленський зустрінеться із прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном, представниками бізнесу, а також із королівською родиною. Подружжя Зеленських уже зустрілося із принцом Вільямом та його дружиною Кейт Міддлтон. (Не вказано джерело інформації. Матеріал з ознаками замовності.)».

Випуск о 19:00

1. Розслідування авіакатастрофи літака Ан-26 під Чугуєвим виявило грубі порушення у виконанні завдань та організації польотів загалом

«Ведуча: Розслідування авіакатастрофи тренувального літака Ан-26 під Чугуєвим виявило грубі порушення у виконанні завдань та організації польотів загалом, про це повідомив у фейсбуці голова урядової комісії з питань розслідування авіакатастрофи віце-прем’єр Олег Уруський. Він посилається на результати розшифрування бортових самописців. За даними Уруського, технічна причина нештатної роботи лівого двигуна літака — відмова у роботі одного із блоків системи управління. Урядова комісія продовжує свою роботу. Міністерство оборони має завершити службове розслідування 12 жовтня. Із загиблими у цій авіатрощі курсантами та офіцерами прощаються у їхніх рідних містах та селах».

2. Подружжя Зеленських зустрілося з принцом Вільямом та його дружиною Кейт Міддлтон у Сполученому Королівстві

«Ведуча: Подружжя Зеленських зустрілося з принцом Вільямом та його дружиною Кейт Міддлтон у Сполученому Королівстві. Герцог і герцогиня Кембриджські прийняли Президента і першу леді у Букінгемському палаці. До Сполученого Королівства Президент України поїхав на два дні, там планує підписати Меморандум про розбудову військово-морського флоту Збройних сил України. Йдеться про більш як мільярд фунтів стерлінгів, які підуть на українську морську армію. Які договори між країнами збираються укласти, розповів європейський кореспондент "Голосу Америки" Богдан Цюпін.

Богдан Цюпін, кореспондент: Основні події відбуватимуться завтра. Сьогодні однією з символічних була зустріч президентської родини з герцогом і герцогинею Кембриджськими. Це символічна зустріч, це не державний візит, у межах якого Президент мав би зустрічатися з королевою, главою Британської держави. Головні події, головні документи, якщо будуть підписані завтра у резиденції прем’єр-міністра Бориса Джонсона, йдеться про велику угоду, яка має наголосити на тому, що відносини України та Великої Британії стратегічні, що торгівля між ними вільна. У Лондоні було повідомлення Міністра закордонних справ Домініка Реаба, що Британія виділяє додаткових 5 мільйонів доларів на допомогу українцям, які потерпіли від війни на Донбасі. Гуманітарна допомога, яка вже цього року складає 40 мільйонів фунтів стерлінгів.

(Порушення стандартів не оцінювалися, оскільки Богдан Цюпін не є співробітником «Українського радіо».)

Ведуча: Європейський кореспондент «Голосу Америки» Богдан Цюпін із Лондона розповів про візит Президента Володимира Зеленського до Сполученого Королівства.

(Матеріал з ознаками замовності.)».

3. Мешканці столичного будинку на Позняках, який вибухнув у червні, вимагають вирішити проблему з житлом

«Ведуча: Мешканці столичного будинку на Позняках, який вибухнув у червні, прийшли в Дарницьку районну державну адміністрацію вдруге за цей тиждень, вимагають вирішити проблему з житлом.

Кореспондент: Зустріч зараз продовжується і до людей прийшов заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. Також присутній голова Дарницької райдержадміністрації Ярослав Лагута. А окрім того, є начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА Роман Ткачук. Головне питання, яке турбує людей, — це отримання права власності на житло. Як повідомили очільники КМДА, це питання вирішуватиметься лише тоді, коли будинки отримають свої поштові адреси. (Нема пояснення, про яке житло/які будинки йдеться, в чому полягає суть вимог цих людей.) Вони обіцяють, що це відбудеться найближчим часом. Окрім того, Роман Ткачук, я нагадаю, це начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА, повідомив, що вже з завтрашнього дня мають початися підготовчі роботи з укріплення зруйнованого будинку. Вони розраховують, що в п’ятницю почнуть ставити, укріплювати фасад цього будинку і десь з неділі почнуться роботи, і до середи вони мають закінчитися, за їх розрахунком. Тобто з середи люди зможуть почати за допомогою рятівників забирати свої особисті речі. Окрім того, Ярослав Лагута, Голова Дарницької райдержадміністрації, повідомив, що людям буде надано продукти харчування. Раніше надавалася їжа, але зараз вже маємо надавати їжу, також готується зимовий одяг і взуття. І обіцяють, що буде надано автотранспорт для вивозу особистих речей. Зараз ще зустріч продовжується.

Ведуча: Нагадаю, вибух у багатоквартирному будинку на Позняках пролунав 21 червня цього року близько 10 ранку. 5 людей загинуло: троє чоловіків та дві жінки. 5 зазнали травм. За попередніми даними, це був витік газу. Прокуратура порушила справу за статтею "Порушення правил безпеки при поводженні з газом, що призвело до загибелі людей"».

4. Конвертаційний центр з обігом понад 15 мільярдів гривень викрили співробітники Служби безпеки і Податкової

«Ведуча: Конвертаційний центр з обігом понад 15 мільярдів гривень викрили співробітники Служби безпеки і Податкової. До схеми, за даними СБУ, були причетні посадовці комерційних банків, колишні і нинішні працівники Податкової. Обшуки проводили у комерційних банках та офісах. Говорить начальник управління Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Ілля Вітюк.

Ілля Вітюк, начальник управління Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ: В рамках зазначеної кримінальної справи оголошено вже низку підозр, і навіть є вироки суду, тому що ця робота розпочалася навесні 2020 року. Були задіяні різні підрозділи Служби безпеки України, тобто там є вже низка і підозр, є й вироки суду. Стосовно тої спецоперації, яка була на минулому тижні, в ході якої ми віднайшли всі ці печатки і так далі, ми отримали достатні дані для підготування відповідних документів та оголошення про підозру. Рішення, я думаю, найближчим часом, будуть прийняті відповідними слідчими за положенням з прокурором і про це буде окремо повідомлено в засобах масової інформації.

Ведуча: За даними СБУ, учасники схеми використовували 400 фіктивних підприємств. Аби повернути гроші у бюджет, треба провести податкові перевірки. Це заборонено під час карантину. СБУ буде звертатися до профільного комітету Верховної Ради, сказав Ілля Вітюк».

5. Кількість нових випадків інфікування коронавірусом в Україні за добу наближається до 5 тисяч

«Ведуча: Кількість нових випадків інфікування коронавірусом в Україні за добу наближається до 5 тисяч. Щодня збільшується і кількість госпіталізованих людей, які захворіли на ковід-19. Нині ліжка в лікарнях країни заповнені на 50 %. Про це міністр охорони здоров’я Максим Степанов сказав у авторській програмі Світлани Мялик "Здорова політика".

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Якщо порівняти, наприклад, з серединою липня, то майже в 5 разів збільшилася кількість пацієнтів в лікарнях, які перебувають одночасно. А загальна кількість ліжок, яка під лікування хворих на ковід-19 — близько 37 тисяч. 17502 ліжка зайняті і цей показник для нас є найголовнішим і критичним, чому ми вважаємо, що ситуація досить напружена, тому що та швидкість, з якою заповнюються ліжка, дуже сильно насторожує.

Ведуча: До якого розвитку подій готуватися українцям, як Міністерство охорони здоров’я планує взяти під контроль другу хвилю коронавірусу, слухайте докладніше у програмі "Здорова політика" на Першому каналі Українського радіо. Початок о 19 годині 10 хвилин».

Випуск о 20:00

1. Пожежу біля Смолянинового лишилося загасити рятувальникам на Луганщині

«Ведуча: Пожежу біля Смолянинового лишилося загасити рятувальникам на Луганщині. Її взяли під контроль, решту осередків загасили, розповів очільник Луганщини Сергій Гайдай. Усього за тиждень в регіоні, нагадаю вигоріло понад 20 тисяч гектарів. На Луганщині обстежено майже 100 % пошкоджених пожежею будинків, компенсацію за повністю чи частково зруйноване житло погорільцям почнуть видавати наступного тижня, сказав голова обласної адміністрації Сергій Гайдай.

Сергій Гайдай, голова обласної адміністрації: На наступному тижні ми вже отримаємо гроші і одразу день в день ці гроші будемо віддавати на території. Всі люди, в кого документи оформлені, зможуть в той самий день або в будь-який інший отримати гроші. Ті, хто поки що або вступає в спадщину, або якісь судові рішення треба зробити, або, можливо, знищені документи полум’ям, треба відновити — гроші вас будуть чекати.

Ведуча: По 300 тисяч гривень люди отримають за зруйнований будинок, по 200 тисяч виплатять сім’ям, родичі яких загинули внаслідок пожежі, по 50 тисяч гривень — за частково зруйнований будинок, по 20 тисяч — за пошкоджені господарські споруди. Нагадаю, пожежі на Луганщині почалися 30 вересня. Вигоріло понад 20 гектарів території, загинуло 11 людей, евакуйовано 150. До гасіння пожеж залучали рятувальників з 7 областей України, використовували авіацію. За тиждень на відкриті осередки полум’я скинули майже 2 тисячі тон води. Зараз гасіння продовжується, авіація залишається працювати, адже за даними Укргідрометцентру з 7 по 8 жовтня вітер посилиться, що може спричинити нові займання».

2. Національна Академія наук отримала нового президента

«Ведуча: Національна Академія наук отримала нового президента. Ним став 69-річний академік Анатолій Загородній. Його обрали шляхом таємного голосування двома третинами голосів виборців, йдеться у повідомленні пресслужби НАН. Науковий співробітник Академії Антон Синенко повідомив, що загалом проголосувало 637 виборців. За Загороднього голоси віддали 426 членів Національної Академії наук. Він був наймолодшим з усіх кандидатів на посаду очільника Академії. Анатолій Загородній родом з Полтавщини, є фізиком-теоретиком, професором, доктором фізико-математичних наук. З 2011 року обіймав посаду віцепрезидента НАН України. Наукові праці нового президента Національної Академії наук присвячені проблемам теоретичної та математичної фізики, фізики кінетичних явищ, теорії плазми, статичної фізики. Загалом він є автором понад 200 праць. Попередній президент Національної Академії наук Борис Патон помер 19 серпня у віці 101 року. Він був найстарішим з академіків в Україні, першим в історії Героєм України, автором понад тисяч наукових публікацій, понад 400 винаходів».

3. Українські офтальмологи, психологи і психіатри розробили новий спосіб виявлення симптомів посттравматичного стресового розладу

«Ведуча: Українські офтальмологи, психологи і психіатри розробили новий спосіб виявлення симптомів посттравматичного стресового розладу за рухом очей і певним звуженням зіниці ока. Нову розробку запатентовано і частково запроваджено у військовому клінічному шпиталі Києва.

Кореспондентка: Тестування на наявність посттравматичного стресового синдрому можна провести за пів години. Людина сідає навпроти програмного апаратного комплексу, що фіксує її реакцію на звуки, роздратування, колір, фігури, і, порівнюючи отримані дані з тими, хто має певні розлади і ПТСР, медики і психологи роблять певні висновки про стан здоров’я людини, розповіла доктор меднаук Олександра Зборовська.

Олександра Зборовська, доктор медичних наук: В людей, навіть якщо не встановлений діагноз ПТСР, є певні зміни в русі очей, за якими ми не можемо слідкувати, які ми не можемо відстежити. При виконанні деяких специфічних досліджень їх можна аналізувати і фіксувати. Ці рухи очей, вони змінюються так само, як і ширина зіниць. Це ми виявили ще в 2012 році, тобто раніше, ніж британські вчені, які це виявили в цьому році.

Кореспондентка: Майже у 90 % військових, які повернулись з війни на сході, діагностується посттравматичний синдром. Якщо вчасно не виявити і не попередити його розвиток, то страждатиме сама людина і ті, хто її оточує, сказав генерал-майор Збройних Сил Юрій Даник.

Юрій Даник, генерал-майор Збройних сил: Наслідки взагалі оцих стресових ситуацій — це асоціальна поведінка, злочини, це зниження працездатності. Якщо ми візьмемо медико-соціальні фактори, то економія за рахунок того, що буде своєчасно виявлена така реакція людини і прийняті заходи, буде настільки чуттєва, що будь-яка держава, яка буде мати такі методи, вона буде тільки вигравати від цього.

Кореспондентка: Забезпечення такими комплексами цивільні медичні установи, госпіталі сприятиме ранній діагностиці розвитку посттравматичного стресового розладу, сказав начальник Національного військово-медичного клінічного центру Анатолій Казмирчук.

Анатолій Казмирчук, начальник Національного військово-медичного клінічного центру: Вчасно обращаються на лікування — це скорочує терміни лікування, це зменшує затрати на лікування, тому що пацієнт не перебуває на ліжку, а швидше отримує лікування і має змогу реалізувати себе як на службі, так і в побуті, так і в сім’ї.

Кореспондентка: Як сказав Анатолій Казмирчук, РНБО поінформовано про створення нової методики».

Випуск о 21:00

1. Вдалося розшифрувати чорні скриньки літака Ан-26, який упав на Харківщині

«Ведуча: Вдалося розшифрувати "чорні скриньки" літака Ан-26, який упав на Харківщині. Фахівці з’ясували, що були проблеми з двигуном, а ще знайшли порушення під час виконання та організації польоту. Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомив голова урядової комісії, що розслідує авіатрощу, віцепрем’єр Олег Уруський. Написав, що завдяки самописцям змогли повністю відтворити картину польоту.

Олег Уруський, голова урядової комісії: Встановлена технічна причина нештатної роботи лівого двигуна та спрацювання датчика падіння тиску по вимірювачу крутного моменту. Це сталося внаслідок відмови у роботі одного з блоків системи управління двигуна.

Ведуча: Уруський також повідомив, що Міністерство оборони планує закінчити власне розслідування до 12 жовтня. Далі матеріали передадуть до військових комісаріатів і після 15 жовтня родинам загиблих почнуть виплачувати компенсації. Військовий літак Ан-26 розбився ввечері 25 вересня поблизу Чугуєва на Харківщині під час тренувального польоту. На борту було 27 людей: 7 військових льотчиків и 20 курсантів Університету Повітряних сил імені Кожедуба. 25 людей загинули на місті, ще один курсант з опіками у лікарні. Вижив тільки курсант В’ячеслав Злочевський, він зараз у шпиталі».

2. Лежачими поліцейськими самотужки обладнали двір мешканці Дніпровської багатоповерхівки

«Ведуча: Лежачими поліцейськими самотужки обладнали двір мешканці Дніпровської багатоповерхівки. Встановили їх одразу 11, бо втомились ухилятися від автівок: водії, об’їжджаючи затори на вулиці поряд, прямували просто через двори і швидкість скидали далеко не завжди. Жителі не чекали допомоги влади і розв’язали проблему самі.

Кореспондентка: Через прибудинкову дорогу водії оминають затори на вулиці Панікахи, розповідає Олег Демус. Чоловік живе у будинку, поруч з яким встановили перешкоди. У годину пік, говорить, неможливо вийти з під’їзду, постійно їздять машини. Каже, зверталися із сусідами до міської ради, відповіді не дочекались,тому проблему вирішили власноруч. Зібрали з усіх жителів 4 під’їздів близько 8 тисяч гривень і встановили 9 саморобних лежачих поліцейських. Тепер вздовж будинку їх 11, дві перешкоди встановили ще 15 років тому.

Олег Демус, місцевий мешканець: Неможливо було перейти, щоб викинути сміття. Ображали, принижували у відповідь. Швидкість — понад 60 їздили. Можливо, ми трохи погарячкували, зате зараз спокійно мої онуки виходять до вулиці. Поліцейські лежать за ДЕСТом не вище 10 сантиметрів.

Кореспондентка: З візочком щодня цією дорогою ходить Софія Шепелєва. Говорить, такі труднощі терпіти готова. Раніше, каже, не могла спати з 5 ранку: під вікнами потоки машин. Спецтранспорт до будинку проїжджає без проблем.

Софія Шепелєва, місцева мешканка: Дуже задоволена, що вони поставили. Хоч і не зручно, але я можу вийти спокійно, не озираючись. За дитячий візочок не переживаю.

Кореспондентка: Станіслав живе не поблизу, але каже, часто їздить цією дорогою. Між лежачими поліцейськими, говорить, занадто мала відстань і вони вищі за звичайні.

Станіслав, місцевий мешканець: Високі занадто. Ходова розбивається швидко. Були б понижче, а так швидкість менша, зрозуміло.

Кореспондентка: Деякі водії оминають перешкоді через тротуари. Але є й ті, хто не проти такої ініціативи місцевих. Їздять і машиною, і мотоциклом, розповідає Олександр. Проблем, каже, не виникало.

Олександр, місцевий мешканець: Лежачі поліцейські? Ні краплі не бентежать. Так, поволі через них переїхав, але їх можна переїхати, тобто проблеми ніякої немає. Якщо летіти, звичайно, то колеса повідпадають.

Кореспондентка: За словами речника патрульної поліції Павла Карманова, щоб встановити штучну перешкоду на дорозі, треба звернутись до поліції чи у міськраду, після чого фахівці вирішать, чи доцільно встановлювати лежачих поліцейських. Самостійно ж їх зводити не можна.

Павло Карманов, речник патрульної поліції: За це передбачена відповідальність згідно Кодексу України про адміністративне правопорушення, стаття 139 штраф 340 гривень, навіть громадські роботи.

Кореспондентка: Скарг щодо 11 лежачих поліцейських в поліції не отримували, говорить Павло Карманов. За словами ж Олега Демуса, планують перегородити і тротуари біля будинку».

3. Екотехнопарк побудують у Новій Каховці Херсонської області

«Ведуча: Екотехнопарк побудують у Новій Каховці Херсонської області. Міністерство цифрової трансформації і Міжнародний технологічний холдинг "Течія" підписали Меморандум про співпрацю, який передбачає будівництво датацентру і розвиток в Україні кіберспорту. Як повідомив сьогодні на брифінгу міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, в основі проекту датацентр потужністю до 500 мегават, який виконуватиме функцію зберігання, обробки та 3D-рандомінгу. Тепло, яке виділятиме дата-центр, утилізуватимуть на агрофермі, яку теж побудують на території екотехнопарку, каже міністр. (Нема бекґраундів.)

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації: Це потужний дата-центр, в якому, я впевнений, буде зберігатися багато даних, не тільки які стосуються держави, а також приватних компаній, і це буде впливати на розвиток електронного бізнесу в нашій країні. Цей проект передбачає великі інвестиції у великому об’ємі в нашу цифрову економіку. (Матеріал з ознаками замовності.)».

Випуск о 22:00

1. З наступного тижня почнуть видавати компенсацію за повністю або частково зруйноване житло погорільцям Луганщини

«Ведуча: З наступного тижня почнуть видавати компенсацію за повністю або частково зруйноване житло погорільцям Луганщини. Там обстежено майже 100 % пошкоджених пожежею будинків, сказав голова обласної адміністрації Сергій Гайдай. Аби хоч трохи заробити грошей, люди в Сиротиному розбирають завали своїх будинків і здають залізні переділки на брухт.

Олександра Григорівна, місцева мешканка: Усе погоріло. Ось у мене квітник був хороший, а тепер я ні їсти, ні спати не можу, п’ю заспокійливе, чоловік робить уколи. Як це: прожити усе життя на землі, а тепер йти куди? Не знаю, що робити.

Кореспондентка: Олександра Григорівна нещодавно зробила ремонт у своєму будинку. Зараз від нього залишились тільки стіни. Це зафіксувала комісія, що була напередодні. Скільки отримає грошей компенсації, жінка не знає.

Олександра Григорівна, місцева мешканка: Сказали, викличуть, записали телефон і все, комісія буде працювати. І що нам дадуть? У нас нічого немає абсолютно.

Кореспондентка: Поки фінансової допомоги немає, люди з-під завалів будинку намагаються дістати металеві перегородки, що вціліли, аби заробити грошей. Компенсацію почнуть видавати наступного тижня, повідомив голова Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай.

Сергій Гайдай, голова обласної адміністрації: Ми вже отримаємо гроші і одразу день в день ці гроші будемо віддавати на території. Всі люди, в кого документи оформлені, зможуть в той самий день або в будь-який інший отримати гроші.

Кореспондентка: Як зазначається на сайті обласної адміністрації, 300 тисяч гривень люди отримають за зруйнований будинок, по 200 тисяч гривень виплатять сім’ям, родичі яких загинули внаслідок пожежі.

Ведуча: Нагадаю, пожежі на Луганщині почалися 30 вересня. Вигоріло понад 20 гектарів території, загинуло 11 людей, евакуйовано 150. До гасіння пожеж залучали рятувальників із 7 областей України, використовували авіацію. За тиждень на відкриті осередки полум’я скинули майже 2 тисячі тон води. Зараз гасіння триває, авіація залишається працювати, адже за даними Укргідрометцентру з 7 по 8 жовтня вітер посилиться, що може спричинити нові займання».

2. В Україні за минулу добу 4 тисячі 753 випадки зараження коронавірусом, на 405 більше, ніж у вівторок

«Ведуча: В Україні за минулу добу 4 тисячі 753 випадки зараження коронавірусом, на 405 більше, ніж у вівторок. Про це повідомив під час брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Загалом від початку пандемії коронавірус в Україні підхопили понад 239 тисяч людей, з них майже 106 тисяч подолали цю недугу, понад 4,5 тисячі людей померли від ускладнень.

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована в Харківській області — 685, в тому числі місто Харків — 509. Місто Київ — 383, Одеська область — 316, Дніпропетровська — 316, Донецька — 263 випадки».

У випуску за 7 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Координаторка «Дисергейту» отримує погрози після викриття плагіату міністра освіти Шкарлета.

8 жовтня (четвер):

Випуск о 18:00

1. Тіла трьох військовослужбовців-контрактників знайшли в квартирі села Новоінницьке на Житомирщині

«Ведуча: Тіла трьох військовослужбовців-контрактників знайшли в квартирі села Новоінницьке на Житомирщині. Тіла без ознак насильницької смерті виявили в помешканні, яке винаймали військові після того, як вони не прибули на шикування до частини. Їх виявили колеги по службі, повідомила речниця Нацполіції області Алла Ващенко. Наймолодшому 21 рік, він з Чернігова, іншим двом по 23 роки, вони з Сумщини та Дніпропетровщини. Приміщення орендували. Від чого померли військові, правоохоронці з’ясовують. Основна версія — отруєння чадним газом, говорить Алла Ващенко.

Алла Ващенко, речниця Нацполіції області: Вранці до поліції надійшло повідомлення про виявлення трьох чоловіків у квартирі за місцем тимчасового мешкання. На даний час поліцейські провели огляд місця події, призначили судово-медичну експертизу щодо причин смерті чоловіків. Видимих тілесних ушкоджень на їх тілах під час огляду не було виявлено. Досудове розслідування проводиться у рамках статті 115 "Умисне вбивство" Кримінального кодексу України».

2. Шевченківський райсуд Києва відсторонив присяжного у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета Юрія Михайленка

«Ведуча: Шевченківський райсуд Києва відсторонив присяжного у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета Юрія Михайленка — він надав неправдиву особисту інформацію. На цьому ж засіданні суд обрав йому заміну, Юрія Федоренка, повідомила кореспондентка "Суспільного". 28 вересня відбулося перше засідання суду присяжних у справі Шеремета. За процедурою було обрано 5 присяжних, 3 основних і 2 запасних. Нагадаємо, згідно з обвинувальним актом, який зачитав прокурор під час засідання, підозрювані Андрій Антоненко, Яна Дугарь і Юлія Кузьменко є виконавцями вбивства журналіста. Організаторів слідство поки не встановило. (Порушено стандарт балансу думок.)».

3.Зеленський та Джонсон підписали в Лондоні угоду про політичну співпрацю, вільну торгівлю та стратегічне партнерство

«Ведуча: Володимир Зеленський та прем’єр Сполученого Королівства Борис Джонсон підписали у Лондоні угоду про політичну співпрацю, вільну торгівлю та стратегічне партнерство. Вона замінить угоду про асоціацію в торгівлі з Британією після виходу країни з Європейського Союзу, говорить прем’єр-міністр Сполученого Королівства Борис Джонсон.

Борис Джонсон, Прем’єр-міністр Сполученого Королівства: Фантастично, що ми підписали цю історичну угоду сьогодні. Ми дуже зацікавлені в поліпшенні відносин між нашими країнами.

Ведуча: І ось як прокоментував підписання документів Президент України Володимир Зеленський:

Володимир Зеленський, президент України: Дуже вам дякую за запрошення, особливо зараз, у часи ковід-19, коли весь світ заблоковано. Це дуже важливо для наших країн. Ці документи, що ми підписали, я думаю, дуже сильні. (Нема необхідних бекґраундів.)».

4. В Україні налагодять виробництво бойових безпілотників

«Ведуча: В Україні налагодять виробництво бойових безпілотників. 48 безпілотних літальних апаратів випускатимуть на спільному турецько-українському підприємстві саме в Україні. Про це сьогодні на пресконференції сказав генеральний директор "Укрспецекспорту" Вадим Ноздря. За його словами, це дасть змогу зменшити вартість кожного літального апарата на 35%.

Вадим Ноздря, генеральний директор "Укрспецекспорту": Ми, насправді, залежні від того, який буде досвід, перший досвід — це дуже важливо, у Збройних сил України у використанні безпілотнику. І це не обов’язково має бути бойовий досвід, дай боже, не доведеться широко застосовувати безпілотники в Україні, хоча ми бачимо, як вони ефективно застосовуються зараз в конфлікті, який має місце в Азербайджані між Азербайджаном і Вірменією. Звичайно, це дуже серйозний такий сигнал, тому що наші військові також вже навчилися, вони пройшли всі необхідні тренінги від нашого турецького постачальника і постійно свої навички оновлюють.

Ведуча: За словами Вадима Ноздрі, попри серйозні обмеження в роботі через пандемію та карантин, у першому півріччі 2020 року державна компанія "Укрспецекспорт", що входить до складу "Укроборонпрому", збільшила чистий дохід від реалізації продукції на майже 37% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У цьому році "Укрспецекспорт" поставив Міністерству оборони України бойові машини піхоти, виконав зовнішній економічний контракт на постачання радіолокаційної техніки іноземному замовнику та розпочав співпрацю з Пакистаном у сфері авіаремонту військових літаків. (Порушено стандарт балансу думок, матеріал має ознаки замовності.)».

5. Позначку в 5 тисяч вперше з початку пандемії перетнув добовий приріст хворих на коронавірус в Україні

«Ведуча: Позначку в 5 тисяч вперше з початку пандемії перетнув добовий приріст хворих на коронавірус в Україні. Минулої доби зафіксовано 5397 нових випадків ковід-19, повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. За минулу добу одужали 2263 пацієнта, померли 93. Всього в Україні за час пандемії виявлено 244 тисячі лабораторно підтверджених випадків COVID-19, більше 20 тисяч хворих зараз перебувають у лікарнях, каже Максим Степанов.

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: У медичної системи є певна межа. В нас є обмежена кількість реаніматологів, інфекціоністів, лікарів. В наших лікарнях сьогодні на ранок перебуває вже більше 20 тисяч хворих. Тобто більше 20 тисяч ліжок вже зайнято хворими. Кожного дня ця кількість збільшується. Світ не вигадав іншого способу зупинки хвороби, ніж дотримання правил. Ці правила діють по всьому світі.

Ведуча: За словами міністра, всього станом на сьогодні в українських лікарнях є 37 тисяч ліжок для хворих на коронавірус. І в нас працюють над тим, щоб збільшити цю кількість. (Матеріал має ознаки замовності.)».

6. На дистанційне навчання переходить Київський нацуніверситет

«На дистанційне навчання відсьогодні переходить Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Про це "Cуспільному" повідомили в університетському центрі комунікацій, там розповіли, що раніше була змішана форма навчання, тепер — повністю дистанційна».

Випуск о 19:00

1. Тіла 3 військових-контрактників знайшли в квартирі в селі Новоінницьке на Житомирщині

«Ведуча: Тіла трьох військових-контрактників знайшли в квартирі в селі Новоінницьке на Житомирщині. Їх виявили товариші по службі, розповів "Суспільному" заступник командира військової частини Сергій Поліщук. Хлопці не прийшли на ранкове шикування. Тілесних ушкоджень, каже, в загиблих не було. Наймолодшому з них 21 рік, він з Чернівців, іншим двом по 23, вони з Сумщини та Дніпропетровщини. Служили за контрактом в одній з військових частин командування сил логістики ЗСУ. Квартиру орендували втрьох. Від чого померли, правоохоронці з’ясовують. Основна версія — отруєння чадним газом, розповіла речниця Нацполіції області Алла Ващенко.

Алла Ващенко, речниця Нацполіції області: Однією з версій можна назвати отруєння чадним газом, оскільки під час огляду було встановлено, що в квартирі встановлено відповідне обладнання. І, можливо, що якраз витік стався через його тимчасову несправність.

Ведуча: Ось що кореспондентам «Суспільного» розповів сусід хлопців Віталій Колінський:

Віталій Колінський, сусід загиблих: Моя така версія, що той мився в ванной, і спав один, а третій, мабуть, почув запах і начав йти до кухні до колонки, і по дорозі його найшли в коридорі, ниц лежав, другий в ванні, третій в кроваті».

2. Від початку доби зафіксовано три порушення «тиші» з боку збройних формувань Російської Федерації

«Ведуча: Від початку доби зафіксовано три порушення домовленостей, які вступили в дію 27 липня цього року, з боку збройних формувань Російської Федерації. Про це повідомила у вечірньому зведенні речниця командування Об’єднаних сил Маріанна Маркевич. Противник здійснив три неприцільні черги зі стрілецької зброї в районі населеного пункту Піски, а поблизу Опитного дистанційне мінування українських позицій, застосувавши ручний протитанковий гранатомет для використання, зокрема, мін ПО-2. Втрат та поранень внаслідок пострілів серед наших захисників немає. Вчора ворог порушив режим припинення вогню один раз зі стрілецької зброї. Бойовики обстріляли позиції українських військових біля Водяного та на Приазов’ї. На вогневу провокацію противника воїни зброї у відповідь не застосовували. Без втрат».

3. Зростання захворюваності на коронавірус в Україні

«Ведуча: Зростання захворюваності на коронавірус в Україні. За минулу добу зафіксовано найбільшу кількість випадків за увесь час — 5397. Збільшується кількість хворих і в світі. За даними ресурсу "Worldmatter", 7 жовтня коронавірус виявили в понад 343 тисяч людей.

Кореспондентка: … Україна на 25 місці у рейтингу загальної кількості хворих. Від початку пандемії ковід-19 діагностували у майже 245 тисяч українців, понад 108 тисяч подолали хворобу. За минулу добу коронавірус підтвердили у понад 5 тисяч людей. 93 особи померли. Наразі Україна не може запроваджувати жорсткий карантин, каже міністр охорони здоров’я Максим Степанов. За його словами, необхідно знайти баланс між роботою економіки і виконанням правил карантину.

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Така своєрідна домовленість між всіма. Який би план не був зроблений, є базові речі, які є необхідними: це користування маскою, дотримання дистанції, це мінімальна кількість контактів, це користування антисептиком.

Кореспондентка: В Україні найближчими місяцями кількість хворих на ковід-19 може зрости до 9 тисяч випадків на день. Про це в інтерв’ю "Суспільному" сказав керівник офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Ярно Хабіхт. Натомість у ВОЗ прогнозують, що вакцина від коронавірусу може бути готова вже до кінця цього року, а з’явиться вона в Україні орієнтовно у другій половині наступного року».

4. На місцеві вибори 25 жовтня нині готові прийти 58% опитаних соціологічною групою «Рейтинг» українців

«Ведуча: На місцеві вибори 25 жовтня нині готові прийти 58% опитаних соціологічною групою "Рейтинг" українців. Ще 21% вагається. 8% — можливо, візьмуть участь, 13 — малоймовірно. Якщо ж ситуація із ковід-19 загостриться, проголосувати готові прийти 46% опитаних. Більше 20% кажуть, що у такому випадку вони навряд прийдуть на виборчі дільниці. Опитування проведено 4 і 7 жовтня серед населення України віком від 18 років і старше в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу».

5. Саморобну субмарину знайшли прикордонники на дні Кучурганського лиману на Одещині

«Ведуча: Саморобну субмарину знайшли прикордонники на дні Кучурганського лиману на Одещині. За формою нагадує човен, герметично закривається, всередині — балони з киснем. Конструкція поіржавіла. Знайшли її за 30 метрів від берега. Нею, ймовірно, переправляли контрабанду з України за кордон, розповів начальник пресслужби Подільського прикордонного загону Андрій Ратич.

Андрій Ратич, начальник пресслужби Подільського прикордонного загону: Субмарина являє собою металеву ємність, по периметру якої встановлені балони. В ємність можна складати будь-який товар, наповнювати її. Балони з’єднані між собою. За допомогою крану можна подавати повітря або стравлювати його, за рахунок чого субмарина займала підводне положення стабільне і можна її було транспортувати або під водою, або човном».

Випуск о 20:00

1. До 15 жовтня оголосив перерву Вищий Антикорупційний суд у розгляді спільної скарги громадської організації «Центр протидії корупції» та Нікопольського заводу щодо закриття справи «Роттердам-плюс»

«Ведуча: До 15 жовтня оголосив перерву Вищий Антикорупційний суд у розгляді спільної скарги громадської організації "Центр протидії корупції" та Нікопольського заводу щодо закриття справи «Роттердам-плюс». Сьогодні під час судового засідання усі сторони процесу оголосили свої позиції, було досліджено 6 з 14 томів. Один з заявників голова правління "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін сказав, що прокурор 27 серпня закрив провадження, не ознайомившись з усіма матеріалами справи, не врахував усі сукупні доказі, але ж окремі експертизи і не дочекався результатів експертизи Національного антикорупційного бюро, яка підтвердила майже 40 мільярдів гривень збитків від впровадження формули визначення вартості вугілля "Роттердам-плюс". Про результати цієї експертизи стало відомо минулого тижня, говорить Віталій Шабунін.

Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції: Ця експертиза показує найголовніше: у справі є збитки, тому закрита справа незаконно і має бути відкрита.

Ведуча: Чи візьме до уваги Антикорупційний суд нову експертизу Національного антикорупційного бюро, невідомо, сказав у коментарі журналістам представник сторони захисту Артем Треке. За його словами, ця експертиза не є належним доказом.

Артем Треке, представник сторони захисту: Вона зроблена у позапроцесуальний спосіб, поза строками досудового розслідування, і суд не може і не має можливості, на думку сторони захисту, брати її до уваги.

Ведуча: Нагадаємо, у березні 2016 року Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Згідно з нею вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації обчислювалась за формулою "Роттердам-плюс" вартість його доставки в Україну. А через застосування нової формули електроенергія здорожчала. Формула "Роттердам-плюс" втратила чинність з 1 липня цього року, оскільки Україна перейшла на новий ринок електроенергії. Національне антикорупційне бюро оголосило підозру у справі 6 особам за збитки, завдані споживачам електроенергії на понад 18 мільярдів гривень. Серед них ексочільник Нацкомісії Дмитро Вовк. Підозрювані звинувачення відкидають. 2 жовтня під час слухання справи були оприлюднені результати нової експертизи, згідно з якими збитки від формули "Роттердам-плюс" становлять 40 мільярдів гривень, повідомили в "Центрі протидії корупції"».

2. Новий державний стандарт базової середньої освіти представили в Міністерстві освіти і науки

«Ведуча: Новий державний стандарт базової середньої освіти представили в Міністерстві освіти і науки. Уряд його затвердив 30 вересня. Документ визначає процес навчання і ціль освіти для школярів середньої ланки 5–9 класів.

Кореспондентка: У Олени Гончаренко син цього року вступив до 1 класу. Там навчання відбувається згідно з програмою нової української школи, яка підвищує бажання вчитися та спонукає до формування стійкої і позитивної мотивації у житті, каже вона. Запроваждений державний стандарт базової середньої освіти сприятиме розвитку подібних компетенцій, які існують у початковій школі зараз, каже Олена Гончаренко.

Олена Гончаренко, мати школяра: Діти, які навчаються з 2018 року вже за новим стандартом початкової школи, в 2022 будуть переходити в 5 клас, там, де починаються вчителі-предметники.

Кореспондентка: Державним стандартом передбачено, що наприкінці 9 класу кожен учень має бути обізнаний у предметах з 11 напрямків знань: вільно спілкуватись рідною і іноземними мовами, розбиратись у математиці, природничих науках, техніці, технологіях, інноваціях, сказала заступниця міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

Любомира Мандзій, заступниця Міністра освіти і науки: Освітня програма — це буде каталог модельних освітніх програм, які зможе вибирати школа. Школа вибирає пріоритети відповідно до потреб свої учнів.

Кореспондентка: Стандартами передбачена і зміна системи оцінювання знань учнів, сказав директор Українського інституту розвитку освіти Вадим Карандій.

Вадим Карандій, директор Українського інституту розвитку освіти: В школі буде існувати три форми оцінювання: це формувальне, поточне, підсумкове оцінювання, буде різноманіття інструменту оцінювання, який даватиме відповідно свободу вчителю у його виборі для використання. І головна задача цієї системи — щоб чітко відслідковувати індивідуальний прогрес учня.

Кореспондентка: Як сказав Вадим Карандій, стандарт містить і навчальні плани для учнів з порушенням інтелектуального розвитку».

Випуск о 21:00

1. Від початку доби збройні формування РФ три рази порушили режим повної «тиші»

«Ведуча: Від початку доби збройні формування РФ три рази порушили режим повної тиші, про який було домовлено 27 липня, повідомила у вечірньому зведенні речниця командування Об’єднаних сил Маріанна Маркевич. Противник здійснив три неприцільні черги зі стрілецької зброї в районі населеного пункту Піски, а поблизу Опитного дистанційне мінування українських позицій, застосувавши ручний протитанковий гранатомет для використання, зокрема, мін ПО-2. Без втрат».

2. В новому матеріалі спецпроекту «Місцеві» розповідаємо про проблеми, якими живуть люди в різних куточках України, які можна розв’язати, не чекаючи великих політичних рішень

«Ведуча: В новому матеріалі спецпроекту «Місцеві» розповідаємо про проблеми, якими живуть люди в різних куточках України, які можна розв’язати, не чекаючи великих політичних рішень. Цього тижня звертаємо увагу на безпеку. В Черкасах 8 років чекають на систему відеоспостереження на вулицях міста. На неї за цей час витратили понад мільйон гривень, утім камер не дочекалися. Чому так важко обладнати ними обласний центр, з’ясовувала кореспондентка "Суспільного".

Кореспондентка: Приміщення ситуаційної кімнати Головного управління Нацполіції області створено 2013-го, аби реагувати на позаштатні ситуації: аварії, напади чи пограбування, говорить заступник начальника Управління організаційно-аналітичного забезпечення Володимир Ткаченко. На ці екрани, каже, за необхідності виводиться зображення із 40 камер відеоспостереження Черкас.

Володимир Ткаченко, заступник начальника Управління організаційно-аналітичного забезпечення: Виводиться зображення з тої чи іншої камери в більшому розмірі і об’ємі. Виводяться також з інтернету, якщо потрібно, карти, схеми, розстановки сил і засобів.

Кореспондентка: Володимир Ткаченко говорить, камери працюють з перебоями, їх має бути більше, аби працівники поліції могли вчасно зреагувати.

Володимир Ткаченко, заступник начальника Управління організаційно-аналітичного забезпечення: Відсутній належний механізм їх підтримання в технічному стані. На область потрібно десь близько 600 таких камер, Тоді більш-менш ми прикриємо, і це буде дійсно безпечно, і поліція зможе швидше реагувать.

Кореспондентка: Патрульна поліція області системою відео спостереження не забезпечена взагалі, говорить її речниця Зоя Вовк і пояснює, чому для області вона потрібна.

Зоя Вовк, речниця патрульної поліції: Часто виникають такі ситуації, коли трапляються на вулицях міста дорожньо-транспортні пригоди, і винні в цих аваріях тікають з місця події. Тоді доводиться докладати максимум зусиль, аби знайти водія, знайти транспортний засіб.

Кореспондентка: Щоб з’ясувати причетних до дорожньо-транспортних пригод, говорить Зоя Вовк, працівникам з відділу розшуку доводиться звертатися до власників приватних будинків, магазинів чи закладів харчування, аби вони надали відео із власних камер відеоспостереження.

Зоя Вовк, речниця патрульної поліції: Часто виникають ті труднощі, коли звершаєшся до осіб за відео. То камера або не працює, або відео не знімає, або відео неякісно.

Кореспондентка: Цього року в області планують реалізувати проєкт "Безпечна Черкащина", розповів на пресконференції голова облдержадміністрації Роман Боднар. Система відеоспостереження матиме 200 камер, розміщених у Черкасах та на основних транспортних магістралях області.

Роман Боднар, Голова облдержадміністрації: Кількість камер, які ОТГ собі захоче змонтувати, це вже їхнє питання. Камери будуть монтуватися за рахунок коштів ОТГ, хочуть 5, хочуть 10, хочуть 15, але вони всі будуть заведені в єдиний пульт.

Кореспондентка: Камери працюватимуть цілодобово та фіксуватимуть порушення громадського порядку, розповів заступник начальника Управління організаційно-аналітичного забезпечення Володимир Ткаченко.

Володимир Ткаченко, заступник начальника Управління організаційно-аналітичного забезпечення: Програма "Безпечне місто" — це вже наперед створена система, де відточковані правильно камери, які єдиною системою можуть діяти, в них закладені інтелектуальні здібності різного напрямку: розпізнання номерних знаків, облич.

Кореспондентка: На програму спрямують 8 мільйонів гривень. Це співфінансування з обласного та міського бюджету».

Випуск о 22:00

1. Чадним газом могли потруїтися троє військових-контрактників у Новоінницькому на Житомирщині

«Ведуча: Чадним газом могли потруїтися троє військових-контрактників у Новоінницькому на Житомирщині. Разом вони винаймали квартиру. Всіх трьох цього ранку знайшли мертвими їхні товариші по службі. Побратимів кинулися шукати, коли ті не з’явилися на шикування.

Кореспондентка: У квартирі сьогодні зранку знайшли тіла трьох військовослужбовців. Вони не прийшли на ранкове шикування. У військовій частині хлопців не знайшли, тож рушили до будинку, де вони орендували житло. Віталій Колінський мешкає по сусідству.

Віталій Колінський, сусід загиблих: Його найшли, в коридорі, ниц лежав, другий в ванні, третій в кроваті. Вони должни були в наряд заступить сьогодні, обично в наряд йдеш, то надо з вечора буть здоровими, свіжими на утро.

Кореспондентка: Наймолодшому Костянтину Максимюку 21 рік, він уродженець Чернівців. Двоє інших — 23-річні Володимир Барінов з Дніпропетровщини та Сергій Мельников із Сумщини. У Сергія залишилася дружина та двоє дітей. Усі троє вояків служили у підрозділі військової частини командування сил логістики Збройних сил України. Поліція, оглянувши тіла, не знайшла ознак насильницької смерті. Зараз проводять експертизу. Попередня версія слідства — отруєння чадним газом, каже речниця поліції Житомирщини Алла Ващенко.

Алла Ващенко, речниця поліції Житомирщини: В квартирі встановлено відповідне обладнання. І, можливо, що як раз витік стався через його тимчасову несправність.

Кореспондентка: Перевіряти систему газопостачання в будинку приїхала компанія "Житомиргаз"».

2. На підпис президентові передали Закон про безпеку та якість донорської крові

«Ведуча: На підпис президентові передали Закон про безпеку та якість донорської крові. Його авторка, нардепка Ольга Стефанишина, пояснює, документ, зокрема, передбачає створення органу, який би контролював і кров, і центри її забору. А ще в Україні, згідно з документом, планують створити національний реєстр донорів і заохочувати людей до донації, щоб не було нестачі крові чи її компонентів. Що ще і як зараз працює ця система?

Кореспондентка: Максим Лукашук — донор крові. Вперше, розповідає, зважився на процедуру ще в рідному Миколаєві. Не припинив здавати кров, і переїхавши до столиці. Натепер за плечима 10 донацій, а це 4,5 літри, усе зазначено в посвідченні донора.

Максим Лукашук, донор: Звичайно, я не обираю, кому я здаю. Я здаю останнім часом, в основному, в Охматдиті, там мою кров використовують для відділення трансплантації кісткового мозку.

Кореспондентка: Щоб здати кров, розповідає, за кілька днів до треба відмовитися від шкідливої їжі, алкоголю, бажано не курити. Утім, стати донором може не кожен.

Максим Лукашук, донор: Протипоказань, насправді, дуже багато. Це хвороби серцево-судинні, гепатити, СНІД, сифіліс, інші венеричні захворювання, та багато, дуже багато, насправді.

Кореспондентка: Про новий законопроєкт, що його ухвалила Верховна Рада, про безпеку та якість донорської крові, чув. Його авторка, нардепка від "Голосу" Ольга Стефанишина пояснює: документ передусім запроваджує перевірку та контроль крові за європейськими стандартами.

Ольга Стефанишина, авторка законопроєкту: Частково кров перевіряється, звичайно, але вона перевіряється не за міжнародними стандартами, застарілим обладнанням, застарілими тестами. Іноді кров тестують такими тестами, де навіть не видно, що в цій крові вже є ВІЛ-інфекція.

Кореспондентка: Стежитиме за якістю крові компетентний орган, його мають створити окремо. А ще, згідно з законом, з’явиться Національний реєстр донорів крові. Планується заохочувати українців здавати кров, бо її запасів в Україні лише третина від кількості, яку рекомендує мати Всесвітня організація охорони здоров’я, каже Стефанишина. Світлана Утленко 20 років очолює відділ донорів у Київському міському центрі крові. Розповідає, дані кожного, хто хоче стати донором, вносять до електронної бази. Далі людина пише заяву і йде на огляд терапевта. Якщо той не виявить проблем, треба здати аналіз крові з пальця, перевірити рівень гемоглобіну, стан печінки і попередньо групу крові. Якщо це донор плазми, то аналіз крові роблять уже загальний. Протипоказань немає — донора пригощають солодким чаєм, потім сама процедура.

Світлана Утленко, керівниця відділу донорів у Київському міському центрі крові: По всьому світі люди здають кров, бо комусь погано. В нас, на жаль, і досі більша частина донорів — це донори-родичі.

Кореспондентка: Водночас Світлана визнає: через карантин охочих здати кров у центрі поменшало. Утім, коли є запит від лікарень на кров чи її компонент, завжди можна звернутися до донорів, чиї імена є в електронному реєстрі, там їх натепер кількасот тисяч. Коли ж запрацює система, розписана в законопроекті, поки що невідомо».

У випуску за 8 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Проти керівництва «Нафтогазу» відкрили кримінальну справу за державну зраду.

Жінка з 11-річним сином підірвалися на міні на Донбасі.

9 жовтня (п’ятниця):

Випуск о 18:00

1. До 80% ліжкомісць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом необхідні кошти

«Ведуча: До 80% ліжкомісць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом необхідні кошти, повідомив під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він доручив Міністерству охорони здоров’я активізувати роботу із сертифікації вітчизняних виробників медичного кисню. В регіонах необхідно посилити координацію, зокрема, із Міністерством внутрішніх справ щодо проведення масових заходів і роботи установ, де можливе велике скупчення людей, говорить Денис Шмигаль.

Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України: Всі департаменти здоров’я на місцях мають відпрацювати чіткі маршрути для впорядкування перевезення хворих на ковід за нових обставин при збільшенні кількості лікарень, які сьогодні уже приймають хворих. А ми постійно, майже щодня збільшуємо кількість лікарень так званої «першої хвилі», де є змога лікувати хворих на ковід-19. Кількість тестів так само будемо збільшувати, аби люди не чекали по декілька днів на свій результат. (Матеріал з ознаками замовності.)».

2. У Сумах посилюють карантин

«Ведуча: У Сумах відсьогодні посилюють карантин через збільшення захворюваності на коронавірус. У місті запроваджено 100% обов’язковий масковий режим, обмежено проведення масових заходів, повідомив міський голова Олександр Лисенко. Вчора відповідне рішення ухвалила міська комісія з питань техногенної екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Лисенко додав, що від 12 жовтня у місті проводитимуть дезінфекцію, також збільшать кількість груп, які перевірятимуть дотримання карантинних вимог в громадських місцях.

Олександр Лисенко, міський голова міста Суми: Кількість мобільних груп, які перевіряють, у нас їх зараз 3. Я думаю, що буде до 30 все ж таки збільшено, тому що ми контрольні групи задіємо також "Електроавтотрансу", щоб був порядок. З понеділка буде вже проводитися масова дезінфекція в місті Суми — це всі під’їзди всіх будинків, весь транспорт і всі заклади господарювання. Тільки такими масовими заходами, масовими заборонами і обмеженнями ми зможемо зупинити коронавірус. (Матеріал з ознаками замовності.)»

3. Троє людей травмовано внаслідок вибуху пожежної машини під час гасіння пожежі на Луганщині

«Ведуча: Троє людей травмовано внаслідок вибуху пожежної машини під час гасіння пожежі в селі Болотине Станичнолуганського району Луганщини. Автомобіль підірвався на вибуховому пристрої, розповів "Суспільному" заступник очільника обласного управління лісового і мисливського господарства Володимир Шевченко. Потерпілих госпіталізовано. У водія травмовано ногу, в лісника і рятувальника контузії. Станичнолуганський район опинився в епіцентрі пожеж, які виникли в регіоні 30 вересня та 1 жовтня».

4. Колишній політв’язень Кремля Володимир Балух може говорити, але поки що нічого не пам’ятає

«Ведуча: Колишній політв’язень Кремля Володимир Балух, госпіталізований 8 вересня в тяжкому стані після побиття, від’єднаний від апарату штучного дихання, він може говорити, але поки що нічого не пам’ятає. Про це повідомила у фейсбуці співголова парламентської фракції партії "Європейська солідарність" Ірина Геращенко з посиланням на лікарів. Володимира Балуха 8 вересня знайшли побитим у столичному Гідропарку. Його прооперували через тяжку травму голови. Підозрюваного у нападі на Балуха затримали. Ним виявився житель Київщини. 19 вересня Дніпровський суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб без права на заставу».

5. Від Стерненка вимагають компенсації за вбитого нападника Кузнєцова

«Ведуча: Під час сьогоднішнього засідання в Приморському райсуді Одеси у справі екслідера одеського "Правого сектору" Сергія Стерненка адвокати колишньої дружини і вдови вбитого Івана Кузнецова подали цивільні позови. Вони вимагають виплатити компенсацію за моральний і матеріальний збиток. За моральну шкоду жінки вимагають від Стерненка по мільйону гривень, за матеріальну кожна з них просить майже по півтора мільйона. Ось що на це сказав Сергій Стерненко:

Сергій Стерненко, підозрюваний: Мені неприємно взагалі те, що цей процес сьогодні є, ці цивільні позови мені також неприємні. Мені неприємні безпідставні звинувачення, але все ж таки це краще, аніж мої батьки приходили б на судові засідання і плакали за тим, що їхного сина вбив Іван Кузнецов. У Івана Кузнецова не вийшло мене вбити, тому сьогодні я отримую цивільні позови. Але я переконаний, що ми цим процесом змінимо судову практику і підхід правоохоронних органів України до питань щодо необхідної оборони.

Ведуча: Сьогодні суд встановив порядок дослідження доказів. Спочатку допитають Сергія Стерненка, потім розглянуть докази обвинувачення, допитають свідків і потерпілих. Наступне засідання призначено на 23 жовтня. Нагадаю, предметом слухань є з’ясування обставин нападу на Стерненка та його дівчину, що стався 24 травня 2018 року. Відбиваючись, Сергій Стерненко поранив одного з нападників ножем у живіт, той помер. Ножові поранення були у самого Стерненка та у другого нападника, якого поліція невдовзі затримала, але відпустила, надавши йому статус свідка, а пізніше державну охорону».

6. Освітній серіал «Very Verified» запустило Мінцифри на платформі «Дія — цифрова освіта»

«Ведуча: Освітній серіал "Very Verified" запустило Мінцифри на платформі "Дія — цифрова освіта", про це повідомила сьогодні під час брифінгу заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан.  а її словами, це серіал спрямований навчити людей інформаційної грамотності і розрізняти достовірні новини від фейків.

Валерія Іонан, заступниця міністра цифрової трансформації: Дослідження, проведені в Масачусетському технологічному інституті показали, що фальшиві новини поширюються на 70% вище, ніж справжні. Враховуючи цю тенденцію стратегічного планування створення України як майбутньої  прогресивної діджиталдержави, платформа "Дія — цифрова освіта", заручившись підтримкою партнерів, презентує серіал "Very Verified" — це проект, розроблений як відповідь та вакцинація проти вірусу дезінформації, надає практичні навички медійної та інформаційної грамотності, які можуть стати частиною нашого насиченого життя.

Ведуча: Розповіла під час брифінгу заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан.

(Матеріал з ознаками замовності.)».

Випуск о 19:00

1. До 80% ліжкомісць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом понад 500 мільйонів гривень

«Ведуча: До 80% ліжкомісць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом понад 500 мільйонів гривень, про це повідомив під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він доручив Міністерству охорони здоров’я активізувати роботу із сертифікації вітчизняних виробників медичного кисню. В регіонах необхідно посилити координацію, зокрема, із Міністерством внутрішніх справ щодо проведення масових заходів і роботи установ, де можливе велике скупчення людей, говорить Денис Шмигаль.

Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України: Всі департаменти здоров’я на місцях мають відпрацювати чіткі маршрути для впорядкування перевезення хворих на ковід за нових обставин при збільшенні кількості лікарень, які сьогодні уже приймають хворих. А ми постійно, майже щодня збільшуєм кількість лікарень так званої "першої хвилі", де є змога лікувати хворих на ковід-19. Кількість тестів так само будемо збільшувати, аби люди не чекали по декілька днів на свій результат.

Ведуча: Другий день поспіль кількість інфікованих коронавірусом в Україні за добу перетинає позначку у 5 тисяч. За вчора 5804 нові випадки. Це найбільше від початку пандемії, повідомив профільний міністр Максим Степанов. Загалом від початку пандемії вірус підхопили понад 250,5 тисяч людей, з них більш, ніж 110,5 тисяч подолали недугу. 4779 померли. Натепер хворіють понад 135 тисяч людей. (Матеріал з ознаками замовності.)».

2. Харківщина в лідерах за темпами поширення коронавірусу кілька днів поспіль

«Ведуча: Харківщина в лідерах за темпами поширення коронавірусу кілька днів поспіль. За вчора недужих на ковід стало більше на 631. 475 з них у самому Харкові, розказали "Суспільному" в місцевому лабораторному центрі. Пацієнтів приймають у 6 медзакладах, яка там ситуація та чи вистачає ліжок.

Кореспондентка: Опорна 18-та лікарня для прийому хворих на ковід заповнена від 1 жовтня, розповів директор закладу Борис Менкус. Ліжок тут півсотні, пацієнтів — 51. У реанімації 6 хворих. Вільних місць немає. Навідати мати прийшов Віктор Манько. Жінці за 60, тут лікується уже тиждень.

Віктор Манько, відвідувач лікарні: Батьки захворіли. Мама тут, у 18-й, батько зараз у інфекційній. У мами вже 11-й день чи 12-й 40 температура. Зараз вона перебуває в реанімації, стан дуже тяжкий.

Кореспондентка: Саме 18 лікарня стала 5-ю опорною у місті, куди почергово везуть хворих, щоб розвантажити інфекційну. Тут переобладнали дитяче відділення та почали приймати хворих на коронавірус з 1 жовтня. Вже за добу відділення заповнилось, каже директор лікарні Борис Менкус.

Борис Менкус, директор лікарні: 16 людей на кисневій підтримці. Найбільша проблема в тому, що 4 медпрацівників захворіли і замінити їх немає кому. Щоб в Україні розгорнути шпиталі — їх розгорнуть, але працювати там немає кому на сьогодні.

Кореспондентка: Директор лікарні каже, за протоколом тут мають працювати 4 бригади по 12 людей. Зараз працюватимуть неповним штатом. Наталя Харченко прийшла навідати подругу в Харківській обласній інфекційній лікарні.

Наталя Харченко, відвідувачка лікарні: Ось вона вже тиждень тут, вже більш-менш, а спочатку все було погано. Але більш-менш нормально. Вже посміхається, говорить.

Кореспондентка: Директор Харківської обласної інфекційної лікарні каже: найбільша проблема з кисневими точками доступу, бо потреба в них зростає щодня. Крім інфекційної, хворих приймають у диспансері радиаційного захисту і 4 міських лікарнях. Вільних ліжок у них немає. Каже профільна заступниця міського Голови Світлана Горбунова-Рубан.

Світлана Горбунова-Рубан, заступниця міського голови Харкова: Заповненість весь час 100%. Ліжка не пустують. На 50 койках 18-ї лікарні сьогодні 53 людини. 140 койок 13-ї лікарні, там майже 150 людей, вони стоять в коридорах, холах, і нічого ми з цим не зробимо.

Кореспондентка: За словами чиновниці, прийом хворих у жодній з лікарень Харкова не припиняли».

3. Додаткові місця для пацієнтів з коронавірусом розгортають на Одещині

«Ведуча: Додаткові місця для пацієнтів з коронавірусом розгортають на Одещині. Більше їх облаштують у Чорноморській та Біляївській лікарнях, а також в обласному центрі соціально значущих хвороб, розповіла керівниця обласного департаменту охорони здоров’я Наталя Одарій-Захар’єва. Медзаклади в області зараз завантажені на 72%. Коли ж ліжок забракне в лікарнях, хворих везтимуть до будівлі спорткомплексу "Олімпієць", сказала Наталя Одарій-Захар’єва».

4. Україна оновила перелік країн червоної зони

«Ведуча: Україна оновила перелік країн "червоної" зони. Це ті, після повернення з яких треба дотримуватися обсервації. У списку, оприлюдненому на сайті МОЗу, їх 46. Зокрема Ізраїль, Чехія, Франція, Бельгія, Сполучені Штати Америки. У "зеленій" зоні 147 держав. Після повернення з Канади, Словаччини, Угорщини, Польщі, Італії, Німеччини самоізоляція та обсервація не потрібні».

5. Український паспорт посів 11-те місце у світовому рейтингу свободи пересування

«Ведуча: Український паспорт отримав 11-те місце у світовому рейтингу свободи пересування, свідчать дані, оприлюднені на сайті проекту "Глобал Паспорт Пауер Ренг 2020". Автори рейтингу розподілили держави за кількістю країн із безвізовим режимом та тих, де візу дають по прибуттю. За допомогою українського паспорту громадяни можуть відвідати 70 держав, з якими укладено домовленість про безвізовий режим, ще в 41 країні українцям видають візу по приїзду. На першому місці перебуває Нова Зеландія, її громадяни можуть вільно відвідувати 120 країн, у 86 з них при цьому знадобиться лише закордонний паспорт. Ще 43 країни видають новозеландцям візи по приїзду».

6. Заборонений до експлуатації бездимохідний водонагрівач знайшли фахівці Держпраці та «Житомиргазу» у квартирі, де загинули троє військових

«Ведуча: Заборонений до експлуатації бездимохідний водонагрівач знайшли фахівці Держпраці та "Житомиргазу" у квартирі, де загинули троє військових, про це повідомила представниця "Житомиргазу" Анастасія Майчук. Такими приладами заборонили користуватись ще 10 років тому. В оселі, де жили військові, колонку опломбували, однак інколи люди самовільно зривають пломби, каже Анастасія Майчук. Усі троє армійців служили в підрозділі військової частини командування сил логістики Збройних Сил України. Вчора їх знайшли мертвими у квартирі, яку вони разом орендували. Попередня версія слідства — отруєння чадним газом, повідомила речниця обласної поліції Житомирщини Алла Ващенко».

7. Від початку цієї доби на Донбасі зафіксовано одне порушення досягнутих домовленостей з боку збройних формувань Російської Федерації

«Ведуча: Від початку цієї доби на Донбасі зафіксовано одне порушення досягнутих домовленостей з боку збройних формувань Російської Федерації, про це повідомила у вечірньому зведенні речниця командування Об’єднаних сил Маріанна Маркевич. Біля населеного пункту Шуми противник, здійснив кілька неприцільних черг зі стрілецької зброї. Бойових втрат та поранень серед українських військових немає. Армійці вогонь у відповідь на провокативні дії противника не відкривали. Вчора російські окупанти порушили режим тричі. Усі збройні провокації на Донеччині. Біля селища Піски бойовики відкрили вогонь зі стрілецької зброї. Поблизу Опитного — дистанційно мінували українські позиції з протитанкового гранатомета. Без втрат».

Випуск о 20:00

1. Кабмін оновив карантинне зонування

«Ведуча: Кабмін оновив карантинне зонування. У "червоній" зоні опинилися два міста: Канів на Черкащині та Суми. У "помаранчевій" — майже всі обласні центри і столиця, в "жовтій" — тільки Запоріжжя і Херсон, а Кропивницький "зелений", як і вся Кіровоградська область. Рішення про новий поділ ухвалили нині на засіданні Комісії з надзвичайних ситуацій, а офіційно запровадять його з понеділка 12 жовтня. Найсуворішими мають бути обмеження у "червоній" зоні, їх буде узгоджувати місцева влада».

2. Безплатно можна буде здати тести в приватних лабораторіях — рішення уряду

«Ведуча: Безплатно здати тест на коронавірус відтепер можна буде і в приватній лабораторії, на це буде спрямовано 100 мільйонів гривень з державного бюджету, вирішив під час сьогоднішнього засідання уряд. Говорить міністр охорони здоров’я Максим Степанов:

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Ми додатково залучаємо 260 мільйонів гривень для процесу тестувань. 100 мільйонів гривень будуть направлені на контрактування приватних лабораторій і інших форм власності для здійснення тестувань методом ПЛР, а саме для того, щоб збільшити кількість тестувань, які безоплатно робляться нашим громадянам. 160 мільйонів гривень направляються на додаткову закупівлю реагентів.

Ведуча: За словами Степанова, зараз щодоби проводяться майже 30 тисяч тестувань методом ПЛР, до грудня планують робити 50 тисяч тестів. Нагадаю, кількість інфікованих коронавірусом в Україні за добу 5804. Це найбільше від початку пандемії. Захворіли, зокрема, 320 дітей і 284 медпрацівники. 2417 пацієнтів одужали, 89 померли. Найбільше хворих додалося в Харківській області, Києві, на Одещини, Хмельниччині, Дніпропетровщині, Тернопільщині. Загалом від початку пандемії вірус підхопили понад 250,5 тисяч людей, з них більш, ніж як 110,5 тисяч подолали недугу. 4779 померли. Натепер хворіють понад 135 тисяч людей. (Матеріал з ознаками замовності.)».

2. Без роботи може залишитися кожен другий цивільний працівник 6-го Арсеналу біля Ічні на Чернігівщині

«Ведуча: Без роботи може залишитися кожен другий цивільний працівник 6-го Арсеналу біля Ічні на Чернігівщині. До кінця листопада військову частину реорганізують, людей звільнять. Йдеться про ті самі склади, де два роки тому в ніч проти 9 жовтня спалахнула пожежа. Вогонь тоді перекинувся на снаряди, і ті стали вибухати. Тоді з самої Ічні та 30 навколишніх сіл евакуювали понад 12 тисяч людей, зупинили транспорт, закрили для польотів небо. Через ті вибухи, зокрема, і запустили реорганізацію.

Кореспондентка: У свою обідню перерву працівники військової частини вийшли на прохідну. Розповідають "Суспільному", що до кінця листопада цього року мають скоротити більше 40% цивільних працівників 6-го Арсеналу, що поблизу Ічні. Розповідає Валентина Однолько.

Валентина Однолько, працівниця 6-го Арсеналу: Із 245 посад повинно залишитися тільки 140. Нас попереджали, що буде реорганізація і, звичайно, ми налаштовані на те, що повинна бути реорганізація і реформування збройних сил, але не в такому вигляді.

Кореспондентка: Інформацію про реорганізацію військової частини поблизу Ічні "Суспільному" підтвердили у Генштабі. Військовий експерт Михайло Жирохов каже: реорганізація — це необхідність.

Михайло Жирохов, військовий експерт: З економічної точки зору для пересічного громадянина — так, це втрата робочих місць, це втрата бюджету обласного, але з військової точки зору — це необхідність, яка рано чи пізно буде реалізовуватись деякими етапами. Це радянський спадок. І якщо будуть реальні шаги, вибудовані нові склади, і це просто переноситься зброя, яка на Ічнянських складах, на ці склади — це тільки в плюс.

Кореспондентка: 13 листопада на сесії Ічнянської міськради депутати мають прийняти звернення до Президента України щодо недопущення скорочення працівників або ж передачі усієї території з інфраструктурою та військовим містечком на баланс ОТГ».

Випуск о 21:00

1. До 80% ліжко-місць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом понад 500 мільйонів гривень

«Ведуча: До 80% ліжко-місць для хворих на коронавірус має бути підведений медичний кисень, на це Кабмін виділить найближчим часом понад 500 мільйонів гривень, про це повідомив під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він доручив Міністерству охорони здоров’я активізувати роботу із сертифікації вітчизняних виробників медичного кисню. В регіонах необхідно посилити координацію, зокрема, із Міністерством внутрішніх справ щодо проведення масових заходів і роботи установ, де можливе велике скупчення людей, говорить Денис Шмигаль.

Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України: Всі департаменти здоров’я на місцях мають відпрацювати чіткі маршрути для впорядкування перевезення хворих на ковід за нових обставин при збільшенні кількості лікарень, які сьогодні уже приймають хворих. А ми постійно, майже щодня збільшуєм кількість лікарень так званої першої хвилі, де є змога лікувати хворих на ковід-19. Кількість тестів так само будемо збільшувати аби люди не чекали по декілька днів на свій результат.

Ведуча: Другий день поспіль кількість інфікованих коронавірусом в Україні за добу перетинає позначку у 5 тисяч. За вчора 5804 нові випадки, повідомив профільний міністр Максим Степанов.

(Матеріал з ознаками замовності.)».

2. Два роки минає сьогодні після вибухів на Ічнянських складах із боєприпасами в Чернігівській області

«Ведуча: Будинки-привиди без покрівель або спалені дотла, вирви на покинутих подвір’ях — два роки минає сьогодні після вибухів на Ічнянських складах із боєприпасами в Чернігівській області. Як живуть люди у найближчих до військової частини селах, що їх примусило повернутися, чи почуваються вони у безпеці тепер, як реагують на те, що Генштаб вирішив реорганізувати Ічнянські склади з боєприпасами — тему досліджувала кореспондентка "Суспільного" у спецпроекті "Місцеві", що розповідає про проблеми, якими живуть люди в різних куточках України та як долають їх самотужки. Цього тижня звертаємо увагу на безпеку.

Кореспондентка: Зайти у свій будинок Віра Чарупа може тільки боком.

Віра Чарупа, місцева мешканка: Розбомбили, розбили все.

Кореспондентка: Це все — наслідки вибухів. Двері деформувалися і повністю не відкриваються. Живе жінка сама, робити ремонт нікому.

Віра Чарупа, місцева мешканка: Воно скоро впаде все.

Кореспондентка: Рівно два роки тому, коли горіли склади зі зброєю, Віра Чарупа цілісінький день провела у погребі серед картоплі. А Гостівка — одне з найближчих сіл до Ічнянських складів з боєприпасами. Пробиті снарядами паркани, згорілі вщент будинки нагадують про те, що сталося два роки тому. 9 жовтня 2018 о пів на четверту ранку на складі боєприпасів пролунали перші вибухи. В зону ураження потрапила Ічня та 30 населених пунктів в радіусі 16 км від складів. Евакуювали 12,5 тисяч людей. До території військової бази дорогою 3 км, навпростець — не більше 500 метрів. Місцеві жителі ніколи тут не почувалися у повній безпеці.

Віра Чарупа, місцева мешканка: Сидим у погребі і чуєм, що через 40 мінут все летить. Шифер летить, вікна летять, снаряди летять. Цього не можна передать і пережить цього не можна.

Кореспондентка: Люди продовжують жити тут і зараз. Деякі родини повернулися у будинки, щойно стихли вибухи. Про повторення намагаються не думати.

Віра Чарупа, місцева мешканка: Да не буде нас вобще, як ще повториться.

Кореспондентка: Військову частину поблизу Ічні зараз реорганізовують. Цю інформацію "Суспільному" підтвердили у Генштабі. У військовій частині скоротять до 50% людей, сказав перший заступник Ічнянського міського голови Олександр Бондар.

Олександр Бондар, перший заступник Ічнянського міського голови: Частина військових будуть переведені по других частинах. Що нас найбільше хвилює, це те, що будуть цивільні посади скорочуваться. Людей, які задіяні із навколишніх Старостинських округів, це селю Дзюбівка, Будянська сільська рада, Сесківська, Старостинський округ, оці населені пункти, люди, які працюють у цій військовій частині, залишаються без роботи.

Кореспондентка: Попри вибухи і те, що живуть так близько до Ічнянських складів, місцеві жителі, з якими спілкувалося "Суспільне", не хочуть закриття військової частини. Бояться втратити роботу.

Ніна Лобода, місцева мешканка: За молодь, обідно, що тут нікого не залишиться.

Кореспондентка: Після пожежі деякі двори перетворилися на згарища. Ніна Лобода, буквально живучи на пороховій діжці, прикрашає свій будинок. Декорує дачний паркан, зібрала 50 тисяч яскравих пластикових кришок, 4 тисячі вже в роботі.

Ніна Лобода, місцева мешканка: Після взриву не дуже все хороше. Така тоска мене взяла. Я першого зробила собі собачку, кажу, будеш стерегти, щоб тут більше ніяких неприємностей не було».

Випуск о 22:00

1. Кабмін оновив карантинне зонування

«Ведуча: Кабмін оновив карантинне зонування. У "червоній" зоні опинилися два міста: Канів на Черкащині та Суми. У "помаранчевій" — майже всі обласні центри і столиця, в "жовтій" — тільки Запоріжжя і Херсон, а Кропивницький "зелений", як і вся Кіровоградська область. Рішення про новий поділ ухвалили нині на засіданні Комісії з надзвичайних ситуацій, а офіційно запровадять його з понеділка 12 жовтня. Найсуворішими мають бути обмеження у "червоній" зоні, їх буде узгоджувати місцева влада».

2. Безплатно можна буде здати тести в приватних лабораторіях — рішення уряду

«Безплатно здати тест на коронавірус відтепер можна буде і в приватній лабораторії, на це буде спрямовано 100 мільйонів гривень з державного бюджету, вирішив під час сьогоднішнього засідання уряд. Говорить міністр охорони здоров’я Максим Степанов:

Максим Степанов, міністр охорони здоров’я: Ми додатково залучаємо 260 мільйонів гривень для процесу тестувань. 100 мільйонів гривень будуть направлені на контрактування приватних лабораторій і інших форм власності для здійснення тестувань методом ПЛР, а саме для того, щоб збільшити кількість тестувань, які безоплатно робляться нашим громадянам. 160 мільйонів гривень направляються на додаткову закупівлю реагентів.

Ведуча: За словами Степанова, нині щодоби проводяться майже 30 тисяч тестувань методом ПЛР, до грудня планують робити 50 тисяч тестів. Нагадаю, кількість інфікованих коронавірусом в Україні за добу 5804. Це найбільше від початку пандемії. Захворіли, зокрема, 320 дітей і 284 медпрацівники. 2417 пацієнтів одужали, 89 померли. Найбільше хворих додалося в Харківській області — 630, у Києві — 567, на Одещини — 403, Хмельниччині — 330, Дніпропетровщині — 307, Тернопільщині — 305».

3. Ніяких підозр за організацію концерту Полякової у Харкові поліція поки що не оголошувала

«Ведуча: Ніяких підозр за організацію концерту Олі Полякової у Харкові поліція поки що не оголошувала. Та хто влаштував його, знайшли. В місті, яке серед лідерів за темпами поширення коронавірусу, слухали співачку просто неба майже 2 тисячі людей. Правила ж «помаранчової» зони, у якій зараз і Харків, дозволяють бути в одному місті не більше як сотні. Цей концерт — не єдиний за останній тиждень.

Кореспондентка: Це концерт Ірини Білик у Палаці студентів Юракадемії. У Харкові співачка виступала 5 жовтня. Побачивши відео у соцмережах, поліцейські відкрили кримінальне провадження. Перевіряють, чи не було порушень правил карантину під час шоу, розповів головний поліцейський регіону Валерій Сокуренко.

Валерій Сокуренко, головний поліцейський регіону: Організаторів визиваєм, розбираємся, дивимся, є відео з соцмереж, як там все це відбувалося.

Кореспондентка: Порушень не було, стверджує директор Палацу студентів. Говорить, на вході до приміщень глядачам обробляли руки санітайзером та міряли температуру. Ще одну справу поліцейські відкрили після іншого концерту за участі Ольги Полякової. Слідчі констатують: порушення правил карантину там були. Підозру ще нікому не оголошували, втім зібрали інформацію про людей, які прийшли на концерт, а їх було близько 2 тисяч. Виступала Полякова на стадіоні спортшколи у Новобаварському районі. На афішах його анонсували як святковий, до дня вчителя. Фото з сайту мерії — глядачів вітають перший заступник міського Голови Ігор Терехов. Квіти приймає очільниця району Тетяна Цибульник. Раніше вона запевняла: не була ні ініціатором, ні організатором заходу.

Тетяна Цибульник, очільниця Новобаварського району: Ми організували ДСНС, поліцію, швидку, тобто спрямували у відповідні інстанції листи. Провели бесіду з підприємцем, який мав забезпечити жителів засобами індивідуального захисту. Заборонити ми не можемо, у нас немає на це повноважень.

Кореспондентка: Стаття за порушення карантину передбачає штраф до 51 тисячі гривень або до 3 років колонії. Це для організаторів заходу. У піар-службі Ольги Полякової від коментарів "Суспільному" відмовились. Ось що співачка на початку тижня про це сказала в інстаграм:

Ольга Полякова, співачка: Все це можна обговорювати тільки тоді, коли закриють метро, яке щодня відвідує стільки людей, скільки я за рік не зберу.

Кореспондентка: Піар-служба Ірини Білик на дзвінок "Суспільного" не відповіла».

У випуску за 9 жовтня не повідомлялися всі важливі теми дня.

Цей звіт підготовлено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст звіту є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в тексті, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду