«Українське радіо»: найбільша проблема новин грудня — порушення стандарту повноти інформації

«Українське радіо»: найбільша проблема новин грудня — порушення стандарту повноти інформації

14:37,
27 Грудня 2017
6494

«Українське радіо»: найбільша проблема новин грудня — порушення стандарту повноти інформації

14:37,
27 Грудня 2017
6494
«Українське радіо»: найбільша проблема новин грудня — порушення стандарту повноти інформації
«Українське радіо»: найбільша проблема новин грудня — порушення стандарту повноти інформації
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 11–15 грудня 2017 року.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим маркером — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності і оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і Українське радіо подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин Українського радіо:

Період моніторингу: 11–15 грудня 2017 року

* Перша цифра — абсолютна кількість, друга цифра — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

На звітному тижні стандарт балансу думок частково або повністю було порушено в 20 матеріалах із 77 досліджених (або в 26 % досліджених матеріалів).

Найбільші порушення цього стандарту були в таких матеріалах:

У матеріалі 11 грудня про заочний суд над Януковичем, — немає реакції захисту екс-Президента на звинувачення, озвучені Яценюком і Аваковим у судовому засіданні.

У матеріалі 11 грудня про те, що суд у Маріуполі залишив за ґратами бійця батальйону «Донбас» Олександра Новікова, — немає позиції обвинуваченого чи його адвокатів.

У матеріалі 11 грудня про звіт Human Right Watch немає позиції представників української влади у відповідь на звинувачення в тиску на антикорупціонерів.

У матеріалі 12 грудня про підозру Димінському ведуча каже, що «реакції захисту бізнесмена поки немає». Але нічого не сказано про те, чи взагалі редакція намагалася таку реакцію отримати.

У матеріалі 15 грудня про апеляцію Генпрокуратури на відмову суду відправити Саакашвілі під домашній арешт, ведуча також каже: «Про реакцію захисту поки нічого не відомо». Так само незрозуміло, чи зверталася редакція до Саакашвілі чи його адвокатів.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації було порушено в одному матеріалі з 77 досліджених (1 %).

15 грудня із запізненням на день повідомлено про те, що в Криму політв’язень Дегерменджи з СІЗО потрапив до реанімації.

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено в 35 матеріалах із 77 досліджених (45 %).

Найбільш поширеним порушенням стандарту є розмитість, неконкретність у визначенні джерела інформації, коли джерело позначається лише за його приналежністю до певної структури чи групи людей, але конкретна особа, що надала інформацію журналістам, не ідентифікується: «за даними рятувальників», «обіцяють синоптики», «за словами одного з прокурорів», «розповіли в Міносвіти», «кажуть у Міносвіти», «правоохоронці обіцяють повідомити усі подробиці згодом», «як повідомили в Головному управлінні Національної поліції в області», «про це повідомили в український місії в Організації Об'єднаних Націй», «в Міносвіти обіцяють», «про це повідомили в секторі комунікацій поліції області», «за попередніми даними правоохоронців», «за даними Міністерства інфраструктури», «про це повідомили у прес-службі Київської міськдержадміністрації». Або таке: «за даними італійських ЗМІ».

Є кілька псевдопосилань на джерела — взагалі на абсолютно невідоме джерело, яке ніяк неможливо визначити, наприклад: «за останніми даними» (чиїми?), «стало відомо сьогодні» (від кого стало відомо?), «24 листопада стало відомо».

Значну кількість інформації журналісти Українського радіо беруть в інтернеті й без реальної перевірки першоджерел подають в ефір з посиланням на інтернет-сторінки: «про це у своїй колонці на «Європейській правді» написав глава МЗС Павло Клімкін», «відповідну інформацію розміщено на сайті Національної поліції», «відповідну повістку оприлюднено на сайті відомства», «написала виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці в Фейсбук», «як повідомляється на офіційному сайті Асамблеї».

Крім того, в матеріалах новин без достовірних посилань часом подаються не лише факти, але й суб’єктивні думки. Посилання при цьому є абстрактними або безпідставно узагальненими на великі групи людей, конкретне авторство думки ніяк не позначається: «прогнозують в НБУ», «за словами адвокатів», «як кажуть бійці», «у регуляторі (НБУ) пояснили», «поштові оператори просять», «у Нацбанку вважають», «за інформацією українців, пасажирів того рейсу», «кажуть військовослужбовці», «що ж до представників бізнесу, які теж узяли участь у обговоренні, то на їхню думку», «детективи вважають».

Крім того, є матеріали, в яких взагалі немає жодних (навіть абстрактних) посилань на джерела інформації.

У випуску 13 грудня наводиться соцопитування киян щодо ставлення до змін у правилах дорожнього руху, де бракує важливих для достовірності даних про саме соцопитування — яка соціологічна служба його проводила, яким був метод опитування, значимі позиції відповідей, якою була статистична похибка тощо.

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався у 39 матеріалах із 77 досліджених (51 %)

У журналістських текстах — велика кількість суб’єктивних оцінок. Приклади: «зима наробила лиха у Кіровоградській області», «показ стрічки став доброю нагодою для зібрання тут кількох десятків гостей», «напруженість в україно-польських відносинах почала відчуватися два роки тому», «найближчим часом можна сподіватися, що все таки буде обрано запобіжний захід», «а українська стрічка “Кіборги” про захисників Донецького аеропорту побила усі рекорди касових зборів за перші вихідні показу», «попри всі сподівання, що дівчинка жива, сьогодні у селі Обознівка, що під Кропивницьким, знайшли її тіло», «із-за впровадження мовних квот, частка пісень українською мовою в ефірі радіостанцій значно зросла», «справа про трагедію на Харківському перехресті, що здавалася такою очевидною і зрозумілою, виявилася значно складнішою ніж на перший погляд», «прокуратура все одно наполягає на триманні 20-річної підозрюваної під вартою», «…які традиційно прикрашають останні кілька років, з'явилась нова локація — оригінальна штучна ялинка», «не менше цікавою і багатолюдною локацією стане ще одна ялинка», «традиційно у ці дні до меморіалу жертвам Чорнобильської катастрофи приходять сотні людей», «чи зможе український перевізник конкурувати на цьому уже досить жвавому ринку?», «літати, компанія “Скай-ап” почне за 16 напрямками до популярних курортів світу», «Президентський полк — це еліта, найкращі з найкращих. Потрапити до нього дуже складно», «за лічені години завдяки зусиллям енергетиків та рятувальників значна частина населення отримала світло», «…Включає так звана тарілка здорового харчування, яку розробили українські дієтологи».

Є висновки журналістів: «адже допомога важкохворим дітям потрібна постійно», «органи захисту прав споживачів зобов'язані реагувати на ваші звернення».

Часто те, що кажуть високопосадовці, журналісти позначають оцінними словами з урочистого стилю, тим самим штучно підвищуючи статус сказаного: «заявив» (дванадцять випадків), «зазначив» (шість випадків), «наголосив» (два випадки), «зауважив» (два випадки), «запевнив» (два випадки).

Часом позначають сказане словами — оцінками модальності або змісту сказаного:«висловив обурення», «висловив побоювання», «визнав», «зізнаються». «припустив».

Періодично ведучі чи автори матеріалу штучно зіставляють або протиставляють факти за допомогою слів-маркерів: «проте» (три випадки), «але» (два випадки), «втім» (два випадки), «натомість», «тому», «адже» (по одному випадку).

Інколи журналісти Українського радіо вдаються до повного суб’єктивізму, якого не повинно бути в новинах: «Особисто я не уявляю життя без вранішнього горнятка свіжозавареної кави з вершками чи молоком та без шоколадок або тістечок».

Порушення стандарту точності подачі інформації було у двох із 77 досліджених матеріалів (3 %).

Два часткових порушення стосувалися приблизності інформації. Так, 11 грудня були такі слова: «втім за лічені години», а 12 грудня: «впродовж певного часу майже сто працівників Міністерства юстиції приходили здавати кров».

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 70 із 77 досліджених матеріалів (91 %).

Більшість порушень цього стандарту стосуються слабкої деталізації новин у коротких формах. Інколи бракує важливих бекґраундів, як-от 13 грудня в матеріалі про зустріч українського й польського президентів бракує бекґраунду про останні недружні щодо України заяви польських високопосадовців. Без цього бекґраунду аудиторії може бути незрозумілим справжнє значення події.

Жоден із 77 досліджених матеріалів не має ознак замовності.

11 грудня (понеділок):

1. Ускладнення погодних умов в Україні та перші жертви зими

«Ведуча: Ускладнення погодних умов в Україні та перші жертви зими. На Львівщині у неділю внаслідок негоди від переохолодження померло троє людей. Через снігопад було знеструмленно понад півтисячі населених пунктів у 14 областях. За даними рятувальників найбільше від негоди постраждали Черкаська, Київська, Львівська, Прлтавська та Кіровоградська області. В останній снігопад залишив без електрики 48 населених пунктів.

Кореспондент: Зима наробила лиха у Кіровоградській області. Внаслідок аварійного спрацювання автоматичних систем захисту ЛЕП без електропостачання залишилось 48 населених пунктів у десяти районах області, серед яких — Олександрійський, Вільшанський, Світловодський та інші. Станом на ранок без електрики залишалось більше 10 тисяч житлових будинків, а це 23,5 тисячі людей. Втім за лічені години (неточність — приблизність факту), завдяки зусиллям енергетиків та рятувальників значна частина населення отримала світло. За останніми даними, без електрики все ще залишається 21 населений у шести районах. Аварійні бригади продовжують працювати. Повністю відновити електропостачання обіцяють до 8-ї години вечора».

2. Затор через снігопад

«Ведуча: На Волині поблизу міжнародного пункту пропуску Ягодин, біля якого зібралася 20-кілометрова черга з фур, рятувальники розгорнули мобільний пункт обігріву для надання допомоги водіям вантажівок. Завтра холодний фронт залишить Україну обіцяють синоптики, а Державна служба з Надзвичайних ситуацій попереджає про посилення вітру, зокрема у західних областях він сягатиме 30 кілометрів за годину. Зберігається значна лавинна небезпека в Карпатах, рясні снігопади обрушилися і на Європу зокрема на Німеччину Великобританію».

3. Запобіжний захід Михеїлу Саакашвілі обирає Печерський райсуд Києва

«Ведуча: Запобіжний захід лідеру партії “Рух нових сил”, екс-голові Одеської облдержадміністрації Михеїлу Саакашвілі обирає Печерський райсуд Києва. Прокуратура клопоче про цілодобовий домашній арешт на два місяці, оскільки за словами одного з прокурорів, російські спецслужби можуть спробувати ліквідувати екс-президента Грузії. Адвокати пропонують відпустити їхнього підзахисного з зали суду.

Кореспондент: Суд продовжує свою роботу, наразі ще запобіжний захід не обрано. У суді було заслухано народних депутатів України. Зокрема, виступили Юлія Тимошенко, Віталій Купрій, Ігор Луценко та інші народні депутати, і їх виступи зводились до того, що вони вважають, що ця справа політично мотивована, а також вони заявили, що вони всі згодні взяти Міхеїла Саакашвілі на поруки під своє особисте зобов'язання. Окрім того виступили також адвокати і сторона звинувачення. Зокрема, сторона звинувачення вимагає для Михеїла Саакашвілі двомісячний запобіжний захід у вигляді домашнього арешту цілодобового. Натомість сторона захисту заявляє, що в цьому немає потреби, оскільки не існує жодних ризиків, що Михеїл Саакашвілі буде переховуватися. Окрім того виступив також і сам Михеїл Саакашвілі. Він заявив, що йому образливо чути, що його звинувачують у тому, що він нібито агент ФСБ, а також заявив, що те, що заявляє сторона звинувачення, що нібито йому загрожує небезпека і найкраще йому бути в слідчому ізоляторі і там повністю йому можуть забезпечити йому безпеку, втім він вважає, що небезпека йому не загрожує. Зараз суд заслуховує як сторону звинувачення, так і сторону захисту, уточнює деякі деталі. Найближчим часом можна сподіватися, що все таки буде обрано запобіжний захід — чи буде звільнений Михеїл Саакашвілі із зали суду чи йому буде обраний запобіжний захист, на якому наполягає сторона звинувачення».

4. Розгляд справи за підозрою у державній зраді екс-президента — втікача Віктора Януковича продовжиться 13 грудня

«Ведуча: Розгляд справи за підозрою у державній зраді екс-президента-втікача Віктора Януковича продовжиться 13 грудня. Сьогодні суд заслухав двох свідків звинувачення — колишнього прем'єра Арсенія Яценюка і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Кореспондент: Перший свідок Арсеній Яценюк заявив, що Янукович був повністю підконтрольний Кремлю та особисто Владимиру Путину. Усі його законодавчі дії, особливо підписані ним харківські угоди, дозволили в подальшому Росії анексувати Крим — сказав у суді свідок. А також нагадав, що у постанові Верховної Ради від 22 лютого 2014 року йшлося про саме самоусунення Януковича від влади і передача тимчасових обов'язків до іншої особи — Олександра Турчинова. Колишній прем'єр заявив, що Янукович не повернувся з території держави-агресора до України, він не звернувся до Конституційного чи Верховного Суду для оскарження постанови і не взяв участь у виборах, тому він і не є легітимним. Пропоную пряму мову.

Арсеній Яценюк, екс-прем'єр-міністр України: Особисто Володимир Путін зазначив про те, що до нього надійшла заява так званого легітимного президента, відповідно до якої Янукович звертався до Президента Росії з метою ведення збройних сил Російської федерації на територію України. Така заява була оприлюднена ними і представлена для міжнародної спільноти, як, начебто, легітимізація військової агресії проти України.

Кореспондент: Другий свідок, нинішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, повідомив про своє перебування у Криму з 23 по 24 лютого 2014 року. Тоді, за словами свідка, він вирушив не для того щоб затримати Януковича, а щоб встановити із ним діалог і закликати його припинити протиправні дії. Пропоную послухати пряму мову.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України: Мне стало известно, что Янукович всячески избегал ответственности. По моей информации, предварительно скрылся на территории одной из военных баз Российской Федерации, где выставил своих работников УДО и сказал о том, что собирается ехать в Российскую Федерацию.

Кореспондент: Згадав міністр і про підпал Будинку профспілок у Києві під час Майдану. За його словами, це не було випадковою подією чи наслідком дії протестувальників. На наступному засіданні суд заслухає доказову базу сторони захисту».

5. Суд у Маріуполі залишив за ґратами Олександра Новікова

«Ведуча: Суд у Маріуполі залишив за ґратами бійця батальйону “Донбас” Олександра Новікова. Судді апеляційного суду Донецької області відмовились відпускати його під домашній арешт, або на поруки, розповів нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв. Новікова затримали у справі про викрадення іншого бійця Олександра Калашника, який ініціював аудит благодійного фонду батальйону “Донбас” у 2014 році».

6. Про ситуацію в зоні проведення АТО

«Ведуча: Дев'ять прицільних обстрілів українських позицій здійснили від опівночі російсько-терористичні війська на сході України. Про це українському радіо повідомив речник штабу АТО Василь Лабай. У чотирьох випадках українські військовослужбовці відкривали вогонь у відповідь. За словами Василя Лабая, опівдні російсько-терористичні війська з “Градів” обстріляли Авдіївку. Жителі міста внаслідок обстрілу не постраждали. За попередньою інформацією на вісімнадцяту годину не було втрат і серед українських військовослужбовців, повідомив Василь Лабай.

Василь Лабай, речник штабу АТО: На Луганському напрямку ворог близько двох годин із мінометів різних калібрів обстрілював оборонні укріплення сил антитерористичної операції біля Травневого, випустивши загалом сорок мін. У цьому ж районі окупанти застосували 82-міліметрові міномети поблизу Луганського, а озброєння бойових машин піхоти неподалік Світлодарська. На Донецькому напрямку найгарячіше було у передмісті Авдіївки. Тут ворог з 82-міліметрових мінометів і гранатометів бив по наших позиціях довкола Кам'янки і Опитного. На Приазов'ї бойовики з озброєння бойових машин піхоти порушували перемир'я поблизу Гнутового».

7. Нацбанк озвучив втрати економіки України через розрив торговельних зв'язків із тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей

«Ведуча: Нацбанк озвучив втрати економіки України через розрив торговельних зв'язків з тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Так, за даними регулятора, цього року Україна втратила понад 800 мільйонів доларів, ще півмільярда доларів Україна втратить наступного року, — прогнозують в НБУ. Нагадаю, що блокаду ініціювали ветерани АТО. В січні нинішнього року згодом влада підтримала її на законодавчому рівні».

8. Цієї середи в Україну з офіційним візитом відвідає президент Польщі Анджей Дуда

«Ведуча: І цієї середи Україну з офіційним візитом відвідає президент Польщі Анджей Дуда. Цю інформацію підтвердили у канцелярії польського лідера зазначивши, що візит відбудеться незважаючи на останній інцидент. Мова йде про вчорашній обстріл польського туристичного автобуса біля Львова. За даними агентства “Укрінформ” з посиланням на джерело Нацполіції невідомий з гранатомета пошкодив транспортний засіб і зник з місця події. На той момент автобус був порожній. Правоохоронці відкрили кримінальне впровадження за статтею — теракт. Про це повідомив речник управління СБУ у Львівській області Олег Александров».

9. У Польщі сьогодні представляють новий склад уряду

«Ведуча: У Польщі сьогодні представляють новий склад уряду. Нагадаю, дев'ятого грудня президент Польщі Анджей Дуда призначив прем'єром Матеуша Моравецького замість Беати Шидло, яка подала у відставку. Чого чекати від цього Україні?

Кореспондент: Напруженість в україно-польських відносинах почала відчуватися два роки тому, коли до влади у Польщі прийшла партія "Право і справедливість". Відтоді, польські посадовці педалюють дражливі теми спільного минулого, — зауважує екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко. І нині, каже він, продовжують будувати на цьому свою політику.

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України: Весь попередній досвід не загострювали, ми поки знімали загострення наших дуже складних, справді це так, відносин у минулому, але ж ми бачимо, що це не лише не сприймається, а навпаки, будь-які спроби перевезти це у діалог спеціалістів-істориків відкидається, але це глухий кут.

Кореспондент: Від переформатування уряду у Польщі навряд чи варто очікувати якісних змін у відносинах з нашою країною, припускає Володимир Огризко. Адже новий прем'єр з тієї ж партії, що і попередній "Право і справедливість". Тим часом, міжнародний експерт Олександр Палій висловлює припущення, що нині Польща намагається отримати бонуси від налагодження відносин з Росією. І саме цим, він пояснює прохолоду у польсько-українських відносинах.

Олександр Палій, міжнародний експерт: Я не знаю, наскільки це далекоглядно, політика для Польщі. Раніше у 17-18 столітті вона довела Польщу до перетворення із найсильнішої держави Європи на просто неіснуючу. Можливо, поляки думають, що ситуація змінилася, що зараз вони можуть перекувати відносини з Україною, але побачимо до чого це дійде.

Кореспондент: Тим часом, двосторонні відносини між країнами будуть обговорюватися на найвищому рівні. Тринадцятого грудня очікується візит президента Польщі Анджея Дуди. Про це повідомляє прес-служба президента. Основною темою переговорів буде безпека переговорів в контексті ситуації на Донбасі».

10. Суд виправдав екс-ректора Національного університету державної податкової служби Петра Мельника

«Ведуча: Суд виправдав екс-ректора Національного університету державної податкової служби Петра Мельника. Про такий вирок Бородянського райсуду Київської області від 5 грудня стало відомо сьогодні. Прокуратура звинувачувала колишнього посадовця у незаконному відчуженні нерухомого майна академії у власність компанії, засновником якого була його дружина Тетяна Мельник. За таку оборудку йому загрожувало до 12 років позбавлення волі. Мельника виправдали у зв'язку із недоведеністю складу злочину, зазначається в ухвалі суду».

11. В Україні почастішали випадки атак на громадських активістів, зокрема антикорупціонерів

«Ведуча: В Україні почастішали випадки атак на громадських активістів, зокрема, антикорупціонерів. Стверджують доповідачі Міжнародної правозахисної організації Human Right Watch. Свій звіт організація оприлюднила сьогодні у Києві і член її правління Брайян Дулі висловив обурення втручанням високопосадовців у роботу антикорупційних органів.

Брайан Дулі, член правління міжнародної правозахисної організації Human Right Watch: В Україні був розпочатий процес боротьби з олігархатом, після революції Гідності. Але зараз цей поступ зупинився. Україна повинна продемонструвати світові, що готова порвати з минулим. Бо нині недалеко відірвалася від Росії за показниками боротьби з корупцією та рівнем якості урядування. Зокрема, за рівнем корупції Transparency International поставив Україну разом з Росією на 131 місце серед 176 країн світу.

Ведуча: Зазначив член правління міжнародної правозахисної організації Human Right Watch Брайян Дулі».

12. Україна ризикує втратити підтримку світової спільноти

«Ведуча: Україна ризикує втратити підтримку світової спільноти, такі побоювання висловлює представниця громадського об’єднання “Центр протидії корупції” Олександра Устинова. Вона стверджує, що міжнародні партнери почали погрожувати українським високопосадовцям персональними санкціями за протидію боротьбі з корупцією.

Алла Нестеренко, представниця громадського об’єднання “Центр протидії корупції”: Вперше я почула коли міжнародні партнери почали відверто говорити про персональні санкції щодо наших вже нинішніх посадовців. Це було в деяких заявах міжнародних експертів і людей, які зараз працюють на міжнародні організації. Це має бути не те, що дзвіночком, це має бути дуже великим колоколом для всіх, хто сьогодні займається фальсифікацією справ проти активістів, знищенням нових антикорупційних органів і, фактично роблять все, щоб не те що відкатати назад реформу, а зробити ще гірше, ніж це працювало раніше».

13. Венеційська комісія надала свої висновки щодо закону Міносвіти про мови

«Ведуча: Венеційська комісія рекомендувала Україні збалансувати положення сьомої статті в законі про освіту. Вона передбачає гарантування національним меншинам права навчатися рідною мовою разом з українською. Про це «Новинам» на «Першому» розповіли в Міносвіті. Свої висновки комісія надала ще восьмого грудня, а оприлюднила сьогодні. Про зміни, які стосуються мов національних меншин там не йдеться, кажуть у Міносвіти. Венеційська комісія пропонує виправити один пункт і визначити, скільки точно предметів учні можуть вивчати офіційними мовами країн Євросоюзу. Зараз у відомстві доопрацьовують поправки до кількох положень у законі. Передусім планують збільшити тривалість перехідного періоду. Запрацювати закон мав у 2020 році. Продовжує керівник директорату стратегічного планування європейської інтеграції Міносвіти Анна Новосад.

Анна Новосад, керівник директорату стратегічного планування європейської інтеграції Міносвіти: Якщо зараз дописати їх, то, ймовірно, що це буде 2023. Основна мета такого кроку це краще підготувати наших вчителів, підтягти рівень української мови, аби вони могли викладати більшу частину предметів саме державною мовою».

14. Україна виконає рекомендації Венеційської комісії стосовно реалізації Закону про освіту

«Ведуча: Україна виконає рекомендації Венеційської комісії стосовно реалізації Закону про освіту. Додаткові документи готуватимуться в тісному контакті з національними громадами. Про це у своїй колонці на “Європейській правді” написав глава МЗС Павло Клімкін».

15. Міністерство охорони здоров'я оновило офіційний веб-сайт і запустило версію для людей з вадами зору

«Ведуча: Міністерство охорони здоров'я оновило офіційний веб-сайт і запустило версію для людей з вадами зору. Тут можна збільшити шрифт, змінити фон на синій чи перевести сайт у чорно-білу палітру кольорів. На сайті, серед іншого, розміщено карту медичних закладів по областях та населених пунктах, інформацію про програму “Доступні ліки”, відповіді на найпоширеніші запитання».

16. Благодійний показ документального фільму Мустафа

«Ведуча: Благодійний показ документального фільму Мустафа триває в ці хвилини в Києві. Стрічка розповідає про лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва, який боровся за права кримських татар і продовжує це робити.

Кореспондентка: У ці хвилини в Будинку Вільної Росії, місці для діалогів та російсько-українські відносини, триває кольоровий документальний фільм Мустафа тривалістю півтори години. Показ стрічки став доброю нагодою для зібрання тут кількох десятків гостей. Бачила, що на показ фільму завітала і донька Ільмі Умєрова Айше. І прийшла дружина Мустафи Джемілєва Сафінар-ханум. За її словами, показ фільму благодійний. Кошти, зібрані від перегляду будуть передані родинам політв'язнів, які утримуються в місцях несвободи Росії, сказала Сафінар-ханум.

Сафінар-ханум, дружина Мустафи Джемілєва: За время оккупации в Крыму шестьдесят политзаключённых. Их семьи сегодня получат деньги, которые выручат от показа фильма Мустафа.

Кореспондентка: У фільмі «Мустафа» є спроба розкрити характер національного лідера Мустафи Джемілєва, Картина демонструє сучасний період його життя, боротьбу за деокупацію Крима. Стрічку знімали у місті Києві, Москві, Нью Йорку. Від сьогодні фільм виклали у мережу Інтернет».

17. Українська стрічка «Кіборги» про захисників Донецького аеропорту побила всі рекорди касових зборів за перші вихідні показу

«Ведуча: А українська стрічка “Кіборги” про захисників Донецького аеропорту побила усі рекорди касових зборів за перші вихідні показу. Як розповів голова Держкіно Пилип Ільєнко, уперше вікенд прокату фільм зібрав понад 8 мільйонів гривень. Нагадаю, що 5 гривень з кожного придбаного квитка будуть перераховані сім'ям загиблих у боях за Донецький аеропорт. Стрічка вийшла у всеукраїнський прокат 7 грудня. Крім того, «Кіборгів» покажуть у країнах Балтії, а також у Польщі та Канаді».

У випуску за 11 грудня повідомлялося про всі важливі теми дня.

12 грудня (вівторок):

1. Поліція повідомила про підозру винуватцю ДТП, що сталася 18 серпня на автодорозі Львів — Краковець

«Ведуча: Поліція повідомила про підозру винуватцю ДТП, що сталася 18 серпня на автодорозі Львів-Краковець. Тоді внаслідок зіткнення двох автомобілів, “Мерседес” та “Опель”, загинула 31-річна мешканка Львівщини.

Відповідну інформацію розміщено на сайті Національної поліції. Там зазначається, що тривають заходи зі встановлення місця перебування цього громадянина та виклику до слідчих. І щойно стало відомо, що винуватця ДТП суд дозволив затримати. Про це Українському радіо повідомив речник Генпрокуратури Андрій Лисенко.

Андрій Лисенко, речник Генпрокуратури: Сьогодні суд задовольнив клопотання Генеральної прокуратури України і надав дозвіл на затримання громадянина Петра Димінського та доставку його до суду для обрання запобіжного заходу, тобто тримання під вартою.

Ведуча: Реакції захисту бізнесмена поки немає. (Незрозуміло, чи редакція намагалася таку реакцію отримати)

Нагадаю, 18 серпня автомобіль власника футбольного клубу “Карпати” Петра Димінського став учасником аварії, внаслідок якої загинула Наталія Тріла. Провину спочатку взяв на себе охоронець Димінського Андрій Борщ. Його заарештували. Проте пізніше рішенням суду міру запобіжного заходу було змінено на цілодобовий домашній арешт. Петро Димінський з 22 серпня перебуває поза межами України».

2. Трагедія сталася на Дніпропетровщині

«Ведуча: Трагедія сталася на Дніпропетровщині. 10-річний хлопчик з вогнепальної зброї випадково застрелив свою 2-річну сестру. Правоохоронці розглядають різні версії загибелі 2-річної дитини — говорить речниця Дніпропетровської обласної прокуратури Олександра Саратова.

Синхрон: Є версія, що дитина знайшла цей саморобний пристрій на смітнику. Але звичайно, усі версії будуть перевірятися правоохоронними органами. Але за даним фактом, розпочато кримінальне провадження за ознаками частини 2-ї статті 115 кримінального кодексу України, тобто навмисне вбивство. На сьогоднішній день слідчі дії тривають. Проводяться необхідні експертизи».

3. Знайшли тіло зниклої безвісти 12-річної школярки з Кропивницького

«Ведуча: А у Кропивницькому, протягом кількох днів, шукали зниклу безвісти 12-річну школярку. Сьогодні за містом правоохоронці виявили її тіло з ушкодженнями. Розпочато кримінальне провадження за статтею “Умисне вбивство”.

Кореспондент: Чотири дні тому, в Кропивницькому, дорогою до школи безвісти зникла 12-річна дівчинка. Її бабуся говорить, що вона вийшла з дому приблизно о 10-й ранку, мала їхати до школи. До навчального закладу вона так і не потрапила. Батьки звернулись до поліції в той же день, коли після навчання дівчинка не прийшла додому і не відповідала на дзвінки. До її пошуків долучились не лише правоохоронці, а й військові 3-го полку та містяни. Люди прочісували місто пішки та на автомобілях. Застосовували також і дрони, але безрезультатно. Попри всі сподівання, що дівчинка жива, сьогодні у селі Обознівка, що під Кропивницьким, знайшли її тіло. Прес-секретар поліції області Галина Бовзенко, говорить:

Синхрон: Сьогодні, 12.12.2017, на території населеного пункту, на виїзді з міста Кропивницький, працівники поліції виявили тіло дівчинки, яка до того перебувала в розшуку. Під час огляду судово-медичними експертами ними виявлено тілесні ушкодження. Нині поліцейські розслідують кримінальне впровадження за фактом умисного вбивства.

Кореспондент: Правоохоронці обіцяють повідомити усі подробиці згодом».

4. Коболєв про вибух газорозподільчої станції в Австрії

«Ведуча: Причиною вибуху та пожежі на найбільший газорозподільні станції в Австрії став технічний збій, про це йдеться у заяві поліції країни. Там запевняють, що ситуація на об'єкті який є основним центром транзиту природного газу в Європі контрольована. Вибух стався сьогодні вранці загинула одна людина, щонайменше двадцять одна постраждала. Українців серед них немає йдеться в повідомленні Департаменту консульської служби МЗС України. Вибух на газоперекачувальній станції в Австрії не вплине на забезпечення блакитним паливом українських споживачів, сказав голова на голова “Нафтогазу України” Андрій Коболєв. За його даними для проходження опалювального сезону українські газосховища накопичили на 15 % більше блакитного палива ніж торік. Натомість Італія залишилася без російського газу, за даними італійських ЗМІ, близько 50 % поточного споживання газу в країні тепер покривається за рахунок запасів із газосховищ».

5. Україна продовжує подавати до Міжнародного кримінального суду повідомлення за фактами незаконного привласнення майна на тимчасово окупованій території

«Ведуча: Україна продовжує подавати до Міжнародного кримінального суду повідомлення за фактами незаконного привласнення майна на тимчасово окупованій території Криму. Про це повідомив генпрокурор Юрій Луценко. Також йдеться про спроби країни-агресора примусово змінити склад населення Криму змусивши корінних жителів залишити рідну землю і натомість заселити півострів російськими громадянами.

Кореспондент: Прокуратура Автономної Республіки Крим скерувала до Міжнародного кримінального суду інформаційний лист, аби домогтися арешту підприємств, які Росія незаконно привласнила під час окупації півострова. Як повідомив генеральний прокурор Юрій Луценко — відомство отримало дані стосовно 4000 об'єктів.

Юрій Луценко, генеральний прокурор: Загальна оцінка збитків завдані такими діями державі Україна гільдія оцінювачів України визначає більше одного трильйона гривень. Ми провели всі необхідні процедури для того щоби оголосити це майно арештованим, а відповідно будь-яка зміна юридичного статусу буде переслідуватися згідно українських, а пізніше, ймовірно, і міжнародних законів.

Кореспондент: Іще один лист, який скерувала прокуратура стосується порушення Росією гуманітарного права. Від початку анексії Російська Федерація завезла на територію Кримського півострова понад пів мільйона своїх громадян. Про це повідомив уповноважений президента з питань кримських татар Мустафа Джемілєв.

Мустафа Джемілєв, уповноважений президента з питань кримських татар: Население Крыма выросло на 10 %. Смертность увеличилась где то на 1,7 разы. Завезены из Донецкой и Луганской областей 250 тысяч человек. Примерно столько, а может и в двое больше завезено граждан Российской Федерации.

Кореспондент: Повернення власності не належить до юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Він розглядає військові злочини, або злочини проти людяності. Про це "Українському радіо" сказав доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Микола Гнатовський. Водночас, як зауважує експерт — оскільки Україна не ратифікувала статут Міжнародного кримінального суду, вона не може ініціювати розгляд справи, це прерогатива прокурора цієї інстанції. Наразі прокурор вивчає ситуацію за матеріалами української сторони. Водночас, Микола Гнатовський прогнозує, що справу про примусове переміщення корінного населення з Криму Росією Україна може виграти.

Микола Гнатовський, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин: Переселення, власного населення державою-окупантом на окуповану територію згідно із міжнародним кримінальним правом — є воєнним злочином. Тому є всі підстави це розслідувати.

Кореспондент: Тим часом голова правління Української Гельсінської спілки Олександр Павліченко каже — нині варто поліпшити програму захисту свідків, аби ті люди, які даватимуть свідчення за цими справами були повністю захищені».

6. Зустріч американських дипломатів із представниками кримськотатарського народу

«Ведуча: І проблеми, з якими стикаються кримські татари на окупованому Росією півострові обговорюються зараз у Києві під час зустрічі американських дипломатів з представниками кримськотатарського народу. Зустріч організована з нагоди Дня захисту прав людини, що, нагадаю, відзначається 10 грудня.

Кореспондент: Отже, посол США в Україні Марі Євнович сказала під час зустрічі, що анексований Крим нині став, фактично, осередком порушень прав людини. За її словами, репресії окупаційної влади щодо тих, хто не визнає Крим російським, тільки посилюються. Ледь не щодня в домівках кримчан відбуваються обшуки.

Один із лідерів Меджлісу кримськотатарського народу, Мустафа Джемілєв, додав, що під час обшуків шукають або зброю, або заборонену літературу. І, за його словами окупаційна влада, начебто, створила список забороненої літератури із понад трьох тисяч назв. І, при чому, ніхто, — каже Мустафа Джемілев, — не знає, не здогадується що то за заборонена література. Спецслужби можуть забрати будь-яку не російськомовну літературу, а також мобільні телефони і комп'ютери. Також, Мустафа Джемілєв наголосив, що такий тиск чиниться для того, щоб змусити корінних жителів Криму виїхати за межі, на материкову Україну, а також заселити Крим із материкової частини Росії. Посилаючись на дані організації “Крим SOS”, Мустафа Джемілєв повідомив, що протягом останніх трьох років, близько 50 тисяч людей виїхали з Крима, а туди, натомість, заселили понад 500 тисяч, майже мільйон зі сходу країни та Росії.

У свою чергу, Ахтем Чийгоз наголосив на необхідності доносити світовій спільноті всі реалії життя в окупованому Криму, щоб посилити санкції, щодо Росії. Фактично, її, так би мовити, ізолювати від світу. А Ельмі Умеров сказав, що вони досі не знають з Ахтемом Чийгозом, на яких умовах їх було звільнено і депортовано з Криму. Домогтись цієї інформації вони планують, подавши в суд на президента Росії Владимира Путіна. І Ахтем Чийгоз, і Ельмі Умеров сказали, що не втрачають надію невдовзі повернутися в Крим, і там вже продовжити боротьбу з окупантами».

7. Одинадцять разів із початку доби російсько-окупаційні війська відкривали вогонь по українських позиціях у зоні конфлікту на Донбасі

«Ведуча: Одинадцять разів з початку доби російсько-окупаційні війська відкривали вогонь по українських позиціях у зоні конфлікту на Донбасі. Майже в кожному випадку українські військові давали збройну відсіч супротивнику. Про це Українському радіо повідомив речник штабу АТО Василь Лабай. Зокрема, за його словами, два обстріли було зафіксовано на Луганському напрямку біля Кримського та Новозванівки.

Василь Лабай, речник штабу АТО: На Донецькому напрямку найгарячіше було на Приазов`ї. Тут загарбники вели вогонь з 82-міліметрових мінометів неподалік Широкиного. Найпотужніший вогневий вплив противник здійснював по оборонцях Водяного. Окупанти в цьому районі випустили понад десять снарядів із артилерії калібру сто двадцять два міліметри».

8. З початку конфлікту на Донбасі загинули майже три тисячі мирних жителів і від 7 до 9 тисяч дістали поранення

«Ведуча: З початку конфлікту на Донбасі загинули майже три тисячі мирних жителів і від семи до дев'яти тисяч дістали поранення. Про це йдеться в оновленому звіті ООН. З 2014-го постраждали понад десять тисяч людей цивільних, військових та представників незаконних озброєних формувань. В ООН також заявили про зростання рівня бідності на Донбасі та назвали Україну державою-лідером за кількістю загиблих від мін».

9. Нову техніку, призначену для розмінування території, отримали українські рятувальники

«Ведуча: Нову техніку, призначену для розмінування території, отримали українські рятувальники. У Києві сьогодні відбулося передання чотирьох оперативних піротехнічних машин і чотирьох георадарів-детекторів, закуплених за фінансовою допомогою уряду Японії.

Кореспондент: Таких ультрасучасних міношукачів у комплектуванні українських рятувальників досі не було, розповідає рятувальник-піротехник Юрій Цикенюк, каже вони здатні виявляти навіть ті вибухо-небезпечні предмети, які не містять металів.

Юрій Цикенюк, рятувальник-піротехник: ... і не містить механічного об'єкту він його знайде через "нбз" речовини крім цього він оснащений операційною системою, яка дозволяє записувати інформацію і на комп'ютері потім обробляти.

Кореспондент: Оперативник піротехнічних машин японського виробництва у комплектуванні українських рятувальників з минулого року було 12. Тепер автопарк поповниться ще такими ж 4 новенькими авто, здатними впоратися фактично з усіма мінними небезпеками, каже представник Державної служби із надзвичайних ситуацій Олег Бондар.

Олег Бондар, представник Державної служби з надзвичайник ситуацій: Як приклад, події в Калинівці нам вдалося за рахунок таких транспортних засобів протягом двох днів розмінувати всі населенні пункти, тобто автомобіль оснащається спеціальними засобами пошуку вилучення вибухово-небезпечних предметів з ґрунтів, споруд, засобами їх фізичного знищення.

Кореспондент: Новітні георадари-детектори поїдуть розміновувати територію Донбасу, а оперативні піротехнічні машини на Волинь, у Запоріжжя, до Херсона та Одеси, — каже міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. За його словами, нині такі авто мають рятувальники по всій країні.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ: І таким чином, ми практично покриваємо всю сетку страны такого рода специальными автомобилями, которые в состоянии выезжать на любую вибухо-небезпечну ситуацію и это так устроено, что когда где-то происходит какое-то крупное происшествие, со всех сторон съезжаются эти наши экипажи и работают комплексно.

Кореспондент: Автомобілі та обладнання були придбані в рамках проекту Міжнародної допомоги ООН за фінансової підтримки уряду Японії аби допомогти Україні передовсім долати наслідки війни на Донбасі».

10. Генпрокуратура викликала на допит Михеїла Саакашвілі

«Ведуча: Генеральна прокуратура викликала на допит лідера “Руху нових сил” Михеїла Саакашвілі. Відповідну повістку оприлюднено на сайті відомства. Політика очікують у слідчого наступного понеділка. Учора Печерський райсуд Києва звільнив з під варти Саакашвілі. Генпрокурор заявив, що подаватиме апеляцію на рішення суду. Мовляв, у нього є всі підстави підозрювати Саакашвілі у співпраці з представниками, цитую: “злочинної влади”. Саакашвілі такі закиди відкидає».

11. Вадим Альперін вийшов із-під варти

«Ведуча: Одеський Бізнесмен Вадим Альперін підозрюваний у даванні хабаря агенту НАБУ, вийшов під з-під варти сплативши 21 мільйон гривень застави. Про це сказав його захисник Віктор Петруненко. Хто вніс заставу за його клієнта, адвокат не уточнив, 24 листопада стало відомо що Національне антикорупційне бюро спільно з ГПУ викрили особу, яка пропонувала співробітнику НАБУ 800 тисяч доларів хабаря. Генпрокурор Юрій Луценко уточнив, що хабар за зняття арешту на рахунки підприємств пропонував Вадим Альперін, Печерський рай суд заарештував його на два місяці з можливістю внести заставу».

12. Чергова акція зі збору донорської крові для пацієнтів дитячої лікарні «Охматдит» відбулася сьогодні у Києві

«Ведуча: Чергова акція зі збору донорської крові для пацієнтів дитячої лікарні “Охматдит” відбулася сьогодні у Києві. Лікарня постійно потребує донорів крові різних груп, тому такі заходи проводяться тут регулярно.

Кореспондент: Впродовж певного часу майже сто працівників міністерства юстиції приходили здавати кров для маленьких пацієнтів до дитячої лікарні “Охматдит”. А тепер вони завітали сюди, аби передати дітям деякі медичні препарати і обладнання. Розповідає головний лікар “Охматдиту” Ірина Садовяк.

Ірина Садовяк, головний лікар “Охматдит”: Те що міністерство юстиції здало кров для діток — це є дуже велике, бо це те що, дійсно це така пряма допомога дитинці, яка хворіє і їй необхідні компоненти крові. Крім того, ми отримали подарунки — це відсмоктувач, це протипролежневі матраци.

Кореспондент: Про те яка важлива ця допомога, мені розповіла і старша сестра реанімації Нелі Конькова.

Нелі Конькова, старша сестра реанімації: Мы получили отсос и матрас, для тяжелых детей, надувной матрас, чтобы у детей не было пролежней. Нам как раз не хватает и отсосов, и матрасов. Детки у нас очень тяжёлые. Долго лежат они у нас. Нам матрасы очень нужны.

Кореспондент: Із подарунками для пацієнтів дитячої лікарні завітали також учні 57-ї столичної школи. Напередодні дня Святого Миколая вони передали іграшки, книжки і солодощі. А працівники Мінюсту також надали правову допомогу і медикам, і батькам, чиї діти перебувають на лікуванні. Тим часом до центру переливання крові дитячої лікарні приходять нові донори. Адже допомога важкохворим дітям потрібна постійно».

13. Нові потяги

«Ведуча: Модернізовані міські електропоїзди почали курсувати на Київщині за маршрутом Святошин — Клавдієво — Святошин.

Кореспондент: Віднині у години пік мешканці Немішаєвого, Клавдієвого, Ворзеля, Бучі та Ірпеня зможуть дістатися Києва менш ніж за півгодини. Два додаткові електропоїзди курсуватимуть зранку і ввечері. Основні пасажири, на яких розраховані дані поїзди, мешканці столичного регіону. Чи сподобалась їм модернізація електропоїзда?

Богдан, пасажир: Кожного дня їжджу з Ворзеля до Києва. Частіше їжджу маршруткою, тому що електропоїзди ходять дуже рідко, хотілося б, щоб вони частіше ходили.

Аліна, пасажирка: Еду с Ворзеля. Электричка новенькая. Класс! Удобно. Быстро

Пасажирка: Езжу на работу, много людей, битком забиты электрички. Рада,что будет дополнительно от маршруток.

Кореспондент: "У модернізованих електричках встановлено нові герметичні вікна з сонцезахисними ролетними шторами, нові та зручні сидіння, відремонтовані та модернізовані системи вентиляції пасажирських салонів та кабін машиністів" — розповідає виконувач обов'язків директора Департаменту приміських пасажирських перевезень Сергій Савалюк.

Сергій Савалюк, в.о. директора Департаменту приміських пасажирських перевезень: Дивани ергономічні з виділенням, цифрові вказівники в кожному вагоні.

Кореспондент: Таким чином, Укрзалізниця пропонує новий формат перевезень, який на першому етапі, буде опрацьований у Києві та області. — каже виконувач обов'язків голови управління Укрзалізниці Євген Кравцов.

Євген Кравцов, виконувач обов'язків голови управління Укрзалізниці: Запускаємо це сполучення як певний експеримент і підвищення попиту з боку пасажирів і необхідності в такому виді залізничного сполучення в приміському напрямку. По результатам роботи впродовж наступних декількох місяців, ми будемо бачити, яка є завантаженість напрямку, наскільки він є популярний серед пасажирів.

Кореспондент: У реалізації та розвитку такого проекту Укрзалізниця також сподівається на підтримку з боку місцевої влади у питаннях укладання договорів та компенсації витрат за перевезення пасажирів пільгових категорій».

14. Через впровадження мовних квот частка пісень українською мовою в ефірі радіостанцій значно зросла

«Ведуча: Із-за впровадження мовних квот, частка пісень українською мовою в ефірі радіостанцій значно зросла.

Якщо до листопада 2016-го, до встановлення такої квоти на рівні 25 %, цей показник становив в середньому 18 %, то у листопаді цього року, перевищив 32 %. Такі дані оприлюднив голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко. За результатами проведеного Нацрадою моніторингу. А головним підсумком цього року, Юрій Артеменко вважає інше.

Юрій Артеменко, голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення: Попит народжує пропозицію. Відразу почали появлятися групи за допомогою пісенних конкурсів, фестивалів. Хлопці, які грали бенди в гаражах чи десь там на кухнях, почали приносити до радіостанцій пісні. І більше, і більше пісень з'являлося, навіть державною мовою стали виконувати пісні ті, кого ми називаємо — російськомовні артисти. І фактично, українська пісня, завдяки цій нормі, перетворилася на українську, за фактом належності до української культури, а не до географічного поняття.

Ведуча: Те, шо запровадження мовних квот і справді, значно активізувало ринок україномовної пісні, підтвердив в коментарі Українському радіо, музикант, композитор, співа і продюсер Діля, Єдуард Приступа.

Синхрон: Привіт всім слухачам Українського радіо. Це Діля, стосовно квот, я можу вам сказати наступне. Дійсно, української музики а саме україномовної музики, стало набагото більше в ефірах радіостанцій і це позитивно впливає в принципі на весь ринок, який працює в Україні. Що стосується моїх пісень, яких стало ще більше і дійсно, працівники радіостанцій почали шукати україномовний матеріал, слідкувати за контентом, які випускаються українськими виконавцями. Тому я вважаю, що тенденція досить позитивна і підтримую все це, тобто квот».

У випуску за 12 грудня не повідомлялося про таку важливу тему дня:

Окупанти прийшли з обшуком до кримськотатарського активіста Османова і затримали його сина.

13 грудня (середа):

1. Сьогодні у Київському суді Харкова повторно обирали запобіжний захід двом підозрюваним по справі ДТП в Харкові

«Ведуча: ДТП 18 жовтня. Сьогодні у Київському суді Харкова повторно обирали запобіжний захід двом підозрюваним.

Кореспондент: Справа про трагедію на Харківському перехресті, що здавалася такою очевидною і зрозумілою, виявилася значно складнішою ніж на перший погляд. Усе ще тривають слідчі дії, допити свідків, вивчення доказів, різноманітні експертизи. Виходячи із цього, Харківська прокуратура прийняла ухвалу про продовження слідства ще на два місяці і відповідно висунула клопотання суду про запобіжний захід відносно підозрюваної Олени Зайцевої у вигляді тримання під вартою ще на 60 діб. Попросивши взяти до уваги важкість скоєного злочину та те, що вона не визнала свою провину. Та ледь слово надали Зайцевій, як вона знову вибачившись перед постраждалими і сім'ями загиблих заявила, що повністю визнає провину та не буде заперечувати проти тримання під вартою. Це зовсім не означає відмову від захисту, пояснила адвокат підозрюваної Марина Козир, пряма мова.

Марина Козир, адвокат Олени Зайцевої: Это признание на сегодняшний момент обоснованности подозрения. Это общее решение принято нами. Абсолютно всех людей меняет содержание под стражей. Это время, когда как раз можно остаться наедине с самим собой и подумать о смысле жизни.

Кореспондент: Незважаючи на зміну процесуального стану підозрюваної, як такої, що визнала провину, прокуратура все одно наполягає на утриманні 20-річної підозрюваної під вартою. Адже слідство виявило відео запис зроблений не в день аварії, а раніше, який засвідчив схильність Зайцевої до небезпечного водіння. І те, що її ловили та штрафували тільки за неправильне паркування, а таких випадків було шість за два роки, говорить лише про недопрацювання патрульної поліції. Чи матиме наслідки визнання Зайцевою своєї провини? Пояснила речниця прокуратури Віта Дубовик. Пряма мова.

Віта Дубовик, речниця Київської прокуратури Харкова: Ми вважаємо що це правильно, оскільки є певна доказова база, яка буде повністю представлена вже на стадії судового розгляду справи. Визнає людина вину, не визнає людина вину, ми все одно повинні провести слідство в повному обсязі.

Кореспондент: Розглянувши всі клопотання слідчих, суддя Світлана Муратова прийняла рішення залишити під вартою підозрювану Зайцеву ще на 60 днів, до 10 лютого включно. Без права внесення застави. Сьогодні ж у суді розглядалося і клопотання прокуратури щодо другого підозрюваного, водія “Фольксваген” Геннадія Дронова. Проте ледь почалося засідання, як він поскаржився на погане самопочуття та попросив викликати швидку допомогу. Медики, обстеживши 49-річного підозрюваного, наскільки це можливо в умовах суду, заявили, що реанімації він не потребує, йому просто поставили крапельницю. Після довгої перерви суд поновив засідання, на час якого підозрюваному, зважаючи на його стан, дозволили залишити камеру та сісти поруч з адвокатом. На даний момент розгляд клопотання прокуратури про продовження тримання під вартою підозрюваного Дронова ще на два місяці, триває.

Ведуча: у Київському суді Харкова повторно обирали запобіжний захід двом підозрюваним. Олені Зайцевій його обрали і залишили на 60 діб. Геннадія Дронова це питання ще вирішують. Нагадаю, внаслідок зіткнення двох позашляховиків у центрі Харкова 18 жовтня загинуло шестеро пішоходів, п'ятеро людей було травмовано».

2. Результати опитування на тему безпечних доріг громадської платформи «Центр розвитку міста»

«Ведуча: Результати опитування. Перевищення допустимої швидкості серед найчастіших порушень правил дорожнього руху серед водіїв, а серед пішоходів — перехід дороги в непризначених для цього місцях, — такі дані соцопитування киян, що його провела громадська платформа “Центр розвитку міста”. Під час дослідження намагалися з'ясувати, як часто жителі столиці порушують правила дорожнього руху і які бачать шляхи зниження аварій на дорогах, — каже засновниця цієї громадської організації Людмила Костенко. Всього з 20 листопада до 1 грудня було опитано 5000 осіб від 25 років порівну пішоходів і водіїв. (Недостатність даних соцопитування) Дослідження з'ясувало, — каже Людмила Костенко, — що майже п'ята частина опитаних не знає, що для порушників-пішоходів законодавством передбачено штрафи.

Людмила Костенко, засновниця громадської організації “Центр розвитку міста”: На питання як зменшити кількість порушень 46,5 % відповідали, що облаштувати пішохідні переходи, тобто це розмітка, освітлення. Друга популярна відповідь — це посилити відповідальність за водіння у нетверезому стані. Вже найближчим часом буде представлена карта найнебезпечніших перехресть міста Києва і в першу чергу біля дитячих садочків і шкіл».

3. Інцидент на Одещині

«Ведуча: Інцидент на Одещині. В Арцизському районі невідомі обстріляли рейсовий автобус із пасажирами. Як повідомили в Головному управлінні Національної поліції в області, це сталося учора увечері в районі села Холмське. Стріляли по автобусу МАН, в якому перебували 12 пасажирів, ймовірно з рушниці. Автобус пошкоджено, постраждалих немає. Відкрито кримінальне впровадження за статтею про хуліганство».

4. Минуле і сьогодення у взаємних державах

«Ведуча: Минуле і сьогодення у взаємних держав. Історія не повинна впливати на стратегічний характер відносин між Україною і Польщею — сказав сьогодні у Харкові Президент Петро Порошенко під час зустрічі зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. Зокрема, вважає Петро Порошенко від конфліктів на тему історії між Україною і Польщею виграє передусім Росія.

Петро Порошенко, Президент України: Історію ми вже не змінимо, але маємо і можемо змінити сьогодення і створити кращі умови для майбутнього, тому ми домовилися найближчим часом підвищити рівень місії по співпраці в історичних питаннях, звернутися до наших урядів, ми зможемо нарешті дати зелене світло для продовження процесу наукового вивчення інформації, збереження пам'ятників, недопущення вандалізму. Для того, щоб прибрати будь-які сенсативні моменти з нашої співпраці.

Ведуча: У свою чергу, Анджей Дуда визнав, що події минулого впливають на сьогодення і сказав, що Польща готова складні історичні питання вирішувати досі у добрих сусідства.

Анджей Дуда, президент Польщі: Мені дуже сумно, у зв'язку з цими випадками де відбуваються знищення пам'ятника, де таким чином ранять відчуття, пам'ять, осіб яких близькі загинули. Але я також дуже переживаю за ці висновки, під час увічнення,... історію, створюються факти, які в історії не були через те що не зроблено ... через те що цю історичну правду не встановлено. Політиків закликаю, щоб вони були поміркованими у своїх висловах, щоб вони не діяли емоційно, бо це складні справи».

5. Доба на сході України

«Ведуча: Доба на сході України. Проросійські бойовики сьогодні 19 разів відкривали вогонь по українських підрозділах. Інформації про поранених чи загиблих наших військових до штабу АТО не надходило. Такі дані станом на 18 годину повідомив Українському радіо речник штабу Василь Лабай.

Василь Лабай, речник штабу АТО: На Луганському напрямку було найгарячіше. Ще посеред ночі бойовики зі 120 та 82 міліметрових мінометів вели вогонь по наших оборонних укріпленнях довкола Попасної, Кляхівці, Новоолександрівці, Луганського. На світанку, в районі Попасної та Луганського, противник продовжував мінометні провокації. У цей період часу загарбники здійснили обстріл з артилерійських систем 152 калібру у підступі до Врубівки. На Донецькому напрямку ворог також застосовував заборонені міномети поблизу Водяного і Мар'янки».

6. Генасамблея ООН розгляне проект резолюції про стан дотримання прав людини

«Ведуча: Генасамблея ООН розгляне проект резолюції про стан дотримання прав людини в окупованому Росією Криму 19 грудня, про це повідомили в український місії в Організації Об'єднаних Націй. 14 листопада 3-й комітет Генасамблеї підтримав резолюцію, ініційовану українською делегацією, у якій закликав Росію припинити порушення прав людини в Криму і скасувати дію деяких російських законів на півострові».

7. Підтримка США

«Ведуча: Підтримка США. Держсекретар Рекс Тіллерсон на Атлантичній Раді у Вашингтоні заявив, що Сполучені Штати не скасують санкцій проти Росії до відновлення територіальної цілісності України. За словами Тіллерсона, вторгнення і захоплення територій інших країн не можна ігнорувати. Також Україна отримає від США 350 млн доларів, це передбачено оборонним бюджетом Сполучених Штатів, який напередодні підписав Дональд Трамп».

8. Канада включила Україну до переліку держав, до яких дозволений експорт зброї

«Ведуча: Канада включила Україну до переліку держав, до яких дозволений експорт зброї. Це автоматичний контрольний список країн, що до вогнепальної зброї. Відповідне зрушення опубліковано в офіційному журналі уряду Канади “Канада газета”. Воно набирає чинності відразу після опублікування».

9. Мовна стаття закону про освіту

«Ведуча: Україна не змінюватиме мовну статтю закону про освіту — про це сказала Міністр освіти і науки Лілія Гриневич. За її словами, висновок Венеціанської комісії не зобов'язує вносити зміни. Водночас, перехід для дітей нацменшин до навчання у школі повністю українською, в Міносвіти обіцяють пом'якшити. Лілія Гриневич нагадала, що напрацьовано 3 моделі освіти для нацменшин, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії. За її словами, залежно від середовища, в якому живуть діти, кількість предметів українською і рідними мовами може бути різною.

Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України: Якщо для слов'янських груп це можна робити вже з 5-го класу, то для інших, на етапі 8-9 класу, перехідний період. Зараз він визначений до 2020 року. Ми не виключаємо, що для меншин з інших мовних груп, де нам потрібно підготувати більшу кількість вчителів, і треба буде продовжити термін, і власне це рекомендує Венеціанська комісія. Цей термін може бути продовжений до 2022 року, ще на два роки вперед».

10. Першу туристичну карту Чорнобильської зони створено в Україні

«Ведуча: Першу туристичну карту Чорнобильської зони створено в Україні, її випуск приурочено до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За словами автора ідеї, Ярослава Ємельяненка, звичайна топографічна карта, якою послуговуються фахівці, може бути занадто складною для туристів, тож, нову карту вирішили не обтяжувати зайвими даними, як от, категорії ґрунтів, зате яскраво її проілюстрували, сказав Ярослав Ємельяненко.

Ярослав Ємельяненко: Якщо минулого року було 36 тисяч, з яких дві третини іноземці, цього року ми вже очікуємо близько 50 тисяч туристів. Тому в нас народилася ідея створення туристичної карти, вона жартівлива, вона відображає всю центральну частину території Чорнобильської зони та Білорусії. Ми прималювали основні шість локацій, самі відвідувані, Чорнобильської зони відчуження».

11. Завершення пошуків

«Ведуча: Завершення пошуків. У Кропивницькому поліція оголосила підозру у вбивстві 12-річної дівчинки її матері. Про це повідомили в секторі комунікацій поліції області. За попередніми даними правоохоронців, між матір'ю та її дитиною стався побутовий конфлікт, 35-річна жінка завдала дівчинці кілька ударів, після чого, на власному автомобілі вивезла тіло за межі міста, увечері вона подала заяву до поліції — про зникнення доньки, а потім, разом з поліцейськими та волонтерами брала участь у пошуках. 12-річна Катерина зникла у п'ятницю 8 грудня, тіло дитини знайшли напередодні».

12. Печерський районний суд Києва, дозволив виїхати за кордон Владиславу Каськіву

«Ведуча: З України, Печерський районний суд Києва, дозволив виїхати за кордон Владиславу Каськіву, екс-керівнику Держагентства з інвестицій та управління національними проектами. Захист мотивував повернення підзахисному закордонного паспорта необхідності його виїзду закордон для догляду за малолітньою дитиною. Нагадаю Каська підозрюють у привласненні та розтраті майна у особливо великих розмірах».

13. В Україну повернувся Геннадій Корбан

«Ведуча: В Україну повернувся екс-лідер партії “Укроп” бізнесмен Геннадій Корбан. Він перебував на лікуванні в Ізраїлі. Туди його відпустили на підставі дозволу судді-втікача Миколи Чауса. Корбана затримали на підозрі у створенні злочинного угрупування і викраденні. Спочатку йому обрали цілодобовий домашній арешт, пізніше відпустили під особисте зобов'язання».

14. Дитяча лікарня «Охматдит»

«Ведуча: “Охматдит”. Першу чергу оновленого комплексу Національної дитячої спеціалізованої лікарні введено в експлуатацію. Сьогодні Кабмін ухвалив рішення про повноцінний запуск лікарні. Новий центр вирішено відкривати в два етапи».

15. Здорова їжа

«Ведуча: Здорова їжа. Уперше за часи Незалежності в Україні Міністерство охорони здоров'я схвалило національні рекомендації зі здорового харчування. Сьогодні так звану тарілку здорового харчування представили у Києві.

Кореспондент: Особисто я не уявляю життя без вранішнього горнятка свіжо завареної кави з вершками чи молоком та без шоколадок або тістечок. А ось моїй співрозмовниці, Олександра і Анастасія запевняють, легко можуть відмовитися від солодощів, натомість, від кави — навряд чи. Дівчатка зізнаються, їхнє харчування не таке здорове та збалансоване як хотілося б, частенько дозволяють собі і фастфуд.

Дівчина 1: Не завжди виходить правильно харчуватися, просто, ну, графік такий, нам не дозволяє їсти вчасно правильну їжу, не завжди є можливість її приготувати.

Дівчина 2: В принципі, моє харчування досить збалансоване, але звичайно ж грішу солодким, фастфудом, м'ясо в моєму раціоні кожен день.

Кореспондент: Менше цукру і солі, а більше бобових овочів, фруктів і ягід — включає так звана тарілка здорового харчування, яку розробили українські дієтологи. За словами президента асоціації дієтологів України Олега Швеця, рекомендується вживати з половиною, порції на добу молочної та кисломолочної продукції низької та середньої жирності, — 2-3 рибні страви на тиждень, цільнозернові продукти, горіхи та насіння, а потреба у рідині — 4 % від маси тіла на добу, говорить Олег Швець.

Президент асоціації дієтологів України: Споживач повинен обирати якісні та безпечні продукти, дотримуватися належних умов та правил транспортування і зберігання продуктів.

Кореспондент: Рекомендації допоможуть скласти кожному власне збалансований раціон, додає начальниця управління громадського здоров'я міністерства охорони здоров'я Наталія Півень.

Начальниця управління громадського здоров'я міністерства охорони здоров'я: Дієтологи коли розробляли і адаптували міжнародні рекомендації виходили із наших традиційних звичок харчування, із доступності продуктів. Насправді, харчуватися здоровою продукцією — це не дорого.

Кореспондент: Зміна звичок харчування, каже Наталія Півень, потребує часу і наполегливості, утіс міцне здоров'я і струнка фігура стане винагородою».

16. Національний перелік основних лікарських засобів розширено

«Ведуча: Національний перелік основних лікарських засобів розширено. Тепер препаратів, які включені до національного переліку і мають забезпечуватися на 100 % у закладах охорони здоров'я, нараховується 427. Список не є остаточним. Він буде переглядатися що року поповнюватися, написала виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці в Фейсбук».

17. Моніторинг інтернет-магазинів

«Ведуча: Моніторинг інтернет-магазинів. Перед Новим роком зростає активність покупців. Що дарувати, підказує власний гаманець.

Кореспондент: Янко Олена багато речей купує через Інтернет і на це має власні причини. Але запевняє, жодного разу ошукана не була.

Олена Янко: Я — соціопат, не люблю комунікувати з людьми, мені простіше комунікувати з компьютером. Купую в перевірених магазинах.

Кореспондент: Довіряє Інтернет-магазинам і Вікторія. Хоч скуповується там зрідка. Таким чином, каже дівчина, може значно зекономити на товарі, що уподобала.

Вікторія: Бытовую технику, телефоны, электротехнику. Так дешевле, чем в магазинах, потому что в магазинах обычно наценки ставят.

Кореспондент: Дівчатам просто пощастило, що вони жодного разу не натрапили на інтернет-шахраїв, каже керівник Головного управління Держпродспоживслужби у Києві, Олег Рубан. Адже за його словами, з-понад 2000 зареєстрованих у столиці інтернет-магазинів, три десятки — працюють відповідно до вимог законодавства щодо захисту прав споживачів. Тож, купуючи будь-що через Інтернет, українцям, насамперед варто зважати на репутацію тієї чи іншої мережі. Говорить, Олег Рубан.

Олег Рубан: Фактично 90 %, інтернет-площадка одна, продавець інший, предоставляє третя особа, гарантійних зобов'язань ніхто не виконує.

Кореспондент: А найнадійніша гарантія вдалої покупки, це фіскальний чек на товар, зауважує заступник голови правління Союзу споживачів Олег Цільвик. Бо через брак коштів, в Україні не працює система ринкового нагляду на рівні держави. А тому, за взаємини покупця із продавцем, відповідальність лягає на, власне, самого покупця. Олег Цільвик на наводить приклад того, як працює система ринкового нагляду в країнах Євросоюзу.

Олег Цільвик: Це не тиск на бізнес. Держава, за власний кошт, її уповноважений орган купує продукцію в роздрібній мережі, іде в лабораторію, випробовує. І якщо доказує, що торгова марка не відповідає заявленим характеристикам, застосовуються жорсткі штрафні санкції. От в цьому випадку, держава забезпечить безпечність продукції.

Кореспондент: Органи захисту прав споживачів зобов'язані реагувати на ваші звернення».

У випуску за 13 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

ОБСЄ за добу зафіксувала понад тисячу вибухів на Донбасі.

ПАРЄ закликала Росію припинити постачання зброї на Донбас.

Саакашвілі спростовує звинувачення Генпрокуратури про його зв’язки з Курченком.

Експерт з фоноскопії каже, що «розмова Саакашвілі з Курченком», презентована Генпрокуратурою, змонтована і не може бути доказом у суді.

14 грудня (четвер):

1. Державна прикордонна служба намагається з'ясувати інформацію про затримання в окупованому Криму двох українців

«Ведуча: Державна прикордонна служба намагається з'ясувати інформацію про затримання в окупованому Криму двох українців, про яке повідомило російське агентство “РИА Новости”. За його даними, чоловіки нібито були у федеральному розшуку і нині їх взято під варту, — говорить речник Держприкордонслужби Олег Слободян.

Олег Слободян, речник Державної прикордонної служби України: Повідомлення російських ЗМІ не містить персональних даних, тому наразі важко встановити про кого йде мова, коли це трапилося, за яких обставин. Ми не підтримуєм жодних стосунків із представниками країни-окупанта на напрямку тимчасово окупованого півострову, тому від них також ми ніякої інформації про ці події не отримували».

2. Засідання російського суду щодо розгляду запобіжного заходу українцю Павлу Грибу відбудеться завтра, а не 19 грудня

«Ведуча: Засідання російського суду щодо розгляду запобіжного заходу українцю Павлу Грибу відбудеться завтра, а не 19 грудня. Про це повідомив батько бранця Ігор Гриб. В Росії Павла звинувачують в підготовці теракту, російський суд арештував його до 4 січня. Українця викрали в серпні в Білорусі, куди він поїхав у приватних справах».

3. Російсько-терористичні війська дещо зменшили кількість обстрілів позицій сил АТО

«Ведуча: Російсько-терористичні війська сьогодні дещо зменшили кількість обстрілів позицій сил АТО і водночас відкривали вогонь із забороненого мінськими угодами озброєння. Про це українському радіо розповів речник штабу АТО Василь Лабай. За його словами, від початку доби — бойовики здійснили вісім прицільних обстрілів. Українські армійці відкривали вогонь у відповідь.

Чоловік, військовослужбовець: На Луганському напрямку посеред ночі загарбники з гранатометів різних типів стріляли по оборонних укріпленнях довкола Луганського. На світанку окупанти відновили провокації із такого ж озброєння. Понад дві години обстрілювали наші опорні пункти у цьому районі. На Донецькому напрямку, противник зосередив свою активність в передмісті Мар'їнки. Впродовж дня, ворог неодноразово вів вогонь із мінометів різних калібрів та всього спектру піхотного озброєння. Крім того, з гранатометів агресор обстрілював оборонців Кам'янки й Водяного».

4. Парламентська асамблея Ради Європи обговорить проект резолюції, що до ситуації на сході України та в Криму

«Ведуча: Парламентська асамблея Ради Європи на зимовій сесії наприкінці січня у Стразбурзі обговорить проект резолюції, щодо ситуації на сході України та в Криму. Як повідомляється на офіційному сайті Асамблеї, відповідний документ комітет міграції ухвалив напередодні. Проект також містить заклик до держав членів Ради Європи докласти всіх зусиль до врегулювання конфлікту на Донбасі. Та до Росії припинити фінансування бойовиків самопроголошених “ДНР” та “ЛНР”».

5. Про протистояння агресії

«Ведуча: Україна закликає світову спільноту об'єднатися у рішучому протистоянні спробам держав-агресорів, у тому числі і Російської Федерації, використовувати агресію, як спосіб ведення зовнішньої політики та нав'язування руйнівних правил. Про це, як повідомила Українському радіо речниця вітчизняного МЗС Мар'яна Беца, йдеться у заяві відомства з нагоди 43-ї річниці резолюції Генасамблеї ООН про визначення агресії.

Мар'яна Беца: Четвертий рік поспіль МЗС України звертає увагу всіє міжнародної спільноти, наших партнерів до ухвалення цієї резолюції Генасамблеєю, що закріпила визнані світом принципи міжнародного права, які забороняють агресію у будь-яких видах. Російська Федерація проводить по відношенню до України повномасштабну агресію — військову, збройну, економічну, інформаційну. У зв'язку з цим, безперечно, ми закликаємо Росію негайно виконати резолюцію Генеральної асамблеї ООН і вивести свої війська, техніку з окупованого Донбасу, з автономної республіки Крим і деокупувати її».

6. Нові докази у справі про держзраду екс-президента — втікача Віктора Януковича надав сьогодні на засіданні Оболонського райсуду захист

«Ведуча: Нові докази у справі про держзраду екс-президента втікача Віктора Януковича надав сьогодні на засіданні Оболонського райсуду захист. За словами адвокатів, ці матеріали підтверджують, що лідери опозиції в 2014 році закликали мітингувальників на Майдані до насильницької зміни влади. Зокрема, захисники надали нібито записи телефонних розмов, у яких Верховний представник ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон обговорює з тодішнім міністром закордонних справ Естонії Урмасом Пайєтом розстріли на Майдані, зокрема вони говорять про снайперів, які нібито стріляли з обох боків барикад, — продовжує адвокат Віктора Януковича Віталій Сердюк.

Віталій Сердюк, адвокат: Підтвердити автентичних цих записів, по-перше мали і могли саме Ештон і Пайєт, і вони не спростували в чисельних інтерв'ю що ці голоси належать комусь іншому або мають ознаки монтажу. Саме тому — це є належний та допустимий доказ.

Ведуча: Натомість, військовий прокурор Руслан Кравченко вважає, що надані захистом матеріали не стосуються справи.

Руслан Кравченко, військовий прокурор: Всі докази ніякого відношення до, саме цього, провадження відносно Януковича не мають і ці докази є не належними на думку обвинувачення. Та як саме ці події вплинули на їх підзахисного саме Януковича написати лист до Президента Російської Федерації Путіна, щодо використання Збройних сил Російської Федерації на території нашої держави».

7. В Україні сьогодні вшановують учасників аварії на Чорнобильській атомній станції

«Ведуча: В Україні сьогодні вшановують учасників аварії на Чорнобильській атомній станції. Зокрема, у Києві поклали квіти до пам'ятного знака воїнам Чорнобиля та меморіального кургану героям Чорнобиля.

Кореспондент: Традиційно у ці дні до меморіалу жертвам Чорнобильської катастрофи приходять сотні людей, аби згадати тих, хто врятував Україну. Серед цих людей і ті хто, безпосередньо, брав участь у ліквідації наслідків аварії. Розмовляю з Олександром, який був водієм у складі 731 окремого батальйону спеціального захисту.

Олександр, водій у складі 731 окремого батальйону спеціального захисту: Нас было 750 человек. Осталось 63, меньше. Мы нужны били тогда, сейчас мы — использованый материал.

Кореспондент: Мені вдалося, також, поспілкуватися із головою громадської організації 731-го окремого батальйону спеціального захисту військової частини 50937 Володимиром Резником.

Володимир Резник: Мабуть найголовніша проблема — це збереження здоров`я, підтримка один одного. Ну які проблеми? Робиться дуже погано: влада зрізає соціальні програми, медицину, пенсійне забезпечення.

Кореспондент: як згадує Володимир Резник, батальйон було сформовано вже на наступну ніч після аварії. І вже в ранці батальйон почав виконувати важливі завдання.

Володимир Резник: Безпосередньо в самій зоні: загрузка гелікоптерів, більше 5 тисяч тон сипучих матеріалів було цими руками вручну, без будь-яких засобів індивідуального захисту. 5 травня була перша промивка. 7-8 травня відкачка так званої тяжкої води, збирання радіоактивного грунту, разом з графітом на глибину 25-35 сантиметрів.

Кореспондент: Як кажуть бійці, їх тримає в цьому житті те, що вони підтримують один-одного і те, що вони відчувають, що народ віддає їм належне, і розуміє, що саме завдяки їм було врятовано життя багатьох мільйонів людей».

8. У Кропивницькому суд взяв під варту 35-річну жінку, яку підозрюють у вбивстві власної 12-річної доньки

«Ведуча: У Кропивницькому суд взяв під варту 35-річну жінку, яку підозрюють у вбивстві власної 12-річної доньки. Сторона обвинувачення наполягала на арешті без права внесення застави. Підозрювана не заперечувала. Суд задовольнив клопотання прокуратури у повному обсязі. Нагадаємо, 12-річна Катерина Добродій зникла 8 грудня, її шукали впродовж п'яти днів, тіло дівчинки знайшли 12 грудня. За попередньою інформацією, мати під час побутового конфлікту завдала дівчинці кілька ударів, після чого на власному автомобілі вивезла тіло за межі міста».

9. Затримання злодіїв із золотом

«Ведуча: І сьогодні Нацполіція оприлюднила відео затримання підозрюваних у крадіжці 30 кілограмів золота вартістю понад 15 мільйонів гривень, у Житомирській області. Їх затримали під час чергового пограбування у Запоріжжі, про це на брифінгу повідомив Начальник головного управління Нацполіції в Житомирській області В'ячеслав Печененко.

Вячеслав Печененко начальник головного управління нацполіції в Житомирській області: Вся група майже 100 % це уродженці міста Донецька. І вже підтверджений є нами факти під час розслідування тому, що вони неодноразово здійснюють поїздки на територію “ДНР”. Привласнення вимагання вогнепальної зброї та речовин, незаконне заволодіння транспортним засобом, незаконне позбавлення волі, або викрадення людини. Це все було скоєно безпосередньо під час розбійного нападу під Бердичевом».

10. Солом’янський суд Києва дозволив народному депутату Бориславу Розенблату вільно пересуватися Україною

«Ведуча: Солом’янський суд Києва дозволив народному депутату Бориславу Розенблату вільно пересуватися Україною. Однак не задовольнив клопотання його адвокатів скасувати носіння електронного браслета, про це повідомив захисник Розенблата Олексій Шевчук. Суд розглядає продовження запобіжного заходу парламентарію термін, якого спливає 18 грудня».

11. Нацбанк підвищив облікову ставку з 13,5 до 14,5 відсотків річних

«Ведуча: Нацбанк підвищив облікову ставку з 13,5 до 14,5 % річних. У регуляторі пояснили це посиленням інфляційних ризиків. Сьогоднішнє підвищення стало другим поспіль. Наприкінці жовтня облікову ставку підвищили на один відсоток».

12. Українці від сьогодні можуть ввозити в Україну готівкових коштів на суму еквівалентну більш як десяти тисячам євро без підтверджувальних документів

«Ведуча: Українці від сьогодні можуть ввозити в Україну готівкових коштів на суму еквівалентну більш, як десяти тисячам євро без підтвердних документів. Про це йдеться у повідомленні Нацбанку. Водночас, за інформацією регулятора, вивезення за межі України фізичними особами готівки у сумі понад десять тисяч євро здійснюється за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції. На думку виконавчого директора міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, це нововведення позитивно вплине на економіку, адже збільшить надходження валюти в Україну. Про це він сказав в коментарі Українському радіо.

Олег Устенко: Чому це було обґрунтовано? По-перше, не забувайте, що ми маємо торгівельний дефіцит і одним з можливостей ввезення тієї валюти це не лише українці, які її можуть ввезти просто тому, що вони десь там заробили і повернулися в країну. Не забувайте, що багато українців зараз знаходиться за межами України. Лише в Польщі знаходиться один мільйон триста тисяч українців. Це означає, що надходження йде від них, те шо називається ремітінг, це надходження від заробітчан. В країні вони достатньо високі зараз і потенційно вони будуть збільшуватися».

13. Нововведення з посилками з-за кордону

«Ведуча: З першого січня 2018-го українці зможуть отримувати з-закордону щонайбільше три посилки вартістю до ста п'ятдесяти євро за кожну на одного одержувача, не сплачуючи при цьому податки. Нагадаю, нововведення пов'язане з ухваленим цими днями парламентом Закону про зміни до податкового кодексу щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році.

Кореспондент: Закон унеможливить роботу експрес-перевізників, поштових операторів і вимагатиме додаткових витрат на адміністрування, збільшення кількості митників, запровадження нових інформаційних систем, припускає перший заступник генерального директора компанії Укрпошта Олександр Перцовський.

Олександр Перцовський, перший заступник генерального директора компанії Укрпошта: Витратне адміністрування, це системно набагато більше ніж те, що держава зможе зібрати. Потрібно буде створити таку надзвичайно потужну інформаційну систему, щоб всі оператори між собою якось обмінювалися, скільки посилок кожен українець отримував, рахували, яка є четвертою..

Кореспондент: За словами Олександра Перцовського, найбільше посилок українцям надходить із Китаю. До сімдесяти відсотків трафіку. Менше з Євросоюзу, зі Сполучених Штатів Америки. Чи не найбільше під час знижок з нагоди дня холостяка у Китаї, або Чорної п'ятниці у західних країнах. Тоді з-закордону на одного замовника може надійти і до п'ятнадцяти посилок. Запровадження митних обмежень необхідне, аби перекрити чорні схеми деяких підприємців, які у такий спосіб ввозять товари без жодних бухгалтерських документів, вважає експерт центру Кейс-Україна Андрій Саварець.

Андрій Саварець, експерт центру Кейс-Україна (телефоном): Оформлюється на громадянина товар без сплати податків та без жодних бухгалтерських документів. Потім ці товари з'являються або в Інтернет-магазинах або навіть в магазинах роздрібної торгівлі.

Кореспондент: Що ж до звичайних роздрібних покупців, які купують товар не на перепродаж, то я поцікавилась у кількох таких, чи перестануть вони замовляти міжнародні посилки з нового року.

Олег: Я постійно покупаю в інтернет іноземних магазинах. В деякі місяці це може було доходити до десятка посилок. Можна обійти, замовити на дружину, на дворічного сина, в якого є елеган-паспорт. Наша Верховна Рада не повинна робити такі закони, щоб наштовхувати людей на те, щоб вони шукали схеми обходу.

Ірина: Якщо я закажу товар на три долари, і мені нарахують півтори долари мита і ПДВ, чи буду я взагалі це робити.

Кореспондент: Поштові оператори просять президента ветувати запровадження обмежень на посилки і повернути закон на доопрацювання до Верховної Ради».

14. Відновлення портів

«Ведуча: Відновлення портів. Якщо нині не вкласти значні інвестиції в розвиток інфраструктури Херсонського морського порту, він збанкрутує, — стверджує директор порту Андрій Соколов. Він каже, що об'єкт створювали для обробки важких імпортних вантажів, однак нині, як зауважує Андрій Соколов, технології змінилися, тому конкуренти з приватного сегмента, витісняють порт з ринку.

Андрій Соколов, директор порту: Структура ринку такая, что порт вынужден работать с легкими, сыпучими, экспортными, пищевыми грузами, требующими крытого хранения, не открытого, как оно есть. Здесь нужно полностью перепрофилировать.

Ведуча: Один з потенційних українських інвесторів приготував технічно економічне обгрунтування з розбудови Херсонського а також Скадовського портів, розповіла радниця міністра інфраструктури Ірина Запаріна. Вона запевняє, інвестор попри ризики обіцяє зберегти робочі місця і поліпшити умови праці.

Ірина Запаріна: При этом будет создано 300 рабочих мест, в том числе в Скадовске 112. Не сразу, постепенно. Частный партнер предлагает сохранить количество рабочих мест, вировнять среднюю зарплату работающих в Скадовском порту до зарплаты в Херсонском порту.

Ведуча: Наразі інвестори очікують на офіційне оголошення конкурсу щодо того, яка саме компанія стане державним партнером з розбудови двох портів».

15. Новостворений вітчизняний лоукост авіаперевізник запрацює з квітня наступного року

«Ведуча: Новостворений вітчизняний лоукост авіаперевізник запрацює з квітня наступного року. За даними Міністерства інфраструктури, кількість таких авіамаршрутів в Україні за цей рік зросла удвічі. Тож, чи є потреба ще в одному і чи зможе український перевізник конкурувати на цьому, уже досить жвавому ринку?

Кореспондент: Літати, компанія "Скай-ап" почне за 16 напрямками до популярних курортів світу. І це будуть чартерні рейси. У планах на наступний рік, також здійснення регулярних внутрішніх та міжнародних перевезень, розповів генеральний директор компанії Євген Хайнацький.

Євген Хайнацький: Рейси будуть виконуватися з чотирьох основних аеропортів України — Київ, Харків, Львів, Одеса. Внутрішні українські рейси розпочнуться наприкінці травня, на початку червня. На першому етапі, рейси заплановані з Києва, Львова та Харкова до Одеси. Частота рейсів протягом тижня — не менше трьох.

Кореспондент: Оскільки, протягом останніх двох років попит на послуги авіаперевезень в Україні значно зріс, поява на цьому ринку нових гравців, створить по справжньому конкурентні умови, припустив в ефірі Українського радіо керівник інфраструктурного напрямку Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер. Адже досі в Україні функціонував тільки один національний перевізник. Зрештою, виграють від конкуренції насамперед пасажири, каже експерт.

Володимир Шульмейстер: Рынок, в принципе, готов к тому, чтобы пришел лоукостер и занял место. Ниша есть, потому что качество услуг, которые МАУ предоставляет, оно уже приближается к лоукостам, а вот по цене, к сожалению, далеко нет. Поэтому, конкурировать будет, мне кажется, не сложно.

Кореспондент: Квитки нового українського авіаперевізника можна буде придбати у березні або квітні наступного року».

16. «Укрзалізниця» проводить службове розслідування щодо інциденту, що трапився 11 грудня під час першого рейсу нового потяга Відень — Київ

«Ведуча: А тим часом Укрзалізниця проводить службове розслідування щодо інциденту, що трапився 11 грудня під час першого рейсу нового потяга Відень — Київ, — про це повідомив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Нагадаю, потяг запустили 10 грудня, а наступного дня в Австрії неподалік від Відня потяг зламався і простояв майже 16 годин. За інформацією українців, пасажирів того рейсу, громадян інших країн з місця пригоди нібито забрали автобуси, а наші співвітчизники залишалися на увесь час простою в холодному вагоні без їжі. Ось як Володимир Омелян прокоментував Українському радіо цей випадок.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України: Там дійсно були певні проблеми технічного характеру. Насправді, це не зовсім вина Укрзалізниці. Там були проблеми з експлуатацією нового вагону. Там потягу немає, там є тільки причепний вагон. Він спершу — якщо в мене достовірна інформація — постраждав під час того, що були складні погодні умови. Там взагалі потяг не зупинився. А потім там проблеми були з гальмівним блоком самого вагону. Але — як пояснюють — що це через неправильну експлуатацію. Зараз провадиться службове розслідування, і тоді вже Укрзалізниця може докладно повідомити, що там сталось насправді».

У випуску за 14 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

На Донбасі від кулі снайпера загинув 29-річний український військовий.

Дегерменджи в Криму з СІЗО потрапив у реанімацію.

Тимошенко, Рабинович і Бойко очолили рейтинг найбрехливіших політиків за версією експертів «Нового времени».

15 грудня (п’ятниця):

1. На Черкащині затримали агента спецслужб Росії

«Ведуча: 20 років потому. На Черкащині затримали агента спецслужб Росії, завербованого 1996 року. Уродженець Самари, який тривалий час проживав на території Черкаської області, отримав українське громадянство, працював на Службу зовнішньої розвідки Росії, про це йдеться у повідомленні прес-центру СБУ. Чоловік передавав кураторам потрібну інформацію та наймав бойовиків для участі у бойових діях на Донбасі. Затриманому оголошено підозру у державній зраді, триває досудове слідство».

2. Російський суд продовжив арешт Павла Гриба

«Ведуча: Росія. Суд продовжив арешт українця Павла Гриба до 4 березня, про це "Новинам на першому" повідомив батько хлопця Ігор Гриб.

Ігор Гриб: Час був дуже короткий. Я знаю тільки зараз те, що суд продовжив запобіжний захід утримання Павла до 4 березня, на два місяці, з 4 січня до 4 березня.

Ведуча: Нагадаю, у серпні 19-річний Павло поїхав до Білорусії на зустріч з дівчиною. Там його викрали співробітники російської ФСБ. Зараз хлопець у Краснодарському СІЗО. Його підозрюють у підготовці теракту в одній зі шкіл міста Сочі. Павло Гриб усі звинувачення відкидає. За словами адвоката, юнак потребує медичної допомоги».

3. Затримання в окупованому Криму

«Ведуча: МЗС України висловило протест Росії і вимагає надати невідкладну медичну допомогу кримському татарину Бакіру Дегерменджи. 57-річний чоловік, якого утримують у СІЗО за сфабрикованою справою про нібито вимагання, потрапив до реанімації. За даними родичів і адвоката, в сьомій міській лікарні Сімферополя його у непритомному стані тримають в наручниках, говорить речниця МЗС України Мар'яна Беца.

Мар'яна Беца, речниця МЗС України: Ще один політв'язень Бакір Дегерменджи був затриманий незаконно в окупованому Криму. Окупант всім відомий, це Російська Федерація. Зараз Бакір знаходиться в критичному стані, він госпіталізований до реанімації і звичайно, таке нелюдське поводження окупанта вже стало, на жаль, дуже гіркою практикою, системною на території окупованого Криму. Ми вимагаємо від Російської Федерації негайно надати належну медичну допомогу. Бажано, щоб це були українські, іноземні лікарі, які можуть його фахово і об'єктивно оглянути і звичайно ми висловлюємо протест Російській Федерації і вимагаємо також надавати таку медичну допомогу всім тим нашим політв'язням, які незаконно утримуються в окупованому Криму.

Ведуча: Дегерменджи, а також ще трьох кримських татар Асана Чапуга, Кезіма Аметова і Руслана Трубача, російські силовики затримали у Сімферополі 23.11.2017 року. Їх звинувачують, у начебто, вимаганні грошей у громадянина Туреччини. Під час затримань тоді, стало зле ветерану кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. Згодом, жінка померла».

4 ПАРЄ поки без Росії

«Ведуча: ПАРЄ поки без Росії. Країни члени парламентської асамблеї Ради Європи оскаржать повноваження російської делегації, якщо Росія знову висуватиметься на членство в організації у 2018 році. Про це Українському радіо повідомив голова української делегації у ПАРЄ народний депутат Володимир Ар'єв. За його словами, декларація 20 країн членів організації — проти повернення Росії в асамблею. Без виконання нею резолюцій є хоч і необов'язковою, але серйозною підставою для цього.

Володимир Ар'єв, народний депутат України: Це позиція дуже багатьох членів асамблеї, які висловили своє ставлення до можливого безумовного повернення Росії. І крім того, висловлено побоювання, що це може взагалі серйозно підірвати авторитет асамблеї. Тому, росіяни мають розуміти, що в 2018 році, якщо вони подадуть в свою делегацію — то з великою вірогідністю буде повторення 2015-го року. Коли вони змушені були піти з асамблеї».

5. Зменшення кількості обстрілів у зоні конфлікту на Донбасі

«Ведуча: Зменшення кількості обстрілів в зоні конфлікту на Донбасі упродовж дня, констатує штаб антитерористичної операції. Станом на 18:00 годину, російсько-терористичні війська обстрілювали позиції українських військових на Донецькому напрямку, а на Луганському було спокійно.

Василь Лабай, речник штабу АТО: Бойовики з 82-міліметрових мінометів вели вогонь поблизу Опитного. З гранатометів різних видів обстрілювали оборонців Водяного і шахти Бутівка, а з легкого піхотного озброєння — захисників Пісків та Авдіївки. Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили 5 обстрілів позицій сил антитерористичної операції. По двох випадках українські захисники відповідали окупантам прицільним вогнем. За попередньою інформацією, втрат від антитерористичної операції немає».

6. Почесне найменування імені Гетьмана Богдана Хмельницького присвоєне окремому військовому полку президента України

«Ведуча: Військова церемонія. Почесне найменування імені Гетьмана Богдана Хмельницького присвоєне окремому військовому полку президента України. Сьогодні під час урочистей понад двісті призовників з вісімнадцяти областей присягнули на вірність державі.

Кореспондент: Складання присяги — хвилюючий момент, кажуть військовослужбовці. Цього дня батьки призовників намагаються бути поруч із своїми дітьми. Прийшла привітати свого сина Ігоря Науменка і його мати Олена. Вона одразу мені сказала, що дуже хвилюється за сина, але з повагою ставиться до його рішення — захищати свою країну.

Олена, мати призовника: Він, знаєте, він в мене так вихований, що він любить свою державу, Україну і сказав, що я чоловік і повинен приймати рішення. Як чоловік, служити в армії — це почесно, так він вважає і якщо треба буде захищати свою державу, то він буде готовий.

Кореспондент: Президентський полк — це еліта, найкращі з найкращих. Потрапити до нього дуже складно. Стан здоров'я має бути відмінним, гарна фізична підготовка, високий інтелектуальний рівень та психологічна стійкість. Прапорщик Галина Пятова розповідає, виходять звідси вже професіоналами. Дуже багато тих військовослужбовців, які прийшли до полку за контрактом, виїжджають у зону бойових дій. Зараз окремий президентський полк поповниться ще двомастами дванадцятьма новобранцями. Дехто з них продовжує сімейну військову традицію. У сімнадцяти призовників батьки боронили державу від окупанта у зоні проведення АТО. І ось настає той момент, момент складання присяги. Одним із перших присягнув державі Олександр Коляда. Він каже, що завжди хотів служити в елітних військах і захищати Україну.

Олександр Коляда, призовник: Мій батько також служив. Це є вірно, по чоловічому, він іде як елітний полк, в ньому служать найкращі бійці, воїни.

Кореспондент: Понад двісті сорок військовослужбовців полку є учасниками бойових дій на Сході України. Що ж до призовників, які склали присягу на вірність Україні, то до завершення строкової служби, яка триватиме півтора року, їх не відряджатимуть у зону АТО для виконання бойових завдань».

7. Гривня втрачає у вартості

«Ведуча: Гривня втрачає у вартості. В українських обмінниках долар перевищив позначку у понад 28,5 гривень, євро — 33 гривні. У Нацбанку вважають, що до зниження курсу національної валюти призвели сезонний і психологічний фактори. Про це сказав виконувач обов'язків глави НБУ Яків Смолій. Водночас, на думку посадовця, фундаментальні фактори залишаються сприятливими — прискорення економічного зростання в країнах — основних торговельних партнерах України, підтримує попит на вітчизняний експорт. Яків Смолій також нагадав, що Національний банк скасував ліцензії для фізичних осіб на інвестиції за кордон. Водночас, за його словами, є певні обмеження щодо сум валюти, яку можна перерахувати за кордон.

Яків Смолій: Якщо громадянин хоче перерахувати кошти за кордон і звертається до обслуговуючого банку і по суті, проведення самої транзакції є дозволом або ліцензією, яка фіксується. Такими ліцензіями скористувалися біля 300 осіб, 50000 доларів ліміт. І сума переказів, яка була, біля двох мільйонів доларів».

8. НБУ підвищив облікову ставку

«Ведуча: Відсьогодні ж Національний банк підвищив облікову ставку з 13,5 до 14,5 %. За даними регулятора, це необхідно для зниження інфляції. В листопаді вона становила 13,6 % річних. Такий рівень інфляції не є критичним для економіки країни, — сказав в ефірі «Українського радіо» кандидат економічних наук Євген Невмержицький.

Євген Невмержицький, кандидат економічних наук: 13,6 — це дуже високий, це десь в чотири рази вищий відсоток ніж нормальний варіант інфляції, який допускається в розвинених економіках для сталого нормального розвитку країни. Але, щодо України — це більш-менш, скажімо, прийнятно, тобто це не є більше 20 %, тобто в таких умовах економіка більш-менш може існувати і працювати. Тобто це не дуже високий відсоток інфляції».

9. Державний календар

«Ведуча: Державний календар. 9-10 святкових вихідних у 2018 році пропонує залишити Український інститут національної пам′яті. Відповідний закон про зміни в календарі нині на розгляді у Міністерстві культури.

Кореспондент: Скільки Україна потребує державних свят і вихідних? Чи є місце у цьому списку святам, що дісталися нам у спадок з радянських часів. Група істориків, правозахисників, представників духівництва і громадських об′єднань дійшла висновку, що надмірна кількість неробочих святкових днів, серед іншого, провокує конфлікт у суспільстві. Пропоную думки опитаних мною випадкових співрозмовників.

Пан Юрій: Треба якісь, ревізії робити. На державному рівні треба нові, наші свята.

Жінка 1: Вони ж одмінили друге, перше оставили.

Жінка 2: Мы с тех времен, так нам Восьмое березня нужно. Первое, второе тоже.

Кореспондент: 25 грудня цього року Україна вперше матиме додатковий вихідний, якого раніше не було, — Різдво за Григоріанським календарем. Зате робочим стане 2 травня, що по суті радянський рудимент, пояснює представниця Українського інституту національної пам′яті Ганна Байкеніч.

Ганна Байкеніч, представниця Українського інституту національної пам'яті: Відповідно до проекту Закону, якщо він буде прийнятий в такій редакції, в якій він зараз є, з наступного року буде введено дев'ять або десять неробочих днів, чотири неробочі — державні свята. Це День Конституції, День Незалежності, День Захисника і День пам′яті і примирення — 8 травня. Один вихідний — це міжнародний день — День праці і чотири вихідних — традиційні свята Трійця, Новий рік, Різдво і Великдень. Але тільки Різдво, Великдень і Трійця будуть переноситися на понеділок.

Кореспондент: День відпочинку після релігійного свята, що припадає на вихідний, варто зберегти, каже кандидат історичних наук Сергій Громенко.

Сергій Громенко, кандидат історичних наук: Це не те, що вихідний день, в який віруюча людина лежить догори пузом в себе на дивані. Нам досить взяти участь у великому богослужінні, яке є кілька годин, плюс дорога, плюс посидіти, побачитися з рідними і в результаті цей весь день зайнятий під релігійну практику.

Кореспондент: Що ж до представників бізнесу, які теж узяли участь у обговоренні, то на їхню думку, надмірна кількість неробочих днів негативно впливає на економічну ситуацію в країні».

10. Судова система, новації

«Ведуча: Судова система, новації. Набрали чинності нові редакції Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів і Кодексу адміністративного судочинства. Це сталося одночасно з початком роботи нового Верховного суду. У його складі працюватимуть чотири касаційні суди: адміністративний, господарський, цивільний та кримінальний. Одначе Вищий господарський суд, Вищий адміністративний суд і Вищий спеціалізований суд із розгляду цивільних та кримінальних справ сьогодні припинили свою діяльність. Нині у складі Верховного суду 113 суддів. Урочистості з нагоди початку Верховного суду відбулись у Києві. І найбільше на них говорили про деполітизацію та незалежність судової системи, реформа якої рік тому почалась в Україні.

Кореспондент: Цими днями сто років тому в Українській Народній Республіці був заснований Генеральний суд. І через століття в Україні знову є запит на створення незалежного і справедливого суду, зазначила Валентина Денішевська — голова Верховного Суду, який розпочав роботу у новому складі. Процедуру відбору до суддів пройти бездоганно змогли не всі кандидати. Наприклад, до судді з 23-річним стажем, Алли Лисько, мала застереження Громадська рада доброчесності. Через її позицію, поблажливу до суддів, які судили майданівців. Але нині суддя Верховного суду Алла Лисько каже, що своєю діяльністю має наміри захищати не лише власну репутацію.

Алла Лисько, суддя Верховного суду: Сподіваюся, що буду корисною, а це не стільки для мене особисто потрібно. Насправді, судді не на 100 % заслужили вважатися недостойними чи такими, що не здатні покращити ситуацію.

Кореспондент: Не все так просто і з законодавством: у частині реформування судової системи воно потребує подальшого вдосконалення. Таку думку в коментарі Українському радіо висловив науковий консультант за правових питань центру Разумкова, народний депутат попередній скликань, Віктор Мусіяка.

Віктор Мусіяка, науковий консультант за правових питань центру Разумкова, народний депутат попередніх скликань: Цей комплекс змін до цих процесуальних кодексів. В ньому така кількість антикорупційних положень. Ці всі речі необхідно коригувати.

Кореспондент: Представник України у Венеційській комісії Сергій Головатий вважає, що суди на цей час є найкраще реформованою гілкою влади, а законодавча судова система на 99 % приведена у відповідність до європейських стандартів. Хоч це тільки початок, каже правник.

Сергій Головатий, представник України у Венеційській комісії: Чи цей новий суддівський корпус нам дасть нову якість, ми зможемо побачити тільки тоді, коли будуть очевидними рішення їхні. Наскільки вони є справедливими.

Кореспондент: На думку ж Голови Європейської Комісії за демократію Джанні Букіккіо, реформування української судової системи має завершитись створенням Антикорупційного суду».

11. Підозра судді Вищого адмінсуду

«Ведуча: Підозра. Антикорупційні органи повідомили одному з суддів вищого адмінсуду про підозру в декларуванні недостовірної інформації щодо двох квартир. У повідомленні НАБУ ім'я не називається. За версією слідства суддя вніс завідомо недостовірні відомості до щорічних е-декларацій за 2015 та 2016 роки. Детективи вважають, що такі дії є навмисними, а суддя мав намір спеціально приховати від внутрішніх органів свій майновий стан і наявність нерухомого майна у рідних. За версією НАБУ, він також прагнув отримати службове житло у Києві як працівник судових органів. Нині вирішують питання про обрання судді запобіжного заходу».

12. Справа Саакашвілі

«Ведуча: Справа Саакашвілі. Генеральна прокуратура сьогодні подала скаргу до апеляційного суду Києва на відмову попередньої інстанції відправити Міхеїла Саакашвілі під домашній арешт. Апеляцію подав прокурор Олександр Гаврущак. Про реакцію захисту поки нічого не відомо. (Не сказано, чи намагалася редакція отримати цю реакцію) Нагадаю, 11 грудня Печерський райсуд столиці відпустив лідера партії “Рух нових сил” на час розслідування не обравши йому запобіжного заходу».

13. Ялинка з пересторогами

«Ведуча: Ялинка з пересторогами. На відкриття головної новорічної ялинки України пускатимуть через рамки металошукачів, про це повідомили у прес-службі Київської міськдержадміністрації. Новорічна ялина засвітить вогні 19 грудня. А від сьогодні у Києві запрацювали різдвяні ярмарки і стартував продаж новорічних дерев».

14. У Луцьку до Новорічних свят з'явилась нова локація оригінальна штучна ялинка

«Ведуча: У Луцьку до новорічних свят, окрім трьох ялинок, які ростуть у центрі міста, які традиційно прикрашають останні кілька років, з'явилась нова локація — оригінальна штучна ялинка.

Кореспондент: Кожна з ялинок засяє своїм кольором: жовтим, червоним чи синім. Потому повісять іграшки. Цього року частину закупили нових. Не менше цікавою і багатолюдною локацією стане ще одна ялинка, встановлена на місті діючого фонтану на проспекті Соборності. За словами помічника-маркетологу розважального центру поблизу якого вона з'явилася, ... ідею було запозичено у європейців.

Дівчинка: Вона складається з металевих кульок, знизу вони більші а доверху менші. Висота цієї ялинки 14 метрів. Вона повністю вся обв'язана гірляндами.

Кореспондент: Це новорічне диво вже зараз викликає жваве зацікавлення, розповіли пані Марія та Олена, яка завжди гуляє тут зі своїм маленьким синочком.

Марія та Олена: Це креативно, це сучасно. Я думаю, що це задуми, скоріше всього молоді, я в захваті. Щось нове, не таке як постійно. Дітям буде цікаво.

Кореспондент: Усі ялинки у Луцьку запалять 19 грудня на День покровителя міста Святого Миколая».

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Фото: сайт konkurent.in.ua

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду