Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 17–21 грудня 2018 року

Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 17–21 грудня 2018 року

15:10,
8 Січня 2019
5016

Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 17–21 грудня 2018 року

15:10,
8 Січня 2019
5016
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 17–21 грудня 2018 року
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 17–21 грудня 2018 року
У випусках новин «Українського радіо» збільшилася кількість матеріалів із порушенням стандарту достовірності подачі інформації і стандарту балансу думок. Зменшилася кількість порушень стандарту повноти інформації.

Попередній моніторинг новин суспільного радіо громадська організація «Детектор медіа» провела 17–21 вересня, 18–22 червня, 12–16 березня 2018 року, а також  11–15 грудня 2017 року.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Оскільки на «Українському радіо» немає випуску, який міг би вважатися підсумковим, у моніторингу розглядаються п'ять щогодинних випусків, які виходять в ефір у прайм-таймі, — це випуски о 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 і 22:00. Якщо в інших випусках протягом дня виходять матеріали на головні суспільно-політичні теми дня або матеріали, в яких є ознаки замовності, — вони також розглядаються моніторингом. Не розглядаються повні повтори матеріалів і повтори зі змінами по формі (тобто коли ці зміни не стосуються появи в матеріалі нових фактів та / або нових коментарів).

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «Українського радіо»:

Період моніторингу: 17–21 грудня 2018 року

 Для збільшення зображення клікніть на нього 

У випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні, порівняно з попереднім дослідженим періодом, значно збільшилася кількість матеріалів із порушенням стандарту достовірності подачі інформації — 19 % (у вересні було 8 %). Трохи більше було порушень стандарту балансу думок — 7 % (у вересні — 4 %). Були порушення стандарту точності — 6 % (у вересні таких порушень не було). Зменшилася кількість порушень стандарту повноти інформації — 61 % (у вересні було 74 %). Приблизно на тому ж рівні залишилася кількість порушень стандарту відокремлення фактів від думок — 7 % (у вересні — 8 %). Цього разу матеріалів із ознаками замовності не було.

На звітному тижні стандарт балансу думок було порушено в шести матеріалах із 89 досліджених (або в 7 % досліджених матеріалів).

У матеріалі 17 грудня (випуск о 19:00) про те, що синод Московського патріархату вирішив не визнавати новостворену помісну Православну церкву України, слово надано митрополиту Антонію, який на обґрунтування цього рішення синоду висловлює такий аргумент: «На цьому соборі було об'єднано дві неканонічні структури». Цей аргумент потребував слова у відповідь від представника новоствореної ПЦУ. З огляду на складність теми, також не зайвою була експертна оцінка фахового релігієзнавця, який міг пояснити, на чому базується канонічність церковних структур у православній церкві.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 22:00) про те, що парламент розглядатиме на тижні законопроект по зміні назви УПЦ (МП), народний депутат від «Опозиційного блоку» Вадим Новинський заперечує право ВР на ухвалення такого закону, аргументуючи це 35-ю статтею Конституції. Ця аргументація потребувала слова у відповідь від політичних опонентів та / або експертної юридичної оцінки.

У матеріалі 18 грудня (випуск о 23:00) про підвищення зарплат університетським педагогам представникам останніх слово для коментаря не надано.

У матеріалі 20 грудня (випуск о 20:00) про те, що нова автотехнічна експертиза визначила швидкість руху автомобіля «Лексус» Зайцевої в момент скоєння ДТП в Харкові, слово для коментаря з цього приводу не надано захисту Зайцевої.

У матеріалі 21 грудня (випуск о 18:00) у матеріалі про те, що в Кіровоградській області кожний третій працюючий лікар — пенсіонер, у синхроні представниці профспілки лікарів звучать конкретні звинувачення на адресу Міністерства охорони здоров’я («Міністерство охорони здоров’я за останні роки не зробило нічого, для того, щоб медичні працівники отримували достойну заробітну плату. Парадокс у нашій державі у тому, що 9 років наша держава навчає лікаря, але платить йому як некваліфікованому працівнику»). Слово для відповіді на ці звинувачення представникам МОЗ не було надано.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації було порушено в одному матеріалі з 89 досліджених (1 %).

Інформацію про те, що Росія відмовилася обміняти 19 українських заручників і 23 політв’язнів на 66 сепаратистів і 23 росіян, засуджених в Україні, було подано лише 20 грудня. УНІАН повідомляв про це напередодні о 15:31.

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено в 17 матеріалах із 89 досліджених (19 %).

Була значна кількість розмитих неконкретних та узагальнених посилань на представників певних закладів та установ (без називання конкретної людини, яка щось повідомила журналістам):

«За даними поліції, він планував залишити територію України» (18 грудня, випуск о 18:00);

«Про це повідомили у прес центрі Об’єднаних сил» (18 грудня, випуск о 20:00; 19 грудня, випуск о 19:00; 20 грудня, випуск о 19:00);

«Про це повідомили у відділі комунікацій обласного управління поліції» (19 грудня, випуск о 20:00);

«За даними поліції, 49-річний водій автомобіля “Рено-трафік” не впорався з керуванням і виїхав на зустрічну смугу» (19 грудня, випуск о 20:00);

«За даними штабу, банди вдалися до провокацій вчора вісім разів» (21 грудня, випуск о 19:00);

«Комунальне підприємство “Вода. Донбас” розпочало подачу води у відремонтований водогін, повідомили у прес-службі Торецької військово-цивільної адміністрації» (21 грудня, випуск о 22:00).

В одному матеріалі — повністю абстрактне безособове посилання:

«Рятувальники розбирають завали на місці вибуху у приватному будинку в Херсоні. Попередньо встановлено, що стався вибух газу без займання» (17 грудня, випуск о 22:00).

У кількох матеріалах були посилання на джерела в інтернеті:

«Про це повідомляється на офіційному сайті Харківського лабораторного епідеміологічного центру Міністерства охорони здоров’я» (17 грудня, випуск о 18:00);

«Зарплатня інших педагогічних працівників як і решти бюджетників наступного року зросте на 9 %, повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України» (18 грудня, випуск о 23:00);

«Про це на своїй сторінці у Фейсбук написала правозахисниця Євгенія Закревська» (18 грудня, випуск о 23:47);

«Таке рішення ухвалили 19 грудня, — повідомляє “Європейська правда”» (20 грудня, випуск о 13:00).

У матеріалі 17 грудня (випуск о 21:00) про вибух у приватному житловому будинку в Херсоні немає посилання на лікаря, який оцінював стан двох поранених людей як «тяжкий» і «стан середньої тяжкості».

Незрозуміле посилання в матеріалі за 21 грудня (випуск о 20:00): «Європейська Рада одноголосно ухвалила політичне рішення продовжити економічні санкції проти Росії, йдеться у повідомленні». Чиє саме повідомлення, в матеріалі не згадується.

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався у шести матеріалах із 89 досліджених (7 %).

Використання оцінної лексики й лексики урочистого стилю:

«Начальник обласної поліції Дмитро Головін запевняє, що в усіх цих справах є затримані, які підозрюються обґрунтовано» (17 грудня, випуск о 15:00);

«Виступали на так званій сцені політичні діячі, які закликали до того, що все ж таки потрібно докласти якомога максимум зусиль, щоб звільнити українських моряків» (17 грудня, випуск о 20:00);

«Замовником убивства колишнього депутата Російської Держдуми українська Генпрокуратура назвала громадянина Росії Володимира Тюріна, колишнього цивільного чоловіка дружини Вороненкова — оперної діви Марії Максакової» (17 грудня, випуск о 21:00). («Діва» — це оцінка, нейтрально — «оперна співачка».)

Був один журналістський висновок:

«Після того як не знайшли на них вибухонебезпечних предметів, підписали про це відповідний акт. Фактично він означає, що люди можуть повертатися до звичного життя, зокрема займатися сільським господарством» (18 грудня, випуск 20:00).

Як уже згадано в попередньому розділі, в матеріалі 17 грудня (випуск о 21:00) про вибух у приватному житловому будинку в Херсоні немає посилання на лікаря, який оцінював стан двох поранених людей як «тяжкий» і «стан середньої тяжкості». Отже ці оцінки звучать як оцінки ведучої.

На звітному тижні стандарт точності подачі інформації було порушено у п'яти матеріалах із 89 досліджених (6 %).

У матеріалі 17 грудня (випуск о 18:00) — неточність у формулюванні: «9-річна дитина та 60-річна жінка померли від грипу у Харкові з початку епідемічного сезону». Люди помирають не від самого грипу, а внаслідок тих ускладнень, які він дає.

Також неточність формулювання в матеріалі за 17 грудня (випуск о 20:00) про засідання суду у справі про вбивство екс-депутата Держдуми РФ Вороненкова: «Шевченківський райсуд Києва сьогодні продовжив розгляд кримінального провадження за обвинуваченням Ярослава Тарасенка та Олександра Лося. Їх підозрюють у вбивстві екс-депутата Держдуми Російської Федерації Дениса Вороненкова».Лося підозрюють в організації вбивства, а Тарасенка — у співучасті (він був водієм, який привіз кілера на місце злочину й мав його забрати). Безпосередній убивця був підстрелений охоронцем Вороненкова і згодом помер у лікарні.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 21:00) про вибух у приватному житловому будинку в Херсоні — розмитість визначень: «Внаслідок вибуху у приватному будинку в Херсоні потерпіли двоє людей… За його словами, попередньо встановлено, що стався вибух газу без займання, постраждав власник зруйнованого будинку, також 16-річний сусідський хлопець, якого травмувало ударною хвилею. Обох госпіталізовано, один постраждалий — у тяжкому стані, другий — у стані середньої тяжкості». «Потерпіти» і «постраждати» можна і фізично, й психологічно, й матеріально. У цьому ж випадку йдеться конкретно про поранення людей.

У матеріалі 19 грудня (випуск о 18:00) про відмову Насірову в позові до лікаря стандарт точності інформації порушено двічі:

«Суд відмовив поновленому на посаді голови Державної фіскальної служби Роману Насірову. Той позивався до лікаря, який свідчив у кримінальному провадженні проти нього, і вимагав мільйон гривень». Тут стилістична помилка в реченні призвела до перекручування змісту — з цього речення на слух можна зрозуміти, що це лікар вимагав у Насірова мільйон гривень.

Далі у бекґраунді сказано: «Повідомлення про підозру в зловживанні службовим становищем слідчі Антикорупційного бюро вручили йому в лікарні, куди з інфарктом потрапив Насіров». Такий діагноз свого часу справді озвучувався в мас-медіа, але був швидко спростований і лікарями, й самим Насіровим. Насправді лікарі діагностували тоді в Насірова лише гіпертонічний криз.

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 54 матеріалах із 89 досліджених (61 %).

Як і в попередніх досліджуваних періодах, переважно це недостатня деталізація в коротких формах подачі інформації.

Крім того, були ще випадки, де упускалися важливі для розкриття теми деталі подій.

Так, у матеріалі 17 грудня (випуск о 15:00) про роботу в Одесі тимчасової парламентської комісії щодо нападів на активістів не згадується, що народний депутат Ігор Луценко звинуватив міську владу Одеси в причетності до численних нападів на активістів.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 18:00) у матеріалі про те, що двоє людей померли в Харкові через ускладнення від грипу, не сказано, які саме ускладнення стали причинами цих смертей.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 19:00) про те, що погоджувальна рада ВР спланувала на тиждень розгляд законопроекту про перейменування УПЦ (МП), не пояснюється, в чому суть цього перейменування в законопроекті й чому саме тепер, зі створенням єдиної Православної церкви України, виникли підстави й потреба в такому законі.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 20:00) про засідання суду у справі про вбивство екс-депутата Держдуми РФ Вороненкова не даються важливі деталі — в чому конкретно звинувачують підсудних Лося й Тарасенка, натомість дають помилкове визначення (див. у розділі про порушення стандарту точності).

У матеріалі 17 грудня (випуск о 21:00) про вибух у приватному житловому будинку в Херсоні замість конкретизації поранень двох людей повідомляється лише про загальну оцінку їхнього стану: «Обох госпіталізовано один постраждалий — у тяжкому стані, другий — у стані середньої тяжкості».

У матеріалі 19 грудня (випуск о 20:00) про підсумки засідання тристоронньої контактної групи у Мінську не згадується важлива інформація про те, що Росія відмовилася від пропозиції України обміняти 42 українських заручників і політв’язнів на 66 сепаратистів і 23 росіян, засуджених в Україні. Про це сказано лише загальними словами: «Росія блокує обговорення будь-якого обміну чи звільнення українських полонених. У цьому питанні немає жодного прогресу». (Цю інформацію «Українське радіо» подало неоперативно наступного дня.)

У кількох випадках забракло критично важливих для розуміння аудиторією теми бекґраундів.

Так, у матеріалі 17 грудня (випуск о 15:00) про роботу в Одесі тимчасової парламентської комісії щодо нападів на активістів у бекґраунді згадується, як було вбито радницю міського голови Херсону Гандзюк, але при цьому не згадується, що саме після смерті Гандзюк у парламенті й було вирішено створити ТСК по нападах на активістів загалом по країні.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 19:00) про те, що синод Московського патріархату вирішив не визнавати новостворену помісну Православну церкву України, не було достатнього бекґраунду про Об’єднавчий собор 15 грудня і про те, що церкву визнає Вселенський патріархат.

У матеріалі за 17 грудня (випуск о 19:00) про те, що погоджувальна рада ВР спланувала на тиждень розгляд законопроекту про перейменування УПЦ (МП), є надлишковий бекґраунд про те, що Об’єднавчий собор обрав митрополита Епіфанія головою новоствореної церкви, бо це прямо не стосується основної теми повідомлення. Натомість немає необхідного бекґраунду про те, що УПЦ (МП) не є самостійною церковною організацією, а керується Російською православною церквою.

У матеріалі 17 грудня (випуск о 20:00) про засідання суду в справі про вбивство екс-депутата Держдуми РФ Вороненкова в бекґраунді не згадується, що його вбивця був підстрелений охоронцем Вороненкова, а згодом помер у лікарні.

Протягом звітного тижня на каналі не було матеріалів із ознаками можливої замовності (0 %).

17 грудня (понеділок):

Випуск о 15:00

1. Розслідується вбивство радниці голови Херсона та напади на інших громадських діячів

«Ведуча: Як розслідується вбивство радниці голови Херсону та напади на інших громадських діячів? Це питання розглядає тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Її виїзне засідання сьогодні проходить в Одесі в приміщенні обласної держадміністрації. На думку учасника комісії народного депутата Ігоря Луценка, однією із причин нападів на громадських діячів Одещини є їхні виступи проти незаконного будівництва в обласному центрі.

Ігор Луценко, народний депутат: Почасти, що відбувається навколо цих нападів, це конфлікти пов’язані з землевідводами в Одесі. І, зокрема, незаконними будівництвами внаслідок.

Ведуча: Цього року в Одесі було скоєно 4 напади. Один з потерпілих — очільник одеської організації партії “Сила людей” Олег Михайлик, каже, — ситуація із розслідуванням цих справ має бути винесена на загальнодержавний рівень.

Олег Михайлик, очільник одеської організації партії “Сила людей”: Вже сьогодні зрозуміло, що ні обласна прокуратура, ні обласна поліція резонансних справ розслідувати або не хочуть, або не можуть.

Ведуча: Начальник обласної поліції Дмитро Головін запевняє, що в усіх цих справах є затримані, які підозрюються обґрунтовано.

Дмитро Головін, начальник обласної поліції: Деякі з них перебувають в СІЗО, деякі на підписці про невиїзд. Тому заявляти про бездіяльність правоохоронних органів неправильно. Слідчі дії щодо виявлення замовників нападів тривають.

(У сюжеті не згадується про те, що народний депутат Луценко цього дня звинуватив одеську міську владу в причетності до нападів на активістів.)

Ведуча: Нагадаю, Катерина Гандзюк померла в лікарні 4 листопада, після тримісячного лікування. Влітку невідомий облив її сірчаною кислотою. У справі підозрюються п'ятеро людей. Замовник нападу невідомий.

(У бекґраунді слухачам може бути незрозуміло, чому згадується вбивство херсонської активістки, коли в самому матеріалі йдеться про Одесу. Очевидно, бракує того, що саме смерть Гандзюк стала поштовхом до створення цієї тимчасової слідчої комісії ВР.)».

Випуск о 18:00

1. У Торецьку на Донеччині через відсутність централізованого водопостачання оголошено надзвичайну ситуацію.

«Ведуча: У Торецьку на Донеччині через відсутність централізованого водопостачання оголошено надзвичайну ситуацію. Про це повідомили у прес-центрі обласного управління ДСНС. Як розповів «Суспільному» заступник голови військово-цивільної адміністрації Торецька Сергій Винник, ремонтники не можуть дістатися до місця пошкодження водогону Горлівка — Торець через обстріли бойовиків.

Сергій Винник, голова військово-цивільної адміністрації Торецька: Це зона активних бойових дій, без режиму тиші туди дуже складно дістатися без ризиків для життя та здоров’я. Сьогодні була спроба, але вона виявилась невдалою. Почалась стрілянина з боку бойовиків. Ми повідомили усі структури ОБСС, Центр контролю і координації, Червоний хрест, що нам потрібен режим тиші.

Ведуча: За словами Сергія Винника, понад 42 тисячі жителів прифронтового Торецька, Залізного та сусідніх селищ Північне і Південне залишаються без централізованого водопостачання. Водогін Горлівка — Торець розташований поблизу Горлівки в «сірій зоні» був пошкоджений вчора під час обстрілу. Це не вперше водогін виходить з ладу через обстріл бойовиків. Востаннє таке траплялось 15 жовтня, тоді після обстрілів 60 тисяч жителів Торецька та довколишніх сіл були без води протягом 9 діб».

2. Адвокати українських моряків, яких утримують у СІЗО Москви, зустрінуться з усіма своїми підзахисними до кінця року за графіком слідчих дій

«Ведуча: Адвокати українських моряків, яких утримують в СІЗО Москви зустрінуться з усіма своїми підзахисними до кінця року за графіком слідчих дій. Про це сьогодні на прес-конференції в Києві повідомив керівник групи адвокатів Микола Полозов. За його словами, група адвокатів працює в межах єдиної стратегії захисту. І з минулого понеділка відвідала 11 моряків, з них вісьмох утримують у слідчому ізоляторі в “Лефортово”, трьох поранених — у тюремній лікарні “Матросская тишина”. 8 моряків визнали себе військовополоненими, решта зроблять це невдовзі, — сказав Микола Полозов.

Микола Полозов, керівник адвокатської групи: Тепер тривають слідчі дії щодо моряків, до Нового року за графіком слідчих дій, всі адвокати побачаться зі своїми підзахисними. Дізнаються їхню позицію. В мене немає сумнівів, що і як і ті восьмеро вже сказали під протокол, що вони військовополонені. І інші зроблять такі ж заяви, бо ніким іншим, крім військовополонених, на сьогодні вони в Росії не є.

Ведуча: Сказав адвокат Микола Полозов. Нагадаємо, підконтрольний Росії суд у Сімферополі заарештував всіх полонених українських моряків надва місяці. Їх звинувачують у незаконному перетині кордону. 25 листопада українські військові катери “Нікополь” і “Бердянськ”, а також буксир “Яни Капу” захопили російські спецслужби в Керченській протоці. Українські судна йшли з Одеси в Маріуполь».

3. Поліція затримала одного з імовірних замовників убивства в Бердянську учасника бойових дій Віталія Олежка з позивним Сармат

«Ведуча: Поліція затримала одного із ймовірних замовників убивства у Бердянську учасника бойових дій Віталія Олешка з позивним Сармат. Цю інформацію “Українському радіо” підтвердив перший заступник голови Нацполіції Вячелав Аброськін. За його словами, підозрюваний житель Дніпра. Його затримали в аеропорту Харкова. Він планував вилетіти до Стамбула, каже В'ячеслав Аброськін.

В'ячеслав Аброськін, перший заступник голови Нацполіції: Щодо затриманої особи можу сказати, що це чоловік 84-го року народження, місцевий мешканець міста Дніпро. Ця особа затримана, в порядку статті 208 Кримінально-процесуального кодексу України. Тримається у слідчому ізоляторі в місті Києві. За результатами проведення спеціальних заходів, працівниками поліції міста Бердянськ було затримано п'ятеро осіб, які на теперішній час заарештовані і утримуються у слідчому ізоляторі. Через деякий час працівниками поліції було встановлено одного із можливих організаторів і співучасників цього злочину. Він також на теперішній час заарештований і утримується в слідчому ізоляторі.

Ведуча: Нагадаємо, Віталія Олешка застрелили в Бердянську 31 липня. Він був добровольцем батальйону «Донбас», брав участь у боях за Іловайськ. Нагороджений Орденом за мужність 3-го ступеня. Після повернення із фронту захищав права місцевих жителів. Правоохоронці розглядають три основні версії вбивства: злочин, вчинений особами які входять до злочинної організації, убивство через громадську та підприємницьку діяльність».

4. Запорізька бригада територіальної оборони склала присягу на вірність українському народу

«Ведуча: Понад дві сотні резервістів Запорізької бригади територіальної оборони склали сьогодні присягу на вірність українському народу. Розповідає наш кореспондент.

Кореспондент: Колишній журналіст Іван Коротич прийшов на збори резервістів після першого дзвінка з військкомату. Чого власне чекаєте від зборів?

Іван Коротич, резервіст: Покращення знань, навичок. Буть готовим в любий момент дать відсіч будь-якому ворогу.

Кореспондент: Держслужбовець Андрій Зайцев сам прийшов до військового комісаріату, коли почув про інцидент з українськими кораблями, який стався 25 листопада.

Андрій Зайцев, резервіст: Я дізнався про новий виток розвитку агресії з боку Російської Федерації. Також я дізнався, що у нас будуть військові збори резервістів і сам звернувся до військкомату.

Катерина Зайцева, дружина резервіста: Поставилась нормально до рішення чоловіка, а як до нього ставитись, це обов’язок кожного чоловіка.

Кореспондент: Десятиденні збори резервісти пройдуть у складі 110 бригади територіальної оборони.

Андрій Божко, командир 110-ї бригади територіальної оборони: Цей час взагалі заняття бригади територіальної оборони. Це в разі необхідності прикриття кордонів, також захист державних установ, державних споруд, об’єктів, які мають стратегічну важливість».

5. 9-річна дитина та 60-річна жінка померли від грипу в Харкові з початку епідемічного сезону

«Ведуча: 9-річна дитина та 60-річна жінка померли від грипу (неточність у формулюванні — люди помирають не від самого грипу, а внаслідок спричинених грипом ускладнень) у Харкові з початку епідемічного сезону. Про це повідомляється на офіційному сайті Харківського лабораторного епідеміологічного центру Міністерства охорони здоров’я. За інформацією, зареєстровано 2 лабораторно підтверджених летальних випадки від грипу. Померлі не були вакциновані.

(Неповна інформація, не вказано ті ускладнення, від яких власне й померли ці люди)».

Випуск о 19:00

1. Українська православна церква Московського патріархату не визнає створення Української помісної православної церкви

«Ведуча: Українська православна церква Московського патріархату не визнає створення Української помісної православної церкви — таке рішення позачергового засідання священного синоду, який відбувся сьогодні, оприлюднив митрополит Бориспільський і Броварський Антоній.

Антоній, митрополит Бориспільський і Броварський: На цьому соборі було об'єднано дві неканонічні структури, і тому для Української православної церкви рішення цього зібрання не має ніякого значення. (Цей аргумент Антонія потребував думки у відповідь.) Священний синод змушений був прийняти відповідні рішення відносно двох наших архієреїв, які, незважаючи на рішення архієрейського собору і священного синоду, все ж таки взяли участь в зібранні п'ятнадцятого грудня. Священний синод звільнив з керування єпархією та заборонив священнослужіння митрополита Вінницького і Барського Сімеона, а також зняв з посад митрополита Переяслав-Хмельницького та Вишневського Олександра.

Ведуча: Один із священників, які взяли участь в Об’єднавчому соборі, Олександр Драбинко сказав «Суспільному», що до православної церкви Московського патріархату більше не належить.

Олександр Драбинко, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський: З п'ятнадцятого грудня я не належу до релігійної організації, котра зареєстрована як Українська православна церква, і маю на це лист від патріарха Вaрфоломія про те, що будь-які санкції синоду чи священоначальства цієї організації до мене не мають жодного відношення і стосунку. Я як був, так і залишаюсь митрополитом у сані і митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Вишневським.

(Відсутній бекґраунд про Об’єднавчий собор і визнання ПЦУ Вселенським патріархатом.)».

2. Про законопроект про перейменування Української православної церкви Московського патріархату

«Ведуча: Законопроект про перейменування Української православної церкви Московського патріархату парламентарі планують розглянути цього тижня. Про це на погоджувальній раді сказав сьогодні спікер Андрій Парубій.

Андрій Парубій, голова Верховної Ради України: Питання, які стосуються перейменування церкви. Очевидно, треба буде і з головою комітету переговорити. Якщо є достатня готовність — я думаю, що ми зможемо їх розглянути в четвер.

Ведуча: Голову нової помістної Української церкви обрали минулої суботи на Об'єднавчому соборі. Ним став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Собор відбувся у Софії Київській.

(У цьому матеріалі не пояснюється, в чому суть перейменування УПЦ (МП), яку пропонує законопроект, і чому саме тепер, зі створенням Православної церкви України, виникла потреба в такому законі. Крім того, тут є надлишковим бекґраунд про обрання Епіфанія, оскільки це напряму не стосується теми матеріалу. Натомість немає бекґраунду про те, що УПЦ (МП) не є самостійною церковною організацією, а керується Російською православною церквою.)».

Випуск о 20:00

1. Громадську акцію на підтримку українських моряків, захоплених Росією, проводять у центрі Києва

«Ведуча: Громадську акцію на підтримку українських моряків, захоплених Росією, проводять у центрі Києва. На Майдані Незалежності перебуває зараз наша кореспондентка.

Кореспондентка: На даний момент акція вже завершилась. Виступали на так званій сцені політичні діячі, які закликали до того, що все ж таки потрібно докласти якомога максимум зусиль, щоб звільнити українських моряків та всіх військовополонених, які є незаконно осудженими, знаходяться в Росії та на окупованому Криму, на окупованому Донбасі. А зараз люди пишуть листи виключно російською мовою на підтримку українських моряків. Закидають їх до скриньки, тому що головною умовою є написання російською мовою.

Ведуча: Про акцію у Києві на Майдані на підтримку українських моряків та всіх полонених у Росії. Акція щойно завершилася у столиці. Нагадаємо, підконтрольний Росії суд у Сімферополі заарештував всіх полонених українських моряків на два місяці. Їх звинувачують у незаконному перетині кордону. Російські спецслужби захопили українські військові катери “Нікополь” і “Бердянськ”, буксир “Яни Капу” у Керченській протоці 25 листопада. Українські судна йшли з Одеси в Маріуполь».

2. Шевченківський райсуд Києва сьогодні продовжив розгляд кримінального провадження щодо вбивства екс-депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова

«Ведуча: Шевченківський райсуд Києва сьогодні продовжив розгляд кримінального провадження за обвинуваченням Ярослава Тарасенка та Олександра Лося. Їх підозрюють у вбивстві екс-депутата Держдуми Російської Федерації Дениса Вороненкова. (Неточність: Лося підозрюють в організації вбивства, а Тарасенка — у співучасті (він був водієм, який привіз кілера на місце злочину і мав його забрати.) Під час судового засідання прокурор Євген Шаповолов сказав: продовжити арешт необхідно тому, що обвинувачені можуть ухилитися від суду і повпливати на свідків. Про це він сказав під час судового засідання.

Євген Шаповолов, прокурор судового засідання: Ризики, які були судом враховані під час попередніх подій такого запобіжного заходу, на даний час не відпали, продовжують існувати. Вважаємо, обвинувачені, якщо не будуть перебувати під вартою, можуть ухилятися від суду, можуть незаконно впливати на потерпілих у даному кримінальному проваджені, свідків кримінального провадження.

Ведуча: Підстав для продовження арешту обвинувачених немає, вважає адвокат В’ячеслав Пархоменко.

В’ячеслав Пархоменко, адвокат: В матеріалах кримінального провадження взагалі відсутні докази причетності Лося до вчинення злочину. Прокурор наразі не додає будь-яких додатків до свого клопотання, якими він зміг би обґрунтувати наявність доказів і наявність підозр. На підставі чого такий захід має бути? Є рішення Конституційного суду 23 листопада 2017 року. Є практики Європейського суду з прав людини, яка говорить про те, якщо особу тримають під вартою протягом тривалого періоду, ризики, які були наявні в період обрання запобіжного заходу, не можуть бути враховані при подальшому продовженні тримання під вартою.

Ведуча: Сьогодні в Шевченківському райсуді опитали двох свідків у справі про вбивство Вороненкова. Це керівник житлового комплексу, де мешкав Денис Вороненков і попередній власник автомобіля, який, на думку сторони звинувачення, використовували ймовірні вбивці. Наступне судове засідання у цій справі відбудеться 11 січня 2019 року. Нагадаю, Дениса Вороненкова, який виїхав з Росії в Україну, було застрелено у центрі Києва в березні 2017 року. Замовником убивства колишнього депутата Російської Держдуми українська Генпрокуратура назвала громадянина Росії Володимира Тюріна, колишнього цивільного чоловіка дружини Вороненкова — оперної діви Марії Максакової. Його оголошено у міжнародний розшук».

Випуск о 21:00

1. Внаслідок вибуху у приватному будинку в Херсоні потерпіли двоє людей

«Ведуча: Внаслідок вибуху у приватному будинку в Херсоні потерпіли двоє людей. Про це Суспільному повідомив заступник начальника Управління координаційного центру головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області — Олександр Бондар. За його словами попередньо встановлено, що стався вибух газу без займання постраждав власник зруйнованого будинку, також 16-річний сусідський хлопець, якого травмувало ударною хвилею. Обох госпіталізовано один постраждалий — у тяжкому стані, другий — у стані середньої тяжкості. (Неповнота інформації, конкретність поранень підмінена загальною оцінкою стану.)».

2. Волинь засипало снігом

«Ведуча: Волинь засипало снігом. 80 одиниць снігоочисної техніки працюють нині на дорогах державного значення у Волинській області. Залучено ісм грейдерів. Це кореспонденту Суспільного розповів заступник начальника автомобільних доріг в області Юрій Дишкевич.

Юрій Дишкевич, заступник начальника автомобільних доріг у Волинській області: Найсильніші опади на території Луцького району. Тут сніговий покрив зараз наблюдається до 24 сантиметрів. Да, снігу на узбіччі зібралось дуже багато. Через що ми будемо підключати більш тяжку техніку, з металевими ножами. Це автогрейдера, щоб повністю розчистити дороги в ці напрямки.

Кореспондент: За словами речника Державної служби з надзвичайних ситуацій Володимира Нестерова, пожежно-рятувальні підрозділи півтора десятки разів виїздили на допомогу водіям, які потрапили у снігові замети.

Володимир Нестеров, речник Державної служби з надзвичайних ситуацій: Вивільнено з снігових заметів 16 транспортних засобів. З них дві карети швидкої допомоги, в яких перебувало 6 громадян. Рятувальні роботи проводились майже по всій області.

Кореспондент: У травмпункт Луцької міської клінічної лікарні звернулися два десятки пацієнтів. Про це розповів лікар-травматолог Ігор Шпитун.

Ігор Шпитун, лікар-травматолог: В основному це йде стандартні такі переломи променевої кістки в типовому місці. Тому що людина коли падає на руку підставляє руку. Травмується рука».

3. 34 адвокати захищають українських моряків захоплених Росією в районі Керченської протоки

«Ведуча: 34 адвокати захищатимуть українських моряків, яких утримуть в московських СІЗО. Їх обрали з 82 юристів, які подали свої заявки, — повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова сьогодні під час прес-конференції в Києві за участі групи адвокатів.

Кореспондент: До групи адвокатів, які захищатимуть українських моряків увійшли представники з Москви та Криму. Розповіла уповноважена Верховної Ради з прав людини — Людмила Денисова. За її словами, усі вони пройшли ретельну перевірку щодо співпраці з російськими спецслужбами.

Людмила Денисова, уповноважена Верховної Ради з прав людини: Вкрай важливо, щоб в цю групу адвокатів не попали “кроти” та ефесбешники. І тому всі були перевірені. Списки погоджені.

Кореспондент: До групи адвокатів увійшов кримський правозахисник Еміль Курбедінов. Його, нагадаю, 6 грудня затримали в окупованому Криму начебто за пост в соціальній мережі. Після 5 діб адміністративного арешту він вийшов на волю. Під час прес-конференції Еміль Курбедінов розповів, що за роки окупації Криму навчився розпізнавати у якому стані його підзахисні, яких звинувачують за політичними мотивами.

Еміль Курбедінов, адвокат: Мені, дякувати Богу, вдалося-таки зустрітись з моїм підзахисним Богданом Небелицею. Зустрілися ми в головному управлінні ФСБ Росії. Хочу сказати, що морально у нього бойовий дух. Почалися слідчі дії, на яких він заявив, що є військовополоненим. Це все було зроблено під протокол.

Кореспондент: Адвокати українських моряків, які утримуються у СІЗО Москви, зустрінуться з усіма своїми підзахисними до кінця цього року за графіком слідчих дій, — повідомив керівник групи адвокатів Микола Полозов. Вісім моряків визнали себе військовополоненими, решта невдовзі також визнають себе військовополоненими, — сказав Микола Полозов.

Микола Полозов, голова адвокатської групи: Це відображає спільну стратегічну позицію, про те, що моряки військовополонені говорять і в Україні і в світі. Про це кажуть і самі моряки. Лише Росія вважає їх кримінальними злочинцями. Ми це бачили в десятках справ щодо громадян України, які в Росії звинувачуються з політичних міркувань.

Кореспондент: Судове засідання щодо арешту українських моряків відбудеться 25 січня — повідомив адвокат Ілля Новіков. Нагадаю, 21 моряка утримують у СІЗО “Лефортово”, трьох поранених в “Матросской тишине”. Підконтрольний Росії суд у Сімферополі заарештував всіх на два місяці Їх звинувачують у незаконному перетині кордону. 25 листопада українські військові катери протаранили та захопили російські спецслужби в Керченській протоці. Українські судна йшли з Одеси в Маріуполь».

4. Євросоюз може запровадити додаткові санкції Росії за її агресію в районі Керченської протоки найближчим часом

«Ведуча: Євросоюз може запровадити додаткові санкції Росії за її агресію в районі Керченської протоки найближчим часом. Про це під час он-лайн-брифінгу в Брюсселі сказав спецпредставник департаменту США з питань України Курт Волкер. За його словами, це може статися протягом місяця — двох. Нагадаю, 6 вересня 2014 Євросоюз ухвалив рішення про перший етап санкцій, який передбачав призупинення переговорного процесу Євросоюзу і Росії про пом’якшення візового режиму та нової угоди про партнерство. У вересні поточного року Рада ЄС продовжила дію обмежувальних заходів проти Росії через анексію Криму та агресію на Донбасі. Санкції стосуються півтори сотні фізичних осіб та 44 організацій. Йдеться про заборонений в’їзд в країни Євросоюзу та замороження активів. Російські компанії можуть оскаржити рішення впродовж двох місяців».

Випуск о 22:00

1. Рятувальники розбирають завали на місці вибуху у приватному будинку в Херсоні

«Ведуча: Рятувальники розбирають завали на місці вибуху у приватному будинку в Херсоні. Попередньо встановлено, що стався вибух газу без займання. Внаслідок вибуху потерпіли двоє людей. Розповів Суспільному заступник начальника Управління координаційного центру головного управління держслужби надзвичайних ситуацій у Херсонській області Олександр Бондар.

Олександр Бондар, начальника Управління координаційного центру головного управління держслужби надзвичайних ситуацій у Херсонській області: Прийшло повідомлення, що в будинку знаходиться дитина, яку привалило. Дитину, якій 16 років було визволено. В будинку був лише один батько. Батька також забрала швидка допомога.

Ведуча: За словами Олександра Бондара, обох госпіталізовано до обласної і дитячої обласної лікарень: у тяжкому стані, і стані середньої тяжкості відповідно».

2. На Івано-Франківщині для розчищення доріг від снігових заметів задіяно 48 одиниць техніки

«Ведуча: На Івано-Франківщині для розчищення доріг від снігових заметів задіяно 48 одиниць техніки. Про це «Суспільному» повідомив заступник начальника служби автомобільних доріг в області Михайло Новосільський.

Михайло Новосільський, заступник начальника служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області: Ситуація на дорогах складна. Дорожні організації працюють круглодобово. Тільки два останніх дні працювало 48 одиниць техніки і 110 чоловік. За два дні висипано 102 тонни солі і плюс 660 тонн підсипочного матеріалу. Проїзд всюди забезпечений по дорогах державного значення. Ускладнений проїзд Татаренка в Городецькому районі. Господарства і далі продовжують працювати, так як сніг продовжує падати. І основна зараз робота викидання снігу з доріг.

Ведуча: Протягом учорашнього дня на Івано-Франківщині рятувальники витягнули з під снігових заметів 19 транспортних засобів, зокрема автобус Жуків — Івано-Франківськ».

3. Резолюцію, яка засуджує агресію Росії в Чорноморському регіоні і стягування військ на анексований півострів, мають розглянути на Генеральній асамблеї ООН

«Ведуча: Резолюцію, яка засуджує агресію Росії в Чорноморському регіоні і стягування військ на анексований півострів мають розглянути на Генеральній асамблеї ООН. Почнеться засідання в Нью-Йорку орієнтовно о 22-й годині за Києвом. Раніше резолюцію підтримали у комітетах, а її співавторами разом з Україною стали понад 40 країн. Про це розповіла Суспільному речниця закордонних справ України Катерина Зеленко.

Катерина Зеленко: Ця резолюція по суті засуджує окупацію та мілітаризацію Автономної республіки Крим та міста Севастополь, Чорного та Азовського морів, підтверджуючи при цьому стурбованість мілітаризації цих районів з боку міжнародних партнерів і в зв'язку з актами збройної агресії проти України в Керченській затоці 25 листопада, в резолюції є чітка вимога до Російської Федерації: повернути захоплені кораблі та звільнити українських моряків, а також забезпечити свободу судноплавству в регіоні».

4. Законопроекти щодо врегулювання питання назв церков в Україні народні депутати можуть розглянути цього пленарного тижні

«Ведуча: Законопроекти щодо врегулювання питання назв церков в Україні народні депутати можуть розглянути цього пленарного тижні. Про це сьогодні під час погоджувальної ради повідомив заступник голови фракції Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко. За його словами, є два законопроекти щодо назв церков. Один із них передбачає, що церкви мають називатися відповідно до свого релігійного центру. Інший документ має врегулювати документ переходу і захисту майна, розповів Олексій Гончаренко.

Олексій Гончаренко, голови фракції Блоку Петра Порошенка: Це має бути згідно волі вірян, це має бути прописано тут, у Верховній Раді. Прийнято як закон України. Віряни самі визначаються, в якій церкві їм бути. І якщо вони визначились про перехід, до, наприклад, Православної церкви в Україні, то вони зможуть це зробити. Якщо вони вирішили залишитись там, де вони зараз є, також абсолютно їхнє право. Але ця церква буде називатися Українська метрополія Російської православної церкви.

Ведуча: Законопроекти щодо врегулювання питання назв церков в Україні, суперечить Конституції, — так сказав під час засідання голова фракції “Опозиційного блоку” Вадим Новинський.

Вадим Новинський, голова фракції “Опозиційного блоку”: Це суперечить Конституції України і в жодному разі не можна руйнувати чинний порядок. Зараз суспільство напружене і віряни настільки напружені цими усіма питаннями, що достатньо одного сірника — і виникне громадянське протистояння. Цього у жодному випадку не можна допускати. Ті, хто входив до коаліції Петра Порошенка, вони мають зберегти той крихкий конфесійний мир. Почитайте 35-ту статтю Конституції: держава не втручається у справи церкви.

(Не дотримано балансу думок. Аргументація Новинського потребувала слова у відповідь від законодавців — політичних опонентів або експертної юридичної оцінки.)».

У випусках за 17 грудня не повідомлялося про таку важливу тему дня:

У політв’язня Клиха погіршився стан здоров’я, є підозра на рак — Супрун.

18 грудня (вівторок):

Випуск о 17:00

1. Суд обирає запобіжний захід

«Ведуча: Суд обирає запобіжний захід підозрюваному у замовленні вбивства учасника бойових дій Віталія Олешка з позивним Сармат. Це дніпровський бізнесмен на ім'я Євген Бродський. Його затримали позавчора в аеропорту Харкова. За даними поліції, він планував залишити територію України.

Кореспондент: Поки що суд рішення не ухвалив. Наразі, суддя ознайомлюється з матеріалами справи. Прокурор Юрій Грицай вимагає запобіжного заходу у вигляді арешту на два місяці без права внесення застави, щоб підозрюваний не міг вплинути на хід справи, або переховуватися від слідства. Стаття, за якою висунуто підозру затриманому, умисне вбивство. За мотив, за словами прокурора, особиста неприязнь до Віталія Олешка. Адвокати Сергій та Олена Бірюк просять звільнити Бродського просто в судовій залі. Кажуть: затримавши його у Харкові слідчі перевищили свої повноваження. Підозру вважають необґрунтованою. І кажуть, він просто їхав за кордон лікуватися, де його затримали в міжнародному аеропорту, і лікувати своїх дітей. Тікати чи приховувати від слідства він не збирався. А сам Бродський просив суд відпустити його додому.

Ведуча: Віталія Олешка застрелили у Бердянську 31 липня. Він був добровольцем батальйону “Донбас”, брав участь у боях за Іловайськ. Нагороджений орденом “За мужність” 3-го ступеня. Після повернення з фронту відстоював права місцевих мешканців. У справі фігурує шестероо підозрюваних, усіх їх арештовано. Правоохоронці розглядають три основні версії вбивства: злочин, який вчинено особами, які входять до злочинних організацій; убивство через активну громадську та підприємницьку діяльність».

Випуск о 18:00

1. 60 діб без права внести заставу підозрюваному у вбивстві Олешка

«Ведуча: 60 діб без права внести заставу, такий запобіжний захід обрав Печерський суд Києва підозрюваному у замовленні вбивства учасника бойових дій Віталія Олешка з позивним Сармат. Про це повідомила наша кореспондентка. Цей Дніпровський бізнесмен, якого затримали вчора в аеропорту Харкова. За даними поліції, він планував залишити територію України. Віталія Олешка, нагадаю, застрелили в Бердянську 31 липня. Він був добровольцем батальйону «Донбас», брав участь в боях за Іловайськ, нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня. Після повернення з фронту захищав права місцевих жителів. У справі фігурують шестеро підозрюваних. Всіх їх арештовано. Правоохоронці розглядають три основні версії вбивства. Злочин, скоєний особами, які входять до злочинних організацій, убивство через активну громадську діяльність та через підприємницьку діяльність. Про позицію захисту слухайте в наступних випусках».

2. У Львові попрощалися з екс-головою «Правого сектору» Ігорем Коцюрубою

«Ведуча: У Львові попрощалися з екс-головою Правого сектору Ігорем Коцюрубою. Він помер напередодні в Червоноградській центральній міській лікарні. Поховали чоловіка на Личаківському кладовищі, повідомили кореспонденти Суспільного. За словами речниці національної поліції Львівщини Світлани Добровольської, Ігор Коцюруба помер в лікарні від тілесних ушкоджень — ран та порізів на шиї. Поліція розглядає версію самогубства. Це з’ясовують слідчі і судмедексперти. 53-річний Ігор Коцюруба був комендантом наметового містечка на Майдані під час Помаранчевої революції та учасником Революції гідності. Навесні 2014-го у Львівській області він очолив “Правий сектор”, пізніше керував громадськими формуваннями з охорони правопорядку “Aфганська сотня” та ветеранською організацією».

3. Ремонтні роботи на пошкодженому водогоні Горлівка — Торецьк на Донеччині не можуть провести через обстріли бойовиків

«Ведуча: Ремонтні роботи на пошкодженому водогоні Горлівка — Торецьк на Донеччині не можуть провести через обстріли бойовиків. Питну воду жителям Торецька, Залізного, Північного і Південного на Донеччині, які дві доби залишаються без централізованого водопостачання, підвозять цистернами. Про це повідомила “Українському радіо” речниця обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій Вероніка Бахал.

Вероніка Бахал, речник обласного управління ДСНС: На даний час ремонті роботи не проводяться. Не надана гарантія безпеки щодо безпечного проведення робіт на аварійній ділянці водогону. Без централізованого водопостачання залишається понад 42 тисячі чоловік та чотири населених пункти. Зі 6-ї години 18 грудня проводиться підвіз питної та технічної води населенню та до об’єктів інфраструктури засобами головного управління ДСНС України в Донецькій області. Протягом 17го грудня було здійснено підвіз води: 89 тонн технічної води. І сьогодні вже на даний час підвезено 15 тонн питної води та 25 тонн технічної води».

4. Резолюція Генасамблеї ООН щодо проблеми мілітаризації Криму

«Ведуча: Резолюція Генасамблеї ООН щодо проблеми мілітаризації Криму, а також частини Чорного і Азовського морів — юридично це ще один з кроків на шляху до визнання Росії державою-агресором. Про це сьогодні журналістам у парламенті сказала голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко.

Ганна Гопко, голова комітету Верховної Ради у закордонних справах: Відповідно, тоді треба буде вже до статуту ООН вимагати взагалі позбавлення права голосу Росії як постійного члена, тому що вона порушує статут ООН, вона не може вже бути постійним членом ООН. І такий прецедент, тому що вона порушує статті статуту ООН, і нам потрібно продовжити цей хороший прецедент, який недавно відбувся, коли український «Ощадбанк» виграв справу проти Російської Федерації за анексію Криму. Це 1 мільярд 300 мільйонів доларів, які Російська Федерація має сплатити, тому що це безапеляційне рішення.

Ведуча: Нагадаю, в ніч на вівторок Генасамблея ООН ухвалила ініційовану Україною резолюцію, яка закликає Росію вивести свої війська з території окупованого Криму, засуджує наростання російської військової присутності у Чорному і Азовському морях. За резолюцію проголосували 66 країн. Проти — 19».

5. Школу гончарства відкрили на Волині в селі Липини Луцького району

«Ведуча: Школу гончарства відкрили на Волині в селі Липини Луцького району.

Кореспондент: У селі Липини запрацювала школа гончарства “Осередок”. Сьогодні тут перший урок. Діти вивчатимуть ази гончарної справи, роботу з глиною на гончарному колі і ліпку. Гончар і викладач Віктор Дудко каже: це справа корисна для дітей — розвиває моторику пальців, посидючість, творче мислення.

Віктор Дудко, викладач: багато років дуже хотів відкрити школу для дітей, щоб це ремесло не вмерло, щоб його всі дальше продовжували. А сама більша радість, коли діти цим займаються — це їхня усмішка, коли їм щось получається. Тоді це просто ти і сам задоволений, і дитина задоволена. І якщо мені Бог дав цей дар, я мушу дальше його передати.

Софія Швець, учениця: Мені дуже сподобалося, це цікаво, захоплююче. В мене получився такий глечик з візерунком, хвильками.

Олександра Сирота, учениця: Були деякі труднощі. Ну, з неї можна зробити багато цікавих речей. Мені дуже сподобалося це заняття і я планую ще сюди приходити».

6. Акцію «Миколай про тебе не забуде» проводять у Тернополі

«Ведуча: Акцію “Миколай про тебе не забуде” проводять у Тернополі. Сьогодні ввечері волонтери фабрики Святого Миколая розводять подарунки для дітей з малозабезпечених та багатодітних родин міста. Розповідає волонтер Володимир Лотоцький.

Володимир Лотоцький, волонтер: Подарунки отримують близько півтори тисячі дітей. З 16-ї години ми починаємо розвезення подарунків до Миколая. Люди приносили складники. Протягом вже близько місяця часу солодощі, іграшки, канцелярію, засоби особистої гігієни. Також щосуботи ми продавали пряники і на виручені кошти також ми докупляли засоби гігієни, докупляли іграшки, докупляли ті складники, яких нам найбільше не хватало. Також закупляли ми солодощі».

Випуск о 19:00

1. Диверсії на залізниці на Харківщині запобігла Служба безпеки України

«Ведуча: Диверсії на залізниці на Харківщині запобігла Служба безпеки України. Про це сьогодні на брифінгу розповів представник департаменту контррозвідки СБУ Володимир Настюк. За його словами, вчора чоловік заклав вибухівку під рейки, від'їхав на 30 кілометрів, і спробував активувати вибуховий пристрій за допомогою мобільного. Тоді його і затримали правоохоронці. Затриманий житель Луганщини раніше воював на боці бойовиків. Силовикам він розповів, як планував вибух. Контррозвідники СБУ попередили його, підмінивши вибуховий пристрій на муляж. Силовики також з'ясували, хто організував диверсію. Його розшукують».

2. 60 діб без права внесення застави

«Ведуча: 60 діб без права внесення застави — такий запобіжний захід обрав Печерський суд Києва підозрюваному в замовленні вбивства учасника бойових дій Віталія Олешка з позивним Сармат. Про це повідомила кореспондентка Суспільного. Підозрюваний — дніпровський бізнесмен, якого затримали вчора в аеропорту Харкова. За даними поліції, він планував залишити територію України. Захист просив відпустити підозрюваного, який, за словами адвоката Сергія Сироватки, не збирається їхати з України. Нагадаю, Віталія Олешка застрелили в Бердянську 31 липня. Він був добровольцем батальйону “Донбас”, брав участь в боях за Іловайськ, нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня. Після повернення з фронту захищав права місцевих жителів. У справі фігурують шестеро підозрюваних. Їх арештовано. Правоохоронці розглядають три основні версії вбивства: злочин, учинений особами, які входять до злочинних організацій, убивство через активну громадську діяльність та через підприємницьку діяльність».

3. У Львові сьогодні попрощалися з волонтером та колишнім головою Правого сектора Ігорем Коцюрубою

«Ведуча: У Львові сьогодні попрощалися з волонтером та колишнім головою “Правого сектора” Ігорем Коцюрубою. Прощання з ним відбулося у військовому храмі Стрітення Господнього. Поховали чоловіка на Личаківському кладовищі. Помер Ігор Коцюруба 16-го грудня в Червоноградській Центральній міській лікарні. Ось що розповіла Суспільному речниця національної поліції Львівської області Світлана Добровольська.

Світлана Добровольська, речниця національної поліції Львівської області: До поліції надійшла інформація від очевидця події про те, що чоловік у місті Червоноград намагається покінчити життя самогубством. На місце події виїжджала група реагування патрульної поліції, слідчо-оперативна група. Чоловік від отриманих тілесних ушкоджень помер у лікарні. В нього є тілесні ушкодження на шиї. Відкрито кримінальне провадження, це умисне вбивство. Призначено судово-медичну експертизу, досудове розслідування триває.

Ведуча: У самогубство Ігора Коцюруби його знайомі та рідні не вірять. Оксана Мироняк каже, тепер чекають висновків судмедекспертів. Говорить знайома Ігоря Коцюруби, Оксана Мироняк.

Оксана Мироняк, знайома Ігоря Коцюруби: Ігоря Івановича я знала, він був людиною такого характеру, яка на мою думку, люди такого характеру не чинять самогубство.

Ведуча: 53-річний Ігор Коцюруба був комендантом наметового містечка на Майдані під час Помаранчевої революції та учасником Революції гідності. Навесні 2014 року він очолив Правий сектор на Львівщині, пізніше керував громадським формуванням з охорони правопорядку афганська сотня і ветеранською організацією».

4. Росія у Криму використовує законодавство щодо тероризму та екстремізму для переслідування незгодних із життям там

«Ведуча: Росія у Криму використовує законодавство щодо тероризму та екстремізму для переслідування незгодних із життям там. Такого висновку дійшли члени Міжнародної правозахисної місії, які побували в Криму в вересні цього року. Про це правозахисники Домів прав людини з Білорусі, Азербайджану та України розповіли сьогодні в Києві, презентуючи свою доповідь.

Кореспондент: За чотири дні, які правозахисники привели у Криму у вересні, вони зустрілися з понад півсотнею людей, жертвами порушень прав людини та їхніми родичами, матерями, дружинами політв'язнів, журналістами, юристами. Представники місії поговорили з людьми, які жили у Криму до початку окупації і не виїхали. Та з тими хто переселився з Росії до Криму після окупації. Усі співрозмовники говорили про атмосферу страху, — розповів учасник місії представник освітнього дому прав людини в Чернігові Кирило Якимов.

Кирило Якимов, представник Дому прав людини в Чернігові: Масштаб репресій вражає, тому що це перетворились на конвеєр, цей маховик набрав хід, йому не потрібно атакувати персоналії — він може загребти кого завгодно.

Кореспондент: Рівень політичних репресій, що почалися у Криму після окупації Російською Федерацією в 2014 році не зменшився, хоча форми та види утиски і переслідувань змінились, каже голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини: Людей багатьох переслідують за вираження їх поглядів, чи за релігію, чи за громадську діяльність, але ці переслідування, з іншого боку, ведуть також до мобілізації самого громадського руху, наприклад, “Кримської солідарності”.

Кореспондент: У бесідах із членами місії кримчани говорили, що відчувають себе покинутими і забутими, розповіла юристка Гельсинської спілки з прав людини Дарина Свиридова, тому, каже вона, важливо домагатися, щоб Крим був доступний для міжнародних організацій. Учасники місії підготували доповідь згідно з результатами поїздки, сказала Дарина Свиридова.

Дарина Свиридова: Доповідь містить ряд рекомендацій Російській Федерації, Україні та міжнародній спільноті, різні рекомендації щодо дотримання норм міжнародного гуманітарного права, припинення порушень прав людини у різних сферах, а також вимоги щодо допуску на територію Криму міжнародних моніторингових місій, формальних чи неформальних, а також сприяння з боку України полегшення доступу через територію, підконтрольну Україні, до Криму правозахисних місії та незалежних журналістів, іноземців, які фактично можуть туди потрапляти і висвітлювати ситуацію, яка відбувається в Криму.

Кореспондент: За словами Тетяни Печончик, правозахисники інформуватимуть міжнародну спільноту щодо ситуації з правами людини в Криму».

5. 15 млрд гривень цього року на прозорих торгах виручив Фонд гарантування вкладів фізичних осіб

«Ведуча: 15 мільярдів гривень цього року на прозорих торгах виручив Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Це активи банків, які перебувають під управлінням Фонду. Про це сьогодні на брифінгу у Фонді розповіла заступник директора-розпорядника Фонду Світлана Рекрут. За її словами, ці кошти йдуть на погашення вимог кредиторів. Як розповіла Світлана Рекрут, Фонд гарантування вкладів сам став заручником кредитів.

Світлана Рекрут: Повне гарантування виплати в 90 млрд гривень коштів — це кошти, які були взяті під відсотки, це кредитні кошти, залучені у Міністерства фінансів. На сьогоднішній день наш борг перед Міністерством фінансів складає понад 80 млрд гривень, які ми повинні повернути до 2026 року. Середня відсоткова ставка за цим ресурсом, за цими коштами складає 10–12 %.

Ведуча: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб намагається добитися реструктуризації цього боргу. Про це сказав директор-розпорядник фонду Костянтин Ворошилів. Як розповів у коментарі «Українському радіо» віце-президент асоціації Український кредитно-банківський союз Ярослав Колесник, нині відсутні закони, які могли б допомогти реанімувати окремі банки. За його словами, ті відсотки, за які продаються активи банків, що під управлінням, не дозволяють говорити про вирішення проблеми повернення гарантованих вкладів.

Ярослав Колесник, віце-президент асоціації Український кредитно-банківський союз: На сьогодні Фонд продає активи і отримує десь 2-3-4% від очікуваних 100 % щоб покрити кредит. Безумовно, така економіка вона не дасть позитиву.

Ведуча: Середня вартість кризи банківського сектору може становити не менше 200 млрд гривень для економіки України. Розповів директор-розпорядник фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтин Ворошилін. За його словами, світова економічна криза торкнеться і банківського сектору України, хоча й не так радикально як в інших країнах».

6. Документальний фільм «Віддалений гавкіт собак» увійшов до короткого списку премії «Оскар»

«Ведуча: Документальний фільм “Віддалений гавкіт собак” увійшов до шорт-листа премії Оскар. Про це Суспільному розповів режисер стрічки Саймон Леренг Вілмонт. Фільм став спільним проектом Данії, Швеції і Фінляндії. Розповідає про десятирічного хлопчика, який живе з бабусею у Гнутовому на Донеччині. Після початку бойових дій на Донбасі, вони залишаються в селі і спостерігають за тим, як виїжджають інші. Натепер стрічка отримала 25 нагород у світі. Серед них відзнака за найкращий дебют на міжнародному фестивалі документальних фільмів в Амстердамі. Говорить режисер фільму Саймон Вілмонт.

Саймонт Вілмонт, режисер фільму: Я прокинувся зранку і мій телефон розривався від повідомлень. Коли я прочитав перші, то не міг повірити власним очам, це чудова новина, я дуже щасливий. Я люблю Україну. І мені сподобалося працювати з людьми, які не є акторами, тому що це документальне кіно».

Випуск о 20:00

1. Сім разів протягом доби станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі

«Ведуча: Сім разів протягом доби станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі. Про це повідомили у прес центрі Об’єднаних сил. Зокрема окупанти здійснили обстріли з артилерії калібру 152 міліметри та з мінометів калібру 120 міліметрів по позиціях Об’єднаних сил в районі населеного пункту Новотошківське на Луганському напрямку. Втрат серед українських військових немає. Попередньої доби окупанти стріляли сім разів. Озброєння, забороненого мінськими домовленостями, не застосовували».

2. Підписали акт прийому-передачі очищеної від вибухонебезпечних предметів території навколо шостого військового арсеналу в Ічні

«Ведуча: Сьогодні поблизу Дружби Ічнянського району на Чернігівщині підписано акт прийому-передачі очищеної від вибухонебезпечних предметів території навколо шостого військового арсеналу. Там 9 жовтня сталися вибухи та пожежа. Під документом поставили підписи перший заступник голови Держслужби з надзвичайних ситуацій Олег Мельчуцький, керівники Ічнянського та Прилуцького районів, а також та голова облдержадміністрації Олександр Мисник.

Кореспондент: Розміновувати 16-ти кілометрову зону ураження сапери розпочалися ще 9 жовтня, в день коли розпочалися вибухи. За понад два місяці вилучили більше як сто тисяч вибухонебезпечних предметів, як дрібнокаліберних, так і крупнокаліберних, серед яких зокрема снаряди до систем залпового вогню «Град». Протягом останніх декількох днів проводили контроль якості розмінування. За міжнародними нормами, так мали обстежити 10 % території ураження. Після того як не знайшли на них вибухонебезпечних предметів, підписали про це відповідний акт. Фактично він означає, що люди можуть повертатися до звичного життя, зокрема займатися сільським господарством».

Випуск о 21:00

1. Генеральним директором Інституту серця Міністерства охорони здоров’я України обрали Бориса Тодурова

«Ведуча: Генеральним директором Інституту серця обрали Бориса Тодурова. За нього проголосували всі 22 наукові співробітники Інституту серця. Увесь цей час в самому інституті і довкола нього чергували поліцейські. Тодуров очолюватиме Інститут серця впродовж наступних 5 років, якщо його кандидатуру затвердять у Міністерстві охорони здоров’я.

Кореспондент: 9-та ранку, будівлю столичного Інституту серця оточили поліцейські. Додаткової охорони попросив очільник закладу Борис Тодуров через те, що 14 грудня представники націоналістичної організації “Січ-14” намагалися потрапити в клініку. Того дня дівчина, одна з членів організації, пройшла до Інституту серця на закритий тренінг для співробітників. Відеолекцію опублікувала в Фейсбуці. На ньому гендиректор Борис Тодуров пояснює співробітникам, як треба поводитися, якщо до лікарні зайдуть сторонні. Як приклад наводив події кінця лютого 2018-го. Тоді націоналісти пройшли в інститут та облили зеленкою Юрія Крисіна, який там лежав. Крисіна засудили до 5 років за ґратами за вбивство журналіста В’ячеслава Веремія під час Євромайдану. За словами координатора “Січі”, в клініці Крисін переховувався від правосуддя. Борис Тодуров тоді назвав дії націоналістів провокацією перед виборами директора клініки.

Борис Тодуров, директор клініки: Щоб скомпрометувати мене. Я не друг Крисіну. Я його не люблю, так само як і ті хлопці. Він засуджений справедливо, однак в нашій клініці він був із серцевим нападом. Він був пацієнтом.

Кореспондент: 22 члени ради сьогодні таємним голосуванням обирали нового керівника. На посаду гендиректора претендували чотири кандидати. Серед них і Борис Тодуров, який очолює інститут з першого дня його створення. Його кандидатуру підтримали одностайно.

Борис Тодуров: Я залишуся таким, яким був — вимогливим керівником. У мене багато планів, які ми реалізуємо разом.

Кореспондент: Гендиректора обирають на термін від трьох до п'яти років. Упродовж місяця тимчасовий виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун має затвердити нового керівника. Олексій Ябчанка, речник МОЗу, розказав: рішення про призначення ухвалять, коли проаналізують виборчий процес. Вранці, до оприлюднення результатів виборів у лікарні, Уляна Супрун сказала про Тодурова таке:

Уляна Супрун, тимчасовий виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я: Мені соромно що в країні є такі керівники закладів наших, як Тодуров, який займається багато неправильними річми, корупцією. Коли беруть гроші від пацієнтів, вимагають там 10 тисяч доларів, щоб поставити стент, за який вже заплатила держава.

Кореспондент: Звинувачення на свою адресу Тодуров відкидає. Раніше ж він сам неодноразово звинувачував Уляну Супрун у зриві держзакупівель ліків. Ці закиди Супрун спростовує».

Випуск о 22:00

Суцільні повтори.

Випуск о 23:00

1. Державну фіскальну службу в Україні реструктуризують. Буде створено дві окремі служби

«Ведуча: Державну фіскальну службу в Україні реструктуризують. Буде створено дві окремі служби. Постанову про це ухвалив сьогодні Кабмін, говорить Прем’єр Міністр Володимир Гройсман.

Володимир Гройсман, прем’єр міністр: Початок справжньої реформи державної фіскальної служби з розділенням на дві частини. Це податковий буде напрямок і митний напрямок.

Ведуча: Про те, що створення державних податкової і митної служб може посилити адміністративний тиск на бізнес, сказав у коментарі українському радіо експерт Реанімаційного пакету реформ з податкової політики В’ячеслав Черкашин. За його словами, платників податків після такої реорганізації державної фіскальної служби перевірятиме не одна, а дві структури.

В’ячеслав Черкашин, експерт Реанімаційного пакету реформ з податкової політики: Наскільки буде збільшено витрати часу і грошей платників податків. Як буде здійснюватися процедура контролю адміністрування звітності не зрозуміло. Головний ризик, що я бачу, — це посилення тиску на бізнес».

2. Із 1 січня 2019 року зарплата науково-педагогічних працівників в Україні зросте на 20 %

«Ведуча: З 1 січня 2019 року зарплата науково-педагогічних працівників в Україні зросте на 20 %. Відповідну постанову було прийнято сьогодні на засіданні уряду. За словами міністра освіти Лілії Гриневич, жодне з підвищень зарплатні педагогам в країні за останні два роки не стосувалися викладачів, науково-педагогічних працівників, які викладають в наших університетах. Тому саме вони отримають збільшення зарплати на 20 %. Зарплатня інших педагогічних працівників як і решти бюджетників наступного року зросте на 9%, повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України».

Випуск о 23:47

1. Європейський суд з прав людини відреагував на клопотання української сторони у справі Павла Гриба

«Ведуча: Європейський суд з прав людини відреагував на клопотання української сторони і вимагає від Росії надати медичні документи про стан здоров’я українського політв'язня Павла Гриба, а також дані про лікування, призначене йому лікарями, і яке було надане під час утримання під вартою. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написала правозахисниця Євгенія Закревська. Вона пише, що російська сторона має надати відповідь до 2 січня наступного року. 12 грудня Павлу Грибу в суді стало погано. Йому викликали швидку, лікарі якої заявили про необхідність обстежити Гриба. Засідання у справі українця Північнокавказький окружний суд Росії переніс на 21 грудня».

У випусках за 18 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Верховна Рада ввела штрафи за цькування у школах.

Ватикан офіційно визнав Православну церкву України.

Хмельницький суд відпустив із-під варти колишнього керівника облСБУ, який у 2014-му наказав стріляти у мирних мітингувальників.

19 грудня (середа):

Випуск о 17:00

1. Європейський Союз відправить до України місію для оцінки наслідків агресії Росії в Азовському морі

«Ведуча: Європейський Союз відправить до України місію для оцінки наслідків агресії Росії в Азовському морі. Про це сказав глава представництва ЄС в Україні Х'юг Мінгарелі. За його словами, місія відвідає Маріуполь і Бердянськ у середині січня, щоб оцінити економічну та соціальну ситуацію у Приазов'ї. Нагадаємо, Україна звернулася до Євросоюзу з проханням підтримати ідею про створення моніторингової місії в Керченській протоці. Брюссель пообіцяв розглянути цю пропозицію. Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Федеріка Могеріні вважає, що інцидент за участі Росії в районі Керченської протоки є порушенням загальних принципів ОБСЄ».

Випуск о 18:00

1. Суд відмовив Роману Насірову в позові до лікаря

«Ведуча: Суд відмовив поновленому на посаді голови Державної фіскальної служби Роману Насірову. Той позивався до лікаря, який свідчив у кримінальному провадженні проти нього і вимагав мільйон гривень. (Неточність формулювання.) Повідомив наш кореспондент з зали суду. Насіров вважає, що лікар, а це Максим Соколов, не мав права розповідати на суді про стан його здоров'я без його дозволу. Лікар такі звинувачення називає безпідставними. Рішення Шевченківського райсуду Києва може бути оскаржене впродовж місяця. Нагадаю, Романа Насірова усунули з посади голови ДФС торік у березні, а потім звільнили. Повідомлення про підозру в зловживанні службовим становищем слідчі Антикорупційного бюро вручили йому в лікарні, куди з інфарктом потрапив Насіров. (Такий діагноз був свого часу спростований і лікарями, і самим Насіровим.) На думку слідства, він безпідставно дозволив підприємствам народного депутата Олександра Онищенка виплачувати податкові борги частинами. Через це бюджет зазнав два мільярди гривень збитків, кажуть у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. У березні 2017 року Насірова заарештували. Звільнили з під варти, коли родичі внесли сто мільйонів гривень застави. Винним себе Роман Насіров не вважає, подав до суду. 11 грудня Окружний адміністративний суд столиці поновив його на посаді голови Державної фіскальної служби. Кабмін це рішення оскаржує».

2. Місце пошкодження водогону Горлівка — Торецьк на Донеччині виявили

«Ведуча: Місце пошкодження водогону Горлівка — Торецьк на Донеччині виявили сьогодні працівники комунального підприємства “Вода Донбасу”. Водопровід пошкоджено внаслідок обстрілу бойовиків три дні тому. Ремонтні роботи розпочнуться завтра. Про це «Українському радіо» повідомила речниця обласного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій Вероніка Бахал.

Вероніка Бахал, речниця обласного управління ДСНС: Дев’ятнадцятого грудня співробітниками комунального підприємства “Вода Донбасу” було виявлено пошкодження водоводу в районі шахти Південна, в так званій сірій зоні. Проведення ремонтних робіт пошкодженої ділянки водоводу планується на 20 грудня з 9-ї години ранку. 19 грудня без централізованого водопостачання залишається понад 42 тисячі чоловік. Всього з моменту залучення підрозділів головного управління ДСНС у Донецькій області був здійснений підвіз понад 450 кубічних метрів технічної води та понад 100 кубічних метрів питної води. До довозу води залучені сили та засоби головного управління, а також комунальних служб міста».

3. Львівські прикордонники отримали офіційні документи від польських колег про закриття пішохідного переходу

«Ведуча: Львівські прикордонники отримали офіційні документи від польських колег про закриття пішохідного переходу в пункті пропуску на кордоні з Польщею у Львівській області Угринів — Долгобичув. Про це “Українському радіо” розповіла речниця Львівського прикордонного загону Ярослава Мельник. За її словами, проект з пішохідного переходу перетину кордону в Угринові працюватиме до кінця цього року.

Ярослава Мельник: Польська сторона ініціює з 1 січня пропонує припинити цей пілотний проект, оскільки інфраструктура пунктів пропуску, що тимчасово облаштована для пішоходного руху, не дозволяє його подовжити в нинішньому вигляді. Крім того, береться до уваги збільшення часу очікування на перетин державного кордону для осіб, які подорожують автобусами, тому варто використовувати інфраструктуру пункту пропуску відповідно до призначення.

Ведуча: Нагадаю, пункт пропуску Угринів — Долгобичув відкрили чотири роки тому, він призначався для перетину кордону автомобільним транспортом. У 2015-му там облаштували пішохідний перехід як пілотний проект».

4. Вареники, плетені шкарпетки та маскувальні сітки передадуть військовим черкаські волонтери

«Ведуча: Вареники, плетені шкарпетки та маскувальні сітки черкаські волонтери сьогодні перевезли військовим на Схід подарунки до дня Святого Миколая.

Кореспондент: Пенсіонерка Тамара Громовська зліпила і зварила відро вареників для українських бійців. Серед 150 виробів троє із сюрпризом.

Тамара Громовська: Вареники з сіллю — це добробут, багатство. Вареники з сахаром — це солодке життя всієї родини. Вареники з голубим цветочком натуральним — це шалене кохання для хлопців.

Кореспондент: Від жителів мікрорайону Дніпровське передають вареники із капустою і картоплею, два пакетики сушки, вісім пар шкарпеток. Говорить голова комітету самоорганізації населення мікрорайону Дніпровське Любов Здоровенко.

Любов Здоровенко: Передайом квашену капусту. Волонтерки наварили три відерця вареників.

Кореспондент: А волонтерка Тетяна Богомол доплітає маскувальну сітку, яка теж сьогодні поїде на схід.

Тетяна Богомол: Прошлий раз ми передали 5 сеток, а сьогодні дві. Тому що ми 7-го числа передавали передачу хлопцям.

Кореспондент: Волонтер Павло Собко, який повезе сьогодні гостинці на схід, додає, що у всіх підрозділах, де вони будуть, пропорційно розділять гостинці із Черкащини. Хлопці з радістю зустрічають домашні вироби.

Павло Собко, волонтер: Хлопець, який воює, знає, за що він воює. За свій народ, за свою націю, за діточок, щоб вони гарно жили».

5. Головну ялинку України засвітять сьогодні

«Ведуча: Головну ялинку України засвітять сьогодні о 19-й годині, повідомила наша кореспондентка. Встановили її на Софіївській площі, 25-метрове дерево із живої хвої та штучних гілок. Із прикрас понад півтори тисячі іграшок, три кілометри гірлянди із тисячами яскравих ліхтариків білого кольору. Деякі з них у формі кристалів. Цьогоріч встановили екран, через який відвідувачі передаватимуть вітання. Крім святкового концерту, на гостей чекатиме потяг бажань “Полярний експрес”, кілька фотозон, магічний тунель, різдвяний новорічний сувенірний ярмарок, зона смаколиків, казкова алея чудес. Через святкування у центрі Києва буде обмежено рух транспорту».

Випуск о 19:00

1. Чотири рази поточної доби російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі

«Ведуча: Чотири рази поточної доби російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі. Такі дані станом на 18 годину повідомили у прес-центрі Об'єднаних сил. Втрат серед українських військових немає. Учора на позиції біля шахти Бутівка в Донецькій області було поранено одного військового. Впродовж минулої доби російські окупанти 13 разів порушили режим тиші. Вогонь вели вздовж усієї лінії розмежування. 4 рази били з мінометів заборонених калібрів».

2. Британський військовий корабель увійшов до порту Одеси

«Ведуча: Британський військовий корабель увійшов до порту Одеси, повідомив «Українському радіо» речник Військово-морських сил Олег Чалик. За його словами, гідрографічне судно Королівських військо-морських сил прибуло в Україну в рамках дружнього візиту. Домовленості про це було досягнуто під час візиту міністра оборони Степана Полторака до Лондона. Він відбувся 21 листопада, тоді його британський колега Хевін Вільенсон наголосив, що в Чорне море буде направлений корабель для забезпечення свободи мореплавання в регіоні.

Олег Чалик, речник Військово-морських сил: Під час візиту заплановано проведення протокольної зустрічі делегації Командування Військово-морських сил України з делегацією Королівських військово-морських сил на чолі з командиром корабля капітаном другого рангу Метью Ворреном та проведення футбольного матчу між екіпажами кораблів двох країн. Візит корабля триватиме до двадцять другого грудня поточного року.

Нагадаю, двадцять п'ятого листопада російські кораблі протаранили українські військові катери “Никополь”, “Бердянськ” і буксир “Яни Капу”. У російському полоні опинилися двадцять чотири українські моряки. Їх арештовано на два місяці до 25 січня. Російська сторона інкримінує українцям незаконний перетин державного кордону. Їм загрожує до шести років позбавлення волі. Українська влада вважає моряків військовополоненими. Такими себе визнали п'ятнадцять моряків».

3. 12 мільйонів гривень спрямовано із державного бюджету України на навчання дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні у медичних закладах

«Ведуча: 12 мільйонів гривень спрямовано із державного бюджету України на навчання дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні у медичних закладах. Про це повідомила міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні під час прес-конференції. За її словами, в наступному році буде впроваджено проект із облаштування в українських дитячих лікарнях навчальних класів.

Кореспондент: Олена Цибух, мама хлопця, якому через хворобу пересадили нирку. Орган, сказала жінка, погано приживається, тому її син постійно у лікарні і пропускає заняття в школі. Навчання у лікарняній палаті може сприяти швидкому одужанню, каже Олена Цибух.

Олена Цибух, мати хворого хлопчика: Коли дитина потрапляє у важкі життєві ситуації, коли вона отримує довготривале лікування, спочатку здається все катастрофічним, але потім через декілька днів розумію, що треба відволікатися від проблем, особливо дитині.

Кореспондент: У кожному навчальному класі, що будуть створені у лікарнях, зможуть навчатися від 5 до 12 учнів. За її словами, дітям, які не можуть пересуватися, шкільну програму викладатимуть у палаті. А для тих, хто у лікарні на карантині, буде запропоноване дистанційне навчання. Говорить Лілія Гриневич.

Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України: Органи місцевого самоврядування зобов'язані закріпити за лікарнями конкретні школи. Ці школи можуть бути ті, що близько знаходяться біля лікарні, але головне, щоб там були вчителі, які віддані цій ідеї — потребі навчати дітей.

Кореспондент: Під час розробки проекту враховувалися усі особливості навчання дітей у медичних закладах, каже член робочої групи Наталія Байтемірова.

Наталія Байтемірова, член робочої групи: Коли звернулася громадськість, ми врахували всі особливості, які потрібні, і передбачили навантаження на дитину педагогічне, передбачили і яке може бути граничне навантаження.

Кореспондент: Необхідні умови для організації освітнього простору має забезпечити керівництво лікарні. Також має бути призначено відповідальних співробітників для забезпечення умов навчання, розповіла міністр освіти. А директор школи, за її словами, визначатиме співробітника для забезпечення освітнього процесу. Передбачається, що це дасть можливість дитині після завершення лікування підтвердити отримані знання спеціальною довідкою та продовжити навчання в школі і не перездавати предмети».

4. Головну ялинку країни в ці хвилини мають засвітити на Софійській площі у Києві

«Головну ялинку країни в ці хвилини мають засвітити на Софійській площі у Києві. В містечку північного сяйва перебуває моя колега.

Кореспондент: Поки ялинка не засяяла. Зараз виступає дружина президента, перша леді країни, Марина Порошенко. Також на сцену біля головної ялинки країни вийшов очільник міста Віталій Кличко. Так з хвилини на хвилину саме вони мають ввімкнути зіркову ілюмінацію. Вже зібралися люди на Софійській площі. Також працює ярмарок. Тут можна придбати різні смаколики, глінтвейн зігріваючий. До речі, ціна глінтвейну коливається від 60 до 80 гривень. Тоді як минулого року можна було придбати кухлик зігріваючого напою за 50 гривень. Власне, ось чекаємо, з хвилини на хвилину має засяяти ялинка. Поки ще не ввімкнули святкову ілюмінацію».

Випуск о 20:00

1. П’ятеро людей загинули, одна потрапила до лікарні через дорожньо-транспортну пригоду в Херсонській області

«Ведуча: П’ятеро людей загинули, одна потрапила до лікарні через дорожньо-транспортну пригоду в Херсонській області. Про це повідомили у відділі комунікацій обласного управління поліції. Зіткнення двох мікроавтобусів сталося сьогодні близько тринадцятої на виїзді із села Радинськ. За даними поліції, 49-річний водій автомобіля “Рено-трафік” не впорався з керуванням і виїхав на зустрічну смугу. Там здійснив зіткнення з білим УАЗ. Поліція встановлює обставини на причини ДТП».

2. Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави Олені Зайцевій та Геннадію Дронову

«Ведуча: Київський районний суд Харкова продовжив до 16 лютого запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави Олені Зайцевій та Геннадію Дронову, повідомляють харківські кореспонденти «Суспільного» із зали суду. Наступне засідання відбудеться завтра 20 грудня, слухатимуть клопотання адвоката Дронова Сергія Перепелицю та експертів, які не прийшли на нинішнє засідання. Сьогодні планували на суді заслухати фахівців Харківського обласного бюро судмедекспертиз, які мали б визначити, чи була Зайцева під дією наркотичних засобів за кермом. Нагадаю, у жовтні минулого року у середмісті Харкова на вулиці Сумській зіштовхнулися “Лексус” Олени Зайцевої та “Фольксваген” Генадія Дронова. Від удару “Лексус” відкинуло на тротуар, шестеро пішоходів загинули, ще шестеро людей зазнали травм».

3. Чотири рази протягом поточної доби станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі

«Ведуча: Чотири рази протягом поточної доби станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі. Про це повідомив представник прес-центру Об’єднаних сил Микола Блонар.

Микола Блонар: Випадки застосування зброї забороненої Мінськими угодами не зафіксовано. Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, каліберних кулеметів і стрілецької зброї. В районі населених пунктів Новотроїцьке, Новомихайлівка на Донецькому напрямку, а також в районі населених пунктів Чермалик і Павлопіль на Маріупольському напрямку. Підрозділи подавляли вогонь застосуванням нових засобів. Втрат військовослужбовців об’єднаних сил протягом дня немає. Ситуація в районі проведення ОС залишаєтсья під контролем в українських військових».

4. На Донбасі можуть встановити до новорічно-різдвяних свят режим припинення вогню

«Ведуча: На Донбасі можуть встановити до новорічно-різдвяних свят режим припинення вогню, якщо Росія не виявлятиме агресії і після завершення в Україні воєнного стану, повідомила за підсумками засідання тристоронньої контактної групи в Мінську уповноважена з мирного врегулюванння конфлікту в ОРДЛО Ірина Геращенко. За її словами, 27 грудня відбудеться скайп-конференція безпекової підгрупи, на якій обговорять ситуацію та можливу дату перемир’я. Геращенко також поінформувала, що Росія блокує обговорення будь-якого обміну чи звільнення українських полонених. У цьому питання немає жодного прогресу. Росія не готова до будь-яких конструктивних кроків та компромісів, сказала Геращенко. Нагадаю, на окупованому Донбасі бойовики утримують щонайменше 89 цивільних заручників».

5. Каплицю на честь святителя Миколи чудотворця відкрили на території військового шпиталю у Сєвєродонецьку

«Ведуча: Каплицю на честь святителя Миколи чудотворця відкрили на території військового шпиталю у Сєвєродонецьку на Луганщині. Її привезли з Івано-Франківська, зібрали волонтери відокремленого підрозділу самооборони Верховинського району.

Кореспондент: Військовослужбовці шпиталю об 11 годині вишикувалися на освячення каплиці на честь Святителя Миколая Чудотворця. Помолилися разом зі священнослужителями та отримали благословення. За словами капелана Кирила Сіренка, каплицю, що знаходиться на території шпиталю, згодом відкриють для всіх.

Кирил Сіренко, капелан: Я буду служити так, щоби задовольняти всі духовні потреби і військовослужбовців, також не буду відмовляти членам їхніх родин. Якщо буде вирішене питання з цивільним населенням, які захочуть сюди інколи заходити, а я думаю, що буде таке бажання, бо скільки буде свят: Це і Богоявлення, і Різдво, і Стрітення, і Великдень.

Кореспондент: Першу каплицю звели в 2015-му біля госпіталю в Бахмуті на прохання пацієнтів, каже волонтер та будівельник Василь Германюк. В Сєвєродонецьку таку збудували упродовж семи днів.

Василь Германюк, волонтер та будівельник: Збирали, навіть можна сказати, цілим районом, хто здає дерево, хто здає допоміжні матеріали, а ми вже як майстри вже 9 по рахунку і вже тут оказалися на сході України.

Кореспондент: Наступну десяту каплицю волонтери планують встановити в Красногорівці на Донеччині».

Випуск о 21:00

1. Підконтрольний Росії суд у Криму залишив сьогодні під вартою чотирьох українських моряків

«Ведуча: Підконтрольний Росії суд у Криму залишив сьогодні під вартою чотирьох українських моряків — Сергія Цибізова та Андрія Оприска із катера “Нікополь”, Володимира Веремиза та Юрія Будзила із буксира “Яни Капу”. Про це повідомляють “Крим. Реалії”. Українців триматимуть у слідчому ізоляторі Москви до 24 січня. Завтра у верховному суді Криму мають розглянути ще 5 апеляційних скарг українських моряків. Також скарги розглядатимуть 21 та 24 грудня. Нагадаю, 25 листопада російські кораблі протаранили українські військові катери “Нікополь”, “Бердянськ” і буксир “Яни Капу”. У російському полоні опинилися 24 моряки. Їх арештовано на два місяці. Російська сторона інкримінує українцям незаконний перетин кордону. Їм загрожує до шести років позбавлення волі. Українська влада вважає моряків військовополоненими. Такими себе визнали 15 українських моряків».

2. Київський районний суд Харкова продовжив до 16 лютого запобіжний захід у вигляді тримання під вартою

«Ведуча: Київський районний суд Харкова продовжив до 16 лютого запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави Олені Зайцевій та Геннадію Дронову, яких обвинувачують у справі про аварію на вулиці Сумській минулого року. На сьогоднішньому засіданні оприлюднили висновки додаткової експертизи. Достовірно відповісти на запитання, чи перебувала Зайцева у момент ДТП у стані сп’яніння під впливом наркотичних засобів, неможливо через відсутність кількісного визначення кодеїну та фенобарбіталу в її сечі.

Кореспондент: До зали Київського райсуду заводять Олену Зайцеву та Геннадія Дронова. Вони обвинувачені у справі про аварію на Сумській. На початку суддя зачитує висновок фахівців Харківського обласного бюро судово-медичних експертиз. Кадри того вечора: жовтень минулого року, перехрестя Сумської та Мечникова. Тут “Лексус” Зайцевої зіштовхнувся із “Фольксвагеном” Дронова. Від удару “Лексус” викинуло на тротуар. Тоді загинуло шестеро пішоходів. Ще шестеро людей травмувалися. Визначити, в якому стані того вечора була Олена Зайцева на початку грудня за рік після аварії клопотав адвокат Геннадія Дронова Сергій Перепелиця. Після оголошення висновків заперечень ні в кого немає. Обвинувачення просить продовжити обом водіям запобіжний захід — тримання під вартою. Попередній закінчився на початку січня. У СІЗО Зайцева та Дронов вже більше року. Захисниця Олени Зайцевої Юлія Козир просить для водійки “Лексусу” домашнього арешту.

Юлія Козир, адвокатка: Ризики, перелічені просто прокурором у клопотанні не мають належного обґрунтування, не мають жодного доказу. Всі лікарі, які доглядали її все життя, знаходяться в місті Харкові. Вона у даному місті проходила регулярні обстеження та лікування. Тому фізично їй важко зникнути десь.

Кореспондент: Про зміну запобіжного заходу клопоче і Генадій Дронов.

Генадій Дронов: Я не збираюся нікуди тікати. Я сам прийшов на перший суд і готовий здати і паспорт, і права, і закордонний паспорт. Прошу, Ваша честь, змінити мені запобіжний захід на домашній арешт з електронним браслетом.

Кореспондент: суд залишив обох водіїв у СІЗО до 16 лютого. Наступне засідання призначили на 20 грудня».

Випуск о 22:00

1. Шевченківський райсуд міста Києва звільнив сьогодні з-під варти одного з підозрюваних у справі про замах на російського журналіста Аркадія Бабченка

«Ведуча: Шевченківський райсуд міста Києва звільнив сьогодні з-під варти одного із підозрюваних у справі про замах на російського журналіста Аркадія Бабченка. Військова прокуратура під час засідання зняла із 40-річного підозрюваного обвинувачення у підготовці теракту. Про скоєний замах на російського журналіста Аркадія Бабченка стало відомо 29 травня. Повідомлялося, що він після пострілів у спину помер в кареті швидкої. Наступного дня на брифінгу голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що Бабченко живий і розповів подробиці спецоперації щодо запобігання його вбивства. У справі повідомлено про підозру двом особам».

2. П’ятеро людей загинули, одна потрапила до лікарні через дорожньо-транспортну пригоду в Херсонській області

«Ведуча: П’ятеро людей загинули, одна потрапила до лікарні через дорожньо-транспортну пригоду в Херсонській області. Подробиці аварії Суспільному повідомив заступник речника Національної поліції Херсонської області Віталій Байдаров. В результаті ДТП 5 чоловік загинуло, одна з травмами була госпіталізована в районну лікарню. Поліцейські попередньо встановили, що 49-річний водій автомобіля «Рено-Трафік», рухаючись в напрямку села Великі Копані, не справився з керуванням. В результаті чого виїхав на зустрічну смугу, де створив зіткнення з автомобілем УАЗ, який рухався назустріч. Водій та два пасажири автомобіля “Рено”, а також 58-річний водій іншого транспортного засобу загинули на місці пригоди. Два пасажири були госпіталізовані в Олешківську районну лікарню, де один із них від отриманих травм помер. Попередня правова кваліфікація події — частина третя статті 286 Кримінального кодексу України — порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатація транспорту особами, які керують транспортним засобами».

3. День Святого Миколая відкриває цикл новорічних святкувань в Україні

«Ведуча: День Святого Миколая відкриває цикл новорічних святкувань в Україні. У Чернігові Святий Миколай сьогодні їздив у тролейбусах та роздавав містянам цукерки. Розповідає про акцію заступник начальника культури і туризму міськради Катерина Литвин.

Катерина Литвин, заступник начальника культури і туризму міськради: і так хочеться, щоб було більше див і добра в нашому місті. Хочеться просто показувати, що ми добрі насправді, і не треба задорого дарувати якийсь там подарунок. Можна зробити просто якусь дрібничку і показати, що дива є, просто повірити в це. Миколайчики погодилися працювати абсолютно безкоштовно, тому що вони дарують мрію і здійснюють мрію і дарують добро. Цукерки нам надали спонсори».

У випусках за 19 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

РФ відмовилася від пропозиції України обміняти 42 українських заручників і політв’язнів на 66 сепаратистів і 23 росіян, засуджених в Україні.

В українського політв’язня Гриба прогресує хвороба печінки, меддопомоги росіяни йому не надають — батько.

Хворому на діабет політв’язню Бекірову росіяни не надають меддопомоги і необхідних ліків — адвокат.

Митрополит Переяславський та Вишневський заявив про перехід його приходу з РПЦ до ПЦУ.

У Чернівецькій області перша церковна община вирішила перейти з РПЦ до ПЦУ.

20 грудня (четвер):

Випуск о 13:00

1. Європейський суд зняв санкції з колишнього прем’єр-міністра України Миколи Азарова

«Ведуча: Європейський суд зняв санкції з колишнього прем’єр-міністра України Миколи Азарова. Четверта палата суду задовольнила апеляцію проти Ради Євросоюзу. Таке рішення ухвалили 19 грудня, — повідомляє “Європейська правда, зокрема, обмежувальні заходи стосувалися замороження активів та активів компаній, пов’язаних з Азаровим. Також суд зобов’язав Раді Євросоюзу відшкодувати Азарову судові витрати. Санкції на Миколу Азарова наклали на початку 2014 року, зокрема, причиною їх запровадження була причетність колишнього прем’єр-міністра часів Януковича до розкрадань державних коштів, а також порушень прав людини в Україні під час Революції Гідності. “Українське радіо” намагалося зв’язатися з прес-службою Міністерства юстиції, але поки на наші дзвінки не відповідають».

Випуск о 18:00

1. 28-річна жінка з дитиною на руках випала сьогодні з вікна багатоповерхівки у Кривому Розі на Дніпропетровщині, обоє загинули

«Ведуча: 28-річна жінка з дитиною на руках випала сьогодні з вікна багатоповерхівки у Кривому Розі на Дніпропетровщині, обоє загинули. Чи була це трагічна випадковість, чи суїцид — правоохоронці встановлюють — повідомила “Українському радіо” інспектор відділу моніторингу Криворізької поліції Оксана Лєсонін.

Оксана Лєсонін: З 10-го поверху житлового будинку на території Буковського району випала 28-річна жінка разом зі своїм 4-річним сином. На місці їх тіла було оглянуто та направлено для проведення судово-медичної експертизи. Наразі вказані факти реєстровано в порядку, передбаченому чинним законодавством, внесено відомості до її РТР-у за статтею 115-ю з додатковою позначкою “самогубство”. На теперішній час співробітниками поліції встановлюються всі обставини справи та тривають слідчі дії».

2. Фура, яка перекинулася вчора в Жовківському районі на Львівщині, досі на дорозі

«Ведуча: Рух транспорту на автотрасі Львів-Рава-Руська ускладнений. Фура, яка перекинулася вчора в Жовківському районі на Львівщині, залишається на дорозі. Про це Суспільному повідомила речник патрульної поліції області Катерина Рибій. За її словами, вантажівка опломбована працівниками митниці і лише вони можуть зняти пломби. Аварія на цій автомагістралі сталася вчора. Водій позашляховика “Крайслер вояж” виїхав на зустрічну смугу, де зіткнувся з фурою, говорить Катерина Рибій.

Катерина Рибій, речник патрульної поліції області: Патрульні склали протокол на водія позашляховика через порушення правил дорожнього руху, які спричинили дорожньо-транспортну пригоду. Це вже розглядатиме суд. Зараз приймається рішення про те, як забрати з дороги цю вантажівку. Адже вона опломбована митниками і лише митники можуть зняти цю пломбу. Відповідно, фінансів у водія немає, аби це зробили служби, які могли би забрати вантажівку спеціальними тросами».

3. Росія відмовилася від обміну заручниками до Нового року

«Ведуча: Росія відмовилася від обміну заручниками до Нового року. Про це повідомив Євген Марчук, представник України у тристоронній контактній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Сьогодні у Верховній Раді він дав брифінг за підсумками вчорашнього засідання у Мінську.

Євген Марчук, представник України у тристоронній контактній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі: Україна внесла обґрунтовану, і вже не вперше, документально обґрунтовану пропозицію про проведення обміну до Нового року, і пояснивши, що Україна готова організаційно і документально обміняти 23 російських громадян, які відбувають покарання за тяжкі злочини в місцях позбавлення волі України, на 23 українських в’язнів, які знаходяться в московських тюрмах. Росія відмовилась. Крім того, Україна запропонувала також свою готовність до обміну 66 на 19, тобто Україна передає 66 осіб, які відбувають покарання в Україні, на 19 українців, які знаходяться в підвалах ОРДЛО. Росія також відмовилася.

Ведуча: Євген Марчук також розповів, що скайп-конференція тристоронньої контактної групи відбудеться 27 грудня, тоді сторони спробують домовитися про припинення вогню на час Новорічних-різдвяних свят. Перше засідання у 2019 році заплановано на 16 січня».

4. Психологічний тиск на людей посилюють окупанти на території окремих районів Донецької та Луганської областей

«Ведуча: Психологічний тиск на людей посилюють окупанти на території окремих районів Донецької та Луганської областей. Про це з посиланням на дані української розвідки повідомив речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник. Йдеться про поширення чуток про нібито наміри України застосувати хімічну зброю на Донбасі, — каже Олександр Мотузяник.

Олександр Мотузяник, речник Міністерства оборони України: Російські кадрові офіцери-пропагандисти активізували роботу з нав’язування суспільству антиукраїнських настроїв, у тому числі під час проведення в загальноосвітніх навчальних закладах занять з правил поведінки у разі оголошення хімічної тривоги ти активізації бойових дій. Інформаційна кампанія супроводжується заявами представників російських окупаційних адміністрацій про нібито плани українських спецслужб проводити диверсії на екологічно небезпечних підприємствах поблизу лінії зіткнення. Психологічні акції російський окупаційний режим використовує для виправдання значних фінансових витрат, наприклад, на проведення так званих мобілізаційних заходів і скасування більшості соціальних програм».

5. Як накладати джгут, зупиняти кровотечу, робити штучне дихання та інші маніпуляції навчають поліцейських черкаські медики

«Ведуча: Як накладати джгут, зупиняти кровотечу, робити штучне дихання та інші маніпуляції навчають поліцейських черкаські медики. Заняття відбуваються в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Такі тренінги протягом наступного року мають пройти всі правоохоронці у регіоні. (Джерело останньої інформації не сказано.)

Кореспондент: Надати допомогу чоловіку, який раптово втратив свідомість — перше завдання, яке виконують поліцейські. Вони працюють у парі. Важливо контролювати стан людини, поки на допомогу не під’їдуть медики, — каже Яна Сугак, старший лейтенант поліції.

Яна Сугак, старший лейтенант поліції: Ми навчилися робити штучне дихання, реанімаційні дії, коли людина лежить без свідомості.

Кореспондент: Тренінг для поліцейських — спочатку лекційні заняття, опісля — практика. Задачі виконують як у приміщенні, так і надворі. Далі — Микита Савельєв, лікар обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Микита Савельєв, лікар обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф: Вчимо зупиняти масивні кровотечі, проводити первинний реанімаційний комплекс заходів, проводити огляд постраждалого травмованого на досвітальному етапі, моніторинг стану до приїзду медиків».

Випуск о 19:00

1. Одного українського військового поранено протягом поточної доби на Донбасі

«Ведуча: Одного українського військового поранено протягом поточної доби на Донбасі. Про це повідомили у прес-центрі Операції об’єднаних сил. Станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню 3 рази. Ворог здійснив обстріл з мінометів 82-го калібру позицій об’єднаних сил в районі населеного пункту Гнутове. Із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї бойовики стріляли в районі населених пунктів Красногорівка та Лебединське. Попередньої доби було зафіксовано сім обстрілів».

2. Закон про перейменування Української православної церкви Московського патріархату ухвалила сьогодні Верховна Рада

«Ведуча: Закон про перейменування Української православної церкви Московського патріархату ухвалила сьогодні Верховна Рада. За це рішення проголосувало 240 народних обранців. Відповідно до цього закону, в назві церкви замість “Українська православна” має бути “Російська православна”.

Кореспондент: Підставою для того, щоб перейменувати назву Української православної церкви стало те, що її центр перебуває в іншій країні — говорить один із авторів документа народний депутат із фракції партії “Блок Петра Порошенка” Олександр Бригинець.

Олександр Бригинець, народний депутат із фракції партії “Блок Петра Порошенка”: Церква, центр якої в державі-агресорі, повинен мати в своїй назві повну назву тієї церкви, якій він підпорядкований. В даному випадку йдеться про те, що якщо є якась церква, яка є в єдності чи яка підпорядкована церкві російській, вона повинна називатись не українська, а називатись російська.

Кореспондент: Про необхідність перейменування каже представник Народного фронту Ігор Лапін. Він також є співавтором законопроекту № 5309.

Ігор Лапін, представник фракції “Народний фронт”: Ми маємо Російську православну церкву називати Російською православною церквою, в статуті вона має бути записана як Російська православна церква. І тоді держава буде мати право заключати чи не заключати договір оренди землі і іще договори, які держава чи територіальні громади заключали як юридичні особи між собою.

Кореспондент: Проти зміни виступив голова фракції “Опозиційний блок” Вадим Новинський.

Вадим Новинський, голова фракції “Опозиційний блок”: “Опоблок”, ми всі голосували проти цього рішення. Це порушує Конституцію України і закон про релігійні організації. Парламент не має ніякого права вказувати церкві як вона має називатися.

Кореспондент: Речник Української православної церкви Московського патріархату архієпископ Климент у коментарі «Українському радіо» сказав, що закон про перейменування не має до їхньої церкви жодного відношення.

Архієпископ Климент: У нас немає ніяких підстав робити перереєстрацію, тому шо українська православна церква не має центрів в державі, визнаної агресором. Центр української православної церкви знаходиться в місті Києві, глава нашої церкви — блаженнійший митрополит київський Онуфрій. Ці положення визначені статутом… нашої церкви, який затверджений всіма необхідними державними органами, і він абсолютно є дійсним і лише в силу якихось протизаконних дій можуть бути внесені якісь зміни в цей статут.

Кореспондент: поки народні обранці вирішували, як треба назвати УПЦ, під стінами Верховної Ради зібрались віряни цієї церкви. Говорить одна із учасниць мітингу-молебню Людмила Марченко.

Людмила Марченко, учасниця заходу: Ми хочем, щоб ми була Українська православна церква. Якщо вони назвуть нас руською церквою в Україні, від цього не зміниться наша українська суть.

Кореспондент: Закон накладає обмеження: церква, що підпорядкована державі-окупанту, не має права бути представленою у військових підрозділах і на лінії фронту у військових частинах. Протягом місяця з дати набуття чинності закону про перейменування або закону, яким іноземна держава визнається агресором та окупантом, проводиться релігієзнавча експертиза зареєстрованих статутів релігійних організацій. Якщо впродовж чотирьох місяців, для релігійних громад 9-и місяців, релігійна організація не внесла змін до своєї назви, її статут втрачає чинність у частині, якою визначається повна офіційна назва релігійної організації».

3. Показ документального циклу «Герої українського Донбасу» у столичному кінотеатрі «Жовтень»

«Ведуча: Показ документального циклу “Герої українського Донбасу” розпочинається у ці хвилини у столичному кінотеатрі “Жовтень”. Там перебуває наша кореспондентка.

Кореспондентка: Так, двері до кінозали зачинені, зараз почалася прем’єра 22 випусків, які ще ніхто не бачив, навіть герої, яких я зустріла перед початком показу, а це герой України, український партизан Володимир Жемчугов, Ігор Козловський, в’язень сумління, донеччанин. Вони мені сказали, що самі не бачили серій про себе і, як сказав мені Ігор Козловський, в’язень сумління, що тоді йому потрібно було виговоритися, коли знімалася ця серія, і він навіть не згадує… не може згадати, як то було, тому зараз вони всі дуже хвилюються, і, як мені сказали, перед початком показу продюсер проекту, директор “Фабрики думки “Донбас”” Дмитро Ткаченко, знімали 22 випуски, але матеріалу відзнято вже на сто, тому крапка ще не ставиться на цьому, можливо. І Дмитро Ткаченко, і Володимир сказали мені, що світ, Україна мають знати, що з перших днів у Луганську, у Донецьку діяли російські війська і країна-окупант має бути відома світу, тому їхні свідчення надзвичайно важливі».

Випуск о 20:00

1. До справи ДТП у Харкові долучено результати нової автотехнічної експертизи

«Ведуча: До справи дорожно-транспортної пригоди зі смертельними наслідками, яка сталася в центрі Харкова минулого року, долучено результати нової автотехнічної експертизи. Про це “Українському радіо” сказала прес-секретар прокуратури Харківської області Віта Дубовик. Подробиці повідомити не змогла, а лише сказала, що матеріали експертизи вивчатимуть. Результати експертизи Дніпровського науково-дослідного інституту медичних експертиз надав захисник обвинувачуваного Геннадія Дронова Сергій Перепелиця.

Сергій Перепелиця, захисник обвинувачуваного: Перше, це встановлення середньої швидкості автомобіля “Лексус”. Ця швидкість була встановлена — це 106 кілометрів на годину. Далі відстань, на якій був автомобіль “Лексус” від автомобіля “Фольксваген” на самому початку руху автомобіля “Фольксваген” — близько 120 метрів. І третій момент — те, що водій автомобіля “Лексус” міг зупинити свій автомобіль до стоп-лінії своєї, до перехрестя, у випадку, якщо б він рухався зі встановленою швидкістю. Тобто уникнути дорожньо-транспортної пригоди шляхом натискання на гальма було можливо.

Ведуча: В сьогоднішньому суді було оприлюднено висновки експертизи, яку робили у Харківському інституті судекспертиз імені Бокаріуса. Як сказала експерт Юлія Носатенко, визначити швидкість, з якою рухався автомобіль Олени Зайцевої, неможливо. Київський райсуд Харкова переніс слухання у справі на 8 січня. Напередодні суд продовжив запобіжні заходи обом обвинуваченим Олені Зайцевій та Геннадію Андронову. Вони залишаться в СІЗО до 16 лютого. Нагадаю, в жовтні минулого року на перехресті вулиць Сумської і Мечникова зіштовхнулися “Лексус” Олени Зайцевої та “Фольксваген” Геннадія Дронова. Від удару “Лексус” відкинуло на тротуар, шестеро пішоходів загинули. Ще шестеро людей зазнали травм.

(Порушено стандарт балансу думок — не надано слово захисту Зайцевої.)».

2. Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» домовилося з Пенсійним фондом про доставку пенсій

«Ведуча: Публічне акціонерне товариство Укрпошта домовилося з Пенсійним фондом про доставку пенсій. Про це повідомив “Українському радіо” директор департаменту фінансів “Укрпошти” Артур Муравицький. За його словами, всі пенсіонери, які отримували пенсії в відділенні підприємства, будуть і надалі там їх отримувати.

Артур Муравицький, директор департаменту фінансів “Укрпошти”: Зараз всі позиції узгоджені, ми підписали відповідні протоколи у всіх без виключення регіонах і зараз іде вже технічне підписання угод на слідуючий рік. Тому для наших пенсіонерів нічого не зміниться, ми їх будемо так само, як і раніше це робили, по всім регіонам без винятку доставляти пенсії.

Ведуча: Нагадаю, про можливе припинення з 1 січня 2019 року доставки пенсій листоношами в сільській місцевості повідомив наприкінці жовтня в інтерв’ю “Урядовому кур’єру” гендиректор “Укрпошти” Ігор Смілянський. Головна причина — низький тариф оплати послуг доставки пенсій, який не переглядали 14 років та збитковість утримання поштових відділень. Планувалося закрити близько 7000 поштових відділень у селах».

3. На 100 % забезпечена Україна вакцинами від всіх десяти інфекційних захворювань

«Ведуча: На 100 % забезпечена Україна вакцинами від всіх десяти інфекційних захворювань внесених до обов’язкових календарів щеплень. Лікарі-інфекціоністи, зокрема Федір Липій сьогодні під час просвітницького заходу “День здорової дитини” в “UA: Національному” у телецентрі “Олівець”. Впродовж двох годин тут розважали школярів, показували мультфільми, читали лекцію, відповідали на запитання батьків щодо здоров’я дітей.

Голос: Хто знає, що таке вакцинальна сироватка?

Кореспондент: Вікториною, під час якої, зокрема, й учасників просили назвати прізвище основоположника імунізації та відповісти, що таке вакцина і коли її винайшли, розпочався “День здорової дитини”. Учні брали участь у розіграші і лотереї. Для них була створена зона краси, де вони робили новорічні прикраси. Для охочих студенти Київського медичного коледжу імені Гаврися провели майстер-клас, розповіла студентка цього закладу Вікторія Котвицька

Вікторія Котвицька, студентка: Навчали дітей вимірювати артеріальний тиск, вимірювати пульс, його наповнення.

Кореспондент: Також відбулося нагородження шкіл, учні яких взяли участь у розвіюванні міфів про вакцинацію, створивши ролики за вакцинацію. Ще було визначено три школи-переможниці, розповіла член правління громадської організації «Батьки за вакцинацію» Наталія Рибачик.

Наталія Рибачик, член правління громадської організації “Батьки за вакцинацію”: Ми розміщували їх на каналі Ютьюб. Три школи, які набрали найбільшу кількість лайків — від 600 до 800 — це Мелітопольська школа, Старобільська школа і Київська школа 61.

Кореспондент: Друге місце серед переможців конкурсу посіла Київська спеціалізована школа № 61. Слово її представникові Денисові Косецькому.

Денис Косецький, представник школи №61: Це вакцина, а з нею є лицар — це він вірус. Ну і смисл в тому, що третя одиниця переможе вірус і всі будуть здорові.

Кореспондент: Торік Україна входила до десятки країн світу з найнижчим рівнем імунізації, розповів лікар-імунолог Федір Липій. Він також пояснив — для створення колективного імунітету потрібно, щоб були вакциновані понад 95 % дітей, яким можна робити щеплення. Говорить Федір Липій.

Федір Липій, лікар-імунолог: Багато зробили протягом 2018 року. Ну ми маємо стовідсотково від потреби на рік вакцини на сьогоднішній день. Навіть деякі з запасом на рік і півтора року. Є проблеми планування на рівні района, або на рівні медичного закладу.

Кореспондент: Як розповіла представниця Київського міського центру здоров’я Тетяна Новак, наступного року Центр втілюватиме в життя програму “Київ — місто здорових дітей”.

Тетяна Новак, представниця Київського міського центру здоров’я: Це безпека на дорогах, імунізації, основи психологічного та сексуального виховання, настановлення особистості “Я — особистість” та інші.

До Всесвітнього тижня імунізації у квітні 2019 року “Батьки за вакцинацію” також планують провести День здорової дитини».

Випуск о 21:00

1. Окупаційний Верховний суд Криму сьогодні відхилив апеляційні скарги щодо тримання під вартою трьом українським морякам

«Ведуча: Окупаційний Верховний суд Криму сьогодні відхилив апеляційні скарги щодо тримання під вартою трьом українським морякам, при цьому на добу скоротив його термін — до 24 січня. Розгляд справ ще двох моряків перенесли на завтра, 21 грудня. Моряки брали участь у засіданні через відеозв’язок із московського СІЗО Лефортово разом зі своїми адвокатами. Напередодні суд залишив під вартою чотирьох полонених. Микола Полозов, координатор роботи адвокатів українських моряків сказав Суспільному, що такі рішення окупаційного суду прогнозовані. Наймолодшому із полонених моряків Андрію Ейдеру сьогодні виповнилося 19 років. Цей день народження він зустрів у госпіталі московського СІЗО “Матросская тишина”. Там його відвідала адвокат Олександра Маркова. Нагадаю, окупаційні суди Сімферополя і Керчі арештували 24 українських військових моряків на два місяці до 25 січня. Їх перевезли до слідчих ізоляторів Москви, звинувачують у нібито незаконному перетині російського кордону. Українцям загрожує до 6 років позбавлення волі. Військові катери “Нікополь” і “Бердянськ” та рейдовий буксир “Яни Капу” російські спецслужби атакували й затримали 25 листопада в нейтральних водах Чорного моря».

Випуск о 22:00

1. Одного українського військового поранено протягом поточної доби на Донбасі

«Ведуча: Одного українського військового поранено протягом поточної доби на Донбасі. Про це повідомили у прес-центрі Операції об’єднаних сил. Станом на 18-ту годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню три рази. Ворог здійснив обстріл з мінометів 82-го калібру позицій об’єднаних сил в районі населеного пункту Гнутове. Із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї бойовики стріляли в районі населених пунктів Красногорівка та Лебединське. Попередньої доби було зафіксовано 7 обстрілів».

У випусках за 20 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

«Червоний Хрест» закликав Росію надати доступ до полонених українських моряків.

ЄС закликає Росію негайно звільнити незаконно заарештованого кримськотатарського активіста Бекірова.

«Суд» в анексованому Криму відмовився надати українському полоненому моряку перекладача.

Верховна Рада продовжила мораторій на продаж сільгоспземель.

21 грудня (п’ятниця):

Випуск о 18:00

1. Північно-кавказький військовий суд Ростова-на-Дону сьогодні має засідати у справі українського політв’язня  Павла Гриба.

Ведуча: Північно-кавказький військовий суд Ростова-на-Дону сьогодні засідав у справі українського політв’язня Павла Гриба. Засідання частково було закритим. 12 грудня суд перенесли, бо Грибу стало зле у залі. За словами Ігоря Гриб розповів, що стан здоров’я сина дедалі гірший. Адвокат хлопця Марина Дубровіна напередодні повідомила, що у слідчому ізоляторі Павло втрачає зір. Нагадаю, Павло зник на території Білорусі торік 24 серпня. Поїхав туди зустрітися з дівчиною, з якою познайомився в соцмережах. У вересні стало відомо – хлопець у слідчому ізоляторі Краснодара. І йому висунули звинувачення в тероризмі. Українець свою провину відкидає. Суд кілька разів продовжував термін перебування Павла під вартою. Нині він у СІЗО Ростова-на-Дону.

2. Обставини смерті одномісячного немовляти з’ясовує поліція Закарпаття

Ведуча: Обставини смерті одномісячного немовляти з’ясовує поліція Закарпаття. Про це «Суспільному» розповів речник Національної поліції області Володимир Павлюх. Хлопчик помер вчора, ймовірно від переохолодження. Його у важкому стані доправили до Тячівської районної лікарні, але врятувати не змогли. Ознак насильницької смерті на тілі дитини не виявили, каже Володимир Павлюх.

Володимир Павлюх, речник Національної поліції області: Хлопчику всього місяць. На жаль, попри всі зусилля лікарів, дитина померла. Так само попередня версія – переохолодження організму, правоохоронці працюють над з’ясуванням обставин смерті дитинки, проводять бесіду з його мамою, їй всього 17 років і з’ясовують обставини, за яких загинула дитина.

Ведуча: За фактом смерті немовляти відкрите кримінальне провадження проти батьків, розповіла «Суспільному» речниця прокуратури Закарпаття Марина Безега.

3. Кожний третій працюючий лікар в Кіровоградській області пенсійного віку

Ведуча: Кожний третій працюючий лікар в Кіровоградській області пенсійного віку, розповів начальник обласного департаменту охорони здоров’я Сергій Смирнов. За його словами, в області найнижчі у країні показники укомплектованості лікарями. Наша колега побувала у Компаніївському районі, де чи не найбільше медиків-пенсіонерів.

Кореспондент: Лікар Олександр Соргатий працює у Компаніївській районній лікарні.

Олександр Соргатий, лікар: Працюю я тут 49 років. Працюю, тому що зараз прожить на пенсію неможливо. Я лікар вищої категорії. У мене на сьогоднішній день ставка 4400 гривень. Ну приходиться працювать. Зараз закінчують медінститути і в медицині остається мало.

Кореспондент: У лікарні працюють 24 лікарі. Половина з них – пенсіонери, говорить завідуючий поліклінікою Микола Курка.

Микола Курка, завідуючий поліклінікою: Хірурги, терапевти, інфекціоніст, це люди після 60 років.

Кореспондент: Кіровоградська область забезпечена лікарями на 67%, говорить голова профспілки Лариса Козлова.

Лариса Козлова, голова профспілки: У нас на сьогодні медики, молодь майже не приходить, тому що зарплати дуже маленькі. Міністерство охорони здоров’я за останні роки не зробило нічого, для того, щоб медичні працівники отримували достойну заробітну плату. Парадокс у нашій державі у тому, що 9 років наша держава навчає лікаря, але платить йому як некваліфікованому працівнику.

(Баланс думок порушено: не надано слова представнику МОЗу для відповіді на звинувачення).

4. Українські добровольці, волонтери, партизани, члени громадського, культурного, релігійного спротиву стали героями 22 серій документального циклу

Ведуча: Українські добровольці, волонтери, партизани, члени громадського, культурного, релігійного спротиву стали героями 22 серій документального циклу про спротив українського Донбасу російські агресії. Перші 5 фільмів творча група представила широкому загалу наприкінці цього тижня. Кожен з героїв розповідає свою історію, сказав«Українському радіо» Дмитро Ткаченко, керівник аналітичного центру «Фабрика думки Донбас». Саме ця команда із творчим об’єднанням протягом 17-18-го років працювала над проектом «Герої українського Донбасу», говорить Дмитро Ткаченко.

Дмитро Ткаченко, керівник аналітичного центру «Фабрика думки Донбас»: По суті, це документальна мозаїка, дослідження того, що саме відбувається на Донбасі, починаючи з 14 року, навіть ще раніше. І кожен з наших героїв розповідає свою історію, свідком чи учасником якої він був. 

Ведуча: Герої документальних фільмів  Володимир Жемчугов, партизан, герой України, який в серпні 2014 організував партизанський загін на Луганщині. Ігор Козловський, який 700 днів провів у казематах«ДНР». Геннадій Махненко – пастир з Маріуполя. Як розповів Дмитро Ткаченко, робочого матеріалу відзнято на 40 серій. Робота з документування свідчень людей, які з перших днів борються з російською агресією на Донбасі, ще триває.

5. Міжнародна виставка «Лялькове диво» експонується в музеї історії Києва

Ведуча: Міжнародна виставка «Лялькове диво» експонується в музеї історії Києва. Її присвячено авторській ляльці та її творцям. Розповіла «Українському радіо» кураторка проекту Анастасія Кацан.

Анастасія Кацан, кураторка проекту: Ми представляємо мистецтво художньої ляльки. Тобто ми не кажемо, що це ляльки, як іграшки. Ми кажемо, що це ляльки як витвори мистецтва, які роблять дорослі досвідчені митці, досвідчені художними. На виставці ви можете побачити роботи Тамари Хивнюк, порцелянові роботи Олени Коростильової, Катерини Калініної, Валерія Бондаренка. Лялька – це завжди диво – це містичне створіння, яке привертає до себе любов і захоплення не тільки дітей, а й дорослих, які граються в ляльок, не бажаючи розпрощатись з прекрасним казковим дитинством.

Випуск о 19:00

1. Три рази протягом доби станом на 18 годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі

Ведуча: Три рази протягом доби станом на 18 годину російські окупаційні війська порушили режим припинення вогню на Донбасі. Зокрема ворог здійснив обстріли з мінометів 120 калібру по позиціях Об’єднаних сил в районі населеного пункту Кримське. Також окупанти стріляли з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі населених пунктів Чермалик та Лебединське. Втрат серед військових протягом поточної доби немає. Минулої доби було поранено одного бійця. За даними штабу, банди вдалися до провокацій вчора 8 разів.

2. Захоплення українських моряків Росією в Керченській протоці є неприйнятним

Ведуча: Захоплення українських моряків Росією в Керченській протоці є неприйнятним. Про це сказав державний секретар з питань оборони Великої Британії Гевін Вільямсон сьогодні під час візиту в Україну. В Одесі він зустрівся з міністром оборони України Степаном Полтораком та членами родин військовослужбовців, незаконно затриманих російською ФСБ. Очільники оборонних відомств також обговорили безпекову ситуацію в регіоні. Говорить Гевін Вільямсон:

Гевін Вільямсон, державний секретар з питань оборони Великої Британії: Ми повинні зробити все можливе, щоб міжнародні організації мали доступ до захоплених українських моряків. Необхідно докласти максимум зусиль для звільнення українців, щоб вони якомога скоріше возз’єдналися зі своїми сім’ями. Сподіваюся також, що ми матимемо можливість визначити шляхи продовження і зміцнення нашої співпраці для того, аби забезпечити суверенітет та територіальну цілість України.

Ведуча: Додам, Росія вчинила агресію проти України на морі 25 листопада. Російські кораблі протаранили українські військові катери «Нікополь», «Бердянськ» і буксир «ЯниКапу». Екіпажі кораблів були захоплені. У російському полоні опинилися 24 моряки. Їх заарештовано на 2 місяці до 25 січня. Російська сторона інкримінує українцям незаконний перетин державного кордону. Їм загрожує до 6 років позбавлення волі. Українська влада вважає моряків військовополоненими.

3 Північно-кавказький військовий суд Ростова-на-Дону сьогодні засідав у справі українського політв’язня Павла Гриба

Ведуча: Північно-кавказький військовий суд Ростова-на-Дону сьогодні засідав у справі українського політв’язня Павла Гриба. Засідання частково було закритим. 12 грудня на попередньому судовому засіданні Павлові стало зле. Йому викликали швидку і засідання перенесли. Згодом батько Ігор Гриб розповів, що стан здоров’я сина погіршився, він може втратити зір. Такої ймовірності не відкидає і головний дитячий хірург МОЗ України Василь Притула. У нього раніше оглядався Павло Гриб.

Василь Притула, головний дитячий хірург МОЗ України: Це цілком можливо, тому що при цьому захворюванні може бути так звана портальна енцефалопатія, тобто кровопостачання від печінки і до верху головного мозку знижене і це саме може бути ознакою того, що в нього, тоді коли впав в обморок упав, коли в нього було запаморочення або може ще гірший стан був, то трудно сказати. І так само це все впливає тому що судини, порушується кровопостачання аж до головного мозку, а це, в свою чергу, відбивається і на зорі і всьому іншому.

Ведуча: Павло зник на території Білорусі торік 24 серпня. Поїхав туди зустрітися з дівчиною, з якою познайомився в соцмережах. У вересні стало відомо – хлопець у слідчому ізоляторі Краснодара. І йому висунули звинувачення в тероризмі. Українець свою провину відкидає. Суд кілька разів продовжував термін перебування Павла під вартою. Нині він у СІЗО Ростова-на-Дону.

4. Воду жителям Торецька на Донеччині почнуть подавати завтра

Ведуча: Воду жителям Торецька на Донеччині почнуть подавати завтра після завершення ремонтних робіт. Повідомив «Українському радіо» заступник голови військово-цивільної адміністрації Торецька Сергій Винник.

Сергій Винник, заступник голови військово-цивільної адміністрації Торецька: Вчора були розпочаті ремонтні роботи, але не встигли, тому сьогодні роботи буде продовжено. Вода буде подаватися в Торецьк через 12 годин з моменту закінчення ремонту, бо буде йти компресування водогіну, потім ми будемо наповнювати резервуари, і після того зможемо почати подачу води населенню. Якщо, ще раз, ми говоримо, що все піде по плану.

Ведуча: Водогін Горлівка-Торецьк пошкоджено через обстріли бойовиків в ніч проти 17-го грудня. Понад 42 тисяч людей з двох міст Торецька і Залізного, а також двох селищ Північного і Південного залишилися без централізованого водопостачання.

5. Збори резервістів розпочалися в Державній прикордонній службі.

Ведуча: Збори резервістів розпочалися в Державній прикордонній службі. Проводяться вони в головному центрі підготовки особового складу Воршанці на Черкащині.

Кореспондент: На занятті із тактичної медицини  троє умовно поранених військових необхідно врятувати. Серед них – Роман Перинський, у резерві Сумського прикордонного загону він близько року.

Роман Перинський, резервіст: Фактично, медицина, вона, тут вже більш детально розповідається зараз, саме практичні заняття в нас проходять, також основи безпеки застосування сили, вогнева підготовка, тактика прикордонної  служби, все більш практично.

Кореспондент: Інша військова група відпрацьовує перевірку транспортного засобу осіб, які перетнули кордон. Говорить Ігор Волошин, викладач тактики прикордонної служби.

Ігор Волошин, викладач тактики прикордонної служби: Завдання збільшення прикордонного наряду полягає у тому, щоб виявляти, затримувати контрабандні товари, зброєприпаси.

Кореспондент: Резервісти вивчають тактику вогневої підготовки та особистої безпеки. Далі говорить Олександр Герасимюк, заступник начальника головного центру навчальної роботи.

Олександр Герасимюк, заступник начальника головного центру з навчальної роботи: В результаті після (нерозбірливо) зборів. Основна мета їхня – набуття практичного досвіду, вдосконалення особистих навичок. При необхідності вони будуть призвані на дійсну військову службу і будуть проходити в лавах прикордонної служби для захисту державного кордону.

6. Замки Гаррі Поттера, Аладіна, Робін Гуда, майже півтора десятка фруктових інсталяцій з апельсинів

Ведуча: Замки Гаррі Поттера, Аладіна, Робін Гуда, майже півтора десятки фруктових інсталяцій з апельсинів, лимонів побудували на пагорбах Печерського ландшафтного парку «Співоче поле». Тут вперше в Україні розпочався цитрусовий фестиваль.

Лайф: дінь-дінь

Кореспондент: Казкові замки з апельсинів і лимонів, серед яких замок Гаррі Поттера, володіння Аладіна на пагорбах Печерського ландшафтного парку «Співоче поле». Кожен із замків оздоблений хвоєю і має висоту від 3 до 5 метрів. В ширину від 6 до 7 метрів. Говорить організатор фестивалю цитрусове королівство Денис Погорєлко.

Денис Погорєлко, організатор: Найбільший замок Дракули.

Кореспондент: Скільки на нього пішло фруктів?

Денис Погорєлко, організатор: Орієнтовно по вазі десятк тон виходило.

Кореспондент: Який найменший будиночок?

Денис Погорєлко, організатор: Замок принцеси.

Кореспондент: Їсти не можна?

Денис Погорєлко, організатор: Нє, в нас охорона буде ходити дивитись за цим.

Кореспондент: Для виставки було використано майже 120 тон цитрусових. Сказала одна із організаторок фестивалю анастасія Дроздова.

Анастасія Дроздова, організаторка: Спочатку будуються каркаси, пінопласт чи пластик, на них нанизується сітка і до цієї сітки привязуються апельсини, лимони, Ця технологія взята з Європи, там такі фестивалі цитрусових вже проходили. І не один рік, майже сто років в Іспанії.

Кореспондент: Біля будиночків з фруктами можна сфотографуватися і оглянути їх . Один з перших відвідувачів Ігор Моринець каже, здивований побаченим.

Ігор Моринець, відвідувач: Дуже сподобались китайські та японські замки. Вони невеличкі, але біля китайського ще стоять ієрогліфи, взагалі біля декількох будівель і біля Хогварсту є книжки з пінопласту, але воно виглядає дуже природньо.Замок принцеси. Є поверх, де потрібно, щоб сиділа принцеса, але школа, що не зробили сходинок, щоб до нього добратися і можна було так фотографуватися. Тому що це дуже цікава інсталяція. Мені здається, кожна дівчина хотіла б побути принцесою і спробувати себе у ролі якоїсь цитрусової королеви.

Кореспондент: Поглянути на замки можна буде до 13 січня.

Випуск о 20:00

1. Європейський Союз сьогодні офіційно продовжив економічні санкції проти Росії до 31 липня

Ведуча: Європейський Союз сьогодні офіційно продовжив економічні санкції проти Росії до 31 липня. Таке рішення стало наслідком доповіді президента Франції Емануеля Макрона і канцлера Німеччини Ангели Меркель на Європейській Раді 13-14 грудня щодо стану імплементації Мінських домовленостей, до чого прив’язані санкції. З огляду на те, що прогрес не досягнутий, Європейська Рада одноголосно ухвалила політичне рішення продовжити економічні санкції проти Росії,йдеться у повідомленні. Ухвалене рішення продовжує обмеження Євросоюзом на ведення бізнесу з російським банківським, фінансовим та енергетичним секторами. Дія поточних обмежувальних заходів в ЄС закінчувалася наприкінці січня.

2.Електронний кабінет водія зондували сьогодні у Києві в одному із сервісних центрів МВС

Ведуча: електронний кабінет водія зондували сьогодні у Києві в одному із сервісних центрів МВС. Відтепер власники транспортних засобів матимуть змогу отримувати інформацію про власні автомобілі, посвідчення водія, адміністративні правопорушення, переглядати історію будь-якого автомобіля через він-код. Також через електронний сервіс без особистої присутності можна стати в чергу в сервісні центри МВС.

Кореспондент: Завдяки електронному кабінету водія кожен зможе отримати інформацію у зручний для себе час і зручному для себе місці, пояснив начальник головного сервісного центру МВС Владислав Владислав Криклій. Серед тих, хто допомагав створювати нову електронну послугу, - Фонд Східної Європи. Його представник Віктор Лях повідомив, що через електронний кабінет можна отримати усю інформацію про транспортні засоби, перевірити та сплатити штрафи, за порушення правил дорожнього руху. Дізнатися, чи потрапляв у дорожньо-транспортні пригоди автомобіль, який ви хочете придбати, записатися на прийому сервісний центр. Усе це робиться, каже Віктор Лях, дуже швидко, буквально у два кліки і потреба в таких послугах, за його словами, велика.

Віктор Лях, представник Фонду Східної Європи: Потенціально це 4 мільйони громадян, які володіють автомобілями. Крім того, приблизно 10 автомобілей реєструється. Тому поки ми тут з вами стоїмо вже 30 -40 людей зареєструвало, перереєструвало автомобілі. А зараз це можна онлайн зробити. Сервіс доступний і на сайті e-driver.hsc.gov.ua, а також ви можете зараз зайти на сайт Кабінету міністрів.

Кореспондент: Технічний куратор електронного кабінету водія Данило Молчанов каже, шо система розрахована на обслуговування великої кількості людей.

Данило Молчанов: Нам потрібно було прогнозувати певне навантаження на наші сервери. Ми думаємо, що тільки в перший тиждень це будуть десятки тисяч, а взагалі потенційна аудиторія – до декількох мільйонів. Зараз ще працює група розробки і підтримки, тому що це досить складна експлуатація. Для постійно на підтримки це буде 3-4 людини.

Кореспондент: Поява електронного кабінету водія – це позитивна інновація, каже власник автівки Сергій Харинович.

Сергій Харинович, власник автівки: По-перше, це зручно, тобі нікуди не треба ходити, нічо ні в кого просити, стояти в чергах. По-друге, це зводить до мінімуму потяги корупційні тобто надзвичайно смачна послуга. Коли ти можеш дізнатися про машину по пінкоду. Це дуже зручно в тому випадку, коли ти купуєш машину. Ще всю історію машини. Звідки прийшли, скільки власників, аварії, ДТП, бита, не бита. І ти буквально прочитаєш все про цю машину. Тільки, щоб ця система незгоріла і працювала.

Кореспондент: До електронного кабінет водія треба мати цифровий підпис Для цього, каже Віктор Лях, можна звернутись до сертифікованих центрів, податкової інспекції чи до «Приватбанку».

Випуск о 21:00

1. Підконтрольний Росії суд Криму відхилив апеляцію на арешт капітана захопленого в Чорному морі українського катера «Бердянськ» Романа Мокряка

Ведуча: Підконтрольний Росії суд Криму відхилив апеляцію на арешт капітана захопленого в Чорному морі українського катера «Бердянськ» Романа Мокряка, повідомляє кореспондент «Крим.Реалії». Також суд залишив під арештом захопленого російськими силовиками старшого матроса буксира «ЯниКапу» Віктора Безпальченка. Розгляд справи ще одного українського моряка Владислава Костишина відкладено. Протягом 19-20 грудня кримський суд залишив залишив під вартою шістьох українців із захоплених суден. Росія вчинила агресію проти України на морі 25 листопада.Російські кораблі протаранили українські військові катери «Нікополь», «Бердянськ» і буксир «ЯниКапу». Екіпажі кораблів були захоплені. У російському полоні опинилися 24 моряки. Їх арештували на 2 місяці до 25 січня. Російська сторона інкримінує українцям незаконний перетин державного кордону. Їм загрожує до 6 років позбавлення волі. Українська влада вважає моряків військовополоненими.

2. Дві розумні зупинки громадського транспорту планують встановити у Хмельницькому

Ведуча: Дві розумні зупинки громадського транспорту планують встановити у Хмельницькому. Вони з’являться поблизу торгового центру «Оазис» на вулиці Панаса Мирного, що в мікрорайоні Озерна. На смарт-зупинках можна буде підзарядити мобільний телефон, скористатися вай-фай, а також дізнатися розклад і часовий інтервал руху на потрібному маршруті.

Кореспондент: Хмельничанка Алла Іванівна живе в мікрорайоні Ракова, маршрут до якого пролягає через головні транспортні магістралі Хмельницького, вулиці Кам’янецької та Шевченка. Каже, про розумних зупинок функції знає, але додає, інформація, яка там зазначена, не завжди точна. Таких зупинок мало і зосереджені вони у центрі.

Алла Іванівна: Не лише в центрі хотілося би бачити розумні такі зупинки, а й на таких довгих, важливих маршрутах, де багато людей буває.

Кореспондент: Алла Іванівна розповідає, що ввечері чекає на зупинці транспорт по півгодини, щоб дістатися додому. За її словами, не допомагає затверджений графік курсування комунального транспорту, особливо не зручно після 20 години.

Алла Іванівна: Одна маршрутка номер два, звичайна кількість людей, і всі намагаються потрапити всередину. Молодь проривається, старші не всі, залишаються в очікуванні тролейбуса, який теж невідомо коли буде.

Кореспондент: Заступник хмельницького міського голови Андрій Бондаренко пояснює: невідповідність до графіків виникає тому, що не всі транспортні засоби міста обладнані навігаційними системами.

Андрій Бондаренко: Йдеться, передусім, за тимчасові маршрути. До цих маршрутів зараз працюють тимчасові перевізники, відповідно вони не мають GPS-трекерів. Ці транспортні засоби не відображаються або не завжди відображаються на електронних табло на розумних зупинках.

Кореспондент: За словами Андрія Бондаренка, в обласному центрі курсує 70% транспорту до потреби, передбаченою транспортною мережею. Її запровадили з січня 2018 року. Для повної комплектації транспортом не вистачає 250 водіїв.

Андрій Бондаренко: Якщо автобус, який постійно працює, виходить з ладу, то для того і є резервні автобуси, яких випустити на лінію. По факту це працює не завжди. Тому що ми маємо нехватку водіїв, нехватку транспортних засобів.

Випуск о 22:00

1. Ремонтні роботи з відновлення водогону Горлівка-Торецьк завершено

Ведуча: Ремонтні роботи з відновлення водогону Горлівка-Торецьк завершено. Комунальне підприємство «ВодаДонбас» розпочало подачу води у відремонтований водогін, повідомили у прес-службі Торецької військово-цивільної адміністрації. На завтра складено графік підвезення води. Незабаром почнеться її централізована подача жителям Торецька. Розповів «Українському радіо» заступник голови військово-цивільної адміністрації Торецька Сергій Винник.

Сергій Винник, заступник голови військово-цивільної адміністрації Торецька: Вчора були розпочаті ремонтні роботи, але не встигли, тому сьогодні роботи буде продовжено. Вода буде подаватися в Торецьк ще 12 годин з моменту закінчення ремонту, бо буде йти компресування водогіну, потім ми будемо наповнювати резервуари, і після того зможемо почати подачу води населенню. Якщо, ще раз, ми говоримо, що все піде по плану.

Ведуча: Водогін Горлівка-Торецьк пошкоджено через обстріли бойовиків в ніч проти 17-го грудня. Понад 40 тисяч двох міст Торецька і Залізного, а також двох селищ Північного і Південного залишилися без централізованого водопостачання.

2. Дві з половиною тисячі дитячих малюнків надійшли до Кропивницького на всеукраїнський конкурс

Ведуча: Дві з половиною тисячі дитячих малюнків надійшли до Кропивницького на всеукраїнський конкурс «Щаслива дитина – квітуча Україна». Малюнки презентують в галереї Єлисаветград.

Кореспондент: 27 учасників всеукраїнського конкурсу дитячих малюнків «Щаслива дитина – квітуча Україна». Усього їх понад 2,500 тисячі. Малюнки на конкурс прислали з 73 міст України. Анастасія Ясінська, селище Нове Кіровоградської області.

Анастасія Ясінська: Малювала я приблизно місяць. Я дуже люблю пташок і хотіла передати свою любов до пташок і я намалювала свою сестричку, яка стоїть біля вікна і доторкається до тієї пташки.

Кореспондент: Організатор конкурсу Миколи Цуканов розповідає, його меті – зібратися творчі роботи дітей зі всієї України.

Миколи Цуканов: Галерея не оцінює роботи дитячі. Я завжди кажу, що якщо дитина взяла в руки олівець або фарби, вона вже створює диво або робить  світ прекрасним.

Кореспондент: Нагороджували учасників дипломами та календарями, які виготовили спеціально для конкурсу. Діти з інших міст отримують їх поштою. Роботи учасників конкурсу презентують в інших містах України та за кордоном. У галереї «Єлисаветград» дитячі малюнки можна переглянути до 20 січня.

Випуск о 23:00

1. Харківський апеляційний суд призначив застави раніше взятим під варту чотирьом працівникам патрульної поліції

Ведуча: Харківський апеляційний суд призначив застави раніше взятим під варту чотирьом працівникам патрульної поліції в метрополітені Харкова, підозрюваними у насильстві стосовно затриманих. Про це «Українському радіо» розповіла прес-секретар прокурора Харківської області Віта Дубовик. За її словами, трьом суд призначив заставу майже по 140 тисяч гривень. Четвертому приблизно 110 тисяч гривень. Із 6 підозрюваних у справі під вартою залишився один. Говорить Віта Дубовик.

Віта Дубовик: Від початку одному із шести було обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, іншим п’яти – тримання під вартою з можливістю внесення застави. Згодом після обрання запобіжного заходу підозрювані та їх захист звернулися до апеляційного суду та оскаржили таке рішення суду першої інстанції. Однак колегія суддів тоді прийняла рішення, що ризики кримінально-процесуального кодексу є достатніми для того, щоб тримати цих осіб під вартою. І вже за два місяці ті ж самі судді приймають уже зовсім інше рішення, дозволяють працівникам поліції, які підозрюються у скоєнні службових злочинів із застосуванням насильства, корупційних злочинів. Ми вважаємо, що це дуже невеликі суми. Взагалі застава не мала би бути застосована у цьому випадку.

Ведуча: Речниця прокурора Харківської області Віта Дубовик сказала, що рішення суду не оскаржується, проте досудове слідство триває. «Українське радіо» намагається зв’язатися з адвокатами підозрюваних. Нагадаю, поліцейських затримали 5 жовтня. В Нацполіції повідомили, що вони систематично під надуманими приводами зупиняли пасажирів та, застосовуючи насилля, вимагали в них гроші.

У випусках за 21 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Вже 19 захоплених росіянами моряків оголосили себе військовополоненими.

У Львові радикали вчинили напад з димовими шашками на редакцію видання «Захід.нет».

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Фейсбук
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду