Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 7–11 жовтня 2019 року

Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 7–11 жовтня 2019 року

17:48,
18 Жовтня 2019
7375

Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 7–11 жовтня 2019 року

17:48,
18 Жовтня 2019
7375
Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 7–11 жовтня 2019 року
Моніторинг вечірніх випусків новин «Українського радіо» за 7–11 жовтня 2019 року
У досліджених випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні жовтня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у вересні цього року, значно зменшилася кількість порушень більшості стандартів інформаційної журналістики.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту суспільними мовниками.

Новини, які звучать в ефірі каналів «Українського радіо», з 2018 року передані у відання об'єднаного Департаменту інформаційного мовлення НСТУ, розташованого в телецентрі «Олівець», який виготовляє новини для центральних каналів телебачення та радіо.

Оскільки на «Українському радіо» немає єдиного випуску, який міг би вважатися підсумковим, у моніторингу розглядаються п'ять щогодинних випусків, які виходять в ефір у вечірній час, — це випуски за 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 і 22:00. Якщо в інших випусках протягом дня виходять матеріали на головні суспільно-політичні теми дня або матеріали, в яких є ознаки замовності, — вони також розглядаються моніторингом. Не розглядаються повні повтори матеріалів і повтори зі змінами лише за формою (тобто, коли ці зміни не стосуються появи в матеріалі нових фактів і / або нових коментарів).

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики у вечірніх випусках новин «Українського радіо»:

Період моніторингу: 7–11 жовтня 2019 року

Для збільшення зображення клікніть на нього

У досліджених випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні жовтня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у вересні цього року, значно зменшилася кількість порушень більшості стандартів інформаційної журналістики. Так, кількість порушень стандарту балансу думок зменшилася з 10 % до 6 %, стандарту відокремлення фактів від думок — із 20 % до 9 %, стандарту достовірності подачі інформації — з 23 % до 11 %, стандарту повноти подачі інформації — із 49 % до 35 %. Стандарт точності інформації не порушувався жодного разу (в попередньому моніторингу було чотири таких порушення, тобто у 5 % досліджених матеріалів). Натомість у жовтні було одне порушення стандарту оперативності (або 1,5 % від усіх досліджених матеріалів), у вересні цей стандарт не порушувався. На звітному тижні, як і в попередньому моніторингу, було зафіксовано лише один матеріал з ознаками імовірного замовлення.

На звітному тижні стандарт балансу думок було порушено в чотирьох матеріалах із 66 досліджених (або в 6 % досліджених матеріалів).

У матеріалі про оборонний бюджет наступного року (8 жовтня) представлено лише позитивні оцінки прем’єр-міністра Олексія Гончарука й міністерки фінансів Оксани Маркарової. Слово для оцінок не надано ні опонентам влади, ні воєнним експертам, які в попередні дні публічно критикували показники оборонного бюджету, запропонованого урядом. Наприклад, Валентин Бадрак у «Дзеркалі тижня» (випуск за 5-11.10) писав, що запланований оборонний бюджет не передбачає переозброєння й модернізації ЗСУ, й називає його «бюджетом проїдання».

У матеріалі 8 жовтня про те, що двох патрульних поліцейських Одещини прокуратура підозрює в катуванні затриманих, позиції підозрюваних чи їх захисту не представлено.

У матеріалі 8 жовтня про те, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура підозрює екснародного депутата Максима Микитася в незаконному заволодінні майном Національної гвардії, не представлено позицію підозрюваного чи його захисту.

У матеріалі 10 жовтня про обшуки, які проводили ДБР і СБУ на Львівській митниці, не представлено позиції підозрюваних митників.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації було порушено в одному матеріалі із 66 досліджених (1,5 %).

У матеріалі із брифінгу прем’єр-міністра Олексія Гончарука й міністерки фінансів Оксани Маркарової оприлюднюється інформація про деталі оборонного бюджету наступного року, яка була відомою ще 15 вересня, коли Кабмін надіслав до Верховної Ради проєкт бюджету-2020.Тобто в цій інформації не було новини як такої.

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено в семи матеріалах із 66 досліджених (11 %).

Чотири таких порушення — це неперсоніфіковані посилання на джерела інформації в певних структурах чи установах:

«Генеральна прокуратура почала провадження щодо можливих зловживань під час будівництва корветів, передає пресслужба відомства» (8 жовтня, ця інформація була розміщена на сайті Генпрокуратури, про що в матеріалі нема згадки).

«У поліції Луганщини кажуть, вимоги поліцейських були законними» (9 жовтня).

«Український військовий загинув сьогодні на Донбасі, повідомив «Українському радіо» представник пресцентру Об’єднаних сил» (10 жовтня, у двох матеріалах).

Ще три порушення — це посилання на джерела в інтернеті без належних підтверджень:

«За інформацією офіційного сайту Міністерства інфраструктури України, літак Ан-12 належав перевізнику “Аероальянс”, здійснював чартерний вантажний рейс з аеропорту міста Віго, в Іспанії, прямував до Стамбула» (8 жовтня).

«У твіттері він написав, що Володимир Зеленський висловився щодо відсутності тиску категорично» (10 жовтня).

«11 законопроєктів про обіг землі та один проєкт-постанова з пропозицією проведення парламентських слухань з приводу земельної реформи зареєстровано у Верховній Раді, таку інформацію оприлюднено на сайті парламенту» (11 жовтня).

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався в шести матеріалах із 66 досліджених (9 %).

Двічі в журналістських текстах (ведучих чи кореспондентів) вживалася оцінна лексика:

«У прокуратурі вважають вибухи на складах диверсією, втім досі жодної підозри не оголосили» (9 жовтня).

«Організатори перед кінотеатром влаштували справжнє шоу з кіньми, з вогняними фаєрами, постановочними боями» (9 жовтня).

Часом журналісти замінювали нейтральні дієслова на лексику урочистого стилю або на такі, що містять певну оцінку характеру дії «сказав»:

«Нацбанк переконує, представник Нацбанку Ігор Григорчук переконує, що рішення про націоналізацію банку було прийнято обґрунтовано» (8 жовтня).

«Головний інженер комунального підприємства АТП-1 Богдан Карпій наголошує, що це не капітальний ремонт, а середній» (8 жовтня).

«Учора президент Володимир Зеленський під час пресмарафону заявив, що текст законопроєкту про ринок землі зареєстровано у Раді» (11 жовтня).

У матеріалі про допрем’єрний показ фільму «Захар Беркут» журналістка самостійно оцінювала кількість людей на заході («Подивитися на шоу зібралися кияни, їх тут було близько ста, зараз вже менше»).

Одного разу було використано сполучник зі значенням зіставлення / протиставлення фактів, що є маркером суб’єктивної думки (в цьому випадку — порівняння й оцінки): «Революційним назвав рішення про запровадження ринку землі голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, однак каже, що чіткої концепції уряду, яким буде цей ринок, немає» (11 жовтня).

На звітному тижні стандарт точності подачі інформації не було порушено в жодному матеріалі (0 %).

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 23 матеріалах із 66 досліджених (35 %).

У матеріалі за 11 жовтня про те, що суд відправив під арешт водія маршрутки, що спричинив смертельне ДТП у Запоріжжі, не згадується ключова для рішення суду обставина, — що цей водій перед тим утік із лікарні, куди був госпіталізований після ДТП.

В окремих матеріалах бракувало бекґраундів. Так, у матеріалі 8 жовтня про відкриття Генпрокуратурою провадження про розкрадання чиновниками Міноборони бюджетних грошей на замовленні військових корветів не пояснюється значення самого терміну і основних позиції цього військового замовлення.

У матеріалі 10 жовтня про те, що президент Зеленський анонсував новий обмін полоненими, бракувало бекґраунду про попередній обмін, який при цьому згадувався в матеріалі.

В інших випадках стандарт повноти порушувався за рахунок порушення інших стандартів — балансу думок і достовірності. У деяких коротких матеріалах була слабка деталізація.

Протягом звітного тижня на каналі був один матеріал із ознаками можливої замовності (1,5 %).

Звіт із брифінгу прем’єр-міністра Олексія Гончарука й міністерки фінансів Оксани Маркарової за 8 жовтня містив грубі порушення стандартів балансу думок і оперативності, за рахунок яких уряд і запропонований ним оборонний бюджет на наступний рік було подано в однозначно позитивному світлі.

7 жовтня (понеділок):

Випуск о 18:00

1. «Розведення військ на Донбасі не відбулося через обстріли бойовиків

Ведуча: Розведення військ у Петровському і Золотому на Донбасі через обстріли проросійських бойовиків не сталося. Про це повідомив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко під час спільної пресконференції з главою дипломатичного відомства Латвійської Республіки Єдгарсом Рінкевічусом у Києві.

Вадим Пристайко, міністр закордонних справ: Нам тепер треба чекати, поки відбудеться наступний період в 7 днів, який має довести, що сторони мають серйозні наміри і готові до подальших кроків, таким, як буде розведення. Що стосується забезпечення безпеки: розведення передбачає відхід живої сили, наших збройних сил, але фортифікаційні споруди залишаються. Якщо ми побачимо, що та сторона не виконує, більше того, не дай бог, вона планує якісь агресивні дії, наші Збройні сили займуть свої позиції, і повірте мені, що ми не рекомендуєм гратися і не рекомендуєм пробувати якісь такі кроки».

2. «Жителі Золотого збирають підписи під проханням до президента не відводити ЗСУ з позицій

Ведуча: Мирні жителі селища Золоте-4 звертаються до президента України Володимира Зеленського із закликом не відводити підрозділи Збройних сил України з позицій, які вони нині займають. Текст звернення станом на нинішній ранок підписало понад півсотні людей від загальної кількості у півтисячі. Збір підписів триває. Кореспондент суспільного побував у Золотому-4, він розкаже докладніше про ситуацію.

Кореспондент: Ми поспілкувалися з місцевими жителями та з одним з військовослужбовців. За його словами, бойовики обстрілювали позиції українських військових сьогодні вночі, тому процес відведення сил зупинили. Фортифікаційні споруди не демонтуються. Вони очікують наказу. За словами військовослужбовця Максима підготовчі роботи проводяться, тобто позиції, на які повинні були в разі дотримання вимог з обох сторін, відходити наші війська зараз готуються. Також за його словами, згідно мінських домовленостей, українські війська відійдуть на один кілометр від лінії зіткнення. Місцеві жителі, з якими ми поспілкувалися, — проти розведення військ. Вони бояться за життя своїх дітей і хочуть жити мирно, сказала Ольга Гелевеля, місцева жителька.

Ведуча: Нагадаю, у Мінську було ухвалено рішення, за яким розведення має початися на сьомий день після того, як на цій ділянці буде дотримано режим тиші. Вадим Пристайко також сказав, що дату проведення зустрічі в нормандському форматі не затверджено, але її вже обрано, ведуться перемовини з усіма учасниками зустрічі».

3. «Окупаційний суд в Сімферополі призупинив розгляд справи Едема Бекірова

Ведуча: Підконтрольний Росії центральний районний суд Сімферополя призупинив справу проти кримського татарина Едема Бекірова, про це Суспільному повідомив його адвокат Іслям Веліляєв.

Іслям Веліляєв, адвокат: Мій підзахисний висловлює бажання бути присутнім на судовому засіданні, довести свою невинуватість та непричетність до інкримінованих статей. У зв’язку з тим, що він хворіє, тому не може бути присутнім на судовому засіданні, з цієї причини суд призупинив справу.

Ведуча: Нагадаю, в грудні минулого року російські силовики затримали Едема Бекірова на в’їзді до анексованого Криму, звинуватили в перевезенні боєприпасів та зброї. Суд в окупованому Сімферополі арештував кримського татарина на два місяці, щоразу запобіжний захід йому подовжували. Бекіров перебував у СІЗО. Минулого місяця він повернувся на Батьківщину в рамках обміну бранцями між Україною та Росією».

4. «Запобіжний захід Сергію Пашинському обирає Печерський райсуд Києва

Ведуча: Запобіжний захід Сергію Пашинському обирає Печерський райсуд Києва. Колишнього нардепа підозрюють в заподіянні тяжких тілесних ушкоджень В’ячеславу Хімікусу. Державне бюро розслідувань просило для підозрюваного взяття під варту без права внесення застави. Суддя пішов до нарадчої кімнати, повідомила наша кореспондентка».

5. «Чотири версії падіння літака Ан-12 під Львовом розслідують правоохоронці

Ведуча: Правоохоронці розслідують чотири версії причин падіння літака Ан-12 неподалік Львова 4 жовтня: помилка пілота, помилка команди диспетчерського пункту, погодні умови та несправність літака. Про це на брифінгу розповів заступник начальника слідчого управління Головного управління Нацполіції у Львівській області полковник Андрій Кумечко. За його словами, з літака вилучили аварійний бортовий самописець, направили його на експертизу. Також Андрій Кумечко повідомив, що зупинка літака на дозаправку у Львові була запланованою. Авіакомпанії “Україна-Аероальянс” заборонили польоти після падіння літака Ан-12, про це повідомив нам голова правління авіакомпанії “Україна-Аероальянс” Андрій Бондар.

Андрій Бондар, голова правління авіакомпанії “Україна-Аероальянс”: Нам Державіаслужба зупинила дію сертифікату експлуатанта авіаційної техніки, це сталося внаслідок тієї події в Львівському аеропорту. Це означає, що авіакомпанія не має права виконувати комерційних перевезень.

Ведуча: У двох травмованих після цієї авіакатастрофи простежується позитивна динаміка лікування, ще один чоловік досі в реанімації, найближчим часом його можуть перевести в загальну палату, про це “Українському радіо” повідомив заступник головного лікаря Львівської міської клінічної лікарні №8 Ігор Стояновський.

Ігор Стояновський, заступник головного лікаря Львівської міської клінічної лікарні №8: На ранок сьогоднішнього дня стан пацієнтів є з покращенням, стабільні. Двоє пацієнтів перебувають в травматологічному відділенні, ще один пацієнт знаходиться в реанімації, але він з покращенням, я думаю, після додаткових обстежень він буде готуватися, щоб ми його перевели. Стан пацієнтів є з позитивною динамікою, врешті будуть потребувати звичайне стаціонарне лікування, але на даний момент є позитивний перебіг лікування.

Ведуча: Нагадаю, 4 жовтня близько 7-ї ранку у селі Сокільники поблизу Львова розбився вантажний літак Ан-12, на борту було 8 людей, всі українці. П’ятеро загинули, троє травмовані. Літак летів до Стамбула з іспанського міста Віго».

Випуск о 19:00

1. «Запобіжний захід Сергію Пашинському обирає Печерський райсуд Києва

Ведуча: Запобіжний захід Сергію Пашинському обирає Печерський райсуд Києва. Колишнього народного депутата підозрюють у заподіянні тяжких тілесних ушкоджень В’ячеславу Хімікусу. Державне бюро розслідувань просило для підозрюваного взяття під варту без права внесення застави. Прокурор Олена Панасенко сказала, що про такий запобіжний захід просять тому, що Пашинський може впливати на слідство. Під час своєї перемови із суддею Сергій Пашинський сказав, що під час конфлікту з Хімікусом захищався і що готовий співпрацювати зі слідством.

Сергій Пашинський, затриманий: Мої слова підтверджені трасологічними та іншими експертизами, показами свідків, очними ставками з Хімікусом. Я ні разу не ухилився ні від одної слідчої дії. Я пройшов поліграф. Шановна прокурор говорила, що я можу впливати. Шановні друзі, я зараз не депутат, взяв на себе добровільне зобов’язання не покидати Україну та місце проживання.

Ведуча: Про підозру колишньому депутатові Сергієві Пашинському, нагадаю, слідчі повідомили 4 жовтня майже через 3 роки після стрілянини. За версією слідства, у новорічну ніч 31 грудня Пашинський поранив місцевого жителя на Київщині, вистрелив йому у ногу. Пістолет екснардепа був нагородним. 2016-го слідчі справу закрили, не побачили складу злочину. Тоді справу відкрили проти чоловіка, в якого стріляв Пашинський, В’ячеслава Хімікуса. Сьогодні нашому кореспондентові він розповів, що в ту новорічну ніч він допомагав водієві вибиратись зі снігу. Потім під’їхала незнайома йому жінка, вони посварилися, жінка поїхала, а через деякий час на місці з’явився Сергій Пашинський.

В’ячеслав Хімікус, потерпілий: Повернувся, отако стояла людина, ну, невеликого зросту, коло грудей пістолет. Все, що пам’ятаю, ну, водій тоді сказав, що я на нього рявкнув, що кинь зброю, ответа никакого, бью бутылкой по голове, получаю выстрел.

Ведуча: Адвокат В’ячеслава Хімікуса Марина Парінова каже, що раніше об’єктивному розслідуванню справи заважала висока посада і зв’язки Пашинського.

Марина Парінова, адвокат: Слідство тривало майже три роки. За цей час воно двічі було закрито. І це було пов’язано з тим, що просто Сергій Пашинський займав дуже високу посаду і мав вплив на це слідство, тобто цю справу просто-напросто заминали. Ми це бачили дуже очевидно, про те, як фальсифікуються документи у слідстві, як не надають нам доступ і як надають очевидну перевагу Сергію Пашинському. Зараз, коли він втратив, по суті, владу, ситуація трохи змінилася і ми розраховуємо на те, що зараз буде об’єктивно розслідувана справа».

Випуск о 20:00

1. «Суд вирішив взяти під варту екснардепа Сергія Пашинського за інцидент трирічної давнини

Ведуча: Печерський райсуд Києва обрав народному депутатові 5–8 скликань Сергію Пашинському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці до 4 грудня, про це повідомила кореспондентка Суспільного. Адвокат Пашинського Андрій Федур сказав, що рішення суду оскаржуватиме.

Андрій Федур, адвокат: Рішення для нас є очікуване, хоч і абсолютно незаконне. І зрозуміло, що ми його будемо оскаржувати. Чому сьогодні суд ухвалив рішення про застосування безальтернативного арешту, це зроблено з одною-єдиною метою: забезпечити можливість фізичного знищення мого підзахисного в Лук’янівському СІЗО. Я уже офіційно звернувся до органу досудового розслідування про негайне забезпечення заходів безпеки, тому що є реальна загроза життю мого підзахисного. І я буду зараз їхати до слідчого і вирішувати питання про негайне прийняття рішення про застосування заходів безпеки в умовах тримання під вартою.

Ведуча: Колишнього народного депутата підозрюють у заподіянні тяжких тілесних ушкоджень жителю Васильківського району Київщини В’ячеславу Хімікусу. За версією слідства, в ніч 31 грудня 2016 року на Київщині стався інцидент між Сергієм Пашинським та жителем Васильківського району, під час якого тодішній депутат Пашинський застосував вогнепальну зброю і поранив у ногу В’ячеслава Хімікуса. Сьогодні у своїй промові в суді екснардеп Пашинський сказав, що під час конфлікту з Хімікусом захищався і що готовий співпрацювати зі слідством. Про підозру Пашинському слідчі, нагадаю, повідомили 4 жовтня, майже через три роки після стрілянини. У 2016-му справу закрили, не побачивши складу злочину у діях депутата. А за підозрою у спробі нападу на народного депутата справу відкрили проти чоловіка, в якого стріляв Пашинський, В’ячеслава Хімікуса. Сьогодні нашому кореспондентові він розповів, що в новорічну ніч 2016-го він допомагав водієві вибиратися зі снігового замету. Потім під’їхала незнайома жінка, з якою виникла сварка. Жінка поїхала, а через деякий час на місці з’явився Сергій Пашинський, говорить В’ячеслав Хімікус.

В’ячеслав Хімікус, потерпілий: Повернувся, отако стояла людина, ну, невеликого зросту, коло грудей пістолет. Все, що пам’ятаю, ну, водій тоді сказав, що я на нього рявкнув, що кинь зброю, ответа никакого, бью бутылкой по голове, получаю выстрел.

Ведуча: Адвокат В’ячеслава Хімікуса Марина Парінова каже, що раніше об’єктивному розслідуванню справи заважала висока посада і зв’язки Пашинського.

Марина Парінова, адвокат: Слідство тривало майже три роки. За цей час воно двічі було закрито. І це було пов’язано з тим, що просто Сергій Пашинський займав дуже високу посаду і мав вплив на це слідство, тобто цю справу просто-напросто заминали. Ми це бачили дуже очевидно, про те, як фальсифікуються документи у слідстві, як не надають нам доступ і як надають очевидну перевагу Сергію Пашинському. Зараз, коли він втратив, по суті, владу, ситуація трохи змінилася і ми розраховуємо на те, що зараз буде об’єктивно розслідувана справа».

2. «На передовій посилилися обстріли, але втрат серед бійців ООС сьогодні немає

Ведуча: 14 разів впродовж поточної доби порушили режим тиші на лінії розмежування російські збройні формування та найманці. Вони застосовували заборонені Мінськими угодами міномети 120-го та 82-го калібрів, а також гранатомети різних систем та стрілецьку зброю. Таку інформацію станом на 19-ту повідомив “Українському радіо” представник пресцентру об’єднаних сил Віталій Іванов. Обстріли позицій Об’єднаних сил на Донеччині були поблизу Чорнолика, Пісків, Опитного, Водяного, на Луганському напрямку — поблизу Травневого, Новолуганського, Кримського, також ділянки розведення сил в районі населеного пункту Золоте. Втрат з українського боку не було. Через обстріли Золотого там не відбулося сьогодні розведення сил. Про це сказав міністр закордонних справ України Вадим Пристайко сьогодні в Києві під час спільної пресконференції з главою дипломатичного відомства Латвійської Республіки Єдгарсом Рінкевічусом у Києві.

Вадим Пристайко, міністр закордонних справ: Нам тепер треба чекати, поки відбудеться наступний період в 7 днів, який має довести, що сторони мають серйозні наміри і готові до подальших кроків, таким, як буде розведення. Що стосується забезпечення безпеки: розведення передбачає відхід живої сили, наших збройних сил, але фортифікаційні споруди залишаються. Якщо ми побачимо, що та сторона не виконує, більше того, не дай Бог, вона планує якісь агресивні дії, наші збройні сили займуть свої позиції, і провірте мені, що ми не рекомендуєм гратися і не рекомендуєм пробувати якісь такі кроки».

3. «Законопроєкт про скасування депутатської недоторканості зареєстрували у Верховній Раді представники парламентської фракції “Слуга народу

Ведуча: Законопроєкт про скасування депутатської недоторканості зареєстрували у Верховній Раді представники парламентської фракції “Слуга народу”, його підписали майже півсотні депутатів від пропрезидентської партії, повідомив заступник голови парламентського комітету з питань організації державної влади Олександр Качура. За його словами, народні обранці пропонують внести відповідні зміни до Кримінально-процесуального кодексу, деяких законів. Законопроєкт зокрема передбачає, що рішення про оголошення підозри депутатові та проведення слідчих дій ухвалюватиме генеральний прокурор, а санкцію на їхнє проведення дає Апеляційно-судова інстанція, говорить Олександр Качура.

Олександр Качура, заступник голови парламентського комітету з питань організації державної влади: Притягнення до відповідальності, наприклад, вручення підозри, проведення обшуку, отримати доступ до переписки, з ким він там переписується той народний депутат, якщо є якісь ознаки правопорушення, для цього в нас є генеральний прокурор України. Вже вносить в ЄРДР, на підставі заяви, він потім надає вже санкції, генеральний прокурор, і потім о судової апеляційної інстанції звертається для того, щоб таку процесуальну дію провести.

Ведуча: Ухвалити закон про позбавлення депутатів недоторканості пропрезидентська більшість планує до кінця року. Це передбачено змінами до Кримінально-процесуального кодексу, який депутати ухвалили минулого тижня, говорить експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

Микола Хавронюк. експерт Центру політико-правових реформ: Верховна Рада буде надавати згоду на проведення слідчих дій стосовно депутата. То якщо раніше неможливо було провести слідчі дії і притягнути до відповідальності і заарештувати без згоди Верховної Ради, то з 1 січня не можна буде проводити слідчі дії стосовно депутата. А якщо не можна проводити слідчі дії, то практично неможливо зібрати докази винуватості».

Випуск о 21:00

У випуску були лише повтори матеріалів попередніх випусків.

Випуск о 22:00

1. «Київський райсуд Харкова виніс вирок у справі про вибух у харківському паб “Стіна”

Ведуча: Київський райсуд Харкова виніс вирок у справі про вибух у харківському пабі “Стіна”, що стався у 2014 році. Обвинувачена 52-річна Марина Ковтун отримала 11 років позбавлення волі, повідомили кореспонденти Суспільного. Як розповів процесуальний керівник у кримінальному проваджені Олег Максюк, жінку засудили до 11 років позбавлення волі із конфіскацією майна. Крім того, суд задовольнив цивільні позови потерпілих на суму понад півмільйона гривень. Прокуратура довела у суді, що саме Марина Ковтун активувала і передала вибухівку виконавцю, який заніс її у паб «Стіна». Адвокат обвинуваченої Євген Оленів сказав, що оскаржить вирок суду. Нагадаю, вибух у харківському пабі “Стіна”, що на вулиці Римарській, стався 9 листопада 2014 року, травми тоді дістали 13 людей».

У випусках за 7 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

До Золотого приїхали ветерани АТО, які заявляють про намір охороняти від окупантів зону відведення військ.

На фронті внаслідок обстрілів окупантів один військовий загинув, ще одного поранено.

8 жовтня (вівторок):

Випуск о 18:00

1. «Суд залишив під вартою колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Гримчака

Ведуча: Печерський райсуд Києва залишив під вартою до 14 листопада колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака. Про це «Українському радіо» повідомила його адвокатка Тетяна Матяш. За її словами, сторона захисту буде оскаржувати це рішення.

Тетяна Матяш, адвокат: Офіційну підозру пред’явлено у вчиненні шахрайських дій, передбачених статтею 190 частина 4. В той же час, сьогодні в суді заявила сторона обвинувачення, що в його діях є державна зрада, стосовно того, що він сміявся з того, що йому в “ДНР” надавали можливість очолити якесь міністерство. Він навіть не дізнався яке, і він сміявся з цього приводу. І в них є запис разговору з цього приводу, і тому це — державна зрада. Ми пройдемо всі інстанції, передбачені законодавством для того, щоб потім в ЄСПЛ розповісти, що в нас у країні відбувається.

Ведуча: Юрій Гримчак працював на посаді заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій з березня 2017-го. Гримчака і брата його дружини Ігоря Авдієнка затримали за підозрою у вимаганні понад мільйона доларів. За версією слідства, чоловіків затримали під час одержання частини цих коштів, 480 тисяч доларів. Гримчака звинуватили у заволодінні чужим майном шляхом шахрайства за попередньою змовою з групою осіб в особливо великих розмірах».

2. «Генпрокуратура почала провадження щодо можливих зловживань Міноборони під час будівництва корветів

Ведуча: 85 мільйонів гривень на корветах для армії — стільки могли вкрасти чиновники Міноборони при використанні бюджетних коштів для потреб Військово-морських сил. Генеральна прокуратура почала провадження щодо можливих зловживань під час будівництва корветів, передає пресслужба відомства. Дії посадовців визначено як зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки. Проведення досудового розслідування доручили Національному антикорупційному бюро». (З точки зору стандарту повноти — дуже слабка деталізація. Якщо її не було у пресрелізі, розміщеному на сайті ГПУ, журналісти «Українського радіо» мали би це уточнювати це принаймні у представників пресслужби відомства. Крім того, потребували бекґраунду як специфічне поняття «корвет», так і мінімальні подробиці цього військового замовлення: час замовлення, ціна й кількість корветів — насправді йдеться про один корабель такого класу.)

3. «Уряд у 2020 році не зменшить видатки на безпеку й оборону

Ведуча: Уряд у 2020 році не зменшить видатки на безпеку й оборону, сказав на брифінгу прем’єр-міністр Олексій Гончарук. Міністр фінансів Оксана Маркарова озвучила цифри, закладені у проєкті кошторису на наступний рік.

Оксана Маркарова, міністр фінансів України: Весь бюджет на безпеку та оборону — це 245,8 мільярдів, це 5,4 % від ВВП, це весь бюджет. 136 — це те, що ми почули, як позицію Президента і це 3 відсотки на безпосередньо Міністерство оборони. Це буде найбільша цифра, яка виділялась за всі роки саме безпосередньо на оборону.

Ведуча: У бюджеті 2019 року на національну безпеку та оборону було передбачено 209,5 мільярдів гривень».

(Порушення стандарту оперативності: вся озвучена з цього брифінгу інформація не є новиною. Всі ці показники бюджетного законопроєкту були оприлюднені ще 15 вересня, коли уряд передав проєкт до ВР.)

(Порушено стандарт балансу думок: урядовці кажуть про те, що збільшили оборонний бюджет, натомість не озвучено критичні експертні оцінки його структури.)

(У такому вигляді матеріал має ознаки замовності, оскільки за рахунок цих порушень є однозначно позитивним для іміджу уряду.)

4. «Двох патрульних поліцейських Одещини підозрюють у катуванні людей

Ведуча: Двох патрульних поліцейських Одещини підозрюють у катуванні людей, повідомила прессекретар прокуратури області Інна Верба. За даними слідства, наприкінці травня співробітники поліції чергували у пішому патрулі в районі Одеського залізничного вокзалу, вночі вони затримали двох чоловіків, а потім вибивали з них зізнання у крадіжці. Говорить Інна Верба.

Інна Верба, прессекретар прокуратури Одеської області: Вони вночі, десь приблизно о другій ночі, побачили двох чоловіків, які були нетверезі. У цих поліцейських виник умисел притягти їх до відповідальності взагалі за інший злочин, до якого вони не мали жодного стосунку. Незаконно проти їх волі затримали, відвели до опорного пункту поліції, який знаходиться в приміщенні вокзалу. Там в службовому кабінеті, вони по черзі їх заводили та катували, тобто били ногами. Будемо звертатися з їх відстороненням, також звертатися з клопотанням про тримання під вартою, санкція статті саме катування від 5 до 10 років позбавлення волі.

Ведуча: Запобіжний захід правоохоронцям обиратимуть у четвер, розповів Суспільному головний суддя Заводського райсуду Миколаєва Сергій Щербина».

(Порушено стандарт балансу думок — не представлено позиції підозрюваних чи їхнього захисту.)

5. «На Вінниччині сьогодні попрощалися з пілотом Віталієм Степаненком, який загинув в аварії літака Ан-12 минулого тижня на Львівщині

Ведуча: На Вінниччині сьогодні попрощалися з пілотом Віталієм Степаненком, який загинув в аварії літака Ан-12 минулого тижня на Львівщині. Віталій був командиром екіпажу. Попрощатися з ним прийшли рідні, друзі, побратими. Поховали чоловіка на кладовищі у Забарові. Віталію Степаненку було 46 років. У нього залишилися дружина і двоє дітей. Говорить прессекретар командування Повітряних сил Юрій Ігнат.

Юрій Ігнат, прессекретар командування Повітряних сил: Віталій був одним із військовослужбовців тоді ще Військово-повітряних сил, зараз Повітряні сили, який служив в бригаді транспортної авіації і місцевій, вінницькій. Він, як і багато пілотів, льотчиків військових, після того, як вони йдуть в запас, шукають роботу в авіаційних частинах на комерційній основі. Віталій працював в одній з авіаційних компаній українських і здійснював комерційний рейс з посадкою на дозаправку у Львівському аеропорту.

Ведуча: На борту Ан-12, крім Віталія, було ще двоє вінничан. 50-річного Ігоря Завадюка, борттехніка, поховали вчора на місцевому кладовищі. На сьогодні в лікарні Львова залишається Андрій Омелькін, розповів Суспільному лікар-травматолог Юрій Вовчко. Нагадаю, 4 жовтня близько 7-ї години ранку у селі Сокільники поблизу Львова розбився літак Ан-12. На борту перебувало восьмеро людей, п'ятеро з них загинули, всі вони українці. За інформацією офіційного сайту Міністерства інфраструктури України, літак Ан-12 належав перевізнику «Аероальянс», здійснював чартерний вантажний рейс з аеропорту міста Віго, в Іспанії, прямував до Стамбула. За фактом аварії відкрито кримінальне провадження».

Випуск о 19:00

1. «Засідання суду у справі за позовом колишніх акціонерів “Приватбанку” Ігоря Коломойського і компанії “Тriantal Investments” перенесли на 17 жовтня

Ведуча: Засідання суду у справі за позовом колишніх акціонерів “Приватбанку” Ігоря Коломойського і компанії “Тriantal Investments”, у якому вони хочуть повернути собі акції національного “Приватбанку”, перенесли на 17 жовтня.

Кореспондентка: О 14:00 почали судове засідання. Суддя у справі Людмила Шкурдла. Це третє засідання з кінця вересня. Ігор Коломойський позивається до Мінфіну України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Нацбанку, загалом 8 відповідачів у справі. І адвокат Коломойського Олександр Винниченко сьогодні з журналістами не спілкувався, засідання проходить у закритому режимі, але до нас після закриття засідання підійшов Ігор Григорчук, це представник Нацбанку. Він розповів, що на початку засідання, коли розглядалася справа, докази по справі, а це 15 томів, вони просили, висловили клопотання щодо зупинення розгляду до вирішення питання Верховним Судом. Він і має визначити, в якому суді справу розглядають, але суддя відхилила це клопотання. Далі суд зробив перерву. Повернувшись, розглянув клопотання щодо відкритого режиму. Це клопотання висловила сторона захисту, щодо відкритого режиму дебатів, але це клопотання було також відхилено. Нацбанк переконує, представник Нацбанку Ігор Григорчук переконує, що рішення про націоналізацію банку було прийнято обґрунтовано, і він сказав, що 17 жовтня о 10:30 дебати продовжаться також у закритому режимі.

Ведуча: Нагадаю, 21 грудня 2016 акції “Приватбанку” були продані державі в особі Мінфіну за 1 гривню».

2. «Триденний фестиваль інноваційних проєктів “Сікорський челлендж”, відкрився сьогодні в Київському політехнічному інституті

Ведуча: Триденний фестиваль інноваційних проєктів “Сікорський челлендж”, пошук найкращих українських стартапів відкрився сьогодні в Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського.

Кореспондентка: Серед інноваційних розробок, представлених на фестивалі: безконтактна зарядка смартфонів на відстані до двох метрів, пневматичні протипожежні комплекси і виробництво деталей медичного призначення лазерним 3D-принтером. Мобільний мультимедійний комплекс із вбудованим у нього потужним комп’ютером представив Антон Галяшинський.

Антон Галяшинський, учасник фестивалю: Наш пристрій допомагає більш зручно та якісно проводити процес пошуку якихось рішень або навчання, або тренування.

Кореспондентка: Фестивалі, в яких беруть участь представники великого бізнесу, що вкладають гроші у розвиток інноваційних та наукових проєктів, сприятимуть переорієнтації економіки України, каже ректор Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського Михайло Згуровський.

Михайло Згуровський, ректор Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського: Статистично щороку інвестори відбирають приблизно до 30 відсотків представлених на цей майданчик стартапів.

Кореспондентка: На фестиваль “Сікорський Челлендж” інвестори приїхали з США, Великобританії, Китаю, Азербайджану. Втретє на подію приїхала представниця Китаю з Гонконгу Рузанна Вон. Вона — член журі. Каже, світ цікавлять винаходи в ІТ-сфері, медицині, сільському господарстві, екології.

Рузанна Вон, член журі: У Гонконзі має фірму та бізнес, та фундації, які власне і підтримують різні такі наукові розробки, тому особливо зацікавлена в пошуку цікавих проєктів, які зможуть допомогти розвивати своїми коштами. Це і є основна мета перебування зараз тут.

Кореспондентка: Як розповів начальник відділу зв’язків із громадськістю КПІ Дмитро Стефанович, частина стартапів, представлених у попередні роки на “Сікорський Челлендж”, втілені у життя.

Дмитро Стефанович, начальник відділу зв’язків із громадськістю КПІ: Втілений у життя наш безпілотник, який було поставлено на озброєння прикордонниками, а зараз ставиться на озброєння вже Збройними силами України.

Кореспондентка: Оголошення переможців стартапів відбудеться 10 жовтня».

Випуск 0 20:00

1. «Чотири рази впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на лінії розмежування на Донбасі

Ведуча: Чотири рази впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на лінії розмежування на Донбасі. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених мінськими угодами мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та стрілецької зброї поблизу Водяного, Луганського, Світлодарська, Травневого. Втрат внаслідок ворожих обстрілів з українського боку немає. Нагадаю, минулої доби російські окупанти 27 разів порушили режим тиші на Донбасі, про це повідомив представник пресцентру Об’єднаних сил Віталій Іванов».

2. «За колишнього народного депутата Максима Микитася, який підозрюється в незаконному заволодінні майном Національної гвардії, внесли заставу 5,5 мільйонів гривень

Ведуча: За колишнього народного депутата Максима Микитася, який підозрюється в незаконному заволодінні майном Національної гвардії, внесли заставу 5,5 мільйонів гривень. Про це “Українському радіо” повідомила прессекретар Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Ольга Постолюк. За її словами, суд зобов’язав підозрюваного носити електронний браслет та з’являтися на виклики до слідчого.

Ольга Постолюк, прессекретар Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: Йому інкримінується організація укладання низки договорів між будівельною компанією, бенефіциарним власником якої був сам народний депутат, командувачем Нацгвардії України щодо обміну належної Нацгвардії нерухомості в Печерському районі столиці на нерухомість, яка знаходиться в житловому кварталі на околиці міста. Внаслідок такого нерівнозначного обміну було завдано державній установі збитків на суму понад 81 мільйон гривень.

Ведуча: 2 жовтня детективи Національного антикорупційного бюро під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомили колишньому народному депутатові від групи «Воля народу» Максиму Микитасю про підозру в організації незаконного заволодіння майном Нацгвардії. У травні у цій справі було повідомлено про підозру та затримано колишнього командувача Нацгвардії Юрія Алерова, гендиректора компанії-забудовника Олега Майбороду та експерта з оцінювання майна Алісу Гринчук. Усіх трьох суд відпустив під заставу».

(Порушено стандарт балансу думок — не надано слово підозрюваному.)

3. «Відправити очільника поліції Львівщини Василя Віконського у відставку вимагали мітингарі під будівлею головного управління поліції

Ведуча: Відправити очільника поліції Львівщини Василя Віконського у відставку вимагали мітингарі під будівлею Головного управління поліції. Люди палили фаєри та вигукували гасла з вимогою відставки. Зібралося з півтори сотні. За словами співорганізатора акції Олега Дудка, це представники кількох місцевих громадських організацій та ветерани війни на сході. До мітингарів ніхто з управління львівської поліції не вийшов. Говорить учасник акції Іван Ройко.

Іван Ройко, учасник акції: Торгівля з Російською Федерацією вугіллям в центрі Львівсько-Волинського вугільного басейну — це абсурд. Друге, що зачепило — це розгін 21 числа, коли били жінок, дітей, неповнолітніх, багато жінок постраждало. Багато моїх побратимів постраждало. Це і я постраждав в цей день, це також зачіпляє, тому що в нас єсть якась честь і гідність.

Ведуча: Нагадаю, 21 вересня жителі Соснівки на Львівщині та ветерани бойових дій блокували залізничні колії, вимагали припинити ввезення, як вони вважають, російського вугілля. Такий висновок зробили, оскільки на вагонах було відповідне маркування. Мітинг розігнали правоохоронці. Керівник поліції тоді сам був у Соснівці, тоді було затримано 28 людей, яких потім відпустили. Звільнити Віконського вимагали і 24 вересня, тоді протестувальники прийшли у приміщення облдержадміністрації, але сам Віконський сказав, що звільнити його може лише міністр внутрішніх справ. У відповідь на наш запит у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства відповіли, що питання із ввезенням російського вугілля ще вивчають».

4. «У чотирьох школах Дунаївців на Хмельниччині призупинено навчання

Ведуча: У 4 школах Дунаївців на Хмельниччині призупинено навчання, повідомив заступник начальника міського управління освіти молоді та спорту Олег Самуник. За його словами, вимушені канікули триватимуть до 11 жовтня через спалахи серед школярів захворювання менінгіту. Таке рішення ухвалила комісія з питань техногенної екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при райдержадміністрації.

Олег Самуник, заступник начальника міського управління освіти молоді та спорту: Підтверджено 4 випадки захворювання на вірусний менінгіт, що спричинений інфекційним захворюванням в двох навчальних закладах у місті Дунаївці. На даний момент призупинено навчання для проведення заходів протиепідемічних, діти знаходяться в задовільному стані, стан до одужання їхній йде, тому причин хвилюватися на даний момент лікарі-інфекціоністи говорять, що немає. Заходи профілактики проводяться вже органами санепідемстанції та власними силами колективів навчальних закладів.

Ведуча: Зараз у Хмельницькій міській інфекційній лікарні перебувають 8 хворих на менінгіт, про це повідомила нам заступник головного лікаря медичного закладу Нінель Марцонь. Серед них 4 школярів із міста Дунаївці. За словами Нінель Марцонь, спалахи захворювання пов’язанні із сезонним підйомом ентеровірусної інфекції, яка може проявитися серйозними менінгітами».

Випуск о 21:00

1. «Двох патрульних поліціянтів Одещини підозрюють у катуванні людей

Ведуча: Двох патрульних поліціянтів Одещини підозрюють у катуванні людей. Про це повідомила прессекретар прокуратури області Інна Верба. За даними слідства, наприкінці травня поліціянти патрулювали район Одеського залізничного вокзалу. Вночі вони затримали двох чоловіків, в яких згодом вибивали з них зізнання у крадіжці. Говорить Інна Верба.

Інна Верба, прессекретар прокуратури Одеської області: Вони вночі, десь приблизно о другій ночі, побачили двох чоловіків, які були нетверезі. У цих поліцейських виник умисел притягти їх до відповідальності взагалі за інший злочин, до якого вони не мали жодного стосунку. Незаконно проти їх волі затримали, відвели до опорного пункту поліції, який знаходиться в приміщенні вокзалу. Там в службовому кабінеті, вони по черзі їх заводили та катували, тобто били ногами. Будемо звертатися за їх відстороненням, також звертатися з клопотанням про тримання під вартою, санкція статті саме катування від 5 до 10 років позбавлення волі.

Ведуча: Наші кореспонденти намагаються отримати коментарі підозрюваних, прессекретарки патрульної поліції Алли Марченко, щодо відсторонення поліцейських від служби, а також представників Державного бюро розслідувань, яке опублікувало відео цього інциденту».

2. «Презентація офіційного кліпу переможиці дитячого “Євробачення” від України Софії Іванько відбулася сьогодні на ютуб-каналі “UA:Першого

Ведуча: Презентація офіційного кліпу переможиці дитячого “Євробачення” від України Софії Іванько відбулася сьогодні на ютуб-каналі “UA: Першого”, повідомила пресслужба суспільного мовника. 13-річна Софія представлятиме Україну на дитячому конкурсі “Євробачення-2019” піснею “Коли здається”. Режисер кліпу український кіно- та телережисер Дмитро Авдєєв. Зйомки відбувалися в центрі столиці і на Подолі біля річкового вокзалу. У кліпі героїня перебуває у великому місті, якого боїться, однак люди поруч їй допомагають. Дівчина йде крок за кроком вперед, набирається сил, на даху співає, що готова радіти з цим містом і представляти свою країну».

Випуск о 22:00

1. «Задля належного транспортного забезпечення відремонтовані старі ЛАЗи, яким по 9-10 років, вийдуть на маршрути Львова

Ведуча: Задля належного транспортного забезпечення відремонтовані старі ЛАЗи, яким по 9-10 років, вийдуть на маршрути Львова. 4 вже готові до праці, ще 4 ремонтують.

Кореспондентка: В автобусах ремонтують ходову, кузов, а також замінюють оббивку сидінь. За словами головного інженера комунального підприємства АТП-1 Богдана Карпія, найбільш зношеними є ходова частина та кузов.

Богдан Карпій, головний інженер КП АТП-1: Міняємо в ходовій частині всі розхідники, це пневмобалони, перевіряємо роботу пневмосистем, гальмівної системи, також обслуговування двигунів, тому що двигуни вже пройшли також значний пробіг. От, в умовах міста — це умови запиленості, досить. Міняємо також пошкоджені вікна, тому що в них попадання каменя часто буває. Замінюємо також настил підлоги по потребі, звичайно.

Кореспондентка: Головний інженер комунального підприємства АТП-1 Богдан Карпій наголошує, що це не капітальний ремонт, а середній. Найдешевший з них коштує приблизно 120 тисяч гривень. Автобуси, які ремонтують, придбали перед чемпіонатом “Євро-2012”, тоді комунальне підприємство АТП-1 купило 31 ЛАЗівський автобус.

Богдан Карпій, головний інженер КП АТП-1: Потребують ремонту всі, тому що їхній, найперше, це зовнішній вигляд, стан салонів потребує ремонту по-любому. На ходу з них більше половини є.

Кореспондентка: За словами головного інженера комунального підприємства АТП-1, після ремонту автобуси зможуть курсувати на маршрутах Львова ще три роки».

У випусках за 8 жовтня не повідомлялося про таку важливу тему дня:

В автоаварії в Миколаївській області загинули двоє керівників обласної поліції.

9 жовтня (середа):

Випуск о 18:00

1. «Одна людина загинула, вісім травмовано в наслідок аварії у Запоріжжі

Ведуча: Внаслідок зіткнення вантажівки та маршрутного таксі в Запоріжжі загинула жінка, 8 осіб госпіталізовано. Про це Суспільному повідомила речниця Національної поліції в Запорізькій області Катерина Людвіг. Серед госпіталізованих двоє підлітків. Ми намагаємося з’ясувати стан травмованих».

2. «Поліцейський відкрив вогонь під час сутички з “Нацкорпусом” на блокпосту в Кремінній

Ведуча: Поліцейський відкрив вогонь під час сутички із “Нацкорпусом” на блокпосту в Кремінній, неподалік Золотого на Луганщині. Ці кадри виклали в телеграм-каналі Нацкорпусу”. Учасники акції “Останній блокпост”, представники «Національного корпусу» та ветерани бойових дій вимагали не відводити українські війська. Близько полудня на блокпосту в Кремінній, неподалік Золотого, сталася сутичка між поліцейськими та добровольцями, які їхали до міста. За словами лідера “Національного корпусу” Андрія Білецького, сутичка розпочалася, бо правоохоронці відмовилися пропускати учасників акції “Останній блокпост” до міста.

Андрій Білецький, лідер “Національного корпусу”: Ветерани запропонували схему, що поліція може пройти по машинах подивитися, чи є щось незаконне, дадуть подивитися паспортні дані людей, ну, тобто переписати і пропустити. Коли це зробили, в поліціянтів з’явилась нова вимога, щоб всі 150–160 людей пройшли особистий фізичний огляд в будкє, в будкє контроля на пропускному пункті. Це обурення викликало, на це якійсь серед поліціантів почав стріляти в повітря.

Ведуча: У поліції Луганщини кажуть, вимоги поліцейських були законними. Ветерани та члени “Нацкорпусу” виконувати їх відмовилися. Сталася штовханина, тож спецпризначенець вистрелив у повітря. Говорить начальник обласної поліції Сергій Колесник.

Сергій Колесник, начальник обласної поліції: Згідно діючого законодавства, а також заходів, які проводяться в зоні проведення Операцій Об’єднаних сил, на території діють блокпости. Основне завдання цих блокпостів — це перевірка громадян, які заїжджають на територію проведення Операції Об’єднаних сил. Зараз розбираємось в цій ситуації, чуть пізніше дамо вам коментарі.

Ведуча: Поліцейський опинився в лікарні. Один із водіїв, який рухався в колонні з ветеранами, наїхав на ногу правоохоронця. Водія затримали».

3. «Тяжко пораненого військовослужбовця із зони ООС сьогодні доставили до лікарні імені Мечникова у Дніпрі

Ведуча: Тяжко пораненого військовослужбовця із зони Операцій Об’єднаних сил сьогодні вночі доставили до лікарні імені Мечникова у Дніпрі. Чоловіку 34 роки, він командир роти одного із підрозділів Збройних сил України. Під час розмінування території під селом Водяне на Донеччині підірвався на невідомому вибуховому пристрої. Його стан вдалося стабілізувати, повідомив заступник головного лікаря медзакладу Юрій Скрябець.

Юрій Скрябець, заступник головного лікаря лікарні імені Мечникова: Боєць отримав мінно-вибухову травму обличчя, комбіновану, осколкову і термічну, з опіками очей, обличчя, множинними осколковими пораненнями. Доставлений був у вкрай тяжкому стані до Маріуполя. Мною бортом був доставлений до лікарні Мечникова, де вже наші реаніматологи успішно провели комплекс реанімаційних заходів і стабілізували його життєво важливі функції. Наразі знаходиться в комі, на жаль, на штучній вентиляції легенів».

4. «Рік від дня пожежі на складі боєприпасів біля Ічні на Чернігівщині

Ведуча: Рік від дня пожежі на складі боєприпасів біля Ічні на Чернігівщині. Тоді вибухами людей не зачепило, та майже 80 будинків пошкоджено або зруйновано повністю. На відновлення пошкоджених будинків вже витратили 9 мільйонів гривень, але цього недостатньо. Десятки осель все ще потребують ремонту.

Кореспондентка: 1 жовтня було півроку, як Катерина та Іван Калачі заселилися в новий будинок в Ічні. Його придбали за гроші з державного бюджету замість зруйнованого в Августівці, в селі, яке постраждало найбільше від вибухів на шостому арсеналі в Дружбі. Досі події 9 жовтня 2018 року, жінка каже, згадує з жахом.

Катерина Калач, постраждала від вибухів: Ми 8 годин сиділи у погребі, а воно ж як стріляло снаряд за снарядом, наче на нашу тільки хату, ми ж нічого не бачимо, темно.

Кореспондентка: Руйнувань зазнав будинок Григорія Чаленка, що живе в кінці Садової. З вулиці хату полатав, всередині одна кімната досі без ремонту. Ні компенсації, ні матеріалів для відновлення житла чоловік, каже, не отримував.

Григорій Чаленко, постраждалий від вибухів: З боку криша поїхала, стіну вирвало, я сам зробив.

Кореспондентка: А була комісія у вас якась? Приходила?

Григорій Чаленко, постраждалий від вибухів: Та десять раз приходила, писали, і шифер обіщали, і потолок підбить, нема нікого ніде.

Кореспондентка: Заступник Ічнянського міського голови Олександр Бондар каже, допомогти охочі, не мають можливості. За останніми лютневими актами обстеження ремонту нині потребують 73 будинки. На вересневій сесії міськради депутати вчергове звернулися до Кабінету міністрів щодо повторного виділення грошей на аварійно-відновлювальні роботи. Нині чекають.

Олександр Бондар: Заступник Ічнянського міського голови: По приватному сектору ми подали документи на 6 мільйонів 300 тисяч, і по соціальній сфері 13 900. На жаль, Кабмін нам ще не виділив кошти, щоб ми проводили роботи.

Кореспондентка: Тим часом депутат міської ради Олена Бутурлин говорить, у тому, що частина людей залишилася без допомоги, є провина і міської влади.

Олена Бутурлин, депутат міської ради: Коли первоначально створювалися комісії, до яких входили представники міської ради, але ніхто уваги не звернув на депутатів. Зокрема, треба було залучити депутата безпосередньо цього округу, по Дружбі і по Августівці, адже вона знає людей, знає умови всіх проживання. І першочергово допомога повинна була дійсно надатися тим людям, які цього потребували.

Ведуча: Боєприпаси на території шостого арсеналу Міноборони почали вибухати рік тому в ніч на 9 жовтня. В зоні ураження опинились близько 20 тисяч людей. Більшість були евакуйовані. Повністю загасити пожежу вдалося лише за два тижні. Обійшлося без загиблих і поранених. У прокуратурі вважають вибухи на складах диверсією, втім досі жодної підозри не оголосили. Причину детонації боєприпасів також не встановили».

Випуск о 19:00

1. «Одна людина загинула, 8 травмовано в наслідок аварії у Запоріжжі

Ведуча: Внаслідок зіткнення вантажівки та маршрутного таксі в Запоріжжі загинула жінка, 8 осіб госпіталізовано. Про це Суспільному повідомила речниця Національної поліції в Запорізькій області Катерина Людвіг.

Катерина Людвіг, речниця Національної поліції в Запорізькій області: Близько 14:20 на вулиці Істоміна в місті Запоріжжя сталося зіткнення маршрутного таксі та вантажного автомобіля. Загинула одна жінка. Вирішується питання про відкриття кримінального провадження та встановлюються всі обставини ДТП.

Ведуча: Ми намагаємося з’ясувати стан травмованих».

2. «Слідчі Генпрокуратури 2,5 роки не розслідували провадження щодо заподіяння народним депутатом Пашинським тяжких тілесних ушкоджень чоловікові та намагалися його закрити

Ведуча: Слідчі Генеральної прокуратури 2,5 роки не розслідували провадження щодо заподіяння народним депутатом Сергієм Пашинським тяжких тілесних ушкоджень чоловікові та намагалися його закрити. Про це сказали на сьогоднішньому брифінгу директор Державного бюро розслідувань Роман Труба. Він не відкидає, що у цій справі буде змінена правова кваліфікація.

Роман Труба, директор Державного бюро розслідувань: Ще в лютому цього року підслідність і розслідування цього злочину було визначено за слідчими Державного бюро розслідувань, але тоді спрацювала політика, і без нашої участі в березні цього року кримінальне провадження було закрито слідчими Генеральної прокуратури України. Чому це провадження є резонансним? Не тому, що там є прізвище політика, відомого народного депутата, а тому, що народний депутат стріляв в людину, яка протягом двох з половиною років не була визнана навіть потерпілою.

Ведуча: Щоб дістати коментар на звинувачення голови Держбюро розслідувань, ми зателефонували речниці попереднього генпрокурора Юрія Луценка Ларисі Сарган. Вона сказала, ГПУ справу розслідувала, але з’ясувала, Пашинський вистрелив, бо захищався. За версією слідства, у ніч 31 грудня 2016 року на Київщині стався інцидент між Сергієм Пашинським і жителем Васильківського району, під час якого тодішній депутат застосував вогнепальну зброю та поранив у ногу В’ячеслава Хімікуса. У 2017 справу закрили, не виявивши складу злочину в діях тодішнього народного депутата. Цього року провадження відновили. 4 жовтня Пашинському повідомили про підозру. 7 жовтня суд обрав йому запобіжний захід два місяці без права внесення застави. Адвокати оскаржуватимуть таке рішення суду».

3. «У Нідерландах визначили трьох суддів, які будуть слухати справу про збиття рейсу МН-17 2014-го

Ведуча: У Нідерландах визначили трьох суддів, які будуть слухати справу про збиття рейсу МН-17 2014-го, повідомляє “Укрінформ”. Слухання розпочнуться в Гаазі в березні наступного року. А поки нідерландський парламент хоче вивчити, чи достатньо зробив український уряд, щоб закрити повітряний простір на Донбасі в ті дні. Таке рішення ухвалили напередодні. Нагадаю, рейс МН-17, який вилетів з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий біля Тореза на Донеччині 17 липня 2014 року. В результаті авіатрощі загинули 298 людей. Міжнародна слідча група встановила, що установка Бук, з якої був збитий літак, належала зенітній бригаді з російського Курська. Торік у травні Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію в причетності до катастрофи. Росія провину заперечує».

Випуск о 20:00

1. «17 разів впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на Донбасі

Ведуча: 17 разів впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на Донбасі, про це «Українському радіо» повідомив пресофіцер штабу Операцій Об’єднаних сил Віталій Іванов. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених «мінськими угодами» артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Зокрема ворог здійснив 9 обстрілів неподалік Пісків, а також двічі поблизу Лебединського на Донеччині, двічі в районі Золотого та Кримського на Луганщині. Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед українських військових не було».

2. «Десятки кілометрів на велосипеді щодня проїжджає Ніна Пшиченко, буває, і в дощ, і в сніг

Ведуча: Десятки кілометрів на велосипеді щодня проїжджає Ніна Пшиченко, буває, і в дощ, і в сніг. Жінка працює листоношею в селі Сагунівка на Черкащині. У всесвітній день пошти наша кореспондентка Ольга Гуржій побачила, як працює поштарка.

Кореспондентка: Листоноша Ніна Пшиченко завершує сортувати газети, сідає на велосипед і вирушає до односельців. Маршрут на сьогодні — об’їхати дільницю, а це 320 дворів. 5 годин на день жінка у дорозі, тому з велосипедом нерозлучна, каже вона.

Ніна Пшиченко, листоноша: Він витримує все, ну й не завжди витримує, або то на гвіздок десь наїду, проб’ю колесо, то ще там, але ж справляю, дійсно вірний друг, помічник.

Кореспондентка: Одну з жительок своєї дільниці пенсіонерку Ганну Сагун листоноша зустрічає на вулиці.

Ганна Сагун, місцева жителька: Людяна, хороша, отзивчива. Що спитай — все розкаже, все допоможе.

Кореспондентка: Саме за спілкування з людьми, каже працівниця Укрпошти, вона і любить цю роботу. Є в ній і інші переваги, додає вона.

Ніна Пшиченко, листоноша: Зручний графік, я можу й дома щось зробити. А так шо, я завжди між людьми, в курсі всіх новин, які в селі, поза селом.

Кореспондентка: Недолік у роботі, розповідає листоноша, погодні умови. Важко в дощ та сніг, каже жінка.

Ніна Пшиченко, листоноша: Надіваємо і плащі, і замотуємо в пльонки всі сумки, ящики з товаром, викручуємося.

Кореспондентка: Нині працівники Сагунівського відділення зв’язку обслуговують 3,5 тисячі жителів села. Працюють 5 листонош, каже його завідувачка Лідія Кучугурна.

Лідія Кучугурна, завідувачка відділення пошти: Ми надаємо багато послуг, це й доставка пенсій, періодичних видань, посилок і бандеролей. І також нетрадиційні послуги, це торгівля. Цю роботу треба любить, любить спілкуватися з своїми пенсіонерами, клієнтами, вони і чекають як найкращого гостя в своєму домі».

3. «Гала-прем’єра історичної драми “Захар Беркут” за повістю Івана Франка відбувається сьогодні в столичному кінотеатрі “Київська Русь”

Ведуча: Гала-прем’єра історичної драми “Захар Беркут” за повістю Івана Франка відбувається сьогодні в столичному кінотеатрі “Київська Русь”. За півгодини має розпочатися допрем’єрний показ. Завтра стрічка режисерів Ахтема Сеітаблаєва та Джона Вінна виходить у широкий прокат.

Кореспондентка: Організатори перед кінотеатром влаштували справжнє шоу з кіньми, з вогняними фаєрами, постановочними боями. Подивитися на шоу зібралися кияни, їх тут було близько ста, зараз вже менше. Можна було сфотографуватися із каскадерами, також із зірками українського шоу-бізнесу. Ми бачили деяких українських акторів, які зіграли у фільмі, а також мають змогу поспілкуватись з Олегом Волощенком, який зіграв роль Гарда, це войовничий найманець. Розповів нам, що усі трюки він виконував самостійно. Актор Максим Саєнко зіграв роль німого друга Максима Беркута, розказав нам, що грим наносили щодня майже по дві години. Усі актори мали унікальні костюми. Кажуть, що працювати з іноземними акторами на знімальному майданчику йому сподобалось, бо вони себе поводили, як звичайні люди. На допрем’єрний показ квитки не продавались. Сам показ фільму скоро вже має розпочатися, а вже завтра фільм “Захар Беркут” можна буде подивитися у всіх кінотеатрах.

Ведуча: Зйомки “Захара Беркута” пройшли влітку минулого року неподалік Синевирської поляни на Закарпатті та під Києвом».

Випуск 0 21:00

1. «17 разів впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на Донбасі

Ведуча: 17 разів впродовж поточної доби російські збройні формування порушили режим припинення вогню на Донбасі. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Про це «Українському радіо» повідомив пресофіцер штабу Операцій Об’єднаних сил Віталій Іванов.

Віталій Іванов, пресофіцер штабу Операції Об’єднаних сил: Порушуючи «мінські угоди», противник навмисно обстріляв ділянку розведення сил і засобів, в районі населеного пункту Золоте з мінометів калібру 82 мм. В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування “Схід” противник здійснив 9 обстрілів. В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування “Північ” противник здійснив 8 обстрілів. Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було».

2. «Внаслідок зіткнення вантажівки та маршрутного таксі в Запоріжжі загинула жінка, 8 осіб госпіталізовано

Ведуча: Внаслідок зіткнення вантажівки та маршрутного таксі у Запоріжжі загинула жінка, 8 осіб госпіталізовано. Про це Суспільному повідомила речниця Національної поліції в Запорізькій області Катерина Людвиг.

Катерина Людвіг, речниця Національної поліції в Запорізькій області: Близько 14:20 на вулиці Істоміна в місті Запоріжжя сталося зіткнення маршрутного таксі та вантажного автомобіля. Загинула одна жінка. Вирішується питання про відкриття кримінального провадження та встановлюються всі обставини ДТП.

Ведуча: Травмованих пасажирів шпиталізовано до 5 та 9 міських лікарень Запоріжжя, в них черепно-мозкові травми, травми грудної клітини та кінцівок, їм надається вся необхідна допомога, повідомила лікарка кардіо-реанімаційної бригади підстанції швидкої допомоги Хортицького району міста Світлана Блоха».

Випуск о 22:00

1. «Із 41-річним Іваном Дейкуном попрощались в Новоукраїнці на Кіровоградщині

Ведуча: Із 41-річним Іваном Дейкуном попрощались в Новоукраїнці на Кіровоградщині. Він загинув під час обстрілів в Красногорівці Донецької області 6 жовтня. Служив у батальйоні 28 окремої механізованої бригади. У місті оголошено день жалоби. У військовослужбовця залишилися мати, дружина та син. Говорить його побратим Олександр Зайцев.

Олександр Зайцев, військовослужбовець: Ми його несли. В машині я його тримав, коли нас вивозили, можна сказать, на руках помер. Він на полігон прийшов у нас на Шилані. Ми тоді з ним познайомилися, навідником був, оператором БМП. Ми з ним в одному бліндажі жили, дуже добра людина. Світлий, відзивчивий, завжди допомагав».

2. «Заступнику мера Дніпра та ще двом посадовцям мерії повідомили про підозру в розтраті понад 16 мільйонів 800 тисяч гривень бюджетних коштів на паспортизацію вулиць

Ведуча: Заступнику мера Дніпра та ще двом посадовцям мерії повідомили про підозру в розтраті понад 16 мільйонів 800 тисяч гривень бюджетних коштів на паспортизацію вулиць. Про це на брифінгу розповів начальник відділу прокуратури області Максим Борисюк. За даними прокуратури, в минулому році міськрада уклала договір з однією з організацій про технічний облік та паспортизацію 74 вулиць у Дніпрі. За версією слідства, компанія за це отримала з міського бюджету майже 17 мільйонів гривень, проте роботи не виконала. Одному з посадовців повідомлення про підозру вручили особисто, двом іншим — заочно, вони перебувають у розшуку. “Українське радіо” намагається зв’язатися із захистом підозрюваних».

3. «Волонтер з Індії навчає луцьких дітей англійської мови

Ведуча: Волонтер з Індії навчає луцьких дітей англійської мови. Аахман Махаджан приїхав до Луцька на тиждень від організації “ГоуКемп”. Заняття волонтер проводить не біля дошки, а учні сидять за партами.

Кореспондентка: Волонтер Аахман Махаджан розпочинає заняття з учнями. Каже, щоб зняти бар’єри, разом з мовою вчать індійські танці. Таким чином знайомить зі своєю культурою. Спілкується Аахман Махаджан лише англійською. Додає, що в атмосфері танцю діти усе розуміють.

Аахман Махаджан, волонтер: Я навчаюся в Харківському медуніверситеті. Працюю волонтером 1 рік. Компанія “ГоуГлобал” дала нам можливість спілкуватися і приходити у школи, які є трошечки віддалені від столиці, давати можливість дітям розвивати свої здібності у говорінні, у творчості і до підходах щодо вивчення мови.

Кореспондентка: Аахман від ранку і до 12-ї проводить такі заняття різним класам. Школярка Ірина Пилипчук розповідає, чому так легше сприймати мову.

Ірина Пилипчук, школярка: Ми вчимося говорити, вільно спілкуватися, не боятись робити якихось граматичних помилок. Найбільше, напевно, мене вразило, це комунікабельність нашого волонтера, він завжди веселий, вчить нас різних танців.

Кореспондентка: Аахману 22 роки. Каже, волонтерською роботою займається у вільний час. Разом із дітьми Аахман ознайомився із історичними та культурними місцями Луцька. Каже, найбільше його вразили люди, старе місто і Луцький замок».

У випусках за 9 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Харків’яни пікетували суд над обвинуваченими в теракті 2015 року, коли під час мирної ходи внаслідок вибуху загинуло четверо людей.

10 жовтня (четвер):

Випуск о 18:00

1. «Український військовий загинув сьогодні на Донбасі

Ведуча: Український військовий загинув сьогодні на Донбасі, повідомив “Українському радіо” представник пресцентру Об’єднаних сил. Сталося це на Донеччині внаслідок обстрілу російських окупантів. Обставини загибелі військового з’ясовуються робочою групою військової служби правопорядку Збройних сил України».

2. «Розведення військ біля Золотого та Петрівського на Донбасі можливе лише одночасно та за умови дотримання режиму тиші впродовж семи днів — Зеленський

Ведуча: Розведення військ біля Золотого та Петрівського на Донбасі можливе лише одночасно та за умови дотримання режиму тиші впродовж 7 днів. Про це президент Володимир Зеленський сказав під час сьогоднішнього пресмарафону. За його словами, домовлено про відведення сил у трьох пунктах: Золотому, Петрівському та Станиці Луганській. В останньому розведення відбулося, бо там був дотриманий режим тиші, пояснив президент.

Володимир Зеленський, президент України: 7 днів тиші в тому чи іншому пункті, про які була домовленість. Про Станицю Луганську була домовленість, було витримано 7 днів тиші і було після цього почато розведення. Ми сказали, ми готові, про два пункти ми говорили, про Золоте і Петрівське, і тому ми не розводимо, тому що в Золотому були постріли. Ось і все. Немає в Петрівському небезпечних ситуацій, немає там, де ми розводимо, немає там наших людей, я маю на увазі цивільних людей.

Ведуча: Про початок із 7 жовтня розведення сил і засобів біля Петрівського на Донеччині та Золотого-4 на Луганщині домовилася тристороння контактна група в Мінську. Але, як повідомив міністр закордонних справ Вадим Пристайко, це розведення відтерміноване через порушення російськими окупантами та найманцями режиму припинення вогню».

3. «Володимир Зеленський розповів, що зустрічався з представниками Нідерландів до рішення видати Росії Цемаха

Ведуча: Під час пресконференції Володимир Зеленський розповів, що зустрічався з представниками Нідерландів до рішення видати Росії колишнього донецького бойовика Володимира Цемаха, якого підозрюють у причетності до збиття літака МН-17. Тоді 2014-го, нагадаю, загинуло 298 людей — усі, хто був на облавку.

Володимир Зеленський, президент України: Вони знають мої пріоритети — це громадяни України, тим більше вони знають і наше відношення і до цієї трагедії, як ми підтримуємо, як наші слідчі групи підтримують. Ми багато дійсно з ними працюємо, з приводу МН-17. Но, вони знають, дивіться, всі знають, я не можу казати про них, тому що це неправильно, але всі розуміють, що я був правий.

Ведуча: Володимир Цемах у 2014 керував протиповітряною обороною донецьких бойовиків в окупованому Сніжному на Донеччині. Тоді поблизу Тореза був збитий літак авіакомпанії Малайзія Ейрлайнз, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур. Загинули всі 298 людей, які були на борту. Наприкінці червня Служба безпеки затримала Цемаха і вивезла на підконтрольну Україні територію, заарештувавши на 2 місяці. А 7 вересня Україна передала його Росії в рамках обміну полоненими».

4. «Про розслідування ролі України в катастрофі рейсу МН-17 говорили глави МЗС України та Нідерландів

Про майбутнє розслідування ролі України в катастрофі малазійського Боїнга МН-17 говорили сьогодні і глава МЗС Нідерландів Стеф Блок та міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. За словами Блока, розслідувати закриття повітряного простору в 2014 на Донбасі буде незалежний слідчий орган, говорять Стеф Блок та Вадим Пристайко.

Стеф Блок, міністр закордонних справ Нідерландів: Саме в цьому контексті парламент Нідерландів попросив мій уряд отримати більше інформації щодо закриття повітряного простору над сходом України в той час, коли було збито МН-17. Це прохання просто провести розслідування фактів, це не є якимось новим правовим розслідуванням.

Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України: Найбільш важливий проєкт, який прямо зараз є між нашими країнами, притягнути до справедливості тих, хто дозволив і хто безпосередньо збивав малазійський літак МН-17 і всі жертви, які загинули. Україна передала своє право на розслідування голландській стороні для того, щоб забезпечити неупереджене і ефективне розслідування».

5. «Учасника київського Євромайдану Олега Приходька та його дружину затримали в окупованому Криму

Ведуча: Учасника київського Євромайдану Олега Приходька та його дружину затримали в окупованому Криму. Про це «Суспільному» розповів адвокат Назім Шейхмамбетов. У будинку родини в Сакському районі працівники російського ФСБ влаштували обшук, вилучили кримськотатарський прапор, червоно-чорний стяг, патрон і тамгу. Нині чоловік і жінка в управлінні Служби безпеки Росії в Криму в Сімферополі. 60-літнього чоловіка звинувачують за двома статтями: підготування теракту та незаконне виготовлення вибухових речовин. Дружина ж фігурує у справі як свідок. За словами адвоката, відучора затриманому не дають ні їжі, ні води. Сьогодні Приходьку мають обрати запобіжний захід, говорить адвокат Назім Шейхмамбетов.

Назім Шейхмамбетов, адвокат: Учора в гаражі Олега Аркадійовича пройшли оперативно-розшукові заходи, під час яких знайшли вибухові речовини, а саме тротилову шашку та запал. За словами Приходька, йому все підкинули працівники ФСБ. Опосередковано це також підтверджує те, що ці заходи проходили без адвоката. Поняті, які брали участь у заході, приїхали разом з працівниками ФСБ, їх супроводжувала група криміналістів. Тобто можна сказати, що вони були готові до такого розвитку подій.

Ведуча: Приходька затримують удруге. У лютому його оселю вже обшукували, силовики забрали зокрема плакати з портретом Степана Бандери, техніку та комп’ютерні диски. У липні окупаційний суд визнав Приходька винним у публічній демонстрації забороненої символіки та призначив штраф 2000 рублів, це близько 700 гривень. Згодом частину речей повернули».

Випуск о 19:00

1. «9 годин триває пресмарафон Володимира Зеленського

Ведуча: 9 годин триває пресмарафон Володимира Зеленського. Зібрав журналістів президент на території столичного “Фудмаркету”.

Кореспондентка: Пішли на рекорд. Представник Національної книги рекордів Віталій Зорін, він приїхав спеціально сюди у “Фудмаркет”, аби вручити відповідний сертифікат президенту Володимиру Зеленському про те, що, Віталій Зорін каже, що це — світовий рекорд і Володимир Зеленський перевершив президента Білорусі Олександра Лукашенка, який спілкувався із пресою 7 годин 21 хвилину, а Зеленський вже 9 годин спілкується із пресою. Участь у пресмарафоні беруть приблизно 300 журналістів — це і регіональні кореспонденти, це й журналісти з-за кордону, міжнародних медіа. І за словами Кирила Тимошенка, який представляє Офіс президента, планують виконати всю програму, тобто всі журналісти матимуть змогу поставити запитання і працюють до останнього запитання. Наразі лише половина із списку могли поставити запитання, оскільки марафон і сесії журналістські, по 10 журналістів ставлять запитання, вони тривають і вибилися із таймінгу».

2. «Україна підготувала списки для нового обміну утримуваними особами з Росією — Зеленський

Ведуча: Україна підготувала списки для нового обміну утримуваними особами з Росією, про це повідомив президент Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання журналістів під час пресмарафону. За його словами, ймовірно, сам процес обміну обговорюватиметься під час зустрічі в нормандському форматі. Утім, коли це відбудеться точно, невідомо, говорить Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський, президент України: Існує у нас поки що тільки два списку обміну. Ми готові хоч завтра, скажу чесно, російська сторона декларує нам, що без нормандського формату ми не дійдемо до цього. Там великі список людей, і у нас дуже багато їх людей. Частина цих списків вже обговорена і навіть в мінському форматі. Я думаю, що рішення буде на зустрічі в нормандському форматі. Якщо нормандський формат буде відкладуватись, тоді ми будемо знаходити інший формат. Один з них — це Мінськ, є ще один, який спрацював — це прямі перемовини мої з Президентом Російської Федерації».

(В матеріалі бракує бекґраунду про попередній обмін, який згадано в матеріалі.)

Випуск о 20:00

1. «Український військовий загинув сьогодні на Донбасі

Ведуча: Український військовий загинув сьогодні на Донбасі, сталося це на Донеччині внаслідок обстрілу окупантів, повідомив “Українському радіо” представник пресцентру Об’єднаних сил. 13 разів порушили режим припинення вогню впродовж поточної доби російські збройні формування, йдеться у вечірньому зведенні операцій об’єднаних сил. Противник обстрілював українські позиції з заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї. З гранатометів бойовики обстріляли українські позиції неподалік Новотроїцького, Пищовика, Новоселівки-2. Гаряче було поблизу Водяного, там 6 разів ворог гатив з озброєння БМП, ручних протитанкових гранатометів, снайперської та стрілецької зброї. Авдіївку проросійські збройні формування обстріляли з міномету калібру 120 мм».

2. «Світовий рекорд із найтривалішої у світі пресконференції Президента країни встановив Володимир Зеленський

Ведуча: Світовий рекорд із найтривалішої у світі пресконференції Президента країни встановив Володимир Зеленський. Відповідний сертифікат вручили йому сьогодні під час пресмарафону, що досі триває у Києві.

Кореспондентка: Пресмарафон розпочався о 10-й годині. За словами прессекретарки президента Юлії Мендель, на захід акредитувалися понад 300 журналістів. Представники медіа ставлять запитання групами по 7–10 осіб. Найчастіше преса озвучує питання щодо війни на Донбасі, повернення українських полонених та впровадження “формули Штайнмаєра”. За словами Володимира Зеленського, Україна підготувала списки для нового обміну утримуваними особами з Росією, ймовірно, сам процес обміну обговорюватиметься під час зустрічі в нормандському форматі. Утім, коли це відбудеться точно, невідомо, каже Президент.

Володимир Зеленський, президент України: Ми готові хоч завтра. Російська сторона декларує нам, що без нормандського формату ми не дійдемо до цього. Якщо нормандський формат буде відкладуватись, тоді ми будемо знаходити інший формат. Один з них — це Мінськ, а є ще один, який спрацював — це прямі перемовини мої з Президентом Російської Федерації.

Кореспондентка: На запитання журналістів, чи готовий Зеленський опублікувати стенограми розмов із Путіним, він сказав, що не робитиме цього, оскільки, цитую: “він верховний головнокомандувач, а не телеведучий будь-якого каналу”. У справі “Приватбанку” Президент пообіцяв захищати інтереси України. Нагадаю, зараз суд розглядає позов колишніх акціонерів “Приватбанку” щодо націоналізації цієї фінустанови. Також Зеленський сказав, що якщо депутати партії “Слуга народу” почнуть, цитую: “їсти один одного, то він розпустить її через рік”. Іноземні журналісти запитували президента про телефонну розмову із американським президентом Дональдом Трампом і можливе втручання України в перебіг виборів у США. Зеленський зокрема розповів, що не відчув тиску Трампа під час розмови з ним. На пресмарафоні присутня журналістка Суспільного Ольга Шеремет. Ось як вона оцінює формат зустрічі з президентом.

Ольга Шеремет, журналістка: Він відбувається у “Фудмаркеті” біля метро “Арсенальна”, і на другому поверсі працюють журналісти. На першому звичайні відвідувачі обідають. Журналістам працювати у такій обстановці досить шумно, незвично, більше це іміджевий захід.

Кореспондентка: За словами експерта Єдиного координаційного центру Олега Саакяна, формат фудкорту був обраний не випадково, про це він сказав в ефірі Суспільного.

Олег Саакян, експерт Єдиного координаційного центру: Для того, щоб під вечір сиділи виснажені журналісти, виснажений Зеленський, виснажені глядачі і по п’ятому кругу вже ті самі питання. І в результаті люди, сидячи перед телевізором, сказали, да ну, скільки вже можна.

Кореспондентка: Директор Центру суспільно-інформаційних технологій Валерій Димов каже, Зеленський у спілкуванні із журналістами щирий, однак за словами експерта, через формат зустрічі з пресою є сумніви щодо змістовності відповідей президента».

3. «Обшуки на Львівській митниці проводять Держбюро розслідувань та Служба безпеки України

Ведуча: Обшуки на Львівській митниці проводять Держбюро розслідувань та Служба безпеки України. Слідчі прийшли на пункт пропуску, митні пости та в помешкання працівників, про це Суспільному повідомила речниця ДБР Анжеліка Іванова. За її словами, пов’язані обшуки із незаконним ввезенням брендованого одягу. Орієнтовна вартість кожної партії становила не менше 400 тисяч доларів.

Анжеліка Іванова, речниця ДБР: З країн Європейського союзу в Україну завозилися партії брендованого одягу. Під час їх митного оформлення посадові особи митниці вносили неправдиві відомості до вантажно-митних декларацій. Таким чином, новий одяг завозився на територію України під виглядом секондхенду. Партії одягу перетинали кордон через пункт пропуску лише в окрему зміну митників. Досудове розслідування здійснюється за двома статтями кримінального кодексу України — це ухилення від сплати податків та зборів, зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також прийняття пропозицій, обіцянки або одержання неправомірної вигоди».

(Матеріал незбалансований — немає позиції обвинувачуваних.)

4. «Вісім травмованих внаслідок учорашньої аварії в Запоріжжі перебувають у міській багатопрофільній клінічній лікарні №9

Ведуча: Вісім травмованих унаслідок учорашньої аварії в Запоріжжі перебувають у міській багатопрофільній клінічній лікарні №9, про це кореспондентам Суспільного повідомив головний лікар медустанови Кирило Нирянов.

Кирило Нирянов, головний лікар Запорізької клінічній лікарні №9: Доправлено вісім осіб. Всі отримали медичну допомогу у повному обсязі. Все, що від нас залежить, ми зробимо.

Ведуча: Нагадаю, ДТП у Запоріжжі сталося вчора. Маршрутне таксі “Мерседес-Спринтер” зіткнулося із вантажним автомобілем МАН. Одна жінка загинула, вісім людей травмовані».

Випуск о 21:00

1. «Президент США Дональд Трамп відреагував на виступ Володимира Зеленського

Ведуча: Це має негайно покласти край розмовам про імпічмент, так відреагував Президент США Дональд Трамп на виступ Володимира Зеленського, а саме про відсутність тиску на Президента України з боку Трампа під час телефонної розмови в липні. У твіттері він написав, що Володимир Зеленський висловився щодо відсутності тиску категорично».

Випуск о 22:00

1. «Як би виглядали у фейсбуку сторінки Симона Петлюри, Івана Мазепи та Степана Бандери, показали у Вінниці на виставці “Фактор свободи

Ведуча: Як би виглядали у фейсбук сторінки Симона Петлюри, Івана Мазепи та Степана Бандери, показали у Вінниці на виставці “Фактор свободи”. Цією виставкою організатори відкрили всеукраїнський фестиваль “Вінниця — столиця УНР”. Розгорнули експозицію на Майдані Незалежності.

Кореспондентка: Цього року виповнилося 380 років від дня народження Івана Мазепи, 180 років від дня народження Симона Петлюри і 110 років від дня народження Степана Бандери, каже Олеся Коваль, заступниця директора Центру історії Вінниці.

Олеся Коваль, заступниця директора Центру історії Вінниці: Історії видатних діячів, історія України оформлені у вигляді фейсбучних сторінок, і вони показують, як могла би виглядати аватарка та обкладинка сторінки Симона Петлюри, які фотографії він би міг публікувати у своєму життєписі, з ким міг дружити, з ким перебував у стосунках. Є також мапа відвіданих місць. Тут можна побачити, де бував Симон Петлюра, які місця він відвідував і взагалі, які міста пов’язані з певними періодами його життя, де він навчався, звідки походив, все це проілюстровано фотографіями.

Кореспондентка: Ідея створити виставку “Фактор свободи” належить Українському інституту національної пам’яті та Центру досліджень визвольного руху. Розробили її до Дня незалежності України. Після презентації у Києві привезли до Вінниці. Переглянути світлини, біографії, переписку в месенджері історичних постатей вінничан запрошує Богдан Галайко, керівник регіонального представництва Українського інституту національної пам’яті в Центральному регіоні. На Майдані Незалежності встановили п’ять інформаційних стендів.

Богдан Галайко, керівник регіонального представництва Українського інституту національної пам’яті в Центральному регіоні: Така виставка вперше. Дуже багато історичних постатей висвітлені. І молодь, яка росте, має знати історію більше. І більше цікавитись нею.

Кореспондентка: Виставка “Фактор свободи” у Вінниці триватиме до 14 жовтня, після чого її презентують у інших містах України».

У випусках за 10 жовтня повідомлялося про всі важливі теми дня.

11 жовтня (п’ятниця):

Випуск о 18:00

1. «Усіх дітей, які вранці отруїлися перцевим газом у школі в Чернігові, перевели з реанімації

Ведуча: Усіх дітей, які вранці отруїлися перцевим газом у школі в Чернігові, перевели з реанімації: п’ятьох до діагностичного відділення, а чотирьох забрали додому батьки. Про це кореспондентам Суспільного розказала заступник головного лікаря обласної дитячої лікарні Людмила Кривець. Газ від балончика розпилили під час першого уроку в 21 школі. 9 дітей шпиталізували до обласної дитячої лікарні, 700 евакуювали. Поліція встановлює, хто це зробив».

2. «60 діб тримання під вартою — такий запобіжний захід обрав Орджонікідзенський суд міста Запоріжжя водієві маршрутного таксі, який 9 жовтня скоїв ДТП на вулиці Істоміна

Ведуча: 60 діб тримання під вартою — такий запобіжний захід обрав Орджонікідзенський суд міста Запоріжжя водієві маршрутного таксі, який 9 жовтня скоїв ДТП на вулиці Істоміна. Мікроавтобус з 12 пасажирами влетів у вантажівку, яка стояла на узбіччі. Говорить адвокат затриманого водія Олексій Скрипка та суддя Юлія Геєць.

Олексій Скрипка, адвокат: Цей злочин сам по собі не є навмисним. Це злочин, який вчиняється взагалі з необережності. В даному випадку ця необережність і встановлена. Проте ступінь цієї необережності наразі ще не встановлений. Мій підзахисний визнає, що мали місце ці події, ніяким чином не збирається уникати відповідальності.

Юлія Геєць, суддя: Суддя ухвалив: застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, а саме до 7 грудня 2019 року включно.

Ведуча: В аварії загинула літня жінка, 11 людей травмувалися. Слідчі і прокурор подали клопотання щодо тримання водія під вартою в зв’язку з можливістю переховування підозрюваним від слідства».

(Порушення стандарту повноти інформації: не згадано важливу для саме такого рішення суду обставину — цей водій напередодні втік із лікарні, куди був шпиталізований після ДТП.)

3. «11 законопроєктів про обіг землі та один проєкт-постанова з пропозицією проведення парламентських слухань з приводу земельної реформи зареєстровано у Верховній Раді

Ведуча: 11 законопроєктів про обіг землі та один проєкт-постанова з пропозицією проведення парламентських слухань з приводу земельної реформи зареєстровано у Верховній Раді, таку інформацію оприлюднено на сайті парламенту. Напередодні група депутатів із фракції “Слуга народу” зареєстрували у Верховній Раді оновлений законопроєкт про обіг земель сільгосппризначення. Революційним назвав рішення про запровадження ринку землі голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, однак каже, що чіткої концепції уряду, яким буде цей ринок, немає.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій: Що буде, так би мовити, потім? Да, тобто коли ми лібералізуємо якийсь ринок, нам треба розуміти, як потім цей сектор буде розвиватися. І на сьогоднішній день поки що ніхто не говорить про те, так би мовити, як ми будемо регулювати щось, що ми сьогодні лібералізуємо. Це принципово важливо для того, щоб не отримати потім якісь проблеми, так би мовити, пов’язані із певними негараздами».

4. «Вакцинація диких тварин від сказу почалася на Херсонщині

Ведуча: Вакцинація диких тварин від сказу почалася на Херсонщині. Препарат розкидають із літаків над полями. Загалом це півмільйона доз вакцин.

Кореспондентка: Медики починають працювати з 6-ї ранку, говорить оператор автоваку Василь Леурда. Вакцина від сказу надходить у брикетах.

Василь Леурда, оператор автоваку: Пристрій називається автовак для розкидання вакцини. Вони крутять і викидають вакцину, там считається вакцина, все контролірує комп’ютер.

Кореспондентка: Програма боротьби зі сказом диких м’ясоїдних тварин (лисиць, вовків, борсуків та інших) діє по всій території України. На Херсонщині її реалізують другий рік. Цього разу охоплено територію у 20391 квадратний кілометр. Це більше півмільйона доз вакцини, говорить Олександр Розумій, виконувач обов’язків начальника Каховського районного управління Держпродспоживслужби.

Олександр Розумій, виконувач обов’язків начальника Каховського районного управління Держпродспоживслужби: Ця вакцина не скидається в населених пунктах, не скидається над водоймами. Вона скидається на полях, в лісистій місцевості, де проживають лисиці, вони цю вакцину споживають. Потім буде інша кампанія по контролю. Ефект однозначно є, тому що другий рік поспіль в нас є зменшення сказу, більше як наполовину. Цей ефект дуже корисний.

Кореспондентка: Програма фінансується з державного бюджету. У разі продовження її у наступні роки, говорить Олександр Розумій, Херсонщина зможе вийти на європейські показники та забути про сказ диких тварин. Вакцина не шкодить домашнім тваринам, які можуть випадково з’їсти корм. За сприятливих погодних умов роботу завершать за тиждень».

5. «87 частот надано вчора Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення мережам суспільного мовника

Ведуча: 87 частот надано вчора Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення мережам суспільного мовника, “Українського радіо”, радіо “Промінь” і радіо “Культура”, сказав під час пресконференції на тему “Розвиток суспільного радіомовлення в Україні” член Нацради з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський. Загалом з 2014 року всі три радіомережі суспільного отримали 193 ФМ-частоти, говорить Сергій Костинський.

Сергій Костинський, член Нацради з питань телебачення і радіомовлення: Суспільне — це медіа, яке зберігає суспільство в єдності, в умовах, коли, можливо, приватні медіа розривають суспільство, в силу того, що вони працюють з різними аудиторіями, з різними політичними порядками денними, вони часто можуть бути не медіа, а саме інструментами політичного впливу. Суспільне зшиває українське суспільство в єдине ціле. За результатами моніторингу мовних квот, найбільші показники української мови демонструються на програмах суспільного мовлення.

Ведуча: Про те, що наступного року на платформі “UA: Перший” відбудуться зміни, сказав і голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія».

Випуск о 19:00

1. «Усіх дітей, які вранці отруїлися перцевим газом у школі в Чернігові, перевели з реанімації

Ведуча: Усіх дітей, які вранці отруїлися перцевим газом у школі в Чернігові, перевели з реанімації: п'ятьох у діагностичне відділення, а чотирьох забрали додому батьки. Про це кореспондентам Суспільного розказала заступник головного лікаря обласної дитячої лікарні Людмила Кривець. Газ розпилили під час першого уроку. Поліція встановлює, хто це зробив.

Кореспондентка: 10-та ранку. На подвір’ї 21-ї школи у Чернігові стоять школярі. Їх евакуювали під час першого уроку.

Учениця 1: Хтось в туалеті розприскав перцовий балончик. Далі всіх вивели на вулицю.

Учениця 2: Багатьом дітям стало погано, їх забрала два раза швидка. В мене була така думка, що, мабуть, це з-за того, що контрольна робота.

Кореспондентка: До обласної дитячої лікарні шпиталізували дев'ятьох дітей, вони скаржилися на оніміння кінцівок, нудоту, подразнення горла та запаморочення, каже заступниця головного лікаря обласної дитячої лікарні Людмила Кривець.

Людмила Кривець, заступниця головного лікаря обласної дитячої лікарні: Проведена інгаляція, інфузійна терапія підключена. Зразу же стан дітей став краще.

Кореспондентка: У школі працювала поліція, яка встановлювала свідків події. Як сказав рятувальник Олександр Ніколайчук, отруйних речовин у повітрі не виявили.

Олександр Ніколайчук, рятувальник: Ми сделали замеры повітря. Согласно цим пробам отруйних і опасних речовин не виявлено, прибор показав по нулям.

Кореспондентка: Як тільки стан дітей буде задовільним, їх випишуть з лікарні, каже заступниця головного лікаря обласної дитячої лікарні Людмила Кривець. Як сказала «Суспільному» речниця поліції області Юлія Ковтун, якщо виявиться, що газ розпилив хтось із школярів, відповідальність нестимуть батьки».

2. «11 законопроєктів про обіг землі зареєстровано у Верховній Раді

Ведуча: 11 законопроєктів про обіг землі зареєстровано у Верховній Раді. Один із них головний, інші — альтернативні, про це на брифінгу повідомив голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський. Документ, за його словами, передбачає, що іноземні агрокомпанії зможуть купувати українську землю через 5 років. Водночас будуть і вийнятки.

Микола Сольський, голова Комітету з питань аграрної та земельної політики: Є більше 1300 підприємств, які вже роками працюють в Україні, вкладаються в українську землю, в українську інфраструктуру, створюють робочі місця і належать в тому числі іноземцям. Для цієї категорії юридичних осіб, тільки тих, які не менше трьох років вже займаються сільгоспбізнесом в Україні і тільки в тому об’ємі тих земель, які вони мали до вступу закону в силу, вони обробляють, вони тоже користуються правами, як і інші юридичні особи, з 1 жовтня наступного року.

Ведуча: Також у проєкті закону є обмеження. Одна людина в межах області зможе купити не більше 8 %, в межах об’єднаної територіальної громади — не більше 5 % землі. Упродовж двох тижнів комітет парламенту розгляне всі законопроєкти і напрацює один зведений, сказав Микола Сольський. Революційним назвав рішення про запровадження ринку землі голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, каже, що чіткої концепції в Уряду, яким буде ринок землі, поки не має.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій: Що буде, так би мовити, потім? Да, тобто коли ми лібералізуємо якийсь ринок, нам треба розуміти, як потім цей сектор буде розвиватися. І на сьогоднішній день поки що ніхто не говорить про те, так би мовити, як ми будемо регулювати щось, що ми сьогодні лібералізуємо. Це принципово важливо для того, щоб не отримати потім якісь проблеми, так би мовити, пов’язані із певними негараздами.

Ведуча: Нагадаю, вчора президент Володимир Зеленський під час пресмарафону заявив, що текст законопроєкту про ринок землі зареєстровано у Раді, але цей текст закону про зняття мораторію на продаж землі потребує доопрацювання. Сам же продаж має відбуватися у кілька етапів».

3. «56 % опитаних респондентів в Україні проти надання і закріплення у Конституції особливого статусу окремих територій Луганської і Донецької областей

Ведуча: 56 % опитаних респондентів в Україні проти надання і закріплення у Конституції особливого статусу окремих територій Луганської і Донецької областей. Такі дані дослідження, яке провела соціологічна служба центру імені Разумкова. Також опитування показало, що 59 % громадян проти відмови від євроінтеграції та виходу України з угоди про асоціацію з Євросоюзом, 56 % не хочуть, аби російська мова стала другою державною. Дослідження проводили в період з 4 до 9 жовтня, було опитано 2015 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України, крім анексованого Криму та окупованих територій Донецької і Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3 %. Нагадаю, 1 жовтня Президент Зеленський повідомив, що Україна узгодила “формулу Штайнмаєра», її зміст полягає у врегулюванні конфлікту на сході через надання тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу. В різних містах України відбулися акції протесту проти впровадження цієї формули. Вчора під час пресмарафону Зеленський сказав, що “формула Штайнмаєра” може бути впроваджена тільки після ухвалення закону про особливий статус Донбасу».

4. «Солодощі, чай, каву та речі першої необхідності передали на схід солдатам вихованці садочків та учні шкіл у Вінниці

Ведуча: Солодощі, чай, каву та речі першої необхідності передали на схід солдатам вихованці садочків та учні шкіл у Вінниці. Благодійна акція проходить щороку напередодні дня козацтва. В акції беруть участь усі навчальні заклади міста.

Кореспондентка: Однокласники Софія та Назар навчаються в 7-му вінницькому ліцеї в 11 класі. Бійцям на схід передають солодощі, кажуть, до благодійних акцій долучаються постійно.

Софія, долучилась до акції: Може, на прикладі своєї сім’ї, ми продовжуємо допомагати по можливості.

Кореспондентка: Назар Різаєв говорить, планує вступати на історико-правовий факультет. Додає, захищати державу готовий.

Назар Різаєв, долучився до акції: Це обов’язок кожного громадянина України. І тому, якщо таке станеться, що потрібно буде йти захищати свою землю зі зброєю, без зброї, потрібно кожному йти, я також буду в цьому числі.

Кореспондентка: Також ліцеїсти бійцям на схід передали овочі та крупи. Заступник начальника відділу охорони муніципальної варти Володимир Волошин каже, гуманітарний вантаж, який передають на схід, звозять до них.

Володимир Волошин, заступник начальника відділу охорони муніципальної варти: Ми займаємся оцим перепакуванням, і один пакетик був з двома кусочками печива. В мене склалося враження, що це дитині дала мати чи в школу, чи в садочок, а вона їх положила в цей ящик. Після цього просто ну немає слів.

Кореспондентка: Студенти Ілля та Богдан допомагають волонтерам складати коробки. Хлопці навчаються на третьому курсі Вінницького коледжу Національного університету харчових технологій.

Студент, долучився до акції: Зараз випала можливість допомогти нашим воякам, які на сході захищають нас. Я вважаю, що це наш обов’язок допомогти їм передати харчування.

Кореспондентка: Окрім харчів, вінницькі волонтери везуть бійцям каністри для води та маскувальні сітки, а ще листівки та дитячі малюнки».

Випуск о 20:00

1. «В обласній лікарні Дніпра помер військовий 36-ї окремої бригади морської піхоти прапорщик В’ячеслав Кубрак

Ведуча: В обласній лікарні Дніпра помер військовий 36-ї окремої бригади морської піхоти прапорщик В’ячеслав Кубрак. За життя його боролися три дні. Цю інформацію Суспільному повідомила речниця 36-ї бригади Олександра Безсмертна. Хлопець отримав мінно-вибухове поранення внаслідок обстрілу бойовиками Об’єднаних сил 8 жовтня.

Олександра Безсмертна, речниця 36-ї бригади: Під час розмінування позицій дістав множинні осколкові поранення, і баротравму. З 8 жовтня він знаходився в лікарні імені Мечникова міста Дніпра. І от сьогодні о 6:45 лікарі його не змогли врятувати.

Ведуча: В’ячеслав Кубрак 1986 року народження був командиром інженерно-саперного взводу. Він родом із Нововоронцовська Херсонської області. В липні цього року одружився».

2. «Сьогодні на лінії розмежування російські окупанти чотири рази від початку доби порушили режим тиші

Ведуча: Сьогодні на лінії розмежування російські окупанти чотири рази від початку доби порушили режим тиші. Такі дані станом на 19-ту годину повідомила офіцер пресцентру Об’єднаних сил Світлана Халімоненко. Російські збройні формування обстрілювали позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та зі стрілецької зброї неподалік Талаківки, Новотроїцького, Славного, Водяного на Донеччині. Втрат з українського боку не було».

3. «Розведення військ не вплине на виплати пенсіонерам у Золотому

Ведуча: Розведення військ не вплине на виплати пенсіонерам у Золотому, розповіла директор Луганської філії “Укрпошти”. Пенсії людям там видавали сьогодні. Гроші привезли автівкою. У кузові також є товари першої потреби. Стоячи в черзі до каси, яку організували в приміщенні сільського клубу, жителі Золотого поділилися і думками про можливе розведення військ з нашими кореспондентами.

Місцева мешканка 1: Нам надо тишина. Нам надо спокойствие. Надо шоб, от мені хочеться, шоб я лягла спокойно и встала спокойно. Я ту войну отака ходила по погребах ховалась и щас. Хай отводять войска. Хай отводять. Отведуть и там буде тихо і там буде тихо.

Місцевий мешканець: Домовлятися треба. Та сторона і та сторона — тільки так. Війна нічого не дасть.

Місцева мешканка 2: Припустимо, відведуть війська. А як ми тут? Ми боїмося. Щоб захист у нас якийсь був».

4. «Фільм “Дніпро аутпост оф Юкрейн” про російсько-українську війну, яка розпочалася у 2014 році і досі триває, презентували в Києві

Ведуча: Фільм “Дніпро аутпост оф Юкрейн” про російсько-українську війну, яка розпочалася у 2014 році і досі триває, презентували в Києві. Англомовна стрічка створена у форматі віртуальної реальності, розповідає кінопродюсерка і волонтерка Наталія Хазан.

Наталя Хазан, кінопродюсерка: “Дніпро аутпост оф Юкрейн” — це не переклад української версії фільму, це інший фільм з іншими меседжами, з іншим контентом, який розказує про те, що відбувається в країні. Але в англійській версії ми почали розповідь з 2003 року з Тузли, як першої спроби захоплення української території. Прийшла ідея зробити цей контент у форматі віртуальної реальності. Цільова наша аудиторія, перш за все, на Заході. Ми ставили собі за мету показати всі аспекти війни, показати бійців і волонтерів, і медиків, і полонених, і щоб люди, які взагалі не в темі, щоб для них це був лікбез.

Ведуча: Українську версію кінострічки, яка називається “Дніпро — форпост України” було презентовано у 2018 році під час відкриття першого музею АТО в Україні. Обидві картини — перші в світі панорамні фільми у форматі 360 градусів, зроблені переважно із документальної хроніки, яку подивились понад 250 тисяч людей, розказала Наталя Хазан».

Випуск о 21:00

Були лише повтори матеріалів попередніх випусків.

Випуск о 22:00

3. «У Конгресі США почалися закриті слухання щодо імпічменту президента Дональда Трампа

Ведуча: У Конгресі США почалися закриті слухання щодо імпічменту президента Дональда Трампа. Колишній посол Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович у своїй промові перед законодавцями сказала, що її відкликання з України стало прямим результатом тиску президента Трампа на американський Держдепартамент. Про це повідомляє видання “Вашингтон пост”. Нагадаю, Марі Йованович була відкликана з України на три місяці раніше від запланованого терміну без жодних офіційних пояснень. Як повідомляли американські ЗМІ, зокрема “Вашингтон пост”, це було зроблено через відмову Йованович у проханні адвокату Трампа Джуліані неофіційно вплинути на Володимира Зеленського, аби той посприяв розслідуванню справи, де фігурує син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена. Він — основний конкурент Трампа на майбутніх президентських виборах».

У випусках за 11 жовтня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

У Львові люди пікетували обласне управління поліції за силовий розгін пікету в Соснівці проти російського вугілля.

Кримськотатарську мечеть в окупованому Криму захопили російські силовики.

Окружний адмінсуд Києва поновив Шевчука на посаді глави Конституційного Суду.

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Фото: інфографіка Нацради

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду