«Українське радіо» у червні: стало менше порушень стандартів

«Українське радіо» у червні: стало менше порушень стандартів

09:01,
6 Липня 2018
6212

«Українське радіо» у червні: стало менше порушень стандартів

09:01,
6 Липня 2018
6212
«Українське радіо» у червні: стало менше порушень стандартів
«Українське радіо» у червні: стало менше порушень стандартів
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 18–22 червня 2018 року.

Попередній моніторинг новин суспільного радіо громадська організація «Детектор медіа» провела 12–16 березня 2018 року, а також  11–15 грудня 2017 року.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «Українського радіо»:

Період моніторингу: 18–22 червня 2018 року

* Перше число — абсолютна кількість, друге — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

У випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні, порівняно з попереднім дослідженим періодом, стало менше порушень стандартів балансу думок (11 %, в попередньому звіті 15 %), відокремлення фактів від думок (25 % і 36 %) і повноти інформації (68 % і 76 %).

На звітному тижні стандарт балансу думок частково або повністю було порушено у трьох матеріалах із 28 досліджених (або в 11 % досліджених матеріалів).

18 червня в матеріалі про внесення до розгляду ВР законопроекту про національну безпеку народний депутат Олег Березюк предметно критикує декілька позицій цього документа. Це потребувало слова у відповідь від авторів законопроекту.

19 червня в матеріалі про мітинг шахтарів, чорнобильців та ветеранів війни в Афганістані кількість протестувальників оцінюють лише правоохоронці. Стандарт балансу думок потребує також оцінки організаторів акції протесту. Цієї оцінки в матеріалі немає.

У матеріалі 20 червня про протест проти будівництва на Поштовій площі в Києві не надано слова представникам забудовника.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації не було порушено в жодному матеріалі з досліджених (0 %).

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено у п'яти матеріалах із 28 досліджених (18 %).

У трьох матеріалах за 18 червня (про домовленості омбудсменів України та РФ щодо «дорожньої карти» відвідування в’язнів, про заклик Держдепу США про звільнення українських політв’язнів і про продовження санкцій ЄС проти Росії) джерела інформації не згадуються взагалі. В одному з матеріалів 18 червня є узагальнене посилання:

«Ухвалити законопроекти необхідні для створення Антикорупційного суду закликає фракція Блоку Петра Порошенка».

У матеріалі про смерть Івана Драча (19 червня) зроблено посилання на сайт:

«Прощання з Іваном Драчем відбудеться у четвер, про це повідомляється на сайті Національної спілки письменників України».

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався в семи матеріалах із 28 досліджених (25 %).

Порушення у вигляді оцінної лексики:

«Негайно звільнити українським політв’язнів Олега Сенцова, Станісава Клиха, Володимира Балуха та Олександра Шумкова закликали Росію у державному департаменті Сполучених Штатів» (18 червня).

«Ухвалити законопроекти необхідні для створення Антикорупційного суду закликає фракція Блоку Петра Порошенка» (18 червня).

«Якраз у ці хвилини відбувається показ фільмів закарпатського режисера В’ячеслава Бігуна» (18 червня).

«І зараз уже записано 200 аудіофайлів» (19 червня).

«Засідання триває уже понад 3 години» (22 червня).

В одному випадку — використання штучного наголошення на певному факті:

«До слова, сам режисер уже сьому добу вживає тільки воду» (18 червня).

В одному матеріалі — підміна факту (назви конкретних громадських організацій) узагальненим визначенням «активісти», яке має виражений позитивний оцінний відтінок:

«Раніше активісти кількох громадських організацій, а також археологи, які займалися розкопками тут на Поштовій, правники зібралися тут…І тому активісти вийшли сьогодні на мітинг…» (20 червня).

Один висновок — протиставлення фактів: «І зараз уже записано 200 аудіофайлів, але у доступі є 20» (19 червня).

Незначне порушення стандарту точності подачі інформації було в одному з 28 досліджених матеріалів (4 %).

21 червня в матеріалі про випуск Академії внутрішніх справ ведуча каже: «700 випускників Академії внутрішніх справ отримали сьогодні дипломи». А кореспондент у репортажі: «Цьогоріч лави правоохоронців поповнять майже 700 бакалаврів».

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 19 матеріалах із 28 досліджених (68 %).

Як і в попередніх досліджуваних періодах, недостатньою є деталізація в багатьох коротких формах подачі інформації.

У деяких матеріалах бракує бекґраундів. Наприклад, у матеріалах 18 червня про «дорожню карту» відвідування в’язнів українською і російською омбудсменами і про заяву Держдепу США немає бекґраунду по українських політв’язнях загалом. Так само в матеріалі за 19 червня на цю ж тему. В матеріалі за 19 червня про хід підписання угод між пацієнтами і лікарями думка заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка: «Ведмежа послуга робиться не нам — Міністерству охорони здоров’я, а людям і лікарям, які відповідно не отримують кращих послуг, а лікарі не отримують кращого доходу» — потребувала пояснення у вигляді бекґраунду.

Жоден із досліджених матеріалів не має ознак можливого замовлення (0 %).

18 червня (понеділок):

1. Розробити «дорожню карту» відвідування громадян України

«Ведуча: Розробити дорожню карту відвідування громадян України, які незаконно перебувають у російських в'язницях та ув'язнених в Україні росіян домовилися сьогодні омбудсмени України та Росії Людмила Денисова та Тетяна Москалькова під час зустрічі в Москві. Зустріч проходила в закритому режимі. Раніше сьогодні Денисова повідомила, що її не допустили до українського політв'язня журналіста Романа Сущенка. Раніше українського омбудсмена не допустили до українського політв'язня Карпюка. Уповноважені з прав людини України і Росії домовилися відвідати по 34 ув’язнених на території обох країн. 15 червня Денисову не допустили і до політв'язня Кремля режисера Олега Сенцова. (Немає посилань на джерело інформації, недостатні бекґраунди.)».

2. Негайно звільнити українських політв’язнів Сенцова, Клиха, Балуха та Шумкова закликали Росію у Держдепі США

«Ведуча: Негайно звільнити українським політв’язнів Олега Сенцова, Станісава Клиха, Володимира Балуха та Олександра Шумкова закликали Росію у державному департаменті Сполучених Штатів. Про це йдеться у заяві речниці держдепартаменту США Хезер Науерт. (Немає посилань на джерело інформації, недостатні бекґраунди.)».

3. Показ фільмів «Іти на акції» на підтримку Олега Сенцова та інших в’язнів Кремля відбувається зараз в Ужгороді

«Показ фільмів “Іти на акції” на підтримку Олега Сенцова та інших в’язнів Кремля відбувається зараз в Ужгороді.

Кореспондент: Якраз у ці хвилини відбувається показ фільмів закарпатського режисера В’ячеслава Бігуна “Серце мами Гонгадзе” та “Сильні духом”. Останній, зокрема про першого звільненого політв’язня українця, в’язня Кремля Юрія Яценка. Юрій Яценко також перебуває зараз на показі. Трохи раніше відбулася презентація фільмів. За словами режисера В’ячеслава Бігуна, він хотів передати емоції, які відчували і відчувають в’язні, які перебувають зараз у в’язницях російських в’язниць, передати їх українському глядачу. І за його словами, найважливіше, це об’єднатися, оскільки не даремно, як він повідомляє, ця назва “Сильні духом”, оскільки в кожного українця іде цей дух. До слова, сам режисер уже сьому добу вживає тільки воду. В знак солідарності з Олегом Сенцовим він почав 12 червня голодувати. Після фільмів ще буквально півгодини триватиме показ фільмів. Після фільму відбудеться розмова з Юрієм Яценком, де глядачі зможуть дізнатися детальніше про його життя під час перебування у в’язниці. Можу нагадати, що сам Юрій Яценко перебував у в’язниці із травня 2014 року до 2015 року. За словами В’ячеслава Бігуна, зйомки фільму тривали з перервою. (Незавершена думка.) У 2017-му закінчилися зйомки фільму і зараз його представляють у різних містах України, зокрема в Ужгороді».

4. Оголошення вироку п'ятьом кримським татарам у справі 26 лютого перенесли

«Ведуча: Оголошення вироку п'ятьом кримським татарам у справі 26 лютого перенесли. Центральний суд окупованого Сімферополя збереться на засідання завтра о 10-й годині. Про це Суспільному повідомив адвокат Едем Смєдляєв. Сьогодні засідання тривало півгодини. підтримати затриманих прийшло близько півсотні людей. До зали суду їх не пустили. Нагадаю, 26 лютого 2014 року відбувся мітинг на підтримку територіальної цілісності України. За рік російські слідчі розпочали кримінальне провадження. За звинуваченням у масових безладах заарештували вісьмох кримських татар. Вироки оголосили трьом з них».

5. Рада Європейського Союзу продовжила до 23 червня 2019 санкції проти Росії

«Ведуча: Рада Європейського Союзу продовжила до 23 червня 2019 санкції проти Росії за незаконну анексію Криму. (Немає посилання на джерело інформації.) Нагадаю, санкції були запроваджені в червні 2014 року. Вони зокрема передбачають заборону на імпорт у ЄС будь-яких кримських товарів та частково на експорт із ЄС, блокування надходження європейських інвестицій до півострова, зокрема придбання там нерухомості, фінансування бізнесу і надання послуг. Європейським судам також заборонено входити до кримських портів за винятком екстрених ситуацій».

6. У зоні проведення операції об'єднаних сил за минулу добу поранено чотирьох українських військовослужбовців

«Ведуча: І до подій на Донбасі. У зоні проведення операції об'єднаних сил за минулу добу поранено чотирьох українських військовослужбовців. Про це повідомив речник Міністерства оборони Олександр Мотузяник. Підрозділи Об'єднаних сил зафіксували 20 ворожих обстрілів, під час яких російські окупаційні війська випустили 29 мін із зброї, яка заборонена Мінськими домовленостями. З початку поточної доби зафіксовано два ворожих обстріли, — додав Олександр Мотузяник.

Олександр Мотузяник, речник Міністерства оборони: Зокрема вночі на донецькому напрямку позиції оборонців Павлополя і Гнутового були обстріляні окупантами із застосуванням великокаліберних кулеметів, гранатометів і стрілецької зброї. Відзначу, що українські захисники відкривали адекватний вогонь у відповідь і втрат серед підрозділів Об'єднаних сил від початку цієї доби немає».

7. Із 12 до 27 жовтня в австралійському Сіднеї відбудуться міжнародні спортивні змагання «Ігри нескорених»

«Ведуча: З 20 до 27 жовтня в австралійському Сіднеї відбудуться міжнародні спортивні змагання “Ігри нескорених”. У них візьме участь національна збірна у складі п'ятнадцяти військових АТО, які мають різного виду травми. Учасники змагань від України братимуть участь у таких дисциплінах, як паверліфтинг, легка атлетика, стрільба з лука, веслування на тренажерах, плавання, велоспортне шосе.

Валерій Димов: Вище темп. Тримаємо цей темп до кінця дистанції.

Кореспондент: Такі поради давав своїм підопічним тренер басейну ЦСК Збройних сил Валерій Димов. За його словами, він тренує чотирьох представників національної збірної, які представлятимуть Україну у Сіднеї. Його завдання, каже він, навчити їх технічно плавати та як легше переносити навантаження. Говорить Валерій Димов.

Валерій Димов: Зараз завдання на день близько трьох кілометрів, тому надалі ближче к кінцю зробити їм по два тренування інколи і також по три кілометри. Вважаю, що в Сіднеї медалі можуть взяти усі хлопці.

Кореспондент:Першого липня на базі басейну ЦСК Збройних сил завершився навчально-тренувальний збір для національної збірної, сказав начальник управління фізичної культури і спорту Міністерства оборони Юрій Фіногенов. За його словами, потім бійці поїдуть додому. У серпні відбудеться другий збір, у жовтні третій, після чого національна збірна “Ігор нескорених” поїде на змагання. До участі у змаганнях хлопців відбирали згідно з відповідними критеріями. Говорить Юрій Фіногенов.

Юрій Фіногенов, начальник управління фізичної культури і спорту Міністерства оборони: Це участь у бойових діях, у наявності травм, поранень або інших захворювань внаслідок війни. Обов'язково спортивний критерій. Участь у національних іграх. Брали критерій і по Торонто. Ми запропонували їм брати участь у всіх видах спорту, які презентовані в Україні.

Чоловік: Головний тренер збірної команди Віктор Сейс, Мазур Євген — всі ветерани приїхали на збір вмотивовані до перемоги. Вони ще можуть дати фору здоровим людям.

Кореспондент: Іnvictus Games “Ігри нескорених” це міжнародні спортивні змагання, засновані принцем Гаррі для військових та ветеранів, які були поранені, травмовані або захворіли під час виконання своїх службових обов'язків. Слово invictus — незламний або нескорений, говорять представники національної збірної “Ігор нескорених”.

Олександр Зозуляк: Зозуляк Олександр. Буду брати участь у велоспорті на шосе і стрільбі з лука. Можливо, ще плавання. Працюю в Національній поліції. Влаштувався після поранення внаслідок наїзду танка ворожого при обороні опорного пункту.

Юрій Петренко: Петренко Юрій з Полтави. З серпня 2013 проходив службу в 54-му окремому розвідувальному батальйоні, отримав поранення в березні 2016-го. Підірвався на протипіхотній міні. Братиму участь в бізі на короткі дистанції, штовханні ядра, веслуванні на тренажері, стрибки у довжину і естафета плавання.

Кореспондент: Нормально почуваєте себе?

Юрій Петренко: Все прекрасно.

Кореспондент: “Ігри нескорених” міжнародні спортивні змагання, відбудуться у Сіднеї з 20 по 27 жовтня 2018 року».

8. Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом побиття в Херсоні місцевого журналіста Сергія Нікітенка

«Ведуча: Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом побиття в Херсоні місцевого журналіста Сергія Нікітенка. Про це “Українському радіо” повідомила очільниця відділу комунікацій обласної поліції Ірина Атаманенко.

Ірина Атаманенко, очільниця відділу комунікацій обласної поліції: Вранці в Корабельне відділення поліції звернувся 35-річний житель обласного центру. Він представився журналістом одного із засобів масової інформації та розповів, що двоє невідомих чоловіків на вулиці спричинили йому тілесні ушкодження. Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 345 з позначкою 1 «погроза або насильство щодо журналіста». Наразі проводяться першочергові слідчі дії. (Неповнота інформації, зокрема, не названо мас медіа, в якому працює журналіст.)».

9. Національна спілка журналістів занепокоєна інформацією про побиття херсонського журналіста Сергія Нікітенка

«Ведуча: Національна спілка журналістів занепокоєна інформацією про побиття херсонського журналіста Сергія Нікітенка. Про це “Українському радіо” сказав її голова Сергій Томіленко.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів: Національна спілка журналістів України з'ясовує всі обставини. Ми готові надавати і юридичну допомогу. Ми хочемо, щоб журналісти почувалися в Україні в безпеці. Ми запровадили індекс фізичної безпеки журналістів України. І, на жаль, ми фіксуємо, що за минулий рік було до 90 випадків застосування сили до журналістів, за перший квартал цього року — 22. Тобто, в нас десятки є проявів фізичної агресії до журналістів і відсутні прецеденти належного покарання».

10. Справа Бориса Германа

«Ведуча: Без змін залишив апеляційний суд Києва рішення Шевченківського райсуду столиці від 31.05.2018 про тримання під вартою без права застави Бориса Германа, підозрюваного в організації убивства російського журналіста Аркадія Бабченка. Нагадаю, підозрюваний у цій справі був затриманий 30.05.2018 після проведення Службою безпеки спецоперації з інсценування смерті журналіста. Прокурори наполягали на залишенні рішення районного суду без змін. За їх словами, твердження Германа, що він є негласним співробітником зовнішньої розвідки є неправдивим. Прокурор Роман Циб зачитав під час засідання листа Департаменту зовнішньої розвідки Служби безпеки України зі спростуванням того, що підозрюваний є співробітником спецслужб. Прокурор Олександр Банник також сказав, що немає підстав для зміни запобіжного заходу.

Олександр Банник, прокурор: Відповідно до частини 5-ї статті 176 КПК України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не можнуть бути застосовані до осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, в тому числі злочину, передбаченого статтею 258 Кримінального кодексу України. З огляду на викладене слідчий суддя прийме згідно закону рішення в частині працесуального до підозрюваного Германа запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.

Ведуча: Підозрюваний в організації замаху та терористичного акту Борис Герман зробив публічне визнання своєї співпраці з українською спецслужбою і стверджує, що доповів своєму куратору про те, що готується замах на Аркадія Бабченка — каже адвока Бориса Германа Євген Солодко. Також підозрюваний передав списки журналістів, яким загрожує небезпека — додає адвокат. Євген Солодко говорить про те, що його підзахисного підставили.

Євген Солодко, адвокат: Чому його не записують півтори тижня? Тому що вони захищають присутність спецслужб у його телефоні. Якщо взяти всю інформацію з телефонів, то буде 100 %, що Боря співпрацював із спецслужбами. Ось і все. Це єдине логічне пояснення, коли людина заявляє, що готова дати покази про солдатів зі зброєю, про людей, які за цим спостерігають і нікому це не цікаво. Виникає запитання: чому?

Ведуча: Борис Герман залишається під вартою до 28.07.2018».

11. Цього пленарного тижня Верховна Рада планує розглянути й ухвалити закон про національну безпеку і оборону

«Ведуча: Цього пленарного тижня Верховна Рада планує розглянути і ухвалити закон про національну безпеку і оборону.

Кореспондент: Законопроект про національну безпеку і оборону, нагадаю, у першому читанні Верховна Рада ухвалила на початку квітня. Як повідомив голова Верховної Ради Андрій Парубій, експерти НАТО запропонували внести низку уточнень, зокрема щодо посилення громадянського та парламентського контролю над збройними силами, створення спеціалізованого комітету з розвідки у структурі парламенту. За словами керівника парламенту, цей пленарний тиждень останній для ухвалення цього закону, адже, каже він, у липні в Брюсселі має відбутися саміт НАТО і Україна має продемонструвати як виконує свої зобов'язання перед Північно-Атлантичним Альянсом. Розгляд майже тисячі поправок до законопроекту планується розпочати у середу, щоб у четвер на ранковому засіданні ухвалити закон в цілому, говорить Андрій Парубій.

Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України: Дуже сподіваюсь, що ми зможемо прийняти цей закон, який важливий для реформування і сектору безпеки України, але теж дуже важливий для адаптації українського законодавства до стандартів НАТО. І сподіваюсь, це буде дуже важливий і рішучий крок до реформування сектору безпеки.

Кореспондент: Законопроект про національну безпеку і оборону не готовий до другого читання і не відповідає стандартам НАТО. Про це сказав під час брифінгу після погоджувальної ради голова парламентської фракції об'єднання “Самопоміч” Олег Березюк.

Олег Березюк, голова парламентської фракції об'єднання “Самопоміч”: Ані стандартів прописаного управління Збройними силами України, ані стандартів функціональних обов'язків різних рівнів управління, ані стандартів парламентського контролю над розвідувальною діяльністю, ані стандартів контролю парламентського і цивільного над бюджетними витратами на армію що є стандартом НАТО — цього всього не було і цього всього не з'явилося. (Немає балансу думок — відповіді опонентів, наприклад, авторів законопроекту, на конкретну критику законопроекту.)

Кореспондент: Ухвалити законопроекти необхідні для створення Антикорупційного суду закликає фракція Блоку Петра Порошенка. Як повідомив голова фракції Артур Герасимов, у вівторок Президент подасть до парламенту два законопроекти про запуск Антикорупційного суду і внесення змін до законопроекту про судоустрій і статус суддів, говорить Артур Герасимов.

Артур Герасимов, голова фракції Блоку Петра Порошенка: Наша фракція чітко вимагає, щоб вже в середу це було розглянуто на відповідному профільному комітеті і в четвер в сесійній залі ми прийняли ці фінальні рішення.

Кореспондент: “Опозиційний блок” пропонує цього пленарного тижня взятися за виборче законодавство, говорить керівник цієї фракції Юрій Бойко.

Юрій Бойко, керівник фракції “Опозиційний блок”: В нього там багато правок. Він пройшов перше читання, пройшов комітет. Давайте вносьте його в парламент. Це прямий шлях для того щоб пройшли чесні вибори в країні.

Кореспондент: У пленарний вівторок депутати розпочнуть роботу із пакету законопроектів, пов'язаних із культурною сферою, повідомив Андрій Парубій».

12. Використання планшетів для видачі свідоцтва про народження дитини безпосередньо в пологовому будинку продемонстрували сьогодні в Києві

«Ведуча: Використання планшетів для видачі свідоцтва про народження дитини безпосередньо у пологовому будинку продемонстрували сьогодні в Києві.

Кореспондент: 15 червня у пологовому будинку номер п’ять столиці у батька Андрія Петренка і мами Юлії Керашенко народився синок Нікіфор. Він став першим громадянином України, який отримав свідоцтво про народження за новою системою. Спеціаліст фронт-офісу Міністерства юстиції прийшов прямо в палату до породілля. Від батьків треба було отримати паспорти, медичну довідку про народження, а також свідоцтво про шлюб. Свідоцтва про шлюб не було, через планшет спеціаліст зв'язався з реєстром актів цивільного стану і побачив, що шлюб зареєстрований, і за 5 хвилин було оформлено свідоцтво про народження нового громадянина України Нікіфора Петренка. П’ять- десять хвилин впродовж яких оформлюється свідоцтво про народження, за словами начальника головного територіального управління юстиції у місті Києві Станіслава Куценка, не витрачається даремно.

Станіслав Куценко, начальник головного територіального управління юстиції у місті Києві: Тобто, в той час, коли ми чекаємо відповіді від відділу державної реєстрації актів цивільного стану, наш спеціаліст сідає поруч із матір'ю і допомагає заповнювати документи на допомогу на дитину, на реєстрацію місця проживання дитини і запис до дитячого садка. То ніякі заяви не заповнюються вручну. Наш спеціаліст з планшетом допомагає громадянину самому все зробити.

Кореспондент: Подібна система, каже міністр юстиції Павло Петренко, буде розповсюджена на всю Україну. Зараз, за його словами, в Україні працює чотириста сімдесят два фронт-офіси в пологових будинках.

Павло Петренко, міністр юстиції України: Це велика така партнерська програма з органами місцевого самоврядування. В кожному з цих пологових будинків є фронт-офіс який, якийскладається з одного або двох співробітників Міністерства юстиції, які приймають документи. І я думаю, що саме от з цих пологових будинків ми і розпочнемо розповсюдження данної послуги, яку ми сьогодні презентували в місті Києві. Чотириста сімдесят два пологові будинка які зараз вже працюють з Міністерством юстиції охоплюють абсолютну більшість. Ми зможемо навіть більше дев'яноста відсотків всіх народжень, які відбуваються в країні.

Кореспондент: Юлія Козаченко, яка перебуває зараз у пологовому каже, що обов'язково теж скористається новою послугою і безпосередньо в пологовому будинку отримає свідоцтво про народження своїх дітей.

Юлія Козаченко, породілля: Коли я йшла до роддому, я про неї не знала, а потім від дівчат дізналася. І я дуже рада, це дуже полегшує життя молодої родини.

Кореспондент: Якщо не секрет кого ви очікуєте?

Юлія Козаченко: Двох хлопчиків.

Кореспондент: Після того коли батьки пересвідчились, що свідоцтво про народження оформлено в електронному вигляді, вони його можуть також замовити в паперовому вигляді і отримати його через добу. Або дома, або під час виписки з пологового будинку, або ж підійти у відповідне місце в будь-якому регіоні України і отримати його там».

У випуску за 18 червня не повідомлялося про таку подію:

В окупованому Криму обшуки і затримання кримського татарина.

19 червня (вівторок):

1. Домовленості омбудсменів, щоб одночасно навідати Олега Сенцова та Кирила Вишинського зірвано

«Ведуча: Домовленості українського та російського омбудсменів, щоб одночасно навідати Олега Сенцова та Кирила Вишинського зірвано. Про це “Українському радіо” розповіла уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова. У рамках останніх домовленостей з російською стороною Людмила Денисова підготувала лист з проханням посприяти побаченню з українськими політв'язнями: Олегом Сенцовим, Володимиром Балухом, Станіславом Клихом та Олександром Кольченком, який доставлено до офісу уповноваженого Російської Федерації. (Немає бекґраунду.)».

2. Після важкої хвороби помер Іван Драч

«Ведуча: Після важкої хвороби помер Іван Драч — поет, сценарист, громадський діяч і політик. Його не стало на 82-му році життя у лікарні “Феофанія” у Києві. Поховають поета за його заповітом у рідному селі Теліжинці Київської області поруч з могилою сина Максима.

Кореспондент: Іван Драч народився 17 жовтня 1936-го. За його автобіографією, зі стаціонару Київського університету імені Тараса Шевченка його виключили за політичні погляди. Він закінчив університет заочно, працюючи одночасно в газеті “Літературна Україна”. Там уперше були опубліковані його твори “Ніж у сонці” та “Смерть Шевченка”. 1989-го він став першим головою Народного Руху України. Після того, уже за незалежності, тричі обирався депутатом Верхової Ради. Говорить голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.

Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України: Головне те, що Іван Драч це епоха в сучасній українській літературі, в літературі другої половини ХХ — початку ХХІ століття. Він належить до когорти світочів, корифеїв нашого національного відродження, починаючи від “Ножа у сонці”. Початок 1960-х років публікація в «Літературній газеті» тодішній, тепер “Літературна Україна”. І він пройшов надзвичайно потужний шлях. Це один із наших найкращих, найпотужніших поетів сучасності.

Кореспондент: До цього часу Іван Драч очолював громадську організацію “Конгрес української інтелігенції”. У 2006 році був удостоєний звання Героя України. На рахунку поета понад десять збірок, кіноповісті, сценарії. 1962 року вийшла перша збірка поета “Соняшник”. Письменник та громадський діяч Володимир Яворівський згадує про Івана Драча як про свого старшого товариша.

Володимир Яворівський, письменник: Іван Драч, мені так, моєму поколінні, трохи молодшому від Іванового здавалося, що Драч був в українській літературі …, що він прийшов у неї навіки. Може, воно й справді так і є, але сьогодні вже можна сказати про те, що такі поети як Іван Драч і не лише він один, як Микола Вінграновський, як прозаїк Євген Гуцало, як Григір Тютюник — ціле літературне покоління, вони вивели українську літературу із хуторянського, провінційного, ботанічного, так би я сказав стану і зробили її справді європейською.

Кореспондент: Володимир Яворівський каже, все, що зробив Іван Драч, уже належить вічності, а ми згадуємо твори Івана Драча, які він сам читав у ефірі “Українського радіо”.

Іван Драч, поет, письменник: Кому долю багряну, кому сонце з туману, кому перса дівочі, кому смерть серед ночі, щоб тебе доля побила, а Кирилові, прости господи, крила. Жінка голосила: люди як люди, їм доля маслом губи змастила. Кому валянки, кому мед од простуди, кому жом у господу, а цьому гаспиду, прости господи, крила?

Кореспондент: Прощання з Іваном Драчем відбудеться у четвер, про це повідомляється на сайті Національної спілки письменників України».

3. Шахтарі, чорнобильці та ветерани війни в Афганістані, прийшли до Верховної Ради

«Ведуча: Шахтарі, чорнобильці та ветерани війни в Афганістані, прийшли сьогодні до Верховної Ради. Вимагали, зокрема, підвищити пенсії та залишити пільговий проїзд. А потім стали прориватися через кордон поліції в будівлю Ради. Як повідомив начальник поліції Андрій Крищенко, в акції протесту взяли участь близько двох тисяч людей. (Для балансу думок потрібна була і оцінка кількості мітингувальників від організаторів акції.) Правопорядок забезпечували понад 500 поліцейських.

Кореспондент: Серед мітингувальників ветерани-афганці. На акцію протесту в урядовому кварталі у Києві зібралися вдруге, розповів Суспільному голова Київської міської спілки ветеранів Афганістану Микола Гончаренко. За його словами, під час першої акції 25-го квітня віддали прем'єру список своїх вимог і відтоді жодної з них не було виконано. Серед головних вимог — недопущення монетизації пільг не лише для ветеранів-афганців, а і для учасників бойових дій на Донбасі і чорнобильців. Говорить Микола Гончаренко.

Микола Гончаренко, голова Київської міської спілки ветеранів Афганістану: Постійне забезпечення в першу чергу це солдатам, які отримали поранення, стали інвалідами, прагнули зробити прожиткового мінімуму інваліди першої групи — 9, другої — 8, третьої — 6 прожиткових мінімумів. Забезпечення житлом ветеранів, медичне забезпечення. Кожен ветеран, який служив і служить зараз, щоб застраховано було. Солідарність, медичне страхування.

Кореспондент: Учасники акції протесту прорвали кордон правоохоронців і сталася сутичка. Як повідомив речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко: поліцейські застосували проти мітингувальників сльозогінний газ, інших спецзасобів не застосовували. 8 правоохоронців і 2 учасників протесту були травмовані, проінформував начальник столичної поліції Андрій Крищенко. За його словами: двоє осіб були затримані.

Андрій Крищенко, начальник столичної поліції: Нами затримано в рамках статті 208, Кримінально-процесуального кодексу. Одну особу доставили, якій попав поліцейській за спорядження. Намагались видернути зі строю.

Кореспондент: До мітингувальників вийшла перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко. Вона сказала, що влада готова вислухати проблеми і розробити план дій, задля їх розв'язання.

Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради: Зараз відповіді на питання монетизації, реформи соціальної чи медичної, дати неможливо. Але ми маємо виробити план, що є реалістичним, що можливо закласти в бюджет на 2019 рік.

Кореспондент: Цієї п'ятниці в парламенті під час години запитань до уряду, за словами Ірини Геращенко, планується розгляд вимог чорнобильців, воїнів-афганців, учасників бойових дій на Донбасі і шахтарів».

4. Послухати авторські казки у виконанні відомих українців може тепер кожен на цілодобовому радіо «UA: Казки»

«Ведуча: Послухати авторські казки у виконанні відомих українців може тепер кожен на цілодобовому радіо “UA: Казки”. Зараз у Києві триває презентація цього проекту “Українського радіо”.

Кореспондент: Презентація триває і зараз, своїми враженнями від запису казок ділиться співачка Христина Соловій. А ось що, що передбачає сам проект, що це за проект, сайт складається із підсайту, де цілодобово можна почути казки українською мовою. І, за словами головного редактора “Практу” Івана Спіріна, подібного україномовного контенту зараз бракує. Родзинка — аби казки зазвучали сучасною мовою у сучасному виконанні і голосами відомих людей. Серед тих, хто взяв участь у проекті, актор Євген Малуха, вокаліст гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, солістка гурту “Крихітка” Саша Кольцова, співачка Христина Соловій. А от найкумедніша ситуація вийшла із письменником Сергієм Джадуном, — каже Євген Спілін. Йому довелося перелаштовуватися на прочитання саме казок у дитячий манері з кількома ньому манері прочитання віршів своя — специфічна. На сайт “UA: Казки” можна також завантажити розмальовку до казок (ілюстрації виконала Євгенія Гайдамака) і помалювати із дітьми. Інтернет-адреса, де можна послухати радіоказки, — https://kazky.suspilne.radio.online. І зараз уже записано 200 аудіофайлів, але у доступі є 20. І постійно цей список розширюється, розповіла піар-директор “Національного” для Суспільної радіокомпанії Вікторія Сидоренко. Малеча на сайті зможе знайти казки на будь-який смак. Адже сайт і українська авторська казка, а також казки народів світу».

У випуску за 19 червня не повідомлялося про такі події:

Фігурантам «справи 26 лютого» в анексованому Криму дали умовні терміни.

На передовій поранено одного військового ЗСУ.

На військовому полігоні на Чернігівщині скоїв самогубство резервіст.

20 червня (середа):

1. На столичній Поштовій площі мітингують проти зведення торговельного центру

«Ведуча: Мітингувальники зламали паркан на будмайданчику на столичній Поштовій площі. Сюди прийшли зі спальниками і наметами і збираються заночувати біля місця розкопок. Нагадаю, на Поштовій на тому місці, де археологи знайшли фрагменти стародавніх споруд, заплановано звести торговельний центр. Мітингувальники вимагають від депутатів Київради розірвати договір з інвестором, який будує об'єкт.

Кореспондент: Зараз на Поштовій площі триває мирний мітинг, лунає музика. Раніше активісти кількох громадських організацій, а також археологи, які займалися розкопками тут на Поштовій, правники зібралися тут. Зняли частину огорожі, якою обмежений був будівельний майданчик на місці розкопок. Там повісили плакати та українські прапори. Завтра в Київраді розглядатиметься другий альтернативний проект щодо вирішення долі музею на Поштовій площі. І обидва: теперішній і ранішній — це проекти депутата Київради Сергія Гусовського. В попередньому йшлося про розірвання договору з інвестором щодо будівництва тут торгового центру, а у теперішньому цей пункт забрали. І тому активісти вийшли сьогодні на мітинг, а завтра вже обіцяють піти до стін Київради, де розглядатимуть той другий альтернативний проект».

2. 9 мільйонів 150 тисяч угод підписано між пацієнтами та лікарями станом на сьогодні

«Ведуча: 9 мільйонів 150 тисяч угод підписано між пацієнтами та лікарями станом на сьогодні. Про це повідомив під час засідання уряду заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк. За його словами, найбільше підписують угоди у Вінницькій, Харківській, Чернівецькій областях, найменше — у Одеській, Запорізькій та Сумській областях.

Павло Ковтонюк: В Сумській особливо області можна сказати, що майже взагалі нічого не відбувається. Це викликає занепокоєння, тому що немає на це будь-яких об’єктивних причин, крім організаційних здатностей місцевої влади. Ведмежа послуга робиться не нам — Міністерству охорони здоров’я, а людям і лікарям, які відповідно не отримують кращих послуг, а лікарі не отримують кращого доходу.

(Для розуміння аудиторією цієї тези заступника міністра був необхідний бекґраунд.)

Ведуча: Укладання декларацій між пацієнтами та лікарями — це вирішення фінансових питань закладів охорони здоров’я, що гарантує надання громадянину медичної допомоги. Про це в коментарі “Українському радіо” сказала експерт з медичного права Зоряна Черненко. За її словами, перші місяці успішної кампанії мали б забезпечити значно більшу кількість укладених угод, ніж нинішніх 9 мільйонів. І до кінця року динаміка наврядчи суттєво пожвавиться, говорить Зоряна Черненко.

Зоряна Черненко, експерт з медичного права: Багато людей не хочуть, щоб їхні дані кудись вносилися. І багато хто не розуміє, для чого це потрібно».

3. 28-градусний рубіж перевищила температура повітря сьогодні у Києві

«Ведуча: 28-градусний рубіж перевищила температура повітря сьогодні у Києві. Це означає, що у місті автоматично починають діяти обмеження руху великовагових транспортних засобів загальною вагою понад 24 тонни. І навантажуванням на вісь більше 7 тонн із 10:00 ранку до 22:00 години. Наша кореспондентка вивчала ситуацію с дотриманням обмеження руху великовагового транспорту на в'їзді до Києва у районі Житомирської траси.

Кореспондент: Щоранку до Києва прибуває близько 100 тисяч автомобілів. Більшість із яких йдуть через центральну частину столиці. За словами міського голови Віталія Кличка, це пов'язано з недостатньо кількістю об'їзних магістралей та перехоплювальних паркінгів на в'їздах до Києва. Загалом навіть ті паркінгі, які облаштовані стоять напівпорожні, том у що водії не хочуть платити за парковку і ставлять автомобілі де їм заманеться, сказав Віталій Кличко. Я побувала на одному з перехоплюючих паркінгів на в'їзді у місто у районі великої кільцевої дороги. Тут зупиняються здебільшого дальнобійники з Туреччини. Поговорити вдалося з водієм, який назвався Мудіном. Його 40-тонне “Вольво” прибуло з Ташкента. До України заїхали вночі, розповів Мудін. Йшов дощ. Про температурні обмеження пересування сказав таке.

Мудін, дальнобійник з Туреччини: У нас пока такого нету. 40 градусов — мы спокойно едем.

Кореспондент: Чи є можливість якимось чином обійти поліцейський кордон і проїхатися дорогами Києва у спеку? Такої можливості немає, сказав мені охоронець одного з паркингів поблизу Великої кільцевої Тарас Гордієнко.

Тарас Гордієнко, охоронець паркінгу: Пойдуть без перегрузу. Тепер уже віса поставили, слава Богу.

Кореспондент: Водій фури Олександр Дорошко каже, що водії самі контролюють з якою тонажністю їх відправляють у рейс. Оскільки це на сам перед, їхня відповідальність.

Олександр Дорошко, водій фури: Зупиняє, звісно зупиняє.

Кореспондент: Що роблять водії в таких ситуаціях?

Олександр Дорошко, водій фури: Дивляться на те, як його завантажують. Що ж йому ще робить.

Кореспондент: Поки температура повітря не підніметься до 35 градусів, екстрених заходів в місті не проводяться, — пояснює синоптик Українського гідрометцентру Валентина Дімова.

Валентина Дімова, синоптик Українського гідрометцентру: В Києві сьогодні суха та жарка погода. Очікуємо температуру близько 30. Завтра вночі температура становить 16-18, вдень також близько 30.

Кореспондент: За словами Валентини Дімової, у суботу спека спаде».

4. Документальна стрічка «Людський потік»

«Ведуча: Кінопоказ документальної стрічки “Людський потік” з нагоди Міжнародного дня біженця відбувається сьогодні в Києві за сприяння агентства ООН у справах біженців. Режисером фільму є представник китайського сучасного мистецтва Ай Вей Вей.

Кореспондент: Кольоровий документальний фільм “Людський потік”, … артистами театру в Києві. Як сказала в ефірі зовнішніх зв'язків ВКББ ООН у Києві Хьюг Рахенбер, у стрічці йдеться про біженців і внутрішньо-переміщених осіб, які, мріючи про щасливе життя, прибувають у різні країни світу. Проблема, з якою вони там стикаються, інтеграція в суспільство. Якщо їм це не вдається, тоді в них шлях повернутися додому. Тема біженців і внутрішньо-переміщених осіб близька режисеру стрічки Ай Вей Вею, який теж належить до когорти біженців, сказав Хью Рахенбер. Режисер знімав фільм рік у 23 країнах. Серед них Ірак, Туреччина, Південний Судан, Греція. За словами Хьюг Рахенберга, згідно з офіційними даними ВКББ ООН у світі у 2017- році нараховувалося 68 із половиною мільйонів біженців і внутрішньо-переміщених осіб. А зараз бачу у фойє, в кінотеатрі зібралося багато іноземців, які прийшли на перегляд фільму».

5. На Закарпатті розпочалася зйомка повнометражного історичного екшена «Захар Беркут»

«Ведуча: На Закарпатті розпочалися зйомки повнометражного історичного екшена “Захар Беркут” режисера Ахтема Сеїтаблаєва. Про це повідомляє прес-служба Держкіно. Фільм створюються за підтримки Державного агентства з питань кіно. Завершити знімальний процес творці планують наприкінці серпня. Прем'єра стрічки відбудеться у 2019 році. У зйомках фільму візьме участь міжнародна акторська команда з України, Сполучених Штатів Америки, Казахстану, Великої Британії та Монголії».

У випуску за 20 червня не повідомлялося про такі події:

На Буковині сталася стрілянина між прикордонниками і контрабандистами.

Сільгосппродукти подорожчали на 12 % з початку року, хліб — на 18 %, молочні продукти — майже на 25 %, — Держстат.

Жебрівського призначили аудитором НАБУ з порушеннями — Центр протидії корупції.

Місія ООН закликає країну-окупанта РФ припинити практику примусової депортації жителів Криму.

У Харківській міськраді відбулися сутички між протестувальниками проти забудови і охороною.

В Луганській області місцевий житель підірвався на міні.

Держдеп США вимагає від Росії припинити перешкоджати роботі місії ОБСЄ на окупованих територіях Донбасу.

21 червня (четвер):

1. Український режисер Олег Сенцов, який голодує 39-й день у російській колонії, зараз перебуває у медичній частині та має проблеми зі здоров'ям

«Ведуча: Український режисер Олег Сенцов, який голодує 39 день у російській колонії, зараз перебуває у медичній частині та має проблеми зі здоров'ям. Про це “Українському радіо” розповіла уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова після розмови з адвокатом Сенцова Дмитром Дінце.

Людмила Денисова, уповноважена Верховної Ради з прав людини: Зустрівся адвокат. Вийшов, я вже побалакала з ним. І він говорить про те, що Олег тримається, але ситуація з станом здоров'я погіршується. У нього і так з серцем не все в порядку було, і тому зараз погіршилася ситуація з серцем. Зараз його тримають в часті. Капають йому глюкозу, вітаміни. Як буде криза, у них все готово для примусового годування, тому що в них вже є той самий апарат, який знаходиться в колонії для здійснення примусового годування.

Ведуча: Нагадаю, незаконно ув'язнений в Росії український кінорежисер Олег Сенцов 14 травня оголосив голодування з вимогою звільнення усіх утримуваних Москвою українських політв'язнів».

2. Президентський закон про національну безпеку і оборону ухвалила ВР

«Ведуча: Президентський закон про національну безпеку і оборону ухвалила сьогодні Верховна Рада. Після обговорення понад 400 поправок “за” проголосували 248 народних депутатів. Документ, серед іншого, передбачає встановлення цивільного та парламентського контролю за оборонними структурами. Міністр оборони призначначатиметься за поданням Президента з числа цивільних осіб.

Кореспондент: Закон про національну безпеку і оборону зокрема передбачає, що фінансування безпекової галузі має становити не менше 5 % внутрішнього валового продукту, із яких 3 % спрямовуватиметься на Збройні сили України. Як повідомив секретар профільного парламентського комітету Іван Вінник, у законі зокрема прописано, що СБУ стане спеціальним правоохоронним органом, який займатиметься антитерористичною діяльностю, контррозвідувальним захистом держави, боротьбою із диверсійними і підривними діями. Натомість, каже депутат, СБУ не розслідуватиме економічні злочини. Закон також передбачає створення комітету Верховної Ради із розвідки, що здійснюватиме контроль за органами безпеки. І з 1 січня наступного року на посаду міністра оборони і його заступників призначатимуть не військових, а цивільних осіб. Головна ж мета закону, каже Іван Вінник, адаптувати український сектор безпеки до стандартів НАТО.

Іван Вінник, секретар профільного парламентського комітету: У нас є орган, сектор безпеки чітко розподілені в питаннях, хто є силою безпеки, хто є силою оборони. Що вони мають робити у разі здійснення акта будь-якої збройної агресії. Тобто, діяти одразу на захист наших кордонів. Ми чітко розмежували повноваження і сфери контролю, тобто частиною закону національної безпеки стали принципи оборонного планування, які визначають поточні, реальні зовнішні, внутрішні загрози нашій державі.

Кореспондент: Закон про національну безпеку і оборону підтримали, зокрема, депутати від фракції Блок Петра Порошенка, “Народний фронт”, “Батьківщина”, об'єднання “Самопоміч” і позафракційні депутати. Закон — це крок до повноцінного партнерства з НАТО, — каже голова фракції “Самопоміч” Олег Березюк. Однак, за його словами, є зауваження.

Олег Березюк, голова фракції “Самопоміч”: Законопроект має багато сентенцій, які насправді сьогодні є спробою олігархічної частини управління державою залишити за собою вплив на Збройні Сили України такими, як він був. Це природній опір.

Кореспондент: Жодного голосу за закон не віддали депутати фракції партії “Опозиційний блок”. За словами голови фракції Юрія Бойко, документ суто декларативний і не враховує продовольчу, медичну сфери, а безпекову лише частково.

Юрій Бойко, голова фракції “Опозиційний блок”: Там перерозподіл посад, декларація, що Україна хоче йти в НАТО. Ми вважаємо, що повинен бути закон комплексний про нацбезпеку, про всі сторони цієї важливої проблеми.

Кореспондент: Закон про національну безпеку і оборону набуде чинності після того, як його підпише Президент і документ буде надрукований у газеті “Голос України”».

3. 700 випускників Академії внутрішніх справ отримали сьогодні дипломи

«Ведуча: 700 випускників Академії внутрішніх справ отримали сьогодні дипломи. Майже за 100 років Академія випустила понад 50 тисяч правоохоронців.

Чоловік: Рівняння ліворуч, прапор внести.

Кореспондент: Розпочалася урочиста церемонія проведення випуску та посвячення захисників Національної академії внутрішніх справ. Цьогоріч лави правоохоронців поповнять майже 700 бакалаврів (одне з двох тверджень — неточне), які незабаром нестимуть службу у підрозділах Національної поліції різних регіонів України, у тому числі у Донецькій і Луганській областях. Понад 20 випускників отримали дипломи з відзнакою. Сьогодні молоді офіцери — це працівники оперативних служб і слідства, інспектори і криміналісти. Винятковість нинішнього випуску: набір 2014 року склав присягу міліції, а при реформуванні МВС в 2015 році курсанти присягнули на вірність українському народові, як поліцейські. Якою має бути наша поліція?

Ліля Фещенко, курсант: Сильна, незалежна і для людей.

Кореспондент: Богдан Бистрицький, методист Навчально-наукового інституту академії сказав, що викладачі вклали все, що могли. Виховання нового покоління національної поліції.

Богдан Бистрицький, методист Навчально-наукового інституту академії: Намагалися зробити їх справжніми офіцерами і справжніми захисниками Вітчизни.

Святослав, курсант: Головне — чесність та справедливість.

Сталенний, лейтенант: Головне, щоб справедливість була в нашій поліції і щоб відсутня була корупція.

Кутовий, курсант: Служити та захищати.

Альберт Катерина Богданівна: Бажаю всім мирного неба над головою, всім щастя великого».

4. Сьогодні у Києві прощалися з Іваном Драчем

«Ведуча: Сьогодні у Києві прощалися з Іваном Драчем. Віддати йому останню шану до Володимирського собору прийшли письменники, артисти, політики, звичайні громадяни. Іван Драч помер 19 червня у Феофанії після хвороби. За заповітом Драча, його поховали у рідному селі Теліженці поруч із могилою сина Максима.

Кореспондент: Відійшов у вічність Іван Драч. Поет, перекладач, кінодраматург. Він був одним із найбільших революціонерів слова з-посеред шістдесятників. Про нього казали “вічний єретик” — поет, який шукав нових масштабів художнього мислення, говорить мовознавець Олександр Пономарієв.

Олександр Пономарієв, мовознавець: Вони втрьох увірвалися у літературу: Вінграновський, Драч і Коротич. У Драча були перші етюди. Можна одну строфу з етюду прочитати: “Талан — мій вітер, підперезав ураганно взуті ноги, дубний вітер, дубна гроза рве колиску моєї тривоги”.

Валентина Галатська, докторант Національного університету імені Шевченка: Що в нього поетичне бачення буття. І це його перший твір, який він написав — “Балада про соняшник”. Рівень фантазії феноменальний. І цей маленький хлопчик відкриває таке для себе, щоб навіки стати соняшником. Хай і наше покоління українців відкривають силу, красу, небуденність слова за поезією Івана Драча.

Кореспондент: В українській поезії Іван Драч був продовжувачем традицій Михайла Коцюбинського і Павла Тичини, каже…

Сергій Гальченко, заступник директора Інституту на території імені Тараса Шевченка: Продовжувач насамперед Тараса Шевченка, геніальних творців, які не дали вмерти нації. І тому Іван Федорович перший в черзі тих людей, які боролися за незалежність і за те, щоб наш народ ніколи не був рабом на цій землі.

Кореспондент: Пропоную послухати голос Івана Драча.

Іван Драч, поет: Ластів’їне гніздо над мовчазними дверима, Ніхто тут не ходить, ніхто тут не грима, Хіба серед ночі приходить Ніхто. А це ж бо моє ластів’їне гніздо.

Кореспондент: З поетом Іваном Драчем усі охочі сьогодні мали можливість попрощатися у Володимирському соборі».

У випуску за 21 червня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Окупанти в Криму продовжили арешт двом севастопольцям Дудці і Бесарабову, яких звинувачують в підготовці «диверсій» і вже 1,5 роки тримають в СІЗО.

До порядку денного ВР включено законопроект, який дозволятиме позасудове блокування сайтів.

Парламент ухвалив закон про створення Вищого антикорупційного суду.

Люди пікетують Київраду, протестуючи проти забудови Поштової площі.

Посли країн «Великої сімки» вимагають від РФ звільнити українських політв’язнів.

Українську омбудсмена не пустили в РФ до політв’язня Карп'юка.

22 червня (п’ятниця):

1. Українська сторона наполягає на першочерговому відвідуванні незаконно ув’язнених в Росії Сенцова, Сущенка, Клиха та інших

«Ведуча: Українська сторона наполягає на першочерговому відвідуванні незаконно ув'язнених в Росії режисера Олега Сенцова, Романа Сущенка, Станіслава Клиха та інших. Про це після зустрічі з російською колегою Тетяною Москальковою розповіла кореспондентам «Суспільного» уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денисова.

Людмила Денисова, уповноважена з прав людини: Наша сторона наполягає на тому, і я особисто, що зпочатку наші хлопці, які ми вже назвали ці прізвища: і Сенцов, і Сущенко, і Кольченко, і Карп'юк, і Клих, і всі наші хлопці, які сьогодні політично ув'язнені і тримаються в Російській Федерації або в тимчасово окупованому Криму. Але з початку треба всіх, кого ми вже назвали. І тому шукаємо компроміс. Російська сторона висловила бажання, ми свої — поїхали думати.

Ведуча: Людмила Денисова також повідомила “Українському радіо”, що у політв'язня Олега Сенцова, який голодує сороковий день, відмовляють рецептори. Друга криза може статися у будь-який момент. Нагадаю, Людмила Денисова з п'ятнадцятого червня перебуває в Росії, але їй постійно відмовляють у зустрічі з українськими політв'язнями. П'ятнадцятого червня Денисову не пустили до Олега Сенцова. Пізніше до Миколи Карпюка та Романа Сущенка. Вісімнадцятого червня уповноважені з прав людини України і Росії домовилися відвідати по тридцять чотири ув'язнених на територіях обох країн. Дев'ятнадцятого червня український омбудсмен повідомила про зрив домовленостей».

2. Клопотання про зміну запобіжного заходу Надії Савченко, звинуваченій у підготовці теракту, розглядає сьогодні Шевченківський райсуд Києва

«Ведуча: Клопотання про зміну запобіжного заходу Надії Савченко, звинуваченій у підготовці теракту, розглядає сьогодні Шевченківський райсуд Києва. Нагадаю, 15 травня той же суд подовжив обраний раніше запобіжний захід — тримання під вартою.

Кореспондент: Рішення ще немає, тому наразі не можу повідомити слухачам, чи залишиться Надія Савченко під вартою, а чи її відпустять, оскільки уже півгодини судді знаходяться у нарадчій кімнаті, а засідання триває уже понад три години. Позиція захисту Надії Савченко: її адвокат Констянтин Глоба стверджує, що доказів винуватості підзахисної у сторони обвинувачення і у прокурорів немає, оскільки її затримали не на місці злочину. Її затримали у Верховній Раді із жодним із заборонених речей і речей, які могли б бути придатними для здійснення теракту, у неї не знайли. Ховатися, за словами захисників, також Надія Савченко не збирається. Оскільки вона хоча й була за кордоном, але завжди поверталася. І ще один аргумент адвокатів це те, що заяв будь-яких свідків, на яких здійснюється утиск, у суду теж немає. І пропоную послухати позицію Віри Савченко — сестри Надії.

Віра Савченко, сестра Надії Савченко: ХХІ століття життя людини — найбільша цінність. Час уже дивитися у ту сторону, коли тюрми треба закривати, особливо СІЗО. Системи СІЗО советской власти вже вижили себе. Міри запобіжного заходу мають в зв'язку з діючими законами, де у нас в країні діє презумпція невинуватості, така міра як тримання під вартою, арештт в СІЗО має бути скасовано.

Кореспондент: Тобто, адвокати просять для Надії не такого жорсткого запобіжного заходу просять змінити його на домашній арешт у нічний час. Позиція прокурорів незмінна. Вони посилаються на рішення Шевченківського суду, який продовжив запобіжний захід триманя під вартою для Надії Савченко до 13 липня і пропоную послухати прокурора Олександра Баника.

Олександр Баник, прокурор: Запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не можуть бути застосовані до осіб, які підозрюються у вчиненні, у тому числі і злочинів, передбачених статтями 109, 111 258-го, 258.3 Кримінального Кодексу України. Крім того, високий ступінь встановлених ризиків надають підстави для висновків, що вказує запобіжний захід. Так само домашній арешт не здатний гарантувати належну поведінку Савченко. Сторона захисту в своєму клопотанні не наводить жодних підстав, які б свідчили проти …, перестали існувати чи зменшились.

Кореспондент: Зараз ми чекаємо рішення суду і нагадаю, що Надія Савченко за гратами знаходиться уже майже 3 місяці. Її затримали 22 березня після того як Верховна Рада ухвалила рішення про зняття із неї депутатської недоторканності. Тобто, задовольнила подання генпрокурора Юрія Луценка і також дозволили її затримання і арешт».

3. Перший день вторгнення німецьких військ на територію України під час Другої світової війни згадують сьогодні у Києві

«Ведуча: Перший день вторгнення німецьких військ на територію України під час Другої світової війни згадують сьогодні у Києві в межах музейного спецпроекту “Говорю з 1941”. Нагадаю, 22 червня 1941 року, коли майже два роки тривала Друга світова війна, гітлерівські війська несподівано для Радянського Союзу завдали масового удару по містах західної частини СРСР, зокрема бомбардували Київ, Одесу, Севастополь. Сьогодні у сімдесят сьомі роковини тих подій Національний музей історії України голосами свідків розповідає про ті дні.

Чоловік: Здрастуй, моя дорога Нінуся. Першого липня був наліт на місто німецької авіації, то був як раз в діжурстві.

Кореспондент: Колекція нараховує 1215 листів, датованих червнем-липнем тисяча дев'ятсот сорок першого року, що були вивезені нацистами з окупованого Кам'янця-Подільського до Відня. Хто автори листів, де вони зберігалися і що відчуває людина, яка відкриває листа з далекого сорок першого. Своїми враженнями про це ділиться науковий співробітник Музею історії України у Другій світовій війні Світлана Демченко.

Світлана Демченко, науковий співробітник Музею історії України у Другій світовій війні: Коли читаєш слова військовослужбовця, який знаходиться на даний час під бомбардуванням, вражають слова любові. Можливо, ці слова він ніколи не говорив при житті дружині.

Кореспондент: Аудіоверсії листів із музейної колекції впродовж дня в режимі нон-стоп лунали в експозиційних залах. Пропоную послухати фрагмент одного із них.

Фрагмент аудіоверсії листів: Політрук говорить: будемо судить бійця за сон на посту. Тільки ми зібралися — по радіо передають: увага Кам'янець-Подільськ, оголошуємо повітряну тривогу.

Кореспондент: Зо три десятки листів від мобілізованих солдатів з України і республік колишнього Радянського Союзу представлено було у музеї. Пожовклі від часу трикутнички, складені учетверо і написані на звичайному аркуші паперу у клітинку, прошиті нитками і скріплені маленькими цвяшками. Розповідає завідувачка відділу Національного музею історії України у Другій світовій війні Світлана Доценко.

Світлана Доценко, завідувачка відділу Національного музею історії України у Другій світовій війні: Листи зібрані німецьким офіцером Густавом Ольшлегером. Він знайшов їх в поштовому відділенні Кам'янця-Подільського і відправив товаришу Ерхарду Ріделю. Він просив зберегти колекцію, аби після війни вони могли дослідити зміст цих листів, а також прослідкувати морально-психологічний стан населення в перші дні війни.

Кореспондент: За словами Світлани Доценко, нині знайдено 632 родини, яким адресувалися листи. Голоси з минулого мають бути почутими.

Фрагмент аудіоверсії листів: Зосю, адреса в мене та ж сама. Прошу, напиши мені».

У випуску за 22 червня не повідомлялося про таку важливу тему дня:

Політв’язень Балух поновив голодування.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Фото: Facebook-сторінка «UA: Українського радіо» 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду