Погоня за «надоями» і розкіш діалогу: як платформи Суспільного висвітлювали візит Зеленського до США і зустріч із Байденом

Погоня за «надоями» і розкіш діалогу: як платформи Суспільного висвітлювали візит Зеленського до США і зустріч із Байденом

15:30,
3 Вересня 2021
3833

Погоня за «надоями» і розкіш діалогу: як платформи Суспільного висвітлювали візит Зеленського до США і зустріч із Байденом

15:30,
3 Вересня 2021
3833
Погоня за «надоями» і розкіш діалогу: як платформи Суспільного висвітлювали візит Зеленського до США і зустріч із Байденом
Погоня за «надоями» і розкіш діалогу: як платформи Суспільного висвітлювали візит Зеленського до США і зустріч із Байденом
«Українське радіо» запропонувало слухачам те, чого їм не зміг дати «UA: Перший», а цифрова платформа вчасно передавала важливі новини.

Увечері 1 вересня у Вашингтоні президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Сполучених Штатів Америки Джо Байденом. Вони говорили дві години, а за підсумками опублікували спільну заяву. Низка українських телеканалів та мультимедійних медіапроєктів організували спеціальні ефіри, а журналісти «Детектора медіа» переглянули їх та занотували найцікавіше. «UA: Перший», «Українське радіо» та цифрова платформа Суспільного підготували спеціальні проєкти про візит.

 

«UA: Перший»: технічні проблеми, день уночі й гонитва за кількістю

На «UA: Першому» візит висвітлювали у «Суспільній студії» з ведучим Романом Суханом. Гостями студії у двох блоках були голова української Асоціації американістики Макар Таран із виконавчим директором Фонду «Відродження» Олександром Сушком та колишній державний секретар України, голова аналітично-адвокаційної організації «Центр спільних дій» Олег Рибачук із експертом Інституту Політичної Освіти Олександром Солонтаєм.

В ефір включалися головна редакторка новин Суспільного Ангеліна Карякіна, яка була у відрядженні у США разом із відеографом Олександром Брамським, головна редакторка і керівниця Української служби «Голосу Америки» Мирослава Гонгадзе, політолог Андрій Піонтковський, політичний експерт Джейсон Джей Смарт, аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков, політик Роман Безсмертний, народний депутат із «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко і народна депутатка із «Слуги народу» Олена Мошенець.

Також поміж розмовами були сюжети з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, колишнім послом США в Україні Вільямом Тейлором, прес-аташе посольства США в Україні Деніелем Лангенкампом та сюжети про фінансову, зокрема військову, підтримку США Україні і про попередні зустрічі усіх президентів України з президентами США.

З одного боку, наче й не було «балакучих голів» та фахівців із епатажу, які роблять ефіри переперченими. Всі говорили по ділу: прогнозували результати зустрічі, аналізувати відносини України та США, переповідали, як проходить візит. З іншого боку, як у глядачки в мене є питання не лише до цього конкретного спецефіру, а загалом роботи «Суспільної студії». Іноді складається враження, що мета «Суспільної студії» — залучити максимум експертів, зробити максимум включень, така собі гонитва за «надоями», від якої втрачається якість. Гості змушені висидіти у студії годину, при тому вислухати десяток включень, а самі встигають сказати всього пару слів. І то коли нарешті ведучий ставить їм запитання, то зрештою перебиває гостей або вмикається музична заставка, яка заглушує спікера.

Технічні неполадки — теж не новина для «UA: Першого». Були затримки в ефірі з включеннями, обірвані розмови. Яскравим прикладом став випуск новин 1 вересня о 18:00, який передував спецефіру і теж почався із висвітлення візиту Зеленського до Вашингтона. Після слів ведучої Валерії Богренцової «у випуску ми розкажемо зокрема про таке» запала півхвилинна тиша, яка в прямому ефірі, здавалося, тривала вічність. У цей час мала включитися Ангеліна Карякіна.

Роман Сухан губився, хто зі спікерів включався зі США (де був день), а хто з України (де вже було ближче півночі), тож вирішив зі всіма вітатися «доброго дня». Наприкінці ефіру, коли черговий спікер його виправив, перепросив, але риторики не змінив. Закінчуючи спецефір близько другої ночі четверга, Роман Сухан на прощання сказав глядачам: «Гарного дня, гарних вихідних».

 

«Українське радіо»: виважено і з думкою про слухача

Зранку другого вересня «UA: Перший» не міг собі дозволити знову присвятити ефір обговоренню результатів зустрічі Володимира Зеленського і Джо Байдена. Суспільний телеканал зобов’язаний транслювати паралімпійські ігри, перервавшись лише на новини о 18:00 і 21:00. Глядачі, які першого вересня дивилися спецефір із 20:00 до 22:40 з перервою на новини о 21:00, прокинулися з відчуттям інформаційного голоду: як там зустріч, де можна подивитися пресконференцію Зеленського? Мало хто досидів перед екранами до першої ночі, щоб побачити наживо Зеленського і почути включення зі США та обговорення у студії.

Зате «Українське радіо» мало цю розкіш. Про візит Зеленського у США ведучі з гостями повноцінно говорили (не по кілька хвилин, як це було під час «Суспільної студії») під час спецефірів удень, увечері, пізно вночі, транслюючи пресконференцію Зеленського після зустрічі з Байденом. І, що найважливіше, вранці між 08:00 і 09:00, коли багато хто слухає «Українське радіо» в автомобілі, їдучи на роботу, а також у денному ефірі наступного дня після зустрічі. Бо не всі слухачі півночі не спали і вичікували завершення переговорів, але багатьом зранку було цікаво, як усе було і що сказав Зеленський.

Також на радіо не було перегонів, хто більше експертів запросить на ефір. Ведучі вечірнього спецефіру «Київ-Вашингтон» Олена Зелінченко та Юрій Табаченко, ведуча «Сьогодні. Зранку» Христина Стець та ведуча «Сьогодні. Вдень» Галина Бабій ставили перед собою завдання дати спікерам розкритися, щоб їхня довіра і повага до «Українського радіо» не похитнулася (на телеканалі у декого з гостей могло скластися враження, що ведучий їх не чує і закриває рот, не даючи завершити думки) і вони, коли буде черговий інфопривід, без вагань погодилися б прийти на ефір знову.  

Коли під час розмови з гостем студії навалювалася хвиля включень із США, ведучі перепрошували і відразу попереджали, що це триватиме хвилин 15.

На радіо на спецефіри упродовж першого та другого вересня прийшли експерт із міжнародних питань Руслан Осипенко, начальник відділу наукових досліджень та інновацій Державного космічного агентства України Андрій Колеснік, міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін, виконавча директорка Інституту безпеки Східної Європи Юлія Осмоловська, експерт із питань внутрішньої та зовнішньої політики США аналітичного центру Adastra Артур Колдомасов, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков, керівниця безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганна Шелест, експерт з міжнародної безпеки Олексій Їжак, журналіст-міжнародник Олексій Коваль. Варто відзначити включення з Вашингтона Ангеліни Карякіної. Для «UA: Першого» вона кілька разів розповідала, з чого Зеленський обіцяв почати розмову з Байденом, показувала парк, в якому зранку бігали представники української делегації, казала, де вона стоїть, яка погода, тобто створювала ефект присутності «тут і зараз». На «Українському радіо» її включення тривали довше і були глибші та більш розширені. На «UA: Першому» пряма трансляція зустрічі перед пресою Зеленського і Байдена завершилася шквалом запитань від журналістів. Глядач так і не зрозумів, що запитували і чи хтось із президентів щось відповів. На радіо Ангеліна Карякіна розповіла, що американські журналісти цікавилися у першу чергу перспективами вступу України у НАТО та що після виступів президентів всю пресу вивели, про що заздалегідь попереджали.

Не обійшлося і без делікатної суперечки, яка стосувалася міміки і жестів президентів під час зустрічі з пресою. Юлія Осмоловська, яка також спеціалізується на мові тіла під час переговорів, детально проаналізувала всі рухи. Вона сказала, що «хімії» не було, «обидві сторони були напружені», Джо Байден сидів у відстороненій позі, нещиро всміхався. Ангеліна Карякіна з нею не погодилася і вважає, що президенти «виглядали розслабено», а Байден, на її думку, все таки щиро усміхався. «Як професійний переговорник, я цим займаюся і дотепер, деякі речі спеціально вчилася розрізняти, я залишаюся при своїй позиції щодо того, що відбувалося на невербальному рівні», — сказала Юлія Осмоловська.

Під час візиту Зеленського у США головною подією була зустріч із Байденом. Та не менш цікавими є результати зустрічі президента з представниками NASA, яка вже відбулася, і засновником компаній SpaceX, PayPal, Neuralink і The Boring Company Ілоном Маском (поки тільки запланована). Третього вересня вранці на «Українському радіо» Христина Стець обговорила з експертами, чи зайдуть в Україну ІТ-гіганти після візиту Зеленського в США та про космічну діяльність України.

 

І про новини на «Суспільне. Новини»

Два роки тому ведуча «UA: Першого» Ольга Сніцарчук розповідала «Детектору медіа», як страждає без новинного сайту на Суспільному. За її словами, гості у студії можуть говорити дуже важливі факти, які мало хто не помічає, а через кілька днів ці факти стають ексклюзивними новинами на інших інтернет-виданнях.

Із запуском сайту «Суспільне Новини», якому трохи більше року, ситуація кардинально змінилася. Та за цей час були недопрацювання. Іноді справді головні новини, які масово обговорювались та хвилювали людей, публікували десь у рубриці, не виносячи на головну. Після моїх зауважень директор з цифрового маркетингу Суспільного мовлення Андрій Боборикін (він звільнився 31 серпня 2021 року) пояснив, що основний трафік сайт отримує з соцмереж, а не прямих заходів на сайт, тому це неважливо.

Та під час візиту Зеленського «Суспільне Новини» зробили правильний пріоритет і тримали весь вечір і ранок на сайті на головній текстовий онлайн візиту Зеленського до США, не тільки поширюючи у соцмережах. За хронологію візиту на сайті відповідала Юлія Рябчун, яка поєднувала думки спікерів з «UA: Першого» та «Українського радіо» як рівноцінних інформаторів, не надаючи перевагу телебаченню, а також робила добірку дописів причетних до візиту з соцмереж. Спроможність цифрової платформи Суспільного гідно висвітлити таку складну й багатогранну подію — добрий знак, який свідчить, що Суспільне має шанс посісти заслужене місце в інфопросторі як джерело інформації.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Фламінго
17:27 / 03.09.2021
Дійсно, правильно підмічено попереднім дописувачем ! Сім років мак не родив на Першому. І нічого. А тут як з цепу зірвалися.
Гей, Детектор, хаменись
17:18 / 03.09.2021
Що ви там творите! На святу корову, суспільне, батон крошите!! Чи зі звільненням Аласанії, дружбана Лігачової, стало дозволено кидатись лайном в сторону Суспільного?
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду