Журналісти заявили про створення Ініціативи «34» у відповідь на звільнення Зураба Аласанії

Журналісти заявили про створення Ініціативи «34» у відповідь на звільнення Зураба Аласанії

17:38,
1 Лютого 2019
4346

Журналісти заявили про створення Ініціативи «34» у відповідь на звільнення Зураба Аласанії

17:38,
1 Лютого 2019
4346
Журналісти заявили про створення Ініціативи «34» у відповідь на звільнення Зураба Аласанії
Журналісти заявили про створення Ініціативи «34» у відповідь на звільнення Зураба Аласанії
Низка незалежних журналістів і співробітників різних медіа заявили про створення неформальної спільноти незалежних журналістів під назвою Ініціатива «34», у відповідь на рішення наглядової ради Суспільного мовника про звільнення керівника Суспільного Зураба Аласанії.

Заяву журналістів поширила у Фейсбуку одна з її ініціаторів – Катерина Горчинська, колишня виконавча директорка «Громадського телебачення».

Назва нової ініціативи відсилає до статті 34 Конституції України, яка гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

«Рішення (про створення ініціативи) ухвалене у відповідь на звільнення Аласанії з посади голови правління Суспільного мовника, а також є реакцією на низку інших подій та процесів у медіасередовищі, зокрема, втручання власників медіа в редакційну політику, продаж медіа активів давньому ворогу свободи слова Віктору Медведчуку, кібербулінг, інформаційну закритість влади, безкарність за перешкоджання журналістській роботі тощо», – йдеться в заяві.

Підписанти заяви вважають цензурою та небезпечним для країни прецедентом дії наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, яка 31 січня вирішила достроково припинити контракт з головою правління НСТУ Зурабом Аласанією. Вони вказують на непрозорість таємного голосування та заявляють про порушення процедури й законодавства, а також політичні мотиви звільнення голови правління НСТУ. На їхню думку, жодні помилки керівника НСТУ не виправдовують його звільнення за два місяці до президентських виборів.

Автори заяви вимагають скасування результатів голосування та відставки чинного складу наглядової ради, «яка своїми діями поставила під загрозу реформу суспільного мовлення в країні та створила небезпечний прецедент звільнення керівника незалежної інституції через політичні мотиви».

Серед підписантів заяви – представники редакцій телепроектів «Схеми» («Радіо Свобода») і «Наші гроші», «Громадського телебачення», видань «Українська правда», Liga.net, «Цензор.нет», «Заборона», «Новое время» та інших, Національної суспільної телерадіокомпанії України, Національної спілки журналістів України, незалежні журналісти та медіаексперти.

Нагадаємо, 31 січня наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України прийняла рішення про дострокове припинення контракту з головою правління Суспільного мовлення Зурабом Аласанією. Члени наглядової ради поки що відмовляються коментувати підстави звільнення голови правління – до моменту оприлюднення протоколів засідання наглядової ради.

Голова наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва сказала «Детектору медіа», що Зураб Аласанія працюватиме головою правління ще два тижні, тоді наглядова рада НСТУ призначить тимчасово виконуючого обов’язки голови правління.

Заступниця голови наглядової ради НСТУ Світлана Остапа уточнила «Детектору медіа», що 31 січня наглядова рада також вирішила призначити члена правління Миколу Чернотицького тимчасово виконуючим обов’язки голови правління.

Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський сказав «Детектору медіа», що повне рішення наглядової ради з підставами для розірвання контракту буде оприлюднено в протоколі засідання протягом 5 днів на сайті суспільного мовника, оскільки питання озвучувалося з голосу.

Голова правління НСТУ Зураб Аласанія, заявив, що причини розірвання контракту йому невідомі, офіційного обґрунтування немає. Він написав на своїй сторінці у фейсбуку, що «порушено всі процедури; судова боротьба можлива і навіть обов‘язкова – після обнародування причин».

Пізніше він оприлюднив уривок одного з проектів рішень, у якому голові правління закидали відсутність висвітлення на «UA: Першому» важливих подій за участі Президента України. Тетяна Лебедєва повідомила, що не це було причиною розірвання контрактуз паном Аласанією та опублікувала тексту проекту рішення (однак це не фінальний текст рішення). У проекті рішення голові правління, зокрема, закидають незбалансовану та суперечливу фінансову політику, непрозоре преміювання керівного складу та оплату діяльності дублюючих органів.

Член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Олександр Павліченко заявив, що внутрішній аудит щодо благодійного фонду на підтримку Суспільного мовника став однією з двох підстав, через які було висунуте питання про непродовження контракту з чинним головою правління Зурабом Аласанією. На його думку, вся процедура голосування видавалась спершу фарсом. Він запропропонував Зурабу Аласанії оскаржити це в судовому порядку. Член НР вважає, що політичні рішення так не приймаються, а тут ішлося саме про політичне рішення.

Член наглядової ради НСТУ Євген Глібовицький вважає, що результати голосування щодо розірвання контракту з головою правління Суспільного Зурабом Аласанією місять процедурні порушення та не є оформленими у відповідності до вимог закону про Суспільне телебачення та радіомовлення України. Він запропонував іншим членам наглядової ради скасувати результати голосування. Інакше цей склад наглядової ради має піти у відставку в повному складі.

Медійні громадські організації закликали наглядову раду НСТУ переглянути своє рішення щодо припинення контракту з головою правління НСТУ. Заяву підписали громадські організації «Інтерньюз-Україна», Інститут масової інформації, Фундація «Суспільність», «Детектор медіа» та Центр демократії та верховенства права.

У прес-службі Адміністрації президента «Детектору медіа» повідомили, що Президент України завжди підтримував і буде підтримувати Суспільне мовлення.

Нагадаємо, 10 квітня 2017 року наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії  України обрала головою правління Суспільного мовлення Зураба Аласанію строком на 4 роки, до 2021 року.

До того, з 2014 року Зураб Аласанія був генеральним директором Національної телерадіокомпанії,  яка разом із колишніми ОДТРК 19 січня 2017 року була зареєстрована як ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».

1 листопада 2016 року, під час підготовки до «Євробачення-2017», Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням. Причина – недофінансування компанії, за яке голосують народні депутати України під час ухвалення державного бюджету. Останні два роки НСТУ недоотримувала 50 % фінансування.

Закон про суспільне мовлення передбачає, що наглядова рада може прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів правління НСТУ.

Відповідно до статуту НСТУ, порядок та підстави дострокового припинення повноважень голови правління та членів правління визначаються положенням про правління та контрактами, укладеними з головою та членами правління.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду