Очільниця Фонду підтримки Суспільного: Фахівці з юридичних питань не бачать сенсу в укладанні рамкової угоди між Фондом і НСТУ

Очільниця Фонду підтримки Суспільного: Фахівці з юридичних питань не бачать сенсу в укладанні рамкової угоди між Фондом і НСТУ

09:05,
5 Лютого 2019
5842

Очільниця Фонду підтримки Суспільного: Фахівці з юридичних питань не бачать сенсу в укладанні рамкової угоди між Фондом і НСТУ

09:05,
5 Лютого 2019
5842
Очільниця Фонду підтримки Суспільного: Фахівці з юридичних питань не бачать сенсу в укладанні рамкової угоди між Фондом і НСТУ
Очільниця Фонду підтримки Суспільного: Фахівці з юридичних питань не бачать сенсу в укладанні рамкової угоди між Фондом і НСТУ
Анна Десятова – про те, чим займається Благодійний фонд підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення України.

31 січня 2019 року наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України достроково розірвала контракт із головою правління Зурабом Аласанією. Для багатьох це було неочікуване рішення, голосування за дострокове розірвання контракту проводилося в закритому режимі і протокол засідання поки що не оприлюднено. Але вже відомо, що однією з підстав стали претензії до роботи Благодійного фонду підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення України, через який НСТУ отримує гранти на виготовлення нових проектів. Питання результатів перевірки цього фонду, так само як і питання про відставку, було внесено з голосу в порядок денний засідання.

«Доповідачі з питання перевірки фонду представили присутнім звіт і рекомендації. Зі звіту було видно, що існують ознаки порушень із використання коштів донорів. Одразу після розгляду цього питання член НР В’ячеслав Козак категорично наполіг поставити в порядок денний і розглянути в закритому режимі питання про дострокове розірвання контракту з головою правління, оскільки до його попередніх претензій додалися ще факти щодо непрозорого використання коштів фонду», – написала у своїй статті заступниця голови наглядової ради Суспільного Світлана Остапа.

«Детектор медіа» звернувся по роз’яснення ситуації до виконавчої директорки фонду Анни Десятової. Вона каже, що Ревізійна комісія та Служба внутрішнього аудиту, неналежним чином здійснювали перевірку фонду, а сама вона не отримала для ознайомлення висновків перевірки та не мала можливості відповісти на претензії на засіданні наглядової ради. Вона відкидає частину зауважень, водночас готова виконувати рекомендації, які ухвалила наглядова рада.

– Анно, коли створена 2014 року громадська організація «Фонд підтримки суспільного мовлення в Україні» перетворилася на «Благодійний фонд підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення України»? Нам відомо, що ГО була створена тому, що донори не хотіли давати кошти тоді ще державній структурі, якою була Національна телекомпанія України.

– З моменту мого призначення на посаду виконавчого директора 23 жовтня 2017 року до нині Благодійний фонд не змінював своєї юридичної назви та форми. Наскільки мені відомо, організація від початку мала назву «Благодійний фонд підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення України», але мені невідома повна історія фонду.

– Ваші попередники робили звіт про свою роботу перед засновниками. Чи передали вони вам усі необхідні документи, коли ви очолили фонд?

– Після мого призначення відбулась умовна передача справ. Попередній керівник (Неля Чернишук. – ДМ) передала деякі папери, проте без опису, окремо, трошки згодом, передала печатку організації. Наскільки я зрозуміла тоді, вона була дуже зайнята і не змогла приділити цьому належну увагу. На той момент фонд втратив ознаку неприбутковості і фактично не вів проектної діяльності. Протягом першого місяця роботи ми внесли зміни до статуту, отримали витяг про включення до реєстру неприбуткових організацій та відновили роботу фонду.

– Де знаходиться офіс фонду і скільки в ньому працівників?

– Офіс фонду завжди знаходився за адресою Іллєнка (Мельникова), 42 згідно з юридичною адресою, ми орендуємо приміщення на загальних умовах, взявши участь у тендерних закупівлях через систему «Прозоро».

– Чи була підписана рамкова угода про співпрацю з ПАТ «НСТУ», коли? Чим узагалі регламентовано відносини фонду і ПАТ «НСТУ»?

– Коли я прийшла на посаду директора, чинної угоди не було. Однак за своєю суттю, назвою та згідно зі статутом єдиним бенефіціаром організації є Суспільний мовник, тобто ПАТ «НСТУ». Є пропозиція про укладання такої угоди чи меморандуму і ми цілком підтримуємо її. Хоча, фахівці з юридичних питань не бачать у цьому сенсу, адже все і так випливає зі статуту фонду.

– З ким з керівництва ПАТ «НСТУ» координували використання грантових коштів?

– Кожен проект окремо регламентується умовами контракту з донорами на реалізацію конкретного проекту. Відповідно, залежно від спрямованості, у кожного проекту могли бути різні координатори з боку НСТУ.

У своїй діяльності ми керуємось Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, відносини регламентуються статутом благодійного фонду.

– Хто проводив відбір творчих груп для впровадження проектів, виготовлення яких фінансували донори? Чи був відбір творчих працівників для виконання телерадіопроектів (резюме, рекомендації тощо).

– Виконання проекту, що включає відбір творчих груп, відбувалось у взаємодії з представниками департаменту закордонного співробітництва, грантовими менеджерами, а також безпосередньо з виконавцями проектів – продюсерами. Більшість проектів були реалізовані у співпраці з представниками суспільно-політичного напряму, це – Михайло Смуток, Андрій Сайчук, та частина з «Українським радіо» – Юрій Табаченко. Саме продюсери, що координують творчу частину виконання робіт, визначають склад творчої команди. Фонд не має відношення до творчих, продюсерських рішень, а займається лише адмініструванням, що зазначається в грантових угодах.

За 2018 рік ми завершили 6 проектів і 2 проекти зараз у процесі реалізації. Проекти розробляються та готуються у НСТУ грантовими менеджерами, ми отримуємо фіналізовану грантову заявку, оформляємо відповідні документи та направляємо донору. У грантових угодах позначається, що телекомпанія виготовить, а Фонд проадмініструє проект. У ході кожного проекту донор перевіряє хід реалізації, у кінці ми підбиваємо підсумки. Звітність відбувається на кожному етапі та при завершенні проекту. Порядок звітування визначає грантодавець. Так, у проекті «Своя земля», «Сучасна громада» та інші, окрім проектного звітування, подається повний фінансовий звіт. Про вдалу реалізацію цих проектів ми вже отримали відповідний офіційний лист від донора.

 

Для збільшення зображення клікніть на нього

– Як приймалася виконана робота? Як ви оцінювали, чи виконана робота повністю та якісно? Хто визначав, яке треба обладнання для ПАТ «НСТУ»?

– Виконану творчу роботу оцінюють виконавчі продюсери, на підставі чого складаються акти виконаних робіт. Оцінку якості продукту визначають продюсери, а повноту перевіряють представники фонду відповідно умов угоди та кошторису проекту. Опісля звіт приймають та перевіряють донори.

– Чи є тендерний комітет? Коли він створений?

– У фонді працює 4 людини, і всі вони беруть участь у підготовці до закупівель. У таких організаціях, як наша, – це і є тендерний комітет. Закупівлі обладнання здійснюються під реалізацію конкретного проекту, і що саме необхідно для цього, визначають продюсери. В решті, перелік обладнання і орієнтовна вартість  подається разом з проектною заявкою та погоджується донорами, ми дотримуємось заявлених переліків. Проте часом донор самостійно закуповує техніку та передає нам для використання у проекті, донори роблять це за власними процедурами. Ми ж для закупівель використовуємо систему «Прозоро».

– Чи запрошували ви працівників НСТУ на відкриття тендерних пропозицій?

– Так, запрошували.

– Чи будете робити звіт про діяльність фонду за 2018 рік? Хто ще, крім іноземних донорів, жертвує кошти для Суспільного?

– Так, згідно зі статутом ми будемо робити щорічний звіт. Жертвувати кошти може будь-яка фізична або юридична особа. Я не маю права розголошувати такі дані згідно із Законом України «Про інформацію».

Для збільшення зображення клікніть на нього

– Скільки телерадіопроектів було виготовлено за допомоги фонду за період вашого керівництва?

– Це 6 завершених проектів: «Шахтарі змінюються», «Вечірнє шоу з Юрієм Марченком», «Сучасна громада», «Агенти громад», «Своя земля», «Сейф». Та 2 проекти, що зараз на етапі реалізації, це – «Регіональні дебати» та «Сучасна громада. Вся країна». Тобто загалом 8 проектів, з якими ми працюємо за час мого керівництва фондом.

– Чи погоджується ви з рекомендаціями наглядової ради ПАТ «НСТУ», які були озвучені на підставі аналітичної записки Ревізійної комісії та Служби внутрішнього аудиту НСТУ на засіданні наглядової ради 31 січня 2019 року?

– Мені особисто не надходили рекомендації наглядової ради ПАТ «НСТУ». Те, що я почула під час засідання у вигляді презентації, було складено з оціночних суджень та інтерпретацій, якими намагались підвести членів наглядової ради до конкретних висновків. Таку презентацію не можна назвати аналітичною, чи хоча би вважати рекомендацією.

До речі, ми вже звернулися з листом до наглядової ради ПАТ «НСТУ» за поясненнями про недотримання процедури призначення та проведення перевірки. У листі викладено прохання надати відповідні документи: направлення на перевірку, наказ про проведення, план, висновки, сертифікати відповідності кваліфікації перевіряючих осіб (аудиторів), посадові інструкції, рекомендації за результатами.

– Чи збираєтеся їх виконувати? А саме: провести зовнішній аудит та створити наглядову раду фонду тощо.

– Ми налаштовані на співпрацю, саме тому ми внесли зміни до статуту, забезпечивши підзвітність та підконтрольність фонду наглядовій раді, чого раніше ніколи не було. Якщо ми отримаємо ці рекомендації, ми плануємо їх виконати. Зовнішня перевірка також буде, ми зацікавлені в ній. Щодо утворення наглядової ради фонду, так, це також цілком можливо.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду