До річниці війни Росії проти України Суспільне підготувало репортажі з Донбасу, фільми та спецпроєкти
До річниці війни Росії проти України Суспільне підготувало репортажі з Донбасу, фільми та спецпроєкти
Сьогодні, 24 лютого, до річниці великої війни Росії проти України, Суспільне транслюватиме на всіх своїх платформах тематичні програми, сюжети, фільми про військових і волонтерів, які зараз на фронті, культурну боротьбу, пісенну історію України та її роль після війни у світі.
Про це повідомив корпоративний сайт Суспільного.
Перший телеканал Суспільного Мовлення
24 лютого у межах національного телемарафону «Єдині новини», у своїх ефірних слотах — з 12:00–14:00 та з 18:00–19:00, Перший телеканал готує сюжети про перші місяці повномасштабного вторгнення та порятунок українців, про виклики, з якими стикнулася залізниця, а також про Львів — «західну столицю» країни, що прийняла найбільше переселенців.
У телемарафоні на Першому говоритимуть з експертами про міжнародну політику України і про те, як світ об'єднався навколо України, надаючи військову допомогу, гуманітарну підтримку, оголошуючи санкції проти рф.
У вечірньому слоті — про інформаційний спротив українців. Будуть розмови з воєнними кореспондентами про їхню роботу на війні. Ведучі з гостями поговорять про боротьбу в Україні та Європі з російськими пропагандистськими каналами, посилення підтримки України в інформаційному просторі, коли кількість країн, в яких транслюються радіо- і телепрограми українською мовою, постійно збільшується.
Запланований сюжет «ТОП-10 росфейків за рік» — фейки і їхнє розвінчування, а також сюжет про телемарафон «Єдині новини» — унікальне телевізійне явище, яке дало змогу вберегти гігієну інфопростору.
Телеканал «Суспільне Культура»
О 9:10 на телеканалі покажуть концерт Академічної хорової капели Українського Радіо «Музика незламних. Пісенна історія України». Твори є ретроспективою трагічних і світлих, героїчних і переможних сторінок історії України. У концерті прозвучать твори Ю. Алжнєва на слова Т. Шевченка, а також українська класика з творів Лятошинського, Людкевича і Вахнянина.
О 10:00 дивіться прем'єру нового сезону культурно-освітньої передачі «Ідемо в музей. Неокуповані». Він присвячений культурному опору України та долі музеїв у повномасштабній війні, частина з яких були в окупації. У першому випуску команда розповість про трагічні події в Іванкові на Київщині, де на другий день повномасштабного вторгнення російська ракета знищила місцевий історико-краєзнавчий музей. Там зберігалися твори художниці Марії Примаченко. Повтор на телеканалі о 16:15. Випуск також можливо переглянути на ютуб-каналі Суспільне Культура.
О 21:00 телеканал транслюватиме у прямому ефірі спільний українсько-польський благодійний концерт «Stay Together», який відбудеться за участі українських і польських співаків. Серед українських артистів виступатимуть Jamala, Jerry Heil, «Один в каное», «Гайдамаки» та інші. Під час концерту в Польщі буде відбуватися збір коштів для України. З території України збір коштів здійснюватися не буде.
Окрім тематичних програм та благодійних заходів, в ефірі «Суспільне Культура» покажуть документальні фільми власного виробництва:
– о 10:25 — «ВІДСІЧ 10/10. Як українська культура перемагає російські ракети». Про наслідки обстрілів у Києві 10 жовтня 2022 року. Через історії відомих мешканців столиці бачимо загальне ставлення до злочинних дій росіян представників української інтелігенції та представниць музеїв, які постраждали від ракетного терору.
– об 11:20 — «На щиті». Історія створення місії «Евакуація 200» — гуманітарного проєкту ЗСУ з пошуку та евакуації загиблих військових. Місія почалась після важких втрат під Іловайськом у 2014 році й продовжує роботу під час повномасштабного вторгнення. Стрічка знайомить з людьми без досвіду евакуації загиблих, які стали пошуковцями й побачили жахіття війни на власні очі. Групи пошуковців місії працювали на Савур-Могилі, в Іловайську, Широкиному, Щасті, Дебальцеві та багатьох інших містах.
Цикл документальних новел:
Місцеві мовники Суспільного
24 лютого з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00 та з 17:00 до 21:00 ефір всеукраїнського проєкту «Суспільне. Спротив» присвятимо нашій боротьбі й готовності відновлювати втрачене і будувати нову Україну. Спецпроєкт «Лютий рік» транслюватимуть місцеві телеканали Суспільного, Суспільне Крим і супутниковий телеканал Суспільне Новини.
«Лютий рік» складається з трьох блоків: спогади про початок повномасштабного вторгнення, ключові події цього року та відбудова. До ефіру наживо доєднаються експерти і журналісти, які підготували сюжети й репортажі з різних регіонів України, зокрема Херсона, Києва та області, Одеси, Миколаєва, Запоріжжя, Львова та інших міст.
Також глядачі місцевих телеканалів Суспільного побачать три частини документального циклу про воєнні злочини російських військових під час окупації Київщини «Київський форпост» від команди ГО «САМ»:
- 11:00 «Воєнні злочини — живий щит»;
- 11:15 «Воєнні злочини — викрадення людей»;
- 23:00 «Воєнні злочини проти культурної спадщини».
- О 22:00 — документальна програма «Сильні, як земля» від ГО «АНТС». «Сильні, як земля» — це розповідь про людей, котрі попри жахи війни творять життя в Україні, бо сильні, як земля. До стрічки ввійшли історії людей з Київської, Чернігівської, Львівської та Рівненської областей.
- Команди місцевих телеканалів Суспільного до річниці повномасштабного вторгнення готують історії сильних людей: воїнів, які у строю з 2014-го, музикантів, що зараз на передовій, медиків, які приймають пологи і роблять надскладні операції, поліцейських, рятувальників, комунальників. Також знімають репортажі зі спогадами очевидців. Всі ці матеріали можна дивитись у телеефірі або на ютуб-каналах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення.
- «Рік Спротиву» — це інформаційний ролик для місцевих телеканалів Суспільного та Суспільне Культура, який створила команда центру нацспільнот Суспільного до річниці повномасштабного вторгнення. У ньому йдеться про українську незламність, важливість кожного фронту і цінність спільної роботи людей задля перемоги, бажання об'єднатися й жити далі. Це історія року життя України в емоційних фразах десятків головних героїв, проєктів та сюжетів, які за рік зафільмували журналісти центру.
- Попри весь біль війни, у якому живуть українці будь-якого етнічного походження та віросповідання, впродовж року були й позитивні моменти (шлюб, народження дітей, одужання від поранення), які свідчать, що життя триває, і надихають боротися з ворогом далі.
«Українське радіо»
Упродовж 24 лютого заплановані репортажі та сюжети з регіонів, які були атаковані росією в перші години повномасштабної війни — Чернігів, Херсон, Харків, Київщина. Журналісти регіональних редакцій «Українського радіо» зібрали спогади українців про перші години повномасштабного вторгнення та про те, як змінилося їхнє життя після 24 лютого 2022 року.
О 9:45 та 18:45 вийдуть тематичні ефіри програм «Сьогодні. Зранку» та «Сьогодні. Ввечері».
О 14:15 слухайте прем’єру спецпроєкту ведучого Українського Радіо Романа Коляди «Україна, яку ми не знали». За рік повномасштабної війни країна змінилася до невпізнанності — зруйнована промисловість Донеччини, тимчасово недоступна частина аграрного Півдня, змінилися пріоритети бізнесу, науки, професій. Однак Україна розкрила новий потенціал — Україна вражає світ і вписує нову сторінку в історію дипломатії, світової економіки, ведення війни. Україна майбутнього будуватиметься з урахуванням важкого воєнного досвіду, але з найновішими технологіями та принципами розвитку держави, стане новим потужним гравцем на світовій арені. Про все це — у трьох частинах спецпроєкту «Україна, якої ми не знали».
В ефірі звучатиме цикл програм про те, як злочинні наміри й завдання так званої «спецоперації» рф обернулися проти неї.
Радіо «Промінь»
Впродовж дня звучатимуть всі шість випусків радіоверсії проєкту «Люта війна», усної історії воєнного часу на радіо «Промінь».
Бути сильними — це пам'ятати кожен день і кожен рік війни. Спогади тих перших днів і місяців є важливою частиною колективної пам'яті та боротьби. Редактори Радіо Промінь зібрали сповіді колег-радійників, які пережили лютневий період річної давнини. Також підготували історії військових, волонтерів, переселенців і тих, хто пережив окупацію. Кожна серія спецпроєкту поєднує живі голоси радійників із записами збережених аудіоархівів «Українського радіо» часів початку повномасштабного вторгнення росії в Україну та щоденниковими записами за мінімального авторського втручання.
Цього дня в ефірі радіо «Промінь» вийде серія коротких двохвилинних віршів воєнного часу в авторському виконанні. Поезія темних часів прозвучить у межах проєкту «День, якого не повинно бути», створеного спеціально до річниці початку повномасштабної війни росії проти України.
Сергій Жадан, Ада Роговцева, Павло Вишебаба, Світлана Поваляєва, Тетяна Власова та багато інших сучасних українських поетів уперше прозвучать у прямому ефірі з власною лірикою. Вірші воєнного часу будуть доступні також на подкаст-платформах та ютуб-каналі «Суспільне Культура».
Радіо «Культура»
О 12:00 у програмі «Радіотеатр» прозвучить радіоверсія вистави Ніни Захоженко «24 години 24 лютого», записана в межах проєкту Національної спілки театральних діячів України «Україна. Війна». Продюсерка проєкту — Світлана Свиридко.
О 12:30 у програмі «Книгосховище» її авторка та ведуча Олена Гусейнова говоритиме про три поетичні тексти про велику війну.
О 13:00 у програмі «Час інтерв’ю» — розмова з письменницею Оксаною Забужко про 2022 рік: Україна змінила світ чи струсонула світом? Ведуча — Олена Гусейнова.
О 14:50 у програмі «Наша класика» звучатиме «Батуринська колискова» Тараса Компаніченка — пісня-присвята українським воїнам. Ведуча — Світлана Галась.
О 15:00 у «Модулі знань» ведуча Тетяна Трощинська говоритиме з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз про те, як нас усіх змінив рік великої війни.
О 16:00 прозвучить радіоверсія концерту-реквієму «Пам'яті нескорених» за участі солістів, хору та оркестру Львівської національної опери. У їхньому виконанні прозвучить «Реквієм» Джузеппе Верді — одна з найдраматичніших композицій світової класики, а також твір української композиторки Вікторії Польової «Буча. Lacrimosa», написаний у пам’ять безневинних жертв, що трагічно загинули від рук російських окупантів у Бучі.
О 18:00 звучатиме радіодрама «Дім» за віршами та есе, написаними після 24 лютого.
Протягом дня у програмі «Поезія» на Радіо Культура — цикл «Українські класики на російсько-українській війні». Зокрема звучатиме уривок з поеми Тараса Шевченка «Кавказ» у виконанні Юрія Макарова, вірш Лесі Українки «Слово, чому ти не твердая криця» у виконанні Наталії Васько, уривок з поеми Івана Франка «Каменярі» у виконанні Олексія Богдановича.
«Суспільне Новини»
На сайті «Суспільне Новини» вийде текст Анастасії Іванців «365 днів великої війни: три історії про втрати, любов та пам'ять» про херсонця, чию сім'ю вбили при спробі евакуації 24 лютого; військового, чий син загинув на фронті; маріупольського фотографа, який втратив дім і рідне місто через окупацію.
На ютуб-каналі «Суспільне Новини» покажуть експлейнер-хронологію про те, як світ відмовлявся від росії, а в соцмережах — відеоролик з архівними кадрами війни, зокрема відзнятими самими журналістами, — про втрати, перемоги, помсту і повернення, текст якого начитала акторка Римма Зюбіна.
Сайт «Суспільне Культура»
На сайті «Суспільне Культура» вийде серія інтерв’ю: з поетесою і вченою Іриною Шуваловою, з директоркою Херсонського музею Аліною Доценко, кінорежисеркою й письменницею Іриною Цілик, прозаїком і драматургом Лесем Подерв'янським.
Соцмережі Суспільного
На ютуб-каналі Суспільне Культура вийде трисерійний спецпроєкт у межах ютуб-шоу COOL'ТУРИМО, в якому разом з експертами й героями говоритимуть про культурні памʼятки, вкрадені чи зруйновані російською армією, меми війни та зміни в українській культурі за рік. Також на ютуб-каналі вийде відео з героями ютюб-шоу Artилерія про те, як вони переживали початок війни. Серед героїв — Туча, соліст Latexfauna, Олег Грабар, Структура Щастя тощо.
Ілюстраторка Суспільного Ніка Назаренко, чиї ілюстрації про народних героїв були представлені на виставках у Європі, зокрема на виставці «Insomnies en Ukraine» («Україна без сну») в Брюсселі, представить ілюстрації за останні місяці війни: життя без світла, звільнення окупованих міст та обʼєднання людей для допомоги після обстрілів.
На сторінках Суспільного у соцмережах згадуватимуть історії людей про їхнє 24 лютого. У відео використають кадри, які фільмували люди. Зокрема на тік-ток «До речі» покажуть відео зі значущими моментами після 24 лютого, які соцмережі ховають, позначаючи кадри як «сенсаційні чи такі, що можуть шокувати», а також представлять відео, в якому зберуть найпотужніші звернення Володимира Зеленського за рік війни.
Для дітей на цифрових платформ Суспільного підготували збірку «Хоробрих казок»: 12 аудіоісторій для дітей про реалії нового часу голосами українських артистів, військових та волонтерів. На ютуб-каналі «Бробакс» вийде фінальна серія другого сезону мультсеріалу «ТОТО», присвячена волонтерству та допомозі.