Комісія з етики НСТУ наразі не розглядала жодної скарги – Вікторія Сидоренко
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Комісія з етики НСТУ наразі не розглядала жодної скарги – Вікторія Сидоренко
Комісія з етики згідно з Кодексом існує у складі директора з управління персоналом, директора департаменту комунікацій зі ЗМІ та громадськістю, директора юридичного департаменту, директора антикорупційного департаменту та начальника управління комплаєнс. Про це сайту «Детектор суспільного мовлення» сказала директорка з управління персоналом Вікторія Сидоренко, яка входить у Комісію з етики.
«Наразі жодних скарг щодо порушення Кодексу комісією ще не розглядалось», – зазначила Вікторія Сидоренко.
На сьогодні директорка з управління персоналом – Вікторія Сидоренко, директорка департаменту комунікацій зі ЗМІ та громадськістю – Ольга Мельник, директор антикорупційного департаменту – Володимир Проценко, заступник директора юридичного департаменту – Ірина Даніш (директора наразі не призначено) і начальник управління комплаєнс – Василь Лемешко.
Як відомо з Кодексу, розгляд може ініціювати будь-який суб’єкт Кодексу поведінки та етики НСТУ, звернувшись до комісії з етики.
«Рішення комісії з етики ухвалюються шляхом голосування більшістю голосів», – зазначено у Кодексі.
Питання щодо порушення норм Кодексу членами чи членкинями наглядової ради НСТУ розглядається комітетом з етики наглядової ради телерадіокомпанії.
«Рішення комітету з етики ухвалюються шляхом голосування більшістю голосів та оприлюднюються на офіційному корпоративному сайті телерадіокомпанії протягом 5 робочих днів», – йдеться у Кодексі.
Суб’єктами Кодексу, тобто тими, на кого він поширюється, є члени/членкині Наглядової ради, ревізійної комісії та редакційної ради, працівники/працівниці телерадіокомпанії.
Нагадаємо, Кодекс поведінки та етики публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ «НСТУ») покликаний встановлювати стандарти етичної поведінки, взаємовідносин у колективі, з діловими партнерами, державними органами та громадськістю; бути інструментом для запобігання можливим порушенням та для вирішення конфліктних ситуацій.