Філії Суспільного обрали 5 членів до редакційної ради НСТУ, які стежитимуть за дотриманням стандартів (ФОТО)

Філії Суспільного обрали 5 членів до редакційної ради НСТУ, які стежитимуть за дотриманням стандартів (ФОТО)

17:41,
4 Жовтня 2017
6244

Філії Суспільного обрали 5 членів до редакційної ради НСТУ, які стежитимуть за дотриманням стандартів (ФОТО)

17:41,
4 Жовтня 2017
6244
Філії Суспільного обрали 5 членів до редакційної ради НСТУ, які стежитимуть за дотриманням стандартів (ФОТО)
Філії Суспільного обрали 5 членів до редакційної ради НСТУ, які стежитимуть за дотриманням стандартів (ФОТО)
Членами редакційної ради НСТУ Костянтин Лоцман, Наталія Войнова, Олена Адаменко, Ігор Берцал, Юлія Шелудько

4 жовтня 2017 року у київському телецентрі відбулася конференція редакційних рад 25 філій Суспільного мовлення, телеканалів «Центральний канал» та «Культура» а також «Українського радіо», на якій обрали п’ять членів до редакційної ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. Загалом, до складу редакційної ради НСТУ має ввійти 15 осіб. З них 5 осіб призначить наглядова рада НСТУ, 5 осіб оберуть на загальних зборах творчого колективу НСТУ, які заплановані на 11 жовтня, а також 5 осіб, які 4 жовтня обрали на конференції редакційних рад регіональних підрозділів НСТУ.

Першими п’ятьма членами редакційної ради НСТУ стали директор ТВО «Служба інформації» Волинської філії Костянтин Лоцман, старший редактор телебачення ТВО інформаційних програм Луганської філії Наталія Войнова, головний редактор ТВО телепрограм Тернопільської філії Ігор Бенцал, головний редактор творчого об’єднання «Новий сезон» «Українського радіо» Юлія Шелудько, головний редактор культурологічних і наукових програм, автор журналістських розслідувань Сумської філії Олена Адаменко

На конференції були присутні 56 членів редакційних рад з кожної філії. Нагадаємо, що до 31 серпня кожна з філій Національної суспільної телерадіокомпанії України обрала у себе в регіоні на загальних зборах по три члени редакційної ради. 1 вересня члени правління НСТУ затвердили ще по 3 члени редакційних рад для кожної філії, як цього вимагає статут ПАТ "НСТУ". Редакційні ради складаються винятково з творчих працівників НСТУ. Члени редакційних рад не можуть бути представниками адміністрації філії, зокрема у редакційну раду не може входити директор виконавчий філії та його заступники. Під час конференції члени редакційних рад поспілкувалися з головою правління НСТУ Зурабом Аласанією, членом правління НСТУ, відповідальним за роботу з філіями, Миколою Чернотицьким та заступником директора департаменту взаємодії з філіями Дмитром Грузинським, який модерував конференцію.

Зураб Аласанія

Зураб Аласанія у вітальному слові сказав, що редакційні ради – це спеціальний наглядовий орган в складі органів управління НСТУ, тож створення цього незалежного органу є дуже важливим. Він наголосив, що редакційні ради мають захищати стандарти журналістики. «Ми маємо ставити кордони та зберігати незалежність мовника. Ваш продукт – головний. Редакційна рада повинна формувати й оберігати творчу систему. Обирайте тих, кого ви поважаєте», – зазначив Зураб Аласанія.

Дмитро Грузинський

Члени редакційних рад філій НСТУ з власної ініціативи висунули 12 претендентів на членів редакційної ради НСТУ. Ними стали Геннадій Степаненко з Одеси, Наталія Якобсон із Миколаєва, Олена Адаменко з Сум, Юлія Шелудько з «Українського радіо» (Київ), Костянтин Лоцман із Волині, Ігор Берцал із Тернополя, Дмитро Канюка з Полтави, Ольга Шевченко з Харкова, Любов Тімкова з Хмельницька, Михайло Качанський та Наталія Ципліцька з Івано-Франківська.

Кожен із кандидатів агітував, чому колеги мають саме за нього проголосувати. Після короткої презентації Дмитро Грузинський запропонував обрати один із методів голосування: звичайне (коли кожен із членів конференції має право проголосувати за двох кандидатів) і рейтингове (коли почергово голосують за всіх кандидатів. Хто набере найбільшу кількість голосів, той увійде до редакційної ради). Члени редакційних рад філій більшістю голосів обрали рейтингове голосування.

У результаті рейтингового голосування Костянтин Лоцман отримав 33 голоси, Наталія Войнова – 23 голоси, Олена Адаменко – 31 голос, Ігор Берцал – 38 голосів, Юлія Шелудько – 44 голоси.

Під час презентації Костянтин Лоцман підкреслив, що у журналістиці з 1993 року, керує службою інформації, яка працює на телебачення, радіо, сайт і соцмережі. Наразі він є головою профспілкової організації, має досвід відстоювання прав журналістів, знає «як боротися за права і відстоювати права» та вважає, що треба зробити так, щоб «зберегти наші колективи і люди були задоволені та працювали із задоволенням».

Костянтин Лоцман

Наталія Войнова розповіла, що у 2011 році  звільнилася з посади журналіста через політичний тиск, «бо краще було тимчасово змінити професію, ніж зрадити глядача». Останні три роки вона працює на Луганській філії. «Тут теж доводилося боротися з проплаченими сюжетами. Я вдячна всім, хто дотримується стандартів і вважає їх головнішими, ніж гроші», – додала Наталія Войнова.    

Наталія Войнова (друга зліва)

Олена Адаменко серед усіх членів редакційної ради НСТУ має найменший досвід на телебаченні – всього 3 роки, до того працювала в газеті. Та її успіхи помітні на всеукраїнському рівні. Її програма «Поліцейська афера на мільйон» ввійшла в п'ятірку найкращих у номінації «Найкраще журналістське розслідування» на конкурсі професійної журналістики «Честь професії» у 2017 році.  Торік у листопаді Олена Адаманко із програмою «Під прицілом. Прокурорська реформа: підсумки» посіла перше місце в номінації «Найкраще телерозслідування» у конкурсі на найкраще журналістське розслідування, що висвітлює реформи за 2015 та 2016 роки. «Стандарти для мене перш за все, тому якщо ви за стандарти, то ми будемо працювати разом», – сказала пані Адаменко.  

Олена Адаменко (у жовтому)

Ігор Берцал розповів, що стандартами почав цікавитися відтоді, коли прийшов у журналістику, а це більше 18 років тому. Він пояснив, що хоче взяти участь у створенні редакційного статуту НСТУ, тому що «українці – дуже вигадливі люди». «На телеканалах можуть водночас дотримуватися стандартів, але ми з контексту розуміємо, про що йдеться, куди йдеться, кого мають на увазі і на кого котять бочку. А все законно. Ви можете взяти будь-які закони, провести сюжет, але довести по факту, що порушено стандарти, неможливо», – підкреслив пан Берцал під час своєї презентації.

Ігор Берцал

Юлія Шелудько вважає, що Суспільне мовлення, зокрема «Українське радіо» – це єднання всієї України, саме за це вона вболіває. Пані Шелудько зазначила, що у редакційній раді НСТУ від неї однозначно буде користь, адже вона хоче, щоб філії мали спільні проекти. «Регіони бувають крутіші за Київ. Хоче це не часто буває. Хотілося б, щоб було постійно», – сказала Юлія Шелудько.

Юлія Шелудько

Дмитро Грузинський, відповідаючи на запитання учасників конференції, пояснив, що він не знає, кого саме наглядова рада НСТУ призначить у редакційну раду Суспільного мовлення, та це точно будуть особи «з числа працівників НСТУ», адже саме так прописано в Статуті та Законі про Суспільне телебачення і радіомовлення. Він також зазначив, що якщо обрані члени редакційної ради НСТУ захочуть подавати свою кандидатуру на менеджера чи продюсера філії НСТУ і виграють конкурс, їм доведеться піти з редакційної ради, так як вони не можуть бути одночасно членами редакційної ради та представниками адміністрації філії. Він пообіцяв вияснити питання про те, якщо людина вибуде з п’ятірки редакційної ради НСТУ, хто її має замінити.

Пан Грузинський пояснив, що новини – це священна корова Суспільного, ніхто не може втручатися у роботу журналістів, та саме новинарі найчастіше стикаються з тиском. У цьому випадку, за його словами, на захисті стандартів має стояти редакційна рада НСТУ, яка виступатиме реальним органом журналістського самоврядування.

Також під час конференції у Дмитра Грузинського цікавилися, чому члени правління НСТУ забракували кандидатів у редакційні ради філій, які пропонували їм з регіонів. Нагадаємо, що є дві редакційні ради – редакційні ради філій НСТУ (регіонального підрозділу НСТУ), які  формується у складі шести осіб: трьох осіб, які призначаються правлінням НСТУ, і трьох осіб, які призначаються загальними зборами творчого колективу відповідного регіонального підрозділу НСТУ, та редакційна рада НСТУ, куди входить 15 осіб. П’ять із них обирають поміж собою члени редакційних рад філій НСТУ.

Пан Грузинський пояснив, що керівники філій радили правлінню НСТУ на затвердження «людей, близьких до владного олімпу», таким чином підстраховуючи себе. Тож членам правління Суспільного довелося через власні джерела перевіряти кандидатів у члени редакційних рад філій НСТУ.

Як писав сайт «Суспільного мовлення», всі члени редакційних рад, як Центральної дирекції, так і філій, працюватимуть на громадських засадах. Члени редакційних рад збиратимуться на збори і вирішуватимуть творчі конфлікти та питання дотримання журналістських стандартів в телерадіокомпанії. Член правління НСТУ Микола Чернотицький сказав, що до 1 листопада редакційні ради відокремлених структурних підрозділів НСТУ та редакційна рада НСТУ мають бути сформовані.

Згідно з Статутом НСТУ, На редакційну раду покладається:

«1) розроблення та подання на затвердження наглядовій раді редакційного статуту Телерадіокомпанії;

2) контроль за дотриманням телерадіожурналістами редакційного статуту;

3) контроль за дотриманням прав телерадіожурналістів, вимог щодо заборони цензури і втручання у редакційну та професійну діяльність Телерадіокомпанії;

4) внесення на розгляд наглядової ради питання про відсторонення посадових осіб від управління Телерадіокомпанією або її окремими підрозділами осіб, які порушували редакційний статут та/або вимоги законодавства щодо прав телерадіожурналістів, заборони цензури і втручання у редакційну та професійну діяльність Телерадіокомпанії, про призначення службового розслідування і звільнення цих осіб відповідно до закону та цього Статуту в разі підтвердження наявності зазначених порушень». 

Під час конференції співробітники філій НСТУ знайомилися між собою, щоб зрозуміти, хто може стати кандидатом у члени редакційної ради НСТУ 

Знайомство тривало жваво та в дружному колі

Більшість співробітників групувалися по регіонах, як от західний, південний тощо

Дмитро Грузинський відповідав на всі запитання, які стосувалися формування редакційної ради. Він чесно зізнався, що це відбувається вперше і не на всі запитання може дати відповідь, тому запише їх та буде уточняти в юристів

Михайло Качанський та Наталія Ципліцька з Івано-Франківська висунули у кандидати на членів редакційної ради один одного

Тетяна Вашаргелі із Закарпатської філії пропонувала, щоб до складу редакційної ради були обрані представник національних меншин та юрист. Колеги не підтримали її, аргументували це тим, що для редакційної ради НСТУ найважливішими мають бути стандарти журналістики

Після обрання членів редакційної ради Микола Чернотицький більше 30 хвилин відповідав на запитання колег із філій НСТУ. Про це читайте найближчим часом на сайті «Суспільне мовлення»

Конференція відбулася за підтримки Офісу Ради Європи.

Фото: Павло Шевчук

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду