Зняти бар’єр між слухачем та журналістом

Зняти бар’єр між слухачем та журналістом

09:37,
5 Січня 2017
3694

Зняти бар’єр між слухачем та журналістом

09:37,
5 Січня 2017
3694
Зняти бар’єр між слухачем та журналістом
Зняти бар’єр між слухачем та журналістом
Завредакцією соціальних програм, ведуча програм ТО «Промінь» Ярина Скуратівська — про аналіз програм другого каналу Національного радіо (каналу «Промінь» — УР-2).

Хотіла від свого імені розпочати дискусію стосовно статті Майї Нагорняк «Проміння суспільного». По-перше, я давно чекала на такий ґрунтовний контент-аналіз. Стороннє вухо, тим паче вухо професіонала, дуже потрібне в нашій роботі, яка часто нагадує роботу в задзеркаллі. Власне, й основні тези авторки я теж готова підтримати. Зокрема, щодо дрібних і не завжди збалансованих програм, нечіткої сітки мовлення, іноді застарілої подачі, неоновлених форматів та інших структурних проблем, які розуміє і колектив каналу. Розуміння цих проблем і підштовхує й колектив, і керівництво до радикальних і дуже суттєвих змін у 2017 році. Маю надію, що сил і ресурсів рухати цей процес у нас вистачить. Приємно також було читати загальну позитивну оцінку роботи цілого колективу.

Разом із тим є й суттєві зауваження до статті вашої колеги, на які мені особисто хотілося би звернути увагу. Як правильно зазначила Майя Нагорняк, в останні роки на каналі суттєво оновлено сітку, досить радикально змінено частину форматів — і ці зусилля не лишилися непоміченими. Однак є важлива для нас лінійка «На свіжу голову», яка взагалі лишилася поза оглядом авторки, не прослуханою — це двогодинна щоденна прямоефірна програма дискусійно-музичного формату, яка є однією з формотворчих на каналі. Над програмою працює достатньо великий колектив журналістів, формується програма тематично і структурно у незвичному для виходу програми і для нас плануванні: інформаційний привід, який переводиться в дискусію, режим підготовки «сьогодні на завтра», у програмі використовується продюсерський підхід до підготовки. За час свого дворічного існування програма перетворила до того цілком «мертвий» слухацький час на досить жвавий майданчик із активним обговоренням та дискусіями.

Є привід пишатися й тим, що цей прямоефірний блок стане і першим знову реформованим у 2017 році. Орієнтовно з лютого цю програму ми пробуємо перевести у європейський формат молодіжних суспільних ранкових програм. Збільшуючись на годину, наш «Свіжак» пробує додати легкості у спілкуванні між двома ведучими, збільшує музичну складову й кількість обговорюваних тем до чотирьох на годину. Також передбачені стріми з інших країн та міст України, молодіжну тематику чи молодіжний підхід, безшовне ведення. Власне, ці зміни є базовими у форматуванні ранкового й денного слотів відповідно до вимог перетворення «Променя» на молодіжний суспільний канал (до речі, роботу цю ми ведемо у співпраці з командою зарубіжних колег, разом із ними готуючись і змінюючи формати, програми, подачу й под.). Ідеться про форматування відповідно до формату часового відтинку 6:00–12:00. Наскільки ці виклики нам вдасться подолати — будемо раді почути. І прикро, що ця лінійка випала з уваги авторки.

Ще один привід пишатися змінами — створення авторської лінійки програм, про що писали на «Детекторі». Дивує, що в статті перераховується серед програм уже неіснуюча передача «Культ особи», на базі якої постав саме «Авторський простір», зсунувшись на годину, з 16:10 на 17:10, до вечірнього блоку. «Авторський простір» — теж досить радикальна спроба показати авторське обличчя каналу замість безликого «колективу», що для практики світових зразків радіо не дуже характерно. Головне завдання авторів програми — зняти бар’єр між слухачем та журналістом, додати драйву та зменшити «крок», щоби 40-хвилинна програма не виглядала монолітно-розмовною. Чомусь у матеріалі пані Нагорняк узагалі відсутня понеділкова програма «Пазли», про яку не згадано жодним чином навіть як програму «Авторського простору». Натомість детально досліджуються випуски новин, які робить інформаційна служба Українського радіо, журналісти каналу до неї не мають стосунку.

Перерахування програм із сайту «Променя» — це важлива частина дослідницької роботи, але цю інформацію може отримати і відвідувач сайту. А от наскрізного й повноцінного сканування каналу і прискіпливого слухання хоча б усіх програм денного відрізку я особисто в матеріалі не зафіксувала… Якими критеріями керувалась авторка статті, слухаючи одні відрізки й ігноруючи інші, пишучи про одні програми більше, ніж про інші, — не зрозуміло. Якщо писати і слухати всіх, хто всіх. Якщо окремо — то які критерії відбору?

Мені видається, що Майї Нагорняк варто було би перед публікацією адресувати журналістам каналу незрозумілі питання, щоби не спотворювати картинки оцінними судженнями або ігноруванням важливих програм.

Ще раз хочу повторити, що це теж мої оцінні судження.

Сподіваюся, що «Детектор медіа» буде й надалі стежити за роботою «Променя». Повторюся, що така професійна увага і досвід слухання є важлими. Як і ми, у свою чергу, уважно стежитимемо за вашою роботою.

Принагідно запрошую до нас: буду рада тіснішій співпраці!

Із побажаннями гараздів,

завредакцією соціальних програм,

ведуча програм ТО «Промінь»

Ярина Скуратівська

P.S. «ГО “Детектор медіа” в рамках проекту Ради Європи “Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні” аналізував сітку мовлення теле- й радіоканалів, які перетворюються на суспільне мовлення. Це стосувалося як “UA: Першого”, регіональних філій, так і радіо. («Проміння суспільного», «Сітка мовлення УР-1: концепція інформаційного мовлення потребує перегляду», «Кнопка з пектораллю», «Київська філія НТКУ: за межею регіонального каналу», «ТРК “Львів” — канал із амбіціями знімати кіно», «Суспільний у Дніпрі як канал авторських проектів», «“Тиса-1”: регіональний канал на кордоні з ЄС», «Одеська філія НТКУ як канал різних культур?», «ЛОТ у вигнанні», «“UА: Суми”: Нішевізація як стратегія розвитку регіонального суспільного», «“UA: Перший” — мають бути всі формати, крім нудних» та десятки оглядів програм на «UA: Першому»).

Огляд сіток мовлення не передбачав детального розбору кожної окремої програми. Ми ставили за мету зробити загальний аналіз, щоби показати загальну картину на кожному каналі, який трансформується, побачити тенденція формування сіток мовлення і, як результат, допомогти покращити контент.

Ми завжди дякуємо за реакцію з боку журналістів та редакторів каналів системи суспільного мовлення і сподіваємося, що наш погляд (у моніторингах та подібних оглядах) допомагає їм поглянути на свою роботу з іншого ракурсу, що загалом має сприяти нашій спільній меті — створенню якісного й популярного суспільного мовника», — пояснила виконавча директорка ГО «Детектор медіа» Діана Дуцик.

У своєму відгуку Ярина Скуратівська зазначила: «Однак є важлива для нас лінійка “На свіжу голову”, яка взагалі лишилася поза оглядом авторки, не прослуханою — це двогодинна щоденна прямоефірна програма дискусійно-музичного формату, яка є однією із формотворчих на каналі».

Просимо звернути увагу, що Майя Нагорняк в аналізі описала проект «На свіжу голову». Процитуємо авторку: «Наступні програми об’єднано в один блок, оскільки вони надто подібні за форматом. Це програми“Туристичний простір”, “Хобі.ua”, “Сімейні години”, “Батьківські години”, “Культ особи”, “На свіжу голову”, “Азбука реальності”, “Авторський простір. Смак життя”, “Авторський простір. Студії у студії”, “Авторський простір. Династії”, “Авторський простір. Ідеалісти”». Також вона описала програму «На свіжу голову» — «у проекті журналісти обирають найрезонансніші теми, які обговорюють зі слухачами та фахівцями. Новини, що заслуговують на нашу увагу, інформація, яка потребує уточнень». У статті Майя Нагорняк проаналізувала звукоряд і зробила загальні зауваження до програм цього блоку.

Утім, можна погодитися, що програма вартувала більшої уваги в нашому огляді. Адже про те, що наприкінці січня — на початку лютого 2017 року її буде реформовано — першою з-поміж програм, — сайт «Суспільне мовлення» писав у статті «Що покажуть “UA: Перший” та філії НТКУ в новорічну ніч та на Різдво». У коментарі «СМ» директор ТО «Промінь» Роман Коляда розповів, що після Водохрещі (19 січня) радіо «Промінь» запустить оновлену програму «На свіжу голову», яка виходить в ефір із 09:00 до 12:00. «Там потрібна динаміка, буде багато експертів», — сказав він.

«Чомусь у матеріалі пані Нагорняк узагалі відсутня понеділкова програма “Пазли”, про яку не згадано жодним чином навіть як програму “Авторського простору”», — зауважила Ярина Скуратівська.

Сайт «Суспільне мовлення» писав про те, що7 листопада 2016 року на радіо «Промінь» стартував об’єднавчий проект «Авторський простір», до якого увійшло п’ять авторських програм: «Пазли» з Яриною Скуратівською, «Смак життя» з Мирославою Соколовою, «Студії у студії» з Ольгою Бабчук, «Династії» з Галиною Бабій та «Ідеалісти» з Вірою Сивачук.

Майя Нагорняк в аналізі поділила авторські програми на дві лінійки: до лінійки соціально-пізнавальних передач вона віднесла «Авторський простір. Смак життя», «Авторський простір. Студії у студії», «Авторський простір. Династії», «Авторський простір. Ідеалісти», а до лінійки культурно-мистецьких програм, окрім інших проектів, зарахувала «Авторський простір. Пазли».

В аналізі зазначено, що проекти «Жива музика на живому радіо» та «Авторський простір. Пазли» позиціюються як «цікаві розмови з цікавими людьми зі світу мистецтва».

Дякуємо Ярині Скуратівській за зауваження до нашого аналізу, зі свого боку обіцяємо надалі стежити за роботою «Променя» на шляху до переходу на суспільне мовлення, а також за його омолодженням та оновленням.

На фото Ярина Скуратівська, з Facebook

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду