ЛОТ у вигнанні

ЛОТ у вигнанні

10:13,
19 Липня 2016
6118

ЛОТ у вигнанні

10:13,
19 Липня 2016
6118
ЛОТ у вигнанні
ЛОТ у вигнанні
З літа 2015 року Луганська обласна телекомпанія (ЛОТ) відновила мовлення з Сіверодонецька. Оскільки в Луганську на частотах ЛОТ із використанням її техніки мовить підконтрольний «ЛНР» канал «Луганськ 24», новому колективу довелося створювати медіа заново. За перший рік мовлення було вибудовано нову сітку, запущено прямоефірні випуски новин, створено низку програм власного виробництва

Оновлений ЛОТ

За словами нового генерального директора Андрія Шаповалова, формуючи нову сітку мовлення, в телекомпанії не брали до уваги попереднього досвіду ЛОТ, оскільки прагнули створити інформаційно-аналітичний формат, який би відповідав інтересам аудиторії.

«Я вважаю, що на такому каналі має бути багато проукраїнського російськомовного контенту. Спочатку ми запустили тестове мовлення з Києва, де транслювалися найкращі проекти з різних ОДТРК (нариси, історичні проекти, інтерв’ю, діалоги). Однак потроху цей продукт почало витискати наше власне виробництво», — зазначив пан Шаповалов.

Спершу в ефір вийшли новини — дайджест, а далі й повноцінні випуски з ведучими у студії. Далі з’явились авторські та циклові програми («Луганщина звільнена», «Лінія розмежування»). Згодом світ побачив щоденний телемарафон «ЛОТ наживо», який триває п’ять годин. Тепер колектив каналу працює над проектом ранкового ефіру, адже в планах — двогодинне мовлення наживо.

Окрім власного виробництва, телеканал транслює контент «Радіо Свобода» (проект «Крим. Реалії», «Ваша свобода»), «Голосу Америки» («Час-Time»), Stop-Fake News. А також проекти луганських журналістів, які через війну працюють на телекомпаніях в інших регіонах.

«Ми намагаємось узяти всі програми, які можуть розвінчати російську пропаганду», — розказав пан Шаповалов. Для цього ЛОТ навіть звернувся до загальноукраїнських телеканалів із проханням надати подібні проекти для ретрансляції. Зокрема, надсилалися листи на ICTV (щодо програм «Антизомбі», «Секретний фронт») та «України», однак домовитися про прийнятні умови не вдалося. Пан Шаповалов згадує, що у вирішенні цього питання обіцяли посприяти депутати під час виїзного засідання комітету з питань свободи слова та інформації, однак поки що результатів це не принесло.

«Ми покриваємо всю територію, окрім прикордонних районів. Також ми мовимо на окуповані території (Стаханов, Брянка, Алчевськ), нас можна бачити в Луганську. Близько 30 % глядачів — з окупованих територій», — зазначає Андрій Шаповалов.

Окрім інформаційно-аналітичних та діалогових форматів на телеканалі виходять дитячі програми, документальні фільми й навіть серіал. Але акцент все ж таки робиться на актуальних, а не розважальних проектах.

Сітка мовлення

Наразі в ефір виходять три оригінальні прямоефірні випуски новин — о 15:50, 18:50 та о 21:00, кожен із яких повторюється впродовж дня тричі.

Обрані слоти майже не перетинаються в часі з загальнонаціональними каналами.

Важливе місце в сітці відводиться телемарафону «ЛОТ наживо», який виходить п’ять разів на день: у пік-прайм — о 20:00, а також у ранковому блоці — о 7:10, 7:55, 9:30, денному — 16:00, 16:45, та вечірньому — 19:15. Це інтерактивний проект, який має на меті бути майданчиком для діалогу ведучих, глядачів та гостей студії. Цей формат також дублюється в ефірі радіостанції «Пульс FM», яка входить до складу Луганської обласної телерадіокомпанії.

Власні проекти каналу (наприклад, «Лінія розмежування»), а також контент «Радіо Свобода» «Голосу Америки», Stop-Fake News та «UA: Першого» доповнюють ці блоки. Такі лінійки транслюються о 15:30, 16:30, 18:30, 19:30 та 21:30.

Удень (о 15:00) виходить дитяча програма «Чудовий канал», а увечері (о 21:20) — «Казки Сашка Лірника». О 14:40 — лінійка документальних фільмів.

О 22:40 канал має серіальну лінійку, в якій нині виходить «Таксі» (з повтором о 14:00).

У вихідні здебільшого транслюються повтори програм «ЛОТ наживо» та «Пряма лінія». У неділю є підсумковий випуск новин о 22:00.

Загалом сітка ЛОТ добре структурована, однак наразі трапляються нестабільні слоти. За словами пана Шаповалова, ці зміни зумовлені позачерговими виборами до парламенту на 114-му окрузі (які відбулися 17 липня. — ДМ). Телекомпанія уклала угоду на висвітлення програм кандидатів. А в окрузі їх зареєстровано 107 осіб. Що і вплинуло на будову сітки. Генеральний директор запевняє, що ці зміни не триватимуть довго, а зароблені на виборах кошти планується вкласти в розвиток телекомпанії. «Сподіваюся, наші глядачі поставляться до цього з розумінням», — каже він.

Формат

Як видно із сітки мовлення, ЛОТ обрав для себе нішевий формат, характерний для новинного каналу. Акцент робиться на інформаційних проектах та розмовних студіях. Оскільки каналу не довелося переробляти сітку, сформовану роками (така ситуація — в більшості ОДТРК), вона гнучкіша й сучасніша. Обрана ніша при якісній роботі з глядачем може дозволити каналу сформувати найбільш бажане ядро аудиторії, і в першу чергу працювати з нею. А згодом потроху її розширювати.

З огляду на специфіку регіону, де мовить канал, його близькість до окупованої території та потужну інформаційну війну, яка ведеться на цих територіях, формат «інформаційного марафону» наразі найбільш потрібний.

Впадає в око й те, що мовлення каналу дуже близьке до «радійного формату». Тривалі діалогові проекти, гостьові студії (як зазначалося вище, деякі з них паралельно виходять в ефірі «Пульсу FM»), підводки ведучих у новинах. Певно, недарма оновленій Луганській обласній телекомпанії вдалося зберегти переважно все ядро колективу радіостанції. Тоді як телевізійників над запуском ЛОТу лишилося працювати зовсім небагато.

«Мені важко казати, наскільки цей телеформат можна назвати радійним і діалоговим (якщо так, то і на 5-му каналі, і на “112 Україна” теж радійний формат). Як на мене, він найдешевший у виробництві. І це найефективніше використання ефірного часу регіонального каналу», — переконаний Андрій Шаповалов.

На сьогодні ЛОТ має лише три знімальні комплекти ТЖК. І, на думку генерального директора, цього недостатньо для створення повноцінної якісної телевізійної картинки.

«Тому я переконаний, що ми робимо неможливе. Якби було більше техніки, то ми б могли пошукати нових людей, залучити їх до роботи. До війни Луганська телекомпанія була найпотужнішою в Україні. Це була величезна виробнича база, і люди звикли до іншої культури виробництва», — додає він.

Досить складно оновленому ЛОТу знайти кадри для роботи. Адже через близькість до фронту, нестабільність із електрикою та обстріли не надто багато охочих приїхати працювати в Сіверодонецьк. Здебільшого на телекомпанії працюють переселенці.

Вимірювання

Однак чи не найбільшою проблемою є якраз неможливість з’ясувати, наскільки ефективним є мовлення каналу. Як реагує на нього аудиторія, яка аудиторія в ЛОТ і, зрештою, що дивиться населення на окупованих територіях (або близьких до них)? Андрій Шаповалов, наводить дані опитування однієї з політичних сил, яке проводилося до виборів. Відповідно до нього, 12 % респондентів відповіли, що вони регулярно дивляться програми ЛОТу. «Не знаю, наскільки це репрезентативно та об’єктивно, але, як на мене, це непоганий результат», — каже генеральний директор.

Він також переконаний, що сітка каналу має будуватися на близькості до людей, і навіть планує винести це питання в інтерактивну площину, обговоривши з глядачами.

Однак придбати телевізійне дослідження аудиторії канал, певно, що не має змоги. А це з огляду на специфіку регіону дуже важливо для суспільного мовника. Адже для того, щоб мовити в інтересах глядачів, доносити альтернативну проросійській інформацію, а також протидіяти інформаційній війні, СМ слід мати об’єктивну картинку телевізійних уподобань.

Матеріал створено за сприяння проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні». 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду