Спеціальну відзнаку міжнародної премії URTI отримав фільм «Жевріння. Дерево життя»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Спеціальну відзнаку міжнародної премії URTI отримав фільм «Жевріння. Дерево життя»
Про це повідомляє корпоративний сайт Суспільного.
Авторка фільму Надія Миколаєнко розповідає, що під час його знімання вперше побувала в Маріуполі, а через два місяці почалось повномасштабне вторгнення, і більшості мозаїк, які зафільмували у стрічці, вже немає.
«І вийшло так, що цей фільм — чи не найсвіжіша пам’ять про мирний Маріуполь, ще не знищений і не спаплюжений росіянами. Але разом з мистецтвом і містами страждають мирні українці: герою мого фільму дивом вдалося врятуватися. Привернути увагу світу до трагедії, що була скоєна російськими злочинцями у Маріуполі, — вкрай важливо для мене», — зазначає Надія Миколаєнко.
Автори «Жевріння. Дерево життя» переносять глядача у мирний Маріуполь грудня 2021 року, коли була відзнята основна частина фільму. Історію мозаїк Маріуполя переповідає дослідник монументального мистецтва і фотограф Станіслав Іванов. Зокрема глядачі дізнаються про унікальні панно «Боривітер» та «Дерево життя», одне з яких і подарувало назву фільму. Вони були створені в Маріуполі бригадою художників на чолі з видатною Аллою Горською. Після смерті художниці панно «Дерево життя» було замуроване і знову відкрите лише 2008 року.
Окрім того, фільм містить інтерв’ю зі Станіславом Івановим, зняте після повномасштабного вторгнення та його евакуації у Львів, а також деякі кадри з окупованого Маріуполя, зокрема й ті, де видно зруйновані панно «Боривітер» та «Дерево життя».
Продюсерка фільму Ксенія Шубеляк розповіла, що команда Суспільного працювала над фільмом у 2021 році, ще до повномасштабного вторгнення, адже Маріуполь був одним з найбагатших на мозаїчну монументалістику міст в Україні.
«Тепер цей фільм — документальне свідчення про те, що ми вже втратили. Але разом з тим і про те, що ми так відчайдушно намагаємося зберегти, за що ми, зрештою, воюємо. Кадри цього фільму тепер особливо боляче дивитися, але тішить, що завдяки йому нас зможуть краще зрозуміти люди в усьому світі», — каже Ксенія Шубеляк.
Нагадаємо, фільми «Капелани. Віра на війні», «Буча: Розстріл на Києво-Мироцькій», «Музиканти і війна» та «Щоденник вцілілої» номіновані на міжнародний конкурс «Приз Європа 2023», який проводиться в межах однойменного фестивалю.
Фото: Суспільне