Держкомтелерадіо розробив законопроект про мовлення громад на принципах суспільного мовлення

Держкомтелерадіо розробив законопроект про мовлення громад на принципах суспільного мовлення

17:55,
22 Липня 2015
6704

Держкомтелерадіо розробив законопроект про мовлення громад на принципах суспільного мовлення

17:55,
22 Липня 2015
6704
Держкомтелерадіо розробив законопроект про мовлення громад на принципах суспільного мовлення
Держкомтелерадіо розробив законопроект про мовлення громад на принципах суспільного мовлення
Держкомтелерадіо відповідно до нової редакції Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» розробив законопроект про запровадження мовлення громад на принципах суспільного мовлення.

З текстом законопроекту можна ознайомитися на сайті Комітету.

Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон 7 квітня 2015 року, згідно з яким Кабмін він мав підготувати і подати до Верховної Ради України у шестимісячний строк пропозиції щодо запровадження мовлення громад на принципах суспільного мовлення.

Відповідно до проекту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження мовлення громад на принципах суспільного мовлення» пропонуються зміни до трьох законів: «Про телебачення і радіомовлення», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації».

Розробники пропонують викласти норму про громадські телерадіоорганізації у такій редакції: «громадські телерадіоорганізації – телерадіоорганізації, які є неприбутковими юридичними особами, заснованими органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями з метою задоволення культурних, науково-просвітницьких та інформаційних потреб, вільного і відкритого обговорення важливих проблем територіальних громад;». Крім того, пропонується доповнити ст. 18 «Громадські телерадіоорганізації». А саме «1. Громадські телерадіоорганізації створюються органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями з метою задоволення культурних, науково-просвітницьких та інформаційних потреб, вільного і відкритого обговорення важливих проблем територіальних громад. 2. Діяльність громадських телерадіоорганізацій провадиться на принципах, передбачених Законом України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України». 3. Громадські телерадіоорганізації мають статус неприбуткових юридичних осіб. 4. Громадське об’єднання має право заснувати громадську телерадіоорганізацію після отримання статусу юридичної особи у формі непідприємницького товариства, статутна мета (цілі) якого відповідають частині першій цієї статті Закону».

Громадські ТРК також, згідно з проектом, зобов’язані безкоштовно передавати офіційні повідомлення Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та Конституційного Суду України, офіційні повідомлення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади – на підвідомчу їм територію.

Якщо наразі до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать такі питання: заснування засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення керівниківзасобів масової інформації, то тепер, відповідно до змін запропонованих до закону «Про місцеве самоврядування в Україні», додалася ще й компетенція призначення і звільнення членів наглядових рад громадських телерадіоорганізацій. Також додана ст. 81 «Діяльність громадських телерадіоорганізацій, заснованих органами місцевого самоврядування»: «1. Громадські телерадіоорганізації, які засновані органами місцевого самоврядування, є комунальними аудіовізуальними засобами масової інформації. 2. Діяльність громадських телерадіоорганізацій, заснованих органами місцевого самоврядування, провадиться на принципах, передбачених Законом України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України». 3. Нагляд за діяльністю громадської телерадіоорганізації, яка заснована органом місцевого самоврядування, здійснює Наглядова рада, що діє в межах повноважень, визначених Статутом громадської телерадіоорганізації. 4. До Наглядової ради громадської телерадіоорганізації, яка заснована органом місцевого самоврядування, входять представники територіальної громади».

У Законі України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» ст.16 автори проекту пропонують доповнити абзацом «Громадські телерадіоорганізації  включають   до   інформаційних   програм  у  день,  коли відбувалася відповідна подія, повідомлення про прийняті органами місцевого самоврядування рішення з важливих та актуальних для відповідної територіальної громади питань, звернення та заяви голів органів місцевого самоврядування та іншу суспільно важливу інформацію регіонального та місцевого значення.».

Законопроект містить дві взаємовиключні речі, вважає медіаюрист Інститут медіа права Ігор Розкладай. «Перша, що ТРК можуть створюватися громадськими організаціями, і друга, що вони створюються органами місцевого самоврядування. Другу норму я вважаю зайвою. Проект дуже неконкретний. Наприклад, що означає фраза про те, що мовлення громад має здійснюватися на принципах відповідно до закону про суспільне мовлення? Що до наглядових рад мовлення громад увійдуть представники фракцій і груп? На мою думку, треба більш конкретно виписати норми і про процедуру створення наглядових рад, фінансування, оподаткування тощо», – зазначив він.

За словами Ігоря Розкладая, проект можна взяти до уваги, але над ним ще треба добре попрацювати, ознайомившись із діяльністю мовлення громад за кордоном. 

У проекті йдеться, що цей «Закон набирає чинності через рік з дня його опублікування».

Тепер цей законопроект має пройти погодження заінтересованих міністерств і відомств.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
telegraf.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду