«Благая вість» для Суспільного мовлення

«Благая вість» для Суспільного мовлення

14:12,
8 Квітня 2015
7576

«Благая вість» для Суспільного мовлення

14:12,
8 Квітня 2015
7576
«Благая вість» для Суспільного мовлення
«Благая вість» для Суспільного мовлення
7 квітня, на свято Благовіщення, Україна стала свідком народження Суспільного мовлення. «Дитям, народженим від двох майданів» назвав Суспільне мовлення Президент України, який у прямому ефірі підписав зміни до закону про СМ

Перший національний, який відповідно до закону має стати Першим каналом Суспільного мовлення, разом з партнерами – «Українським радіо», каналом «Культура» та іншими – організував у «Мистецькому арсеналі» презентацію майбутнього Суспільного мовника. Подія відбулася 7 квітня – у день, коли православні і греко-католики відзначають Благовіщення. На цю символічність звернув увагу Президент України Петро Порошенко, який під час заходу підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо Суспільного телебачення і радіомовлення України» (законопроект № 1357), який дає змогу створити суспільне мовлення в Україні. Підписання відбулося у прямому ефірі Першого національного, «Українського радіо» та онлайн-трансляції в інтернеті.

«Що для нас є свобода слова? Ключовий елемент демократії! За що український народ боровся і під час Помаранчевої революції 2004-2005 років, і під час Революції гідності у 2013-2014 роках? За європейське майбутнє України! Чи можливе європейське майбутнє України без свободи і демократії? Неможливе! А чи можливі свобода і демократія усієї Європи, за яку сьогодні борються на сході України українські воїни, без свободи слова? Теж неможливі!», – сказав Петро Порошенко.

Було помітно, що Президент був у хорошому настрої, він часто посміхався і неодноразово особисто звертався до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, який також завітав на цю довгоочікувану подію. «Я можу сказати, що я особисто дуже залежу від інформаційного середовища. Арсеній Петрович радить мені не дивитися у Facebook, особливо вночі. Я не можу себе стримувати. Коли повертаюсь додому о другий-третій ночі, дивлюсь інтернет, дивлюсь інформаційне середовище. Чи щасливий я, коли читаю все, що там пишуть, особливо коментарі? Не дуже і не завжди», – зізнався він.

Телеведучі Роман Вибрановський та Майкл Щур

За словами Президента, він вважає себе дуже поінформованою людиною. «І коли я бачу, або слухаю радіо, або дивлюсь інтернет, я не можу сказати, що я з усім згоден. Інколи я вважаю, що й сюжет подається необ’єктивно, й інформація – не завжди точно, але ми маємо звикати жити в цьому середовищі. Я гордий тим, що за багато-багато місяців своєї президентської діяльності я нікому й ніколи не подзвонив і не сказав, чи подобається мені той чи інший сюжет», – зазначив він.

Глава держави нагадав слова, які приписують Вольтеру: «Я не згоден з жодним словом, яке Ви кажете, але готовий померти за ваше право це говорити». «Я на багато що готовий, щоб зберегти свободу слова і демократію в Україні», - заявив Петро Порошенко.

Андрій Шевченко та Христина Стебельська

«Я впевнений в тому, що це дитя, яке народжено від двох майданів, Майдану помаранчевого і Майдану Гідності, - у нього все буде добре», - зазначив глава держави. За словами Президента, в українських журналістів залишаються лише два обмеження: «це муза, бо не до всіх вона приходить, і закон, якого треба дотримуватись».

Телеведучі Ілона Довгань, Юрій Макаров та Євген Степаненко

Україна чекала на Закон про суспільне телебачення і радіомовлення 23 роки, зазначив Петро Порошенко. «То у влади не вистачало волі. А у влади завжди не було бажання цим займатися, бо влада завжди хотіла контролювати медіапростір і вважала, що створення суспільного мовлення – це просто випустити джина з пляшки. Ні, це теж та ціна, яку влада має платити за демократію!», – зауважив глава держави.

Заступник голови Нацради Григорій Шверк

Петро Порошенко зізнався, що прийняв дуже непросте рішення – підписати цей закон. «З вашого дозволу, я, знаючи про те, що сьогодні готується ця фантастична презентація суспільного мовлення, прийняв рішення влаштувати автограф-сесію”. На ваших очах, як і на очах усієї України, я підпишу цей закон», – зазначив він, потягнувши ще трохи інтригу, як ведучі талант-шоу під час оголошення переможців. «Треба підписувати, бо без цього ми не побудуємо демократичну Україну, і мені приємно, що всі народні депутати, які віддали свої голоси за цей закон, зробили можливим відкрити нову сторінку для свободи слова в Україні. Відкрию вам таємницю: і уряд надіслав підтримку цього закону за підписом Арсенія Петровича. І в мене ніколи не було сумніву. Друзі, суспільному телебаченню – так!», – сказав він і підписав документ на очах у всіх присутніх і тих, хто дивився трансляцію.

За його словами, починається дуже цікава й обнадійлива дорога – від Першого національного до ВВС. Тож Президент висловив сподівання, що й новини каналу будуть об’єктивнішими і цікавішими, і буде більше професіоналізму.

Водночас гарант Конституції поділився критичними міркуваннями, чому він вагався з підписання закону. «Мені не подобається, що в Наглядовій раді є політики. Я вважаю, що їм там нема що робити! І керівники фракцій, які будуть зараз формувати керівництво мовника, – це тимчасове явище. Я не виключаю того, що надішлю до Парламенту свої пропозиції, підписавши закон. Думаю, що політики мають зробити останній крок щодо незалежності суспільного телебачення і дати можливість формувати керівництво громадським організаціям, журналістам, щоб вони самі несли відповідальність і за якість, і за неупередженість, і незалежність від політиків і від товстосумів. І це також є процес деолігархізації нашого суспільства», – зазначив він.

«Дуже приємно, що сьогоднішня церемонія співпала з Благовіщенням, – сказав Президент. – Я думаю, що це дуже добра звістка і для України, і для світу».

Далі слово взяв прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який у своєму виступі наголосив, що при організації суспільного мовлення важливо позбавитися впливу влади на формування органів управління суспільного мовлення й дати можливість для незалежних джерел його фінансування. Глава уряду зазначив, що до початку роботи суспільного мовлення країна «йшла десятиріччями». Пан Яценюк наголосив, що протягом радянських часів створена «велика заскорузла державна машина обласних державних телерадіокомпаній»: «На жаль, УТ-1 також став частиною цієї доволі складної й неефективної машини, яка повинна бути тим механізмом, який говорить людям правду».

За його словами, під час дискусії з генеральним директором Національної телекомпанії України Зурабом Аласанією щодо того, якою повинна бути форма суспільного телебачення, було погоджено, що необхідно відмовитися від форми державної установи: «Суспільне телебачення відповідно до постанови уряду (а також ухвалених змін до закону про суспільне мовлення. – ТК) створене як публічне акціонерне товариство. Не державна компанія, яка безпосередньо контролюється Міністерством фінансів, урядом і прем'єр-міністром, а як виключно незалежний орган, який повинен мати свою систему управління».

Суспільне телебачення, підкреслив глава уряду, дуже важливе сьогодні в умовах інформаційної війни, розпочатої Росією. «Росія розпочала новий тип війни, гібридної війни, який розповсюдився не тільки на схід України та Україну - російська пропаганда дійшла вже до теренів Європейського Союзу, про що ЄС відкрито говорить. Саме тому нам необхідно, щоб люди чули правду, знали, що відбувається, щоб не було маніпулювання фактами. І щоб українська журналістика стала взірцевою у світових стандартах ЗМІ - донесення правдивої інформації, отримання інформації, представлення фактів і чітке й справедливе їх тлумачення», - сказав пан Яценюк.

Олександр Лієв і Тарас Петрів

Прем’єр наголосив, що попереду ще дуже багато роботи, як організаційної, так і фінансової. Він висловив сподівання, що до кінця поточного року вже будуть проведені всі організаційні заходи, створено повноцінне публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України», затверджено статут, «будуть нові органи управління і нова якість українського каналу».

Глава уряду підтримав Президента і сказав, що якість українського суспільного мовника «повинна бути на рівні ВВС й CNN»: «Щоб коли ти ввімкнув телевізор, його не хотілося вимикати – тому що ти дивишся українське суспільне мовлення».

Генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія

Гендиректор НТКУ Зураб Аласанія розповів, яким буде новий український суспільний мовник: «Суспільне мовлення планує бути з вами завжди і всюди – там, де ви цього захочете, коли ви цього захочете, і на тому, на чому вам буде зручно слухати й дивитися. Такий концепт і складний, і простий водночас. Складний він, бо кожен мовник обирає собі аудиторію і мовить для неї. Суспільне мовлення вибирає собі всю країну. Попереду в нас величезна робота. Планку, яку озвучили перші особи держави – стати українським ВВС чи CNN – ми візьмемо згодом, але колись потрібно починати. І починаємо ми сьогодні».

Висловити свою підтримку запуску суспільного мовлення прийшли і представники європейських інституцій, зокрема посол, голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі, виконувач обов’язків голови Представництва Європейського Союзу в Україні Томас Фреллесен, радник та директор програми технічної допомоги Посольства Канади Стівен Поттер, яких запросили на сцену ведучі «Українського радіо» Юрій Табаченко та Аліна Акуленко.

Представники посольств, по центру - голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі

«Прийняття закону про суспільне мовлення відображає прихильність української влади до спільних цінностей європейської сім'ї народів і готовність виконувати належним чином прийняті міжнародні стандарти, - зазначив посол, голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі. – Користуючись нагодою, я висловлюю свою глибоку вдячність прем'єр-міністру і членам парламенту, Президенту Порошенку і всім тим, хто покладався на експертизу і пропозиції Ради Європи у процесі прийняття рішень щодо цього закону, який через донесення об'єктивної і збалансованої інформації сприятиме зростанню інтересу пересічних українців до державних справ. Хочу наголосити, що це лише перший крок. У новому плані дій, який нещодавно був представлений генеральним секретарем Ради Європи в Україні, одним з ключових пріоритетів є розвиток суспільного мовлення. Тому ми продовжимо приділяти значну увагу питанню реалізації реформ, які впроваджуються в Україні».

Журналістка та ведуча «Голосу Америки» Мирослава Ґонґадзе у відеозверненні зі США привітала Україну з перетворенням державного телерадіомовлення на суспільне: «Сьогодні, коли країна у війні і в економічній кризі, їй як ніколи потрібні відповідальні й інтелектуальні медіа. Потрібен ресурс, якому можна довіряти. Сьогодні нам треба повернути довіру до журналістики. Наша професійна відповідальність нині – давати українцям правдиву, перевірену і виважену інформацію, щоб суспільство могло робити усвідомлений вибір. Я й мої колеги з "Голосу Америки", Міжнародної мовної корпорації США й Американського громадського телебачення плануємо допомагати у перетворенні державного мовника на справді суспільний ресурс – незалежний від держави і відповідальний перед глядачем».

За словами пані Ґонґадзе, вже цього року глядачі Першого каналу побачать більше спільних телевізійних проектів з американськими мовниками. «В одному з них я спробую говорити про Україну та її майбутнє з людьми, які впливають на вирішення і творення цього майбутнього. Сьогоднішня команда суспільного – це люди, які дивляться вперед, не бояться відповідальності й відкриті до змін. Це саме те, чого сьогодні потребує суспільство. Нова Україна потребує нових медіа, і з суспільним ми маємо шанс наблизити ту нову Україну, яку ми так важко виборюємо», – сказала журналістка.

Концепція Суспільного мовника

На презентації було представлено візуальний стиль суспільного мовника. Зокрема, Перший національний змінив назву на «UA: Перший». Розробник бренду «UA: Суспільне мовлення» Дмитро Зоц розповів, що спочатку було проведено опитування глядачів, якою вони бачать назву суспільного мовлення. Отримали кілька сотень пропозицій, а найбільш популярним виявилася назва «Укроп-ТБ». Але розробники шукали таке феноменальне слово, яке виконувало б дві речі: об’єднало всі суббренди суспільного мовлення: «Перший», «Культура», три радіоканали, понад 20 місцевих компаній, веб-портал; і разом з тим передавало сутність суспільного мовлення. «Тому ми зупинилися на тому, що це буде просто Суспільне мовлення. Ми об’єднали всі бренди через логотип і графічний стиль. Нас усіх об’єднує міжнародна абревіатура – інтернет-домен UA», – сказав він, подякувавши Раді Європи та Європейській мовній спілці за фінансову допомогу у створенні роликів для проведення промокампанії Суспільного мовлення.

Розробник бренду «UA: Суспільне мовлення» Дмитро Зоц

Далі команда Першого каналу презентувала телепрограми, які вже встигли завоювати прихильників серед своєї аудиторії: проект про реформи в Європі «Зроблено в Європі» (ведучі Ілона Довгань і Андрій Юхименко), суспільно-політичне ток-шоу «Дебати PRO» (модератор Роман Вибрановський), ток-шоу «Війна і мир» (ведучі Юрій Макаров і Євген Степаненко), сатиричний тележурнал «Утеодин з Майклом Щуром». Ведучий останньої навіть трохи «потролив» Президента і прем’єр-міністра, чим викликав сміх як керівників держави, так і всього залу. «Я читаю коментарі в інтернеті, програму критикують. Мені колеги кажуть: не читайте коментарі, а я читаю коментарі. Нас критикують, що ми сильно критикуємо пана Порошенка і пана Яценюка, що ми працюємо на Путіна і т.д. Нас критикують, що в мене є кабінет на Грушевського у Яценюка чи на Банковій у Порошенка, хоча про це знаємо тільки ми троє», – сказав Майкл Щур. І саме після його виступу і Порошенко, і Яценюк залишили презентацію. До речі, на Майкла Щура окремо у своєму виступі звернув увагу представник Посольства Канади Стівен Поттер – як на ще одного представника Канади на цьому заході.

Ведучі Роман Коляда та Майкл Щур

Окрім програм, що вже йдуть в ефірі Першого, ведучий презентації Роман Коляда (радіо «Промінь» - другий канал «Українського радіо») представив також проекти, що вже незабаром з'являться в ефірі Суспільного мовника. Серед нових програм – «Подорожні» з Ольгою Герасим'юк, серіал «5 баксів.net».

Перший заступник голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк відразу заявила, що йде на Суспільне волонтером: «Я розмовляла із західними колегами, як зробити так, щоб суспільний мовник переміг в умовах, коли немає коштів. І мені сказали: Так, це важка проблема, але ви можете перемогти без копійки грошей, просто залучивши тих людей, які дуже люблять свою справу”. Я подумала: хороша ідея, і вирішила, що почну з себе. Я йду волонтером у команду Зураба і Суспільного мовлення».

Телеведуча Ольга Герасим'юк

З опису нового ток-шоу «Подорожні» Ольги Герасим’юк видається, що це повернення до перевіреного нею формату «Без табу», що вона колись вела на «1+1». «Я безмежно люблю історії наших потрясаючих людей, абсолютно звичайних, які ходять вулицями, не є зірками, які завжди жили по ту сторону екрана. Це історії, які хочеться слухати день і ніч, і які дають тобі силу жити. Програма називатиметься Подорожні”, це попутники, з якими нам по дорозі. Коли ви будете вмикати в понеділок, у перший робочий день, програму, ви зможете наговоритися з ними усіма. Ви зустрінете таких людей, які змусять вас встати і аплодувати. А я скромно буду поряд, я вам допоможу», – зазначила пані Герасим’юк.

Як з’ясувалося на презентації, Перший рухається в тренді з комерційними телеканалами, які починають приділяти увагу власному серіальному виробництву. І незабаром на Першому транслюватиметься перші чотири серії українського веб-серіалу «5 баксів.net». За словами продюсера Руслана Ткаченка, якщо команда знайде кошти, то у вересні глядач побачить повний сезон нового багатосерійного фільму. За жанром це молодіжна соціальна веб-драма. Проект фінансується Міністерством закордонних справ Великої Британії, а творців серіалу консультує ВВС Media Action.

Продюсер Руслан Ткаченко

Після телевізійного контенту аудиторії Суспільного мовника презентували новий сайт Першого каналу. Розробник веб-сайту Дмитро Хільченко розповів, що творці намагалися створили інструмент, що буде не просто гарною картинкою, а який дасть можливість отримати все, що може дати інтернет-простір. «Ми реорганізували структуру для того, щоб виділити основне – контент. Ми майже взагалі відмовилися від дизайну для того, щоб зосередитися на простоті сприйняття, тому що суспільне мовлення – це мовлення для широкої аудиторії. Ми створили гнучку архітектуру, щоб забезпечити максимальну зручність користування, як на комп’ютерах, так і на мобільних пристроях. У результаті ми отримали гнучкий інструмент, який є не просто сайтом, а основою великої інтернет-моделі існування суспільного мовлення. Тому що наша основна мета – забезпечити доступ до чесної незаангажованої суспільної інформації всім з будь-якого пристрою: телевізора, планшета, телефона, комп’ютера», – зазначив він.

Версія першого сайту 2003 року

Версія сайту, яка працювала до 7 квітня 2015 року
 

 Нова версія сайту

Наостанок гості презентації, телеглядачі та радіослухачі послухали вітання від кардинала Любомира Гузара, який у своєму відеозверненні сказав: «Вважаю суспільне мовлення голосом народу. Бо дуже довгі роки говорили люди багаті, люди при владі, а нарід тільки слухав і приймав те, що йому давали. Нарешті нарід заговорить. Свідомі громадяни візьмуть на себе відповідальність за те, що буде передано нам по радіо чи телебаченню. Я вважаю, що це великий крок уперед. Богу дякувати, що ми до того нарешті доборолися».

«Це поки що маленький крок вперед, але ми сповнені рішучості йти цим шляхом далі», - наостанок запевнив ведучий Роман Коляда.

Топ-менеджмент НТКУ вітається з гостями

Керівник НРКУ Анатолій Табаченко і голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко

 

Медіаюрист Ігор Розкладай, громадський діяч Тарас Петрів і заступниця гендиректора НТКУ Дарія Юровська

 

Керівник телеканалу УТР Михайло Шматов

 

Телеведучий Роман Вибрановський 

 

Радіоведучий Роман Коляда

 Керівник НРКУ Анатолій Табаченко

Телеведучий Микола Вересень

Фото Максима Лисового

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду